Verkoud heid Adenauer wil haast maken Socialisten zijn in trek als eventuele partners Togliatti wil niet-aanvals verdrag Oost-West Tito zou gesprek met Chroesjtsjef voeren Pen en inkt in de oudheid MAANDAG 3 DECEMBER 1961 Oe Thant over Sowjetunie Westen ziet verandering politiek klimaat font Chroesjtsjef wil geen oorlog In een rede in de John Hopkins universiteit te Baltimore, heeft secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. gezegd, dat er „zeer goede redenen zijn" om te geloven, dat de Russische leider Chroesjtsjef geen oorlog wenst, maar dat het Westen „de volledige betekenis van deze klaarblijkelijke verande ring van politiek klimaat" niet schijnt te beseffen. De meeste leiders in het Westen zien volgens Oe Thant de wereld als een slagveld tussen twee tegengestel de stelsels waar pogingen om tot een compromis te komen als verraad worden beschouwd. Deze houding bleef gehandhaafd zelfs als het karak ter van de Sowjet-uitdaging reeds verande.de, aldus Oe Thant. De secretaris-generaal van de VN deed een beroep op Oost en West om de overeenkomst inzake Cuba te her leiden tot een algemene beweging naar dooi in de koude oorlog. Hij nodigde de wereldleiders uit. de Verenigde Na ties te gebruiken voor persoonlijke con tacten en herinnerde hen eraan, dat het wereldorgaan beschikbaar is voor be spreking van vraagstukken als de kwes- tie-Berlijn. Oe Thant prees president Kennedy's „vooruitziende blik" door vorig jaar" de neutralisering van Laos voor te stel len. waarmee hij had toegegeven, dat de poging om een reeks prowestelijke regeringen in Azië in het leven te roe pen, had gefaald. Secretaris-generaal Oe Tnant sprak Russische hulp voor Laos Zes van de tien Iljoesjin-2-vliegtuigen, die de Sowjetunie aan de Laotiaanse regering had aangeboden, zijn zaterdag in Vientiane geland. De overige vier stellen zullen binnen enkele dagen In Moskou werd zaterdag een aantal akkoorden tussen beide landen gesloten, volgens welke Rusland voor een zie kenhuis en een radiostation in Vientia ne zal zorgen en hulp bij het bouwen van een waterkrachtcentrale. De over eenkomsten werden ondertekend door generaal Poemi Nosavan, de rechtse vice-premier van Laos en Alexej Kosy- gin, de Russische eerste vice-premier. Raketten voornaamste Russische wapens Maarschalk Sergei Warentsof, hoofd van de Russische rakettroepen en artillerie, heeft, verklaard dat raketten het voornaamste wapen van het Rus sische leger zijn geworderirHij gchreef dit in een artikel in het regeriftgsblad „Izwestia". In een artikel schrijft de maarschalk dat de Russische raketwapens en -een heden in overweldigende mate supe rieur zijn aan de Amerikaanse. Hij kleineerde de betekenis van de supe rioriteit in de lucht die de Amerika nen zeggen te hebben. Zij schieten verre te kort op het gebied van vuur kracht en betrouwbaarheid, aldus Wa rentsof. Nieuwe arrestatie in Spiegelzaak De in Bonn woonachtige Westduitse honorair consul in Tunes'.ë. Paul Conrad, is in verband met de Spicgcl-zaak cr, onder verdenking van landsverraad in hechtenis genomen. Er bevinden zich thans zeven verdach ten in genoemde zaak in hechtenis, nl.; de uitgever Rudolf Augstein, de direc teur voor het zakelijke beleid va Spiegel, Hans Detlev Becker, de nemende hoofdredacteur Conrad Ahlers, redacteur Hans Schmelz, de kolonels Adolf Wicht en Alfred Macron en Paul Conrad. Gideon Hausner vraagt ontslag Gideon Hausner, de procureur-gene raal en juridisch adviseur van de rege ring, die de leiding had in het proces tegen Adolf Eichmann. heeft in een brief aan premier Ben Goerion zijn ontslag aangeboden. Hausner zou voortdurend