Een kanttekening Synodaal geschrift roept groot aantal vragen op Tweede Kamer aanvaardt (verbeterde) interim wet Een 1voord voor vandaag Voor ambtenaren beter invaliditeitspensioen Bea vindt rapport Kerk maar wanordelijk Tussen schoolpoort en huisdeur WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 SPAARREGELINGEN IN OPMARS ÜP 1 JANUARI van dit jaar kreeg de actie voor meer bezitsvorming een steuntje in de rug. Sedertdien kunnen werkgevers aan werknemers spaarpremies en winstuitkeringen geven, die tot een bedrag van 390 per jaar vrij zijn van fiscale en sociale lasten. Dat betekent dus, dat die premies en uitkeringen voor 100% ten goede van de werknemer komen. Vadertje staat krijgt er niets meer van Een premiespaarregeling moet wel aan bepaalde eisen voldoen. Er mag b.v. door de werkgever een premie van 50% op het door de werknemer bij het bedrijf gespaarde bedrag gegeven worden, als dit spaarbedrag minstens vier jaar blijft staan. Voortijdige opvraging is alleen mogelijk, als het geld ge bruikt wordt voor aankoop van een huis, van effecten, voor uitgaven in verband met het huwelijk, voor betaling van een levensverzekeringspremie en voor verbetering van een eigen woning. Ook de winstuitkering, gestort op een spaarregeling, Is tot een bedrag van 390 vrij van lasten, maar ook hier zijn er bepaalde voorwaarden. Er Is voor deze bedrljfsspaarregellngen zeker belangstelling. Per slot van rekening legt de baas er bij een premiespaarregeling een behoorlijk bedrag bij (er zijn ook premies van 100% en 200% mogelijk) terwijl hij bij een winstdelingsspaarregeling het gehele bedrag geeft. Tot nu toe wisten wij echter alleen, dat er op 1 april 1982 625 bedrijven met een premiespaar regeling en 158 bedrijven met een winstdelingsspaarregeling waren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft echter onlangs nauw keurige cijfers verstrekt, die ons vertellen welk percentage van de werk nemers in ons land aan een spaarregeling deelneemt. Om hier een indruk "van te geven, laten wij een vereenvoudigd staatje volgen. PREMIESPAARREGELINGEN OP 30 APRIL 1982 grote bedr. kleine bedr. Industrie: arbeiders 13,8% 2.9% employees 124% 3,2% handel: arbeider? 2,8% 0,2% winkelpers4,8% 0.3% overigen 1,9% 0,4% banken en verz.m.: arbeiders 1,4% employees 2,9% 1,4% vervoer: arbeiders 1,1% employees 1,8% Leeft de premlespaarregellng -dus vooral bij de grote Industriële bedrijven (100 en meer man), de winstdelingsspaarregeling Is bij de groep banken en verzekeringsmaatschappijen doorgedrongen, want hier nam 4,8% van de arbeiders Reactie op „Vraagstuk kernwapenen' (Van onze militaire medewerker) Onder de titel „Het vraagstuk van de kernwapenen" heeft de hervormde synode een beschou wing over „oorlog en vrede" ter overweging aangeboden. De titel zou kunnen doen vermoeden dat de synode verschillende wegen voorlegt om een oplossing te vin den voor dit moeilijke vraagstuk. Maar daarmede is het radicale „neen" van dit stuk volkomen in strijd. Als we dit geschrift dan ook naast de bijbel leggen, gelo ven we wel te kunnen stellen dat de bijbel veel meer ruimte laat voor ..verantwoorde risico's" en dus ook voor een voorzichtig en beperkt „ja". In de brief van Paulus aan de Romei nen (hoofdstuk 13) lezen we dat de over heid het zwaard niet tevergeefs draagt en het haar taak is degenen die kwaad doen te straffen. Maar in dat hoofdstuk wordt tevens met nadruk gesteld dat de overheid het volk ten goede moet zijn en het moet beschermen als herder en hoeder. Bij een totale, zogenaamde all- out atoomoorlog met zijn zinloosheid draagt de overheid het zwaard in zen tervergeefs. We hebben de indruk dat de synode te weinig is uitgegaan van de mogelijk heid van een beperkte atoomoorlog tus sen die beide grenzen van zinvol en zin loos zwaarddrager. Waar die grenzen niet minder dan 13,8% van de employee» aan deze regeling deel. I precies liggen"ïs in de" praktijk heel moeilijk aan te geven. In mei 1940 Invaliditeitsrentetrekkers voor de andere helft door het bedrijfsle