PRINSES WERKTE TOT HET LAATST RENNIES Moeder en dochter in de afgelopen weken veelvuldig samen op eenzame paleis Het Loo met zijn vele herinneringen Beatrix nam voor altijd afscheid Rouwbeklag uit heel het land en alle werelddelen Premier gewaagt van zegen voor ons Koninkrijk „Zij was een van de grootste Oranjes" Opnieuw ramp met Boeing: 97 doden Hoge Raad bijeen Condoleanceregisters op Huis ten Bosch Koninklijke standaard op stil paleis Het Loo NIEUW/ Uw zuurbrand Met Rennies smoort U ze in de kiem. NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Begin november moest H.K.H. ook deze laatste werkzaamheden zeer tot haar verdriet opgeven. Zij had tot dat tijdstip nog iedere dag vele uren in haar werkkamer kunnen door brengen. Voor haar omgeving werd echter duidelijk dat het grote rijke leven van de vorstin naar het einde neigde. Zij heeft van toen af tot het ogenblik van haar overlijden toe het bed niet meer kunnen verlaten. Het lichaam gaf de dienst op. Toen prinses Beatrix haar reis naar het Midden en het Verre Oosten moest aanvangen, begaf ze zich kort voor het vertrek eerst naar Het Loo om haar grootmoeder te groeten. Men wist dat het een afscheid voor goed kon zijn. De afgelopen week is er een van grote zorg om en voor prinses Wilhelmina geweest. De in druk bestond, dat men ten paleize met een naderend einde rekening met 'n naderend einde rekening hield. Hare Majesteint de Koningin begaf zich bijna dagelijks naar Het Loo. Een speciale regeling scheen te zijn getroffen om haar aankomst en ver trek onopgemerkt te doen plaats linden. De koninklijke standaard werd niet gehesen. De loper op het hordes .niet uitgelegfl. Ook koos de hof auto nimmer de hoofdingang van af de gedenknaald. De Koningin verkoos deze laatste week steeds de nacht op het paleis door te brengen. Zij arriveerde, naar wij menen te hebben opgemerkt, dikwijls tegen dp middag en begaf zich dc volgende och tend voor haar dagelijkse werkzaamhe den naar Soestdijk om in de loop van de dag terug te keren. Moeder en dochter hebben in deze namiddagen en lange winterse avonden en nachten veelvuldig op het stille, in het donker gehulde Loo. oord van beider gelukkigste herinnerin gen in elkanders nabijheid vertoefd. TOESTAND Zondag 18 november en de afgelopen zondag bracht de Prins de dag op He' Loo door. Prinses Irene, die bij gravin van Athlone in Engeland logeerde, kwam het weekend over. Op haar bezoeken werd de Koningin enige keren vergezeld door de prinsessen Margriet en Marijke Enige malen ook vorige week reeds leek het einde zeer nabij te zijn. Nog enige dagen echter heeft de lange levensvlam in deze steeds zo wilskrachtige en geest- krachtige vrouw gebrand. Toen kwam het eind. Het afgelopen weekeinde bleek het door een hartaandoening beheerste ziektebeeld opnieuw ongunstiger te zijn geworden. Het feit, dat de Koningin zaterdagavond niet aanwezig was bij het Sint Nicolaas- feest op Soestdijk, was een duidelijke aanwijzing van de ernst van de toestand De Koningin bleef op het Loo. De Prins bracht met de prinsessen zondag een be zoek Ook gisteren keerde dè Koningin niet van het Loo naar Soestdijk terug Gisterayond waren alle aanwijzingen aan wezig, dat met het einde binnen enkele uren rekening diende te worden gehou den. RUST Het met de hoge leeftijd van de Prinsen overeenstemmende beeld van langzame achteruitgang zonder een kans op nerste) heeft het in de afgelopen week, naar om- bleek, noodzakelijk gemaakt enkele re- gelingen te treffen. Woensdag 21 novem ber werd op verzoek van enkele dagbla den overigens door de regeringsvoorlicn tingsdienst meegedeeld, dat de gezond heid van de Prinses te wensen overliet Gelet op de wens van prinses Wilhelmina om op