Op de begroting van Alphen prijkt beperkt tekort Geref. vrouwenvereniging van Oegstgeest zag historisch spel TER AAR Centrum met „3 x Koekoek" voor het Nut 19^ NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 In „Irene" te Oegstgeest vierde de Ge reformeerde vrouwenvereniging gister avond haar vierde lustrumfeest. De pre sidente, mej. M. P. Jongejan, sprak een woord van welkom tot de vele aanwe zigen, o.w. oud-leden en afgevaardigden de provinciale kring, de zusterver enigingen, de kerkraad, de hervormde vrouwenbond en jeugdverenigingen. Hierna werd een programma gevolgd onder de titel „Ik zal lofzingen". Me vrouw Kappers verzorgde de declama tie. Mevrouw Van Vliet gaf een over zicht van de afgelopen twintig jaar. De dames Kramer, Roorda, Jansze en Van ■Harten kregen bloemen voor hun 20- jarig lidmaatschap van de vereniging. Na deze huldiging was er gelegenheid voor de afgevaardigden felicitaties uit te spreken. Op een toespraak van ds. J. H. Kappers volgde de pauze. Zes dames voerden na de pauze een historisch spel in drie bedrijven op, na melijk Maria Stuart. Dit stuk speelt in de tijd toen Nederland zeer nauw was be trokken bij het Engelse koningshuis, vas toen prins Willem III, stadhou- an de zeven"Provinciën, in het hu welijk trad met prinses Mary Stuart, die voor de erfopvolging niet ver van de Engelse troon stond. Prins Willem III heeft een zeer moei lijke jeugd gehad. Hij werd, een week - het overlijden van zijn vader, ge en. Zijn moeder en grootmoeder be twistten elkaar de opvoeding. De prins werd gehandicapt door een zwakke ge zondheid. In de moeilijke dagen van 1672 ontplooide hij zich echter ten volle. Hij redde het land van de ondergang en begon aan „de bevrijding van Europa, yrijheid van geloof voor ieder". Zijn grootste vijand was Lodewijk XIV de Zonnekoning. Hij zocht tegen Frank rijk steun bij Engeland, zijn oom Karei Stuart, een broer van zijn moeder. Deze was ecHter onbetrouwbaar en heulde met Frankrijk. Hij bood echter de prins tot tweemaal toe de hand van zijn nicht Mary Stuart. Daar Karei kinderloos was, stond Mary niet ver van de troon. Zij voelde echter niet veel voor dit huwe lijk Karei stuurde één van zijn diplo maten naar Holland om het huwelijk te bereiden. Aanvankelijk stond de Prins er ook afwijzend tegenover. Op aandringen van vrienden besloot hij toch het huwelijk aan te gaan en stak 'er naar Engeland om deze zaak Verder te regelen. De ontvangst aan het Engelse Hof heeft de prins diep gegriefd. De ge woonten waren zo geheel anders dan in Holland. Het Engelse hof van die dagen stond bekend om zijn lichtzinnigheid. Men lachte wat om die Hollander. Maar ieder die met hem in aanraking kwam, ook Mary, kwam onder de indruk van zijn gro te geestkracht. Toen de aangelegen heden voor het huwelijk waren ge regeld, wilde de prins dat het hu welijk spoedig zou worden voltrok- rug. Zij hebben zich echter nooit geluk kig gevoeld in Engeland. Hun huwelijk hoewel kinderloos, is wel gelukkig ge weest. En toen Mary op jeugdige leef tijd stierf (ze was pas 32 jaar) was de prins een oude gebroken man. Toch heeft hij volgehouden. Zij beiden liggen begra ven in de Westminster Abbey in Londen. Nadat ds. Meijer nog een kort woord had gesproken, werd de avond gesloten met het zingen van het Bondslied. WOUBRUGGE Prijsjassen In Het Oude Raedbhuys werd maan dagavond een wedstrijd in klaverjassei gehouden. De uitslag is: 1. P van Luiing, 5500p.; 2. J Schijf, 5299p 3. J Kroon, 5156 p.; 4. C Boer, 5127 p.; 5. A Kastelijn 5066 p.; 6. H Koetsier. 4952 p. Er waren 26 deelnemers. Verkiezing notabel Op de maandagavond in gebouw Im- manuel gehouden herstemming vooi gemachtigde in het college der notabe len der Hervormde Gemeente werd ge kozen de heer D. C. Groot. ken. Dat geschiedde op 5 november, op prinsen verjaardag. De vader van de prinses, hertog Jacobus, heeft zich er zo lang mogelijk tegen verzet maar uit eindelijk moest hij toch toegeven. Mary - echter geen vrolijke bruid. Ze heeft dag en een nacht aan één stuk door leweend. omdat ze Engeland moest ver laten. Het heeft een hele tijd geduurd toor deze beide mensen elkaar gingen iegrijpen en waarderen en de prinses ich aan het