99.5 vluchten Begrafenis Feijenoord ontging zege op Hongaars Vasas NIEUW/ Beatrix Programma's worden voorlopig herzien Olililllll'll 7 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 (Vervolg van pagina 1) In hofkringen werd ons medegedeeld dat de aankondiging, welke in verband met de uitvaart te dragen kleding gedaan door koningin Juliana, overeenstemming met de wens van haar overleden moeder geenszins bete kent dat het testament, dat werd nage laten, reeds gisteren is geopend. Er zijn verschillende andere mogelijkheden, waarop de Prinses haar wensen omtrent haar uitvaart heeft kunnen maken, al dus een woordvoerder. Noch de vraag, of het testament om deze reden moest worden geopend, noch de vraag, of er een testament is nagelaten, zal worden beantwoord, zo werd ons te kennen ge geven. De zaak van een testament ligt geheel in de particuliere sfeer, hoewel de wet bepaalt dat het binnen een ter mijn van dertig dagen moet worden geopend. Geen rouwdag Volgens officiële woordvoerders is cr reden aan te nemen dat er geen dag van nationale rouw zal worden afgekondigd. Hoewel dit laatste even eens een regeringszaak is niet dus van het hof mag worden verwacht dat de regering zich in opzicht zal richten naar de wensen van de overledene, die geen rouw bij haar verscheiden wenste, omdat zij het sterven als ingang tot het eeuwige Leven zag. Op de vraag, waarom de uitvaart van prinses Wilhelmina pas op 8 december geschiedt, werd ons nog medegedeeld dat er niet van een ongebruikelijke tijds duur sprake is. Ook tussen het overlij den en de bijzetting van koning Wil lem III verliepen tien dagen. Bovendien betekent een witte uitvaart at er bijzonder veel voorzieningen ge troffen moeten worden. Alle uitrustings stukken zullen geheel in overeenstem ming moeten worden gebracht met de van de uitvaart. Herdenking Had de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, al eerder op de dag voor de radio een herenkingsrede uitgespro ken, gisteravond maakte de vice-presi dent van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, zich tolk van de droefheid van velen. In het nationale radioprogramma van gisteravond spraken ook de deken van het corps diplomatique, de Belgische ambassadeur, F. X. Baron van der Stra ten Waillet, en de aardbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, herdenkings woorden. De Oecumenische raad van kerken en moderamina van de generale synoden van de Nederlands hervormde kerk, de Gereformeerde kerken en de Christe lijke gereformeerde kerken hebben gepleegd overleg besloten de plaatselij ke kerken op te wekken in verband het overlijden zo mogelijk gezamen lijke herdenkingsdienste te houden op vrijdagavond. In tal van plaatsen luid den gistermiddag tussen vier en vijf uur de kerkklokken. In Den Haag echter wordt vanavond n negen uur al een interkerkelijke dienst gehouden in de Grote of Sint Jacobskerk. In deze dienst zullen vijf predikanten van verschillende kerkge nootschappen voorgaan. De minister van defensie heeft giste- :n een dagorder uitgegeven waarin hi, het militaire en burgerpersoneel in ken- stelt van het overlijden van prinses Wilihelmina. Commandanten, hoofden van diensten en inrichtingen en over eenkomstige autoriteiten hebben hier van voorlezing gedaan aan hun perso neel. Het bestuur van Horecaf heeft zijn leden verzocht in het café- en restau rantbedrijf tot nader order af te zien vermakelijkheden en de buitenver lichting te doven. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land kwamen vanmiddag om twee uur bijzonder vergadering bijeen, bij wel- gelegcnheid de commissaris, mr. J. J. Klaasesz, een herdenkingsrede uitsprak. In de Nederlandse bioscooptheaters il van morgen, donderdag 29 m her af een door Polygoon-Profilti vaardigd In Memorlam worden vertoand zes en halve minuut durende do cumentaire, bestaat uit archief-opna- ran de gehele regeringsperiode var wijlen Koningin Wilhelmina, van 1898 lot 1948. V.N. gebruiken schepen Nederlandse marine De V.N. hebben voor het eerst hun eigen marine. Zij hebben van Nederland Nieuw-Guinea negen vaartuigen over- lenomen, zo is door de V.N. in Djakar ta bekendgemaakt. Pakistani's van de V.N.-beveiligingsdienst zullen de sche pen gebruiken voor patrouilles en ver- V(*r. Vijf ervan zijn vorige week in Biak in dienst gesteld. In laatste minuten gelijk: 2-2 Ook in de returnwedstryd tegen Vasas voor de achtste finale van de Europacup is Feyenoord niet gelukkig geweest. Raak te Kreyermaat voor rust zodanig geblesseerd, dat htf verder als rechtsbuiten slechts een figurantenrol kon spelen, met nog vijf minuten voor de boeg kreeg Vasas een penalty toe gewezen, waardoor het de 1—2 achterstand kon wegwerken en de stand op 22 kon brengen. Die strafschop .was aan vechtbaar, want linksbuiten Pal II schoot de bal keihard tegen de bovenarm van de afwachtende Kraay. De Italiaanse arbiter Campanati was echter onverbiddelijk en zo kon Mac-hos de gelijke eindstand bewerkstelligen. Dat was een de Rotterdammers, doch de 11 stand waarmede de rust was •or Feyenoord. geflatteerd worden genoemd. En dat ondanks het feit, dat het eerste doelpunt van Vasas ook al uit een aanvechtbare strafschop i 61 in het nadeel van Feyenoord zegt Vasas is tijdens een groot deel van de wedstrijd op het zware en hier en daar nog met sneeuw bedekte veld in het NEP-stadion, waarin zich slechts 8000 toeschouwers bevonden technisch de meest bekwame ploeg geweest. Hoewel het dus sneu was, dat Feyenoord in de laatste minuten zijn voorsprong teniet zag gaan, is er niettemin reden tot te vredenheid. Zoals te verwachten was, viel bij Feyenoord -het accent op de verdediging. Vooral in de eerste helft speelden de Hongaren de bal veel sneller dan de Rot terdammers De scherp vooruitgeschoven linksbinnen Pal I zette de Feyenoord- defensie onder zware druk. doch Kraay speelde bijzonder sterk en wist de gaten tussen Kerkum en de lang niet zo goed -i Rotterdam spelende Kreyermaat te dichten. Vasas wist echter geen variatie in zijn spel te brengen en toen Feyenoord eenmaal merkte, dat het geenszins onder de voet werd gelopen, werd in een 4-2-4- opstelling een steeds 'hechter bolwerk op gebouwd. De Rotterdammers hielden het spel echter veel te kort en toen Kraay de reeds voor de derde maal door de Rot terdamse defensie gestoten Pal I met een sliding de bal voor diens voeten weg haalde en de scheidsrechter een straf schop toewees, die door Machos werd benut, kon men zich afvragen, hoe Feyenoord gelijk kon maken. Pal I had immers al twee goede kan sen gemist en Feyenoord was nog nau welijks gevaarlijk voor de Vasas-veste geweest. Tot overmaat van ramp ging Kreyermaat twee minuten later door zijn knie en werd van het veld gedragen. Het mogelijk wat overmoedige Vasas was daarna even niet attent genoeg en twee minuten voor rust profiteerde Bouwmees ter daarvan. Een prachtige pass gaf hy af aan Kruiver. die op tijd langs Meszöly sprintte en de bal voor de neus van kee per Zsentmihalyi in het net tikte (1—1). Nog voor rust liep Pal I te onbesuisd op Pieters Graafland in. waardoor ook hij het veld moest veria-ten, zodat in de tweede helft hy, zowel als Kreyermaat maar