Het Loo geheel privé te leven, was te verwachten dat geen mededelin gen over haar gezondheidstoestand in de vorm van geregelde communiqués zou den worden uitgegeven. De Prinses wilde graag, dat het om het paleis rustig zou zijn en blijven. Di: betekende dat allerlei reserves in acht dienden te worden genomen ten aanzien van publiciteit over de gezondheidstoe stand. Het Loo vertegenwoordigt een be langrijk privacy van de koninklijke fa milie. We kregen- de indruk, dat men vanzelfsprekend ook een zichtbare af wachting buiten het paleis wilde. EMBARGO Een speciale moeilijkheid vormde de aanwezigheid van prinses Beatrix, wier reis tot 22 december zou duren. voortijdige onderbreking van deze tocht die in de wereldpers met belangstelling wordt gevolgd, zou voor het overlijden van de Prinses Het Loo in het middel- Punt van de aandacht hebben geplaatst. Dat wilde men vermijden. De afwezigheid van de Prinses bracht tevens met zich mee, dat op het bericht va® overlijden enige tijd een strikt tern embargo heeft gerust, teneinde de kroonprinses eerst te kunen inlichten. Gedurende deze tijd waren alle verbin dingen met het paleis Het Loo geblok keerd. Prinses Wilhelmina stierf, 82 jaar ovd„ overeenkomstig haar wens op de plaats, die zij altijd als haar thuis had beschouwdhet in de winter verstilde paleis Het Loo in de rust en de afzon dering, die zij na 50 jaar regerend Vor stin der Nederlanden te zijn geweest voor het doorbrengen van haar levens avond begeerde. De Hoge Raad is vanmorgen in een speciale zitting bijeengekomen om het overlijden van de Prinses te gedenken. De president van de Hoge Raad, prof. mr. dr. P. H. Smits noemde Prinses Wilhel mina in zijn herdenkingsrede een van de grote persoonlijkheden uit ons Ko ninklijk Huis. Ook tijdens ongelooflijk moeilijke jaren was zij een vorstin in de ware zin des woords, niet in het minst door haar streng en -rerheven plichts gevoel. „Zij heeft de eerbiedige liefde van het Nederlandse volk weten te win nen en daarmee maakte zij de band tus sen ons volk en het Koningshuis hech ter dan zij al was", aldus mr. Smits. De procureur-generaal, prof. mr. G. E. Langemeijer betuigde eveneens van zijn deelneming met het Koninklijk gezin. „Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft onze oud-vorstin weliswaar een moeilij ke periode doorgemaakt, niettemin was haar leiding misschien wel groter dan die temidden van haar volk geweest was", aldus prof. Langemeijer. Namens de Haagse balie sprak mr. dr. J. Th. Vermeulen. Hij noemde de Prin ses een symbool van het recht dat over de rechteloosheid zegeviert, hetgeen tij dens de oorlog zo duidelijk tot uiting gekomen. (Van een onzer verslaggevers) PRINSES WILHELMINA heeeft tot liet laatst van haar leven gewerkt. Hoewel haar reeds in de maanden augustus, september en oktober menigmaal uit haar omgeving en van medische zijde was geadviseerd allerlei werkzaamheden achflerwege te laten, kon zij hierin niet gemakkelijk berusten, en toen het haar ten slotte toch te zwaar viel mensen hij zich te ontvangen, zond zij nog dagelijks brieven aan haar secretariaat, waarin met grote accuratesse allerlei opdrachten werden gegeven. UIT heel Nederland en alle delen van de wereld zijn vanmorgen op de postkantoren in Soestdijk en het PTT bijkantoor op het paleis Het Loo reeds een groot aantal telegrammen 1 Velen, die met Prinses Wilhelmina in r ben van hun deelneming blijk gegeven. rouwbeklag binnengekomen. r contact hebben gestaan, heb- De condoleanceregisters liggen ter tekening gereed in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag op donderdag 29 en vrijdag 30 november van ne gen tot vijf uur. Voor de leden van het Corps Diplomatique liggen de