Curagao krijgt christelijke wereldomroep GOEDE RAAD VOOR MOEDERS, GEESTELIJK Het werk der eeuwen DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ll'JIJf' I ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 In het wit Het wordt een witte begrafenis en overal in het land is men reeds koortsachtig bezig met de voorbereidin gen voor volgende week zaterdag als hare koninklijke hoogheid prinses Wilhelmina ten grave gedragen zal worden. Wij kunnen alleen maar onze instemming ge ven op dit besluit. Sterkste kortegolfstation van westelijke wereld p ^,e~schrok~ in aanbouw voor evangelieverkondiging eigen- (Van onze kerkredactie) Bulldozers kruipen kreunend over een van de weinige stukken vlakke grond van rotsachtig Curasao. Hun botte neuzen duwen ber gen donkere aarde voor zich uit in een verwoede poging in de kortst mogelijke tjjd 60 hectare land gelegen aan de blauwe Caribische Zee bouwrijp te maken. Ongeduldig wachten rotsboren om zestig metersdiepe gaten te drillen in de harde bodem. Daarin zullen bin nenkort de voeten van torenshoge ranke antennes verankerd worden, zij roo as armozijn zij zullen worden gen begin is gemaakt met de bouw van een van de sterkste kortegolf- wnl schreef Jesaja reeds. En in Openba- als raad aan de gemeente van Lao- - i... MU t, kw» «oud, d.t 1,e m Iovecl mogeluk talen. Wit is de kleur van de gerechtigheid. Niet vai gerechtigheid, maar van de gerechtigheid w wij door God bekleed moeten worden. „Al \vï zonden als scharlaken! zij zullen wit worden als al als witte wol, ringen lezen dicea: „Ik raad in het vuur gelouterd is. opdat gij rijk moogt den. en witte klederen, opdat gij die aandoet en de schande uwer naaktheid niet zichtbaar worde." Wit was ongetwijfeld de kleur, de geestelijke kleur van prinses Wilhelmina. Vele malen heeft zij getuigd van haar geloof, dat niet berustte op eigen kracht en eigengerechtigheid, maar op de gave van God, het kleed van God. En juist daarom zit er voor ons volk een uitdaging in die kleur, een oproep. Het is niet voldoende als naaisters bezig zijn witte japonnen te ontwerpen, als kleermakers bezig zijn witte wollen pakken te maken, als paarden gehuld worden in witte gewaden, als trom mels. en lampen langs de straten waar de stoet pas seert wit worden omfloerst. Een symbool is prachtig, maar alleen als het een kleed van de werkelijkheid is. Een volk in het wit, gaande achter de baar van een vrouw, die wist wat het betekent om de vergeving van Christus te ont vangen en ervaren, heeft de plicht iets van het ge loof van binnenuit waar te maken. Zij is de laatste dagen herhaaldelijk genoemd een „moeder des vader- lands". Als moeder is zij een voorbeeld geweest, maar nu zij „voor" gaat naar haar laatste rustplaats ge huld in wit, zullen wij meer dan alleen een „beeld" moeten zijn van gerechtigheid, als wij willen volgen. In haar begrafenis herinnert zij nog eens opnieuw haar volk aan de kern van het evangelie, aan ver geving, aan gerechtigheid. Wee ons als Christus ons straks op een lijn zal moeten zetten met de fari zeeërs en schriftgeleerden en zal moeten uitroepen: „Wee u, gij huichelaars, want gij gelijkt op gewitte graven, die van buiten wel schoon schijnen, maar j doodsbeenderen en allerlei zenders te wereld, geheel gewijd aan de verkondiging van het evange- Dc Hongaarse programma's over Radio Monte Carlo van Trans World Radio worden verzorgd door een jonge Hongaar, die tijdens de revolutie uit zijn land ontsnapte en er in slaagde naar Amerika te ontkomen. Deze zoon van een baptistenpre dikant werd in de gelegenheid gesteld aan het Moody Bible Institute in Chicago een theologische opleiding te volgen. On middellijk