Rol van Strauss onder de loupe MAX TAILLEUR Conservatieven nog 110.1 maar meerderheid klein Kritiek op vergoedingen commissarissen C.E. ABASIN ]*i een. feoafce Ky Spoorwegen in de V.S. Mijn motor heeft er nu veel meer zin in! tl 196 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 IC IM HOGERE BROODPRIJZEN De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft in ant woord op vragen van het lid van de Tweede Kamer mr. H. B. Engelsman (soc.) meegedeeld, dat inderdaad op vele plaatsen de broodprijs met drie cent is verhoogd en in sommige gevallen zelfs met nog meer centen, hoewel naar de mening van hem en de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen. de stijging van de broodprijs sedert de invoering van het E.E.G.-heffingenstelsel voor granen, op grond van de daarna op getreden stijging van de bloemprijs, niet meer dan tweemaal een cent had mogen bedragen. In welke mate hierbij een rol heeft gespeeld, dat gebieden met lage broodprijzen zich optrekken aan elders door de minister toelaatbaar ge achte hogere broodprijzen, is volgens de minister moeilijk vast te stellen. In antwoord op de vraag van de heer Engelsman welke maatregelen men overweegt om de „kennelijk uit de hand gelopen broodprijsontwik keling weer in juiste banen te leiden en te bevorderen, dat een over zichtelijke en controleerbare situatie met betrekking tot de broodprijs ontstaat" deelt minister De Pous mede, dat met de Nederlandse bakkerij stichting overleg plaats vindt inzake de vaststelling van de hoogte van de broodprijzen. De minister geeft er onder deze omstandigheden de voor keur aan het resultaat van dit overleg af te wachten, alvorens eventuele maatregelen te treffen. KOLENPRIJZEN aar kail teld. Et ;emeen s te la en bij aan d ken dal ncipieei nadelen Ier lift; itwoord. Dezelfde bewindsman heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer J. J. H. Kramer (soc.) medege deeld, dat blijkens de voorlopige resultaten van een door de economische controledienst ingesteld onderzoek er geen aanwijzingen zijn van een on regelmatige handel in de zg. trailerkolen. Er is geen aanleiding te ver onderstellen, dat met de prijsvorming van deze trailerkolen (die veelal per trailer worden ingevoerd) wordt gehandeld in strijd met de bepa lingen van het E.G.K.S.-verdrag en ook is gebleken, dat de marges van de importeurs niet in strijd zijn met de door minister De Pous gestelde Het Kamerlid had ook gevraagd, of het voorkomt, dat de kolenhandel de goedkopere antraciet, geleverd door Nederlandse mijnondernemingen, mengt met de uit het buitenland ingevoerde duurdere antraciet en deze aan de verbruiker aanbiedt tegen de prijs van de duurdere buitenlandse antraciet. Hierop antwoordt de minister het volgende: De huisbrandkolensituatie heeft zich dusdanig ontwikkeld, dat de detaillisten hun kolen thans uit een groter aantal bronnen moeten be trekken dan voorheen. Dit brengt met zich mede, dat men ook reeds om redenen van opslagmogelijkheid steeds meer genoodzaakt is over te gaan tot mengen. Deze mengpakketten bevatten ook een zij het uiteen lopend deel Nederlandse kolen. ivolging idiëntie trokken thouds ■ffa rij nov Mytyk :an pas ngsplan ■d. M.S.G. lokalen DE SPIEGEL-AFFAIRE vraagt u spaar lege pakjes LEXINGTON Zoals U weet probeer ik een miljoen gulden bij elkaar te brengen om voor reuina-patiënten, die nooit hun huizen kunnen verlaten en al jaren aan hun bed gekluisterd liggen, een reuma-vakantie-huis te stichten. Kunt u zich voorstellen, de dankbaarheid die ik koester jegens U die mij reeds geld en postzegels stuurde om mijn ideaal te verwezenlijken? Een nieuwe gelegenheid wordt u geboden om mij te helpen: Stuur mij LEGE PAKJES LEXINGTON! De importeur van deze sigaret geeft mij voor elk leeg pakje één cent. Stuur mij zoveel mogelijk