Roerloos wachtten duizenden op aankomst van de stoet Roerloos keek Koningin de witte wagen na Bij het afscheid van het Loo Défilé voor CD Lichte sluier lag over het Lange Voorhout Half uur lang beierden van alle Haagse kerken de klokken Nationaal programma van TV op zaterdag A'damse vrouw spoorloos 5 WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 (Van een onzer redacteuren) HET LOO, dinsdagavond Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhel- mina is precies half zes vanavond uitgedragen uit de haar zo dierbare beslotenheid van paleis Het Loo met al zijn herinneringen. Het aan drie zijden door de hoge, witte gevel van het paleis omsloten basse-cour scheen zoals het onder de heldere vrieshemel met zacht maanlicht te glanzen lag nog voor het laatst aan de eenvoudige witte auto met de blank eiken kist de intimiteit van haar met klimop begroeide muren van het wit ge rijpte gazon en het gele lantaarnlicht boven het bordes te willen meegeven. De lieflijke melodie van het „Mein Waldeck" gespeeld door het bronzen koper van het fanfarekorps der Limburgse Jagera riep het verleden op iat in deze omgeving zo gaaf bewaard is gebleven. Het is nauwelijks te verwachten dat zich in het plechtige ceremonieel dat de bijsetting van het stoffelijk over schot van prinses Wilhelmlna sal be geleiden, een moment van zo grote eenvoud, maar van zo diepe betekenis zal voordoen als dat. waarop de auto onder het hoornsignaal van de .,Last Post" wegreed door de met fakkellicht beschenen Paleislaan, door de Prinses altijd de Loo laan genoemd. Minuten lang nagestaard door de kleine groep op het bordes: de Koningin tussen de prinsessen Beatrix en Margriet, Irene en Marijke. Pas toen de auto, bege leid door prins Bernhard de gehele rechte laan tot nabij de gedenknaald was afgered-n. keerde dP Koningin zich om, maar niet dan nadat lij enige Gisteravond even over half negen werd de kist met het stof felijk overschot van prinses Wilhelmina het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag binnengedragen. Op de vo> grond, ijiet de rug naar de i mera, prins Bernhard. Hét Corps Diplomatique in Den Haag zal vrijdagmiddag om zes uur gelegen heid hebben langs de baar van prinses Wilhelmina te defileren. In de begrafe nisstoet zullen alleen de Deken ven het Corps en barones Van der Straten-Wail- let meerijden. Diplomaten geaccrediteerd bU het Ne derlandse Hof, doch hun residentie heb bend In het buitenland (velen zijn te vens in Groot-Britannië, Frankrijk of België geaccrediteerd) worden niet ge acht voor de plechtigheden over te ko men, daar prinses Wilhelmina geen re gerend vorstin is. Marva'» wijzen plaatsen Bij dé negenduizend militairen, die langs de route van Den Haag naar Delft zullen staan zaterdagmorgen, is geen de tachement van de Marva opgenomen. M&rva's zullen tot taak krijgen de plaat- sen in de Niéuwe Kerk aan de genodig den aan te wijzen. Sluiting van bioscopen Het hoofdbestuur van dé Nederlandse bioscoopbond heeft de leden geadvi seerd óp zaterdag 8 december gèen bio scoopvoorstellingen té géVen. Dit ad vies is gegeven naar aanleiding van het verzoek van de minister van binnen landse zaken aan de commissarissen van de Koningin om té bevorderen dat op de dag van de begrafenis van prinses Wil helmina alle toneelvoorstellingen en an dere Openbare vermakelijkheden achter wege zullen blijven. Vorstelijke gasten in Huis ten Bosch Koning Frederik van Denemarken zal de bijzetting van prinses Wilhelmina op zaterdag 8 december evenèèns bljwo- Ren. De vórst vertrekt vrijdag per trein *n keert zondag naar zijn land terug. Dit heeft het Deense hof gisteren be kendgemaakt. Huis ten Bosch in Den Haag zal die nen tot verblijf van de buitenlandse vorstelijke personen, die aanwezig zul- len zijn bij de begrafenis. Prof. Oud over zijn herinneringen aan prinses Wilhelmina Vrijdagavond zal prof. mr. P. J. Oud voor de radio spreken over zijn Pér. soofiliike herinneringen aan prinses Wilhelmina. Dit