sobere Hollandse leven had «ngepast. Tien jaar later echter kwam lï Engelse koning te overlijden en fitrdoor besteeg Mary's vader de troon Dlder de naam Koning Jacobus. Hij was en fanatiek Rooms man en de Engelse rotestanten werden aan alle kanten be- Ireigd en verdrukt. Dit volk kende dan naar één man van wie men hulp kon verwachten: de Prins van Oranje. Van Engelse kant werden pogingen in het werk gesteld Mary tot het Roomse ge loof te voeren. De prins besluit de over- icht te wagen; op 5 november landde ij in Engeland. Het Engelse leger de serteerde en liep over. Jacobus is toen gevlucht, alles aohterlatende. Mary vertrok zo spoedig mogelijk naar zag Holland nooit ZWAMMERDAM Israëlische kleuters slapen op school Beslag op gelden van wereldploegcomitè wordt opgeheven De president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft bij uitspraak in kort geding het beslag, dat de werktuigenfabriek Van der Lely te Maasland heeft doen leggen op gelden van de stichting Wereldploegwedstrijden. irotendeels opgeheven. Het beslag was gelegd op f 100.000. Het blijft nu nog ge handhaafd voor een bedrag van f 15.000 Zoals bekend eist de werktuigenfa- riek een schadevergoeding van de stich ting Wereldploegwedstrijden, omdat zij »an de bij die wedstrijden behorende iemonstraties niet mocht deelnemen met kunstmeststrooiers. De werktuigenfa briek heeft beslag doen leggen op gelden ran de stichting. Zij vroeg, een beslag van f 225.000. De president van de Haag- s rechtbank stond f 100.000 toe. De stichting spande een kort geding an om het beslag opgeheven te krijgen n heeft daarmee nu dus voor 85 pet «ucces gehad. Jhr. Witsen Elias over woog bij zijn uitspraak, dat de kansen van de werktuigenfabriek in de hoofd- procedure die betreffende de schade- fergoedingseis slechts gering zijn. Bij Mweging van belangen is er echter toch 'eden, het beslag nog voor een klein ge deelte te handhaven. BVRGERVEEN Programma feestweelc. Dinsdag: half 3, opening dorpshuis: 3.30 'ur, receptie; 7.30 uur, feestelijke avond 'oor de bevolking. Woensdag: 3 uur, gezellige middag voor de bejaarden Woensdag: 7.30 uur. toneelavond, „De tlomp en de goudvis" Zaterdag: half 4. Sinterklaasfeest voor Y kinderen; half 8, vrolijke avond voor w oudere jeugd. In het Spqarbankgebouw werd zing gehouden over Israël. De voorzit- ter van het Nut heette allen hartelijk welkom,in het bijzonder ds. Cadée. Aan de hand van een kaartje toonde ds. Cadée de grenzen aan van Israël, die eigenaardig lopen. De Joden raël zijn uit 60 landen gekomen e steeds komen er meer bij. Men vindt in Israël vele oude gebouwen, maar de laatste jaren wordt gebouwd, modern als bü ons. Er wordt veel onderwijs gedaan. Al moet worden gezegd, dat het nog niet met ons onder, wijs is te vergelijken. Aangezien de Is raëliet steeds wordt bedreigd door vijan den, moeten zowel jongens als meisjes dienst doen. Veel is er te vinden uit de tijd van koning David en Salomo, o. m. in Megiddo, waar Salomo een stal heeft gebouwd, waarin 450 paarden een onderdak vonden en silo's, waarin het werd opgeslagen. Ook van de Ro meinen is er veel te vinden. In Ceserea vindt men paleizen en amfitheaters. Veel wordt door de archeologen gedaan om de oude cultuur terug te vinden. Uit da het Byzantijns Christendom vindt men nog vele wandversieringen terug en ook prachtige vloeren. Als men de woestijn Negeb ziet, die kunstmatig wordt bevloeid door middel van buis leidingen dan is dit werkelijk een ge weldige vooruitgang. Aan de hand van prachtige kleurendia's werd hetgeen ds. Cadée had verteld, in beeld gebracht. Vaders en moeders hebben in de Kib boets een klein huisje. De kinderen gaan al vroeg naar de kleuterschool, slapen en eten daar en ook op de grote school wordt gezamenlijk ontbeten en geslapen. De ouders eten met de gemeenschap. Er is een soort coöperatie zonder winst- doeL Orgelconcert Voor slechts een 25-tal muziekliefheb bers gaf Herman van Vliet een orgel concert in de Herv. kerk. Dit was gelegenheid van de restauratie van orgel. Herman van Vliet opende het cert met een eigen bewerking van Psalm 130 en vervolgde deze met Sinfoma van J. S. Bach. Vervolgens werden ten gehore gebracht: Gavotte