m DROSTE Tijdelijke schorsing voor studenten van het A.S.C. Behoefte aan hulp van 2500 gehuwde zusters Een woord voor vandaag Universiteit van morgen draagt ander karakter Hervormd-gereformeerd samengaan bij bouw 2 1 NI VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 Zie ginds komt de D-boot uit Spanje veer aan* Hij brengt ons Sint Nicolaas, u ziet hem al staan* Met ladingen letters bestijgt hij zijn paard. 't Is allemaal Droste",, lacht Sint in zijn baard. Imlp™ Wegens incidenten in groentijd De studenten die in hoofdzaak betrokken waren bij de incidenten tijdens de laatste ontgroening aan de universiteit van Amsterdam, zal de toegang tot de universiteit wor den ontzegd voor een periode va riërend van één tot zes maanden. Dit blijkt uit de uitspraken, die het college van rector en assessoren heeft gedaan na de behandeling van het rapport, dat de door de rector magnificus, prof. dr. J. Kok, op 10 oktober ingestelde commissie heeft uitgebracht. De betrokkenen kunnen van deze schorsingen bin nen tien dagen in beroep gaan bij de curatoren van de universiteit. In de uitspraak over de vijf betrokken leden van de senaat van het Amsterdams Studenten Corps wordt onder meer ge steld, dat z(j hebben gefaald, waar zjj niet falen mochten. „Zij hebben de groentijd onvoldoende voorbereid, waardoor het gevaar voor ordeloosheid en dus van excessen, bij een groentijd steeds aanwe zig, is vergroot. Zij hebben slechte voorbeelden gegeven door zelf de hand te lichten met hun ver plichtingen ter bescherming van het wel zijn der novieten. Zij hebben lichamelijke kwellingen en handtastelijkheden t.a.v. groenen door corpsleden gedoogd en zij hebben zelfs niet getracht daartegen enige maatregel in het werk te stellen. Betrokkenen zijn wegens dit alles ern stig te laiken. De excessen hebben de „Liberale" taart voor Churchill Sir Winston Churchill is van daag op zijn 88ste verjaardag verrast met een grote taart van 6.5 kg, gedrenkt in cognac, gegarneerd met 106 rode sni- kerroosjes en met in blauwe letters enkele van zijn beroem de gezegden. Cognac is de geliefkoosde drank van sir Winston en hij houdt van rozen. Op verzoek van lady Churchill zal de taart dit jaar echter niet te machtig zijn. De |rote Britse oorlogs leider in sommige dingen nog heel. jongensachtig heeft '.in. het verleden vaak teveel ge geten op zijn verjaardag, voor;-; 'namelijkrvan de taart. Christopher Floris, de direc teur van de maatschappij die jaarlijks de verjaardagstaart van de gewezen Britse staats man bakt, heeft zich liberaal kandidaat gesteld voor het Brit se Lagerhuis ondanks de grote bewondering die hij koestert vüor de conservatieve oud-pre mier. Op de vraag hoe hij zich voel de om als liberaal een taart voor een conservatief te bakken, antwoordde hij: „Sir Winston is een ex-liberaal, en wij koeste ren hoe dan ook grote bewon dering, voor hem." (Sir Winston heeft eens als liberaal in het Lagerhuis geze ten.) Algem. vergadering Arjos te Utrecht - De Nationale Organisatie van Anti- -Revolutionaire Jongeren Stubdieklubs hoppt op 22 decemper aanstaande te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen haar algemene vergade ring te houden. In de middagbijeenkomst zal de oud voorzitter van de nationale organisatie de heer S. Silvis spreken over het on derwerp: „Ben jij. ook verontrust?". De vice-vóözzitter. dr. C. Boertien, zal de - Arjos-vétkiezingsaktie. inleiden. Namens het centraal comité van a.r. kiesverenigingen zal dr. W. P. Berghuis - spreken. Ter afwisseling wordt de aanwezigen een politiek kleinkunstprogramma gebo- pen onder het motto: „Wie A zegt moet ook R zeggen". Op 69-jarige leeftijd is gistermiddag in het Zeister ziekenhuis overleden dr. W. flnelleman, oud-rector van