wat meehuppelde. Vasas bleef ook na rust beter voetbal len. maar het speelde tot vervelens to» In de breedte. En kwam er eens een diep- tepass, dan was er altijd wel een Feyen- oord-speler, die kon ingrijpen. Wending ln dc 13e min. kwam er echter wending in de strüd. Moulijn gleed fraai langs Ihasz en gaf de bal uitstekend door aan Kruiver. De Rotterdamse mldvoor werd aangevallen door Meszöly en Bakos en liet z'ch languit vallen. „Strafschop", besliste dc scheidsrechter en Kerkum kwam koelbloedig naar voren en schoot hard en raak in: 1—2. Dc vreugde bij de kleine honderd Rot terdamse supporters was groot. Het club lied werd aangeheven en de spandoeken gingen hoog de lucht in. Zelfs werd Feyenoord het aangeslagen Vasas de baas. De strijd had beslist kunnen worden, wanneer Kruiver doortastender was ge weest na een pass van Libregts. Hy schoot echter in de handen van de Vasas- doelman. Direct daarop deed Bouwmees ter hetzelfde en daarmede ebde het Feyenoord-overwicht volledig weg. Het laatste kwartier kwam Vasas geweldig terug, doch Feyenoord hield stand, totdat die onfortuinlijke strafschop kwam. De penalty bracht 22 op de scoreborden. En daardoor zal de beslissing op 12 de cember in Münohen moeten vallen. Dan treden de teams voor de derde maal te gen elkaar in het veld. Vasas: Szentmihalyi; Ihasz en Bakos; Sas. Meszöly en Berendi: Farkas, Machos Bundzak. Pal I en Pal II. Feyenoord: Pieters Graafland; Kerkum en Veldhoen; Kreyermaat. Kraay en Klaassens; Hordijk, Libregts, Kruiver, Moulijn, Bouwmeester c Bailograf Retracto 3 incl. langschrijfvulling f2,75 Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau zyn benoemd: J. J. Dondorp, voorzitter Unie Christelyk Buitenge woon Onderwys en hoofd van de Chris- teiyke school voor buitengewoon lager onderwys te Hilversum, wonende al daar, en W. Nieuwendijk, chef techni sche dienst by het Academisch Zieken huis te Leiden. Eén minuut stilte Ook achter het IJzeren GordUn vond het plotselinge overiyden van prinses Wilhelmina zyn weer. klank. Nadat de heer Campanati omstreeks twintig minuten voor zes Piet Kruiver voor de eerste maal had laten aftrappen, fiool de Italiaanse arbiter onmiddellijk weer af. Tweeëntwintig spelers, scheids rechter cn grensrechters, officials, trainers en toeschouwers betracht ten vervolgens in het kille vreem de NEP-stadion één minuut stilte ter nagedachtenis aan onze oud koningin. Met een opgooiba! werd dit Europa Cup-duel hervat. het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Mies Bouwman voor radio Naar verluidt zou 'hedenavond Mies Bouwman (van „het" dorp) in een ciaal radioprogramma van de AVRO spreken. Daarbij zal dan tevens de to tale opbrengst van de actie bekend wor den gemaakt. (Vervolg van pagina 1) Prinses Beatrix antwoordde hierop met het volgende schrijven: „Ik dank uwe excellentie voor uw vriendelijke persoonlijke boodschap en voor de con doleances namens regering en volk van Hongkong. De deelneming die u betuigt maakt mij zelfs nog dankbaarder voor uw gastvrijheid en de vriendelijkheid, waax-van iedereen heeft blijk gegeven tijdens mijn- verblijf". Prinses Irene stapte bij haar terug keer in Nederland op Schiphol dadelijk in een hofauto, waarmee mej. L. J. In- gen Housz, verzorgster der beide jong ste Prinsessen, haar was komen afha len. De Prinses gekleed in een wijnro de mantel, stapte als eerste uit de Elec- tra. Programma Prins Prins Bernhard heeft verschillende ac tiviteiten voor de komende dagen afge zegd. Zo gaat hij niet naar Brussel voor een vergadering van de internatio nale paardensportfederatie. Ook