KarelI constant Het onderkennen der tijden Een kanttekening Concilie wil toch aan rapport Kerk beginnen Ruimte in begroting van provincie is afgenomen Een woord voor vandaag Groninger studenten nog door Prinses ontvangen NIEl DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 NIEMAND OP HET MATJE? HET is allemaal een beetje gTiezelig. Er ontwikkelt zich boven ons een onmisbare Europese macht, maar het akelige is, dat zij, die deze macht uitoefenen, nauwelijks doeltreffend ter verantwoording kannen worden geroepen. Wij schreven dezer dagen reeds over de grote jaarlijkse samen spraak van het Europees Parlement met de E.E.G.-ministerraden, de E.E.G.- Commissie, de Euratom-Commissie en de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het debat had dinsdag en woensdag plaats. Zoals was te verwachten, en zoals ook de bedoeling was, is het vraagstuk van de democratische controle in dit debat weer eens ter sprake gekomen. Laten wij het werkprogramma van de E.E.G.-Commissie over de doelstellingen voor de komende vier jaar als voorbeeld nemen. Uit dit actieprogramma bleek, zo schreven wij, dat vooral in sociaal en economisch opzicht de beslissingen in toenemende mate te Brussel zullen vallen. Het bleek ook, zo zagen wij, dat de Commissie een nogal planmatig denken huldigt zonder overigens de concurrentie te willen verwaarlozen en dat vooral de Westduitse minister van economische zaken Erhard zich tegen een dergelijke planmatigheid verzet. Erhard had overigens kunnen weten en zijn Italiaanse collega van handel, Colombo, wees hem daar ten overvloede nog op dat de belang rijkste en meest principiële beslissingen niet worden genomen door de bovennationale E.E.G.-Commissié, maar door de internationale E.E.G.-minis- terraad, het college, waarin de ministers van de zes lid-staten elkaar ont moeten. Zo staat het namelijk in het E.E.G.-verdrag. Reden tot klagen heeft Erhard dus nauwelijks, als het om de beslissingsbevoegdheid gaat. Dan was de klacht van de liberaal mr. F. G. van Dijk heel wat reëler. Zeker, zijn klacht was niet nieuw, maar neemt toe aan actualiteit, nu de Europese samenwerking steeds hechter wordt. Men moet weten, dat het Europese Parlement als „regering" niet de E.E.G.-ministerraad, maar de Europese Commissie tegenover zich vindt. Het parlement kan wel de commissie (die de Europese verordeningen ontwerpt) ter verantwoording roepen en eventueel naar huis zenden, maar zulks niet doen met het orgaan, waar de beslissingen over deze verordeningen vallen, de ministerraad. De ministers zijn immers slechts verantwoording schuldig aan hun nationale parlementen. Ze dienen doorgaans wel het a'dvies van het Europees Parlement in te winnen, maar kunnen dit desgewenst zonder meer naast zich neerleggen. Het Europees Parlement, zo klaagde mr. Van Dijk, kan slechts bijten met één hoofd, namelijk voor zover het 't beleid van de Commissie controleert. Verder kan het slechts blaffen. Het gaat er nu om, populair gezegd, deze blafbevoegdheid om te zetten in bijtbevoegdheid. De politieke commissie van het Europese Parlement heeft hierover haar denkbeelden, en alweer, ze zijn niet nieuw, maar winnen wel voortdurend aan actualiteit. Deze gedachten zijn neergelegd in een rapport van het lid van de Belgische Kamer der Volksvertegenwoordigers de heer Ch. Janssens (lib.). De heer Janssens bepleit 'allereerst een „verzoeningsprocedure" voor de ge vallen, waarin de ministerraad geen gevolg meent te kunnen geven aan het advies van het Europees Parlement over een ontwerp-verordening. Verschil lende staten kennen reeds zo'n procedure. Ze treedt bijvoorbeeld in werking bij geschillen tussen de beide kamers van de volksvertegenwoordiging in een aantal landen. Door het aanvaarden van zo'n verzoeningsprocedure erkent de raad, dat het advies van het Europees Parlement eigenlijk een bindend karakter heeft, en daar moet het immers heen. Een andere mogelijkheid om de ministers te controleren ligt bij de nationale parlementen. De Nederlandse Tweede Kamer bijvoorbeeld houdt jaarlijks een Europees debat, waarin de voortgang van de Europese samenwerking wordt besproken en beoordeeld. Hierbij doet zich echter weer een andere moeilijkheid voor: de ministers van de E.E.G.