De liefdes van Josephine "Ruimte voor ons. UIT DE ZAK GELICHT: Hier heeft U van mij een foto if Quelle désillusion ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 „De koe, de koe en de stier lopen in de wei. Daar komt de boer aan. De boer heeft een pet op en zijn vrouw heet Mien. Hé, roept de boer, dat gaat zo maar niet. De koe schrok. Och, die arme koe!" „Dat heb je heel netjes gelezen Marie* tje", zei Josephine ter Winkel terwijl ze 'n weerbarstige krul gladstreek. Ze keek met 'n zachte blik naar het kindergezichtje dat rood was van opwinding. Wat spanden die kinderen zich toch als ze 'n beurt kregen! „Fransje, probeer jij het ook eens", ze, met moeite - - - J keuze makend uit die idylle boeide de kleintjes zo dat zij geen kei. Hij verstrooid. Als hij i stijfachterover geleunde kleutertjes met de aandacht hadden voor het natuurgeweld, onthouden had dat de school om vier .n.Tllf Ten Winlrel Veelc He 7P^pnHertiff tfehn, mt.tfiriicr in nlaafc wan rlrie tav netjes over elkaar. Terwijl het kleine stemmetje soms hak kelend de pastorale verder las mijmerde juf Ten Winkel stil 5 lekker Juf Ten Winkel keek de zesendertig gebo- uit ging in plaats gen blonde hoofdjes vertederd aan. Wat nu weer een uur s het leven toch goed voor haar geweest, zoals vorige week bij de Boerenleenbank. regen kletterde tegen de ruiten, de te verbreken, maand geleden dagen haar niet ,,Wim, lees jij Mark tisch terwijl ze streek. Wim is toch wel aar tweed-jas, jersey-jurk. nylon en tricot lin- jur gerie, in haar rug. Bij fcet hek stond Alex, hij Er hing een druppel aan zijn neus. ..Josephine", riep hij, zodra hij haar zag stortte zich door de plassen spettend wat hadden die dertig associeerde automa- spattend op haar toe. „Josephine, Jose- weerbarstige krul glad phine, ik heb een gedicht op je gemaakt. Josephine, hoor 's....'» Hij bleef verbluft i goeds gebracht. Het zitten". Ambitieus was hij ook. Steeds ho- je neus staan met zijn doorweekte bloknoot in de Bij tijd en wijle, goede lezer bekruipt ons een ge voel van twijfel. Soms onder mijnt die wroeging onze ge zondheid. Ja, zelfs zijn wij eens snikkend van een ver gadering weggevlucht naar onze moeders. De reden: wij hadden weer te zwaar getild aan „er uit gelicht". Vooral vijf december is telkens een zware mijlpaal in onze redaktiegeschiedenis. Reeds weken van tevoren zijn wij geneigd alles met veel soepeler ogen te bekijken, want we hebben met die stoomboot en zo in zicht niet alleen ons eigen baantje schoon te vegen: gaarne willen wij juist dón ook iets voor anderen doen. En dat doen we dan vandaag. AI weken hebben we namelijk niets in onze schoen gevonden, zodat het hoog tijd werd eens veel en veel meer door de vingers te zien dan we in huis-tuin-en keukenperioden plegen te doen. Daarom en let nu goed op! hebben wij geheel vrijwillig een gehele pagina aan de goed heilig man meegegeven, die de afgelopen maandag (hoogst) persoonlijk op de ruimteredaktie langs is geweest. Tussen duim en wijsvinger heeft hij foto's, poëzie en proza naar de zetter gebracht (welke laatste overigens weer geheel van de schok is hersteld). Bijgaande ruimte is dus helemaal voor jou en gevuld met werk, dat als wij Sinterklaas geweest zouden zijn, nooit hadden meegenomen. Om onszelf niet helemaal te verloochenen en onze Sint wat te helpen, hebben wij gemeend de inzenders die naamloos blijvenl te moeten verrassen met een pepernoot. Die vind je dan onder de inzendingen. Tot slot nog een goede raad: zul je het nooit meer doen? We hebben het toch al zo moeilijk. Nu hopen we maar dat we toch die vliegende Hollander krijgen, want welke