de reis de V.S., waar hij een toespraak houden voor cadetten van West Point de militaire academie is komen te vervallen. De lunch van' de permanente conferentie van de Kamers Koophandel van de E.E.G. is door hem afgezegd. De overige werkzaam heden van de Prins blijven normaal doorgang vinden. Met ingang van 16 december is be noemd tot burgemeester van Arneron- jhr. mr. O. R. van den Bosch te Aer denhout. Radioprogramma's heden en morgen Vanavond en vrijdagavond zal over beide zenders als nationaal programma, een herdenkingsklankbeeld worden uit gezonden. Deze uitzendingen beginnen om 8 uur. Herman Felderhof en Kee» Middelhof, de samenstellers van deze levensimpressies van Prinses Wilhelmi na, hebben tal van Nederlanders over hun ontmoetingen met onze oud-Vorstin aan het woord gelaten. Vanavond om 9 uur wordt een ver binding tot stand gebracht met de Gro te Kerk in Den Haag, waar een inter- tcerkelijke herdenkingsdienst zal wor den gehouden. Vrijdagmiddag om ca half vier zendt de N.C.R.V. voorts rechtstreeks de her- denkingsplechtigheid uit van de Senaat van de Vrije Universiteit, waarbij door verschillende hoogleraren het woord zal worden gevoerd, o.m. door prof. dr. W. F. de Gaay Fortman. De N-T.S. zal vanavond van 21.00 22.30 uur een reportage geven van de oecumenische kerkdienst in de Grote Kerk te Den Haag. Giften en gelden voor het Dorp belastingvrij De staatssecretaris van financiën heeft beslist, dat op giften aan de Stichting Het Dorp geen schenkingsrecht zal wor den gevorderd. Een aangifte voor het schenkingsrecht hoeft niet te worden gedaan. Voor goederen, die de ondernemers gratis aan de Stichting hebben geleverd behoeven zy geen omzetbelasting af te dragen. Bovendien zal het loon, dat met overwerk is verdiend en aan de Stich ting zal worden geschonken, geheel be lastingvrij zijp, mits de werkgever zorg draagt voor dé overmaking van dat loon. VERRASSEND SINT NIC0LAAS GESCHENK! Voetbal Onder geheel Belgische leiding speelde het Utrechts elftal gister avond in het Utrechtse stadion in de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het toernooi om de Eur. beker voor jaarbeurssteden tegen het Schotse Hi- bernans (Edinburgh). De Schotten won nen de ontmoeting met 01, welke stand reeds bij de rust bereikt was. J-581-4VS Deze prachtige Zwitserse platenspeler geheel compleet met versterker en luid spreker voor slechts B 50-16 inb. chassis F135.- op sokkel F145.- in luxe koffer F177.- Er zijn nog meer modellen, vraagt hiervoor de folder aan Uw handelaar, of bij de importeur: N.V.NAHO- PRINSENGRACHT 655 - AMSTERDAM-C.k Rouw in de ether ding t derlandse bodem zette, gering betreffende de nationale rouw. Er waren ook korte indrukken uit Dit deelde mr. E. H. Sehüttenhelm. de West; Johan Bodegraven sprak in voorzitter van de NTS gisteravond mee Paramaribo, waar gerouwd werd om als resultaat van lange vergaderingen haar, die daar nog „de oude koningin" op hoog niveau van NRU en NTS. wordt genoemd. Ook hoorden wij hoe Van UJdtot tijd zullen de herziene Sï H»,„ va.l.ta.n. Bonn. aan de Luxemburgse Nederland- gemeenschap en andere Nederlandse het buitenland. dat het normale aantal kijkuren met uitzendingen gevuld dient te wor den en heeft daartoe direct maatrege len genomen. Tot zover deze medede ling. Zodra gisterochtend het bericht het heengaan van in een uitzending TV.