condoleantie-registers ter tekening gereed in het paleis Lange Voorhout, eveneens op donderdag en vrijdag tussen negen en vijf uur. Ook in Leven van prinses Wilhelmina herdacht Luisteraars, In dit uur van nationale rouw richt ik Blij namens U allen tot onze Koningin en haar gezin om te zeggen hoe innig wij medeleven met het- .verliesvan.Prinses Wilhelmina, Öie velé jaren oiize'Koningin Op een ogenblik als dit gevoelen wij hoe woorden tekort schieten. Wij heb ben er eigenlijk behoefte aan stil te zijn. niet te spreken doch enkele ogenblikken te leven in de herinnering aan een grote vrouw, die van ons is heengegaan. Het is naar mijn mening een zegeD voor ons Koninkrijk geweest, dat in de onrustige periode van de eerste helft vaD deze eeuw Koningin Wilhelmina als con stitutioneel vorstin heeft geregeerd. Ik ben ervan overtuigd, dat haar wijsheid eD vooral haar juiste inzicht in taak cd plicht van een constitutioneel vorstlD hebben bewerkt, dat ons Vorstenhuis tol op deze dag geliefd en geëerd is in hel gehele Koninkrijk. Haar ouders hebben tot de staatkun dige vorming van Koningin Wilhelmina veel bijgedragen. Koningin Emma vond als regentes, geleid door een opmerke lijke intuïtie, de juiste wegen in die pe riode van het parlementaire stelsel." Op zorgvuldige wijze heeft ZU Koningin Wil helmina op haar taak voorbereid. Maar Koningin Wilhelmina zou nooit een groot vorstin geworden zijn, indien zij niet de kostelijke gaven van verstand en hart had bezeten, die zij steeds in dienst heeft gesteld van haar volk. Vooral in tijden van tegenspoed heeft zij haar grootheid getoond. In de Tweede Wereldoorlog bleef zij slaan als een rots in de bran ding, een bezielend symbool van onze vrijheid. Zij was de hoedster van een grote schat van hoge geestelijke waarden: vrij heid, gerechtigheid, naastenliefde en eer bied voor de waarde c-n waardigheid vaD de mens. C.D. op de hoogte van overlijden Prinses Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordigers in het buiten land hedenochtend telegrafisch op de hoogte gesteld van het overlijden van prinses Wilhelmina. De gewoonte is, dat op de ambassades, gezantschappen en consulaten in het buitenland condo- leantieregisters worden neergelegd. Het ministerie wilde niet bekend ma ken of de Nederlandse diplomaten de opdracht hebben gekregen de staatshoof den van de landen, waar zij zijn geaccre diteerd, officieel te informeren inzake het overlijden van de vroegere Koningin van Nederland. Het ministerie achtte berichten hierover niet ter zake doende. Het blijkt dat de afdeling protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, dat het te Den Haag geaccrediteerde Corps Diplomatique officieel op de hoogte dient te stellen van het over lijdensbericht, voordat hiertoe kon wor den overgegaan, reeds is opgebeld door de Belgische ambassadeur. Doyen van net corps diplomatique. Hij informeerde naar de juistheid van het bericht, zoals 'lij dat over de radio had vernomen. De Belgische ambassadeur heeft zijn colle ga's na het telefoongesprek met buiten landse zaken instructies doen toekomen over het tekenen door de buitenlandse diplomaten van het condoleantieregister, dat in het paleis aan het Lange Voorhout ter tekening zal liggen. De Belgische ambassadeur hoopte, na overleg met de afdeling protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, in de loop van van daag voorts nog instructies te kunnen uitgeven over de wijze van rouw. De verschillende in Den Haag woonachtige buitenlandse diplomaten is bij voorbaat geadviseerd cocktailparties en andere ontvangsten, die voor de komende dagen op het programma stonden, af te lasten, milie", Deze waarden waren voor haar de in zet van de strijd en van het