Invalidendorp al voor de helft gebouwd Verkoud heid mm In één nacht 7 miljoen ASPRO Mies Bouwman in non-stop-marathon Cuba bereid tot internationale controle Vele geschenken voor inrichting T DINSDAG 2T NOVEMBER 1962 WAT SCHUILT er toch een wonderlijke warmte in alleen nog uit de in de RAI binnengebrachte giften, de harten van het Nederlandse volk. Men behoeft de eerste ton overschreden. Een half uur later had te tonen, dat er ergens nood is en de beurzen men een kwart miljoen bijeen. Om half twee, juist toen Sinterklaas een levend aapje kwam beloven, was de driemiljoen die het begin van de bouw zou verzeke- Overweldigend en bnna ongelooflijk is de bijval die J ren, bijeen, 's Morgens om acht uur meldde het score bord in de zaal een som van meer dan zeven miljoen gulden. Daarbij was een ware schat aan cadeaus voor de inrichting van Het Dorp en voor Amerikaanse ver- f39.000. Om 11.30 uur was, koop aangedragen. gaan open, direct en.... wijd. [digend en bijna ongeli de actie „Open het dorp", gisteravond voor radio en televisie onder auspiciën van de AVRO begonnen en nog altijd voortdurend, ondervindt. In drie kwartier i De bouw van Het Dorp voor blijvend invaliden is verzekerd. Het gaat in de eerste plaats om geld, natuurlijk, want dat moet er wezen om dit enorme project te kunnen uitvoeren. Maar de hartelijke en dikwijls aan grijpende gulheid die deze gaven begeleidt, een gulden uit de spaarpot zowel als de grond voor Het Dorp ter waarde van f 800.000, het geld voor haar bruidsjapon dat een zelfgehandicapt meisje kwam brengen, zowel als de hele bouw van de kerk geschonken door het Lions-genootschap, was 'toch kentekenend voor de aard van het zogenaamd nuchtere Nederlandse volk dat zich in hulp aan de naaste zo snel geëmotioneerd toont. i De organisatoren van de actie (welke jvier maanden zal duren) wilden deze [laten beginnen met een nationale mani festaties. Maar dat het er een van zo grootse allure is geworden, heeft zelfs hun stoutste verwachtingen nog over- troffen. Wel hadden Nederlandse bloemisten I gratis de grote zaal van de RAI ver sierd, maar verder werden er geen kos ten verspild aan entourage en dat was ook niet nodig, want de kijkers noch de genen die in de zaal de gebeurtenissen meemaakten, hadden oog voor iets an ders dan voor wat er allemaal werd aangedragen en natuurlijk voor het op treden van een ganse rij artiesten, die dikwijls nog geld of verkoopartikelen meebrengen alvorens zij belangeloos iets an hun kunst ten beste geven. In Mies Bouwman heeft de actie een voortreffelijke pleitbezorgster gevonden; z\j leidt het door de veelheid en verras singen dikwijls verwarrende programma met een charmant enthousiasme, oprechte hartelijkheid en een grote persoonlijke bescheidenheid toch zo speels alsof het haar niet de minste moeite kost. Zij heeft voor ieder het juiste woord zonder in herhalingen te vervallen en dat stelt iedereen op zijn gemak. Operatie Doosje Nadat om half (negen het programma 'as begonnen met de uitzending van ;n klankbeeld via de radio en een do cumentaire voor de televisie, waarin de noodzaak van de bouw van Het Dorp wel heel duidelijk was aangetoond, ont ketende Mies Bouwman met een paar eenvoudige woorden de geldstroom. „Kijkt u allemaal eens op tafel daar ligt vast wel een doosje lucifers dat wordt kostbaar vanavond Want wat riskant leek, werd wenkelijk- leid: binnen drie kiwartier hadden de opengestelde levensmiddelenwinkels rij- )or de