tegelijk, spaar ze met vrien- 1^— 1 1 -g/-v^en en kennissen. Voor dit doel is elke cent belangrijk 11111 1 vJCll en ik kan zovéél centen gebruiken om te komen tot voor het reuma-vacantie-huis* DOE HET ZO: Zendt mij zoveel mogelijk lege pakjes Lexington toe. Adresseer: Max Tailleur Reuma-Actie, Postbus 1000, Amsterdam. Ik - en nog veel meer de reuma-patiënten die dank zij u eens vakantie kunnen nemen - zullen u dankbaar zijn. MAX TAILLEUR HET COMITÉ: Voorzitter: Mr. W. J. Geertsema, Burgemeester van Wassenaar (voorzitter Nationaal Reuma-fonds), Secretaris: R. J. Vogels, Penningmees ter: A. Marx. Verdere leden: Jhr. H. van Karnebeek, Prof. Dr. J. Goslings, Dr. J. J. de Blécourt, Dr. A. Pit, C. Numann. Mijn dank voor de financiële steun van de Amstel Brouwerij. Wijnhandel Schaefers-Würdeman Amsterdam, Diamantindustrie N.V. D. Drukker en Zoon, Amsterdam. En aan de N.V. Cigarettes Imp. Cy v/h A. J. Blok, Scheveningen, die mij in staat stelde de actie met de lege pakjes Lexington te voeren. Bij tussentijdse verkiezingen In de vierde van de vijf tussen- se^vajie tijdse verkiezingen, die donder dag in Engeland zijn gehouden, heeft de conservatieve partij de zetel waar het om ging met een uiterst kleine meerderheid kun nen behouden. Dit geschiedde in Towcester (South Northamptonshire), waar de partij de meerderheid van 5934 stemmen die rij bij de vorige verkiezingen verkreeg, zag slinken tot 917 stemmen. De conservatieve kandidaat kreeg 14.921 stemmen, tegen 14.004 voor labour, 7002 voor de liberalen en 332 stemmen voor een onafhankelijke kan- j waar hun zetel behou den. doch met een meerderheid die van 6787 bij de vorige verkiezingen, was teruggelopen tot slechts 220 stemmen. De uitslagen i~ (Van onze correspondent te Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft gisteren in een rede voor radio en tv toegezegd, dat een speciale regeringscommissie is ingesteld, die de gebeurtenissen, welke ge leid hebben tot de „voorlopige arrestatie" van de Spiegel-redac- teur Conrad Ahlers in Zuid- Spanje, volledig moet ophelderen en alle details moet vaststellen. Tevoren had het Federale hoogge rechtshof te Karlsruhe de protesten van het weekblad Der Spiegel tegen het loorzoeken van zijn kantoren in Ham burg en Bonn en tegen de inbeslag neming van documenten, afgewezen. Voorts achtte het Hof de stelling van het weekblad, dat met deze huiszoekin gen de persvrijheid zou zijn geschonden, onjuist. Het Hof verklaarde in zijn uitspraak, dat het onderzoek nieuw belangrijk bc- wijsmateriaal heeft opgeleverd, waar door de ernstige verdenking van verraad wordt gesteund. Voorts zei het Hof geen aanleiding te hebben om te twijfelen aan de mening van deskundigen, dat een j artikel in het weekblad, waarin melding, werd gemaakt van ernstiige tekort komingen bij de Westduitse strijdkrach ten. verschillende defensiegeheimen be vatte. welker publikatiie bijzonder scha- dellijk was. In de huidige omstandig heden kon een dergelijke misdaad, indien begaan, noodlottig zijn voor het gehele Duitse volk, met inbegrip van de vrije pers, aldus het Hof. Later is gebleken, dat Adenauer met de speciale commissie doelde op de miniisters van defensie, binnen- en buitenlandse zaken en justitie, aan wie hij kort voor zijn vertrek naar de V. S. op 13 oktober opdracht had gegeven, een gezamenlijk rapport op te stellen over de hulp. die zij aan de Federale open bare aanklager hhebben verleend bij de actie tegen Der Spiegel. Overigens po paalde Adenauer zich tot een feitelijke beschrijving van de zaak van regerings standpunt en sprak hij r niet over. hoe hij hoopt zijn kabinet te reorganise! sie) zal gebeuren, die op ..eigen houtje" de Spiegel-affgire aan -het rollen zou hebben gebracht. Intussen heeft Stamrnberger, die mi nister van justitie is en