ven te laten betalen. Volgens het huidige voorstel wil de regering voor 75 mil joen bijdragen, zodat het bedrijfsleven voor de overige 185 miljoen zal moe ten zorgen. „Ik wêet niet waar Ik de middelen vandaan moet halen om tege moet te komen aan wat In het amende ment wordt gevraagd", zo verklaarde de minister. Inhakend op de opmerking van de heer Suurhoff aat de minister van financiën dan maar eens over de streep moet komen, zei dr. Veldkamp dat hijzelf de verantwoordelijkheid voor en ook de staatsrechtelijke consequen ties van de gekozen financiering draagt „De staatsrechtelijke consequenties ko men overigens helemaal niet aan bod", zo voegde hij er nog aan toe, toen hem om hem nadere verklaring van zijn op merking werd gevraagd. De V.V.D.-er Corver steunde het amen- dement-Suurhoff. De woordvoerders van K.V.P., AR. en C.H. deden dat niet. al kon met name de heer Van Eibergen l Januari 1964 kunnen Ingaan. Voor de 'ar.) zich slechts „node" bij de af wij- zing van de minister neerleggen. Het amendement-Suurhoff werd tenslotte met 63 stemmen tegen (K.V.P., A.R., C.H., S.G.P. en de liberaal Van Leeuwen) 51 vóór (P.v.d.A., V.V.D-, P.S.P. C.P.N.) verworpen. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gister middag met algemene stemmen de interimregeling voor invalidi- teKsrentetrekkers aanvaard. Dit gebeurde nadat minister Veld kamp definitief had toegezegd met een wetswijziging te zullen komen, waardoor ook de Invali den met een invaliditeitsgraad van tussen de 55 en 66 2/3 pet. onder de werking van de interim regeling worden gebracht. Deze groep ontvangt dan een uitkering van 2454 per jaar. Door aanvaarding van amendementen van de vaste Kamercommissie voor so ciale zaken werd voorts vastgelegd, dat de invaliditeltsrentetrekker, wiens inva liditeit na het ingaan van de regeling zou dalen beneden de 00Va Pct - toch een uitkering behoudt zolang hij voor 55 pet. of meer invalide blijft. Normaal zou hij ln zo'n geval na de periodieke keuring niets meer ontvangen en tot 1 januari 1904 moeten wachten alvorens weer voor een uitkering ln aanmerking te komen. Dank zij het amendement krijgt hij nu bij wijze van overeangs- voorzienlng het bedrag van 24d4. Eveneens door een amendement van de Kamercommissie kwam vast te staan, dat de niet krachtens de Invalidi teitswet verzekerde Invaliden, die gedu rende de maximale termijn een uitke ring op grond van de Ziektewet hebben ontvangen en die aan het einde van deze termijn nog tenminste voor 66-/3 pet- invalide zijn, van de interimregeling zul len profiteren. Het gaat hier dus om de zg. ..uitgetrokkeiien' van de Zlektcwe.. Tot verdere belangrijke toezeggingen bleek minister Veldkamp niet bereid. Zo wilde hij niets weten van het socia listische amendement-Suurhoff dat be oogde de kosten van de regeling miljoen) voor de helft door het rijk D* Kleine teruggang in aantal kinderen l.o. Volgens een bij het Centraal Bureau voor de Statistiek verschenen statistiek van het gewoon, en voortgezet gewoon lager onderwijs 1961 /'82 bedroeg het aan tal leerlingen bij het g.l.o. ongeveer 1.898 000 1900/611 410.000), en bij het v.g.l.o. 42.000 (45.000). Van de leerlingen bij het g-1-0- zat procent (was: 07) 111 klassen met 35 en meer leerlingen. Het overeenkomstige percentage voor het openbaar, en het prot. christelijk en het rooms-katholiek onderwijs Is resp. 51, 56 en 64. Op het platteland en in de verzorgende centra betrof dit 56 procent, ln de industrie steden daarentegen 03 procent van de leerlingen. Ruim de helft van de leerlingen v.g.l.o.-scholen zat in klassen met 34 leerlingen, bij de afdelingen daaren tegen in klassen met 15 tot 24 leerlingen. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer bedroeg bij het g.l.o. 34. bij de v.g.l.o.