-raad hebben als gewoonte aanvaard, niet uit hun gemeenschappelijke vergaderingen te klappen. Geen enkele bepaling van het E.E.G.-verdrag schrijft een dergelijke geheim houding voor, maar niettemin bestaat ze. Het is dus, om dioht bij huis te blijven, voor de Tweede Kamer uiterst moeilijk, de houding van de ministers Luns, of Zijlstra, of De Pous, of Marijnen in Brussel te beoordelen, als men niet weet, welke houding de bewindslieden hebben ingenomen. Het rapport-Janssens bepleit dan ook, dat de beraadslagingen en stemmingen in de Brusselse Raad openbaar worden gemaakt, zodat het de nationale parlementen mogelijk wordt, toezicht uit te oefenen op het door hun regering in dit college ingenomen standpunt. Het gaat hier niet om een academische kwestie. Meermalen blijkt, dat niet het Europese Parlement en de Commissie van mening verschillen, maar dat Parlement en Commissie enerzijds, en ministers anderzijds tegenover elkaar staan. Dit is wel verklaarbaar, omdat zowel Parlement als Commissie hoofd zakelijk zijn samengesteld uit politici, die warm lopen voor de Europese zaak, terwijl de Raad bestaat uit bewindslieden, die, zo toont de praktijk, in eerste instantie voor de nationale belangen waken. Niettemin blijft deze toestand, vanuit democratisch oogpunt bezien, ongewenst. In steeds breder kring ontstaat ongerustheid over de geschetste praktijk. Het is veelbetekenend en uiteraard tevens verheugend dat de voorzitters van de nationale parlementen het volgend voorjaar te Rome zullen bijeenkomen om deze situatie te bespreken. Het is goed, dat in steeds breder kring wordt beseft, dat een goed werkende democratie ook op het Europese vlak niet mag ontbreken. grootste kluif komt nog voor het concilie en het ziet er naar uit dat de bisschoppen er nog voor het einde van deze eer ste zittingsperiode hun tanden in zullen moeten zetten. Het ligt namelijk nog steeds in de bedoe ling om na het rapport eenheid vanuit de met Rome geünieerde Oosterse Kerken over de ver houding tot de oosterse-ortho- doxie, het rapport over de kerk aan de orde komt. Dit rapport is opgesteld door de theologische commissie van kardinaal Ottavi- ani en kan gezien worden als een conservatieve tegenhanger van het veel vooruitstrevender rap port over eenheid van de com missie van kardinaal Bea. Kar dinaal Ottaviani heeft reeds zijn misnoegen uitgesproken over het besluit van het presidium om nog aan het rapport over de kerk te Hij stelde voor het rapport over Ma- a als moeder Gods eerst te behande len, omdat verwacht wordt dat dit rap port weinig verzet zal oproepen. Dan kan met het rapport over de kerk ge wacht worden tot de tweede zittingspe riode, die nu zal beginnen van het volgend jaar. Maar kardinaal Ottaviani kreeg slechts een zwak applaus en dan alleen nog maar van de kant van de Italiaanse en Spaanse bisschoppen. Ongetwijfeld zullen bij de bespreking van dit nieuwe rapport dezelfde verschillen komen die ook naar voren kwamen bij de bespreking van het rapport over open baring. Om nu nog op het laatste mo ment een bespreking aan dit rapport te gaan wijden kan merkwaardig schij nen, maar het ls zeer goed mogelijk dat het presidium verwacht dat dit rap port zeker niet de eindstreep zal balen, zoals net nu ls. Zou het terugverwezen worden zien ook bezig Advertentie ELEGANT f 2? Kamerleden wensen gesprek moderamen hervormde kerk Het lid van de Eerste Kamer de heer J. Tjalma heeft namens hervormde le den van de Eerste en Tweede kamer die lid zijn van de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. een