Prof. dr. De Boer over de dag dat ban werd verbroken Samen zoeken naar nieuwe universitaire samenleving Gooi geen f 100 weg! Raad van Leiden over kwestie Jan Bannensteeg L. Questroo overleden ME UWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Feestavond Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" ;.v. 50-jarig bestaan. Old Dutch, 8 uur: Expogé, kapelaan H. J. M. Stoelinga met kleurendia's. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: prof. dr. P. J. R. Modderman over: „Pre historische verkenningen in Syrië". Den Haag. Gebouw K. en W., 8 u.: Ned. Opera o.l.v. Alberto Erede: „La Forza del Destino", van Verdi. Diligentia, 8 uur: Het Saarlands Ka merorkest o-l.v. Karl Ristenpart, m.m.v. Nicanor Zabaleta, harp. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Senta Benesch, cello, en Henk Byvanck, piano. Woensdag Stadsgehoorzaal, 2 en 3.30 uur: Rotter dams Philihanmonisch Orkest, jeugdcon- cert Pieterskerk, 7.15 uur; Avondstilte. Schouwburg, 8 uun Arb. toneelver eniging DOS met „Sloep zonder visser", van Alejandro Casona. Boerhaave-restaurant, 8 uur: Kynolo- [jenvereniging „Rijnland", mevrouw M. Donath-Leeuwen over: „Kynologische problemen van deze tijd". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver eniging van Postzegelverzamelaars. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Centrum met „Moord- kans". Gebouw K. en W., 8.15 uur; Het Re sidentie-Orkest o.l.v. Elie Poslavsky; so list: Jo Juda, viooL Diligentia, 8 uur: Orchestra San Pietro Meyella o.l.v. Renato Ruotolo. Donderdag Gebouw Prediker, 8 uur: ds. J. A. Smink, van Den Haag. Gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 8 uur: Chr. Bond van Over heidspersoneel, W. Wieiinga over pen sioenvoorziening. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Het Saarlands Kamerorkest o.l.v. Karl Ristenpart m.m.v. Nicanor Zabaleta, harp, voor K. en O. Oegstgeest; Irene, 7.30 uur: Die renbescherming, gevarieerde avond. Den Haag. Kurzaal, 8 uur: India se dansgroep Uday Shank ar. Vrfldag Herengracht 100, 4 uur; Opening hotel „De Wekker". Schouwburg, 8 uur: Gemengd Kunst- abonnement K. en O., Elisabeth Ander sen, Guus Hermus en Henk van Ulsen i „Meesters der vertelkunst". Boerhaaverestaurant, 8 uur: Onderwa ter Jagers Club, diavertoning. ur: Jubileumavond Universiteit herdacht 26 november 40 OPNIEUW heeft de Leidse universiteit een ogenblik stilgestaan bij één der hoogtepunten uit haar leven: de 26-ste november 1940, toen prof. mr. R. P. Cleveringa, decaan van de juridische faculteit, zijn protest-col lege hield naar aanleiding van het ontslag door de Duitsers van de Leidse Joodse rechtsgeleerde prof. mr. E. M. Meijers. Een hoogtepunt in de een dracht en vastberadenheid van 's lands oudste hogeschool, die het haar mogelijk maakte het door de bezetter gewilde dieptepunt glansrijk te doorstaan en het devies „Praesidium Libertatis", Bolwerk der Vrijheid, ongeschonden hoog te houden. Het was ditmaal prof. dr. P. A. H. de Boer die de herdenkingsrede hield. toevoegen nu in de praktijk gebracht, wat het voorbeeld ons heeft geleerdr P.C. i L. g, Kon. Schouwburg, 8.15 Comedie met „Schweijk i de Tweede Wereldoorlog". Diligentia, 8 uur: Edmund Korte, eel- en George van Renesse, piano. Gemeentemuseum, 8.15 uur: Jeugdor kest Haganum o.l.v. A. B. M. Bruns, um..v. Jan Schmitz, orgel. Bevrijdingskerk, eind Montgomery- straat, 7.30 uur: Avondgebed van Her- rormden en Gereformeerden. g, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Het gedwongen huwelijk" en .Improvisatie"; '15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht aar het duister". Kurzaal, 8 uur: John Cottrane Kwar- let Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Het Rc- identie-Orkest o.l.v. Alberto Erede; so it: Tibor Varga, viool. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Scotland t'ard neemt de uitdaging aan (14 jaar); londerdag: In de schaduw van de guil- otine (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tiare Tahiti (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Knock on Wood (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder Diratenvlag (14 jaar); donderdag: Johnny Gitaar. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie waarheden (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedgevallen apotheek Reijst, Steenstraa 135, teL 20136. Apo theek R. van Breest Smallenburg te Lei derdorp is geopend. Tentoonstellingen Museum academiegebouw. Clusius tentoonstelling (tot en met vrijdag 30 november). De Lakenhal: jubileumtentoonstelling Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 8.30 uur 's avonds. „Open het dorp" in onze omgeving In de postdistricten Leiden en Alphen san den Rijn begaven zich gisteravond en nachi duizenden mensen naar de post kantoren. De beambten namen geduldig de talloze luciferdoosjes in ontvangst en sorteerden na afloop enigszins vermoeid, maar zeer venheugd alle tientjes, gul dons, kwartjes en centen. Voor Leiden en omgeving kon om half drie het totaalbedrag worden bekendgemaakt: 105.730,63. Het ressort Alphen aan den Rijn bracht in totaal 26346.64 bijeen, waarvoor de dienaren van Tante Pos tot twaalf uur in touw waren. Vanmorgen om acht uur was een groot deel van de ijverige PIT-ambtenaren in Leiden alweer present. Men kon ons toen de bedragen noemen, die op de onderscheiden postkantoren waren bin nengekomen. In Leiden zelf kwam in totaal ƒ28.854,30 bijeen, waarvoor het poststation aan de Haven de grootste bijdrage leverde: f 7.900. Het kantoor aan het Bevrijdings- olein verzamelde 5.077.57. Cobetstraat '2.582,88, Herenstraat ƒ4.876.01. Leven daal ƒ2976.58, Maresingel ƒ2500. Mors- weg 1843,35, Johan de Wittstraat ƒ722,'" Uit het ressort Leiden kwamen de volgende opgaven binnen: Hazerswoude- dorp ƒ1054.11. Hazerswoude - Rijndijk .'465, Koudekerk ƒ1.608.69. Leimuiden '1602,59. Noordwykerhout ƒ6071,80, Oude Wetering 1560. Roelof aren dsveen ƒ2300, 85, Rijnsburg 5236,85, Voorhout ƒ2780, Warmond ƒ2960,96, Leiderdorp ƒ69.187, 49, Zoeterwoude 1250. Hoogmado ƒ348.82, Rijnsaterwoude ƒ230,37, Ryp- weterrng 815,58. Het ressort Alphen bracht op: Alplhen aan den Rijn ƒ15.427,69, Aarlanderveen ƒ517,72, Langeraar ƒ930,32, Nieuwveeh 1362,10, Ter Aar 1605, Woubrugge ƒ661,52, Zwammerdam ƒ1149, OJ Oudshoorn 694,30. gedrag, in ons vermaak, in de j van ons vak," aldus prof. De Boer, ,,in de vorming van ons oordeel be zit het voorbeeld een grote invloed!. Het wordt ons opgedrongen bij onze op voeding en door onze omgeving. Voor aanzienlijk deel zijn we die we zijn, doordat we geleerd hebben een voor beeld te volgen. Het is een tweede na tuur geworden. En wanneer we ons al verzetten, dan moet worden toege geven, dat ons verzet dikwijls bepaald wordt door waar we ons tegen verzet ten. De momenten zijn werkelijk zeld zaam, waarin een mens of een groep m tot een werkelijke nieuwe visie 2uwe daad komt. De samenleving, ii de ongehoorzamen aan een alge- aanvaard voorbeeld van zich doen spreken, waardeert hen doorgaans zoals je steentjes in krentebrood waardeert. Ze bezorgen ons ergenis". Prof. De Boer ging hierna dieper in op het begrip „voorbeeld". Traditie bij voorbeeld, is een rij van tot voorbeeld verheven vormgevingen. De Leidse Uni versiteit is een universiteit met tradi ties. Wie hier studeert maakte indertijd geen bewuste keuze, doch het is goed de traditie van wat onbewust werd gekozen, nader te toetsen. Kiest een universiteit, kiezen haar oudere en kiezen haar jongere leden in een beslissende tijd de juiste weg op grond van het voorbeeld, dat we „de grote traditie onze academie" ple gen te noemen, of op grond van de be tekenis van het in die beslissende tijd geschonken inzicht? Dit zijn vragen over de grens van de betekenis van het voorbeeld Als het voorbeeld niet tot een bewuste eigen keuze leidt, en als het voorbeeld geen ruimte zou la ten voor een nieuwe houding, is het een dwingeland „26 November 1940," aldus spreker, „wordt ons als voorbeeld voorgehouden. De dag is de eerste van een reeks dagen maanden. Hij wordt gekozen omdat op hem een ban verbroken werd. Op de dag dat openbaar werd wat de