verzet. Zij kregen nog diepere betekenis door haar Godsvertrouwen, dat haar ook droeg in de jaren van beproeving, toen het vader land door de vijand was overspoeld en de strijd voor de vrijheid schier hopeloos scheen. Men heeft wel eens gezegd: ons volk heeft" Koningin Wilhelmina nooit aarze lend of zwak of verslagen gezien. Onge twijfeld was het geheim hiervan de wijze waarop zij Gods leiding aanvaardde in haar eigen leven en in het leven van naar volk. Op haar hoge post stond zij eenzaam, maar niet alleen. Teruggekeerd in het vaderland, na vijf Jaar ballingschap, heeft zij het wys ge acht, enkele jaren later afstand van de troon te doen en de regeertaak op jon gere schouders te doen overgaan. Zij deed dit op haar eigen wijze, overtuigd van de Juistheid van haar beslissing. Wij zijn dankbaar, dat de Prinses nog zovele jaren in ons midden is geweest, tot op hoge leeftijd krachtig en helder van geest, vol belangstelling voor ons volk en zijn problemen en belangen, ook die van de jeugd. Vele malen heeft zij de jongeren op Het Loo nog om zich heen verzameld. Haar belangstelling voor in ternationale en nationale problemen bleef onverzwakt. Toch hield zij zich iD deze jaren steeds op de achtergrond. Nog eenmaal treedt zij thans op de voorgrond. Bij dit afscheid is zij weer wat zij voor velen van ons zo lang ge weest is: Koningin Wilhelmina. Voor staatslieden en politici, die Ko ningin Wilhelmina in haar werk als staatshoofd van meer nabij hebben kun nen gadeslaan, zal haar staatsmanswijs heid, haar onverzettelijke wil, haar vast heid van karakter en haar scherpe ver stand in herinnering blijven. In ons volk leeft Koningin en Prinses Wilhelmina als een moeder verder. Moederlijke zorg dreef haar naar de meest bedreigde plaatsen, en ;d<?ed haar het juiste woord spreken om 'te troosten in smart. Alé er één beeld van Koningin Wilhelmina in ons geheugen gegrift staat, dan is het .wel het beeld van de moeder des vaderlands. Onze „Moeder des Vaderlands" ruste Apeldoorn bestaat gelegenheid tot tekenen van de registers. Het lag hedenochtend niet in de be doeling, dat een delegatie uit de minis terraad zich naar het paleis het Loo zou begeven. Naar verluidt zou hiervan zijn afgezien na overleg met koningin Julia na, met wie de regering in voortdurend telefonisch contact staat. Naar aanleiding van het ontslapen van Prinses Wilhelmina heeft de minis ter van defensie voor de gehele krijgs macht voorlopige richtlijnen voor het betonen van rouw vastgesteld De richt lijnen luiden als volgt: De Nederlandse vlag zal halfstok wor den gehesen op alle militaire inrichtin gen en schepen, alle ontvangsten onder andere sportwedstrijden en andere fes tiviteiten worden afgelast; hieronder vallen niet de Sint Nicolaasvieringen, die voor kinderen zijn georganiseerd. Militairen dienen het bezoeken van gelegenheden met een feestelijk karak ter, zoals schouwburg en bioscoopbe zoek te vermijden. De maatregelen de Nederlandse Antillen en zijn bevol king, mijn innige en diep gevoelde deel neming te betuigen met het heengaan van uw teer beminde en geliefde der. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, aan wie zij als moeder der vaderlands grote erkentelijkheid schuldigd zijn, en wier nagedachtenis bij ons in grote ere en dankbaarheid zal blijven voortleven. Moge God u en dt uwen in dit uur van smart sterken er troosten". Het secretariaat van het Aartsbisdorr Utrecht heeft kardinaal Alfrink, dit vanochtend om kwart over acht in Ro me in conciliezitting is gegaan, telegra fisch op de hoogte gesteld van het over lijden van Prinses Wilhelmina. Men acht het aannemelijk, dat de kardinaal naar Nederland terugkeert voor de teraarde bestelling van de