na zijn studie werd hij ingeschakeld bij het werk van deze christelijke wereldomroep in Monte Carlo. Als hij zijn vader schreef, stuurde hij zijn brieven eerst naar de Verenigde Staten, vanwaar zij doorgezonden werden naar Hongarije. Dit was nodig om te voorkomen dat de Hongaarse communisten er achter zouden komen dat de zoon van deze baptistenpredikant verbonden was aan het Hongaarse werk van het radiostation, omdat er altijd het gevaar was dat zij daarom maatregelen tegen deze predikant zouden nemen. Maar op de een of andere manier kwam de vader er toch achter dat zijn zoon in Monaco was. Prompt volgde er een hevig geschrokken brief aan de jonge man, waarin een be angstigd vaderhart zijn zorg uitsprak over het geestelijk wel zijn van zijn zoon in die stad van werelds vermaak en spelen. Hij begreep niet dat zijn zoon daar werk had willen zoeken. Toen een van de werkers van Trans World Radio Hongarije bezocht, heeft hij een speciaal bezoek bij de baptistenpredi kant afgelegd, om te vertellen dat hij zich geen zorgen behoef de te maken om het geestelijk welzijn van zijn zoon en te- zeggen hoe laat hij zijn zoon enkele malen per week Door de welwillende medewer king van de regering van de Ne derlandse Antillen heeft Trans World Radio vergunning gekre- vens ie zeggen noe laai nij zijn zoon enaeie maien per ween radiostation te I over de radio kon beluisteren. de uitzending bouwen gebruik te maken van golflengten die de Antillen zijn toegewezen Dag nacht zal "op zijn veer vier jaar geleden de rechten ze organisatie er in een veel ster- vroegst eind volgend jaar dit van vrijstaat en werd ingelijfd bij kere zender in Monte Carlo te nieuwe radiostation in de ether Marokko. Prompt werden de vrije verkrijgen. Daarmede konden zijn om het Verre Oosten. Euro- radiostations genationaliseerd ■;t J half miljoen watt te vertellen de kracht van Christus. Dan zal Trans World Radio een christelijke omroep van formaat zijn. Deze week hebben wij met twee van de voornaamste leiders van deze organisatie enkele uren zitten praten over hun werk. De nog altijd actieve emeritus-zende ling en vader van de president van deze radio-organisatie, mr. Ralph Freed en de directeur voor de Verenigde Staten, dr. B. L. Armstrong, waren naar Neder land gekomen om contacten te leggen met enkele predikanten en evangelisten in verband met nieu we Nederlandse programma's, die in maart van het volgend jaar zullen worden uitgezonden. Trans World Radio beschikt na melijk reeds enkele jaren over een zender in Monte Carlo, die het evangelie in 21 talen uitzendt. Reeds een jaar lang worden ook Nederlandse programma's uitge zonden, maar de ontvangst was in ons land niet altijd even goed. In verband met een verandering in de zonnevlekkencvclus. moes ten de antennes anders ingesteld worden en het ziet er naar uit dat de ontvangst in Nederland stuk ken beter zal worden. Klein begin Trans World Radio begon heel simpel. De president, dr. Paul Freed, een zendeling en zoon van een zendeling In Noord-Afrlka, slaagde er na de oorlog In een kleine kortegolfzender te huren in (Van onze kerkredactie) spreken. Het is dus allerminst een als telkens gewezen wordt op de de vrije stad Tangiers. Onmld- Het was meer eerlijk dan bc- systematische studie en zeker geen mogelijkheid van een nieuw be- dellljk bleek hoe veel invloed de- leefd toen een moeder van op- „receptenboek" voor kwade dagen, gin. ze directe evangelisatieprogram- waarin veel van dit soort boeken Het boek bevat geen speciale ma's in het Engels, Frans, ontaarden. De pedagoog is dan hoofdstukken hoe we „het" de kin- Sjiaans bezig geweest met het af- deren moeten vertellen, gaat 1 