vijand i ons wilde, op de dag dat de men; zijn vrijheid in de beoefening der we tenschap werden aangetast, was er ooi het Nee. Wat vandaag en op alle vrij* dagen gemakkelijk een hol woord is. was toen ernst, temeer omdat er geen utzicbt bestond op een wending lot. Dit is, wanneer men de afl de oorlog kent, niet meer tenvo] stelbaar". Wilhelmus In sobere bewoordingen schetste prof. De Boer hierna het befaamde college op die bewuste morgen van 26 november. „Het was een merkwaardig college en waren ongewoon veel toehoorders. Een college, gegeven door de decaan juridische faculteit, Cleveringa, op het uur van Meijers, op de dag dat het Meijers verboden werd zijn ambt te vullen, omdat hij van Joodse afkomst was. Het was een zorgvuldig voorbereid college, een tekening van Meijers' le ven en werken aan de hand van zijr machtig oeuvre. Na weken van onze kerheid hervonden wij onszelf. De waarheid en de waarheid stonden als het ware grijpbaar voor ons, en het was volkomen voldoende dat over degenen, die onrechtmatig en onmenselijk optra den, slechts gezegd werd dat hun daad hen kwalificeerde. Het college liep uit in een zingen van ons volkslied, dat eer psalm is. Dit wil zeggen: een lied, waar- ïensen het Onaantastbare bezingen. Dit geschiedde in het oude gebouw op het Rapenburg, en en al klonk het tot buiten de muren, het was geen demon stratie. We hebben het onszelf toege zongen en we ontwaarden er een geeste lijke vrijheid in die ons als een kost baar geschenk de komende jaren heeft vergezeld". Te zivak Toch waren er in de grote universitai re gemeenschap hoe zou het anders kunnen? ook kleinmoedige en erger elementen." De eis tot ondertekening van de verklaring dat we „ariërs" waren bevond ons bijna allen te zwak. De se naat telde ook overlopers, en verschil lende hebben uitwegen gezocht, omdat meer van hen werd geëist dan zij kon den verwerken. Al kan men moeilijk het aandeel van de studenten in het versitaire verzet te hoog aanslaan, namen ook velen vroeg de wijk i andere, veiliger oorden". Hiema stond spreker uitvoerig stil bij de betekenis, die 26 november 1940 als voorbeeld voor de universitaire gemeen schap moet hebben. „Zullen riep hij uit, als we ooit in een derge lijke situatie komen, elkaar en onszelf Op deze vraag kan niemand een bevre digend antwoord geven. Er is immer: niets zo kwetsbaar als een uitzicht. De omstandigheden veranderen voortdurend november 1940 was dan ook niet voudig het resultaat van wat we enigermate versleten woord „de gro te tradities van onze universiteit De mensen van 1940 en de daarop volgende jaren hebben niet gehandeld omdat ze bijtijds bedachten, wat de tra ditie van Leiden „van hen verwachtte" Er behoeft geen twijfel te bestaan aar de betekenis van op de juiste tijd en op de juiste wijze geleerde vormen. Zij zullen ons ook in kritieke momenten kunnen helpen. Maar de mensen van toen hadden het niet nodig aan het verleden her innerd te worden en de studenten dankten hun fiere houding niet aan de tradities van hijvoorbeeld hun corps. Er waren genoeg traditioneel opgevoede ouderen en jongeren, men zou kunnen zeggen „geboren Leie naar", die verstek lieten gaan. En er kwamen er genoeg uit allerlei hoek, ook de zogenaamde ongeorga niseerden, die zonder dat er een ken- ismakingstijd nodig was, hand aan hand, schouder aan schouder hebben gestaan met de anderen in een lang n levensgevaarlijk gevecht. Revolte Dit is geen pleidooi voor de afschaf ing van de opvoeding, die studenten elkaar geven en die hoogleraren elkaar te weinig geven Het zij slechts gezegd ons er van te doordringen, dat 26 november verder, dieper reikte dan door traditie gebonden vormen. Er kwam ir die dagen zelfs een duidelijke revolu- tionnaire kant naar voren. Revolte te gen degenen, die van de universiteit werktuig voor het fascisme wilden maken; revolte óók tegen traditioneel bepaalde onderscheidingen in de studen tenwereld, revolte ook tegen het tekort werkelijk vruchtbaar contact tus- hoogleraren, leden van de staf er studenten. De lust het oude te restaure- i, die