-scholen 55 en ^iJ de^v.g.ha- llcl v.g.l.o.' 1.725 (17735). Het aantal scholen voor g.l.o. bedroeg 7 723 (7.700). het aantal scholen voor v.g.l.o. 360 (339) Bovendien waren r nog 100 (145) afdelingen voor v.g.l.c verbonden aan scholen voor g.l.o. „Opdracht en Dienst" in tweede druk De bondipocket „Opdracht en Dienst' van de gereformeerde mannenbond die in een eerste oplage verscheen van 3025 exemplaren was reeds medio oktober geheel uitverkocht. Gebleken is dat de belangstelling voor deze officiële uitga- pituleerde onze regering reeds toen 3000 militairen en 3000 (men dacht 30.000 burgers) ln Rotterdam waren omgeko men en Utrecht met een bombardement bedreigd werd. De militaire situatie was moeilijk. Voor ons gevoel hadden toen echter delen van leger en luchtmacht en zeker de Joden de gelegenheid moeten hebben om naar Engeland te gaan, al erkennen we dat achteraf zo'n les uit de gesehledeni9 gemakkelijk is te trekken. Ëen feit blijft dat later nog ruim 150 000 Nederlanders in de oorlog zouden om komen. waaronder 100.000 Joden. Hoeve- len van hen hadden door een ander be sluit misschien het leven er af kunnen brengen? nuttig, dat het pleidooi, dat steeds het Oude Testament terugkeert voor vrijwilligheid en ook de gehele nieuw-testamentische) ontwikkeling ons er toe moet dwingen het vrijwil- ligerselement in het leger een groter accent te geven, mede om gewetens bezwaarden en ongeschlkten te ont zien en de huidige technische ontwik keling reëel te benaderen. In het Westen zien we verschillende pogingen om de gruwel van een kern oorlog te beperken. En dat is de enige weg die het Westen overblijft als een (econtroleerde ontwapening niet moge- ijk is. Zo heeft de Amerikaanse minis ter van defensie voorgesteld geen steden te bombarderen, maar alleen militaire doeleinden bij een mogelijke beperkte oorlog. Ook in de besprekingen van de Westeuropese Unie wordt steeds op gro te voorzichtigheid aangedrongen. En dat moet ook wel, omdat het dichtbevolkte West-Europa kwetsbaarder is dan enig ander continent. De Westeuropese lan den zouden zich het pleidooi van de sy node voor een sterkere conventionele be wapening meer moeten aantrekken, zon der echter tot het besluit te komen de tactische atoomwapenen geheel af te schaffen (Dat laatste wil de synode eig lijk.) De ervaring van mei 1940 leert ons dat we, waar het enorme verliezen be treft de realiteit van het gevaar niet uit het oog mogen verliezen. Juist daarom moeten we ook denken aan de soldaat. Hgm moet een goede kans |e|i worden om zich te kunnen - Vrede In het synodale getuigenis valt digen. de bijbel ook zo rijk naar voren komt. We vragen ons af of men het daar niet bij had moeten laten, omdat de over heid een eigen taak heeft. Maar ook om de wijze waarop het evangi" de oorlog spreekt. Dr. J. Ki schreef daarvan ln zijn boekje: „Wat zegt de bijbel over oorlog, volk. held, gezin, Israel en toekomst?" tijdens de laatste wereldoorlog werd ge publiceerd: „De uitbanning van de oor log is geen programpunt in de evangelie prediking. De oorlog wordt meer „ge nomen" dan „gezien" als een stuk van het mensenlot. En wat Johannes de Do per (nu) tot de soldaten zegt, is dit: dat het ook in die fataliteit mogelijk en ge boden is het Koninkrijk te verwachten, en dal deze verwachting zekere conse- Vergeleken met de verliezen ln eenlquenties meebrengt voor de mens die (beperkte) atoomoorlog vallen de boven- ip die fataliteit verkeren moet. Hij kan genoemde cijfers bi het niet. Hoe ver zich niet zonder reserve overgeven aan het doodslagersbedrljf, en zijn gedrag draagt de tekenen van deze „theolo-j glsche" reserve. Niet de oorlog, maar de soldaat wordt daardoor gehumani seerd." Dit woord van een zo gezaghebbend man uit de Hervormde Kerk is heel wat anders cfan de synode zegt, en C. S, Lewis zegt in zijn boekje: „De sleutel tot het geheim" onomwonden dat het getuigen van de kerk door deskundige „leken" (of liever leden) moet gebeu ren en dat theologen niet overal over kunnen oordelen. Terecht wijst Koop- mans er daarom ook op het woord van Jezus uit Mattheus 24:6 over oorlogen en geruchten van oorlogen en het riiet verontrust worden, dat wij ons als chris tenen door ai deze dingen niet moeten penen zijn dat volkenrechtelijk niet. Öok dat komt ln het geschrift