11/ Een kanttekening Aanvaardt rapport over eenheid der Kerk! Geen verdere desintegratie van Joodse gemeenschap Een ivoord voor vandaag Wiskunde-olympiade trok veel leerlingen aan Tien prijzen uitgereikt V.U. herdacht prinses Wilhelmina Nu loopt mijn motor pas echt lekker! m 1 f ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 RIJDEN ELKAAR NOG NIET IN DE WIELEN JN korte tijd heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers gepubliceerd over de consumptie, de besparingen en het consumptieve krediet. Zo op het oog hebben deze cijfers weinig met elkaar te maken, maar bij nader inzien is er toch een nauw verband te bespeuren. Uit ons inkomen kopen wij alles wat wij nodig hebben. En schiet dat inkomen te kort om iets duurders te kopen, iets van duurzame aard, dan probeert menig een zijn spaarbankboekje te hulp te roepen. En het geld dat wij niet direct nodig hebben als er tenminste nog wat overblijft leggen wij opzij en sparen wij dus. De conclusie ligt voor de hand: loopt de consumptie op, dan zullen de bespa ringen moeten zakken, en zakt de consumptie, dan komt er ruimte voor meer besparingen. Alleen als het inkomen groter wordt, is het mogelijk dat con sumptie én besparingen groeien. Maar er Is nog het consumptieve krediet. Dank zij dit krediet kan de consu ment kopen zonder dat hij voor 100% het benodigde geld heeft In dit geval wordt dus niet vooraf gespaard en daarna gekocht, maar er wordt eerst ge kocht en achteraf gespaard. Wij zouden derhalve geneigd zijn te zeggen, dat bij het toenemen van het consumptieve krediet ook de consumptie moet oplopen en dan vooral van de duurzame consumptiegoederen maar dat de besparingen moeten dalen. De consumenten toch moeten het opgenomen krediet terugbetalen en kun nen dan niet tegelijkertijd ook nog geld naar de spaarbank brengen. De werkelijkheid laat ons echter een ander beeld zien. Want wut zien wij? In de eerste plaats dat de consumptie van de gehele Nederlandse bevolking op loopt. Als wij de prijsveranderingen uitschakelen' en de consumptie uitdrukken in hoeveelheden, dan komen wij voor de eerste acht maanden van dit jaar in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar op een stijging van 3?i%. Kijken wij alleen naar de groep duurzame consumptiegoederen (kle ding, meubelen, elektrische apparaten enz.), dan komt er een stijging van 4% te voorschijn. Het verschil is niet groot. Het blijkt, dat het eerste kwartaal dit op zijn ge weten heeft. De totale consumptie van april tot en met augustus van dit jaar liep SM% op en die van de duurzame consumptiegoederen 6%%. En wat doen nu de besparingen? Zakken zij door die aankopen of blijven zij op haar best gelijk? Integendeel, ook zij lopen op. In de eerste negen maanden van 1961 is er bij de rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boerenleenbanken voor 788 miljoen gespaard (inlagen minus opvra gingen). In diezelfde periode van 1962 werd er netto 823 miljoen gespaard. Ook oktober blijkt een bijzonder goede spaarmaand te zijn geweest, want bij de algemene spaarbanken werd er netto 15 miljoen gespaard tegen 10 mil joen verleden jaar. De inkomensstijging geeft dus voldoende speling om een stijging van de con sumptie en van de besparingen mogelijk te maken. Maar nu voeren wij de consumptieve kredieten in het strijdperk. De gemeen telijke volkskredietbanken konden in het eerste halfjaar haar kredieten met 15V£% uitbreiden in vergelijking met het eerste halfjaar van 1961, en de par ticuliere geldschietbanken en financieringsmaatschappijen voor consumptieve doeleinden, verstrekt om de verkopen op afbetaling van de winkelier te kun nen financieren, liepen met 5% op. De grootwinkelbedrijven zagen haar afhetalingsverkopen met 17V£% oplopen. Wij moeten er echter bij vertellen, dat de afbetalingsmagazijnen