van W. Boyce, Trumpet Voluntary van Jer. Clarke, Adagio van J. S. Bach, Grand Choeur van Handel, en Marche Pontificale van S. Karg-Elert. Ds. C.L. v. d. Broeck, die een korte toespraak hield, betreurde het dat er zo weinig publiek was. Het is een mooi orgel vooral na de restauratie. Spreker dankte de organist, die deze avond wilde verzorgen en de fa. Koff die de restau ratie ter hand nam. DE KAAG Bejaarde heer omver- eereden Zondagmiddag veroorzaakten enkele Protest tegen annexatie Opnieuw heeft Zwammerdam een testactie tegen de voorgenomen annexatie gevoerd. Gistermiddag reden twee gens naar het Binnenhof in Den Haag, waar vanmiddag de volksvertegenwoor diging over de voorstellen zou beraad slagen. Op deze wagens werd de naamste wens van Zwammerdam tot uitdrukking gebracht: onze gemeente wil haar zelfstandigheid behouden: geen opdeling tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn. Gisteravond heeft ook het televisie journaal aandacht aan de actie van Zwammerdam besteed. Er werd een beeld gegeven van de ligging van deze gemeente tussen de twee grote „zusters" en van het leven en werken in het dorp. BENTHUIZEN IJsclub De Eendracht Gisteravond hield de ijsclub De Een dracht haar ledenvergadering. Qp het ze ventigjarig bestaan van deze vereniging hopen wij dezer dagen terug te komen. De voorzitter, de (heer W. Mets, werd herkozen. In de plaats van mevrouw Runsin'k-Hak werd tot penningmeester de heer J. Roggeveen gekozen. De vere niging is tot aankoop van een baanver- lichting overgegaan. Men besloot een be drag van ƒ25 te storten voor de actie Open het Dorp. Actie Open het Dorp. De actie Open het Dorp heeft in onze gemeente f 622.50 opgebracht. HAZERSWOUDE Burgerlijke stand GEBOREN: Henriëtte d v J Harkes en H van Beek; Pieter z v G L de Knegt en A E Staal; IJvonne Maria, d v C Zandbergen en M Duindam; Hendriks Rosalina Dirkje, d v H Steenbeek en H Boer; Jolanda Catharina Maria, d v J P Wassing en M S van der Plas. ONDERTROUWD: Lambertus Joh an ;s Windhorst 26j en Jansje Kroon 20 J; Johannes Thomas van Vliet 26 j eD Geertruida Adriana Maria Ouweriing 27 j; GEHUWD: Rudolf van der Spek 32 j en Petronella 29 j; Johannes Speckling 21 j en Jacoba Maria Theresia van der Heiden 23 j. Commissaris in drie Rijnstreek-dorpen Vandaag heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, een werkbezoek gebracht aan Lei- muiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. Omstreeks negen uur werd hij met zijn vrouw in het raadhnis van Leimulden ontvangen. Het echtpaar bleef daar een uurtje voor kennismaking en besprekin gen, waarna een bezoek werd gebracht aan de chemische fabriek Eureka aan het Noordeinde. De commissaris en zijn w toonden zich zeer geïnteresseerd ln wat zij bier te zien kregen Aan de tocht naar de Westeinder pias- in namen de dames uit het gezelschap niet deel. Samen met mevrouw Kammen- ga bezichtigde mevrouw Klaasesz intus sen de modelstal van veehouder Vonk in Vriezekoop. Ook gingen zij op bezoek bij t.wee echtparen, die binnenkort zes tig jaar getrouwd zijn. De commissaris bekeek het uitbrei dingsplan en stelde zich op de hoogte van de bedrijvigheid in Boots Betonfa- briek. Bij het aanbreken van de middag zaten commissaris en mevrouw Klaasesa in aan een lunch ten huize van de bur gemeester, waarmee het bezoek aan Leimuiden werd afgerond. Om twee uur arriveerde mr. Klaa sesz bij het raadhuis van Rijnsaterwoude. Hij bekeek vervolgens de gerestaureer de hervormde kerk. Om drie uur kwa de hoge gasten in Nieuwveen aan. Ook hier werd het uitbreidingsplan be zichtigd, gevolgd door een bezoek aan bloemisterij Lek. Daarna gi- - men thee drinken bij de zusters van Huize Ursu la, waar tevens een kijkje werd genomen in de b.l.o.