Trans World Radio, moest z talen uitgezonden, ter- Bill Mial kondigt Nieuw boek van Prol. Dr. J. Waterink die vaders ook wel eens ier harte mogen nemen groeiende kinderen eens aan prof. dr. J. Waterink vroeg: „Kunt u nu maar altijd blijven schrijven over opvoeding? Komt daar nu nooit eens een eind aan? Mij dunkt, weet hoe een normaal kind u raakt ook wel eens uitgepraat." ziet. Neen; het gaat over nc llcw lolk ua,v t Een beetje fijntjes vroeg deze le moeders, met normale kinde- tussen vader wijkend kind, dat hij niet emeritus-hoogleraar haar: Hebt u Arabisch hadden, niet slechts onder de protestanten in min In -op specifieke'puberteits- deze landen, maar vooral onder l' problemen. Het hamert vooral op hen die geen enkele binding met het feit dat er contact moet zijn moeder i ouders en kinderen en boven- wat niet wil zeggen dan daar- sen ouue de Indruk, dat ik uitgepraat raak?" uit geen abnormale problemen dien dat we op moeten passen het Het antwoord op die vraag is te kunnen voortspruiten. klnd te willen maken naar ons Daarom is dit een boek gewor- beeld en onze gelijkenis: „dit kind in vader met d|e aanleg en met die nei- - geneigd ging," moet gebracht worden tot er bij te schrijven: zo éen keer per de bestemming die God voor dit jaar gemiddeld. Maar dat lezen kind bepaald heeft." i protestantse kerk hadden. Tangiers verloor echter onge- vlnden in het nieuwste boek deze pedagoog: Moeder en haar den dat iedere moeder opgroeiende kinderen." Helemaal moet lezen, nieuw is het niet, omdat het een bewerking is van een selectie ar tikelen die in de loop der jaren moet liefst gebeuren als de kin- Een andere uitgever bracht de- dat de ba- zer dagen nog een nieuw boek van moeilijkheden altijd op een Waterink op de markt. Onder de jongere leeftijd is gelegd. Schrij- titel „Grondslagen der didactiek" vend over het geven van vrijheid werd t figfiar1' ze|- zegt hij: „Want men ka J ionge mensen heel geven, onder één referaten gepubli- de- .ceerd, die in de loop der jaren ge vrij- houden zijn binnen de kring van het .Gereformeerd Schoolverband" We zouden geneigd zijn gen dat dit boek een pendant geworden van een veel oudere uit- heic. gave: „Aan moeders hand tot Je- de dat zy tot hun twaalfde jaar Het laatste referaat bevat boven- v,-. behoorlijk zijn opgevoed." dien een bijdrage van dr. G. Wie- Juist daarom schrijft Waterink lenga.^Het boek bevat artikelen eerst over de verhouding J Daarin ging het om het he le kleine kind. In dit „vervolg" gaat het om het opgroeiende kind. Daarom heeft het misschien der erl moeder. daarna" J~ J levenshouding van de moeder - dat pas dan het gereformeerd beginsel de richtlijnen voor de didac- een uitvoerig artikel over het het grotere kind. woord „didactiek", de werkelijk- het leiden tot werkelijke volwassenheid, werkelijk zelfstan- zelï"laWn digheid en verantwoordelijkheid voor het aangezicht van Christus. lichamelij- Aansprekend Het is een echt „Waterinkiaans" boek geworden, geschreven de volle praktijk u" het da- gelijks moeder-levèn. Doorspekt de moeder, die moeder met voorbeelden, goede en kwa- haar hart." TT-*-~- de. vol goede wenken, de "laatste pa- rig artikel over lagere schoolvak- gina "zuchtend: Nu weet ik pas ken als godsdienst-onderwijs, wat een slechte moeder ik ben." onderwijs, rekenen En daar ligt dan ook de waarde ke opvoeding, van dit boek. Maar dan moet men niet zeggen: „Dan begin ik er Moeder en haar opgroeiende maar niet aan," want de schrij- kinderen, door prof. dr. J. Wate ver antwoordt zelf op deze reactie: rink. Uitgave N.V. Gebr. Zomer .Zoiets is juist een kenmerk Kcunings Uitgeversmij te Wa rnet geningen. o goed om Grondslagen der