zal plaats vinden in de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd op vrij dag 7 december over de zender Hil- ULE avondmist lag als een lichte sluier tussen de takken van de lindebomen langs het Haagse Lange Voorhout. Roerloos wachtten gisteravond duizenden op de aankomst van dc stoet, waarmee het stoffelijk hulsel van prinses Wilhelmina bij het Paleis aan het Voorhout zou aankomen. Van half acht tot acht uur beierden alle Haagse klokken, maar door de dichte mist en gladde wégen vertraagd, reed de stoet toen nog bijna stapvoets tussen Gouda en Woerden. Van ver kwam het stadgedruis van verkeer op de Lange Vij verberg. Men wachtte zwijgend. Hier en daar klonk wat voetgC8chuifêl uit de dichte rijen. De sfeer was triest. De kilte van de winteravond deed dc menigte huiveren. Dé lichten in de vertrekken van het paleiB waren ontstoken. Evenals de twee goud met groene lantarens ter weerszijde van dé eiken voordeur. De gevel van grijze steen en het goudkleurig hekwerk werd geprononceerd door het licht van enkele schijnwerpers. Stram in de houding stond aan weerszijde van het twee treden hoge bordes een erewacht van marechaus sees. Aanvankelijk twee man later acht man. Onbeweeglijk stonden zij met ontblote sabel, dé zwarte berenmutsen mét oranje kokarde op het hoofd, slechts witte wolkjes uitademend. Ruim drie kwartier later dan ver wacht, het was Inmiddels v()f over half negen, draaide de korte stoet het Voor hout op. Dè hoofden werden ontbloot. Duizenden brachten een laatste groet aan hun oude Koningin die als lands vrouwe zo nauw met dc residentie wa6 verbonden. Bij het viaduct Op de grens van Den Haag en Voor burg. in afwachting van de droeve stoet, stónden om kwart over zeven hónderden te wachten, die toen niet vermoedden, dat de rouwstoet maar nauwelijks hal verwege was. Geruchten deden de rónde, dat de stoet te kampen had met opont houd door een kettingbotsing. Half acht. Nog steeds waren het alleen tankwagens en vrachtauto's, waarvan de koplampen opdoemden in de mist. Tégen achten bracht een auto met mi litairen het eerste juiste bericht: de rouwstoet werd enorm belemmerd door dichte mistbanken. Met nauwelijks vier meter zicht konden de wagens zich slechts met moeite met een snelheid Van vijf kilometer per uur door de dikke mist-vachten voortbewegen. Van de ket tingbotsing had de stoet geen hinder gehad. Op dc zuidelijke rijbaan van de rijksweg, 15 km van Den llaag. ter hoog te van Zóelermeer waren weliswaar vijf tien wagens op elkaar gereden, maar de stoet had op de noordelijke baan gereden en hierdoor geen oponthoud ondervon den. Hét Werd allengs later. De I (402 m) van 19.30-19.40 uur. maBsa, vöör en achter het viaduct bij dé ±9.30—±13.45 uur. Rechtstreekse reportages uit Den Haag en Delft van de uit vaartplechtigheden. 's Middags zal er geen televisie-uitzending «Un. ook geen kinderprogramma. Het avondprogramma Is als volgt samengesteld: 19.30—20.30 uur. Samenvattend verslag van de begrafenis. 20.30—21.45 uur. Speciaal concert van Nederlandse muziek door het Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Het programma luidt: 1. Concerto grosso op. 3 no. 1 van Pleter Hellendaal (1721—1199). 2. Dc Elektra Suite van Alphonse Dlcpenbrock (1862—1021). 3. Kymphonle no. 2 (Ptccola Slnfoiiia) van Leon Orthcl (1905). 4. Wilhelmus van Nassouwe, in opdracht van de NTS speciaal voor deze ge legenheid bewerkt door Oscar van Hemel (1892). De originele tekst wordt gesproken door Paul Steenbergen, Ellen Vogel en Johan Sehmitz. De regie van deze rechtstreekse uitzending uit het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag berust bi) Hans Wortelboer. 21.45—21.50 uur. Pauze. 21.5032.05 uur. Journaal en weeroveriicht. 