overhoop lig gen met de minister van justitie, dr. Dov. Joseph, over de omvang van dr Bevoegdheden van zijn bureau en dal van de minister van justitie. tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten in het geval Cuba had geken merkt, zou kunnen bijdragen tot de op lossing van enkele van de belangrijk ste kwesties van de koude oorlog, zoals de ontwapening, de kernwapenproeven Berlijn. Oe Thant merkte tenslotte nog op, dat de wereld ook niet in harmonie zou kunnen leven, zolang twee derde van haar bewoners al moeite heeft alleen om in leven te blijven. Italiaan steelt liefst 1.368.000 Giovan Battista Ricciardi, een gepen sioneerd ambtenaar van het Italiaanse ministerie van financiën, wordt gezocht op de verdenking van -diefstel van 228 miljoen lire (1.368.000 gulden). De 68 jaar oude Ricciardi werkte op het centrale kantoor van de schatkist te De tekorten op zijn rekeningen zijn de laatste maanden een voor een ontdekt. Toen steeds nieuwe tekorten geconsta teerd werden, wilden de autoriteiten Ric ciardi hierover wel eens spreken, maar toen bleek, dat hij met de noorderzon Huisarrest voor Zuidafrikaanse Mevrouw Violet Weinberg, de blanke Zuidaf ikaanse vrouw, die onlangs voor de rechter is verschenen omdat zij deel genomen had aan een serenade voor het huis van mevrouw Helen Joseph die krachtens de wet tot onderdrukking van het communisme als eerste tot huis arrest veroordeeld werd is tot een zelfde soort straf veroordeeld. Mevrouw Weinberg is landelijk vice- voorzitster van het verbond van Zuid afrikaanse vrouwen. Krachtens het von- zal zij het district Johannesburg 1 -• zal zij vijf ji n mogen bip „Stem van Amerika" klinkt in Cuba De Amerikaanse regering heeft de be schikking gekregen over de zendlnstal- latles van het kortegolf-radlostatlon WRUL. Hierdoor zal „De stem van Ame rika" van nu af aan over vijf zenders 10 kw en een zender van 80 kw in onafgebroken 24-uurdienst Cuba kunnen bereiken. De programma's worden in het Spaans (de voertaal op Cuba) uitgezonden en bevatten berichten, regeringsmededelin gen en andere actualiteiten, afgewisseld met muziek. Kerk verplaatst in Warschau EEN 230 jaar oude r.k. kerk in het centrum van Warschau is 21 meter verplaatst. De kerk weegt 7.000 ton. Er werd alweer een mis opgedragen, toen werklieden nog bezig waren de kerk te veranke ren op haar fundamenten. De kosten van het karwei wer den gedragen door de staat. De r.k.-curie heeft ingestemd met het verplaatsen van de kerk om mee te helpen aan het verbreden van de Generaal Swierctewski-boule. vard. In officiële kringen wordt dit een bewijs genoemd van de ver draagzaamheid van de communis tische staat tegenover de kerk. De kerk is vroeger een onder deel geweest van een karmelieten klooster! Zü is gebouwd in barokstijl. De verplaatsingskosten zouden 44 pro cent van de waarde van de kerk of 6.3 miljoen zloty 'ongeveer een miljoen gulden) hebben bedragen. De kerk werd voor de verplaat sing van een nieuwe betonnen fun dering voorzien. Het geheel werd op wielen geplaatst en met behulp van rails werd de kerk met een tempo van 7 cm per minuut achter uitgerold in de daarvoor gegraven put. De bovenbouw was met beton en stelgerwerk versterkt tijdens de verplaatsing. Na vijf uur stond de kerk op haar nieuwe plaats. Onder de kerk zijn tw ee klokken gevonden, die daar waarschijnlijk tijdens de oorlog zUn verborgen. GEVAERT-FILMS IN JUTE GESCHENKZAKJE Leuk om te geven, zo'n origineel Gevaert geschenk zakje met GEVAPAN-en GEVACOLOR-films. Leuk om te krijgen ook! Vooral omdat er nog een extra verrassing Is: een waardelabel voor - GEVACOLOR-kleuren- vergrotingen (13x13 en 13x18 cm.) tegen de sterk verlaagde prijs van f. 2.40. Koop direct zo'n zakje bij uw fotohandelaar. (Van onze correspondent te Bonn) Zaterdag jl. heeft in het Palais Schaumburg, de bondskanselarij, een „topconferentie" van de lei ders der CDU en de CSU plaats gehad, die ze<s uur duurde. Het was het zoveelste weekeinde sinds het begin van de „Spiegel"- af faire en haar nasleep, dat de 86- jarige Adenauer geen rustig weekeinde in Rheindorf kon door brengen. De tijd dringt echter. Woensdag a.s. keert bondspresident dr. Heinrich Liibke van zijn Azicreis terug. Hij zal dan meedoen aan de coalitiebespre kingen en bondskanselier Adenauer wil hem zo mogelijk onmiddellijk een lijst van minister-kandidaten voor leggen, om te voorkomen dat dr. Lübke zleh uitspreekt voor een ka binet op brede basis, waarvan hij bij de formatie van het vorige jaar reeds een voorstander was. China wordt veroordeeld De Italiaanse communisten- leider, de 69-jarige Palmiro Tog liatti, heeft ter gelegenheid van de opening van het tiende con gres van de Italiaanse commu nistische partij een rede gehouden die voornamelijk gericht was op de buitenlandse moeilijkheden, (Advertentie) meer in het bijzonder over de mogelijkheden die het vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost en West de communisten bieden. Het congres werd bijgewoond door delegaties uit alle commu nistische landen, waaronder de Sowjetunie en China. Togliatti beschuldigde China in dit verband niet rechtstreeks, maar Albanië, de Europese spreekbuis de Chinezen. Hij schaarde zich achter de Sowjetunie in het geschil tussen Moskou en Peking. Hij voegde er aan toe, dat met het oog op de gevaren van een kernoorlog de communisten moeten streven naar een non-agressie -pakt tussen Oost en West. Togliatti verklaarde zich heftig tegen de mening, dat oorlog tussen de twee wereldsystemen onvermijdelijk is. .,Een campagne die niet gelooft in een blij vende vrede is ontoelaatbaar, mede om dat dit een kernoorlog betekent en daar door de vernietiging van de mensheid". „Een evenwicht gebaseerd op ter reur biedt geen oplossing, maar wei een nieuw systeem van internationale verstandhouding zonder atoomdreiging". Togliatti sprak overigens met grote eerbied over China. Alleen het grens conflict zoals ook hij 'net noemde met India was „onredelijk en dwaas". Het standpunt van China in deze kwes tie was weliswaar juist, maar de nood zaak van een conflict lijkt niet aanwe zig. De Italiaanse communisten zijn daarom verstoord over de Chinese 'nan- Togliatti ging verder te keer tegen, in chronologische volgorde: de E.E.G., het samengaan van Frankrijk en West- Duitsland en het Amerikaanse imperia lisme (Cuba blyft toch vrij). Sprekend over het binnenland, gaf hij toe dat zijn partij te lijden heeft on der een verminderend aantal leden en kiezers. Het zijn er overigens altijd nog 1.728.000. De partij is na de christen-de mocraten, de grootste in het Jand. Uit Moskou wordt inmiddels meege deeld, dat Tass alle toespelingen op communistisch China heeft weggelaten uit de commentaren. Ook werd niet ge rept over de oorlog tussen China en In dia. Wei werden enkele opmerkingen over Albanië aangehaald. Mede daardoor wilden dit weekeinde Bonn de geruchten niet verstommen, dat de CDU en de CSU de socialisten zouden hebben gepolst zowel omtrent een bredebasis-kabinet als over een eventuele coalitie zonder de liberalen. Hunnerzijds hebben hierover de libera len ook reeds kon/takt opgenomen met de socialisten. Natuurlijk willen zij de CDU- en de CSU uitsluiten. Coalities AI te veel -betekenis behoeft men ech- __-r aan deze zijdelingse