brief gezonden aan het moderamen van de Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk. In die brief wordt gevraagd om een gesprek waarin die kamerleden bepaal de bezwaren die bij hen bestaan tegen het synodale geschrift ,,het vraagstuk van de kernwapenen" naar voren willen brengen en waarin zij over dat ge schrift van gedachten willen wisselen. Wel vaker is er een gesprek geweest tussen hervormde kamerleden en het moderamen, maar tot dusverre is een initiatief tot zulk een gesprek altijd uit gegaan van het moderamen. Van het hervormd persbureau hebben we ver nomen dat het gevraagde gesprek ver moedelijk pas volgend jaar zal kunnen worden gehouden. Vormingscentrum van humanisten viert tweede lustrum Ter gelegenheid van het tweede lus trum van het Humanistisch Vormings centrum voor militairen, het „Coorn- herthuis" is een brochure uitgegeven getiteld: „Geestelijke verzorging voor militairen". Daarin wordt uitgesproken dat de geestelijke verzorger die werkt binnen het raam van de strijdkrach ten begrip moet hebben voor aard en taak van deze strijdkrachten. In zes andere stellingen zegt de schrij ver H. J. J. Lips, directeur van dit vormingscentrum: dat humanistische geestelijke verzorging berust op eer vrijwillige deelname, dat ze geen mis sionaire taak heeft, dat ze noch anti godsdienstig noch anti-christelijk is, dal ze niet in de eerste plaats een verkon digend karakter heeft, maar veel i de ander wil brengen tot ontdekking van zichzelf, dat ze zowel de groeps vorming als de individuele vorming kent en dat de humanistische geestelijke verzorging van militairen er een is fijd van vrede en in tijd van oorlog. Middelen blijven achter houdt met het rapport over openbaring dan kan dat beter aan het einde van deze zitting gebeuren dan volgend jaar, betekenen dat het nog Dit rapport wordt gezien als de belangrijkste voor de Rooms Katho lieke Kerk van alle rapporten die zijn opgesteld. Ook het Eerste Vaticaanse Concilie besprak een dergelijk rapport. Maar het is toen niet verder gekomen dan de eerste vier hoofdstukken (van de vijftien). Toen werd dat concilie vroeg tijdig afgebroken. Daardoor hebben som mige waarheden, menen vele rooms-ka- tholieke theologen, een eenzijdige nadruk gekregen. Het Tweede Vaticaanse Con cilie wil deze leemten vullen. Het is een zuiver doctrinair stuk van meer dar honderd pagina's. Het geeft een sa menvatting van het geloof in het mystie ke Lichaam van Christus, zijn vorm geving en zijn beleving. Dit rapport is direct van belang voor de verhouding tot de niet-rooms-katho- lieken. Reeds in het tweede hoofdstuk wordt de vraag gesteld: „Wie van or, mede-christenen, niet-rooms-katholiek, de kerk. De oude formulering gebaseerd op een onderscheid tussen lichaam en ziel van de kerk houdbaar, wordt gezegd. Voor de rooms-katholieken is ook zeer belangrijk de vraag van de verhouding van de rooms-katholieke bisschoppen tot de paus, die in dit rapport behandeld wordt. Dit vraagstuk ligt er reeds sedert het vorige concilie. Het houdt dan ook al wekenlang vele bisschoppen in het bij zonder bezig. Volgens opvatting van ve len wordt de positie van de bisschopper te laag aangeslagen. Hun macht zoi ter zijn dan de Romeinse curb erkent. Hier gaat het om d< vraag of de bisschop zijn rechtsmacht via de pans krijgt of rechtstreeks van Christus via de wijding. In die vragen gaat het om de positie van de Romeinse curie, om de vraag naar decentralisatie aparte reglonle bisschoppen conferenties met een eigen gezag. Ook de verhouding van kerk tot staat, godsdienstige verdraagzaamheid en oecu- komen in de volgende hoofdstuk- an de orde. Het rapport is weer duidelijk conservatief, ook al blijkt het toch wel wat minder conservatief te zijn, zeggen Vaticaanse woordvoerders, dan oorspronkelijk de Osservatore Romano het weergaf. In ieder geval wordt het oecumenisch