didactiek, door dot te le- eigen fouten te zien. dan weet prof. dr. J. Waterink met een bij- men tenminste welke struikelblok- drage van dr. G. Wielenga. Utt- ken het levenspad biedt, vooral gave J.H. Kok N.V. te Kampen. Vit 80 landen tan de wereld kuam reeds post binnen. Per jaar ontvangt het Spaanse programma tienduizend brieven, de meeste met de vraag om een bijbel. Reeds uit 2500 steden van Spanje werd geschreven. Slechts in enkele van die steden is een protestantse gemeente. Ook van achter het ijzeren gordijn, lot uit hel diepe hart van Rusland komen dagelijks de brieven binnen. half jaar ingespan- wijl nog dit jaar een begin ge- i bidden slaagde de- maakt zal worden met program ma's in het Per zisch.^ Turks en l Maar de groot ste stap in de nog jonge geschiedenis van deze christe* gelische wereld omroep is wel het besluit om op het eiland Curagao een „superzender" te bouwen. Eigenlijk is het slechts „toeval", dat dit eiland werd uit verkoren. Trans World Radio was reeds jaren bezig andere internatio nale christelijke radio-organiatie om te proberen in Nederland ver gunning te krijgen om een dergelijke christelijke we reldomroep met techniscsh bedrijf te vestigen om Europa een chris telijke zender te geven, die in alle talen van dit con tinent zou kunnen uitzenden. Steeds stuitte dr. Freed echter op bezwa ren. Maar hij bleef volhouden. Een jaar geleden bracht hij weer een bezoek aan de verschillende mi nisteries en kreeg toen de tip dat di'. I. Debrot, de Antilliaanse minister van cultuur en onderwijs in Nederland was. Binnen enkele uren was een afspraak geregeld. Na een gesprek van twee uur kreeg dr. Freed de belofte dat deze minister zou zien wat hij kon doen. Een paar dagen later kwam er een telegram van dr. Debrot, waarin Freed gevraagd werd naar Curagao te komen. Deze Amerikaan kende de snelheid waarmee ambtenaren werken en vertrok naar het eiland met de bedoeling twee dagen later weer thuis te zijn en dan een wachtpe- rlode van maanden te beginnen. Lachend vertelde zijn vader ons hoe anders de zaken gelopen wa ren. Deze Amerikanen waren zelfs duizelig geworden van de snelheid waarmee alles geregeld werd. Een regeringswagen stond klaar om hen van het vliegveld In Willemstad naar de ambtswoning van de eerste minister E. Jonck- teer te brengen. Deze was al geheel van de plan nen op de hoogte en zag mogelijk heden voor de Nederlandse Antil len. Andere afspraken waren reeds geregeld. Dr. Freed en dr Armstrong werden van de er.e conferentie naar de andere gere den en in de kortst mogelijke tijd groeide een plan. Alleen moest er antennes van Radio Mont Carlo stijgen hoog op in d heldere lucht, om evangelische s programma's in de richting Nederland uit te zenden. Volgend j iar zullen dergelijke antenrn ook op Curasao verrijzen. Geschikte grond In de regeringsauto reden ze ver het rotsachtige eilana En "ing zakte de beide Ameri- de moed in de scnoenei- Vlak land was er kennelijk niet en de heuvels waren niet geschikt Wat moedeloos werd de terug tocht ondernomen, toen ineen? dr Paul Freed uitriep: „Kijk daar wat is dat!" Aan de voet van de heuvels, gelegen aan de zee stre.c- te zich een terrein uit van onge veer zestig hectare, nog geen acht kilometer ten noorden van het vliegveld en tien kilometer van Willemstad. Alles zat mee. Het stuk grond was eigendom van he' gouvernement van het eiland en kwam onmiddellijk ter beschik king en zal bouwrijp worden af geleverd. In juni werd het officiële contract met de regering van de Nederlandse-Antillen getekend, in diezelfde maand kwam nog de of ficiële vergunning van het eiland Curagao af voor de bouwplannen en in augustus werd reeds