het Christelijk lyceum -in-Zeist, aan welke onderwijs- instelling hij 38 jaar. was verbonden. Dr. Snelleman werd 25 april 1893 te Rotterdam geboren. In september 1920 werd hij als docent in de Duitse taal aan-het christelijk lyceum te Zeist be noemd. Hij promoveerde in 1941. In 1945. werd hij tot rector van de school benoemd, welke functie hij tot zijn' pensioengerechtigde leeftijd in 1958 Beraepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Bennekom (vac. C. Vos): P. J. F. Lamens, te Kamerik, die bedankte voor Woudenberg: benoeming - tot pred. voor bijz. werkz. als legerpfe- dikant: C. W Schlingemann, te Nyeveen. Bedankt voor Krimpen aan de Lek: B. M; Meyndert, te Waarder. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Barchem: H. J. Huy- ser, kand. te 's-Gravenhage, die bedank te voor Oldeboorn, Schettens, Scharendij- ke, Heinkenszand; naar Oostwolde: N. Schelhaas, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Ternaard, Nieuwveen-Zeven- hoven, Waardhuizen-Almkerk, Vianen, Rilland-Bath, Vrouwenpolder, Lewedorp. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Amersfoort-Centrum (3e pred.pl.) :J. Kok, te Enschede-Z. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Middelburg: P. Blok. te Dirksland en G. A. Zijderveld, te Capelle a. d. IJssel. van wie de laatste inmiddels werd beroepen; te Wolfaartsdijk: P. Blok ïi-Dirksland en A. Hofman, te Zeist. Ziekenhuizen in nood In Amsterdam is gisteren nog eens ampel en breed gesproken over de wenselijkheid van gehuw de verpleegsters in de ziekenhui zen ter leniging van het verpleeg sterstekort. Initiatief .hiertoe nam de publi- citeitscommissie van de Federatie van Ned. Verenigingen die de be langen van verpleging en verple- genden behartigen. In een gesprek dat volgde op een in leiding van zr. W. C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken, voorzitster van de commissie, kwam men tot de con clusie dat de hulp van gehuwde ver pleegsters wel graag wordt aanvaard (zij het nog niet in alle ziekenhuizen) maar dat de inrichtingen toch slechts een beperkt percentage gehuwde zusters in dienst kunnen nemen. Redenen hiervoor zijn, dat gehuwde verpleegsters veelal een gezin hebben en dus niet in de-normale diensten (dag. avond en nacht) kunnen meedoen. Zij hebben ook plichten thuis en kunnen daar niet op ongelijke uren worden gemist. Ook willen zij 's zondags meestal graag thuis zijn. Tot op zekere hoogte kunnen de direc ties van de ziekenhuizen hieraan wel te gemoet komen, maar wordt het percen tage zusters dat speciale diensttijden krijgt te groot, dan ontstaat er uiter aard ergernis bij de andere zusters, die Ji".nsten dit dient voorkomen te" worden. Er zou daarom van beide zijden wat moeten worden toegegeven: de gehuwde verpleegster die haar avonden altijd vrij wil hebben zou er b.v. één per week kunnen opofferen, af dagsdienst doen enz. ten moeten doen en dus geen facilitei ten genieten, een onregelmatigheidstoc- lage ontvingen. Dat zou de houding te genover de part-time diensten van de gehuwde verpleegster gunstig beïnvloe- ANDERE WERKKRING Niet alleen in de ziekeninrichtingen „op zaal" echter kan men profiteren van de hulp van gehuwde verpleegsters. Er zijn heel geschikte dagdiensten in de polikliniek of voor docenten bij de opleiding. Ook hulp aan de wijkzuster zou zeer worden gewaardeerd. Erkend wordt, dat de gehuwde pleegster die lange tijd uit het werk is geweest, bijscholing nodig heeft gezien de sterk-gewijzigde medische verzorging van de patiënten, en dat daarvoor geen speciale opleiding bestaat, hoewel dit gewenst zou zijn. Hierover valt te denken, evenals de wenselijkheid dat men op een traal punt in het land de adressen gehuwde verpleegsters bijhoudt en i de