kontakten niet te hechten. Het primaire streven gaat nog steeds in de richting van een her stel der oude coalitie tussen de CDU- en CSU en de vrije demokraten, aangezien minderheidsregering uit CDU en CSU uitgesloten is, omdat president Lübke die nimmer zal benoemen. In alle andere combinaties CDU- CSU-SDP, kabinet op brede basis en vrije demokraten - SPD speelt de over weging een rol, dat zij niet door dr. Ade nauer zouden kunnen worden aange voerd en derhalve voor de „unions"- partijen onaantrekkelijk moeten zijn. De CDU en de CSU zullen, indien zij een stabiele regering willen vormen, die tot de volgende algemene verkiezingen aan het bewind blijft, de kwestie van dc opvolging van dr. Adenauer als bonds kanselier niet kunnen ontwijken. Voor komen moet n.l. worden, dat in de herfst van het volgende jaar wanneer dr. Adenauer op bijna 87-jarige leeftijd zijn ambt zal neerleggen een nieuwe ka binetscrisis ontstaat over de kwestie der opvolging. De CDU-CSU zal het er dus met zich zelf .over eens moeten worden, wie zij ir de herfst van het komende jaar de Bondsdag als kanselier-kandidaat wil len voordragen. Verreweg de meerder heid in de fraktie is voor prof. Ludwig Erhard, doch dr. Adenauer weigert hem te noemen. Dat behoeft hij ook niet, want Adenauer alleen bepaalt niet wie hem zal opvolgen. Dat bepaalt de Bonds dag die de kandidaat de meerderheid der stemmen moet geven. Adenauer be hoeft derhalve prof. Erhard helemaal niet te noemen, als hij dat niet wenst. Onzeker is ook noe altijd, wie Strauss moet opvolgen als minister van defensie. Ook de secretaris-generaal der CDU, dr. Hermann Joseph Dufhues, heeft voor de eer bedankt. Andere kandidaten (nadat ook woningbouwminister Luecke beeft geweigerd): Baden-Württembergs pre mier dr. Kurt George Kiesinger en de CSU- defensie-expert dr. Richard Jaeger. China biedt Syrië financiële steun Chaled Azem, de premier van Syrië, heeft bekendgemaakt, dat de ambassa deur van de Chinese volksrepubliek ir Damascus uit naam van zijn regering Syrië economische en financiële hulp heeft aangeboden. Een Syrische delegatie zal king gaan om een ontwerp-overeenkoanst op te stellen waarin de bijzonderheden van de Chinese hulp zullen worden neer gelegd. Jemen schiet twee Iljoesjins neer Radio Mekka heeft omgeroepen dat twee boven Jemen opererende „Iljoes jins" van de Egyptische luchtmacht door strijdkrachten van imam El Badr om laag zijn geschoten. Een der vliegtuigen het gebied van El Boe neergeko- terwijl het andere toestel boven het berggebied van Alam is neergestort. De bemanningen zijn om het leven ge komen. Radio-Mekka meldt verder dat de ko ningsgezinde Jemenitische troepen het vliegveld hebben bezet, dat door de Je- menitisch-republikeinse en de Egypti sche bezetting van het fort van Saada werd gebruikt. De koningsgezinde Jeme nitische troepen beheersen ook het gehe le aangrenzende berggebied. ht een &OJntc hij 1 Een blinde man in Ame rika heeft twee bandie ten die hem vorige week in San Diego met een jachtgeweer bedreigden, door middel van een bij zonder scherp ontwik keld gevoel in zijn vin gertoppen herkend. Een van de overvallers had hem bij wijze van be dreiging gezegd maar eens de loop van het ge weer te betasten, dat hem tegen de maag werd gedrukt. De blinde deed dat en voelde roestvlek ken en oneffenheden op het wapen. Aan de hand hiervan was het voor de politie alleen maar zaak het geweer op te sporen en dat gelukte. Twee mannen in New York hebben zaterdag middag een staaltje van brutaliteit vertoond, dat tot hun spijt echter niet het succes opleverde dat aanvankelijk mocht wor den verwacht. Zij