Prinses. ie Het Belgische hof heeft hedenoch tend rouwbeklag gedaan bij het overlij- Prinses Wilhelmina. Namens koning Boudewijn en koningin Fabiola werd het door de opperhofmaarschalk aangeboden aan de Nederlandse ambas sadeur in Brussel, jhr. Teixeira de Mat- tos. De Nederlandse ambassadeur ont ving vervolgens de grootmeesters van het huis van koning Leopold en prinses Liliane en van koningin Elisabeth, die het rouwbeklag kwamen aanbieden. Van het gebouw van de Nederlandse ambassade in Brussel en het gebouw de Nederlandse missie bij de Euro pese Gemeenschappen hangt de vlag halfstok. In de ambtswoning van de am bassadeur zijn registers ter tekening neergelegd. dag gelden voorlopig en zijn getroffen dere regelingen in in afwachting verband met eventueel bij het t van H.K.H. Prinses Wilhelmina a legde wensen en in verband met v van het hof. Antillen De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen in Nederland,- de heer W. F. M. L'ampe, was eèn Van de eersten, die aan de Koningin een tele gram luidde de wo nationale rouw droefenis, mede namens de regering (Van een onzer verslaggevers) Apeldoorn, woensdag Na een dag waarop geheel ons volk, hoe dui delijk vermoeid het ook was, een on gekende uitgelatenheid demonstreer de over een nationale prestatie de verwezenlijking van de bouw van een dorp voor gehandicapte kinderen kwam als een schrille tegenstel ling vanmorgen in de vroegte het bericht, dat Wilhelmina. Prinses der Nederlanden, in het eerste ttur van de nieuwe dag in haar geliefd paleis Herdenking in Eerste Kamer: (Van onze parlemeratsredactie) „Zij zal in de geschiedenis blijven voortleven als een van de grootste Oranjes". Deze woorden sprak van morgen dc voorzitter van de Eerste Kamer, nir. J. A. Jonkman, toen hij in de normale vergadering van de Senaat Prinses Wilhelmina herdacht Zwijgend luisterden Kamer en rege ring naar zijn herdenkingsrede. Ach ter de regeringstafel stonden de be windslieden. Van de ministers ontbra ken alleen de heren Luns, Zijlstra en Visser. Zij verblijven buitenslands. Voorzitter Jonkman zei, dat de over ledene in de halve eeuw van haar be wind volledig heeft beantwoord aan het doel. dat zfj zich bij haar inhuldiging :n 1898 stelde: te regeren zoals een vorstin uit het Huis van Oranje be- ïaapit. zy vervulde de roeping van Oranje door te zijn: een toetssteen voor de vrijheid, het symbool van de volks eenheid, de verpersoonlijking van het staatsgezag, een onpartydig staatsorgaan, invloedrijk in buitenlandse betrekkingen, een schatkamer van nationale kracht. Door haar optreden is de eenheid van Nederland en Oranje nog versterkt. Haar houding tegenover haar volk kenmerkte zich door de hoogste wysheid. Velen, al dus mr. Jonkman, herinneren zich thans naar getuigenis in haar boek „Eenzaam maar niet alleen". Daaruit sprak tweeër lei vertrouwen: Godsvertrouwen én ver trouwen in haar volk. Steeds, maar voor al in de oorlog, was zy moeder van ons volk, moeder ook van het verzet. „Ge- tuigen wy in grote eerbied en diepe droefheid, maar ook in diepe dankbaar heid voor wat ons in de overledene is gegeven, van ons innig medeleven met Koningin Juliana en de Koninklyke fa- besloot mr. Jonkman. Namens de regering sloot nister-president De Ouay zich aan bij de woorden van de Senaatsvoorzitter. „Nergens", zo zei hij, ..kan prinses Wil helmina beter worden herdacht dan hier in de Staten-Generaal die haar in 1898 voor het eerst als vorstin heb ben ontvangen, die een halve e door haar getekende ontwerpen wet hebben behandeld en hebben ge discussieerd met door haar benoemde dienaren van de Kroon." In haar tijd is®ze geconfronteerd ge. weest met een indrukwekkende ry van politieke persooniykheden. Zeventien