in de detail handel haarafbetalingsverkopen alleen maar op hetzelfde niveau konden houden terwijl de postorderbedrijven volkomen in de verkeerde hoek zaten, want zij moesten een teruggang in de afbetalingsverkopen van 21% incasseren. Ontegenzeggelijk heeft de uitbreiding van de consumptieve kredieten de con sumptie van duurzame consumptiegoederen gestimuleerd, hoewel wij ons hiervan ook weer geen overdreven voorstelling moeten maken. Er is op dit terrein geen voldoend cijfermateriaal, maar deskundigen schatten dat de totale consumptieve kredietverlening overeenkomt met 2 a 3% van de gezins consumptie en 8 a 10% van het verbruik van duurzame consumptiegoederen. De opgenomen gelden moeten terug betaald worden. Toch bleek dat voor de besparingen geen bezwaar te zijn, want die liepen rustig verder op. Hieruit zou met enige voorzichtigheid voorlopig de conclusie getrokken kunnen worden, dat de consumptieve kredietverlening de besparingen niet in de wie len rijdt. Sterker, in deze hoogconjunctuur blijkt het mogelijk te zijn, dat zowel de consumptieve kredieten, de consumptie als de besparingen oplopen. Zo blijkt al weer, dat de werkelijkheid heel anders kan zijn dan wat men theoretisch zou verwachten. In dit verband zal het ons ook erg benieuwen, of de hartverwarmende en zo schitterend geslaagde actie voor „Open het dorp" haar sporen in de spaarcijfers van november zal achterlaten. Zouden de vele miljoenen die de Nederlandse bevolking heeft geofferd, uit haar consumptie of uit haar besparingen komen? De organisatoren van de actie behoeven zich daar gelukkig niet het hoofd over te breken. Zij zijn met het bereikte resul taat hoogst gelukkig. Voorstel kardinaal Bea op concilie: Het presidium heeft besloten dat vandaag het concilie zal be ginnen met het rapport „De Ec clesia", waarvan een der hoofd stukken handelt over de onfeil baarheid. Kardinaal Ottaviani had woens dag voorgesteld dit rapport te laten rusten tot na het reces, om dat hij meende dat er niet vol doende tijd was om het rapport grondig te behandelen voordat het concilie op 8 dec. op reces Uit betrouwbare bron wordt it de progressieve vleugel van net con cilie zich tegen verdaging van de be spreking had gekant opdat de concilie vaders zich voor hun reces kunnen uit spreken over het rapport. Volgense de progressieven houdt dit niet voldoende rekening met de hedendaagse stromingen om de betrekkingen tussen de christe lijke kerken te verbeteren. De progres sieven hopen dat de bespreking voor het congres tot een grondige herziening van het rapport zal leiden gedurende het re ces van negen maanden. Kardinaal Ottaviani. de secretaris van de machtige congregatie van het heilige officie, is voorzitter van de theologische commissie van het concilie. Hij was ook voorzitter van de voorlopige commissie welke het rapport „De ecclesia" en dat over de Goddelijke openbaring en haar bronnen heeft opgesteld. Ook dit laatste is in het concilie op grote tegenstand ge stuit. De paus heeft toen. zoals bekend, besloten een speciale commissie in te stellen om het rapport tijdens het reces te herzien. Rapport Kerk De vraag of het ontwerp over de een heid van de kerk, bij alle instemming die de vaders ervoor aan den dag heb ben gelegd, zo moet worden aanvaard ofwel moet worden gecombineerd met de ontwerpen van de theologische com missie van het secretariaat, is vrijwel tot een oplossing gekomen. Kardinaal Bea heeft vrijdag voorgesteld het voorstel zo te aanvaarden als het ligt behoudens enkele amendementen door de vaders voorgesteld. De opvattingen van de an dere commissies komen dan later wel aan de orde en kunnen, wanneer het concilie ten einde loopt en een slotver klaring publiceert, toch worden samen gevoegd. De kardinaal zelf vond dat de formu lering soms nog wel wat