stap ten een groot warenhuis binnen, pakten rustig een ontvangstapparaat voor kleurentelevisie en wandelden met het 90 kilo wegende toestel naar buiten. Op straat gekomen zetten zij het toestel neer en een van hen ging een taxi halen. Een nieuwsgierige poli tieman informeerde bij de achterblijver wat hij met het toestel deed. Deze antwoordde naar waarheid dat hij op zijn vriend wachtte. De vriend vond het echter kennelijk boter om te verdwijnen toen hij de politie zag. De vriend bleef weg en daarom werd de ander uiteinde lijk ingerekend. I Op de vierde verdie ping van het gebouw van de V.N. heeft Jimmv Rinaldi, een veeltalige schoenpoetser met een hartstocht voor aard rijkskunde, al 16 jaar zijn standplaats. Als ge delegeerden bij de V.N. voorbijkomen, roept hij „Schoenen poetsen?" en dat kan hij in een ver bijsterend aantal talen, namelijk op 30 manie ren. Een hoogoven in Austra lië heeft een nieuw we reldrecord gevestigd voor maandelijkse staalpro- duktic. De hoogoven pro duceerde die maand 92.680 ton ijzer en ver- Mikojan: vredeswil overheerst De Russische vice-premier Mikoj; die vierentwintig dagen op Cuba is geweest en vijf dagen in de V.S., is gisterochtend in Moskou teruggekeerd om Chroesjtsjef verslag uit te bren gen van zijn gesprekken met Castro en Kennedy. Mikojan zei de indruk te hebben, dat de V.S. en de Sowjetunie in een aantal zaken dichter bij elkaar gekomen zijn. De Sowjetunie hecht groot belang aan goede betrekkingen met de V S.. omdat beide over kernwapens beschikken. Als we goed met elkaar kunnen gaan, bestaat er geen gevaar dat deze wapens de mensheid zullen bedreigen, aldus Mikojan. Hij was de overtuiging toegedaan dat ook de V.S .vrede willen. Tegelijkertijd komt van Cuba het be richt. dat de ongeveer 30 Iljoesjin 28 bommenwerpers nu ingepakt en klaar voor verscheping naar de Sowjetunie Advertentie Rillerig? Onprettig? Vlug: yVi j:I»i Commentaar Rustigi er De NTS is zaterdagavond begonnen met de uitzending van een serie korte documentaires, gewijd aan het leven prinses Wilhelmina. De opzet%is, allerlei personen aan het woord te laten die met de prinses op bijzonde- wijze in aanraking zijn geweest. Er ren nu heel goede indrukken van het bezoek dat zij aan Zierikzee bracht tijdens de watersnoodramp in 1953. Een chauffeur-timmerman en de chr. geref. predikant van Zierikzee kwa- aan het woord. Onbegrijpelijk echter is het ons, dat de ontsierende slotzin van de overigens prettige ver telling die de chauffeur deed, niet ach terwege is gelaten. Dat zal vele kijkers hebben gehinderd. De VPRO hield later het programma rustiger van opzet door enkele wijzi gingen aan te brengen. Er was een uit stekende reportage over de vluchte- lingenkolonie in Hongkong en een aar dig overzicht van de Elfstedentochten i alles wat daarmee samenhangt. Uitermate imponerend, zij het m schien wat lang voor een televisiepro gramma door de directe en daardoor zeer indringende overbrenging, uitzending van gospelsongs uit de Utrechtse Geertekerk met de grote zangeres Marion Williams, The Stars of Faith, prof. Alex Brandford, Prin cess Stewart en The Bradford Singers. Een optreden, zoals wij zelden in Ne derland krijgen te zien en te horen. Opmerkelijk veel rustiger was nu ook de rubriek „Boeken aan het woord'', sympathiek geleid door Gerrit Borgers met declamatie van Hans Croiset. Ditmaal was er niets dan lof terecht voor de bundel „Zonder namen" van Gerrit Kouwenaar. samenstelling van het programma was wat onsamenhangend door de afwisse ling met filmopnamen waarin de dich ter aan het woord kwam, waarbij elk contact met de presentatie verloren was. De