gesprek toegestaan, maar het wordt niet aangemoedigd. Het is nu wel duidelijk geworden dat de bisschoppen dit rapport niet afzonder lijk willen behandelen, maar samen met het rapport over de verhouding tot de Oosterse Orthodoxe Kerken en het rap port van het secretariaat van eenheid. Het zal evenwel de vraag zijn of dat allemaal nog voor december kan ge beuren. De vraag begint ook weer om de hoek te kijken of dit concilie niet hetzelfde lot zal treffen als het vorige Vaticaanse, zij het om een andere reden. Hoe is de gezondheidstoestand van de paus? Moet hij nu geopereerd worden of niet? Voor lopig heeft hij volgens de artsen alleen ar griep als gevolg van een kou die vorige week gevat heeft. Toch kwam nog gisteren geen einde aan de ge ruchten, want nu wil het weer dat er een operatie overwogen wordt. Volgens een niet nader geïdentificeerde groep in het Vaticaan zou een groep medici nog deze week beslissen of een chirurgische ingreep nodig is. Elseviers Encyclopedie, alfabetische encyclopedie, samengesteld imet mede werking van de redactie van de Wink ler Prins Encyclopedieën, twee delen. Tweede druk. Uitgave Elsevier, Am sterdam. (Van een onzt De ruimte in de provinciale be groting van Zuid-Holland voor 1963 is in vergelijking met die in de begroting van de voorgaande jaren afgenomen. Het accres van de provinciale middelen is belangrijk bij de toeneming van de uitgaven ten achter gebleven, zo schrijven Ged. Staten in de toelichting op de begroting voor het komende dienstjaar. G. S. kondigen een voorstel aan om een miljoen gulden beschikbaar te stellen ter aankoop van onroe rende goederen in de gebieden, die in de toekomst van belang zullen zijn voor de recreatie. Ook zullen er voorstellen komen ter financiering van kapitaalswerken in de recreatiegebieden van de Brielse Maas en de Oude Maas, Toeneming van de personeelskos ten, de kosten van onderhoud van ri vier- en kanaalwerken, de provincia le wegen en extra afschrijvingen op kapitaalswerken hebben de uitgaven met bijna vier miljoen gulden doen toenemen. Hiertegenover staat een verwachte stijging van de ontvang sten van rond anderhalf miljoen gul den, zodat er een teruggang wordt verwacht van bijna 2,5 miljoen. In de thans aan Provinciale Staten aangeboden begroting hebben G.S. nog geen rekening kunnen houden met de op 1 september toegestane huurcompensa- GOUDEN VERLOVINGSRINGEN V"^\ VOEGLOOS EN nMSTApT MASSIEF IN GLADDE J CM RCWCRkTTP Beroe pingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Berli-kum (toez.): A. Ste- genga, te Makkum; te Oud-Beijerland: P. J Bos, te Sprang-Capelle; te Drogeham (toez.): P. E. v. Ooijen, te Gaast en Fer- woude. Aangenomen naar 2e Exloërmond: H. van Dijk, te Westerhaar; naar Blijham (toez.): K. G. de Noord, te Mantgum; be roep van de classis Haarlem: pred. voor buitengew. werkzaamheden („Meer en Bosch"): mej. J. H. Bethe, vicaris te 'Heemstede. Bedankt voor Vlaardmgen (toez.): J. Kooien, te Reeuwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegersberg-Terbregge (bij accl.): C. L. Timmers, te Amstelveen. Ds. M. v. d. Sijs, teruggekeerd uit Nieuw-Guinea, is bereid 's zo-ndags de kerken te dienen. Het adres is: Trefpunt, Prins Hendriklaan 18, Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lethbridge, Alberta: P. Blok, te Dirksland. Bedankt voor Capelle Biezelinge: Blok, te Dirksland. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht (vac. J. Broer tjes): F. E. Huizinga, te Hengelo. Leven met God. Hoe eenvoudig het ook lijkt, in wezen toch geen eenvoudige zaak. Het is alleen mogelijk als de mens zichzelf wil verliezen, als hij bereid is het eigen-ik het zwij gen op te leggen, zichzelf wil wegcijferen. En dit is de grote strijd, waarover velen kunnen meepraten. De rijke jongeling leeft met de begeerte in het hart de Here in aites te dienen omdat hij het oog gericht houdt op de toe- komende stad. „Goede Meester wat moet ik doen om het j 1 eeuwige leven te beërven?" (Marcus 10; 17). Hij legt de vraag voor aan Jezus. Wat moet ik doen? Het is de vraag van de mens van alle' tijden. Miljoenen malen is de vraag tot de hemel opgezon den. Wat moet ik doen? O God, hoe kan ik leven met U? Het antwoord is kort: „Ga heen, verkoop al wat gij hebt en geef het de armen". In feite zegt Jezus: Doe afstand van alles waaraan uw hart het meest gehecht is. Bij ieder mens is dat anders. Rijk of arm, wij allen hebben ons hart aan iets aards verloren, aan iets, wat we voor niets willen missen zelfs niet eens voor het eeuwige leven. En toch zal het moeten. Leven met God. Wat doen wij? Gaan we heen als de rijke jongeling, bedroefd en een tikkeltje teleurgesteld? Of zeggen we: Heremet U te leven is mij meer waard, dan welke schat ook. illustraties C. C. M. Krouwel. Jongens en meisjes van 912 jaar. Uit gave H. Meulenhoff. Amsterdam. Stina en Lars in de bergen, door Hans Petersen. Vertaling Fie van Dijk. Omslag C. C. M. Krouwel. Illustraties Eva Laurell. Jongens en meisjes van 810 jaar. Uitgave H. Meulenhoff, Am sterdam. De heilige armoede, een ontmoeting met het Verre Oosten, door Erik Rest- böll. Vertaling B. J. Eenhoorn. Omslag en band J. J. C. van der Maas. Geïl lustreerd. Uitgave H. Meulenhof, Am sterdam. Anjo leert het leven kennen, door G. Betlem. Roman voor de jonge vrouw. Omslag G. van Straaten. Tweede druk. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meu lenhoff, Amsterdam. Parisienne, een bundel meesterlijke vertellingen over de vrouwelijkste aller vrouwen, door De Balzac, Daudet, Ba- tot, Colette en De Maupassant, verza meld en bewerkt door Tim Maran. Om slag en illustraties Khing. In Flamingo reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amster- Amor, Amor, en al zulke dingen meer bijeengebracht en bewerkt door Tim Maren. Omslag en illustraties Khing. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Hadji Murad, een onvergankelijk mo nument voor de onderworpen, doch on gebroken Kaukasus, door Leo N. Tol- stoj. Vertaling B. C. Kuitert. Omslag Khing. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Passaatwind: vertellingen van de Zuid zee, door Robert Louis Stevenson. Ver taling Tim Maran. Omslag Khing. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Van dolle, drieste, dwaze dames, door Honoré de Balzac. Bewerkt en bijeen gebracht1 door Tim Maran. Omslag en illustraties Khing. In Flamingo-reeks. Uitgave, H. Meulenhoff. Amsterdam. Adam en zijn rib. verhalen door Guy de Maupassant, verzameld en ver taald door Ank van Haaren. Omslag en illustraties Khing. Tweede druk. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhpff, Amsterdam. De. Jekyll en Mr. Hyde en andere beroemde gruwelverhalen, bewerkt en bijeengebracht door Tim Maran. Omslag Khing. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff. Mensen zoals U en ik, zestien ver tellingen van de grootmeester van hel moderne korte verhaal O'Henry. Ver taling Tim Maran. Omslag en illustra ties Khing. In Flamingo-reeks. Uitga ve H. Meulenhoff, Amsterdam. Zuster Iet, door Anke Servaes. Om slag en illustraties G. van Straaten. Derde druk. In Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam, Op 18 september in paleis Het Loo Gesprek over oecumenische ontmoeting Advertenties verslaeeevers alsmede met een te verwachten verslaggevers hQging yan de jaarwedden van de leden het dagelijks bestuur van de pro vincie. evenmin als met de gevolgen een aantal nog door G.S. in te die- subsidievoorstellen. In de toelichting op de begroting de len G.S. mede dat het komende jaar de verdere bouw van het nieuwe provinciehuis in Den Haag een bedrag van rond acht miljoen gulden op de ka- pitaalsdienst geplaatst zal moeten wor den. Verwacht wordt dat de bouw van het eerste gedeelte nog in 1963 gereed zal komen en dat de