niet naar vo ren. De ernst van deze wapenen houdt in dat het Westen zich conventioneel zo sterk moet maken dat het niet behoeft te beginnen met kernwapenen. Tegelij kertijd houdt dat echter in dat men nie* onwerkelijk mag spreken over kernwa penen als politieke wapenen, die toch niet zullen worden gebruikt. We achten het bedenkelijk dat vele Internationale toonaangevende publicisten dit juist wel doen, zoals bijvoorbeeld de militaire medewerker van de Frankfurter Zellung dr. Welnsteln, die een vriend ls van Strauss, de afgetreden minister van de fensie van de Bondsrepubliek. Daarmede vergeleken doet op dit punt de besc/ioutoing van de synode weer weldadig aan, en tevens het feit dat de beste, en eigen lijk enige op los sing van bekering door overheid, volk en enkeling de volle nadruk krijgt. Een geestelijke opwekking ls inder daad hét beste antwoord omdat Gods beloften aan de volkeren zo rijk en voorbehoudloos rechtlijnig zijn ten aanzien van vrede, recht, vrijheid en welvaart. Schisma bij Koreaanse Methodisten Kerk Schrijvend in een vliegtuig op weg van Korea naar de Verenigde Staten deelt dr. Carl Mclntire, de president van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.). zijn lezers van het blad „Christian Beacon" mee dat ook een scheuring plaat6 gevonden in de Methodisten gemeenten van Korea. In zijn brief schrijft hij dat hij werd ontvangen door een methodist die nu dc voorzitter is van een groep van vijftig gemeenten die zich reeds hebben afge scheiden van de Methodisten Kerk. Evenals bij de presbyterlanen c.. baptisten gaat het om een groep chris tenen die zich er tegen verzetten dat hun kerken lid zijn van de Wereldraad van Kerken. Sinds 1959 hebben zich zes ker ken, sommige ontstaan door een schis- bij de I.C.C.C. aangesloten. „En het licht schijnt in de duisternis" (Johannes 1 5). Niet zo maar toevallig. Men leze er Genesis eens op rui. In het eerste hoofdstuk staat het met een enkele zin: „En God zeide: Ët zij licht! en er was licht". Licht door het Woord van God. Zonder dat Woord een beklemmende duisternis. En het licht, door het Woord van God gekomen, is nooit meer verdwenen. De in de aanhef aangehaalde zin vervolgt: ,,.,.en dë duisternis heeft het niet gegrepen". Dat woord gegrepen betekent hier opgeslokt, geabsorbeerd. Het licht is er nog en het blijft er door het Woord van God. Licht en God niet te scheiden. Wie uit de duisternis van zijn leven naar het licht wil gaan zal tot God moeten komen. Een andere weg is er niet. Licht zonder meer w enkel zelf bedrog. Wie dit niet erkent, wie in eigenwaan denkt het licht te vinden zonder God, komt bedrogen uit. Hij blijft in de duisternis verkeren. Licht niet voor de wijzen in de eerste plaats, maar voor de eenvóudigen van geest. Niet voor hen, die alles verstan- delijk willen beredeneren, maar voor de mens, die zijn on macht ziende het hoofd buigt en de handen vouwt en sta melend bidt: O God, haalt Gij mij uit de duisternis, waarin ik mij voorbeweeg. Kom met Uw licht in mijn duistere hart. mag een zeker evenwicht moet bestaan tussen de rechtskrenking en de vergelding en daarbij spelen ook het mo reel van het volk en de militaire situ atie een belangrijke rol. Ontwikkeling Wij krijgen de indruk dat er een ont wikkeling in de wereld is naar Open baringen 13:4, waar de gehele aarde zegt: „Wie kan oorlog voeren tegen het beest?" Maar zolang we nog niet zo ver zijn in de geschiedenis, moeten we met bijbelse voorzichtigheid, nuchterheid en moed volhouden. Cuba en India zijn il lustraties van de laatste maanden. Daar kom' «*WJ. fï'jSLÏSL Hier" komt ook heel moeilijke vraag naar voren als men het geschrift van de synode objectief leest. Het is dan ook goed nog hebben de Here te verzoeken door slap heid en verwarring. We kunnen het niet helpen dat we het gevoel hebben dat het geschrift v toe kan leiden. 1 de synode daar licht Koopmans te luisteren als hij over ;er zware uit het Oude Testament schriift: „Ik zie geen andere conclusie dan dat God dit aardse leven niet houdt voor het hoogste goed." (Van on*e soc.