22.05—22.15 uur. Slotwoord door prof. W. Kremer (rector van de Theol. Hoge school der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn). De bijzetting van het stoffelijk overschot «al ook vla de radio in haar geheel worden uitgezonden. De plechtigheid is te beluisteren over belde zenders In een nationaal programma. Ds uitzending duurt van ongeveer half tien tot omztreekz kwart voor twee. Laan Van NiéUW Oost-Indië, nam nog altijd toé én hoewel de belangstellenden Stonden té trappelen van de kou. keerde nieménd naar huiB terug. Over een af stand vali meer dan tweehonderd meter had zich een dikke haag mensen ge vormd, die In de mist vervaagde. Na nog ruim een half uur wachten kwam eindelijk de voorman van het tno- tór-escorte aanrijden. Hij had de stoet veilig door de mist-deken gevoerd door via de mobilofoon aanwijzingen te geven omtrent de dichtheid van de mist én de gladheid Van de weg. Om tien voor half négéft kwam tèn slotte de rest v&n de escorte, gevolgd door open wagens van de rijkspolitie. Stil en eerbiedig aanschouwden de talloze belangstellenden de witte lijk- wagen, waarin, naast de chauffeur, de opperstalmeester It. kol. W. F. K. Biscnoff van Heemskerck was ge zeten. Prins Bernhard keek in de zwarte volgauto stil voor zich uit. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten en de hoofdcommissaris van politie J. H. A. K. Gualtherle van Wêêzèl sloten zich hier per auto bij de stoet aan. Motorrijders van de ere-escorte sloten de Stoet. Wijtén prinses Wilhel mina was voor het laatst Den Haag binnengekomen Verkeer stokte In de binnenstad had men vrijwillig de St. Nicolaas feestverlichting gedoofd. Dè winkels waren wel open. maar het was opvallend veel stiller dan op andere koopavonden voor pakjesavond. Het Was niét alleen stil door het ont breken van drommen kopers, maar ook doordat de stemming gedrukt bleef. Om kwart over acht stokte het ver keer. Trams régen zich aaneen en dé H.T.M.-bussen versperden de rijbanen. De stoet naderde de binnenstad. Motor- rijders van de rijkspolitie en Haagse politie-auto's reden jachtig af en aan. De tv-plöégen op de perstribune contro leerden camera's en opname-apparatuur. Op het laatste moment was toestem ming verleend twee vaste schijnwerpers en een draagbare schijnwerper te ge bruiken. Totaal vijf kilowatt schijnwer- perlieht maakte het mogelijk dat niet alleen de tv*kljkers ln staat werden ge steld de plechtigheid te volgen, maar ook de tienduizenden wachtenden zou den zonder dit extra-licht weinig of niets van het gebeuren hebben kunnen zien. Toch flitslicht Met klem was verzocht tijdens de plechtigheid bij het fotograferen geen ge- bruik te maken van flitslicht. Alle foto journalisten hebben aan het dringend verzoek van Koningin Juliana gevolg ge. geven. Helaas vormden enkele fotografen een uitzondering. Waarschijnlijk uit angst, dat hun vakkennis tekort zou schieten, of door gebrek aan goede apparatuur flitsten zij toch. In huize Voorhout, de statige patriciërswoning naast het paleis waar bejaarde Russische vluchtelingen een thuis vinden, zette een gebogen da metje een staande schemerlamp VOOr het rdam met de goede bedoeling bij te lichten. Achter andere ramen ston den oudé mannen met martiale snorren en grijze baarden. Op de stoep voor de deur spraken in het zwart geklede oudé dames Russisch. Zij, die zoveel afscheid namen, begrepen de «Kif# en dé eerbied van het moment. Toen klonk geronk van zware motóren. Tweemaal vier marechaussees brachtén een onberispelijk saluut. Geluidloos De witte lijkauto hield stil. De deuren van het paleis werden geluidloos geopend en acht boswachters met de hartsvanger opzij traden naar bulten. Langzaam tilden zij dè blank-eikenhouten kist op de schou ders. In stille tred schreden zij naar het bordes. Zé stapten de twee treden op en de hal in. Prins Bernhard stond stram saluerend ter zijde. De uniformpet onder de afm nemend trad de Prins achter de kist naar binnen, z'n adjudant volgde en daarna gingen de deuren dicht. Na enige tijd kwamen leden van het personeel van de twee koninklijke pa leizen, van de Ruige Hoek. van Raaphorst en van andere koninklijke domeinen naar voren. Zij werdén binnengelaten. Met hun echtgenotes