voltooiing van het tweede deel begin 1964 zal volgen. Voor gewone wegen is 11,4 miljoen ..i als eerste bedrag voor de weg Sche- veningen-Wassenaar-Noordholland is 1.650.000 uitgetrokken. Verder zal de aanleg van rijwielpaden in de provincie rond een miljoen gulden vergen. Voor de verbetering van de vaarweg Amster- dam-Gouda-Rotterdam is 675.000, voor de verbetering van de Rijn met oever verdedigingen is 350.000 en voor ver betering van de oevervoorzieningen van het Rijn-Schiekanaal is 430.000 opge- In de toelichting delen G.S. voorts me de dat zij 900.000 hebben uitgetrokken voor deelname in de kosten van het be weegbaar maken van de spoorbrug over de Beneden-Merwede bij Baan- hoek. Of en in hoeverre dit werk in 196; tot uitvoering kan komen, is nog niet be kend. Voor de verbetering van de Rijn met oeververdedigingen zullen aan Prov. Staten de volgende voorstellen worden gedaan: grondaankopen en voorberei- dingskosten voor een bij Zwammerdam te bouwen brug, opmeting en onderzoe kingen ten behoeve van een omlegging van de Rijn om Bodegraven en het ken van een nieuwe scheepvaartroute om Leiden. Herv. kerk Maastricht erkent geref.-herv. lidmaatschap De classis Maastricht van de Neder landse Hervormde Kerk heeft zijn vreugde uitgesproken over de beslissing van de kerkeraad van de hervormde kerk van Maastricht om drie leden van de gereformeerde kerk toe te laten als belijdend lid van de hervormde kerk met behoud van hun lidmaatschap van de gereformeerde kerk. De classis Maastricht hoopt dat door deze beslissing de zichtbare eenheid van Christus' kerk gediend kan worden. Er is van de zijde van de gereformeerde kerk in deze zaak nog geen beslissing genomen. VERRASSEND SINT NIC0LAAS GESCHENK! J-581-4VS Deze prachtige Zwitserse platenspeler geheel compleet met versterker en luid spreker voor slechts B 50-16 inb. chassis F135.- op sokkel F145.- In luxe koffer F177.- Er zijn nog meer modellen, vraagt hiervoor de folder aan Uw handelaar, of bij de Importeur: N.V.NAH0- PRINSENGRACHT 655 - AMSTERDAM-C. (Van een onzer verslaggevers) Op 18 september, Prinsjesdag, heeft een groepje Groninger stu denten op Het Loo nog anderhalf uur indringend met prinses Wil- helmina gesproken over de wijze van oecumenisch ontmoeten, die in Groningen wordt gepraktiseerd. De prinses toonde zich toen uiter mate geïnteresseerd, zo bleek uit haar vragen en opmerkingen. De zeven studenten en de beide predi kanten, die mede aanwezig waren, behouden thans na het overlijden van de prinses de herinnering aan dit gesprek als een kostbare en blijvend-ontroerende gedachtenis. Dit vertelde ons de studentenpastor M. A. Krop te Groningen naar aanleiding van mededelingen van de heer Th. Booy, particulier secretaris van de prinses. Vol gens deze bron is haar gezondheidstoe stand eerst zeer kort geleden aanleiding tot ongerustheid gaan geven. De indruk, dat zij al maandenlang ernstig ziek zou zijn geweest, weerspreekt de particulier secretaris met klem. Het onderhoud met de studenten kwam op initiatief van de prinses tot stand. Ds. Krop verklaarde, dat zij vanaf het begin interesse heeft gehad in het oecumenisch avondmaal, zoals dat te Groningen wordt gevierd. Men heeft in de Martinistad een vorm van intercommunie en intercelebra tie gevonden, die waarschijnlijk nog uniek in Nederland is. In september 1961 vond dit avondmaal voor het eerst plaats. Het initiatief werd geboren binnen de oecumenische samenwerking van de Gro ninger studenten, die overigens sterk aan de gemeenten is gebonden. De kerkera den van de hervormde, doopsgezinde, lu therse en remonstrantse gemeenten en de gereformeerde kerk nodigen tot deelne ming allen uit, die in hun eigen kerk tot het avondmaal we Uitnodiging Wat in 1961 tot stand werd gebracht, •oeide dit jaar uit tot een meer regel- atig terugkerende viering, die met name op belijdeniszondag velen in oecumeni sche