-school. B. en W. over stand van zaken jongelui, die in een auto de snelheid voor het dorp (15 km) over schreden, een verkeersongeval, waarbij de bejaarde heer Volmer uit de Emma- laan gewond raakte. Bij een onoverzich telijke bocht in de Julianalaan, ter hoog de familie Van Ruiten, raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt. De wagen reed de bejaarde heer die juist een wandelingetje maakte. De heer Volmer kwam ln het tuintje de familie Van Nieuwkoop terecht werd per ambulance naar huis ge bracht. Gelukkig vielen de verwondingen achteraf nogal mee. Actie Open het Dorp Voor de Actie Open het Dorp brachten de inwoners van De Kaag een groot aantal lucifersdoosjes naar het postkan toor. waardoor in totaal f 869,27 werd bijeengebracht Geref. jeugd hield haar jaarvergadering De Geref. jeugdvereniging „Jong Ge reformeerd" heeft zaterdagavond haar jaarvergadering gehouden in de gymnas tiekzaal. De avond stond onder leiding van de heer Arie Esveld. Na de opening las mej. Alie van Straa- ten een gedicht. Mej. Greet v. d. Haven vertelde in haar jaarverslag, dat de ver eniging nu 17 leden telt en een kassaldo heeft van f 6375. De vergaderingen wor den nu op zondagmorgen gehouden nt afloop van de kerkdienst. De heer Cor de Kleer hield een inlei ding over „Een vrije vogel", handelend de genezing van een melaatse (Mar kus 14045). De heer Kim Kapteijn las vervolgens ;n gedicht voor, waarna het onderwerp werd besproken. Van een vijftal heren en een vijftal dames werd de kennis getoetst over uit eenlopende onderwerpen. De heren won- In de pauze werd een verloting gehou den voor de jeugdactie „Heb het hart eens" ten bate van de zending in Roean- da. Na de pauze voerden de leden een to neelstuk op, getiteld: „Ruwe stormen", een verhaal uit de tijd van de waters- De rol van een kleine boer werd ge speeld door Tony Tekelenburg; boerin was zijn vrouw, Greet Goedhart. Bas, hun zoon werd uitgebeeld door Cor Roo- denburg. Beb Schouten moest doorgaan voor de dochter met moderne opvattin gen. Arbeider Barend was Cor de Kleer. Een met aardse goederen rijk bedeelde boer was Riet Kapteijn en Arie Esveld heette Jaap. Lenie Esveld speelde de rol van wijkverpleegster Lies Nieuwenhuis, Mary Esveld moest Leentje vertolken en Adrie Dol ging door voor buurman Wout. Het was een mooi toneelstuk, dat goed werd gespeeld onder leiding van de heer P. Th Pijper. Alleen waren niet allen rolvast. Ds. Heinen sloot de avond. Veilingoverzicht Het koude weer van de afgelopen week was er oorzaak van. dat de aanvoer van witlof kleiner bleef dan werd verwacht. En doordat de aanvoer niet groot was, ging de prijs omhoog, vooral aan het eind de week, toen zelfs boven de gulden per kilo werd besteed. De kwaliteit was behoorlijk goed tot best en het produkt as zeer gevraagd. De aanvoer van spruiten was vrij nor maal, de kwaliteit heel goed. Ook hier prijsstijging tengevolge van de kou de, tot boven de gulden per kilo. Deed bij het witlof het binnenland de wijzer de klok omhoog gaan. bij de sprui- was de export er ook bij. Andijvie was er weer van allerlei kwa liteit, soms door de vorst aangetast Voor goede kwaliteit werd een beste prijs be taald en ook de mindere kwaliteit kon goed meekomen De aanvoer wordt lang zaam minder Boerenkool is thans een gezocht arti kel, waarvoor men een beste prijs betalen. De aanvoer is nog niet groot maar de kwekers die nu leveren profi- Andere koolsoorten werden eveneens goed betaald, maar de tuinders maken geen haast met de leverantie. Ze wachten een nog beter prijsniveau, als het maar koud blijft. Vrij plotseling is de tomatendrukte voorbij. De kou heeft de kwaliteit in de niet-voldoende verwarmde kassen snel doen teruglopen. De extra-kwaliteit was heel goed en die ging naar het buiten land. Prej is schaars en duur, evenals uien Waspeen bracht een matige prijs op. De kwaliteit is heel goed, maar de aanvoer niet groot. Sla ging er vlot in tegen een behoorlijke prijs. De aanvoer is te klein om het buitenland te interesseren, zodat de binnenlandse marfet de prijs moet ma ken. Fruit is schaars en wordt goed be taald. Nooit Gedacht verloor De damclub Nooit Gedacht uit Ter Aar speelde tihuis een competitiewedstrijd te gen KDC 2 uit Kawijk en moesten tegen de Katwijkers het onderspit delven met 812. De gedetailleerde uitslag was: W. J. v. d. StarrenC. Gruyt 20, W. Sna- terseJ. van Duivenbode 02, Ant. Hart veldD. van Beelen 02. Jac. v. d. Star renC. Goedhart 11, Jan v. d. Starren G. van Beelen 11, D. van Leeuwen L. Schoneveld 0—2, W. van Vlietr-C. de Winter 02, Nic. KalshovenA. v. Bee len 20, H. C. A. BroerD. Glasbergen 20. Jac. LandwaardJ. Schoneveld 0—2. Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn hebben de gemeenteraad het dikke boek weer doen toekomen dat „Begro ting" heet. Daarbij nog een aantal dunnere boeken, bevattende de di verse bedrijfsbegrotingen en die der gemeentediensten. Om maar met de deur in huis te vallen: het tekort op de gewone dienst wordt geraamd op f 67.000. en W. schrijven dat zij er met onte vreden over zijn, het tekort tot dit be drag te hebben kunnen beperken. Wc kunnen die tevredenheid begrij pen. De begroting voor 1958 had nog eer tekort van f 295.000; voor 1960 was hel f 200.000; voor 1961 f 145 000; vorig jaar as men gezakt tot f 68.000. De nadelige verschillen ten opzichte in 1962 zijn: kapitaalslasten f 164/"" personeelsuitgaven f 113.100; Gemeente werken f 90.700; onderwijs f 47.300; so ciale zaken f 150.300; woningbouw f 13X100. De voordelige verschillen ten opzichte van 1962 zijn: uitkeringen ge meentefonds f 483.600; belastingen f 67.400; subsidie tertiaire wegen f 24.300 diverse kleine verschillen f 1000. Volkshuisvesting Het verlopen jaar is, voor wat de wo- ningproduktie betreft, zeker geen vruchtbaar jaar geweest. Tussen 1 vember 1961 en 1 november 1962 zijn n.l. rond 440 woningen gereed gekomen. Op laatstgenoemde datum waren voorts nog circa 380 woningen in aanbouw. Uit de omstandigheid, dat desondanks ir het aantal ingeschreven woningzoeken den nagenoeg geen wijziging is gekomen, blijkt zonneklaar, dat de woningbouw in deze gemeente nbg steeds niet de vang en het tempo heeft bereikt, die noodzakelijk moeten worden geacht in de woningbehoefte in voldoende mate te voorzien. Thans wachten nog premie-aanvragen, betrekking hebbend op rond 300 wonin gen, op afdoening. Gezien het feit, dat het richtcontlngent voor premiebouw voor 1962 slechts 70 bedraagt, is het duidelijk, dat met de realisering van de ze planen vermoedelijk nog wel enkele jaren gemoeid zullen zijn. Zoals bekend is momenteel voor ningbouw in de gemeente nagenoeg geen bouwrijpe grond meer beschikbaar. Het wachten is dus op het gereedkomen de in uitvoering zijnde werken in het plan „Noord". De personen of instellin gen. die zich tot de gemeente hebben gewend met het verzoek voor woning bouw in het plan „Noord" bouwterrein ter beschikking te stellen, hebben B. en W. voorlopig ter nadere beslissing doen inschrijven. Gezien het grote aantal in gekomen aanvragen mag worden aange nomen, dat de bebouwing van de be schikbaar komende terreinen behoudens onvoorziene omstandigheden en onder voorbehoud van de vereiste rijksgoed keuringen, in een vlot tempo zal kun nen plaats vinden. Sedert 1 november 1961 werden rond 25 onbewoonbaar ver klaarde en andere krotwoningen" blij vend aan de bewoning onttrokken. Als gevolg van het gereedkomen van de twee in aanbouw zijnde complexen van elk 56 keuzeplan-woningen zal het mogelijk zijn tot verdere ontruiming van krotwoningen over te gaan. Van de mogelijkheid voor gesubsidi eerde woningverbetering wordt nog steeds een dankbaar gebruik gemaakt. In het afgelopen jaar werden rond 50 particuliere woningen voorzien van een toilet met waterspoeling ter vervanging van een ouderwets privaat. Onderwijs In verband met de te verwachten wo ningbouw in „Noord" beraden B. en W. zich thans over de mogelijkheid om te komen tot een zekere concentratie van de aldaar in de eerste tijd noodzakelijke schoollokalen. Nog daargelaten de ten opzichte van het nieuwe dorpsdeel veelal minder gunstige ligging van de scholen kunnen deze de leerlingenaanwas, voort vloeiend uit de komende vestigingen in „Noord" slechts voor een zéér klein ge deelte opvangen. Daarom zal alles in het werk gesteld moeten worden om te voorkomen dat niet tijdig huisvesting de leerplichtige kinderen in een school van de voor hen gewenste rich ting aanwezig is Hoewel vermoedelijk in zekere mate met tijdelijke oplossingen zal moeten worden gewerkt, willen B. en W. ei streven direct te komen tot permanente bouw. Dit zou kunnen geschieden door bijv. te beginnen met een zes-klassige school en deze voorlopig naar behoefte te splitsen, waarbij B. en W. ervar gaan, dat de protestants-christelijke be- •Ikingsgroep ln Noord voor het lager onderwijs zal