-econ. redactie) ,E Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is het gister middag eens geworden over een verhoging van de invaliditeits pensioenen voor het overheids personeel. Invalide ambtenaren zullen nu voor tenminste eenzelfde uitke ring in aanmerking komen als degene, die vallen onder de inte rimregeling invaliditeitsrente trekkers, welke regeling juist gistermiddag door de Tweede Kamer werd goedgekeurd. Voor de invaliditeitspensioenen den nu ook bij de ambtenaren twee groepen onderscheiden, nl. een groep met een invaliditeit van meer dan 2/3, 1 minder dan 80 procent, en een groep een invaliditeitsgraad van 80 tot 100 pro cent Voor het overheidspersoneel werd tot nog toe slechts gewerkt met een in validiteitsgraad van 2/3. De groep ambtenaren met een lnvalldi- it van 2/3 tot 80 procent zal in de toe komst ln aanmerking komen voor een pensioen van 05 procent van het genoten salaris. Voor de groep met een invalidi teit van 80 tot 100 procent bedraagt het pensioen 80 procent. Het minimum-pen sioen voor de groep met tenminste eer invaliditeit van 2/3 was tot nog toe 52,5 procent. NOOIT LAGER bonden van overheidspersoneel het er oorts over eens geworden, dat het In validiteitspensioen voor de ambtenaar ïaar verhouding nooit lager zal mogen :ljn dan de uitkeringen op grond van de interimregeling van minister Veldkamp. De mogelijkheid is zelfs opengelaten, dat de invaliditeitspensioenen van de ambte- iren in sommige gevallen hoger zjjn. Voorts ls nog bepaald, dat de ambte- ...iren, die meer dan 2/3 maar minder dan 80 procent invalide zijn, op 65-jarige leeftijd een pensioen krijgen van 40 pro cent, waarboven dan nog de AOW-uit- kering komt met inachtneming van de gebruikelijke korting. Voor de groep met een invaliditeit van 80 tot 100 procent zal na 65 jaar een pensioen gelden van 45 procent, ook weer met toevoeging AO W-uitkering, zij het in beperkte zin. Listig In de huidige koude oorlog moet de overheid op het punt van kernwapenen wel Hstlg zijn als de slangen en oprecht als de duiven. Zij kan maar niet alles zeggen, omdat de tegenpartij meeluis tert. Maar juist daaruit blijkt hoe moei lijk en gevaarlijk het is als dc kerk zich al te zeer met de overheidstaak be moeit. In Spreuken 24:10 lezen we: „Be toont gij u slap ten dage der benauwd heid, dan komt uw kracht in het nauw." Dit moet moet zowel overheid als volk voor ogen staan en de synode mag daaraan niet voorbijgaan. Het streven naar een machtsevenwicht is een harde realistische opgave. Als dan ook de sy node dc tactische kernwapenen afv/ljet, wordt in het geschrift verzwegen dat het Oosten die ook heeft. Ook de dreigemen ten van de tegenpartij: „Wij zullen jul lie begraven" hadden moeten wo~J~~~ emd en niet alleen maar de fo het Westen. Weldadig Directeur „Klokkenberg" J. Dekker overleden In de ouderdom vsn 02 jaar is te Nij megen overleden de heer J. Dekker, di recteur van de christelijke kweekschool „De Klokkenberg". De :-.eer Dekker, die in Utrecht Zijn opleiding ontving, was eerst leraar en later directeur van de christelijke melsjeskwe«kschool te n in de Betuwe. Hij was voorzitter de „Vereniging van leraren a»n protestants christelijke kweekscholen." Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau De teraardebestel ling van zijn stoflelijk overschot zal don- om twee uur op de be- De extra kosten voor het rijk va nieuwe regellug bedragen circa miljoen gulden. De Centrale Commissie zal in een volgende vergadering verder spreken over het welvaartvaste karakter van de ambtenarenpensloenen. De be spreking over dit onderwerp heeft men gisteren namelijk niet kunnen afsluiten. Hoor en wederhoor over regeling van eindexamens De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals en de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, prof. dr. H. H Janssen hebben gisteren ten departe- mente een onderhoud gehad met ze: vertegenwoordigers van de klassieke secties der faculteiten der letteren de Nederlandse