een contract getekend met is begonnen en 1 de ele'ctriciteits- maatschappij van Curagao is reeds begonnen met de aanleg van de kabel die een miljoen volt moet kunnen 'everen. Er zullen twee zenders ge bouwd worden, een voor de mid dengolf en een voor de kortegolf. Beide zenders zullen de program ma's in de toekomst met een half miljoen watt uitstralen. Maar het bouwprogramma gaat ln etappes. Voor de middengolf wordt nu een zender gebouwd van 5000 watt. De tweede stap is dat daaraan een versterker zal worden toege voegd die de kracht tot een half miljoen op zal voeren. Hetzelfde gebeurt met de kortegolfzender, alleen heeft daarvan de eerste stap een sterkte van een kwart miljoen watt. De middengolfzender zal het Ca- ribisch gebied kunnen bereiken. Dus alle eilanden van de Neder landse Antillen en Suriname maar ook Cuba, Haïti, Porto Rico, en als de tweede stap klaar is ook grote delen van Noord- en Zuid- Amerika en geheel Centraal-Ame- rika. De kortegolfzender zal met richtantennes alle delen van de wereld bestrijken. Het nieuwe plan houdt niet in dat Trans World Radio uit Monte Carlo zal vertrekken. Daar wordt gebruik gemaakt van de sterke zender die indertijd in opdracht van Hitier daar is gebouwd in een fort dat bomvrij is. Het ligt in de bedoeling dat. de beide zenders Monte Carlo en Curagao zullen samenwerken en vele program ma's zullen koppelen, zodat als de ontvangst op de 41 meterband van Monte Carlo niet goed is, de luis teraars kan worden aangeraden om de meterband van Curagao te Met de regering van de Neder landse Antillen is overeengeko men dat per dag een aantal uren gereserveerd blijven voor opvoed kundige, culturele en godsdiensti ge programma's. Het station zal beslist geen reclame uitzenden. De zendtijd zal, zoals dit nu reeds gebeurt, verkocht worden voor godsdienstige programma's. Op het ogenblik is het reeds mogelijk om per 1 maart 1963 per avond een kwartier zendtijd te kopen voor een Nederlandse evangelisa tieuitzending. De kosten bedragen 54 dollar of ongeveer tweehonderd gulden per kwartier. Het werk der eeuwen, door P. A. de Rover. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. „Het werk der eeuwen" is een* lees-leerboekje, waarin naast de kerkgeschiedenis vooral veel zen- dingsverhalen zijn opgenomen. De reizen van Paulus, de bele venissen van martelaren voor de leer van Jezus, de komst 'van Willibrord in de lage landen, Luthers strijd, de verkondiging van het Evangelie onder de men sen in het voormalige Indië en m Afrika en tenslotte de tochten van Billy Graham, worden in eenvoudige bewoordingen ver teld. Dit boekje kan zeker diensten bewijzen bij het godsdienstonder wijs op de scholen, hetgeen ook in de bedoeling van de schrijver heeft gelegen. De opzet van het geheel eerst een kort verhaal, dan een beknopte samenvatting van de belangrijkste punten en tenslotte enkele vragen die de kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school of de eer ste klassen van scholen voor voortgezet onderwijs aan de hand van het verhaal kunnen beant woorden xs aantrekkelijker dan gewoonlijk bij leerboekjes het geval is. De benoeming van Oe Thant en de internationale situatie - Het stopzetten van kernproeven De overeenstemming tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- unle over bet aanblijven van Oe Thant tot eind 1966 Is niet geheel onverwacht gekomen. Al vele maanden geleden werd van de gedachte uitgegaan, dat de Sow- jetunie deze Birmese diplomaat wel voor een bepaald aantal ja ren als secretaris-generaal van de Verenigde Naties zou willen aanvaarden. En de wijze, waar op hij een bijdrage heeft geleverd om een uitweg te zoeken uit de