konden zU afscheid nemen van hun vorstin Deputaties Nóg maar enkele tientallen toeschou wers stonden langs de hekken, toen om tién over negén te voet deputaties van de hoogste bestuurscolleges bij het paléis aankwamen. Vier kransen met witte bloe men én éen vijfde krans met rode bloe men en paarse heide werden meegedra gen. De minister en andere hoogwaardigheids bekleders waren gekleed in jacquet, met daarover een donkere winterjas. Met ont bloot hóófd gingen «ij naar binnen om dè kransen te leggen bij de kist, die op nieuw was gedekt met de nationale vlag en de geopende Statenbijbel. Namens de regering legden minister president prof. Dè Quay, de vice minister president drs. Korthals, de minister van justitie mr. Beerman, de minister van fi nanciën prof. Zijlstra en staatssecretaris drs. Schmelzer een krans. Namens de Staten-Generaal geschiedde dit door de kamervoorzitters mr. Jonk man en mr. Kortenhorst. Zij waren verge zeld van de griffiers jhr. Röell en mr. Schepel. De Vice-president van de Raad van State, prof. Beel en de secretaris van deze raad mr. Hagen legden ditzelfde door de president mr. griffier mr. Reyers en de procureur-ge neraal mr. Langemeyer. Dè deputatie van de commissarissen der Koningin werd gevormd door mr. Kortman, Noordbrabant, dr. Hóuben Limburg, mr. Linthorst Homan, Friesland ert mr. Klaasesz, Zuld-Hollana. Zij leg den een krans met de rode bloemen. Elk heeft een plekje opaarde, hem dierbaar bovenal. Een landstreek of een gaarde, een dorpje of een dal. zegt de dichter Voor prinses Wilhelmina was dit plekje Het Loo. Het afscheid voorgied van Het Loo droeg dan ook ln dit uur van uit geleide het karakter van behoedzame huiselijke zorg. Het waren de familie en het personeel die voor dit laatste vaar wel aantraden. Om tien minuten voor vijf hadden zich ongeveer 180 leden van het personeel van het palels, deputaties van de hout vesterijen en van do gepensioneerden en inzonderheid degenen die steeds nauw met de Prinzes In aanraking zijn geweest, «taande verzameld in de hofkapel voor een korte huizdienst. De organist de heer J. W. Buitink, secretaris van de Inten dance speelde: „Jezus mijn Heiland, groot lz Uwe liefde", een lied uit de bun del van Joh. de Heer. dat de Prinses graag mocht horen, toen de Koninklijke Familie binnentrad. Allen bleven staan. De hofpredikant. ds. J. F. Berkel. opende volgens de kor te liturgie de dienst met het lezen van Psalm 23: „De Heer is mijn Herder, mij zal nlots ontbreken". Ds. Berkel bad het Onze Vader en daarna zongen allen „Jezus leeft. Hij is Velen waren diep geroerd. De Ko ningin stond naast de baar. Bosarbei- ders met de pet in de hand, de jacht opzieners en boswachters in grijs en groen uniform: zU zongen samen met de Koninklijke Familie het Opstan dingslied. De witte auto met de kist rijdt weg van Het Loo. tussen een haag van fakkeldragers Ht isf*v IÉ jj IK* l Schepelingen Sentinil gingen van boord De 32 schepelingen van het bij de ND.S.M. te Amsterdam liggende Liberi aanse schip Sentinel, die aanvankelijk weigerden van boord te gaan voor ze extra gage hadden gehad na verkoop van hét schip hebben vanochtend vroeg vrijwillig hun schip verlaten. Zij zijn nu, In afwachting van hun vertrek, ondergebracht in hotel Slotania. waar zij hebben afgemonsterd. Het is de be doeling dat zij vandaag nog. per KLM van Schiphol naar Caracas zullen vlie gen én vandaar naar Port of Spain. Daggeld verlaagd Het tarief van daggeld dat 28 novem- bervan 1 Me tot 1VÏ was verlaagd la 5 december opnieuw verlaagd tot 1%. Omstreeks halftien gisteravond trokken deputaties van enkele hoge colleges met kransen naar het paleis aan het Lange Voorhout Voor een laatste groet van regering en volksvertegenwoordiging. Op de foto de ministers De Quay, Korthals, Beerman en Zijlstra en staatssecretaris Schmelzer. Meeleven Senaat Koningin Juliana zal maandag 10 dc- comber de voorzitter van de Eerste Ka mer. mr J. A. Jonkman, en de fractie voorzitters uit de