samengaan. Ook in het komende jaar kon nog geen urgentieverklaring worden verkregen voor de vervanging van de school aan de Hooftstraat. De verwachting dat in de loop van dit jaar een begin zou kun. nen worden gemaakt met de bouw van een school, voor het bijzonder buitenge woon lager onderwijs, is niet verwezen lijkt. De hiervoor vereiste goedkeurin gen konden nog niet worden verkregen Voor nieuwe kleuterscholen is er nog weinig perspectief. Voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Da Costa- straat is rijksgoedkeuring aangevraagd. Het Is B. en W. bekend, dat het be stuur van het Chr. lyceum zijn pogingen om tot de bouw van een nieuwe school te komen, onverminderd voortzet. Het bestuur van de Chr. Technische school heeft ook nog steeds met een groot tekort aan ruimte te kampen. Deze voorzienin gen zijn echter ln de eerste plaats een aangelegenheid van de betrokken bestu ren en het rük. Bouwrijpe grond Nu in 1962 een aanvang is gemaakl met de ophogingswerken in plan-„Noord" en verwacht mag worden, dat de eerste fase nog in 1962 zal worden afgesloten, verheugd het B. en W. te kunnen mede delen, dat alle vergunningen voor het exploiteren van de eigen zandwinning nabij de Scheve Jaagbrug zijn verkre gen. Hierdoor zal het mogelijk zijn. reeds in het komende jaar een aanvang te ma ken met de ophogingswerken ten be hoeve van het sportveldencomplex ten noorden van de Kromme Aar en zal de gemeente ook tijdig kunnen voortgaan met de werken in „Noord". Dit geldt niet alleen de woningbouw en de ove rige in een woonwijk behorende gebou wen, maar evenzeer de industriële ves tigingen. In de loop van 1963 hoopt men een aanvang te maken met het uitbrei den van de Rijnhaven. Gemeentewerken Wat de afdeling Gemeentewerken be treft wordt gewezen op het voortduren de personeelsgebrek. De sanering van het centrum verloopt traag; moeizame onder, handelingen worden gevoerd over de aankoop van panden en percelen. B. en W. hebben evenwel goede hoop. dat in 1963 voortgang tot de oplossing van dit probleem kan worden gemaakt Voorbe reidingen worden getroffen tot verbete ring van de Kerkstraat en de Stations straat, de bouw van een riool, waterzui veringsinstallatie voor de lege zijde en voor „Noord", de aanleg van een wandel pad tussen Castellumstraat en Hoflaan langs het kanaai achter Alphen, de ver betering van de Gnephoek en de Linden- hovestraat, de doortrekking van de Euro. pasingel naar het industrieterrein en de doortrekking van Conradstraat van Ha- zeveld af tot Hofbrug. Gasbedrijf het niet te optimistisch aan te nemen dat het verbruik voor het eerst in de geschiedenis van het gasbedrijf tot boven 4.000.000 m3 zal komen, hetgeen ten op zichte van de begrote omzet een stijging van meer dan 8% zou betekenen. Hoewel voor 1963 niet mag worden ge rekend op een even sterke stijging kan toch ook voor dat jaar op een, zij het geringere, toeneming worden gehoopt, mede gezien het aantal woningen, dat In aanbouw Is. Ook financieel zal het jaar 1962 voor het gasbedrijf vermoede lijk een meevaller opleveren, daar do verhoging van de calorische waarde van het gas, waarop bU de begroting gere kend was. nog niet ls doorgevoerd. Een dergelijke meevaller is voor het gasbedrijf wel zeer aantrekkelijk, daar lonen en materiaalkosten nog steeds een stijgende lijn vertonen en het zich laat aanzien dat daaraan voorlopig geen eind zal komen. Voorzover bekend zal de verhoging van de calorische waarde nu in het voorjaar 1963 zijn beslag krijgen. Hopelijk zal het mogelijk zijn de nade len daarvan op te vangen zonder prijs verhoging. zodat voor de kleinverbrui kers in feite een prijsverlaging van circa 6% ontstaat. Voor de contractverbruikers betekent de verhoging van de calorische waarde volgens de contractvoorwaarden een evenredige prijsverhoging. Was er voor 1962 nog een verliesraming van f 3000. voor 1963 is een winstpost ge raamd van f 6000. Waterbedrijf Naar verwacht wordt zal de in 1962 nuttig afgegeven hoeveelheid water de 900 000 m3 overtreffen. Terwijl de weers invloeden in het voordeel van het gas bedrijf hebben gewerkt, is het tegen overgestelde het geval bij het waterbe drijf. De stijging, ten opzichte van 1961 