bij niet weinigen, die zich vooi hun verenigingen en hun groepen ver dienstelijk hebben gemaakt in de jaren de oorlog tot vandaag toe, belangrij ker wordt geacht dan het samen zoeken nieuwe wegen voor een uni\ taire samenleving, getuigt niet alleen Zij promoveerden 50 jaar geleden in Leiden Op 28 november zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. A. H. Servatius. geboren te Leeuwarden en thans wo nende te Hattem, aan de .Leidse univer siteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap Op 29 november zal het vijftig jaai geleden zyn, dat mr. W. de Gavere, ge boren te Baarderadeel en thans wonende te Amsterdam, aan deze universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsweten- Op dezelfde datum zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr, W. J. Hofdijk, ge boren te Maastricht en thans wonende te Gorssel promoveerde tot doctor i rechtswetenschap. gebrek aan originaliteit, maar kan ook schadelijk zijn voor de universiteit haar plaats in onze samenleving. Elk voorbeeld, ook het door een lan ge overlevering geheiligde, heeft zijn grens. Op de meest beslissende ogen blikken van het leven wordt ons niet gevraagd wiens voorbeeld wij navolgen, maar wie zij zelf zijn, wat óns antwoord is, wat wij doen. Zolang we ons tegen over anderen en tegenover ons zeil groot houden, door anderer geloof na te praten, zijn we als mens onvolgroeid. Daaraan verandert een collegekaart, het het lidmaatschap van een gerenomeerde sociëteit, ja ook een universitaire titel en universitaire betrekking niets. Als wij een gekleurd reünistenverhaal als het „echte" dat voorbij is beschouwen en als we het verband tussen echt stu deren en echt student zijn slechts als een zaak van het verre verschiet vinden, leven we tussen twee werelden en lopen we onze bestemming mis. Vrije mensen Onze tijd maakt het ons niet ge makkelijk. Het wankele evenwicht in de samenleving der volkeren vindt zijn spiegelbeeld in onze ziel. Het is een werkelijke verleiding ons heden te ontvluchten in het detail van ons vakgebied, in de nagalm van een verleden of in onverschil ligheid. De vergroting der kennis op menig terrein van wetenschap heeft het antwoord op de vraag waar wij verantwoordelijk voor zijn niet ver gemakkelijkt. Hoe blijven wij, hoe worden wij werkelijk vrije mensen?" Zo is de dag van 26 november 1940 een lichtend voorbeeld in de geschiede nis der Leidse universiteit Een voor beeld om blij mee te zijn maar het mag ons niet rustig en zelfverzekerd maken. De dag is slechts van waarde als ons op deze plaats en op dit ogenblik herken nen van hun toen is geschonken". Daar om is het voorbeeld van 26 november 1940 een rijk bezit maar dat kan en mag de civitas academica van heden niet weerhouden waarheid; waardigheid er menselijkheid voor te saan en na te stre ven, aangepast aan de tijd en omstan digheid, waarin zij zich geplaatst weet. G. v. d. Vliet lid van Leidse raad Ter opvolging van de heer L- Ques- troo, die gisteren is overleden, zal de heer G- van der Vliet worden be noemd tot lid van de Leidse gemeen teraad. De heer Van der Vliet werd in 1914 te St. Pancras (Noordholland) geboren, zijn vader predikant was van de Geref. Kerk. Hijzelf is lid van de Waalse Gemeente te Leiden en politiek behoort hij Zijn werk ligt in Den Haag, was verbonden is aan het ministerie economische zaken, directoraat-generaal Handel en Nijverheid afdeling textiel industrie. Sinds 1946 is de heer Van der Vliet, die de christelijke H.B.S. in Utrecht doorliep en rechten en sociologie stu deerde (niet voltooid) in Amsterdam Leiden, in onze stad woonachtig. Zijn speciale belangstelling gaat uit naar sport- en jeugdzaken en de indus triële ontwikkeling van Leiden. Voordat hij bij het ministerie kwam, tijd werkzaam geweest in het bedrijfs- Als u deze krant weggooit, gaat er misschien honderd gulden aan uw neus voorbij. Hoe dat kan vertellen wij u nu nog niet. Wij raden u echter aan de vier pagina's in ons blad van vandaag, 27 november, waarboven geen bladnummer staat, maar het regeltje „Prijsvraag