deur, rijen mensen die luci ferdoosjes met geld kwamen brengen. En binnen het uur stonden de auto's fietsen al bij de postkantoren om de ddosjes met 'geld en namen van de af zenders te brengen. Daar reden de reportagewagens van AVRO al het gehele land door: gesprek ken met winkeliers en niet gevers, later n postkantoren schoten van her en der door de ether de huiskamers binnen. Wat zei bijvoorbeeld de directeur .an het postkantoor in Alkmaar? „We werken al over tegen alle postale voorschriften in, maar alles gaat goed. Nog nooit in mijn hele loopbaan heb ik zoiets mee gemaakt, ik ben erdoor overweldigd". Alles vrijwillig Het was ons, vlak voordat het pro gramma begon, in een persconferentie allemaal haarfijn medegedeeld: „Alles ?r in de komende 23 uren van de geprojecteerde uitzending zou gebeu ren werd vrijwillig gedaan. Aanvankelijk had men gehoopt de inzameling vda de tienduizend rode brievenbussen in ons land te kunnen volvoeren, maar dat plan stuitte af op praktische moeilijkheden, sommige ;n van de posterijen staan op zo afgelegen plaatsen, dat men daar geen brengers kon verwachten terwijl men ook geen mensen in misschien heel on gunstig weer op post kon zetten. Het bontakt met de posterijen was overigens boven alle verwachting. Wat nog nooit eèrder is gebeurd kon nu wel: er werd in Den Haag een vergadering belegd van alle districts directeuren en er derd tegen de voor gelegde verzoeken en plannen niet éen bezwaar geuit. Dat betekende maar eventjes dat alle 2200 postkantoren en agentschappen in Nederland ten minste één uur, en bezet met een be hoorlijk aantal krachten, 's avonds open zouden zijn. Voor de vele kan toren werd het veel langer dan een omdat de geldstroom zo gauw niet te verwerken en te tellen was. Sleuteltjes Toen het niet ging met de brievenbus sen, stond een grote organisatie van le vensmiddelenwinkels klaar onvte helpen. Niemand opperde bezwaren. Die wijwil- e medewerking omvatte ook een groot aantal telefonistes in het RAI-gebouw en DRU-centrifugi 4 kg ƒ298.- aan de tesamen honderd lijnen in vier grote Amsterdamse bedrijven, die na de „operatie luciferdoosje" de giften-tele fonade" hielpen slagen en de verscheidene banken overal in het land, die gelden in ontvangst blijven nemen. Plus de 500.000 dames, die als lid van de vrouwelijke vrijwillige hulpverlening het symbool van de actie, de zilveren sleutels als broches en steefcspeldjes gaan verkopen en de 1500 juweliers die de sleuteltjes in de vorm van bedeltjes zullen verkopen. Om dan nog maar niet eens te spreken van de fanfare- en hanmoniekorpsen die gisteravond in vele gemeenten ferm bla zend rond gingen om de mensen met hun gaven uit huis te lokken en van de velen, die de organisatie voerden en in de RAI op welke wijze ook, actief zijn. Daartoe behoorden dan weer de 110 vrijwilligers, die meer dan zestig automatisch geldsorteer- en telmachines van de Spaar bank De Stad Amsterdam, in het gebouw opgesteld, bedienden. „Wij ondervinden een medewerking die zijn weerga niet heeft", verklaarde de heer A. van .Gelder, hoofd van de pro- pagandadienst van de AVRO, die een groot aandeel in de voorbereiding heeft gehad. Hij voegde er aan toe: „Wij heb ben er lang over geconfereerd in welke vorm wij de actie moesten gieten. Wij moesten een nieuwe wijze vinden, want wij waagden het niet in het voetspoor te treden van Johan Bodegraven, die ver schillende bijzonder geslaagde acties voor de NCRV heeft geleid". Die „andere