-programma ten beide zenders. NCRV en VARA het programma normaal geopend; de nieuwsberichten de dagopening doorgegaan en de VARA met de ochtengymnastiek. De omroepers prinses Wilhelmina wyzigd. De voorstelling van het stuk „-an de nieuwsdienst Cyrano de Bergerac is uitgesteld. De radio was bekend gemaakt stop- KRO zal om 7.30 (wijzigingen alsnog uride zenders voorbehouden!!) de dinsdagavond uit- NCRV en VARA hadden tot dan to» gestelde uitzending Adelbert op het l geopend- na scherm brengen en na het nieuws de de NCRV met reportage uit Rome handhaven. Daarna zal er waarschijnlijk een an- -B_ dere. ernstige dramatische produktie dienst wisten worden uitgezonden, ook als NTS-pro- echter. wat him te doen stond: zU gramma. Het bhjft echter mogelijk^ dat braken het programma af en namen de gesloten enveloppe waarin opdrach ten werden bewaard voor het geval van overlüden van een lid der konink lijke familie, uit het daarvoor bestem de kastje. De opdracht luidde het programma staken en als pauzeteken de tib-tab laten horen. Verder wachten op aan wijzingen die de regering heeft. Die aanwijzingen kwamen cn hielden in wat verwacht werd: rust in de ether ten teken van nationale rouw. De minister-president sprak herdenkingsrede, het bericht Extra Nipkov-sc hijf voor Mies Bouman Reportages In de middag, om 1 1 radioreportage van d_ van de Tweede Kamer, met de toe spraken van de voorzitter ter-president en om 3 uur hield prof. Tweede tv-journaal wellicht in januari De NTS is voornemens, in januari een begin te maken met een tweede uit zending van het televisiejournaal per avond. Men kan dan na het programma dat NTS of omroepverenigingen uitzen- nnn rmot hi»+ 1 nnfeta rioinuc Irnmun den nog met het laatste nieuws komen. Plannen hiertoe bestonden reeds lang. Indien de NTS hiertoe besluit zal de programma dat over beide zenders uit- VARA gedurende elke door haar i wi-"* rzorgde televisie-avond haar tv-reporta- gedienst klaar houden om achter moge lijk landelijk nieuws aan te gaan en zodoende ook acte de présense te kun nen geven. ging, de enige beroering in de ether, voor zover het radio aanging. Om 5 uur kwam de NTS in de lucht met een kleine journaaluitzending. Hel kinderprogramma van de KRO werd gewijzigd: Wim Quint maakte de j< gens en meisjes iets duidelijk i verlies, dat Nederland op deze c geleden. Na 6 uur zond de radio weer i_- kele eenvoudige reportages uit: ver slaggevers hielden korte beschouwin gen op historische plaatsen: bij Pa leis Het Loo, waar journalisten van ra- De NTS zal op de avond van de Eer- dio, televisie en pers zich hadden ver- ste Kerstdag de Duitse opvoering van zameld om op berichten te wachten. de opera „La Bohème" van Puccini i bü het paleis en dc Nieuwe Kerk op de Dam. waar zoveel herinneringen aan de grote figuur van koningin Wilhelmina zich opdringen, cn in Aardenburg waar zij na de bevrü- van het ttt da«had W eer tv opera op Eerste Kerstdag „Journalist, samen met Frank Byrd, de grote baas". De Pool staarde naar hem, zoals de Belg eerder naar het telegram gekeken had. Ze zaten dag in. dag uit te wachten op het wonder en nu het er op leek, geloofden ze het niet. „Ze willen olifanten zien", verklaarde de jager. Als bij afspraak gleden hun ogen naar de smeed ijzeren ingang tot de eetzaal. De ijzeren toog werd aan weerskanten geflankeerd door twee formi dabele olifantstanden, aan de voet in koper gevat. Maeckelbergh haalde zijn schouders op en glim lachte. ..We zullen wel zien", zei hij, maar hij sprak zichzelf weer tegen, door er aan toe te vop- gen: „Ik kan me niet voorstellen, dat ze alleen maar komen om olifanten te zien en dan weer weg". „We hebben hier geen olifanten", waarschuwde de Pool. „Kivu!", zei de Belg kortaf en hij keek de ander strak aan. als je geen pech krijgt kan