Lage inkomens - meeste auto's Ongeëvenaarde discipline en klank op K. en O.-concert Sinferklaasdag 'n fotogeschenk Jan Wolfslag! Leidse raad herdacht Prinses Wilhelmina NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 30 NOVEMBER 196? Leiden beleeft weer zijn Licht- week. Al is het aantal deelne mers, zoals u gisteren hebt kun nen lezen, beduidend vermin derd, toch ontbreekt het in de stad niet aan sfeer en gezellig heid. Gisteravond fotografeer den wij de Haarlemmerstraat. Een nog niet voltooide recon structie verhindert niet, dat het ook daar een echte Sinterklaas- drukte is. Foto N. van der Horst Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes M. zn v W L v d Meij en W M Philipse; Ferdinand J. zn v J H Bizot en M P van Kem pen; Josephina H, dr v C v d Keur en A E Benvenuti; Linda M, dr v L van Leeuwen en I W Gauger; Frederik, zn v A Pals en A van Werkhoven; Jacob, zn v H Stoof en W van Voorbergen; Johannes W, zn v W van Egmond en J Pardon; Jaco- line. dr v H Lammers en J van 't Zelfde. Gehuwd: W M Verhage en H C den Hollander; B K ter Haar en W L Hemerik: H Nap en H Bouwens; J van Iterson en M G Kroesemeijer; T J Pieterse en A M Verver; L .T Meiman en I C Potters; R W Turk en W D D Rockx: H W Rietbergen en H C Kriek; W J Vroegrijk en M C A Overdevest; G J van Loon en P H J Jelierse; W P van der Valk en J Wielders; W F C Steenbergen en L Griffioen: M J Goudkuil en R Kramer; A Herruer en J de Lange: H J C Honsbeek en M J Gerdes: J Tegelaar en A Link: J W Kret en W M Zijlstra; P J Maters en M E Janzen. Overleden: K Ravensbergen 81 jr, wed v J van der Kwaak; W Nit- boer. 60 jr, man; C van den Berg, 80 jr, vrouw; H Dertien, 82 jr. man; J Keereweer, 62 jr. man: R Nied, 73 jr. echtg, v C R Rotteveel. (Advertentie) „DE GAZELLE' PVS stelde prijzen „tonnengoed" vast Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft gistermiddag tijdens de openbare vergadering binnen het uur een vrij uitvoerige agenda behandeld; De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te Haarlem had gevraagd om een subsidie, dear men plan. nen had een economisch bureau op te richten. Het plan van de vereniging stuit te op bezwaren van diverse vak. en standsorganisaties, die aanvoerden dat het oprichten van een dergelijk bureau niet op de weg van Bloembollencultuur, maar die van de standsorganisaties lag economisch bureau kwam er niet en Bloembollencultuur trok daarom de aan vrage om subsidie in. De heer Sterringa vroeg zich af of hier toch geen dankbaar werkterrein r het PVS lag. Wellicht bestaat cr behoefte aan coördinatie. De voorzitter van het PVS, dr. A. J. Verhage wilde een en ander toch wel eens in overweging De begrotingen voor 1963 werden zon der discussie aanvaard, terwijl men te vens besloot het maximumbedrag van het fonds financiering algemene vakdoel- cinden te brengen van tien miljoen op vijftien miljoen gulden. De heer Neder- veen (Bond van Bloembollenhandelaren) vroeg zich aanvankelijk af of dit wel noodzakelijk was maar stemde na een kleine toelichting voor. In de vorige vergadering van het PVS besloot men in het vervolg ook de ex port van „tonnengoed"-narcissen naar andere landen toe te staan. Met name de Franse kwekers hadden hierom ver zocht. Na dit besluit was het dus ook nodig minimumexportprijzen voor „ton- nengoed"-narcissen vast te stellen. Voor trompetten, grootkronigc en dubbele nar_ cissen werd de minimumexportprijs vastgesteld op f 1.472 per ton en voor alle andere narcissen op f 1.124 per ton Met de degressieve uitbreiding van het teeltrecht bloemisterij ging het PVS even eens akkoord. De