advertenties", zorgvuldig te bewaren. In ons blad van morgen, 28 november, treft u gegevens aan om met de vier pagina's van vandaag en de zes van morgen een prijs te verdienen van bovengenoemd bedrag. Nachtelijke gooipartij aan Haagweg voor Leidse kantonrechter het Kanton gerecht weinig opvallende zaken verden berecht, kwamen er toch op de rol voor, die een kijk gaven op de op vattingen van sommige weggebruikers. Een 24-jarige chauffeur uit Katwijk was als bestuurder van een bromfiets met grote snelheid over de Buitensluis gereden en hij had daarbij een hem te gemoetkomende wielrijder geraakt. Vol gens zijn lezing was hij twee naast el kaar rijdende wielrijders gepasseerd en had een daarachter alleen rijdende wiel rijder geraakt. Een tweetal getuigen en de betrokken wielrijder ontkenden deze lezing ten stelligste. Alle drie spraken van alcohollucht bij verdachte, een feit dat hij niet ontkende. Daar de man er blijkbaar geen winst in zag het eind af te wachten, vroeg hij na het getuigen verhoor of hij kon vertrekken. Op ver zoek van de kantonrechter bleef hij toch even wachten om zijn vonnis te ver nemen. Na een eis van ƒ40,- of 8 dagen, werd het vonnis verhoogd tot 50.- of 10 dagen hechtenis. Een veevoederhandelaar uit Alphen aan den Rijn stond terecht omdat hij als bestuurder van een personenauto aan de Achthovenerweg te Leiderdorp was uit gereden, toen een autobus al zo dicht was genaderd dat een botsing niet was te voorkomen. De man verklaarde, dat het uitzicht ter plaatse slecht is, ten hoogst*» 20 meter. Blijkens het proces-verbaal klopte deze opgave niet, want de be stuurder van de autobus had de politie OVOMALTIKLE 1YOGAL uitvoerig sprak de Leidse -1-* gemeenteraad gistermiddag over de Jan Bannensteeg, een smalle steeg die de Haarlemmerstraat en de Apo- thekersdijk verbindt. Het pre-advies van B. en W. op het adres van de he ren Hartman en Brinks in verband met het voornemen van de gemeente tot verkoop van het aan de Haarlemmer straat grenzende deel van de steeg werd aangehouden; in de juridische commissie van de gemeenteraad zal het nog eens worden bekeken. Het voorstel inzake het verkopen van het aan de Apothekersdijk grenzende deel van de steeg werd met de twee stemmen van de p.s.p tegen aange nomen. Mr. Woudstra (prot.-christelijk) meen de, dat de gemeente de heren Hartman en Brinks het recht van uitgang heeft te garanderen. De gemeente, die eigenares is van de steeg, heeft verplichtingen te genover hen. De heer Van Wijk heeft aan de kant van de Apothekersdijk de steeg weliswaar afgesloten, maar dit had in ieder geval moeten gebeuren in over leg met de gemeente, als privaatrechte lijk eigenares, en de andere ingelanden. Mr. Kuyt (p.v.d.a.) achtte de bezwaren van de heren Hartman en Brinks alles zins redelijk. Tussen de belanghebben den bestaat geen eenstemmigheid, maar zij hebben dezelfde rechten. Voor over dracht van het deel van de steeg aan de kant van de Apothekersdijk voelde hij vooralsnog niets. De heer Lambermont (k.v.p.) had geen GISTERMIDDAG is in het acade misch ziekenhuis te Leiden op 66- jarige leeftijd overleden de heer L. Questroo, lid van de gemeenteraad van Leiden en door zijn vele functies een bekende persoonlijkheid in het Leidse leven. De heer Questroo, die enige weken ziek is geweest, maar toch een deel van de begrotingsvergadering mocht bijwo nen, koos het vak van zijn vader: de lijstenmakerij en kunsthandel. Als voor zitter van de Vereniging van Kunsthan delaren nam hij ook landelijk een voor aanstaande plaats onder zijn vakgenoten in. Al toen hij jong was, trok hem het verenigingswerk sterk aan. Vele jareD was hij bestuurslid van de chr. jonge lingsvereniging „Prediker". De padvinderij deed een beroep op zyn interesse en activiteit voor het jeugd werk. Geruime tijd was hij leider van een der verkennersgroepen en men koos hem tot secretaris van de plaatselijke af deling van de Ned. Padvinders-Vereni ging en tot voorzitter van de plaatselijke commissie. Vele jaren was hij secretaris van het hoofdbestuur der C.J.M.V.