te^apodicti"u Willebrands blijft de secretaris van bei de secties. is in de vergadering ook nog ge sproken over de vraag of er van katho lieke zijde nu een schuldbekentenis moet komen of niet. Er was een kardinaal te en een bisschop van Nederlandse origine was er voor. Tenslotte hebben de discussies aangetoond dat een grote meerderheid van de vaders het met het rapport eens is. Dat is dan ook de reden waarom het presidium ondanks het feit dat er nog meer dan twintig spre- Kers stonden ingeschreven voorgesteld heetf de debatten te sluiten, hetgeen werd aangenomen. Prof. D. C. Mulder tot opvolger benoemd van prof. Verkuyl Tot opvolger van prof. dr. J. Verkuyl, die definitief naar Nederland komt, is benoemd tot hoogleraar aan de Theolo gische Hogeschool te Djakarta prof. dr. D. C. Mulder te Djokjakarta. De nieuwe hoogleraar werd 5 oktober 1919 te Leiden geboren. Hij heeft aan de Vrije Universiteit rechten en theolp- gie gestudeerd en is daar in de filosofie gepromoveerd. Hij werd in 1945 door de gereformeerde kerk te Amsterdam uitgezonden als missionair predikant voor Djokjakarta. In 1948 benoemde de sy node van de Javaanse kerken hem tot docent aan de Theologische School te Djokjakarta. In 1950 werd hij docent aan de theolo gische school te Djokjakarta. Vanaf 1956 is prof. Mulder ook hoogleraar aan de christelijke universiteit te Salatiga, en vanaf 1953 bijzonder hoogleraar aan de staatsuniversiteit te Djokjakarta. In Djakarta zal prof. Mulder filosofie apologetiek doceren. Aan de christe lijke universiteit te Djakarta blijft hij filosofie doceren. Op verzoek zal hij voorlopig zijn colleges der geschiedenis in de staatsuniversiteit voortzetten. Van de hand van de nieuwe hoogleraar zijn verschillende geschriften versche- Weer is een Nederlander in Rome aangekomen om als waarnemer het com cilie bij te wonen, namelijk prof. dr. H. A. Oberman, hoogleraar aan de Har- va rduniversiteit m Boston. Hij vertegen woordigt de International Congregatio nal Council, een organisatie van kerken op hervormde grondslag. tegenover de niet-katholieken. Hij deelde voorts mee, dat er twee secties zijn gevormd in het secretariaat voor de eenheid: een voor de reformatie en een voor de Oosterse kerken., Hierop was reeds- lang aangedrongen. Mgr. dr. J. Paus blijft goed vooruit gaan De gezondheidstoestand van Paus Joannes XXIII van wie, zoals gemeld in een officiële mededeling gezegd is, dat hij aan maagstoornis en bloedarmoe de leed, gaat vooruit en de voorgeschre- van medische- behandeling en het dieet leveren het verwachte resultaat op. Dit is gisteren in een ten Vaticane uitge- ven communiqué meegedeeld. In de afgelopen dagen hebben talloez geruchten de ronde gedaan over een mo- - 'gelijk op handen zijnde prostaat-operadie - en over de aard van de aandoening waar aan de Paus zou lijden. Zelfs het woord „tumor" is hierbij gevallen. Volgens een thans door het blad II Giorno ge- publiceerd bericht heeft de nieuwe lijf arts van de Paus, professor Gasbarrini, echter verklaard dat de paus geen postaat-tumor heeft en dat men niet over een operatie behoeft te denken. Er wordt ook op gewezen, dat een bekende uroloog, die vorig jaar op het Vaticaan ontboden werd. thans niet geroepen is. De Vaticaanse functionarissen geven in het geheel geen blijk van ongerustheid over de gezondheid van de Paus. „Wapenveld" gewijd aan Geest en leven Het november nummer van het blad „Wapenveld", dat zojuist is verschenen is geheel gewijd aan het onderwerp ..Geest en leven." D:t maandblad dat een uitgave is van de Reunitas Reforma- ta Quia Reformanda de reünisten vere niging van de Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato heeft vier van de vijf referaten van de traditionele zo- merconferentie van dit jaar omgewerkt opgenomen. In het blad zijn artikelen