Ken iiedy-Mikoj an teleurstellend Heden beslissing over Strauss LIGA Jjn een. Ky FOTO/FILM Nieuwe stappen inzake Kongo 5 90 Oneven veelhoeken Russisch protest tegen proces in West-Berlijn Geschenken-Show «51 Bommen in Znidslavisch gebouw aan de Rijn RIJ DAG 30 NOVEMBER 1962 Onderhoud van ruim drie uur President Kennedy is teleurge steld over het (langdurige) on derhoud, dat hij gisteren heeft gehad met Mikojan, de Russische vice-premier, die vier weken lang op Cuba met Fidel Castro heeft geconfereerd. Het gesprek heeft geen enkele positieve aanwijzing opgeleverd, dat de Sowjetunie be reid is, een nieuwe fase van geven en nemen in te gaan in de .verhou dingen tussen Oost en West. Kennedy heeft na de Russische toezeg gingen inzake Cuba gehoopt, dat de Sow jetunie wellicht ook op ander gebied var Advertentie een soepeler houding blijk zou willen geven Een tweede onderhoud met Miko jan staat niet op Kennedy's programma. Het resultaat van het gesprek van gis teren is. dat de onderhandelingen bin nen het kader van de Verenigde Naties zullen worden voortgezet. Mikojan deelde na afloop van de be sprekingen, die drie uur en een kwar tier duurden, mede dat Kennedy en hij overeengekomen zijn. de afgevaardigden van beide landen in New York opdracht te geven, de onderhandelingen voort te De atmosfeer van het ongewoon lange gesprek was openhartig en zakelijk. Korte tijd is ook gesproken over de me ningsverschillen tussen Washington en Moskou over de akkoorden terzake van de kernproeven en de ontwapening. Voorts is even verwijld bij de toestand in Laos. Over Berlijn is echter niet ge sproken. Uit Washington wordt voorts gemeld, dat er In de zuidoostelijke staten van de V.S. hóogo ver vliegende vliegtuigen zyn gesignaleerd. Het Is niet bekend, of het Russische toestellen zijn geweest. De Amerikaan Jim Laing wiens her dershond Ricky door een rechtbank in Virginia is ,,ter dood veroordeeld" is hiertegen in beroep gegaan bij het Ame rikaanse opperste gerechtshof. Voor zo ver men zich kan herinneren is dit de eerste maal dat een dergelijk geval de hoogste rechterlijke instantie van het land wordt gebracht. Ricky werd ter dood veroordeeld na dat hij in februari 960 bij het karkas van een schaap was gevonden. Het von nis is nog niet ten uitvoer gelegd. De heer Laing beweert, dat Ricky getraind was op bescherming en dat de hond slechts waakte over een dier dat door andere honden was gedood. De secretaris-generaal van de V. N. Oe Thant heeft zijn belangrijkste mill- j taire adviseur naar Kongo gezonden om de druk te vergroten op president Tsjom-j be van Katanga en te trachten een einde! te maken aan de afscheiding van' deze: provincie. Thant gaf brigade-generaal I. J. Rikhyej bevel, het commando in Kongo zijn nieu we politiek inzake Tsjombe kenbaar te maken en de militaire positie van de V. N. in Katanga te versterken. Rikhye heeft bevel, overleg te plegen met V.N.-commandanten te velde over het inzetten van nieuwe vliegtuigen, luchtafweergeschut en troepen die V.N.- leden aangeboden hebben om mee te helpen de V.N.-troepen in Kongo te ver sterken. Italië stuurt 4 straaljagers naar Kongo. Zweden heeft vier straaljagers en twee verkenningsvliegtuigen aangebo den. Duitse officier van justitie geschorst De openbare aanklager in de stad Würzburg dr. Karl Kolb is door het mi nisterie van justitie van de deelstaat Beieren voorlopig van zijn ambt onthe ven. in verband met tegen hem inge brachte beschuldigingen. Dr. Kolb was in 1941 officier van jus titie bij een bijzondere rechtbank in Ka- lisch, in Polen. In verband hiermede is door de zuster van een arts uit V.'