Cubaanse crisis, liet er eigenlijk al geen twijfel meer over be staan. dat Oe Thant's optredr als secretaris-generaal op de een of andere wijze zou worden Ïeprolongeerd. Dat hij nog vier iar mag aanblijven en niet slechts een jaar (zoals aanvan kelijk werd verondersteld) was tenslotte nog de enige verrassing. Demonstratie Onmiddellijk rijst bij het ver nemen van dit nieuws de vraag, of deze Russische bereidheid min of meer werd afgedwongen door de omstandigheden, zoals die sinds het Cubaanse drama in de wereld bestaan, öf dat de Rus sen het geven van hun fiat aan de benoeming van Oe Thant (die tot dusver slechts plaatsver vangend secretaris-generaal was en de ambtstermijn van wijlen Dag Hammarskjoeld uitdiende) willen gebruiken als een demon stratie der goede bedoelingen, die zij zeggen er op na te hou den. Er is dan reden om aan te nemen, da.t dit laatste het geval is. De Russische stap zou dan niet alleen verband houden met de Cubaanse kwestie en het Chi nees-Indische conflict, maar ook en wellicht in nog meerdere ma te met de ontwapeningsconferen tie. die in de afgelopen week in Genève werd hervat. Vrijwillig De mogelijkheid is niet uitge sloten. dat op deze conferentie overeenstemming wordt bereikt over het stopzetten van proeven met kernwapens. Wellicht zullen de Russen opnieuw voorstellen, vrijwillig af te zien van het ne men van proeven met kernwa pens. zulks voor onbepaalde tijd. Dat hebben zij in het najaar van 1958 ook gedaan, nadat presi dent Eisenhower al suggesties in die richting had gemaakt. Drie jaren achtereen ging alles goed, maar in september van het vori ge jaar bleken de Sowjets van deze pauze gebruik te hebben ge maakt om nieuwe wapens „proefklaar" te maken. Zij hervatten hun experimen ten met een indrukwekkende se rie proefexplosies en op het ogen blik dat we deze regels schrijven, zijn zij nog niet klaar met hun laatste serie (die op 20 november al beëindigd had moeten zijn...) Wellicht dat Chroesjtsjef ook ln dit opzicht een spectaculaire stap voorbereidt. Goed geluk Erg blij zullen de westelijke mogendheden met een hernieuwd vrijwillig afzien van het nemen van proeven met kernwapens voor onbepaalde tijd bepaald niet zijn. Zij werden al een keer schandelijk bedrogen en hebben er geen behoefte aan. de Russen hiertoe nogmaals de gelegenheid te geven. Zo'n vrijblijvend ver bod van kernproeven is een kolfje naar de hand van de Sow jets. Zij beschikken over een scala van mogelijkheden om na te gaan, of de westelijke mogend heden zich aan gemaakte afspra ken op dit terrein houden of niet. Maar deze landen moeten op hun beurt maar op goed geluk aannemen, dat zij niet bij de neus genomen worden. Boven dien kunnen de Russen rustig hun gang gaan met het voorbe reiden van nieuwe series proef explosies, omdat zij evenals vorig jaar zelf kunnen bepa len. wanneer die „onbepaalde tijd" afloopt. Kernprobleem Het kernprobleem van het kernvraagstuk en van het gehe le complex van de ontwapening Is dus dat van de controle op de naleving van te sluiten akkoor den. Het Is het enige grote ob stakel dat een overeenkomst, die een eind aan de proeven zou kun nen maken, in de weg staat. Drie jaar lang hebben de Sow jets onderhandeld en het princi pe van internationale inspectie aanvaard. Zij zijn zelfs met een ontwerp-verdrag ter tafel geko men, dat op dit beginsel was ge baseerd. Nu verwerpen zij hei en noemen zij elke vorm van in ternationale inspectie op gebied van het Sowjetblok spionage. Zij beroepen zich er voorts op. dat de techniek voor het opsporen van explosies zozeer is verbeterd, dat het thans mogelijk is, ze bui ten het gebied waarin ze plaats hebben, te ontdekken en