-pad- vinders. Hij had zitting in de jamboree commissie 1937. Meer dan dertig jaar is de heer Que- stroot bestuurslid geweest van de Leid se Chr. Oranjevereniging. Hij behoorde lot de oprichters van de vereniging „Ko ninginnedag". Op kerkelijk terreiD maakte hij deel uit van de Hervormde diaconie en van de centrale kerkeraad. Van de diaconie bekleedde hij het voor zitterschap. Zijn verzet in de tweede wereldoorlog maakte hem geschikt voor het voorzit terschap van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de Bezettingstijd. Politiek was de heer Questroo de christelijk-historische beginselen toe gedaan. Na de oorlog was hij enige tijd voorzitter van de afdeling Leiden der Unie. In deze voorzittersperiode werd de prot.-christelijke fractie in de Leidse gemeenteraad gevormd. Hij heeft daarvan geruime tijd deel uit gemaakt. Sport- en jeugdzaken had den steeds zijn grote belangstelling. Met de heer Questroo is het Leidse leven een markante figuur ontvallen, die steeds bereid was zich voor het welzyn van de stad en haar inwoners in te zet ten. Hij was geen man die in zyn zaak wenste „onder te duiken". Bovendien behartigde hy al deze belangen op voorbeeldige wijze. De bijzetting in het familiegraf zal plaats hebben op vrijdag 30 november om 2 uur op de begraafplaats Rhijnhof. bezwaar tegen verkoop maar drong wel aan op een minnelyke regeling ten aan zien van de uitgang. De heer Van Weizen (c.p.n.), die met B. en W. wenste mee te gaan. wees het college op de morele verplichting van de gemeente. In mei 1962 is besloten de steeg aan het openbare verkeer te ont trekken en er is dus vrijwel geen tijd geweest om de ingelanden te attenderen op de mogelijkheden die dit voor de ge meente meebrengt. Met de ingelanden zal tot overeenstemming moeten worden gekomen, waarbij het recht van uitgang aan de Apothekersdijk moet worden ge waarborgd. Mr. Portheine (v.v.d.) vond het raad zaam, een en ander eens in de juridische commissie te bezien. Rechten later vastleggen Lector C. Romers hield openbare les Dr. C. Romers, gewoon lector in de organische chemie, heeft hedenmiddag een openbare les gehouden onder de titel „De rol van de kristallografie in de or- ganische chemie". Cornelis Romers werd geboren te Haarlem in 1919. Na verwerving van het diploma HBS-B te Haarlem trad hy in dienst bij de N.V. Koninklijke Hoog- ovens en Ijzergieterijen te Velsen. Tn januari 1939 liet hy zich inschryven als student in de chemie aan de Ryksuniver- siteit te Leiden. Het kandidaatsexamen F werd in juni 1941 te Leiden afgelegd en de studie daarna vervolgd aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam. Het doctoraalexamen met hoofd richtingen fysische chemie en elektro chemie volgde in januari 1947. Inmid dels was hij assistent geworden by me vrouw prof. dr. C. H. MacGillavry, de toenmalige lector in kristallografie aan de G. U. te Amsterdam. Onder haar leiding werkte hy aan zyn proefschrift handelende over de kristalstructuur van amoniumtetrametafosfaat. Na zyn promotie in december 1948, op een proefschrift over „Ammoniumtetra- metafosfaat, bepaling van de kristal, structuur", vertrok hy naar Indonesië en aanvaardde in maart 1949 de post van wetenschappelyk medewerker aan de Technische Hogeschool te Bandung. Hy werd belast met de leiding van het fy- sisch-chemisch practicum. Tevens had hy een lesopdracht voor het geven van on- derwys in kristallografie. Na zyn terug keer in Nederland werd hy in juli 1952 aangesteld als wetenschappelyk ambte naar in dienst van Z.W.O. en was werk zaam op de theoretische organisch-che- mische afdeling van prof. dr. L. J. Oos- terhoff. In januari 1956 volgde zyn overgang naar de Ryksuniversiteit in Leiden in de rang van wetenschappelyk ambtenaar le klasse. Gedurende het studiejaar 1956- 1957 verbleef hij in de Verenigde Staten, waar hij aan de Rice University te Hous ton, Texas, een post-doctoral fellowship genoot, in september 1957 keerde hy te rug naar Leiden en in januari 1958 volg de zyn benoeming tot wetenschappelijk hoofdambtenaar. Sedert 1952 werden op de afdeling, waar