opgenomen van prof. dr. S. van der Linde die een proeve geeft van een bijbelse inleiding over de Heilige Geest; van prof. dr. H. Berkhof die schrijft over de Heilige Geest en de wereld; van ds. R. J. van Veen die een beschouwing wijdt aan de Geest en de tijdgeest; van ds. L. Huis man die de plaatsvan de Heilige Geest in hel -•••—- neemt. De artikelen gaan slechts terloops in op de huidige problematiek rond doop en vervulling door de Heilige Geest, die vooral uit de pinksterkringen tot ons komt. Ceref. dr. L. Zielhuis industriepredikant Het moderamen van de Generale Sy node van de Gereformeerde Kerken heeft benoemd tot industriepredikant dr. L. Zieloos. gereformeerd predikant te Baf- lo (gr.). Hij krijgt tot taak het geven van voor lichting en vorming aan de kerk en haar ambtsdragers die in het bijzonder zijn betrokken bij de problemen waar voor cte industrialisatie de kerken te genwoordig stelt. Dr. Zielhuis. zal 1 februari a.s. m functie treden. Hij werd in 1914 in Hat- tum geboren en studeerde aan de Theo logische Hogeschool te Kampen, alwaar hij aan de Joh. Calvijnakademie al daar promoveerde. Hij aanvaarde het predikambt in 1943 te Den Bosch voor de evangelisatie in Oost-Brabant, vervol gens diende hij de kerken van Roer mond en Arum om in 1955 intrede te doen in zijn tegenwoordige gemeente. Conclusie Ned. Isr. Genootschap: Revolutionaire stappen (Van een onzer medewerkers) Nadat jarenlang de meeste Joodse leiders in Nederland de overtuiging waren toegedaan, dat de Joodse gemeenschap in ons land geen reden meer van bestaan had en op den duur zou verdwijnen, is men op de recen telijk gehouden vergadering van de Centrale Commissie tot alge mene zaken van het Nederlands Israëlitisch Kerkgènootschap, in welke commissie alle ressorten met tezamen 50 Joodse gemeen ten met omstreeks 17.000 leden zijn vertegenwoordigd, tot de con clusie gekomen, dat op de thans ingeslagen weg niet kan worden voortgegaan. De pessimistische verwachting, dat de Joodse ge meenschap zal verdwijnen zal niet worden bewaarheid. Dit gewijzigde standpunt betekent, dat het uitgangspunt van vele werkzaamhe den van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap geheel anders dient te zijn. In feite is net juister te stellen, dat de resultaten van de tot heden bewan delde wegen tot het inzicht hebben ge leid dat op andere wijze moet worden ge werkt. Na de bevrijding, toen men zich gesteld zag tot een verschrikkelijke de cimering van de Joodse gemeenschap in Nederland en. daarenboven nog in de navolgende jaren, van het vertrek van enige duizenden naar Israël, was men de mening toegedaan, dat het in Nederland alleen nut had achterhoedegevechten te leveren tegen de assimilatie, omdat op den duur de Joodse gemeenschap toen zou verdwijnen. Hoewel in vele opzichten vele verbete ringen waren te constateren met voor de oorlog, was de idee te vechten met de rug tegen de muur. Vooral in de klei ne Joodse gemeenten in het land en klein zijn de meeste nam de desin tegratie -toe. Aangenomen kan worden, dat de Jood se gemeenschap door zijn leeftijdspira mide in de komende jaren terug zal lo pen. maar dat van een grote emigratie naar Israël geen sprake meer zal zijn onder normale omstandigheden. De Joodse gemeenschap zal omstreeks 20 000 zielen blijven tellen. Het gaat niet aan niet alle middelen in het werk te stellen om deze gemeenschap middels het Joodse volk een waardevol deel worden. Deze mening kwam aanleiding van een rapport, dat de Per- de Centrale Commissie had uitge- bracht. In dat rapport dat na een breed onder zoek tot stand was gekomen werd de Joodse gemeenten, opperrab binaat en enige andere instellingen be handeld. De Centrale Commissie legde en motie haar overtuiging neer dat eerste stap tot verlichting van de si tuatie een grote bundeling