door Strauss buiten de affaire zou zijn gehouden, totdat de belangrijkste arrestaties al waren verricht, gisteren op een pers conferentie gezegd dat Strauss de zaken tot in de kleinste details heeft geleid. Hij had zich zelfs beroepen op persoon lijke instructies van bondskanselier Adenauer, waarvan later bleek, dat zy nooit hebben bestaan. Advertentie Bij rassenrel 300 I Formidabel hoge bedragen De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren ongeveer 300 negers gearresteerd bij een overval op de negenvijk Mbek- weni bij Paarl. Meer dan 300 politieman nen namen er aan deel. Traangasbommen. ijzeren staven en andere wapens werden in beslag geno- Het hoofd van de Zuidafrikaanse poli tie, generaal-majoor Johannes Verste, zei dat er geen aan wijzigingen zijn dat de onlusten door politieke activiteit zijn veroorzaakt. De enige wapenhandelaar in Paarl heeft intussen zijn gehele voorraad re vers en automatische wapens ulti kocht. In totaal zeven ton uitgekeerd .noeming kwam. Zijns inziens was dit i alleen mogelijk aangezien de Friesch- jGroningsche ..het voor het zeggen had", i Dit is alleen mogelijk in een totalitaire staat", zo zei hij. Hij vroeg zich voorts af of er geen andere vooraanstaande commissarissen konden worden gevon den en meende dat men zich zo. op het „Een formidabel bedrag", zo honende vlak begaf. (istermiddag gehouden vergade- aldus spreker. Ook andere aandeelhou- wat t minister Strauss (defer Literaire kritiek op Stalin MA* N.V. Gemeenschappelijk Eigen dom, maatschappij lol exploitatie van woon- en winkelhuizen, ont vangen wegens het uittreden uit het bestuur van de N.V. Zij kre gen vergoedingen van 50.000 tot 90.000 gulden per persoon als gevolg van de overname der aan delen door de Friesch-Groning- sche hypotheekbank. Hiermee is in totaal 700 000 gemoeid. Mr. J. de Wilde, directeur van de hypotheekbank, meende dat dit een „volkomen normale vergoeding is en niet exorbitant hoog". Overigens ging dit de aandeelhouders van „G.E." „weinig aan" daar de Friesch-Gro- ningschc dit betaalt. De andere gegadigde voor de aan delen Gemeenschappelijk Eigendom (De Landbank) zou hetzelfde aan commissarissen hebben geboden. Zo als bekend heeft de Friesch-Gro- ningsche circa 75 procent van de aan delen „G.E." verworven. Aandeelhouders meenden dat de voor gestelde tien commissarissen welke allen in dienst zijn van de Friesch-Gro- ningsche. niet onafhankelijk waren. De ruim een uur durende stemming had tot resultaat dat de voorgestelde com missarissen werden benoemd. Op de (niet bindende) voordracht kwam o.a. de candïdatuur voor van „het goede heertje". HELLEND VLAK De heer W. C. Posthumus Meyjes vroeg zich af hoe de hypotheekbank met haar voorstel tot commissarisbe- aantal commissarissen worden benoemd Dr. Jos. Janssens, die aftrad -als pre sident-commissaris van G.E., dankte de aandeelhouders voor het vertrouwen dat ..tot voor enige weken in het bestuur werd gesteld". kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! didaat. In Dorseth South en Woodside verloor de conservatieve partij donderdag de door haar bezette zetels aan de labour- partij, terwijl zij in Chippenham met een sterk geslonken meerderheid de op het spel staande zetel kon redden. Bij de vijfde tussentijdse verkiezing, ie in Central Norfolk, hebben de con- Noorse soldaten eisten verwarmde spoorwegwagons irtillerie geëist heeft in verwarmde spoorwegwagons vervoerd te worden in plaats van in overdekte vrachtwagens De reservisten, wie maximum leeftijd j, betoogden dat vervoer pervracht wagen te koud is. Het leger heeft het verzoek van de soldaten bekeken en van de hand ge- ezen. Vanmorgen zijn de militairen op achtwagens begonnen aan de tocht an drie dagen uit het hoog in de ber gen gelegen kamp Hjerkinn naar de stad Hoenefoss. „Wij