hy ook thans nog werkzaam is, bestudeerd de structuren van enige ali- pathische en alicyclische ketenen in darnpfase met behulp van het diffractie effect van elektronenstralen. Voorts werden geanalyseerd de kristalstructu ren van oxamide, trimethylbromide-per bromide en enige chinonoximverbindin- gen. Thans is het onderzoek hoofdzake- )yk gericht op dioxaan-halogeen ver bindingen en op derivaten van chloes- de Haarlemmerstraat, waar een bete re situatie zal ontstaan door sar voeging van panden, geen bezwaar bestaat. De verkoop van een deel de steeg aan de heer Van Wijk komt later nog aan de orde, waarbij ook de rechten van de ingelanden kunnen worden vastgelegd. Mr. Woudstra achtte een regeling het ogenblik, in afwachting van dit be sluit. noodzakelyk. De heer Van Wijk moet worden meegedeeld, dat afsluiting van de steeg aan de kant van de Apo- thekersdyk pas mag geschieden in over eenstemming met de ingelanden, op kos ten van de ingelanden en onder goed keuring van B. en W. De heer Sommeling (p.v.d.a.) vond, dat nu in ieder geval moet worden vast gelegd welk recht de ingelanden hebben. Voor een bespreking in de juridische commissie voelden de heren mr. Kuyt en Lambermont veeL Zoals gezegd, gaat de grondverkoop aan de kant van de Haarlemmerstraat door. De rest van de zaak werd aange houden voor nader overleg in de ge noemde commissie. De raad besloot Ged. Staten mee tc dflen, dat zyns inziens de jaarwedde var de wethouders behoort te worden be paald op f 17.700, dit met ingang van 1 juli. Een bedrag van f 129.500 werd be schikbaar gesteld voor diverse voorzie ningen in het politiebureau. Aan het slot nam de raad enige ogenblikken stilte in acht ter herden king van de tijdens zijn vergadering in het academisch ziekenhuis over leden heer Questroo. In de volgende vergadering hoopt de voorzitter hem te herdenken. verklaard dat hy de auto op een afstand ongeveer 50 meter had gezien. eis was ƒ50, het vonnis conform. „Waar kan ik in hoger beroep?", rea geerde de man. Een 76-jarige inwoner van Hoogmade stond terecht, omdat hy als bestuurder een auto, rydende op de Acacia laan te Leiderdorp, bij het passeren van ander verkeer zich op de weghelft had begeven bestemd voor tegemoetkomend verkeer. De officier meende dat het, ook gezien de leeftyd van de verdachte, een ernstig feit was en de eis werd ƒ100.- of 20 dagen. Na deze eis verzocht de man clementie, omdat hij, zoals hy zei van zijn AOW moest leven. Dit ontlokte de kantonrechter de vraag of hy daarvan >n auto kon rijden. Die is van de zaak, antwoordde hy. Het vonnis was 150.-. Een 29-jarige badknecht uit Katwijk had onder zijn toezicht een auto laten besturen door een zwager, die niet in het bezit was van een rijbewijs en die de rijkunst ook niet meester was. Hoe wel het volgens verdachte de bedoe ling was, de auto slechts ongeveer 50 meter te verplaatsen, was deze afstand toch te groot, want de bestuurder zag toch kans de auto door de gevel van woning te drukken. Een schade van enige duizenden guldens was het gevolg. Daar de verzekering deze schade niet vergoedt, was het voor de toezichthouder een duur ritje. De of ficier meende dat de toezichthouder was tekortgeschoten en eiste ƒ75,- of 15 dagen. Hoewel de man aanvoerde dat de afstand te kort was geweest in te grijpen, werd hij conform de eis veroordeeld. Een tweetal musici uit Amsterdam was gedagvaard, maar beiden gaven er de voorkeur aan niet te verschijnen. Zy hadden in de vroege morgen van 2 september 1962, omstreeks drie uur, met stenen gegooid naar enkele woonhuizen langs de Haagweg. By een der bewoners werd een ruit ingeworpen, schade ƒ17,-. Aan de politie hadden zy verklaard uit verveling te hebben gegooid. De officier sprak van ergerlijke baldadigheid en daarom eiste hij tegen elk 25 of 5 dagen. Conform deze eis luidde het von nis waarby elk werd veroordeeld tot het betalen van ƒ8,50 schadevergoeding aan de benadeelde. Voor een soortgeiyke overtreding stond een jonge Zoeterwoudse zuivel handelaar terecht. Deze had, nadat hy volgens zyn verklaring