universiteiten ter spreking van de bezwaren, die bij schillende hoogleraren in de klassieke talen bestaan tegen de bij K.B. van 17 mei vastgestelde tijdelijke noodregeling in de eindexamens gymnasia. De bewindslieden hebben daarbij een uiteenzetting gegeven omtrent de achter gronden die geleid hebben tot deze noodregeling en aangegeven waar gjtf niet de veranderingen kunnen brengen zoals voorgesteld in de brief der hoogleraren-classici van 10 nov. De bij deze bespreking aanwezige clas- sici hebben van hun kant de bezwaren uitvoerig toegelicht. In de daarop ge volgde gedachtenwisseling zijn enkele nieuwe suggesties naar voren gekomen waarover de bewindslieden zich op korte termijn zullen beraden. In hun schrijven van 10 november stelde ruim 60 geoemmitteerde '90 pet) dat zij niet langer aan de eindexamens der gymnasia en lycea zouden mee werken Indien het nieuwe examenregle ment niet voor de oude talen wordt ge wijzigd. r de kernwapenen als defensieve v Israël bidt om regen In alle synagogen van Israel wordt op het ogenblik twee maal ?er dag gebeden om regen. De oeren van dit land maken zich ernstige zorgen. Het biy/t daar ongewoon warm en droog zn de winterregens laten nog altijd op zich wachten. De weersverwach ting voor dat land blijftaan houdend droog en warm. Het ge vaar van ëen volledige misluk king van de oogst is niet dénk- beeldig. Prof. dr. Woerdeman met emeritaat Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd legt prof. dr. M. W. Woerde man zijn ambt als hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de Uni versiteit van Amsterdam neer. Het terrein van zijn wetenschappelijke onderzoeken omvatte behalve de em bryonale ontwikkeling, de celleer, de weefselleer en de microscopische ana tomie, in welke wetenschappen hij enige jaren als hoogleraar werkzaam was. Het grootste deel van zijn ambtsperiode wijd de prof. Woerdeman aan de ontleedkun de, waarin hij zeer veel onderwijs heeft gegeven. In 1922 werd hij aan de Uni versiteit van Amsterdam benoemd tot privaatdocent en in 1925 aanvaardde hij :ijn ambt als buitengewoon hoogleraar n de histologie. In 1926 volgde zijn be noeming tot hoogleraar in Groningen met de leeropdracht anatomie en em bryologie. In 1931 werd prof. Woerde man benoemd tot hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Van deze universiteit is hij van 1953 tot 1959 rec tor magnificus geweést. Tot de vele voorzitterschappe.. bekleedde behoren die van de Konink lijke Akademie van Wetenschappen, de Nederlandse Anatomen Vereniging en het Institut International d'Embryologle. De volgende onderscheidingen werden hem verleend: commandeur in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier de la Legion d'Honneur. ridder in de Orde van Sint Sava. doctor honoris causa aan de Universitiet van Oxford (doctor of science), doctor honoris causa aan de Universiteit van Zuid-Afrika (doctor philosofiae). Komt er een „klein concilie"? Nog altijd houdt het rooms- katholiek concilie in Home zich bezig met hét rapport over de kerk. Maar tegelijkertijd is de aandacht gericht op een vernieu wing van de werkwijze. In deze eerste zitting zijn slechts 6 van de 74 rapporten in behandeling gekomen en geen er van, mis schien op het rapport over litur gie na, is klaar gekomen. Op deze wijze kan dit concilie wel tien jaar duren. Opnieuw heeft kar dinaal Suenens daaróm voorge steld een andere werkwijze te kie zen. Hij wenst een zogenaamd „klein concilie" dat de zaken in de tussentijd kan behartigen en toe kan zien op de herschrijving van de rapporten die naar ver schillende commissies Zijn terug gezonden. De paus heeft reeds bepaald dat de tien gewone commissies aan het werk zullen blijven. Het kleine concilie zal dan moeten bestaan uit de leden van de bui tengewone commissie, het presidium en uit de secretaris en de ondersecretaris- :n. Suenens wil bovendien dat van de vele rapporten een groot geheel zal worden gemaakt, waarin de vernieuwing van de kerk en haar missionaire taak in de we reld van heden tot volledige