ka binetten zyn onder haar bewind opgetre den. Tal van politici hebben gewaagd van haar helder, weloverwogen oordeel en van de gave om onmiddellyk tot de kern van de staatszaken door te dringen. Kaar taak als vorstin heeft ze in echt Nederlandse geest opgevat. De eed op de Grondwet, die zy in 1898 aflegde, heeft zy in onbezweken trouw gestand ge daan. Niemand kan de geestkracht pei len en de rusteloze energie meten waar mee de overledene haar plicht heeft ge daan met een vastberadenheid, die in Godsvertrouwen was geworteld. Haar oersoonlykheid was een kostelyk gesle pen diamant met vele facetten. Na haar rol in de oorlog te hebben belicht, besloot de minister-president met de woorden: ,.Zy heeft haar volk haar hart geschon- ken. Het is daarvoor dat wy haar zc dankbaar zyn. Moge God haar het eeuwige leven geven." De Eerste Kamer besloot op voorstel van voorzitter Jonkman uiteen te gaan tot volgende week Het lag in de be doeling heden de algemene politieke beschouwingen af te ronden, maar dit is nu uitgesteld tot 4 december. Het Loo is ontslapen. Velen konden het nauwelijks geloven. De verkla ring van dit ongeloof is, dat nog wel haast in de schemering mensen in de omgeving van het paleis het huis uit liepen en zomaar andere mensen die zich op straat bevonden, aanhielden zeiden: „Hebt u het ook gehoord, is onze Prinses overleden?" Na de geruststellende berichten over de gezondheidstoestand van de Prinses en na een dag, waarop ons volk zich van zyn allerbeste zyde liet zien en op in drukwekkende wijze weer eens zijn een heid manifesteerde, waarover iedereen zo verheugd was, was het overlijdens bericht immers moeilyk tc aanvaarden. De radio liet ons echter niet langer in het onzekere, maar het was voelbaar dat men ook daar enige ogenblikken bezinning nodig had. Aan de veerkracht van ons volk i dan ook een zware eis gesteld. En het zo bezien dan ook te wonderen, dat 'liet uiterlyke bewijs medeleven met de droevige gebeurtenis in het paleis, het halfstok hangen onze nationale vlag, slechts in de loop van de eerste morgenuren, nog slechts hier en daar zichtbaar was? Rond het paleis zelf deed ook vermoeden, dat daar in het begin deze nieuwe dag de zo geliefde n teres was heen gegaan. Het personeel verrichtte gewoon zijn werkzaamheden. Slechts zou door de wat meer stipte na leving van de rond het paleis geldende voorschriften door de Koninklijke Ma rechaussee een vraag gesteld kunnen worden, die overigens niet beantwoord werd. Grote stilte rondom het paleis, waarin de spaarzaam brandende lampen zich flauwtjes door de grauwe ochtend nevel boorden. Om half tien vanmorgen hing de ko ninklijke standaard nog in top boven de hoofdingang. H.M. koningin Juliana bevond zich dus in het paleis. Zelfs de komst van Z.K.H. prins Bernhard met de prinsessen Margriet en Marijke it Mercedes via de oprylaan bij de naald beroerde niets en niemand. De auto stopte vlak voor een zy ingang en snel begaf het gezelschap zich naar binnen. Om tien uur vanmorgen zou er een by- eenkomst zyn van het paleispersoneel, gevolgd om half elf door een bijeen komst van het personeel der boswach- tery. Latetr ontstond er enige bedrijvig heid in het postkantoor van de P.T.T. bij het paleis. De eerste telegrammen van rouwbeklag in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina kwamen binnen Maar terwijl wij dit schreven heerste er nog een ijzige rust in en rond het paleis, waar alleen nog maar enkele journalisten en fotografen bijeengroepten. Zuid-Afrika De dood van Prinses Wilhelmina was vandaag zeer belangryk nieuws in Zuid- Afrika, waar vele burgers van Neder landse afkomst zyn, ook premier Hen drik Verwoerd, die in Nederland ge boren is. Het nieuws is Verwoerd