zusters zeif inlichtingen kunnen krij gen. Op het ogenblik zou hiervoor kun nen gelden het adres van de federatie: Prinsengracht 474, Amsterdam. In vele ziekenhuizen in het land, vooral in de grote steden, zijn reeds zeer ge waardeerde gehuwde verpleegsters werkzaam, niet alleen in gewone 'io- Algemene vergadering chr. emigr. centrale op 15 december De algemene vergadering van de Christelijke Emigratie Centrale, die op zaterdag 8 december in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zou worden gehouden, is een week uitge steld en is nu uitgeschreven tegen za terdag 15 december in het jaarbeurs- restaurant te Utrecht. Als spreker treedt op de heer H. A. Rust, ambassadeur van Zuid-Afrika. De receptie, ter gelegenheid van het afscheid van de heer T. Cnossen als di recteur van de Christelijke Emigratie Centrale, zal na de vergadering in de zelfde zaal worden gehouden. mhuizen, maar ook in psychiatrische, aar zij evenzeer nodig zijn. Maar men kan er meer gebruiken. In totaal zouden het er ongeveer 2500, dat is 3 pet. van het totaal-aantal vcrple- genden in het land, kunnen zijn en aan dat aantal is <nen nog lang niet toe. Hoewel het aantal verplegenden in de laatste decennia enorm is" toegenomen (in 1936 verwierven 974 zusters en 19 broeders, diploma A ziekenverpleging en in 1961 2940 zusters en 128 broeders» blijven de ziekenhuizen (voornamelijk de algemqae) kampen met een tekort van 7 pet. gemiddeld aan verpleegkrachten. Dit vindt zijn oorzaak in de bekende omstandigheden: veel bewerkelijker pleging, veel werkkringen voor pleegsters in de sociale sector en veel meer huwelijken van jonge verpleeg- Daarom blijft het oog gericht op de gehuwde verpleegster, die tijd kan vrijmaken voor onontbeerlijke hulp in de ziekenhuizen. Onrust in Rome over ziekte van de paus De gezondheidstoestand van de paus heeft onmiskenbaar ongerustheid ve zaakt op het Vaticaan. Zelfs de dedeling dat hij alleen maar griep had kon de geruchten over een mogelijke operatie niet de kop indrukken. Een mededeling waarin gevraagd werd om voor hem te bidden, wakkerde deze ge- geruchten echter nog meer aan. Giste ren is evenwel een eerste dokterscom muniqué gepubliceerd, waarin werd be kendgemaakt dat symptomen van een oud maaglijden zich opnieuw hebben voorgedaan. Daarop .verd hem rust voorgeschreven en een vrij zwaar dieet. Dat verhinderde niet dat dit lijden toch een „vry grote mate'' van bloedarmoede heeft veroorzaakt". De geruchten werden nog gestimuleerd door het feit dat het concilie gisleien een dag rust nam, zodat veie bisschop pen alle tijd hadden om over de ge zondheidstoestand van de paus te discu teren. Tevens was toen bekend gewor den dat de kardinalen te kennen was ge geven dat het wellicht wanselijk was, dat zij ook na het begin van hei reces van het concilie, dat zaterdag over een week in gaat, in Rome zouden blijven. Toen dacht men nog aan een operatie op 11 december. De aanwezigheid van de kardinalen zou er op kunnen wijzen dat gedacht werd aan de mogelijkheid van een over lijden van de paus. De kardinalen zouden dan in de kortst mogelijke tijd een nieu- paus kunnen kiezen, die dan het be- Beroep mogelijk binnen 10 dagen van de universiteit, nationaal en internationaal, schade toegebracht. Op al deze gronden straft het college de betrokkenen door hun ieder de toe gang tot de universiteit te ontzeggen voor de tijd van twee maanden", aldus de uit spraak van het college. Ernstig De vüf studenten die voor en tijdens de ontgroening zitting hadden in de socië- teitscomniissie (N.I.A.) zal eveneens de toegang tot de universiteit voor de Hjd van tivee maanden worden ontzegd. Ern stig noemt het college dat zij slechte voorbeelden hebben gegeven door hun plichten en