ürzburg een aanklacht wegens moord tegen hem ingediend. Kolb zelf was belast met de zaak van professor Rold Schiedermpier. naar wie sedert september een onderzoek verricht wordt in verband met zijn werkzaam heid in de Tweede Wereldoorlog als SS- rechter in bezet Noorwegen. Schiedermaier werd geschorst als pre sident van het administratieve hof in Würzburg. wat piet ziet „ij... ($i In Bonn verwacht men DASSEN in GRATIS luxe verpakking TERLENKA vanaf 2 90 DRALON exclusieve P&C-aanbieding ZUIVER ZIJDE Italiaanseumporc m. pochet -J 90 PeekgCloppenburg Vandaag zal wellicht de be slissing vallen over het niet te rugkeren van Franz Joseph Strauss als minister van defensie t het kabinet van Adenauer. De Beierse CSU (waarvan de in op spraak gebrachte minister voor zitter is) moet nl. beslissen of zij akkoord kan gaan met de verwij dering van Strauss als minister van defensie. Strauss zelf zou te kennen hebben gegeven, dat hij mogelijk gevolg zal geven an de eis heen te gaan (door liberalen socialisten gesteld), vooropgesteld dat ij van alle blaam in de Spiegel-affaire wordt gezuiverd. X>it laatste is intussen gebeurd door de GDU van Adenauer, de CSU, van Straus-s een zuster - ringscoalitie zijn gisteren in Bonn be gonnen. Strauss was ook op de bijeen komst aanwezig. De FDP-afgevaardigden weigerden echter in te gaan op een uit nodiging van Adenauer, tezamen met Strauss te dineren. Men kan hier laatste poging van de kanselier in een „verzoening" tot stand te brengen, maar tevens kan men er uit opmaken, dat de liberalen, daar niets meer voor voelen. Naar verluidt is Adenauer er ook niet in geslaagd, Strauss fractievoorzitter van de CDU-CSU in de Bondsdag te maken, omdat de vroegere minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brentano geweigerd zou hebben, deze functie op te geven. Mocht de CSU vandaag weige ren, het ontslag van Strauss te aai den, dan ibreken er voor Adenauer lijk-e dagen aan. In een speciale verklaring wordt ge zegd, dat Strauss'zich niet heeft schuldig gemaakt aan opzettelijke fouten in de Spiegel-affaire. Zijn beslissingen werden goed vertrouwen genomen. Hij ver- de aldus de CDU zijn plicht ter ondersteuning van de advocaat-generaal zaak van verdenking van verraad, r fouten of misverstanden uit zijn voortgevloeid, betreurt -hij dit". In de verklaring, die na lang vergade ren tot stand kwam. werd ontkend, dat Adenauer op enigerlei wijze een direct aandeel heeft gehad in het justitionele optreden tegen het weekblad. Minister van justitie Stammberger (liberaal) heeft beweerd dat het besluit rechtstreeks van Adenauer -afkomstig zou zijn geweest (volgens een verklaring van Strauss)-. De besprekingen tussen de CDU en de (liberale) FDP over een nieuwe rege- 1067) We behoeven werkelijk niet te vertellen, hoe gemakkelijk een plankje, dat op twee rolronde potlo den is gelegd, over het tafelblad heen en weer kan worden gerold. Het is weliswaar geen spelletje waarmee we ons dagelijks bezighou den, maar desondanks zullen we ons wel uit vroeger dagen herinneren, hoe makkelijk dit gaat. En ook zon der verdere proefnemingen beseffen we terdege, dat een kantig potlood voor deze rolproef niet of nauwelijks kan dienen, evenmin als het sterk afgeplatte timmermanspotlood, dat juist zo'n typische vorm heeft, om te voorkomen dat het wegrolt. Toch is -de rond heid van het pot lood geen voor- voortrollen van het plankje over het ta felblad. Om u hier