uitdrukking zal komen. De kerk, zo is zijn mening, moet een dialoog met de wereld aangaan en duidelijk stelling nemen ten aanzien van de grote vraagstukken zoals de_ schendbaarheid de voortplanting sie. De kerk Ondertussen gingen de besprekingen rer het rapport Kerk door. Gisteren heeft kardinaal Bea het woord gevoerd. HU vond dit rapport wanordelijk en ln feite alleen maar een antwoord op de afzonderlüke vragen. Kardinaal Frings legde er de nadruk op dat het rapport alles veel te veel van de uiterlijke kant van het Corpus Christ! Mystlcum be ziet. Heel veel bisschoppen vonden het rapport veel te juridisch. ZU klaagden er zelfs over dat spirituele teksten alleen maar juridisch zÖ" geciteerd, en dat het rapport veel te veel aandacht geschon ken heeft aan de theologen van de vori ge eeuw. Daar kwamen natuurlijk de Italiaans® bisschoppen weer tegen op die stelden dat de juridische formuleringen noodzake lijk waren omdat „liefde zonder gerech tigheid" niet bestaat, Tot nu toe hebben 6 kardinalen ën 15 bisschoppen het woord gevoerd over deze materie. Voorstel ten. Hij il de "man die zoveel moeite had met het Latijn dat hij de paus heeft voorgesteld om Uit zijn eigen zak een in stallatie voor simultaan vertalingen te be kostigen. Pas als de paus op dat voorstel zou ingaan, zou hij weer teruggaan. Het voorstel schijnt in een bijzonder goede sfeer gedaan te zijn, want da paus. had ook een voorstel voor hem. j Op een persconferentie in Boston ver- j telde hij dat de paus hem had aange- j raaen om een beetje dubbelkoolzure soda te gebruiken voor hij naar bed ging: „Dat doe ik ook, en het helpt uit stekend", had paus Johannes gezegd. De kardinaal had geantwoord: „Het is maar goed dat u niet onfeilbaar bent hij het voorschrijven van geneesmid delen. Dat is nu net het slechtste wat men tegen maagzweren kan innemen." Geref. Kerken vrijgemaakt Eigen herdenking van catechismus Zóver wij kunnen nagaan hebben de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) nog niet gereageerd op de uitnodiging van de moderamina van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken om samen met hen en de Christelijke Ge reformeerde Kerken het 400-jarig be staan van de Heidelbergse catechismus tc herdenken. Wel is in' hun kring be sloten om in ieder geval een eigen her- i denkingssamenkomst te beleggen en wel Ds. J. Kruger overleden I11 de ouderdom van ruim 81 jaar ii Bussum overleden ds. J. Kruger, ritus predikant van de Gereformeerde Kerken. Ds. Kruger werd 27 april 1881 te Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit, eerst rechten, daar na theologie. In 1909.werd hij kandidaat en 9 januari 1910 aanvaardde hij zijn ambt te Sllvolde-Gendringen. De overledene diende de kerken Maai-3sen, Delden. Elburg en Castri- cum, waar hij 9 januari 1950 met ritaat ging. Daarna vestigde hij zich te Bussum. Ds. Kruger heeft van 1911 tot 1947 deel uitgemaakt van de Zendings Studie- raad en had van 1914 tot 1936 zitting in een college van generale zendingsdepu- taten. Hij was gehuwd met een dochter van wijlen minister Th. Heemskerk. Zijn stoffelijk overschot is dinsdag op de algemene begraafplaats te Bussum in alle stilte begraven. Er is een landelijk comité gevormd, waarin elf predikanten uit deze kerken hebben zitting genomen, een uit iedere provincie. Voor Zuid-Holland ls het ds. J. de Vries van 's-Gravenhage; voor Zeeland ds. J. R. Wiskerke; voor Noord- Brabant ds. J. Vreugdenhil te 's-Herto- genbosch. Voorts is er een comité van uitvoering gevormd waarin zitting heb ben ds. J. J. Arnold, ds. K. Deddens, ds. J. A. Vink en de heer J. Zwart, j allen te Amersfoort. Als sprekers zullen optreden prof. dr. L. Doekes. die het dogmatlsch-confessio- neel aspect zal belichten en drs. D. Ded dens, die het historlsch-pastoraal aspect i zal bespreken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften (tóe»): H. A. van Bemmel te Leerbroek. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Smilde: E. Baerends te An-j jum eri H. Hekman te Zwartsluis. Aangenomen naar Goënga c.a.: H. Hoekzema, kand. te Kampen. te Den Haag en L Rijksen te Rotterdam- West. Beroepen te Wolfaartsdijk: P. Blok te Difksland. JCEN LAUWE nazomerdag, 's mid- dags half vier. De geschiedenisles is zo juist afgelopen, de lerares heeft aan de I belangstelling goed kunnen mer ken dat ze niet voor dovemanso ren heeft gepraat, iets wat haar trouwens maar uiterst zelden over komt, want ze is een vlotte ver- I teister en ze houdt van haar vak. Deze keer heeft ze een gedeelte uit de tweede wereldoorlog behan deld. Het was een vrij moeilijk on- derwerp dat met de nodige tact be naderd moest worden, gezien de pó- litieke kanten van het geval waarbij 1 leerkracht zich uiteraard moet hoeden voor partijdigheid. Toch heeft ze sommige dingen niet I mogen doodzwijgen. De activiteiten van de collaborateurs niet, het moe dige ondergrondse verzet niet en jvenmln de twijfelachtige „bescher- ning" van een hypocriete bezetter. De klas heeft aan haar lippen ge- I hangen. Zelf hebben ze niets van a! onvoorstelbare meegemaakt. I maar ze beseffen nu pas goed hoe hun vaders en moeders eraan toe I moeten zijn geweest met de dreiging I van arrestatie, wegvoering en ver schrikkelijke dood voortdurend voor ogen. Ze zijn onder de indruk, de gezich ten staan ernstig, pas na vier uur komen ze los, praten er nog druk Rob, het zoontje van een al twee maal gefailleerde boekhandelaar, een wat schuwe jongen, houdt zich op een afstand. Hij is niet bijzonder ge tapt, omdat hij bijv. wel graag mee- moept als er een ander tracteert, maar zelden of nooit zelf iets aan- WHij loon, haar hoofd werd totaal kaal ge schoren. Wat een verhaal. De zoon zit er peinzend bij, je ziet hem denken: Zo, zo, dai weet Ik alweer. Het kan te pas komen.De leraren van de school hebben altijd gezegd dat klas hen, Arle wordt er on der het eten nog eens druk over ge redeneerd. Ze zijn daar ongegeneerd loslippig. Vader en moeder kunnen nog heel wat meer vertellen dan de iuffrouw! Erge dingen Uit hun naas te omgeving toen Arle en «IJn Jonge re broertjes er nog niet eens waren. Maar waarom doet zo'n moeder dat •at hebben die verhalen ln vre- desm der? Die en die en die. Van collabo ratie gesproken. De vrouw van de boekhandelaar. Ze waren nog niet 2C zich zo gunstig onderscheidt wat wanordelijkheden op straat betreft. In de andere klassen zijn er voortdu rend relletjes. Sinds gisteren echter hebben ze hun mening moeten her zien, want een onbekookt roddelend ouderpaar heeft ervoor gezorgd dat de reputatie van 2C met een klap aan scherven ging. Het klinkt ongelooflijk maar een ge vulde koek was de aanleidende oor zaak. Hoe bestaat zo iets.... Zo. klaplopertje. zei die Arie toen de zoon van de boekhandelaar gretig ln het door een ander geof freerde verjaringsgebak hapte, smaakt het je alweer lekker.... En zelf maar nooit met iets komen, he. Of heb jij misschien geen verjaar dag? Ben je wel ooit geboren? Als mijn vader en moeder het me nu toch niet geven, was het tam me verweer, ik krijg maar een beroerd beetje zakgeld. De omstanders roken spectaculair vertier. Kss, kss! Het werd een heibeltje, inderdaad. De latente animositeit ging zich baanbreken Maar de aangevallene werd buiten verwachting driest, zijn strijdvaardigheid viel warempel mee. En het zou allemaal nog zo erg niet zijn geweest als het bij een simpele bekvechterij gebleven was. maar hoe spuit zo'n thuis opgestookte knaap zijn gistende afkeer? In het vuur van de strijd schreeuwde hij heel het ver haal van de jaren geleden foute moe der eruit. Dat was me daar even een onthulling! Het klaplopertje wist zelf niet wat hij hoorde. Wie zou het hem ooit hebben verteld. Hij werd des duivels. En hij vocht. Voor de moeder die hij tot nu toe als een moeder als alle andere had ge kend. Hij was geen aardige jongen, maar dit strekte hem tot eer. En het zou niet overdreven zijn als de lerares maar eens met de historisch zo goed onderlegde moeder van die Arie ging beeld. HAY A SELVA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2