vorm" werd dus de etmaal- manifestatie die zulk een enorm succes blijkt te zijn. Eerste steen Ja, dat-succes kwam al vrij direct Het eerste originele en hoogst welkome ge baar werd gemaakt door een inwoner van Rotterdam, die een heel aparte gave had gezonden naar minister Klompé. Zij had deze weer doorgezonden aan dr. Klapwijk, directeur van de Johanna Stichting en geestelijke vader van het plan voor Het Dorp. Nog maar nauwelijks was het program ma begonnen of daar kwam hij er al mee aan: een baksteen, beplakt met geldstuk ken tot een waarde van f 25, vergezeld van een klein zakje cement en een trof fel, gezonden aan de minister in de hoop dat dit de eerste steen voor Het Dorp mocht worden, welke minister Klompé, zoals zij heeft beloofd, zelf zal vastmet- „Wij bestemmen deze steen werkelijk om de eerste te rijn", zei dr. Klapwijk en we zullen er het cement en de troffel bü gebruiken". Mies Bouwman viel hem dadelijk bij. Zij was toen nog aan het begin van haar Cuba is bereid internationale controle op zijn bewapening toe te laten, op voor waarde echter dat de VN toezien op de afbraak van opleidingskampen in de VS, vanwaanuit agressie tegen Cuba wordt Deze toezegging is vervat in het ant woord van Cuba op de jongste verklarin gen van president Kennedy over de Amerikaanse eisen om tot een oplossing van het Cubaanse conflict te geraken. Dit antwoord maakte zondagavond on derwerp van bespreking uit in een ver gadering van de Cubaanse regering met de leiding van de nationale eenheids- party van Culba. In een officiële verklaring werd even eens herhaald dat de vijf eisen van pre mier Fidel Castro waaronder het af staan van de vlootbasis Guantanamo „onmisbaar zijn voor een werkelijke en definitieve oplossing van de crisis1'. De Sowjet vice-premier Anastas I. Mikoyan heeft zondagavond voor de tv bekend gemaakt dat Rusland steun ver. leent aan de vijf eisen var^ Castro. In de officiële verklaring opgesteld door de Cubaanse raad van minister op zondag en maandag vrijgegeven luidt: „Cuba eist dat de Ver. Naties op het gëbied van de Ver. Staten Puerto Rico en andere plaatsen, vanwaar agressie te gen Cuba voorbereid wordt, de ontman teling van opleidingskampen voor huur soldaten, spionnen, saboteurs en terroris ten benevens de centra waar onder mij ning voorbereid wordt en bases vanwaar piratenschepen naar onze kusten ver trekken, geverifieerd wordt". F aillietverklaringen minder in oktober In oktober zijn er 115 (vorig jaar 139) faillissementen uitgesproken, waarvan 37 (36) in Zuid-Holland en 8 (5) in Den Haag, in de eerste 10 maanden 1300 (1293). Surséance van betaling werd in oktober 7 (9) maal voorlopig en 7 (10) maal defi nitief verleend, in de eerste 10 maanden resp. 89 (82) en 46 (41) maal. Het aantaJ verzoeken om verlenging was in oktober 1 (3), in de eerste 10 maanden 13 (20), het aantal verlengingen resp. 0 (1) 12 (13). grote prestatie, het 23 uur vol te hou den. „Ik zie er niet tegen op, ik vind het alleen maar fijn om het te mogen doen", was het enige wat ze zei, toen ze zo i streeks half acht binnenkwam. „Als maar succes hebben Zij is overigens niet de enige, die de 23 uur moet halen. Ook de regisseur Theo Ordeman en 'het hele orkest ,De Zaaiers" staan er zo voor. Alle andere medewer kers achter de schermen zullen van tijd tot tijd worden afgelost. Helemaal dol In de vroege ochtend, kort na zes uur, toen Mies Bouwman al wat hees werd, toen zes chauffeurs het géld van hun eerste