van te overtuigen, zouden we een ge- lijkzijdige driehoek moeten tekenen, waarvan we de lengte der zijden uit elk hoekpunt omcirkelen. Er ont staan dan drie cirkelbogen, die el kaar in de hoekpunten ontmoeten en een figuur insluiten, die we in popu laire termen als een driehoek met bolstaande zijden zouden kunnen om schrijven. Deze figuur, die géén cir kel is, heeft steeds een gelijke mid dellijn, want de afstand van de ene cirkelboog naar de tegenover liggen de hoek is altijd even groot, en zijn we bij het hoekpunt aangekomen, dan is de afstand van dat hoekpunt naar elk punt van de tegenover lig gende zijde wéér even groot! Dit houdt in, dat een plankje dat op een potlood met een dergelijke doorsne de moet voortrollen, met evenveel gemak kan worden voortbewogen als met het ronde potlood het geval is. TOCH IS HET ZO! De handige knutselaar die in staat is enige stokjes nauwkeurig deze cylin- dervorni te geven, zal bemerken dat de praktijk de theorie in het gelijk stelt. Maar de figuur die door drie gelij ke cirkelbogen wordt ingesloten, is niet eens de enige vorm die van de cirkel afwijkt en waarop een plankje desondanks zonder noemenswaardige wrijving kan worden voortgerold. Want doorsneden met gelijke dikten (en daar gaat het in dit geval om) kunnen op dezelfde wijze worden ge vormd van alle oneven veelhoeken, dus vijf-, zeven-, negenhoeken enz., waarbij vanuit de hoekpunten de lan ge diagonalen naar de overstaande zij den worden omge- cirkeld. Er bestaan dus verrassender wijs vele cylinder- vormige figuren die overal gelijke dikte hebben en waarop zware lasten dus evengoed kunnen worden voortgerold als over cirkel vormige cylinders. Deze verrassende ontdekking die in de tweede helft van de vorige eeuw door een Frans wiskundige werd gedaan, wekte zelfs in de kring der wiskundigen grote verwondering. O ja, nu we bij de aanvang van dit praatje de potloden als voortbe wegingsinstrument hebben genoemd, is dit een mooie gelegenheid te ant woorden op de vraag van een lezer die wil weten, hoe potloden worden vervaardigd. Potloden, wel te ver staan, die niet dienen voor het voort rollen van plankjes of lasten, maar voor liet schrijven. Een gebruik dat ons na het voorafgaande misschien wat onwennig in de oren klinkt. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. Nieuwe arrestatie in Spiegelzaak Het federaal parket in Karlsruhe heeft medegedeeld, dat een kolonel van het Westduitse leger onder verdenking van verraad is gearresteerd, in verband met de publikatie van defensiegeheimen het weekblad Der Spiegel. Dit is de tweede kolonel die in ver- nd met deze zaak dn arrest werd ge steld. Zijn naam werd niet bekend ge maakt. Alleen werd gezegd, dat hij werkzaam was op het ministerie van defensie. Drie wreken geleden werd kolonel Wicht, verbonden aan de Westduitse ge heime dienst, op gelijke gronden gear resteerd. Behalve deze twee hoofdofficieren be vinden zich de uitgever van Der Spie gel, Rudolf Augstein, en drie leden van diens staf in voorarrest. Italië bindt strijd aan tegen Maffia Leden van de Italiaanse geheime or ganisatie, de Maffia hebben sinds 1954 op het eiland Sicilië ruim vijfhonderd mensen vermoord. Dit is gisteren be kendgemaakt tijdens een vergadering van de Kamer van Afgevaardigden, toen gesproken werd over het voorstel een parlementair onderzoek in te stel len naar de verrichtingen van deze or ganisatie. De socialistische Siciliaanse afge vaardigde Matteo Gaudosio zei, dat al leen in Corleone, een stadje van 16.000 inwoners. 