KNBTB, afd. bloem kwekerij, had liever een veel forsere uitbreiding gezien (25 procent), maar dat percentage achtten de bestuursleden van het PVS overdreven hoog. Saarlands Radio-kamerorkest TN 1961 schreven wij ter gelegen- heid van het Holland-Festival met grote geestdrift over het Saar lands Radio-kamerorkest onder Karl Ristenpart, toen dit in de Pieters kerk Bachs Kunst der Fuge had uit gevoerd. Onze geestdrift werd stellig ook gisteravond opgewekt toen het zelfde orkest voor K. O. een con cert gaf in de meesterserie. Wel kre gen we thans een bredere kijk op de stijl van dit orkest, dankzij een veel- zxjdiger programma, dan toen het qevul was. Bachs eerste orkestsuite in C, v mee de avond werd geopend, klonk bij zonder fraai en doorzichtig, tot in details evenwichtig en verfijnd. Ondanks dit voelden we toch een gebrek aar vendigheid, vooral veroorzaakt door tekort aan dynamisch reliëf. Het bleef wat stijfjes, ondanks het typische dans- karakter van deze suite. Het concert voor viool en hobo met strijkers en basso continuo in d hoort men ook wel eens uitvoeren in eer andere, van Bach afkomstige versie in i voor twee klavieren. Pierre Pierlot, ho> <bo, en Georg Friedirieh Hendel, viool, speelden het werk schitterend van toon ken samenspel, met meer contrasten dan de orkestpartij onder Ristenparts leiding manifesteerde. Hier werd het volmaakte klankbeeld zeker benaderd. Dit gold trouwens ook voor het harp- concert in Bes van Handel, dat het Afscheid van de heer Jac. Groen (L.T.B.) Na bijna veertig jaar in junctie te zijn geweest heeft de heer Jac. Groen Azn. gisteren afscheid genomen als voorzitter van dc vakgroep-tuinders van de L.T.B Dat afscheid geschiedde tijdens de jaar vergadering van de vakgroep, die in de Hildebrandzaal te Haarlem werd ge houden. Hoe zijn werk is gewaardeerd, bleek wel na afloop van de vergadering, toen hem een hartelijke hulde werd bereid door vele vrienden met aan het hoofd de algemene voorzitter van de L.T.B.. de heer E. Kolfschoten. De heer Groen75 jaar en grijs ge worden in zijn vak, onderging die hulde naar Westfriese aard: nuchter en zake lijk, maarhij kon niet verhelen, dat dit afscheid hem veel deed. In zijn openingswoord had de heer Groen reeds zijn erkentelijkheid uitge sproken jegens al degenen, met wie hij in de loop der jaren heeft mogen sa menwerken. Die samenwerking wenste hij van harte zijn opvolger toe. de heer Jac. dc Groot uit Warmenhuizen. De vergadering kreeg een geanimeerd besluit door het afscheid van de heer Groen. In treffende bewoordingen te kende de heer Kolfschoten het karakter van deze functionaris, wiens vasthou dendheid en beginselvastheid legenda risch geworden zijn. Een van dc geschenken was een tele visietoestel. De ongelooflijk suggestieve, gevoe lige en toch zo mooi afgeronde klank, die deze man aan zijn 8-pedaiige harp weet te ontlokken maakt al zijn interpretaties tot een feest. Handel publiceerde van dit concert ook een orgel-versie, die veel bekender is geworden. Het succes, dat Zabaleta met dit concert boekte, was zo groot dat een toegift volgde: een zeer Scar- latti-achtige sonate in A van de 18de- eeuwse Spaanse componist Mateo Anto nio Perez de Albéniz. een wonder muzikale vertolkingskunst! Na de pauze.hoorden we Zabaleta nog in de dansen voor harp en strijkers, die Debussy eens voor een harpconcours van het Brusselse conservatorium schreef. Deze muziek is merkwaardig classicistisch en ,.grieks" van sfeer de solist, evenals de dirigent, wisten de ze sfeer voortreffelijk te treffen in voortdurend sotto-voce-spel. Opnieuw was de bijval der