mee gedeeld en een condoleantiebetuiging van de regering is waarschijnlijk. Radio Zuid- Afrika, die bulletins heeft uitgezonden over de ziekte van de Prinses, zal mis schien een toepasselyk programma uit- Tn de vanmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Gro ningen werd besloten aan H. M. de Ko ningin een brief van rouwbeklag te richten, waarin gesteld wordt, dat de Staten der provincie Groningen, zich gedrongen voelen in naam van de <»e- hele bevolking van dit gewest eerbiedig innige deelneming te betuigen met het grote verlies dat Zü en haar Huis door het heengaan van haar Moeder moeten dragen. „De herinnering aan haar blyft voor ons allen een onvergetelyke". Laatste g.-g. Naar aanleiding van het overlyden van Prinses Wilhelmina hebben wy verschei dene bekende Nederlanders om commen taar gewaagd. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda Starkenborgh Stachouwer. de laatste gouverneur-generaal van Nederlands- Ballogra/f Retracto 3 incl. langschrijfvulling f2,75 is sneller te blussen dan ze uitbreekt. Dat komt omdat het overtollige maagzuur direct ge neutraliseerd wordt. Zo kunt U, met Rennies bij de hand onbevreesd eten waar een gezonde maag naar vraagt. Zonder klachten en pijn. Vraag Uw apotheker of drogist een pak Rennies en steek er een paar bij U. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt - zo voor het grijpen in zijzak of handtas. tegen brandend maagzuur Braziliaan wilde noodlanding in Pern maken is een Braziliaans vliegtuig ver ongelukt. Tachtig passagiers en ze ventien bemanningsleden zijn bij deze nieuwe ramp met een Boeing- 707 straalvliegtuig om het leven ge komen. Het toestel is gisteren on geveer 15 kilometer van de Peru viaanse hoofdstad Lima tegen een heuvel gevlogen en ontploft. Het vliegtuig werd volkomen vernield. De Boeing, eigendom van de Varig Airlines, was op weg van Rio de Janeiro naar Los Angeles en het had tien extra bemanningsleden aan boord. Het contact ging verloren nadat de gezagvoerder In de buurt van Pisco vergunning had ge vraagd om een noodlanding op het vlieg veld Callao van Lima te maken. Zes vliegtuigen en Peruviaanse oor logschepen namen aan de opsporing deel Ook over land werd een speurtocht ge organiseerd. Onder de passagiers bevond zich de Peruviaanse minister van land bouw, Jesus Melgar, en Raul Cepro Bonilla, president van de Cubaanse na tionale bank. Zy hadden een vergadering bijgewoond van de voedselorganisatie van de V.N. in Brazilië. Bonilla was minister van handel in de eerste voorlopige regering na de Cubaanse revolutie. Journalist en schrijver en een van de weinigen die de politieke deiningen in Cuba hebben overleefd. Hij was als president van de Cubaanse bank opvolger van Ernesto (Che) Guevara, en afgevaardigde van Fidel Castro naar de onderhandelingen over de Cubaanse suikerafzet op het Amerikaanse halfrond. Eerder dit jaar zyn vier Boeings-707 met fatale gevolgen verongelukt: in maart by Long Island met het verlies van 59 mensenlevens, in mei, toen 45 mensen omkwamen, nadat zich een ont ploffing had voorgedaan aan boord van een Boeing op weg naar Kansas City, in juni op het vliegveld Orly bij Parys (131 doden) en in dezelfde maand een paar dagen later in de wouden van Gua deloupe, Frans-West-Indië, toen 111 men sen om het leven kwamen. Brazilië is nog deze week getroffen door een luchtbotsing by Sao Paulo, waarby 27 mensen het leven verloren. Niéuw ongeluk Om de droeve lijst vol te maken, In Noord-Ierland zyn gisteren twee Gan- net-vlicgluigcn van de Britse marine te gen een heuvel gevlogen. Alle zes be manningsleden van de twee toestellen kwamen om het leven. De oorzaak is niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3