redaktie zou zoiets voor z'n lezers doen? Wij zijn toch wel zoet, vinden we. maar wat was het een geluk geweest dat bezig voor akte Frans. Hij had beloofd haar een druipende ballpoiht in de andere hand. Josephine was hem straal voorbij gerend. Thuis gooide ze haar jas uit, smeet het - - de dachte. Wie weet wat die gekke Fransen brief op de mat liggei. In de rechter bo- zijn vader dat etiket op het flesje dure zondag na de kerk de gedichten van de Mus- coquette dopje op de kapstok en streek port had geplakt om het zo te bewaren, set voor te lezen. Ze bloosde bij de ge- weerbarstige krul glad. Toen zag Wat was hij overigens niet onhandig ge- J u*~ m:~ j:~ l-JJ T_ J" weest, vooral als hij haar kwam halen van de naaikrans „Vlijtig Liesje", vrijdags avonds. Altijd naar die tochtige dijk waar het toch al zo vol was. Niet dat ze hem halenr Toen ze haar jas aantrok niet erg gemist had die eerste tijd, ondanks personeelskleedhokje, gedichten schreven. Die Wim! De bel ging. Ze streek een weerbarstige krul glad alles, zijn vurige omarmingen tijd paars van thuiskwam, zijn tedere: ..lek magoe zo geerne" die zij altijd in haar an haar een paar keer uit en in haar jas had geholpen, de sportieve boy! Maar wat had het begrip en de tact het coquette kleine dopje pikant op haar springerige haar plakte zag de spierpijn het ruitje de vage omtrekken van kreeg als hij kende bovenmeester opdoemen als c in de mist. „Ha, ben je daar", toen hij haar ontwaarde en drong nieuwsgierige snotneusjes achteruit. venhoek zaten dê ekende postzegels. „John, darling", fluisterde ze verrukt, de gaf order de boekjes op te Canadese enveloppe naar haar lippen bren- k in het gend. Ineens voelde ze wat zitten en ge poederde agiteerd opende ze de envelop, Er rolde t op een verlovingsring uit. „Wil je las ze in door het Canadees. Ze bekeek de ring met ken- zoe- nersblik en paste hem even aan. „M'n ze- trein vende", zei ze zacht voor zich uit en hing ,i hij hem naast de zes andere op het behang paar boven haar bed. „Ik zal vannacht vast deze wonden gras doen sloot de deur en bleef farm dromen", •het die de je 't al? Ik ben geslaagd". „Nu al - staan. „Weet bekkend toen tuinboontjes had uitgemaakt. Op „Vlijtig je akte?" vroeg Josephine verwonderd. Liesje" hadden ze uit piëteit de hele avond „Nee", zei hij, „voor mijn diploma red- niet gezongen, zelfs „Avondlied" (twee- dend zwemmen. Ik heb zo net bericht ge- stemmig, de borduursters soms derde) kregen! Wil je 't lezen?" „O Wim, j afloop hadden ze haar zwijgend. als één man de hand gedrukt, de hele haar hand krans. Trouwens, de bovenmeester kwam "T"11 nog vaak na schooltijd de klas in als zij met corrigeerwerk bezig was. Terwijl ze met haar rechterhand zeven minnetjes on der de lesjes schreef hield hij haar linker doen wendde teder omvat tot ze klaar was. Dan 2 jj j| j vochtig: Juffrouw Ter Winkel, als ik gens mee kan helpen. wat heerlijk voor je," zei ze warm terwijl ze aar hand naar de deurknop uitstrekte. Zullen we eens samen gaan zwemmen?" Hij bloosde van zijn eigen stoutmoedigheid. Verward sloeg Josephine haar ogen neer zijn vragende blik. Niet wetend wat te de spiegel bed én slapen gaan haar tanden poetste. Toen streek ze een weerbarstige krul glad, stak hem vast met een speldje en knipte het licht uit. Pepernoot: We lezen al twintig jaar de gaan zwemmen?" „Ligriet", maar zoiets zijn we zelfs daar in nog niet tegengekomen. streek een weerbarstige krul glad.