verantwoordelijkheden voor het welzijn van de groenen te miskennen. De student, die op 18 september in het Viatorhuis met een parapluie een beker- an het hoofd van een noviet wilde slaan, waarbij dit aspirant-lid ernstig werd gewond, is door het college de toe gang tot de universiteit voor de duur van zes maanden ontzegd. „De betrokkene heeft hoogst onverantwoordelijk gehan deld door in laakbare zelfoverschatting de noviet zulk een enorm risico te laten lopen." groentijdleider van het dispuut „Viator" wordt verweten dat hij niets heeft gedaan nadat de noviet gewond was geraakt na de slag met de parapluie. Bovendien heeft hij een noviet grof be ledigd. Hem zal de toegang tot de uni versiteit voor de duur van twee maan den worden ontzegd. Gloeilamp Een tiendejaars student in de psycho logic, die het kandidaatsexamen nog niet met vrucht heeft afgelegd en die geen actief Hd van het corps meer is, zal drie maanden de universiteit niet mogen bezoeken, omdat hjj tijdens de Nereus- dag een gloeilamp tussen de novieten wierp. Een groen kreeg hierbij een glas scherf in het oog. De student die tijdens het zwemfeest het Sportfondsenbad Oost te Amster dam een noviet een bloedende hoofd wond sloeg met een stok, wordt de toe gang tot de universiteit voor een maand ontzegd. De betrokkene had vijf gla- sherry op toen hij de klap gaf, waar- n hij zelf erg is geschrokken, in een toelichting op de uitspraken n het college van rector en assessoren, sluit zou moeten nemen om het concilie, dat door de dood van een paus eenvou dig beëindigd wordt, opnieuw bijeen te Gasteren werd evenwel medegedeeld, dat besloten is niet tot een operatie ov gaan. In de loop van gisteren sch.jnt de toestand zich enigszins verbeterd hebben. Er werd medegedeeld dat de paus vrij is van koorts en enige tijd het bed kon verlaten. (Advertentie) van Suikerzoet... kenteken van de zoetste sinaasappelen,de SPAANSE SINAASAPPELEN stelt de rector magnificus, prof. dr. J. Kok. dat er sprake is van een enorme collectieve schuld, omdat ook de goed- willenden onvoldoende invloed hebben uitgeoefend om een einde te maken aan een kennelijk onhoudbare toestand. Het is te betreuren dat eerst zulke ernstige dingen moesten plaats hebben voor' men er toe besloot de ontgroening radicaal te herzien. „De nieuwe regeling die voor de ont groening is opgesteld, lijkt mij vrij goed, maar ik onthoud mij van enige officiële goedkeuring, omdat daarmee de verant woordelijkheid verkeerd zou komen te liggen. Het toelaten van novieten en de daarmee samenhangende groentijd is en blijft een verantwoordelijkheid van het Amsterdams Studenten Corps zelf. Ik ben ook geen voorstander van controle van de groentijd door een commissie uit de academische senaat, omdat daardoor de senaat een deel van de verantwoor delijkheid krijgt te dragen. „De in de pers terecht zo zeer gelaak te uitdrukkingen berusten veel eerder op onbenulligheid en gebrek aan inzicht en orginaliteit dan op iets dat naar anti semitisme zou zwemen. Verschillenden van de ontgroeners hadden eenvoudig niet het geestelijke niveau om de groe nen op de juiste wijze toe te spreken", aldus de rector. Moeilijkheden om prot. chr. school te Well. De gemeenteraad van het Noordlim burgse plaatsjeGennep zal in beroep gaan bij de Kroon tegen een beslissing van Ged. Staten van Limburg. Bij be sluit van 26 februari van dit jaar, wei gerde de gemeenteraad op voorstel van B. en W. van Gennep om een bedrag van 4215, te voteren ten behoeve van een dependance van de protestans- christelijke school te Gennep, welke ge bouw echter buiten Gennep en met na me in Well (gemeente Bergen) is gele gen. Volgens G.S. moesten de gemeenten Gennep en Bergen maar in één schip proberen te komen omtrent de