153 personen door de Maffia zijn vermoord. In zijn antwoord deelde de minister van binnenlandse zaken. Taviani, mee, dat de wetten van Maffia, die gebaseerd zijn op onderdrukking en geweld, niet toelaatbaar zijn in een democratische staat. „De wetten van Maffia zijn niet minder doeltreffend dan de wetten var de staat. De leiders weten zich be schermd door „Omerta" (de regel, dat iedereen die uit de school klapt, ster ven moet) en door een verwrongen eer gevoel", aldus de minister. Alle partijen in de Kamer van Afge vaardigden spraken zich uit voor eer parlementair onderzoek. In het verleden hebben veel regeringen geprobeerd de Maffia te vernietigen, echter zonder resultaat. De beste sigaret in de fieurigste verpakking: 3-Paks doos f. 3.- <c^5> Slof f. 10.- Nuttig en vruchtbaar' gesprek tussen Dean en Tsarapkin rentie in Genève, heeft gisteren met zijn Russische ambtgenoot Tsarapkin een gesprek gehad. Na afloop werd het nuttig en vruchtbaar" genoemd. Het gesprek ging over de Zweedse resolutie over het verbod op kernproeven. Geen van de drie atoommogendheden (Amerika, Rusland en Engeland) schijnt overigens enthousiast te zijn over het Zweedse voorstel, dat wordt gezien als poging om de kwestie van de kern proeven uit handen te nemen van de bezitters van de atoombom. Het lijkt onaannemelijk dat deze zich naar het tweede plan zullen laten drukken ten behoeve van de niet-ge bonden landen, temeer daar hun eigen nationale veilig heid zo nauw bij hun kernwapens is betrokken. Duitser klaagt over Belgische rechter Herbert Gericke, een Duitser uit Hamburg-Bergedorf, heeft bij de Belgi sche justitie een klacht ingediend tegen een rechter-commissaris in Luik. Hij be schuldigt de rechter ervan hem met geweld en ruwheid een bekentenis te hebben afgedwongen. Dit hebben ge rechtelijke autoriteiten in Luik meege deeld. Gericke was op 23 mei gearresteerd wegens verduistering na èen aanklacht van een warenhuiseigenaar in Luik. Op 5 juli werd Gericke veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Op 13 augustus werd de straf in beroep bevestigd. Gericke is later vrijgelaten en is naar West-Duitsland teruggekeerd, al dus de zegslieden. De klacht tegen de rechter-commissaris zal binnenkort door ae justitie in Luik worden onderzocht. Giftige chloorgassen: vijftig personen ziek De bewoners van diverse wijken var het Westfaalse stadje Ibbenbühren zijn gisteren uit hun huizen verdreven door giftige chloorgassen. Een lek in een tiel was er de oorzaak van dat deze gassen konden ontsnappen uit een che mische fabriek in de buurt. Door het vochtige weer dreven de gaswolken laag over huizen en velden. Het verkeer in de buurt van de fabriek moest worden omgelegd. De politie heeft meegedeeld, dat zeven mensen, die vergiftigingsver schijnselen vertoonden, naar het zieken huis zijn gebracht. Volgens ooggetui gen zijn er circa vijftig mensen ziek ge worden. Rusland heeft gisteren in nota's aan de westelijke mogendheden geprotesteerd tegen de gerechte lijke actie die de Westduitse rege-- ring voert tegen de V.V.N., de Vereniging van slachtoffers van het naziregiem, alsmede tegen het feit dat het proces hierover in West-Berlijn wordt gehouden. Volgens de Sowjetunie gebruiken de Westduitse autoriteiten West-Berlijn hoe langer hoe meer voor hun eigen belan gen, in strijd met de zaak van de vrede. Het programma van de vervolgde bond heeft volgens de protestnota's een an tifascistisch karakter en het is volko men in overeenstemming met het ver drag van Potsdam en andere gealli