- wat beter is graag hoor", z .Als i liet haar hand met een stem die 2 met tegenzin los. Op die al twee maal nieuwe leesplankjes nieuwe rekenmethode van C. ten Broeken- Schaafsma (derde druk) van hem losge- kregen. Gisteren had hij zelfs voorgesteld Josephine die hem gelukkig dat zij hem voortaan Wim *- charmeur! deed een stap de geworden door haar antwoord strekte hij zijn armen naar haar uit en opende zijn mond om iets te zeggen. „O jé", dacht JEUGD Een i windvlaag joeg hagel tegen dend rde spiegel de gaten had. Ze draaide zich bliksem- op haar hakk«n, lachte verblin- verdwenen. de ruiten. „Arme Alex" dacht juf Ter Win- Ze voelde buiten nog zijn blik door haar Kartoen Ze lag in de zon en voelde het in zich trillen: De tintel van haar jeugd. Ze was blij en voelde zich sterk. Dat kwam door De tintel van haar jeugd. Ze dacht: later, als ik oud ben geworden, Zal ik dikwijls terugverlangen naar De tintel van haar jeugd. Pepernoot: Waar zit je tintel? Is dit 'm soms: illlllllllllllllllllllllllllllllili In de loop der ruimte-tijden ;^*.y hebben we ook zo het een en ander aan foto's binnengekre gen, waarvan we niet direkt stil werden. Maar Sinterklaas dacht er anders over en daar om drukken we er een aantal af, mét enkele zinnen uit de begeleidende brieven én met een pepernoot-commentaar van ruimtelijke zijde. Daar gaan we dan: \Zij kon niet komen 'V ZATERDAG, was er nog een hoop, 1 Vorige week was ik (als na tuurvriend) op de Rottummer- plaat toen ik ineens deze alba trossen zag. Onmiddellijk heb ik mijn camera ter hand genomen. Ziehier het resultaat. P.s: Wél is het jammer dat de typische buik tekening van deze vogels niet uit komt, maar daar kan ik (natuur lijk) ook niets aan doen. >n hoop kan vervliegen. Het was de hoop om jou te zien, jou hij me te hebben, maar jouw wil trotseerde mijn hoop, en jouw wil heeft gewonnen. ZATERDAG, was er nog een liefde, maar een liefde kan voorbijgaan. Want wat is een hoop zonder liefde? Maar mijn liefde is gebleven en daarom moest mijn hoop ook blijven. En hoop doet leven, dus mijn liefde leeft ook. ZATERDAG, was er nog een verleden, maar een verleden is nutteloos. Die dag is nu ook verleden geworden, maar mijn hoop is niet vervlogen en mijn liefde is gebleven, ik heb nog een toekomst, want over vijf dagen is het weer ZATERDAG. EERST KREGEN WE DIT: OPVOLGING Een golvend veld van gele halmen waarover zich de wind beweegt slechts onderbroken door wat kale 'takken van een oude waterwilg strekt zich uit tot waar de wachters van de waarden met hun stijve armen staren Ja ze staren want een ander nam hun plaats En toen dit. In mijn gedicht „Opvolging" meen ik een grammaticale fout te ten herstellen. Wilt U in de op een na laatste regel „ze" ver gen door „die". Heb hiervoor mijn hartelijke dank. Tenslott» kwam dit: DE OPVOLGER Ook ik wil eens een abstracte plaat insturen. M'n vader vond er niet veel aan. U wél mis- Pepernoot: Stééngoed... Toch geloven wij, dat de Sint uit Spanje komt. Waar kan je andets met een rode mantel „goed heilig man" worden? Dui Eigenlijk had mijn zusje er op deze foto bij moeten zitten, maar ze vond dat ze er niet leuk op stond. Daarom heb ik een onder deel van de plaat uitvergroot, zo dat het een soort compositie is ge worden. Ik houd veel i bij een studie v: denkt u er van! Sinds enige dagen dartelen in een omrasterd weitje bij het gebouw van de staf van het Eerste Leger korps in Apeldoorn twee jonge damherten rond. Ze zijn door het gemeentebestuur van Assen ge schonken aan de commandant van het korps. Aan enig wild in het „militaire dierentuintje" was be hoefte ontstaan na de pensionering van de voormalige commandant van het corps, luitenant-generaal Pepernoot: Had liever je zusje t„ insnoerende oor- gestuurd. zaak vonden wij, ware het niet dat •b het bericht