te iden tificeren. Dit staat echter geens zins vast wat ondergrondse ex plosies betreft. Onvoldoende Daar komt nog bij, dat het registreren van explosies op- zichzelf al niet voldoende is. Er is ook nog de hoogst belangrijke kwestie van identificatie en veri ficatie. Men moet kunnen vast stellen, of seismische gebeurte nissen het gevolg zijn van een kernexplosie of van een natuur ramp. Van inspecties ter plaatse willen de Russen echter niet meer horen, ook niet van „waar nemingsposten" op hun gebied. Even heeft het er tijdens de Cubaanse crisis op geleken, dat er verandering zou komen in dit weigerachtige standpunt van de Sowjetunie. Maar die hoop ver vloog spoedig in rook, toen bleek dat het aanvaarden van VN-ln- spectie op de ontruiming van de Russische raketbases op Cuba slechts een leeg gebaar was om Kennedy te weerhouden van een drastisch optreden tegen Cuba zelf. Bovengronds Niettemin is het niet onmoge lijk. dat de westelijke mogend heden de Sowjetunie nog verder tegemoet zullen treden, dan thans al het geval is. Een van de redenen daartoe kan zijn, dat het nut van proeven met kernwapens hoe langer hoe geringer begint te worden, omdat alle mogelijk heden, die deze wapens bieden nu wel beproefd zijn. Dit geldt volgens sommige deskundigen in ieder geval voor de Verenigdp Staten. En aangezien voor de vervolmaking van de bestaande wapens (met name de taktische) volstaan kan worden met onder grondse proefnemingen, die geen radio-actieve afval veroorzaken, zullen de Amerikanen wellicht aansturen op een akkoord betref fende het staken van zgn. boven grondse proeven, hetwelk in elk geval tot resultaat zou hebben, dat de lucht die wij inademen, niet langer door radio-actief af val wordt verontreinigd. Kennedy braebt dezer dagen een bezoek aan een basis voor ge leide projectielen. Amerika blijft paraat. Veiligheid Het ligt voor de hand, dat de Sowjets weinig zullen voelen voor een dergelijk voorstel, om dat zij alleen maar belang heb ben bij een regeling, 'die de wes telijke landen de mogelijkheid ontneemt, nieuwe proeven te ne men, zonder de Sowjetunie zelf voor de toekomst volledig te bin- Dat neemt niet weg, dat zulk een gedeeltelijk akkoord om ge noemde redenen zonder meer toegejuicht zou moeten worden. Maar er staat tegenover, dat zelfs een volledig akkoord over het verbieden van kern wapens met de een of andere vorm van inspectie, identificatie en veri ficatie de (wat we gemakshalve noemen) militaire veiligheid van de westelijke wereld nog niet ten goede zou komen. Al zouden er geen proeven met kernwapens meer worden gehouden, de wa pens zelf zouden blijven bestaan en de produktie er van zou er bepaald niet door worden ver minderd. Vernietiging Vandaar dat we zoveel nadruk hebben gelegd op de weigering van de Sowjetunie, controle toe te staan op de naleving van in ternationale akkoorden, die met het ontwapeningsprobleem te maken hebben. Als de Russen al niet bereid zijn, een vrij on schuldig inspectiesysteem op eigen gebied te dulden om eens en voor altijd een eind te maken aan de verontreiniging van de at mosfeer, hoe kunnen zij dan ooit zo ver gebracht worden, dat zij hun kernwapens onder interna tionale controle gaan vernieti gen. Deze vernietiging zou een eer ste stap zijn naar een volledige ontwapening, die de internatio nale samenleving van de vrees voor totale vernietiging zou kun nen bevrijden. De ervaringen na de Russische terugtocht uit Cu ba voorspellen ln dit opzicht wei nig goeds. Desondanks wachten wc met spanning op tastbare re sultaten bij de ontwapeningsbe sprekingen, die thans in Genève aan de gang zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 14