talrijke toehoorders zeer goot. Na dit hoogtepunt viel ons Brittens ,.A Simple Symphony" wel wat tegen; is''een aardig speelstukje vol orttei vondsten en gemakkelijk van jtructuur 'én'"harmohiek, "do'cH zo totaal probleem loos en cliché-achtig, dat het buiten het kader van jeugdconcerten e.d. bijna al tijd uit de toon zal vallen. Iets van Frank Martin zou aan het eind van deze prachtige avond beter gepast hebben, menen we, om maar Het succes was niettemin groot Ristenpart en zijn musici schonken nog een deel uit een Divertimento Bes van Mozart, bijzonder bekoorlijk ge speeld, al voelden we hier opnieuw een zeker gebrek aan dynamische contras- Klank en discipline van dit orkest zijn ongeëvenaard, slechts de zwier van geïnspireerd musiceren laat wel Jaarverslag 1961 van de Kamer van Koophandel Eerst thans is het jaarverslag over 1961 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden ver schenen. Het bestuur hoopt in de toe komst vlugger de jaarverslagen te kun nen bieden, zo wordt in een begeleidend schrijven medegedeeld. Verscheidene on- omstandigheden zorgden nu de vertraging. •t verslag geeft een uitvoerig beeld de werkzaamheden der Kamer en de toestand van handel en nijver heid in het gebied. Over alle bedrijfs takken worden mededelingen gedaan. Onder het werkgebied der Kamer res sorteren 27 gemeenten met in totaal 326.948 inwoners. verstek gaan. Dat neemt niet weg, dat deze avond zeker een hoogtepunt van dit seizoen is en dat we dit ensemble gaarne zullen terugzien in de Sleutel- Jubilaris bij L.D.M. Maandag 3 december viert de heer .1 Lubach, administratief hoofdambtenaar, bij de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij, zijn 25-jarig jubileum. DA'S DE DAS MET DE 5 PLUSPUNTEN kreukherstellend wasbaar krimpvrij origineel blijft goed zitten 3." 4." 7.95 BREESTRAAT 114B Film» in Volkenkunde Zondagmiddag half drie worden in hei Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat 1. drie films gedraaid over hei maken en gebruiken van maskers in West-Afrika. Dr. A. A. Gerbrands leidt deze films in. foto-ciné JAN WOLFSLAG N.V. Breestraat 123 t.o. STADHUIS Telefoon 21851 Haarlemmerstraat 102 naast BATA Telefoon 32778 Ter herdenking van H.K.H. Prinses Wilhelmina was de Leidse gemeente raad gisteravond in buitengewone vergadering bijeen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot hield een toe spraak, die door allen in de zaal en op de tribunes staande werd aange hoord. „Het is alsof de vrouwe die in haar lange en bewogen leven, onder de meest verscheiden omstandigheden op zo voor treffelijke wijze gestalte wist te geven aan ons nationale koningschap, nu zij van ons is heengegaan, ons nog een maal doet beseffen, hoezeer wij in haar onze volkseenheid mochten beleven en aldus onze beste historische tradities mochten voortzetten", aldus de heer Van Kinschot. Regerend bij de gratie Gods voerde zij het schip van staat meermalen over een verbolgen oceaan, in de rotsvaste overtuiging „schipper naast God" te zijn. (Van ortr.e verkeersredacteur) Een interessante door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ingestelde enquête heeft aan het licht gebracht, dat 61 procent van het parti culiere wagenpark in handen is van mensen, die tot de in komensgroep tot tienduizend gulden per jaar behoren. Een voorlopige berekening heeft verder uitgewezen dat tachtig procent van de bedoelde auto's door tweedehandsauto's wordt gevormd. Een en ander is gepubli ceerd in het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Omdat het onder zoek. dat vijfduizend repre sentatieve steekproeven om