declamatie bij vele in grote verscheidenheid geprojecteerde illus traties maakte diepe indruk. Radioklankbeeld Zaterdagavond en zondagavond werd in een nationaal radioprogramma het derde resp. vierde en laatste klank beeld over het leven van koningi Wilhelmina uitgezonden. Ons past ee woord van grote waardering voor de beeldende wijze, waarop deze se samengesteld. Vele luisteraars zullen zich met dacht en niet zelden zonder ontroering verdiept hebben in de talloze herinne ringen, die weer tot leven werden ge bracht in dit mooie overzicht. Een pas sende hulde aan de nagedachtenis van een vorstin, die waarlijk groot Engelsen huren hun televisietoestel Volgens in de Franse pers verschenen overzichten betreffende de verkoop van radio- en televisietoestellen worden er in Engeland veel en veel meer televisie toestellen gehuurd dan gekocht. Vermeld wordt, dat in dit land slechts 20 pet. van de kijkers een eigen ontvanger heeft. Alle anderen hebben een gehuurd toestel in hlEr bestaan in Groot-Britannië meer dan honderd firma's die zich hebben ge specialiseerd in het verhuren van tele visietoestellen. Een van deze onderne mingen heeft meer dan 750.000 klanten en bezit 310 filialen over het gehele land verspreid. Het huren van ontvangers is geen nieuwtje In Engeland: ook radiotoestel len werden reeds voor de oorlog, druk verhuurd. De belangstelling hiervoor u pas verminderd toen men kleine radio's ging kopen. Vele firma's die oorspronke lijk radiotoestellen verhuurden, zijn nu op de televisie overgegaan. Zij maken allen goede zaken. vanavond, NCRV: 19.00 Nleu 10 Grammofoonmuz .30 Radiokrant: IS i gaat. toespraak; 19.55 Lichte 20 15 Mededelingen of gram- 20 20 Omroeporkest: am use- 21.20 Dynamische ontwikkelin- het winkelbedrijf, lezing; 21.20 Klas- „rammofoonmuzlek; 21 35 Koor. orkest solisten. 22 00 Parlementair commentaar. 22 15 Planorecital: klassieke muziek: 22 30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek bespreking: 23.05 Moderne grammofoonmu. dek; 23 40 Het Evangelie in Esperanto; 23.55- 24HllversumS'lI, 298 m. VARA: 18.00 Nieuws; 18.15 Politieke lezing: P.S.P.; 18 25 Actuall- teiten; 18.30 Roemeens orkest; 18.50 Open baar Kunstbezit. 19.00 Parlementair over- dcht; 19 15 Lichte grammofoonmuzlek; 19.30 Maliënkolder, licht programma; 20 00 Nieuws; 20.05 Melodlën-expres; 20.30 Je neemt e van mee hobby-quiz: 21.20 Instrum De Zuidslavische president Tito I Intussen heeft het Volksdagblad van is gisteravond per trein in Boe-'?eku,g aanval ge- dapest aangekomen, waar hij als gast van de Hongaarse regering de avond verbleef. Het was het eerste bezoek van Tito aan een communistisch land waarvan de leiders hem ten tijd6 van Stailn nog als revisionist hebben ver oordeeld. Tegen middernacht vertrok Tito naar de Sowjetunie voor een vakantieverblijf, doch algemeen wordt verwacht, dat hij besprekingen met Chroestjsjef zal voeren. Tito, zijn vrouw en zijn gezelschap werden begroet door Istvan Dobi, de Hongaarse president. Het was een har telijke verwelkoming. Blijkbaar wilden de Hongaren hiermee hun bereidheid toi om de geschillen uit het verleden te vergeten en de nieuwe politiek de monstreren van toenadering tot Zuid- slavië. Een legerkapel speelde de Ra- koszi-mars, terwijl Tito hartelijk de hand schudde van de Hongaren. Hij kreeg een enorm boeket bloemen van een groep juichende leden van de Ser vische kolonie in Boedapest. Premier Janos Kadar was niet op het station, maar later was hij gastheer aan ;n diner ter ere van Tito. De Zuidslavische pers juicht het be zoek van Tito aan Rusland toe als een bijdrage tot de vredespogingen. Borba, de spreekbuis