van krachten zijn. Daarom zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid van een mogelijke samenwerking met andere Joodse groeperingen. In het bij zonder is daarbij gedacht aan samenwer king met het Portugees Israëlitisch Kerkgenootschap, een zustergemeente, en het Liberaal Joodse Kerkgenootschap waar theologische verschillen mee be staan. Doch ook met de Nederlandse Zionistenbond en andere Joodse organi saties zal een mogelijke samenwerking worden onderzocht. Dit revolutionaire denkbeeld is ont staan om een zo effectief mogelijk ge bruik te maken van mensen en middelen. Om alle vereiste plannen te verwezen lijken met het doel de Joodse gemeen schap van Nederland nieuwe impulsen te geven zou het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap ruim 200 pet. meer in komen dienen te hebben dan thans het geval is. Anderzijds zou het over meer leidinggevende mensen moeten beschik ken. De Joodse bevolkingsgroep waaruit vroeger de godsdienstonderwijzers, so ciale en pastorale werkers, rabbijnen, (Advertentie) Hoogleraren spraken met minister Minister Cals en de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, prof. dr. Janssen hebben op het departement een onderhoud gehad met een zestal vertegenwoordigers van de klassieke sectics der faculteiten der let teren van de Nederlandse universiteiten. Gesproken werd o.m. over de bezwaren, die bij verschillende hoogleraren in de klassieke talen bestaan tegen de bij Ko ninklijk Besluit van 17 mei 1962 vastge stelde tijdelijke noodregeling van de eindexamens gymnasia. De bewindslieden hebben daarbij een uiteenzetting gegeven over de achter gronden, die geleid hebben tot deze nood- regeling en aangegeven, waarom zij niet de veranderingen kunnen aanbrengen, zoals voorgesteld in de brief der hoog leraren classici van 10 november. De bij deze bespreking aanwezige clas sici hebben van hun kant de bezwaren uitvoerig toegelicht. In de daarop gevolgde gedachtenwis- seling zijn enkele nieuwe suggesties naai voren gekomen waarover de bewindslie den zich op korte termijn zullen bera- We zijn de adventstijd ingegaan, we leven in de verwachting. Een hijzonder en mooi woord is dat: verwachting. Er zit iets in van spanning, van vrees, van hoop, van blijdschap, maar bovenal van verlangen. Bij verwachting zie je naar iets uit, wacht je op de vervulling van een wens, van een toezegging, leef je naar iets toe. Zo gaat het ook met ons in de weken, die voor ons liggen. We leven naar iets toe. Maar naar watHet antwoord op de vraag is belangrijk. Immers, we moeten toch weten wat we doen. Ja natuurlijk, we gaan naar liet Kerstfeest. We maken ons op om de geboorte van een kind te vieren, een kind in de kribbe in de stal, dat in doeken was gewikkeld. Is dit alles? Een kind, een kribbe? Ligt daar onze verwach ting? Onze hoop? Is dat de toezegging? Jazeker, toezegging! Van God Zelf. Hij heeft ons, mensen, een belofte gedaan. De belofte van de komst van een, nee, niet een kind, maar van het Kind. Van de komst van Zijn eengeboren Zoon, Jezus, Die ons ten leven zal voeren. En dat is de verwachting, de komst, van het Kind in deze wereld, vol van onrust en dreiging, van wanhoop en teleur stelling, door Wie wij worden gered en het eeuwige leven beërven. Wie met deze hoop en dit verlangen de adventsweken ingaat, kan zeggen, dat hij in de verwachting leeft. AOSRAM Herdenking van dr. D. Bos Dit najaar was het honderd jaar ge leden dat dr. D. Bos, van 1901-1916 lid en voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de vrijzinnig-democratische bond, werd geboren. Het bestuur van de stichting Dr. D. Bosfonds heeft hierin aanleiding gevon den te zijner ere een herdenkingsplech tigheid te organiseren. Deze zal wor den gehouden op 14 december 's mid dags om 4 uur