Senaat ontvangen voor V ervoersnoodwet aangenomen (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer aanvaardde giste ren het ontwerp-vorvoerenoodwet. Deze wet bepaalt, hoe in tijd van rampen en oorlog in de bijzondere vervoersbehoef ten zal kunnen worden voorzien. Ook ging de Senaat akkoord mot de begro ting ven het Huis der Koningin voor 1963 en met de begroting nationale schuld 1983. Voorts werd het ontwerp Wet op de Middelen aanvaard. Volgen de week dinsdag maakt de Kamer de algemene politieke beschouwingen af. Wellicht vrouwelijke rij-examinatoren Voor de functie van examinator vooi het rij-examen hebben zich wel vrou welijke gegadigden aangemeld, doch tot dusver zijn ze niet aangesteld. Aldus de minister van verkeer cn waterstaat dra. H. A. Korthals, ln antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid mej. Ten Broecke Hoekstra (wd) Hot bestuur van de stlohtlng Centraal Bureau voor de afgifte van RIJ vaardig- heidsbewijzen heeft er echter geen be zwaar tegen ln de toekomst vrouwelijke sollicitanten volgens dezelfde normen van geschiktheid te beoordelen ale dc mannelijke. Nalatenschap van pastoor verdween bij de notaris Notaris O. J. van C. te Terneuzen dia vorige week door de rijksrecherche in opdracht van de officier van Justitie te Middelburg is gearresteerd, heeft, naar thans blijkt, gelden verduisterd uit da nalatenschap van wijlen pastoor Van Cam pen uit Terneuzen. Pastoor Van Campen overleed op zondag 27 novem ber 1960. Voor de uitvoering van de laatste wilsbeschikking werd als exe cuteur-testamentair aangewezen een ka pelaan uit Noord-brabant We afdoening van deze zaken werd ln handen gegeven van de thana gearresteerde notaris Van C. Uit het teetament bleek dat do pas- tooor een bedrag van ca ƒ30.000 had vermaakt aan do rooms-katholieke kerk te Terneuzen. Naar verluidt moest dit bedrag worden bestemd voor het afdoen van lopende rekeningen waarna het res tant moest worden aangewend ten be hoeve van de thans in aanbouw zijnd* Triniteit-hulpkerk aan het eind van de Axelsestraat in Terneuzen. Na verloop van tijd bleek de execu teur-testamentair niet geheel gerust over de afdoening van deze zaken. Bij hem rees twijfel of deze afdoening wel ge heel reëel geschiedde. Toen dit niet het geval bleek te zijn, werd do rijksrecher che ingeschakeld die na onderzoek op- dracht kroeg tot arrestatie van de no taris over te gaan. Notaris Van C. wordt er van verdacht vrijwel alle hem toe vertrouwde gelden uit bedoelde nalaten schap ten eigen bate to hebben aange wen. Hij verblijft sinds vorige week in hot hula van bewaring to Middelburg. De Amsterdamse politie speurt inten sief naar de 25-jarigo. in Nederlands- Indië geboren prostitute Jaantje V, dio maandagavond omstreeks negen uur voor het laatst is gezien aan de Haagse Weg, de uitvalsweg naar de reeidentie. Het enige, dat men van haar heeft kunnen vinden, is een rood plastic taaje. dat do bemanning van een vijf-maal-acht poli tieauto gisteravond opviste uit De West- landgracht De politie acht misdrijf niet uitgesloten. Jaantje V. heeft haar 28-jarige echt genoot. die haar souteneert, al een paar maal bij do politie aangegeven, zodat volgens de politie een wraakneming van de onderwereld tot de mogelijkheden behoort. Vorige week w erd haar echt genoot opnieuw in zyn woning wegens souteneurschap aangehouden. Hij was vrU van zijn laatste veroordeling. De va der van de vrouw heeft gisteren een verzoek tot opsporing van zijn dochter gedaan. De rijkspolitie te water is vanochtend om negen uur met dreggen in de West- landgracht begonnen. In de afgelopen nacht zyn enkele vrouwen, die Jaantje V. van de Haagse Weg kennen, verhoord. Zy bevestigden hsar maandagavond om streeks negen uur voor het laatst te heb. ben gezien. Zy had het rode tasje by zich. Niemand heeft haar zien vertrek ken. Zoals gewoonlijk, had Jaantje maan dag haar drie kinderen by kennissen I ondergebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5