gezindheid verenigde. De prinses, die zich na haar abdicatie in sterke mate is gaan bezighouden met activiteiten die Amsterdamse student wegens mishandeling geverbaliseerd Tegen de Amsterdamse student, dit bij de recente ontgroeningsactiviteiten een „groen" met een stok tegen het hoofd sloeg, waardoor deze vrij ernstige verwondingen opliep, zal proces-verbaal wegens mishandeling worden opge maakt. Dit deelt het college van E W. van Amsterdam mede in zijn mi rio van beantwoording betreffende de concept-gemeentebegroting. Het is volgens B. en W. niet mogelijk na te gaan tegen hoeveel leden van het Amsterdams studentencorps in het afge lopen jaar proces-verbaal wegens mis drijf werd opgemaakt. ontwikkeld worden door de jeugd en met verschijnselen, die voortspruiten uit het groeien van de oecumenische gedachte, heeft er verslagen van opgevraagd. Uit dit eerste contact groeide haar verlangen om zich persoonlijk te laten inlichten door de jongeren zelf. In de afgelopen zomer heeft zij zich via haar particulier secretaris met een uitno diging tot ds. Krpp gewend. De kwestie van de afvaardiging werd toen eerst in het hervormd orgaan besproken, waarna, men het aan de studenten heeft ovenge laten een groepje te selecteren. Aange- n werden ten slotte zeven jongeren: hervormden, een remonstrant, een •erde en een doopsgezinde. Mei gingen ds. L. C. Dufoer (luth. predikante) en ds. M. A. Krop, hervormd predikant bij de Groninger universiteit. Geen van de zeven kwam uit de theolo gische richting. Zij behoren niet alleen tot verschillende kerken, maar waren ook uiteenlopende politieke overtuiging, leeftijd en studierichting. Indruk Anderhalf uur duurde op Het Loo het esprek, waarbij in hoofdzaak de jonge- en aan het woord waren. Zij vertelden an hun manier van oecumenisch ont moeten. De prinses onderbrak hen af en toe met vragen en opmerkingen, uit wel ke bleek dat zij zich uitgebreid had ge oriënteerd. Haar gefundeerde en liefdevolle inte- -jsse schiep een sfeer van grote verbon denheid, die zo besloot ds. Krop op de deelnemers aan het gesprek diepe indruk heeft gemaakt. Prof. N. B. Stonehouse overleden In de Verenigde Staten is overleden de bekende nieuw-testamenticus prof. dr. K Stonehouse, die jarenlang verbonden geweest aan het Westminster Theolo- gical Seminary te Philadelphia. Prof Stonehouse heeft nog maar kort gelede: een jaar lang gastcolleges gegeven aac de vrije Universiteit. Prof. Stonehouse studeerde zowel Calvin Seminary als aan het beroemde theologisch seminarium van de pres byterianen te Princeton. Hij werd daai opgeleid voor de grote scheuring in de Presbyteriaanse Kerken, die leidde tol de stichting van Westminster Seminary, ïaam van deze school wil de troun de Westminster belijdenis uitdruk ken. De studie van professor Stonehouse werd afgesloten aan de Vrije University hij eerst zijn doctoraal examen af- en in 1929 promoveerde op een proefschrift over de toekomstverwachting de oude kerk. Sinds 1937 was hij hoog- •aar aan het Westminster Theological Seminary waar hij nieuw-testamentische vakken doceerde. In 1955 kreeg hij de leiding van de theologische faculteit. Stad Nicani wijkgt Prmse Gezan vormd Scht abonn Boei ter Ja Stad (Advertentie) LIEEFT EEN ZO illuster gezelschap gelijk in Groningen de Academiefeesten vierde gewe ten, of tenminste vermoed dat hun oude wereld op instorten stond? Ik durf op die vraag geen antwoord geven. Naderhand betoogde iedereen dat men speciaal in dat laatste geweldige onwe- der, dat met een overvloed van stortregens alle vetpotjes-illuminaties uitdoofde. iets sinisters, iets van een onmetelijke dreiging had aangevoeld. Maar achteraf praten is zo gemakkelijk, moeilij ker is om de tijden te onderkennen wanneer ze aanwezig zijn. En dat men op dat punt niet bij zonder scherp was, blijkt ook uit iets anders. In 1912 verzoekt de Christelijk Nationale Werk