het", bevestige de hotelhouder. „Ik krijg geen pech en ik heb m'n geweer bil Zijn blauwe ogen stonden hard en vastbesloten. Byrd wilde olifanten zien hij zou olifanten zien. Maar de gedachte aan een mogelijke motor storing liet hem niet los. Er was teveel gebeurd in Kivu, je kon niet net doen alsof het er rustig was. Zolang je reed ging alles goed. maar zodra je er gens bleef staan, lokte je machteloosheid een aanval uit en als je het er zelf levend afbracht, verspeelde je toch in ieder geval je wagen. Hij reed terug naar het kantoor van het Belgisch Go Verburg Eurovisie overnemen. De uitzending, die uit Berlijn komt, begint om 3 uur en duurt de gehele avond. Duitsland: ruimere zendtijd voor tv.-reclame De Wcstduitse deelstaten hebben be sloten tot verruiming van de zendtijd voor televisiereclame, ook al lukt dit op het oog niet zo. Tot nu toe gold, dat er elke werkdagavond 20 minuten -zuivere reclame mocht worden verwerkt in het programma. Het kwam echter voor, dat bestuur en informeerde langs zijn neus weg of er nog berichten waren van over de grens. Nee, niets, zeiden ze, het was betrekkelijk rustig in Kivu. „Of wordt de jacht heropend?" vroegen zc spottend. Maeckelbergh haalde zijn schouders op en vertrok. Naarmate hij zijn plannen vorm gaf, begon het avontuur hem te trekken. Hij reed naar de garage. „Kijk de kar na", gebood hij kortaf. „Ik moet morgen rijden". De garagehouder knikte en liep om de auto heen. Tegen elke genopte buitenband gaf hij een trap en na die inspectie zei hij: „Ik weet er van sigaret?" De jager nam de sigaret aan en gaf vuur. Hij vroeg: „waar weet je van?" De garagehouder wees met zyn duim naar dp overkant van de straat, waar het postkantoor stond „Amerikanen", zei hij en glunderde. „Oké", erkende de ander. „Amerikanen, maar ze komen niet ora te jagen". „Zaken zijn zaken", zei de garagehouder sussend „Als ik een paar tanden kan verkopen mag je me dat niet kwalijk nemen, Albert! We willen allemaal nog wat frankskes verdienen, voordat we gaan". ,,Hèb je dan tanden?" viroeg Albert ongelovig. De ander schudde glimlachend zijn hoofd. Hij ^7°',^"""',"^.' T"' CTUH:r vuw, aai schreeuwde een paar bevelen tegen zijn inlandse V °Ie geheel kon worden gevuld, monteur en wreef met de mg van zijn hand langs .iw'ji ui' ,at m zudke gevallen zijn kin. „Wat niet is kan komen", zei hij vaag. de wd d*«wrblccf. op andere avonden mag worden ingehaald. De totale uit. Opnieuw haalde de jager zun schouders op. H(j z zendtijd voor reclame ma» echter Der geloofde met. dat Emile de moeite zou nemen om jaar de 20 minuten per dag niet te voor deze ene kans op de verkoop van een paar boven gaan. tanden, het waagstiik te ondernemen om in Kivu i. te gaan stropen. Vroeger, jawel, maar toen was er regelmatig vraag naar en je ontving van een onge lukkige jager, die zelf geen olifant had neergelegd, maar die zijn wanbof verborgen wilde houden voor zijn zakenvrienden in de States, al gauw duizend dollar voor een paar gave tanden. Voor een wettig schot ging daar de jachtvergunning van 5000 francs af. maar Emile deed het wel zonder vergunning. De gedachte ergerde hem. Tien tegen één liepen er .heel wat olifanten door het gebied, dat hy als zijn domein beschouwde en de kans zat er in, dat de garagehouder informaties had, want er kwamen autobezitters van over de grens om bij hem te laten repareren. (Wordt vervolgd) Televisie DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborgcertifitaai. als je cadeautjes inslaat, of de daken opgaat: KING houdt je fit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7