vatte, reeds in 1960 gehouden is. mag door de snelle voort schrijding van de massa-moto risering worden aangenomen dat de cijfers, die hierboven genoemd worden, voor de hui dige situatie misschien nog aan de lage kant zijn. Wat de andere inkomens groepen betreft, kwam men tot de volgende percentages- Tussen de 10.000 en 15-000 gul den 21 procent. Tussen de 15.000 en 20 000 gul den 9 procent. Boven de 20.000 gulden 9 pro cent. Het gemiddelde kilometer- gebruik voor het gehele Ne derlandse wagenpark bedraagt 18.700 per jaar. Laat men het hele beroepsvervoer buiten beschouwing, met inbegrip van huurauto's, taxi's, les auto's en wagens, die op naam van een bedrijf zijn ingeschre ven, dan komt men tot een gemiddelde va16.000 kilo meter. Het onderzoek heeft nog meer belangwekkende cijfers aan het licht gebracht. Zo i.« geconcludeerd dat in de sector particuliere auto's tien pro cent van de wagens vrijwel uitsluitend voor het afleggen van ue afstand tussen huis en bedrijf wordt gebruikt. Ongi veer 57 procent valt binnen het kader van de bedrijfsuit oefening: zeven procent bin nen dat van vakantievertier Dc rest, 26 procent, staat ge boekstaafd voor overig parti culier gebruik. Nieuwe vorm van radar controle De verdeling naar leeftijds opbouw kwam met de volgen de cijfers uit de bus: Tot 24 jaar 3,4 procent, lussen 25 en 34 jaar 20,3 pro cent, tussen 35 en 44 jaar 31,5 procent, tussen 45 en 54 jaar 26,6 procent, tussen 55 en 64 jaar 14 procent en boven 65 jaar 4,2 procent. Nieuwe vorm van radarcon trole In de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen heeft de nieuwe minister van bin nenlandse zaken Weyer de zogenaamde radarvallen voor automobilisten principieel ge wijzigd. Hoewel de radarcon trole op de handhaving van de maximumsnelheid blijft, kan deze alleen worden uit geoefend in samenwerking met een enkele honderden me ters verder opgestelde poli tiepost, die de in overtreding zijnde chauffeur onmiddellijk aanhoudt en verhoort. Dit is een totaal andere me thode dan die, welke tot nu toe werd toegepast. Degene, die de maximum-snelheid overschreed, werd namelijk gefotografeerd, waarna hij weken, soms maanden later op het matje werd geroepen- De grootste misverstanden waren hier vaak het gevolg ran, daar velen zich niets van de betreffende overtreding wisten te herinneren. Ook met. de onmiddellijke processen-verbaal, die de ver keersrechters handen vol werk gaven en die tot hoge boetes konden leiden, is het thans gedaan. De overtreders, dip nu worden aangehouden, kunnen door betaling van een boete van drie tot vijf mark cis zaak onverwijld uit de we reld helpen. Belangrijk is ook dat van deze boete geen aan tekening wordt gedaan in „verkeerszondarenkartho- theek" in Flensburg. Een laatste verzachting ten slotte is dat de radarwagens voortaan niet meer op plaat sen mogen staan, die de auto mobilist tot een hogere snel heid kunnen verleiden, omdat hij geen duidelijke risico's ziet. Radarposten kunnen al leen nog daar worden opge steld, waar het iets verder in trappen van het gaspedaal Ook in de tweede wereldoorlog hief zij in fiere onverzettelijkheid het hoofd, de blik vast gericht op de uiteindelijke wedergeboorte van het vaderland. De burgemeester zag de thans ont slapen Prinses als groot in alles. Nooit strevend naar populariteit dwong zij diep respect af door de wijze waarop zij, zonder enige ge kunsteldheid. het staatsgezag wist te verpersoonlijken. Groot was zij vooral in haar persoonlijke eigenschappen van geest en hart. De heer Van Kinschot stelde de raad voor, B. en W. te machtigen aan de voelcns van