ritje kwamen brengen, Wim Son- neveld een paar juist in Heerlen gemaak te filmliedjes had gezongen en er meer afgevaardigden van studentenkorp sen per fiets (uit Leiden), per auto van de (Arnhemse) brandweer met handenvol geld waren gekomen, steeg de score ruim boven de zeven miljoen gulden. Toen kondigde Mies Bouwman die door het optreden van de Skymasters een korte adempauze toebedeeld kreeg, de derde fase van de etmaalactie aan: spoed- inzamelingen in de bedrijven. „Een komt u de opbrengst dan met een delegatie gauw hier brengen". Het be hoeft geen betoog, dat ook dit initiatief dadelijk aansloeg. In de beste stem ming ging het programma het ochtend gloren tegemoet. De stroom goede gevers hield nog altijd niet op en het publiek in de zaal, dat niet al te zeer gedund was, toonde ziah onvermoeid enthousiast en gul met applaus, ook al snapte de camera af en toe wel eens een knikkebollend hoofd en een paar geloken ogen. Herman Emmink beklom het podium Juist nadat een jongen zijn gitaar had ge bracht „omdat hij het toch nooit zou le ren" en voordat de roetetoeters compleet met de Wama's een nummertje weggaven bood een dame de royalties van drie nieuwe composities aan. In de zaal werd onder leiding van Cees de Lange een beetje dwaze ochtendgym nastiek gedaan, waarvoor enthousiasme genoeg bestond en dan kwam de repor tagedien st weer met het verslag van nachtelijke bezoekjes aan kijkers en luis teraars, thuis, in zalen bijeen of waar dan ook. Regisseur Theo Ordeman, buiten In de reportagewagen zei zich nog helemaal fit te voelen. Ik heb geen tijd om moe te worden". En Mies Bouwman riep vrolijk op het heerlijk-rommelig wordende to neel: .Mensen die pas wakker worden, komen jullie toch eens hier kijken, we zyn helemaal dol we weten niet meer wie we zelf zijn, zo verrukkelijk Is het allemaal". Niet minder dan honderd telefo nistes verwerkten in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam de gesprekken rondom de massale geldinzameling ten bate van ?Het Dorp" Nieuw NIPO-onderzoek Telstar weer goed Kijkers over reclame-tv In oktober heeft het NIPO (Neder lands Instituut voor de Publieke Opi nie) nogmaals een enquête gehouden over de wensen aangaande een tweede televisie-programma en dan met name over de wenselijkheid van reclame-tv. In totaal werden, door het gehele land, 752 mannen en vrouwen uit al lerlei kringen ondervraagd. Of men deze kleine steekproef als representatief voor de gehele be volking die enkele miljoenen kijker6 telt, mag stellen, laten wij in het mid den: het NIPO meent van wél. De vraag werd aldus gesteld: „Er is sprake van dat in een tweede tele visie-programma. ook tv-reclame zal worden uitgezonden. Uit de opbrengst van die reclame wordt dan het pro gramma betaald. Bent u vóór of tegen tv-reclame in het tweede program ma?" Op deze vraag antwoordde 56 pet. van de ondervraagden vóór, 25 pet. tegen en 19 pet wist het niet. (In 1959 was 46 pet. vóór, in maart 1961 48 pet en in april/mei van dit jaar 50 pet.). Zowel bij abonnees op het program mablad van een der vier grote om roepverenigingen als na rangschik king naar politieke overtuiging bleven toch de meeste stemmen vóór, behalve bij de anti-revolutionairen, hier ant woordde 33 pet. vóór, 43 pet. tegen en 19 pet. had geen antwoord. Aan tegenstanders van tv-reclame werd nog gevraagd of zij dan liever zonodig hoger kijkgeld zonden be talen. Hierop zei 5 pet, neen (dan maar liever reclame), 14 pet. ja en 6 