van de regering, schrijft: „Het bezoek en de besprekingen die hij zal hebben met kameraad Chroesjtsjef andere Sowjet-persoonlijkheden zul- een nieuwe bijdrage zijn tot de pogingen van alle vredelievende krachten nze wereld tot verdere versterking de grondslagen der internationale gemeenschap en tot het streven om de problemen zonder oorlog. daan op de Zuidslavische communisti sche leiders, die ..contrarevolutionai ren", „verbitterde vijanden van de Cu baanse revolutie" en „jachthonden het Amerikaanse imperialisme" den genoemd. >«ii HH BUI sntaal licht sextet:' 21.50 Marimba, veertiendaags maandagavond-magazine; 22.30 Nieuws; 22.40 Radlophilharmonisch orkest: Moderne mu ziek: 23.55-24.00 Nlev M 15.' Maestoso, Ada- ëió", Rondo, Allegro non troppo. Wilhelm Kempff plano. SSchslsche Staatekapelle, Dresden o.l.v. Franz Konwitschny. II. An- Svmphonie nr. 4 in Es gr.t. Bewegt. nicht zu schnell. quasi allegretto. Scherzo. Bewegt. („Romantische"! Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Klassieke grammofoonmuziek: 7.30 Voor de Jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging: 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte grammofoonmuzlek; 8 50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden: 9.40 Schoolradio: 10.00 Voor de kleuters: 10.30 Lichtbaken, lezing: 10.40 Moderne grammo foonmuzlek: 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lich te grammofoonmuzlek: 11.50 Volaan.... Voor uit; 12.00 Middagklok Noodklok: 12.04 Populaire grammofoonmuziek; 12.30 Medede- ngen grammofoonmuziek: Nieuws; 13.15 Platennlei Amerikaanse muziek (gr); 14.00 Opere ken (gr); 14.35 Voor de plattelandsvrouwen; 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd programma; 15 45 Lichte grammofoonmuzlek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Bidstond voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Ne derlandse Antillen, door Henk Dennert; 18.00 Licht instrumentaal kwartet en zangsolisten; 18 20 Politieke lezing: 18.30 Kinderkoor; Sin terklaasliedjes; 18.50 En nu mijn geval, vra- genbeantwoording. Hilversum II. 298 m AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram mofoonmuzlek: VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8 00 Nieuws: 8 15 Programma-over zicht en lichte grammofoonmuziek; 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klassieke grammofoonmu- rbeidsvita- :rs: 11.10 zangsolis- - or de land- 12 30 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw: 12.33 Licht ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek: 13.25 Beursberichten; 13 30 Metropole orkest: 14.00 Blaaskwintet: moderne muziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en chaar. praatje voor de vrouw; 15 30 Pianorecital: Klassieke en mo derne muziek; 16 00 Voordracht; 16.15 Lichte grammofoonmuzlek: 16.30 Voor de Jeugd: 17.30 Amateursprogramma; 17.55 New York In Nieuw-Zeeland is de staat werkgeefster van twintig procent van de totale beroepsbevolking. Ruim 111.000 personen zijn direct in dienst van de staat, terwijl er dan nog 67.000 door de over heid worden betaald, na melijk onderwijzers, po litie, het militaire- en ziekenhuispersoneel. Zaterdag heeft bonds president Scharf van Oostenrijk de weg door de Gerlospas tussen de provincies Salzburg en Tirol geopend. Deze weg vormt een prachtige Oost-West-verblnding door Oostenrijk. Twee bressen in Berlijnse muur Gistermorgen vroeg zijn in de Berlijn se muur twee bressen geslagen. De ont ploffingen hadden omstreeks half vier plaats in dc Harzerstrasse-hoek Boucher- strasse In de Amerikaanse sector. Door de ontploffingen werden in nabij gelegen