het gemeentebestuur uit drukking tc geven aan de leden het Koninklijk Huis door het zenden van brieven van rouwbeklag. Warmonds Fanfare speelde in het Trefpunt TN 'T TREFPUNT ie Warmond had -1 gisteren het eerste winterconcert plaats \an Warmonds Fanfare. Men had uit begrijpelijke overwegingen het programma ontdaan van feeste lijke marsen, waardoor echter een klein aantal waardevolle werken extra in het licht kwam. Uit de ver tolking hiervan is voor mij onomsto telijk komen vast te staan, dat dit orkest onder leiding van kapelmees ter Hondong met grote sprongen is vooruitgegaan. Hieraan is het nieuwe instrumentarium in de z-g. lage stem ming niet vreemd. Warmonds Fan fare. uitkomend in de ere-afdeling, is dit jaar slechts vijf punten verwij derd geweest van de eerste prijs; hei zou mij niet verwonderen indien op een volgend concours het vereiste aantal punten ruimschoots werd over schreden! De openingsmars werd vervangen door het onvoorbereid gespeelde lied- „Boven de starren daar zal het een> lichten", waarna men een minuut stilte in acht nam. De slotmars verviel even eens. In plaats daarvan speelde het or kest het Wilhelmus. Hoewel niet verlangd het te memo reren was het niettemin treffend hoe fraai ons voorname volkslied werd ge speeld. Met een erekel voorbehoud kan dit van de andere werken eveneens worden gezegd. Rossini, 19e-eeuws operacomponist, 1* op zijn 21ste jaar in 1813 op slag be roemd geworden met de eerste opvoe ring van zijn Tancredi. Van hem gaai de anecdote, dat hij componerend op zijn bed wel eens een blad muziekpa- pier liet vallen, doch niet eens de moeite nam het op te rapen, omdat hu net zo goed of even gauw iets nieuws kon scheppen. Van hem stond de ouver ture van genoemde opera op het pro gramma. Leo Delibes was vertegenwoordigd met zijn balletsuite Le Roi s'amuse. ooA n symphonisoh werk, doch gearrangeerd door A. C. van Leeuwen. Arrangementen kunnen de ama terublazers echter voor moeilijkheden stellen, wanneer b.v. trek jes. die meer geschikt zijn voor pizzi- cati der strijkers ook aan de bugels worden toebedeeld. Zij brachten het er echter behoorlijk van af. Ook de andere instrumentengroepen mogen met ere worden genoemd, zoals «ie weke klank der saxophoons en de stevige grond van de trombones en bas- acn. waar het gehele klankbeeld rots vast op stond. Met bewondering moet Ik de markante trefzekerheid van de t.g. schuiftrombones apart vermelden. Een goed stuk en kundig geschreven voor fanfare is ten slotte Boedijs kleine Interkerkelijke herdenkingssamen- komst in Pieterskerk Vanavond om acht uur wordt, zoals wij reeds eerder berichtten, in de Pie terskerk - een hcrclenkingssamcnkomst gehouden naar aanleiding van het over lijden van H.K.H. prinses Wilhelmina. Deze gaat uit van de Hervormde Ge meente. de Gereformeerde Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk, dc Oud- Ka tholieke Kerk. de Evangelisch-Luther- se Gemeente, de Remonstrantse Ge meente, de Doopsgezinde Gemeente en het Leger des Heils. De sprekers op deze bijeenkomst zijn deken W. P. M. Haring van de Rooms- Katholieke Kerk, ds. H. J. v. Achter berg, voorzitter van de centrale kerke- raad van dc Hervormde Gemeente en ds J. H de Boer. voorzitter van de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk Geslaagd herstel in Voorhout Vorige week is de gerestaureerde Hervormde kerk van Voorhout in gebruik genomen. Zondag jl. had hier de eerste gewone kerkdienst na de heropening plaats. Dat de Her vormden van Voorhout blij zijn met de in alle opzichten verantwoord- vernieuwde kerk. doet deze foto wel verwachten. Zij