pet. gaf geen antwoord. (Van een onzer verslaggevers) TEDEREEN was er eigenlijk een beetje beduusd van. Met de re gelmaat van het uur werd het eerste cijfer op het scorebord verwisseld: a ieder uur kwam er een mil- joen bij. Wat niemand had durven hopen, gebeurde in die nachtelijke uren in het Amsterdamse RAI-ge bouw. Met ontzagwekkende snelheid steeg het bedrag, met honderddui zenden, met miljoenen. En om twee uur al stond vast dat met de bouw van Het Dorp kon worden begonnen. Ruim drie miljoen was er toen al bij elkaar gebracht QP VOLLE TOEREN heeft de actie Open Het Dorp de afgelopen nacht doorgedraaid. Zonder pauzes, non-stop- De telefoons in het RAI-gebouw heb ben vrijwel geen moment stil gestaan. De giften stroomden binnen en bleven binnenstromen evenals de honderden goede gevers uit alle delen van het laHd. In lange rijen stelden zij zich op voor het podium om Mies Bouwman hun giften aan te bieden. Mies Bouwman, de grote spil van do avond. Mies Bouwman die de avond, de nacht „droeg". Glimlachend en monter was zij 's avonds het toneel opgekomen (,.ik heb door de zenuwen vanaf vanmor gen zes uur geen oog dicht gedaan") en nog even fris en ad-rem als altijd stond zij daar 's morgens nog. Voor haar geen vijf minuten pauze, slechts een haastig kopje koffie achter de coulissen en als er dan nog een mi nuutje overbleef wachtte de kleed kamer of stond op het podium de schminker al klaar om haar wat ,.op te verven". Zij was de onvermoeibare charmante en onderhoudende gast- vrouwe van „De nacht voor Het Dorp". T^EN SUCCES zonder weerga is die nacht geworden. Zelfs de meest op timistische verwachtingen zjjn overtrof, fen. Belangstelling was er van alle kan ten en de duizenden reacties bewezen wel dat in heel veel huiskamers de knop van radio- en t.v.-toestel om twaalf uur niet werd omgedraaid. Trouwens ook in het RAI-gebouw zelf was de drukte groot. Groter nog dan op de avond. Vul den by het startsein nog ge enduizend toeschouwers de plaatsen op de tribu. nes (in totaal 2800), na twaalven bleek ineens meer dan de helft van de ban ken te zyn bezet. En het was Mies Bouwman die de banken bezet hield. Uiteraard met medewerking van vier- honderd artiesten, orkest- en koorleden, die de giftenstroom attractief onder braken met hun optreden. En met mede werking van de radio- en t.v.-staven: tweehonderd mensen van NTS, NRU en AVRO, die er onder regie van Theo Eerdmans voor zorgden, dat de uitzen ding zowel binnens- als buitenshuis feil loos verliep. Op vele plaatsen in het RAI-gebouw, in de feestzaal zelf, maar ook in het restaurant, stonden t.v.- toestellen opgesteld zodat de aanwezi gen ook tijdens hun middemachtmaaltijd en het (matineuze om half zeven) ont bijt nog konden volgen wat zich op het podium afspeelde. /~\NMIDDELLIJK nadat gastvrouw Mies de actie met de lucifersdoosjes had aangekondigd stonden er al rijen. Overi gens speelde die actie zich lang niet alleen op het podium af. Overal waren mensen, nadat gastvrouw Mies de luci fersdoosjes-actie had aangekondigd, de straat opgegaan naar hun kruidenier. Nog geen tien minuten na de bekend making stonden er al lange rijen voor de winkels. In de RAI kwam een tele gram binnen uit Zandvoort waarin werd gemeld dat er daar een zomerse drukte op straat heerste. Over die drukte kwa men verslaggevers van de twee door het land zwervende t.v.