in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Dr. L. G. Korten- horst, de voorzitter van de Tweede Ka ler, zal de herdenkingsrede uitspreken. Voorts zal die middag een boekwerk /er het leven en werken van dr. Bos worden gepubliceerd, geschreven door dr. E. van Raalte. Het eerste exemplaar zal door de voorzitter der stichting, mr. dr. A. A. van Rhijn, worden aangebo den aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Tot het bijwonen der plechtigheid zijn uitgenodigd de ministers, de staatsse cretarissen, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en de leden van de ho ge colleges van staat. Bcroppin^swcrk NED. HERV. KERK Beroepen te Stavoren (vac. B. Rie J. D. A. M. Heijkoop, opperrabbijnen etc. werd gerequireerd nagenoeg helemaal uitgemoord. Veel „n de werkzaamheden worden thans verricht door vrijwillige krachten, die nauwelijks door jongeren worden opge volgd. Reeds nu zijn er Joodse gemeenten in het land die het zonder voorganger moe ten stellen. Een van de te nemen maat regelen zal dan ook zijn te pogen om te komen tot een corps van reizende voor gangers, die dan in deze dan in gene gemeente de synagogale diensten zullen leiden. Ook zal gepoogd worden een jeugdrabbijn aan te trekken om de jeugd te bezielen. Er zullen mogelijk meer cul tureel Joodse boeken en brochures wor den uitgegeven en het onderwijs zal wor den bezien. Na de bevrijding is in Nederland het stelsel van een reizend leerkorps in het leven geroepen, waardoor ieder Joods kind waar ook in Nederland Joods onder wijs kan ontvangen. Als minimum voor een vruchtbaar Joods onderwijs geldt echter acht uur. Gemiddeld krijgen Nederland de kinderen slechts twee i wekelijks Joodse les. tegen elf uur vi de oorlog. De oorzaak is dat de ouders niet meer tijd ter beschikking willen stel len. daar zij het gewone leerprogram ma reeds overladen genoeg achten. Ge poogd zal ook worden de ouders te door dringen meer tijd voor hun kinderen te trekken opdat dezen een Joodse dergrond krijgen. De Centrale Commissie wacht preadvies van zijn bestuur af over ingediende motie waarin wordt gesteld dat kinderen die verder Joods onderwijs zullen krijgen van het Nederlands Israë litisch Kerkgenootschap. Ook andere maatregelen, die er op gericht zijn dat de Joodse gemeenschap in Nederland weer levensvatbaar wordt, zullen onder ogen worden gezien en zo mogelijk den ingevoerd. r, te Zwolle. Bedankt voor Maarssen: W. Vroeg- indewey, te Barneveld. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Haarlem-Z.: W. 1 Wijk, te Hoogvliet.,, die ..bedankte v Perth én South Gippsland- (Australië). Bedankt voor Uithuizermeeden: E. de Vries, te Tijnje; voor Den Haag-W H. J. van Duinen, te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tholen: P. Blok. te Dirksland. Dr. J. H. Wesselings, secretaris-ge neraal van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen, heeft gistermiddag de „wiskunde- olympiade" prijzen uitgereikt. Deze voor leerlingen van het V.H.M.O. georganiseerde landelijke competi tie, waaraan in totaal 3346 scholie ren hebben deelgenomen, werd ge wonnen door de 19-jarige Andreas A. B. van der Meijs uit Den Haag. Hij kreeg een boekenbon en een aantal boeken. Prijzen gingen voorts naar de scho lieren P. van Oostrum (Geldermalsen). J. C. Kuypers (Apeldoorn). C. H. Ver hoeven (Loon op Zand), M J. van Gel der (Meerveldhoven), R. Worm (Am sterdam), C. Soetres (Rotterdam), J. J. Drenth (Groningen), W. H. L. M. Prlist (Eindhoven), J. A. Petterson (Rotter dam, die respectievelijk de tweede tot en met de tiende plaats op de ranglijst bezetten. De „wiskunde-olympiade" werd geor ganiseerd door de Nederlandse onder wijscommissie voor wiskunde. Men be oogt hiermee het animeren van de be oefening der wiskunde en o.m. het sti muleren van de keuze .van een wiskun dig beroep onder de