eerde beslissingen over Duitsland. Wat het proces betreft, dit is giste ren begonnen voor het Westdu.tse hoog gerechtshof voor administratieve recht spraak, dat in West-Berlijn is geves tigd. De regering in Bonn heeft gevorderd, dat de omstreden organisatie in West- Duitsland wordt verbonden, omdat zij een communistische mantelorganisatie zou zijn. De belangstelling voor het proces, dat enkele dagen zal duren, is bijzonder groot. Reeds urenlang voor het begin van de zitting had zich een lange rij belangstellenden opgesteld, onder wie enkele honderden aanhangers der ver eniging. die 20.000 bc'r" Ie en 1' °00 sympathiserende leden telt. De V.V.N. werd in februari 1947 op gericht, zowel in West- als in Oost- Duitsland. De Oostduitse afdeling is al enkele jaren geleden opgeheven omdat de belangen der nazislachtoffers reeds door de Oostduitse autoriteiten behar tigd worden", aldus een officiële moti vering. Van de Westduitse afdeling heeft zich in 1950 een groep afgescheiden, uit pro test tegen de steeds sterker wordende communistische tendenzen in de organi satie. In het proces treedt de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Höcherl, namens de bondsregering op. In de loop van deze maand heb ben zes hoogleraren hem verzocht de eis tot verbod in te trekken, terwijl ook vertegenwoordigers van de In ternationale federatie van verzets strijders een protest hebben laten ho ren. Ook vanachter het ijzeren gor dijn zijn protesten binnengekomen. Een rechtbank in Hannover heeft de 52-jarige Oskar Waltke. oud-,.Haupt- scharführer" van de SS en destijds ook deel uitmakend van de Gestapo, tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld gens medeplichtigheid aan moord 73 gevallen. Het betreft hier het i Joodse gevangenen in Nieuw Russisch krediet voor Oost-Duitsland In het Oostduitse parlement is-')be~ kendgemaakt dat de Sowjetunie aan Oost-Duitsland een krediet van 560:- iruL joen mark voor 1963 heeft toegewezen Ti aan de groeiende Oostduitse econo- .ische moeilijkheden het hoofd te bie den. Het kiediet zal voornamelijk wor den gebruikt voor industriële investerin gen, om de export te vergroten. In de lente van dit jaar ontving Oost-Duits land een Russisch krediet van 1.300 mil- Advertentie Ook droog uit de hand "zo lang ze in de Advertentie Advertenties CADEAU-IDEEEN VOOR WIE BESCHEIDEN WIL ZIJN OF ROYAAL MAG ZIJN I In Buenos Aires mogen, in verband met de sinds enige maanden heersen de hondsdolheid, alleen tussen tien en elf uur 's avonds honden aan de lijn en gemuilkorfd op straat worden gelaten. Buiten dit halve uur zul len alle op straat aan getroffen honden wor den gevangen en afge maakt. I Volgens het Russische persbureau Tass heeft het textiel-instituut in Leningrad een weefsel ontwikkeld dat als het in vuur wordt gegooid, niet alleen niet ont vlamt doch zelfs het vuur dooft. De stof kan voor gordijnen en stof fering worden gebruikt en behoudt ook na was sen zijn vuurbestendige eigenschappen. I De prix Du Quai des Orfèvres, die jaarlijks wordt toegekend aan dt beste Franse speurders roman, is ditmaal ver leend aan Micheline San- drel voor haar boek ,,Dix millions de té- moins". I De regering van Zuid- Afrika geeft een belo ning van maximaal 5.000 gulden voor inlich tingen die leiden tot de aanhouding van sabo teurs. I Alle gelden voor ,,Het Dorp" die gedurende de tv-marathon in kisten, dozen, emmers en op ve lerlei andere manieren verpakt, in het RAI-ge- bouw zijn bezorgd, zijn dinsdag met twee mili taire trucks naar de