-reportageploegen en de zestien radio-reporters regelmatig melding maken. Zo vol enthousiasme was die storm loop dat in Amsterdam zelfs enkele ma len een winkelruit werd ingedrukt. Dat waren de ruiten van de winkels die niet geopend waren en die het voor de woede van de menigte moesten ontgelden Later, in de nacht, kwamen al die luci fersdoosjes via 2200 postkantoren in een van de grote RAI-hallen waar ze door een leger van PTT- en mensen van de Spaarbank van de Stad Amsterdam, die zich de gehele nacht vrijwillig beschik baar hadden gesteld, werden geleegd en Vele verrassingen kwamen eruit. Briefjes van honderd, maar ook klein geld, gouden ringen, gouden horloges spaargeld van kinderen, er waren zelfs kinderen die hun hele spaarpot hadden opgestuurd. In totaal voor een bedrag van ruim vijf miljoen gulden, zoals een helemaal ontroerde Mies Bouwman 's morgens tegen zes uur bekend kon maken. ■De tweede fase was de giften-telefona de en die startte ineens zo enthousiast, dat de 110 telefonistes de stroom vrijwel niet konden bijhouden. De telefoons stonden roodgloeiend. Van overal uit het land werden giften toegezegd. Giften, die op de meest originele manier werden aangekondigd. Een vertegenwoordiger die 55.000 kilometer per jaar in zijn auto rijdt, eegde een cent per kilometer toe, een biljartclub voor elke poedel (misstoot) een kwartje („en we stoten nog wel eens mis"), een broodjeszaak wilde gedurende twee weken de helft van de broodje-sopbrengst schenken, een jarige Rotterdammer liet al zijn gasten voor een borreil betalen, een aantal Duitse arbeiders stonden vijf mark van hun loon af (in totaal 350 DM) een kunstijsbaan in Amsterdam stelde voor van elke bezoeker in de maand decem ber een cent af te dragen. En zo ging het de hele avond en de hele nacht door. En telkens als op het scherm het telefoonnummer verscheen rinkelden de toestellen opnieuw. Giften in nafcura waren er ook. Een aanne mingsbedrijf bood een bungalow aan voor „ons dorp", er werd voor tiendui zend gulden aan stenen toegezegd, er werd bouwmateriaal, er werden meu belen en stoffering, een ontwerp van een kaipel voor Het Dorfp beloofd. De gehele nacht is die giftenstroom doorgegaan. Velenkwam en de schen kingen zelf brengen. Spontaan en in een plotselinge opwelling omdat ze geroerd waren door de televisiebeelden. Lange reizen hadden ze er dikwyls voor over gehad. T ANGE REIZEN hadden ze er dik- -Lj wijls voor over gehad en velen kwamen midden in de naoht pas aan. Zoals die Leidse studenten, die hun auto aanboden, of die arbeiders die juist uit de nachtdienst kwamen en nu het resultaat van een spontane collecte brachten, of die twee huisvrouwen, die elk een briefje van honderd kwamen brengen. Hele grote bedragen waren er ook. Een bank schonk 75 mille, een an der bedrijf enkele tonnen. En de groot ste gift kwam Arnhems burgemeester C. G. Matser bekendmaken. Hij deelde mee dat de grond voor Het Dorp door de eigenaar gratis ter beschikking was gesteld. Dat betekende dat een belang rijke post van 8 ton kwam te vervallen Veel kunstwerken waren er onder de geschenken. Sohilderijen. etsen, beelden. Ook een collectie kostbare voetballen, die scheidsrechter Leo Hom 'zelf kwam brengen. Voor hem waren de ballen eveiiiZovele herinneringen aan grole wedstrijden. „Het gaat me wel aan het hart," zei hij, „maar ik geef ze je graag, Mies". Al deze giften zulen te zijner tyd Amerikaans worden verkocht "7ELFS DE ARTIESTEN werkten mee '-1 aan de gedinzameing. De eden van de Nederandse Opera schonken elk een tientje. Zij waren enkelen van