leerlingen var V.H.M.O. De belangstelling voor de „wiskunde- olympiade" was bijzonder groot, de oor spronkelijke verwachtingen van de orga nisatoren werden met bijna 250, procent overtroffen. ,Hèt' feit; dat zelfs Wiskun digen de prpgnóse-plank zover kunnen misslaan, kan een - troost - zijn voor de velen, die minder goed wiskundig geschoold dan zij moeten wer' aan ramingen voor de toekomst, naar het schijnt achteraf gezien zei of nooit uitkomen", aldus dr. Wesse lings. In zijn toespraak wees hij er o. op, dat in de toekomst van velen c steeds diepergaande kennis van de wis kundige wetenschappen zal worden ge vraagd. „Een wiskundig genie, dat zijn mathematische wetenschap niet op har monische wijze weet te integreren in zijn mens-zijn kan een gevaar voor de samenleving zijn", aldus de secretaris generaal. Hij bond de prijswinnaars op het hart niet eenzijdig te worden. „Verwaarloos de humaniora, de mens wetenschappen niet", zo hield hij hen De Senaat van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft vrijdag Prinses Wilhelmina herdacht met een openba re zitting in de Westerkerk in de hoofdstad, die werd bijgewoond door o.a. burgemeester mr. G- van Hall en talrijke professoren (in toga) en stu denten. Nadat hij had voorgelezen uit het Oude Testament Psalm 23 en uit het Nieuwe Testament Openbaringen 19, zei de rector magnificus van de V.U. prof. mr. W. F. de Gaay Fortman on der meer: „Wij zijn hier niet bijeen om te treuren, maar om te danken voor wat God ons en de hele wereld in deze vrouw heeft geschonken. De ze dankbaarheid is niet geïsoleerd binnen de muren van onze universi teit, zij is nationaal." Prof. De Gaay Fortman wees erop, dat Prinses Wilhelmina het hele volk toe behoorde. „Zij had een plaats in ons al ler hart, omdat zij steeds op de beslis sende momenten het juiste woord er J_ passende daad wist. De laatste jaren (Advertentie) Met VELPON zie J'e er 9een barst van! bever haar leven heeft zij besteed i de heid van de kerk te bevorderen", aldus de rector magnificus. Vervolgens spraken prof. dr. H Smits kamp, hoogleraar in de geschiedenis aan de V.U. en prof. dr. L. W. G. Scholten, hoogleraar in het staatsrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de betekenis van de regering van ningin Wilhelmina. Prof. Smitskamp stelde, dat zij haar hele leven heeft kunnen putten uit een fonds van Oranje-liefde door de verbon denheid van het volk en de Oranje vorsten. „Met grote persoonlijke moed en weergaloze geestkracht heeft Konin gin Wilhelmina de Oranje-traditie werke-i lijkheid gemaakt. Het Wilhelmus is even zeer op haar van toepassing als op de Vader des Vaderlands, die zij zo ver eerde." Prof. Scholten wees erop, dat Koningin Wilhelmina nooit een duimbreed is af geweken van haar gezworen plicht. Dat volk meer waarde dan vele divi sies," Prof. Scholten merkte op, dat Ko ningin Wilhelmina zich altijd boven de partijen heeft willen stellen om de een heid te bevorderen, „maar het was vaak moeilijk de typisch Nederlandse splijt- zucht tegen te gaan", voegde zij eraan toe. VOOR een schoolkind van twaalf jaar betekent een vrije dag natuurlijk iets fijns. Het ivordt dan wakker 's morgens met dat ondefinieerbare blijde van: wat was er ook weer? Ik herinner me uit mijn schooljaren één bijzondere dag, waarop we wel vrij, maar hélemaal niet bl ijwaren. Dat was toen koningin Emma begraven werd. In die tijd woonde ik in de buurt van het witte paleis en koningin Emma was geen vreemde voor ons. Zij hoorde op haar eigen charmante ma nier een beetje bij het landschap. Op mooie len tedagen reed zij uit in een open calèche en als het zonniger werd in de loop van de zomer be schermde een parasol haar grijze hoofd met de voor haar zo typische bedekkingen. Voor haar dood speelden wij vaak „Koningin Emma'tje". Dan