flatgebouwen circa 140 ruiten verbrijzeld. Het ene gat in de muur was ander halve meter hoog en 60 centimeter breed, het andere mat 30 bij 30 centime ter. Een automobiel, geparkeerd bij de plek, waar beide aanslagen op de muur gepleegd werden, bleek beschadigd te zijn. Het is niet bekend of personen via de bressen in de muur naar het Westen gevlucht zijn. 1069. „Ik had vr~! te schrijven, maar ik wil u niet schrijven met inkt en pen". Niemand zal in bovenstaande zin iets merkwaardigs kunnen entdekken, behalve wellicht het bezwaar dat de schrijver tegen het gebruik van pen en inkt koestert. Jnist het weinig op vallende in dit zinnetje bewijst, hoe weinig er in de loop va» 2000 jaar op sommige gebieden veranderd is. Want het was de aposte' Johannes die deze woorden schreef:3 Joh.13), ons daarmee het bewijs in hanJen gevend dat in de oudheid pen en inkt even gewoon waren als in onze da- gen. lijk papyrus was, zo was ook de pen del dan de vulpcn- dig In de mannelij ke linkerborstzak moe h ;wl jzen dat de drager tot het intellectuele deel der natie be hoort. De pen werd in de oud heid vervaardigdvan riet dat tot een punt gesneden werd. Hierin werd een fijn spleetje aangebracht, zodat tijdens het schrijven dikke en dunne halen konden ontstaan. Deze pen werd uiteraard niet ge bruikt door de volken die een stift in klei of was schreven, zoals de Assyrlërs, Baylonlërs. Hethieten enz. deden. De pen was het schrijfinstru ment van degenen die op papy rus schreven, zoals de Egyptenaren. Grieken en later de **.omeinen. In de late keizertijd werden ook bronzen pennen gebruikt, waarvan een groot aantal is gevonden. De metalen pen is dus niets nieuws, maar een klein verschil is ook nu weer aan te wijzen, want do pen en penhouder vormden destijds één geheel, terwijl bij ons de roestige kroontjespen gelukkig uit de houder verwijderd kan worden. En nu de inkt. Deze stof werd in de oudheid ais „zwartsel" aangeduid, een voortreffelijke naam, want de ge leerden die in onze tijd de oude pa pyri trachten te ontcijferen, spreken er hun verbazing over uit dat het schrift van duizenden jaren geleden zich zo goed heeft gehouden. Nu weet ik niet, of u wel eens brieven of an dere schrifturen van uw overgrootva der onder ogen heeft gekregen, maar mocht dat het geval zijn, dan zult u zeker hebben opgemerkt dat dc inkt van nog geen 100 jaar geladen in die betrekkelijk korte tijd al lelijk bruin is geworden. En volgens kenners was de Inkt uit grootvaders tijd beter dan wat wij momenteel gebruiken, zodat we ons over de houdbaarheid van on ze op papier gezette denkbeelden he- helcmaal geen illus' behoeven te Maar goed, de inkt uit de oudheid was dus beter omdat zU inderdaad zwart was en gewoonlijk ge maakt werd van roet en guromiwater in een verhouding van 1 op 3. Boven dien had de Inkt destijds nog andere voordelen, want zij werd niet be waard in vloeibare, maar in droge toestand (precies als in onze open bare gebouwen, waar het publiek een roestige pen en een potje met droge inktpoeder ter beschikking staan). Hoe het ook zij, ln de oudheid verd de inkt in droge vorm verkocht en naar behoefte door de schrijver aan gelengd. Een ander voordeel was voorts, dat het geschrevene met spons en water weer kon worden uit gewist, maar we kunnen ons best voorstellen, dat anderen dit als een bezwaar zullen aanmerken. Nadat we het moderne schrijfge reedschap uit de o jdheid hebben op gedolven, kunt u zich wellicht voor stellen dat ook de bibliotheken uit die tijd wel wat meer te betekenen heb ben gehad dan we ons gemeenlijk voorstellen. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7