de velen, die de nachtelijke uren vulden met ge varieerd amusement. O.a. ook de Haag- sehe Comedie, Johnny Kraaikamp en Rijk de Gooyer, Rita Reys. Willy Ver voort. Piet Muyselaar, Teddy en Henk Scholten, Buena de Mesquita. De Zaai ers en niet te vergeten Toon Hermans, die een stormachtige ovatie te beurt viel. En ook was er (ondanks de geruchten dat hij niet zou optreden) Wim Sonne- veld. Althans, niet in levende lijve, wel op de film, die 's avonds bij zijn optre den in Heerlen was opgenomen en ra zendsnel naar Bussum was gebracht om uitgezonden te worden. Nederlands derde grote cabaretier. Wim Kan zal, zo werd gisteravond bekend, ook meedoen aan de actie. Hij zal vanavond om zeven uur optreden, i Een gedeelte van Het Dorp, zoals de gebroeders Das in Haarlem het hebben gevisualiseerd. Dit eerste ontwerp plaatst de wooneenheden in een krans om het dorp heen. Voor het grootste gedeelte zijn de woningen in laagbouw geprojec teerd. Er is een hoogbouwflat bij. Die is bestemd voor de zwaarst gehandicapten die zich moeilijk kunnen bewegen en in deze wo ning enigermate compensatie krij gen voor hun handicap: uitzicht over Het Dorp en een drukke ver. keersweg. Voorts zijn in Het Dorp geprojecteerd: een kerk, een bios coop, een sociëteit, winkels, een postkantoor en een raadhuis. Het door de gebroeders Das gemaakte ontwerp is nog maar een voorlopig ontwerp. Nu men na de succes rijke start van de actie zeker is dat men met de bouw kan begin nen, zal het ontwerp verder wor den bestudeerd en door architec ten worden uitgewerkt. Maar, zei dr. Klapwijk gisteren, met het idee zijn we zeer tevreden. Het beantwoordt aan alle eisendie wij eraan stellen. Rillerig? Onprettig? Vlugi 'VU allen zorgden voor de intermezzo's '-1 in de schier eindeloze giftenstroom. Een stroom die de hele nacht aanhield. Een stroom die ontroerde telkens op- (ÉT~w als de cijfers op het scorebord een ve sprong maakten. Die cijfers lie pen gedurende de nachtelijke uren op tot gigantische getallen. Stond het bord om twaalf uur nog op een miljoen, 's mor gens schreven de cijfers er al zeven. Ze- miljoen harde guldens, bijeenge bracht door het Nederlandse volk in een actie die haar weerga niet heeft. In een enkele naoht in de nacht voor Het Dorp, n de nacht waarvan Mies Bouwman na ifloop zei: „Het was een onvergetelijke nacht, lieve mensen, het was een heer- yke nacht". op Kerstavond Volgens berichten uit Amerika zal Telstar op de avond van 24 december weer goed zijn voor gebruik. De satel liet begint dan een aantal gunstige omlopen rond de aarde en zal daarom onafgebroken dienst kunnen doen tot april/mei, waarna hij weer een poosje op adem moet komen. Aangezien deze vooruitzichten hoop gevend zijn en bij de jongste metingen ls gebleken dat de batterijen van de Telstar nog 85 pet van hun oorspron kelijke lading bezitten, is de lancering van Telstar II voorlopig uitgesteld. Bovendien beschikt men op Cape Cana veral op het ogenblik niet over de Delta-raket, die voor lancering van een nieuwe communicatiesatelliet nodig is. American Telephone and Telegraph Company, eigenaresse van de Telstar, is zeer tevreden over de toestand van de kunstmaan. Het tijdelijk verbreken van de dienst ls te wijten aan de om standigheid dat de huidige omlopen van Telstar het niet mogelijk maken dat hij door de stations van Andover en Pleumer-Bodou gelijktijdig kan worden bereikt. Maar, zoals gezegd, op Kerst avond zal dit wel weer het geval rijn. BBC beproeft nieuw tv.