is dus alleen te danken aan de toeneming van het inwonertal en de grotere mate van hygniëne. Stijging van de nuttig af gegeven hoeveelheid water is noodza kelijk voor het waterbedrijf, omdat het verschil tussen kostprijs en opbrengst als gevolg van de belangrijke investerin gen en van de stijging van lonen en ma- terialenkosten bij gelijkblijvende tarie ven steeds kleiner wordt. De winstuit kering uit de gemeente, voor 1962 ge raamd op f 22.000. wordt voor 1963 ge steld op f 7000, maar de post afschrij vingen heeft men bijna f 9000 lager ge steld dan voor 1962. Elektriciteitsbedrijf Als de voortekenen niet bedriegen, zal de inkoop van elektriciteit (van Leiden) voor het eerst in de geschiedenis in 1962 de 20.000.000 kWh bereiken. De winstuit kering aan de gemeente wordt voor 1963 geraamd op niet minder dan f 69.033,57 (vorig jaar f 57.130,35). Na een beschouwing over de financiële vooruitzichten concluderen B. en W. dat een verruiming van de algemene midde len nodig zal zijn. Immers, ondanks de hogere ramingen wegens uitkeringen uit het gemeente fonds vertoont de gewone dienst van de beduidend worden. Alle factoren hebben n.l. meege. werkt om deze omzet tot een hoogte punt op te voeren. Van die factoren zijn te noemen de aanhoudende welvaart, waardoor verbruikers wat royaler met energie omspringen; het feit, dat in veel nieuwe woningen een gasgeyser wordt geplaatst, en vooral het koude voorjaar en de koude zomer. In dit stadium is ALPHEN AAN DEN RIJN T JET blijkt niet gemakkelijk te zijn een grote produktiviteit in het ver- ■LJ. vaardigen van blijspelen te tonen en dan ook nog steeds de goede toon te handhaven. Marcel Achard, nu 63 jaar, heeft reeds meer dan dertig to neelstukken geproduceerd en elk jaar weer komt er op de Parijse planken wel een nieuw stuk van deze Fransman, die weliswaar de techniek van het toneelschrijven beheerst als weinig anderen, maar niet uitmunt door goede smaak en zin voor verhoudingen. Het succes met zijn „Mannetje uit de maan" en vooral met „Een mal meisje" heeft toneelgroep Centrum ér waarschijnlijk toe gebracht een kort na de tweede wereldoorlog ver schenen werkje uit de kast te halen. „La Bagatelle" kreeg in ons land de geheimzinnige titel „Driemaal koekoek" mee. Geen hoger subsidie voor muziek, menen B. en W. van Alphen De drie plaatselijke muziekverenigin gen Arti et Religioni, Crescendo en DSS (Aarlanderveen) werden in 1960 en 1961 gelijk gesubsidieerd met een bedrag van f 600 per jaar. De Chr. muziekvereniging 'heeft het gemeentebestuur verzocht voortaan de normen te hanteren, die daarvoor zijn aanbevolen door de vier samenwerkende landelijke federaties van harmonieën-fanfares. Zou men de ze normen hanteren, die inderdaad be-' langrijk hoger liggen, aldus B. en W., dan had men in 1961 moeten uitkeren resp. f 1000 (DSS). f 1250 (Crescendo) er f 1500, totaal dus f 3750; men heeft ui*- gekeerd driemaal f 600 is f 1800. Hierbij dient evenwel te worden be dacht, aldus het college, dat deze ve gingen, als gevolg van het raadsbesluit van 29 maart 1961 tot kwijtschelding de schuld van het geliquideerde formfonds aan de gemeente, een i recte maar forse subsidiëring ihi hebben genoten. de elders financieel worden gesteund, heb ben B. en W. terzake bij rond 50 ge meenten Informaties ingewonnen. Hier uit is gebleken, dat voor de daar ver strekte subsidies zeer uiteenlopende maatstaven worden aangelegd en dat de daaruit resulterende bedragen onderling belangrijk verschillen, alsook dat van die 50 gemeenten slechts 4 de normen aan houden die door de samenwerkende lan delijke federaties rijn geadviseerd. In de uitslag van de enquete zien B. en W. dan ook geen aanleiding voor te stellen om bij de subsidiëring van de in onze gemeente gevestigde muziekvereni gingen de door de vier samenwerkende landelijke federaties aanbevolen nortnen te gaan hanteren Elk jaar weer moeten alle mogelijkheden om het begrotingste kort zo beperkt mogelijk te houden wor den aangegrepen; om maar niet te spre ken van een mogelijkheid om een slui tende begroting te verkrijgen. Onder de ze omstandigheden achten B. en W. het niet verantwoord, hiervoor hogere be dragen voor te stellen. Als zo vaak