kluizen van de Spaar bank voor de Stad Am sterdam overgebracht. Nagenoeg het gehele personeel van deze bank 120 hebben zich al ge meld en 15 man van de AVRO zullen van avond beginnen met het uitpakken, sorteren en tellen van deze gelden. I In de Britse hoofdstad is de officiële verloving bekendgemaakt van de 26-jarige prinses Alexan dra van Kent, een nicht van de Engelse konin gin. met Angus Ogilvy, 34 jaar, tweede zoon van de graaf en gravin van Arlie. Koningin Eliza beth zou met genoegen haar toestemming heb ben gegeven voor de verloving. De Prinses Kroatische bannelingen nemen ivraak „Duitse excuses niet voldoende Bad Godesberg, een plaats in de nabijheid van Bonn, is gisteren gealarmeerd door een hevige ex plosie: Zuidslavische ballingen be- stormden het gebouw van de Zuidslavische handelsmissie, for ceerden de ramen, drongen naar binnen, plaatsten vier bommen, schoten twee mensen neer en maakten dat ze wegkwamen. De politie wist echter zeventien van dé aanvallers te arresteren. De ontploffingen in het drie ver diepingen hoge gebouw langs de Rijn deden de omgeving schudden. Ander half uur na de aanslag was de brand weer nog steeds bezig de brand te blussen. Zuid-Slavië vierde gisteren zijn 50 maatschappijen, ken- enteing, wa nen elkaar al 8 jaar. spandoeken u"| de manier ren met bussen uit de Dortmund en Keulen geko- ren met 25 man en droegen met opschriften als: ,,Dlt is ivaarop de Berlijnsc muur moet worden neergehaald, leve een on- I Een veiling van ïr scripten en brieven beroemde Duitse com-i ponisten, waaronder afhankelijk Kroatië". Beethoven. Mozart, Vorens ooggeteuigen riepen de demon- Ilavdn en Mendelssohn- f,ra"te" het personeel van de m.ssie p. hooft moo-!toe naar buiten te komen. Dezen trok- 5S onn mflt ken z,ch echter teru« °P «en hogere dan 7o0.000 mark opge. verdieping De Zuidslaven drongen bracht. daarop naar binnen, plunderden het gebouw, stichtten brand en sloegen al les kort en klein. Twee leden van het personeel werden door schoten gewond, van wie een ern stig. Het tijdelijk hoofd van de missie, Popovic, werd in de maag geschoten en moest een spoedoperatie ondergaan. De ander werd aan het hoofd gewond. Na de aanslag verklaarden de ballin gen tegenover een ooggetuige, dat zij wilden protesteren tegen de dictatuur in Zuid-Slavië. Zij zeiden niemand te hebben willen verwonden en zich niet aan de verantwoordelijkheid voor hun daad te willen onttrekken. Gewaarschuwd De Westduitse regering gaf later uiting aan haar diep leedwezen over het ge beurde. Er zal met alle gestrengheid tegen de aanvallers worden opgetre den. Het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft echter krach tig geprotesteerd bij West-Duitsland. De Zuidslavische regering vindt de West duitse erontschuldigingen en maatrege len niet voldoende. Het Zuidslavische persbureau Tan- joeng verklaarde, dat de Westduitse po litie twee dagen daarvoor officieel was gewaarschuwd voor activiteiten van de nazi-gezinde Oeatasji. Ondanks dat was de politie te laat in actie gekomen. De hoofdcommissaris van politie in Bonn zei, dat twee dagen geleden was meegedeeld, dat het gebouw van de mis sie drie dagen lang niet bezet zou zijn. De politie had toen de nachtpatrouilles verzocht het gebouw te controleren. Om speciale politiebescherming was niet ge vraagd. Zoals bekend zijn de betrekkingen tus- n Bonn en Belgrado verbroken in 1957 toen Zuid-Slavië Oost-Duitsland erkende. Zweden zorgt voor het diplomatieke contact.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5