hebben er veel voor geofferd en dan stemt zo'n resultaat tot dubbele blijdschap. Vandaag deze opname van het eenvoudige maar fraaie interieur. Foto N. van der Horst Suite Espagnole, waarmee het orkest de uitvoering sloot. Hierin was elk in strument voor zijn taak berekend, zo dat de totale goede indruk nog eens werd onderstreept. Voor Hondong en zijn mannen een avond met perspectief. Zoals gebruikelijk, volgde na de pauze een toneelstuk. Henri Welbooren. Ucrdenkingsraad Maandagavond half acht wordt een bij zondere raadsvergadering gehouden ter gelegenheid van het overlijden van Prin- GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de door de Gemeenteraad bij besluit van 18 juni 1962 vastgestelde geslotenverkla ring in één richting van dc Haarlemmer straat, de Stille Rijn en het gedeelte van de Oude Vest, gelegen tussen Haven plein en Lange Mare, en de bij hun be sluit van 9 november 1962 vastgestelde wacht- en stopverboden voor de Haar lemmerstraat en de Oude Vest met in gang van heden in werking treden. Bedoelde maatregelen zijn gepubli ceerd in de plaatselijke dagbladen van 24 november 1962. Tussenpersoon Duitse Lotto aangehouden Verdacht van overtreding van de lotc- rijwet ls in de afgelopen nacht in Lei derdorp de 38-jarige kelner W. E. J. H. aangehouden, in het bezit van honderden ingevulde cn blanco formulieren van de Duitse lotto. De man Is Inmiddels over gebracht naar zijn woonplaats Amster dam, waar hjj aan het begin van deze week reeds werd verbalisecrd, omdat hi| twintig Iotto-bewüzen in zijn bezit had. De Amsterdamse politie hield toen de man toevallig aan om zijn autopapieren te controleren. Dat gebeurde ook de af gelopen nacht in Leiden. Omdat de auto papieren van H. niet in orde waren, doorzocht de politie de auto en vond zo de koffer met lotto-bewijzen. De politie heeft reden aan te nemen, dat de kelner regelmatig optrad als tussenpersoon ter verspreiding van de lotto-formulieren in Nederland. Hel mee spelen in de Duitse lotto in ons land is niet verboden. Met verspreiding van de formulieren overtreedt men echter de loterijwet. Hoogheemraadschap van Rijnland De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland hield in het gemeenlandshuis te Leiden haar begro tingsbijeenkomst. De dijkgraaf herdacht het overlijden van prinses Wilhelmina. Als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het gebouwd eigendom in de gemeente Leiden werd toegelaten de lieer C. J. Piena, wethouder van Leiden. Aan verhoging van dc omslag voor het ongebouwd, sinds 1957 f 12 per ha., bleek helaas, gezien de ontwikkeling van loon- en prijspeil, niet te ontkomen. Door me de een beroep te doen op de reserve kon de verhoging beperkt blijven tot f 3 'per ha., zodat het bedrag van genoemde om slag bepaald werd op f 15. De omslag voor het gebouwd, die sinds 1960 1.4*/» van de belastbare opbrengst bedraagt, kon vooralsnog op hetzelfde percentage gehandhaafd worden. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de vraag om er wellicht, gezien de relatief zware lasten die op het onge bouwd drukken, aanleiding is voor een herziening van het systeem van lastcn- heffing. Het vraagstuk zal in 1963 nader aan de orde komen. Een nieuwe Bezoldigingsverordening werd vastgesteld, waarin onder meer is verwerkt een aanpassing van het ran genstelsel aan de huidige behoeften. De interne dienstopbouw werd gewij zigd door instelling van een afdeling financiën ter secretarie, hetgeen gepaard ging met wijziging van regelingen, waar onder de instructies voor de diensthoof-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9