legden wij een gehaakt kleedje op ons hoofd en spelden we een oud stuk vitrage om onze hals. Zo lief mogelijk kijkend en glimlachend „reden" we dan uit, precies zo knikkend en zwaaiend als wij haar zo dikwijls zagen doen. Op de dag van haar begrafenis, in het prille voorjaar, wisten we met onze vrijheid geen raad. We waren niet blij, hoewel er geen school was. en we durfden niet te spelen. Ik voel nog de afkeer, vaag in de verte toch ook gemengd met een tik jalouzie, bij het zien van een paar meisjes, die balden tegen de kerkmuur. Hoe kon je, hoe durfde je nu ge woon te ballen op zo'n droeve dag? Die hele vrije dag werd grauw en naar, zonder spel, zonder ontspanning, overlopend van proble men waar je geen weg mee wist. Ik zie me nog staan, met het groezelige koningin-Emma-kleedje in mijn handen, een verward aarzelend meisje. Ik stond voor de spiegel en wilde zo graag ten afscheid nog eenmaal dat kanten geval op mijn hoofd leggen, maar het leek me zo oneerbiedig. VoAbcjAfydU en Toen begon de kerkklok te luiden en ik hoorde: dood dood dood. Met een prop in mijn keel heb ik kleedje en vitrage toen voorzichtig ingepakt en ver weggestopt. De dag kroop traag voorbij, want een koningin die als een plaatje door je leven reed, ligt als een loodzware steen op je kinderhart als zij gestor ven is. En nu, een kleine dertig jaar later hangen er weer vlaggen halfstok voor een koningin. Mijn eigen herinneringen glijden als wonderlijk scher pe dia's door mijn geest, terwijl ik toch bij het heden bepaald word, ook al door de reactie van mijn kinderen. Zij kenden prinses Wilhelmina al leen maar als een verre oude prinses, maar haar sterven raakt hen toch meer dan ik had kunnen verwachten. Boven mijn hoofd fluit mijn oudste zoon in ein deloze herhaling langzaam het Wilhelmus op zijn blokfluit. Hij reageert zijn gevoelens, die hij zelf nauwelijks kent en begrijpt, af in ons volkslied, dat als een iel requiem door ons huis klinkt. „Mag je eigenlijk wel gewoon rolschaatsen, moeder, en lol maken als er een koningin dood is?" vroeg mijn andere zoon. „Dood. dood", snibde mijn dochter, dat moet je niet zeggen, dood is een naar zwart woord. Ze is naar de hemel, zegt mijn juf". Het Wilhelmus was afgelopen, de oudste kwam binnen en zei: „Weet je wat ik nou zo gek vind? Dat je je zo vreemd voelt, als een oude koningin, die je eigenlijk niet eens goed gekend hebt. sterft. Al die vlaggen halfstok vind ik ook zo eng". Zon der overgang vervolgde hij: Zouden ze haar nog verteld hebben van die twaalf miljoen voor het dorp? Dat hoop ik toch zo. Kon zc nog even een beetje trots zijn op haar volk; dat zou ze vast erg fijn gevonden hebben". Wonderlijk, dat kinderen zo bezig zijn met de dood van een koningin, zelfs al reed ze niet in een open koets door de zon van hun dorp. MINK VAN RIJSDIJK Mijn rij-domein is de buitenweg. Zo'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BP Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin iri. 'n Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dat heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, welke van de 5 soorten benzine het beste bij UW motor past. Tot ziens... bij de BR pomp! Vrouwenkiesrecht ook in chr. geref. kerken? Het blijkt dat de classis Haarlem Noord van de christelijk gereformeerde kerken behoefte gevoeld aan het instel len van het vrouwenkiesrecht in deze kerken. Zij heeft hiertoe een commissie van vier personen benoemd, die een in gediende instructie van een door de kerk van Haarlem N om aan de zus ters der gemeente het actieve kiesrecht toe te kennen zal bestuderen. De com missie bestaande uit de predikanten L. S. de Boer, M. Vlietstra, J. P. Geels en D. H. Biesma. zal op de voorjaars vergadering van de classis verslag uit brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2