kosten, doch in Gennep stelt men zich op het standpunt dat het schoolgebouwtje zich nu eenmaal buiten Gennep bevindt en het derhalve géén Gennepse aangelegen heid is. De Kroon zal nu moeten be- Leven met God. De eeuwen door heeft de mens daarover na gedacht en de wegen gezocht om dit te kunnen doen. Jezus zegt tot Zijn discipelen: Indien iemand achter Mij wil komen die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij" (Mattheiis 16:24). Er is maar een manier om met God te leven. Er is een oud lied, dat zegt: 'k Gaf mij alles op voor Jezus, al het andere achtte ik scha. Dat is het: alles scha achten terwüle van Hem Die tot ons is gekomen om ons te redden. Straks hopen we weer het Kerstfeest te vieren het feest van de geboorte. Het is de mens gemakkelijk gemaakt. In Jezus daalde God op de aarde neer. Hier ben Ik dan, aanbidt Mij en gelooft i in Mij." Zichzelf verloochenen. De blik niet naar binnen keren, maar richten naar de hemel. Niet vragen: Wat vind ik, dat het beste j voor mij is, maar: God, wat wilt Gij dat ik doe? En de volle consequenties daarvan aanvaarden. Consequenties? Jezus spreekt van het kruis opnemen. Leven met God is, desnoods met verstikte stem en het oog verduisterd door tranen, schreien: Here, ik zie het niet en ik kan niet meer, maar het zal wel goed zijn.help mij nu ook verder. Zij, die met God willen leven, kopen zich niet een prettig, makkelijk leven, dat een effen verloop heeft. Wat ze zich wel I kopen is de zekerheid, dat Hij hen begeleidt dwars door de stormen heen naar het land, waar nimmer tranen vloeien. Symposium R'dams universiteitsfonds Campusgedachte biedt voordelen (Van onze onderwUsredactie) DE vereniging Het Rotterdams Universiteitsfonds heeft gis teren haar doelstellingen verder trachten te verwezenlijken door drie sprekers uit te nodigen hun gedachten te ontvouwen over ,,de universiteit van morgen". Tij dens een lunch ten stadhuize moest burgemeester mr. G. E. van Walsum weliswaar constate ren, dat de zaak die het univer siteitsfonds voorstaat-op het ogen blik weinig perspectief biedt, nu er voorrang wordt gegeven aan de uitbreiding van bestaande in stellingen van hoger onderwijs, dooh de voorzitter van het fonds, dr. J. Ph. Backx, kon getuigen dat het bestuur desondanks blijft geloven aan de wonderen die in de geest van de mens mogelijk zijn, zelfs in Den Haag. Tot begripsvorming over „de uni versiteit van morgen" hebben in een symposium drie referenten hun visie gegeven. Inziclitinhet Engelse systeem hoger onderwijs verschafte sir James Duff, een specialist op Brits onderwijsgebied, die onder meer belast is met reorganisatieplannen voor het hoger onderwijs in Engeland. Hij wees op de grote verschillen tus sen de Britse universiteiten. In Oxford en Cambridge kent men het (sterk be- sloten) systeem van de intern wonende studenten, geleid door het tutor-stelsel. Universiteiten van het Schotse type heb ben een breed inleidend karakter. Zij zijn minder op specialisatie ingericht. Tenslotte zijn weer sterk specialistisch de London-university en 12 soortgelijke instellingen elders in het land. Na de oorlog werden er universiteiten gesticht te Keele en Brighton, die experimen teel moeten bewijzen, dat een te ster ke specialisatie onvruchtbar is. In Keele doet men dat door de invoering van een algemeen verplicht „brugjaar'. Campus GEVAERT-FILMS IN JUTE GESCHENKZAKJE Leuk om te geven, zo'n origineel Gevaert geschenk zakje met GEVAPAN-en GEVACOLOR-films. Leuk om te krijgen ook! Vooral omdat er nog een I extra verrassing is: een waardelabel voor GEVACOLOR-kieuren- vergrotingen (13x13 en 13x18 cm.) tegen de sterk verlaagde prijs van f. 2.40. Koop direct zo'n zakje bij uw fotohandelaar. Gezamenlijke kerk in Eindhoven (Van een onzer verslaggevers) Donderdag is te Eindhoven een nieuwe gereformeerde kerk in ge bruik genomen, de Emmaüskerk in het stadsdeel Woensel. Dit feit heeft meer dan plaatselijke bete kenis. Allereerst omdat de gere formeerden in de vijfde stad des lands nu al. hun derde naoorlogse kerkgebouw hebben gesticht. Ten tweede omdat in Woensel voor het eerst een protestantse kerk ge bouwd is. In de derde en voor naamste plaats omdat deze kerk tevens voor de hervormde ge meente dienst doet, die eigen ne venruimten ter beschikking kreeg. Deze Emmaüskerk is méér dan alleen aar een gereformeerde kerk, waarin tevens de hervormden hun eredienst houden. Zulke kerken kan men in ons land genoeg aanwijzen. Doorgaans gaat het dan om een tijdelijke inwoning. Het eerste geval van inwoning op lan gere termijn deed zich voor te Leiden, waar de hervormde gemeente na 1945 als eerste nieuwe bedehuis de Marana- thakerk bouwde, die weldra ook voor het medegebruik van de gereformeer den ging dienen. De afspraak werd ge maakt dat in een gans ander stadsdeel een gereformeerde kerk zou komen, die tevens voor de hervormden kon dienen. Deze tempel, de Bevrijdingskerk, kwam in 1961 klaar. In de wijk van de Mara- nathakerk zullen de gereformeerden niet bouwen, in de wijk van de Bevrijdings kerk de hervormden niet. Een veel definitiever vorm bereikte men te Eindhoven. Reeds lang voor het verrijzen van de hervormde Adventskerk te Gestel die juist twee jaar gele den geopend werd was besloten om deze hervormde kerk ook een gerefor meerde aanbouw te geven. De ingebruik neming der kerk was een demonstratie van hervormd-gereformeerde king. Veel Intensiever is er echter samen gewerkt bij de bouw van de nu vol tooide Emmaüskerk. De bouwplannen werden gemeenschappelijk besproken. En toen de hervormden bepaalde ver langens uitten inzake het liturgisch cen trum. waren de gereformeerden aan stonds bereid om wijzigingen in de plan nen aan te brengen. De bouw van de kerk heeft nogal wat vertraging onder vonden. Door beide kei en is zeer naar de dag der ingebruikneming uitgezien. Eigenaardig: wij hebben een jaar lang nauwkeurig de berichten over de kerk bouw gevolgd, en het leek wel of de her vormden nog geestdriftiger waren de gereformeerden. Navolging elders Het ziet er naar uit dat hervormden en gereformeerden in en om Eindhoven op dit gebied wel blijvend gaan samen werken. Feitelijk is dat inééns geko men. Want na 1945 hebben beide ge meenten in het stadsdeel Stratum eerst nog afzonderlijk ieder een bedehuis ge sticht. Op korte afstand van elkaar staan daar de hervormde Opstandingskerk en de gereformeerde Petrakerk. En meni ge Eindhovenaar zegt nu van de ene of de andere kerk: het was weggegooid geld, we hadden tóen al samen moeten Intussen is vorig jaar in het nabijge legen groeiende dorp Veldhoven toch opnieuw afzonderlijk gebouwd. Het her vormde kerkje was al lang te klein en de gereformeerden hadden hier geen gods huis. Men heeft het voorbeeld van Eind hoven echter niet gevolgd; de eisen wa ren irouwens nogal verschillend. Maar in Geldrop, waar de kleine her vormde kerk al lang door de gerefor meerden wordt gebruikt, zal de nieuwe hervormde kerk, waarvan de bouw veertien dagen geleden begonnen is, ter stond ook voor de gereformeerden be stemd zijn, die er ook eigen lokaliteiten krijgen. In hoeverre er ook samenwerking zal zijn in het stadsdeel Tongelre te Eind hoven, waar de hervormden gaan bou wen, is nog niet bekend. De gerefor meerden hebben hier veel minder be hoefte aan een bedehuis, omdat hun oudste kerk daar tamelijk dicht in de buurt staat. Wij noteerden al dat de Emmaüskerk de eerste nieuwe protestante kerk in Woensel is. Wel zijn daar al eerder diensten gehouden. Na de van