mansbond aan de synode der Nederlandse hervorm der kerk om door de kerkelijke hoogleraren dan wel door een nieuw te benoemen professor on derwijs te laten geven in sociaal christendom. Het is in dubbel opzicht geen vreemd verzoek. Aan de ene kant heeft de theologie steeds raak vlakken gehad met andere faculteiten. Zo kon het in de 17e en 18e eeuw voorkomen dat de predikant tegelijk chirurgijn was, en dat werkelijk niet enkel uit liefhebberij of terwille van de noodzakelijke bij verdiensten: men besefte dat de zorg voor ziel en liohaam niet zo gek ver uiteen lag. En in de 19e eeuw is gedurende een lange tijd aan de aanstaan de dominees onderwijs gegeven in de landbouwkun de. Ook dat was niet gezocht: vele predikanten beheerden pastoriegoederen en waren tegelijk land bouwer, fruitkweker of boer. Waarom zou dus in de 20ste eeuw met zijn andere eisen en gedachten geen sociaal-gerichte opleiding aan de theologische studie worden verbonden? Anderzijds: de sociale vragen drongen zich steeds sterker in de aandacht op. Jonker kon als predi kant van de volkswijk nog volstaan met een vrij stichtelijk referaat over de vraag wat wijkbroeders te doen stond ten opzichte van afgedwaalde arbei ders; Hoedemaker deed al meer dan genoeg toen hij voor betere scholen in Veenendaal zorgde. Maar sindsdien waren socialisme en marxisme gegroeid tot een wereldomvattende beweging, en miljoenen aanvaardden hun verkondiging als een nieuw evan gelie. De hossende menigte mocht dan nog zo luid ruchtig zingen van „Weg met sosialen, leven de Willemien....", maar het zou niet lang meer duren of in het Oosten zou de revolutie zegevieren, en in het Westen zouden diezelfde socialisten dragers van het hoogste gezag worden. Daarom was het verzoek van de Christelijk Natio nale Werkmansbond beslist niet vreemd, maar de hoogeerwaarde vaderen van de synode stonden er niettemin afwijzend tegenover. Zes jaar lang van 1912 tot 1918 hebben ze gedelibereerd en gede batteerd, maar als puntje bij paaltje kwam gebeur de er niets. Men vond het géén geringe taak voor een hoogleraar om zich ook nog van het Marxis me op de hoogte te stellen: hij had al werk genoeg. Men achtte het financieel ook onuitvoerbaar. Men duchtte „sociale" dominees. En men wees met trots wat hier en daar al In de vorm van een enkel referaat en van een enkele debatingclub gebeurde. Het enige, dat bereikt kon worden was het besluit om dan nog maar enige bijzondere sprekers Slo- temaker de Bruine, Talma en consorten te laten optreden! QÊ WIJKPREDIKANTj Het zou vermakelijk zijn als het niet zo triest was om de gesprekken ter synode breed weer te geven. Van één onzer lezers heb ik een uitvoe rig resumé terzake ontvangen. Ik ben geschrokken. Ik heb me ook ontsteld gevoeld over het stand: punt van mijn eigen vader in deze materie. Want n') deelde toch wel 't algemeen gevoelen dat dat hele sociale vraagstuk in de randzone van de theologie thuishoorde, en dat men er zich dus echt niet al W druk over moest maken. Gelukkig dat hij althans m» het predikant-lid bijviel, die ln de hele opzet een vef» kapte poging scheen te ruiken om de dominees aal de kant te zetten en zich voortaan toe te legge" op het opleiden van christelijke politici! men leeft? I* halve eeuw g» leden. Maar vanuit de eenzaamheid van mijn ar» beid moet ik wel eens bekennen dat de levend» gemeente de uitdaging van onze eigen periode me' zo beantwoordt als ik dat telkens weer hoop Zal over weer een halve eeuw een andere chro» niekschrijver daar óók meewarig zijn schouders ovef ophalen? Hij zal er alle reden toehebben: we zij# zéér ver onder de maat gebleven! Yard1 donde: Lidc (14 ja Wood Rex piratei Gitaar Stuc groeie: LIDO LUXC ping REX i STUD neet TRIAI lang Geoi Reüst, theek derdoi Mus tentoo noveir Lake ning" Jeug straat tot 5.3 1 tot f van 7 i 1 liter 1 fles

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2