-zendsysteem De BBC is begonnen met experimen ten op het 625-lijnensysteem, dat in de meeste Europese landen (uitzonderin gen: Engeland en het zgn. .Franse blok") voor televisie-uitzendingen wordt gebruikt. Zoals u weet heeft de Engelse rege ring besloten langzamerhand over te gaan op dit systeem, vooral met het oog op de doorzending van interconti nentale programma's en de toepassing van kleurentelevisie. De „vertalingen" van het beeld verzwakt en vervaagt het dermate, dat aanpassing bij het conti nent wél zeer wenselijk is, ook voor normale Eurovisie-uitwisseling. Frankrijk heeft eveneens besloten het komende tweede programma op 625 lijnen uit te zenden en zo spoedig mo gelijk het bestaande net om te bouwen voor dit systeem, maar dat is een zeer kostbare zaak en daarom zal één en ander geleidelijk moeten gaan. vanavond m. 19.00 Nwa 10.10 Actualiteiten 19.30 Lichte gram 2000 Gregoriaanse muziek 20.20 Klass muziek voor piano k quatre mains (gr) 20.45 Limburgs symfonie-ork. solisten i keuze uit woord, zang Hilver 19.0( Til- orkest: arnsu muz 19.30 Paris t parle 19.35 Clavecimbel-recltal: oude muz 20.00 Nws 20.06 Tot uw orders, progr voor de militairen 21.15 Cabaret, Liefde en Leed vermaak 21.56 Zangrecital: Zigeuner- liederen en volksliederen 22.30 Nws en meded 22.40 Actualiteiten 23.00 Piano-reci tal: klass muz 23.40 Kamermuz (23,55—24.00 vanavond KRO: 19.30 Adelbert, van standsorgani satie naar ideeëncentrale, gesprek. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Vaticanum II, nieuws rond het tweede Vaticaans Concilie Programma voor morgen t 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 3.30 Idem 9.00 V d zieken 9.35 Wa terstanden 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Samenzang: gees telijke liederen (herhaling van zondag 25 solisten 12.30 Meded kerkdienst 13.00 Nws .13.15 Licht instru mentaal kwartet 13.35 Moderne kamermuz 14,30 Lichte gram 15.00 Jong Nederland musiceert 16.50 BijbölverteUhig v d jeugd 16.00 V d jeugd 17.15 V/ije tijd.... wel besteed!17.30 Lichte gram 17.40 Beureber 17.45 Lichte gram 17 55 Het spekt rum, le zingen 18.10 Mannenkoor 18.30 Radio Volksuniversiteit: Van Bach tot Boulea - XH. door H Citroen. lied 7.23 Lichte ochtendklanken (gr) 7 35 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Kw» 8.18 Lichte gram 8 40 Orgelspel 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Kookpraatje 9.15 Klass gram 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 14.00 En nu.... Den Haag: amus progr 12 00 V h platte land 12.05 Lichte gram (12.30—12.33 Meded 8.00 Nws en comm 18.20 .dualiteiten 18.30 Lichte ork muz. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over dc 4c HJn) Woensdag 28 november 1962 van 1820 iir: Embraceable you (Gershwin). Joe Bushkin: Let's caltt the whole thing off - comteg -Dance l- Torught - Gee, officer Krupke! hand, ons heart - - Cool - A boy like I feel pretty luintet - The" rumble love -Somewhere).Mu- :iek uit de film ..The Subteri«.,lca.ra Previn) (Why are we afraid' - Guide's Jl.aekhawk - Two by two - Bread and tl(ne A rose and the end Should I - Look ma. no clothes - Things no. slagwerk: Bob Eneveldson. Gerry Mulligan. Art Pepper. sax.ophone; Art Farmer. Jack Sheldon, trompet. TELEVISIE r£Tent£!r™ PTe.r. NTS: 20 Journaal! ebihedhS, ?r het. nleuws 20.35 einiiedjes 21.00 Inspecteur Leclerc - out> TV-film 21.25 Verheul Ds

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7