staats wege opgelegde reformatie van Noord-Brabant, kregen de protestanten alle oude kerken in en rond Eindhoven in bezit. Dat bleef zo tot in de Franse tijd. Er werd toen ook een gemeente Woen- sel-Tongelre geïnstitueerd. Van 1648 tot 1812 heeft deze gemeente eigen predi kanten gehad. De dominee preekte om beurten in de dorpskerken van Woensel en Tongelre voor een handjevol mensen. Beide kerken zijn verdwenen, maar de oude toren van Woensel staat er nog; het terrein van de kerk dient als alge mene begraafplaats. Zo werden wel de protestantse doden van Eindhoven in Woensel verzameld, maar voor de le vende gemeente is donderdag pas een „huis" gesticht. Dr. H. W. Rothe, die zich bezig houdt met de bouw van een nieuwe «universi-: teit in Bremen heeft zich zeer degelijk bezonnen op de structuur van de toe komstige universiteit. Hij heeft een plan ontworpen, dat hij „der ideale Campus" noemt. Uitgangspunt is de campus, dat is de afgesloten gemeenschap, die in- inspirerend werkt. Die campus zou aan de rand van de stad gesitueerd moeten worden, waardoor men bij benadering krijgt wat met een bon mot van Göt- tingen gezegd is: het heeft geen uni- bedeeld aan de universiteitsbibliotheek, die open en gemakkelijk toegankelijk moet zijn'. In de meeste bibliotheken wacht men vaak als in een bankgebouw voor een balie tot het gewenste boek wordt overhandigd. De studenten moet men niet in al te grote woongebouwen onderbrengen en de universiteitsgedach te wordt sterk bevorderd door een mu sisch centrum. Dr. Rothe bepleitte de in stelling van een verplicht studium gene rale als taak voor de universiteit. Dat het daarbij in het bijzonder aankomt op de persoon' van de hoogleraar die dat studium generale leidt, spreekt vanzelf, Idealisten die deze zware taak aankun nen zijn echter beslist te vinden zo meent dr. Rothe. Gelijk niveau De derde inleider, prof. mr. J. G. Glas tra van Loon uit Leiden, wiens samen met drs. D. van Arkel verschenen bro chure: „Beklemde universiteiten benar de wetenschap" veel stof heeft doen pp- waaien, verklaarde uitdrukkelijk dat zijn zienswijze op de universiteit van morgen niet verschilt van die welke in de brochure is neergelegd. Uitgaande de stelling dat in een rationaliseren de maatschappij een steeds grotere be hoefte bestaat aan wetenschappelijk ge schoolde vaklieden en aan vorderingen van de wetenschap zelf, is prof. Glastra van Loon van mening dat in het huidige systeem van wetenschappelijk onderwijs de wetenschapsbeoefening steeds meer in het gedrang komt. Als ee» van de belangrijkste oor zaken voor het in het nauw komen van de wetenschapsbeoefening ziet hij het beginsel dat per studierichting alle studenten worden opgeleid tot een gelijk niveau van kennis en in zicht, blijkend uit een gelijk doctoraal examen. Hierdoor wordt ook de oplei ding van de wetenschappelijk ge schoolde vaklieden „practici" zwaar der en langer dan nodig is of mogelijk zou zijn, indien men de opleiding van dezen en die van dé wetenschaps beoefenaars duidelijk zou differen- Bij de beste studenten zo zei prof. Glastra van Loon, kan men ook vaak de klacht horen, dat het onderwijs niet aan hun verwachtingen beantwoordt. Middel om uit deze impasse te geraken zou zijn een selectie-systeem dat de universiteit uiteraard voorzichtig zelf hanteert. Kiest men een keer voor een vorm van differentiatie, dan wordt het studie- renteinent hoger (de practici bereiken hun doel gemakkelijker en de zuivere wetenschapsbeoefening, het werk van lange adem wordt gestimuleerd). Boven dien veroorzaakt de toenemende belas ting met werkzaamheden de weten schappelijke docent zo sterk, dat hij be lemmerd wordt in zijn creatief werk. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2