is het motief sterk verwant met Chaplin. Achard laat vaak een door door goede man of een meisje met een blanke ziel optornen tegen de narigheden het leven. Bij hem weet het goede steeds te overwinnen standigheid die zich in het echte leven helaas te weinig voordoet. „La Bagatelle" speelt in het Innsbrück van 1947. De burgers zuchten onder de gevolgen van de oorlog, zij moeten zich met karige, op bonnen verkrijgbare rant soenen tevreden stellen en het is geen wonder, dat sommige meisjes al gair van het rechte pad afwijken teneinde hun rantsoenen wat aan te vullen. Eén zo'n meisje. Victoria, heeft reine ziel bewaard hoewel zij kennelijk niet anders dan een soldatenliefje kan worden genoemd. Met haar komt schuchtere Franse soldaat in contact, door Achard getekend als de „big van het regl ment" en het grappige moet dan komen van de labiele verhouding gen uit de provincie met het door de wol geverfde meisje. De narigheden stapelen zich op als de jongen, Roméas. ook ln conflict komt met Oostenrijkers dip zich ontpoppen als zeer anti-Franse figu- eisen die deze rol stelt. Piet Römer viel op als man van de militaire politie, een zeer goede typering met veel gevoel voor humor gebracht. Een spontane collecte voor de actie gelukkige om- „Open het dorp" bracht in vijf minuten f270 bijeen en dat van 240 aanwezigen, een prachtig resultaat! Later op de avond werd het door Centrum aan Mies Bouw man aangeboden. G. T. Aankoop perceeltje weiland Ten behoeve van de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie „West" dient nog de beschikking te worden ver kregen over een aan de heer A. G. van der Hulst, alhier, in eigendom toebeho rend perceeltje weiland, ter grootte van ongeveer 270 m2, schrijven B. en W. aan de raad. Na onderhandelingen is de eigenaar- gebruiker bereid gevonden het perceel tje aan de gemeente ovw te dragen voor een bedrag van f 473,80. Achard noemt dit „een blijspel naar aanleiding van een drama" Hij houdt iet van te spelen met theatrale of melodramatische effecten en bij hem zien 'e dan ook een aan het dichterlijke ante schrijftrant. In sommige werken ls dit stramien verrassend uitgewerkt worden de onwaarschijnlijke situaties aanzienlijk door afgezwakt, maar in La Bagatelle zijn de accenten zo dik aangezet dat het niet lukt. Wij treffen scènes aar met voortreffelijke humor, naast gedeel ten die niet alleen goedkoop, maar ook hoogst banaal zijn De vertaling var Remco Campert is daaraan ook niei weinig debet. Bovendien heeft de regie van Elly van Stekelenburg. die ook het aardige decor heeft ontworpen, de nadruk gelegd op de platvloerse zijde van het stuk. waardoor het meermalen een peil bereikte dat aanvaardbaar moet worden geacht. Simone Rooskens als de schone met de vartste ziel is door de regie ook niet op gevangen, zodat zij haar talenten aan de ene zijde uitputte in een humoristische speeltrant en aan de andere zijde dan wel moest struikelen over de dramatische kant van het geval. Leen Jongewaard kon beter voldoen in zijn rol van Roméas. een bijzonder grote prestatie gezien de zware Aankoop panden Jullanastraat Ten behoeve van de realisering van de regeling bebouwde kom gedeelte „Kerk straat" dient de gemeente de beschik king te krijgen over grond gelegen ach ter de percelen aan de Julianastraat. On derhandelingen met de heren A. L. Oude- ;n D. Baas, alhier, eigenaren van de woningen Julianastr. 37, 39, 41. 43, 45 en 47 en van het woon-winkelpand Juliana straat 51, hebben gefleid tot overeenstem ming over de overdracht aan de gemeen te van deze percelen voor een bedrag van f 32.500. Verkoop bouwgrond De heer J. H. Nijveldt, wonende te Waddinxveen, wenst ten behoeve van de bouw van een woning een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kerkvaarts- weg te Aarlanderveen, ter grootte van ongeveer 499 m2. van de gemeente aan te kopen. Met de koper is overeenstemming be reikt over een prijs van 23 per m2 voor de grond, gelegen binnen een af stand van 20 meter van de van de weg afgekeerde zijde van het trottoir en van f 6 per m2 voor de grond op grotere af stand. Sfeer in 't gezin f De „Nieuwe Leidsche" er in I

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11