gezellig uit was geweest, rydende over de Zijldijk te Leiderdorp enkele melkbussen die langs de weg stonden, in het water gegooid. Een tweetal deksels ging hierdoor ver loren, wat een schade opleverde van ƒ10,-. Aan de politie had hij verklaard: „Wanneer ik nuchter was geweest, had ik het niet gedaan." Er waren hem door een vriend twee glazen bier beloofd, wanneer hy de bussen in het water zou gooien. Nadat tegen hem ƒ25,- was ge- eist veroordeelde de kantonrechter hem tot 30,- en tot het betalen van 10,- schadeloosstelling aan de benadeelde. Leidse gift voor Martha-stichting Maandagmiddag had in de recreatie zaal van de H. C. W. en de N.EJV1. een plechtigheid plaats. Ds. J. Veen. adjunct directeur van de Martha-stichting. die was vergezeld door de heer J. v. d. Ploeg en mej. H. Ketellapper, ontvingen na mens de beide directies en al het perso neel een enveloppe met een inhoud van 2500. Dit bedrag is bestemd voor het Sinterklaasfeest van de kinderen der Martha-stichting. De heren C. Pouw en J. van Klaveren boden het geschenk als voorzitter van de sociale fondsen van genoemde bedrijven aan. Ds. Veen releveerde ir dat de stichting nu al vo< een dergelijke gave in nemen. Allen kregen c gebakken irn de keuken stichting. „Open het dorp"" Katwijk en Valkenburg Katwyk aan Zee, Katwijk aan den Rijn en Valkenburg hadden vanmorgen vroeg voor de actie „Open het dorp" bijeen gebracht f 21.065. zijn dankwoord de achtstekeer ontvangst mag n stukje cake, fan de Martha- Expositie t.g.v. 375-jarig bestaan Hortus wordt binnen afzienbare tijd verplaatst rpER gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de Hortus Botanicus der Leidse universiteit heeft de Leidse Biologenclub, die zelf haar 39ste dies gaat vieren, in het academisch historisch museum (boven in het academiegebouw) een ten toonstelling ingericht. Na een kort woord van de praeses van genoemde club, de heer C. J. van Kuyen, knipte prof. dr. W. K. H. Karstens met een grote tuinschaar een lint van klimop door, dat de toegang tot de wenteltrap, die naar het museum voert, afsloot. het Leidse wegenschema een weg dwars door de Hortus is geprojec- In de expositiezaal hield prof. Kar stens een toespraak, waarin hy nader stilstond by de Hortus als wetenschappe lijke colleotie, als sociaal instituut voor de Leidse gemeenschap en als tuin voor het onderwys. Wat de Hortus als wetenschappelijke collectie betreft, zei prof. Karstens, dat sinds 1953 een systematicus aan het in stituut is verbonden, dat er tegenwoor dig een grote collectie orchideeën is en dat de totale collectie thans circa 10.000 soorten omvat. Jaarlijks 21.000 bezoekers Dan vervult de Hortus de functie van sociaal instituut: jaarlijks passe ren tussen de 19.000 en 23.000 be zoekers de eeuwenoude poort, die aan de ene zijde is geflankeerd door een in 1601 geplante Cluviaanse Gou denregen en aan de andere kant door een tussen 1710 en 1720 door Boerhaave geplante rododendron. Gezien dit grote aantal bezoekers vond prof. Karstens het volkomen onbegrijpelijk, dat in het kader van teerd. Ook schonk prof. Karstens aandacht aan het feit, dat de Hortus met het rijks herbarium ert het botanisch laboratorium sinds 1930 onvoldoende zyn gehuisvest. Het is dan ook de bedoeling, dat de ge noemde drie instituten binnen afzien bare tijd „de polder Ingaan", waar meer ruimte is. De Hortus zelf zal dan ook belangrijk groter worden maar het duurt dan weer enkele tientallen jaren voor dat de nieuwe Hortus dezelfde charme heeft als de oude. In ieder geval vond prof. Karstens het alleszins de moeite waard te trachten de oude Hortus te behouden als het eenmaal zover is. Wat de expositie betreft: vooral voor historisch en botanisch geïnteresseerden zyn er belangwekkende dingen te zien zoals verscheidene portretten en origi nele brieven van de stichter van de Hor tus, Carolus Olusius (15261609). Ook is er onder meer een groot, door Boerhaave vervaardigd herabarium, waarin de ge droogde bloemen en planten hun kleur nog niet hebben verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3