op de volgende kolom verder gingHier stond nl.: dc Toen ik laatst een historisch commandant hield er enkele die- spel bijwoonde, had ik na- ren op na, die hij bij zijn vertrek tuurlijk mijn camera bij mij. meenam. Deze foto leek me wel aar- dig, maar omdat het allemaal zo snel moest gaan, kon ik niet alles er op krijgen. Toch Voor hen di i&t vind ik er wel iets in zitten, r - - hopelijk ook? die door een Zuidafrikaanse pharmaceutische firma afgericht waren om capsules en pillen te sorteren, hebben dit werk veel beter gedaan dan de meisjes, welke de fabriek in dienst had. en heeft de sorteersters maar niet door duiven vervangen, omdat de duiven verklaarden niet tegen het geestdodende werk te kunnen. )e bisschop van Myra, Monseigneur Klaas, heeft vanmorgen in een persconferentie tegengesproken, dat hij in Amsterdam is aange komen. „Dat was mijn zoontje" Pepernoot: En hoe zit het nou met de klei ne boodschap? a*#****#** kocht aan een Frans populair weekblad. Naar men zegt heeft zij daar veel geld voor gekregen. Om het maar ronduit te zeggen: wij vinden dit op z'n zachtst uitge drukt betreurenswaardig. Een moeder die haar tranen verkoopt tegen goed geld. Ze zal, denken we, deze regels wel nooit lezen, maar toch willen wij haar even zeggen, dat ze het niet had moeten doen. Een golvend veld van grauwe stengels waarover zich de wind beweegt slechts onderbroken door wat kale takken van eer. oude waterwilg strekt zich uit tot waar de wachters van de waarden staan te staren Ja, de wachters staren zij verachten deze tijd In de regen laat men hen verkleumen en een ander doet. hun werk. ■k hij :akgeld meer hebben om cadeautjes te kopen goede wenk: Geloof er nog in. Mevrouw Van der Put, moeder van de zogenaamde Softenonbaby te Luik, zo u weet onlangs vrijge sproken, heeft daar dagboek ver- Handig gedaan. Hierbij stuur ik u twee foto's. De ene noem ik een stemmings opname. de andere laat zien hoe veel kwallen er teer en op het zand zaten. We konden er bijna niet door Nul nul hoe kom ik hieruit? helpumealstublieftalsuwilt u wilt niet dan moet ik hettet zelf doen maar ikkaniet en en u wilt niet hoe komik er dan uit IK WEETUT NIET Pepernoot: Hoe moeten wij het dan weten? We wandelen, hand in hand, Over een tuinpad, met aan de kant Exotische bloemen, met prachtige kleuren En heerlijke geuren Hij was in mijn ogen (die mij nog nimmer bedrogen) De man die moest komen, Namelijk de man van mijn dromen! We wandelden en praatten over dingen Waarover verliefde stervelingen Nu eenmaal altijd praten Als ze wat anders moeten laten! We voelden ons hoog boven het aards gedoe verheven En waanden ons in hemel nummer zeven! We wandelden door laantjes en over wegen En overal kwamen we paartjes op bankjes tegen. Plotseling kwamen we bij een bank aan Die daar voor ons alleen kon staan Want hij was gemaakt (en dat deed ons geen leed) Van twee harten, gloênde aaneengesmeed. We zetten ons op die bank neder En hij drukte een kus op mijn neus, heel teder. En tegelijkertijd... een gil: „Schiet op, als je niet te laat op school komen wil!" Quelle désillusion, beste mensen, Het was mijn zusje, die me met een zoen En een gil (daarmee kon ik het verder doen) Goede morgen kwam wensen! Pepernoot: Quelle désillusion. Slappe koffie Slappe koffie is uit de tijd. Slappe koffie is niet van deze tijd. Slappe koffie is van een andere tijd. Slappe koffie is van een vorige tijd, van de trekschuittijd. De atoomtijd kent geen slappe koffie, wel sterke heel sterke, zo sterk mogelijk. Sterke koffie is bij de tijd. Slappe koffie is uit de tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 18