hebben hierop een hoop reacties gekregen en wij geloven dat het grootste gedeelte daarvan gezond is," verklaar- een woordvoerder voor het Noorse inisterie van defensie. .De algemene reactie is dat soldaten een winterland als het onze tegen it kou bestand moeten zijn. Wij kun- n de verdediging van onszelf niet de steek laten alleen om dat het kwik onder nul komt." Katanga's mijnwinst voor een deel naar Leopoldstad In de hoop dat hij een deel van de rijke opbrengst van de mijnbouw van Katanga in de centrale Kongolese schat kist kan laten vloeien, heeft de waarne mend secretaris-generaal Oe Thant. naar verluidt, afgezien van de plannen de afgescheiden provincie te boycotten. Oe Thant zou hiertoe besloten hebben op advies van de V.N. onder-secretaris George Mcghee die een plan uitgewerkt heeft dat er in voorziet dat Union Mi- nierc een deel ,an haar jaarlijkse op- brenst van 40 miljoen dollar poldstad zal betalen. Tot nu werden de mijnbouwre-ehten voor het koper en de kobalt en de ex portheffingen aan president Tsjombe af gedragen. Van diplomatieke zijde werd vernomen dat Mcghee na besprekingen, welke hij de vorige week in Brussel en Londen gehouden heeft, zijn plan opge steld heeft. Sow jet-duikboten bij Curasao De politie van Willemstad op Curasao heeft vrydag opnieuw berichten ontvan gen over geheimzinnige lichtsignalen tus sen ongeïdentificeerde schepen in de na bijheid van de kust en verscheidene pun ten op de kust van dit Nederlandse eiland, dat op ongeveer tachtig km af stand van de kust van Venezuela is gele- De politie noemde de berichten ern stig en deelde mede dat een onderzoek geen enkele verklaring van de geheim zinnige signalen had opgeleverd. De vorige week zijn in de nabijheid van Curacao verscheidene ongeïdentifi ceerde onderzeeërs gezien op een tijdstip waarop, zoals bekend, een ongewoon aan tal Sowjetduikboten in de Caraibische zee I opereerden. Central Norfolk v 13.268. labour 13.048, libe ralen 7915. De samenstelling van het Lagerhuis, dat uit 630 zetels bestaat, is thans: con servatieven en aanhangers 364, labour 256, liberalen 7, onsfhaakelijken 1, vacante zetels 2. Morgen tweede ronde Franse verkiezingen Morgen wordt in 369 Franse districten en in zes overzeese departementen ten tweede male gestemd voor een afgevaar digde naar de Nationale Vergadering. In de eerste ronde kon in deze districten geen der kandidaten de vereiste absolute meerderheid halen. In 224 kiesdistricten zijn nog slechts twee kandidaten overge bleven en in 92 daarvan gaat de strijd tussen een gaullist en een communist. In 133 kiesdistricten staan nog drie kandi daten en in elf strijden vier gegadigden om een parlementszetel. In de afgelopen zondag gehouden stem- |ming wisten 96 kandidaten zich te klas- iseren. onder hen zijn 68 oud-afgevaardig- den en 9 regeringsleden. In de tweede ronde doen nog zes ministers mee. on der wie de minister van binnenlandse zaken. Frey. de staatssecretaris voor binnenlandse handel en die voor repa trianten. Russen in Franse val gelopen De oorlog tussen de Franse en Rus sische vissersschepen is gisteren in een nieuw stadium gekomen nu de Franse regering de mijnenveger Aldebaran op dracht heeft gegeven de ongeveer 60 Franse haringvissersschepen bij de Nor- mandische kust te bewaken. De vissers zelf gaan er echter prat op dat zij de Russen zelf hebben overwonnendoor hen weg te lokken met een schijnvloot. Zij zeggen dat twee dagen geleden juist toen zij grote scholen haringen wilden gaan vangen. 150 Russische vissersboten kwamen aanvaren. Uit protest tegen de Russische methoden van vissen, die vol gens hen de scholen verjaagt, voeren de Fransen terug naar Boulonge om de bescherming te vragen, waarop de Fran se marine de Aldebaran liet uitvaren. Ondertussen voer een deel van de Fran- vloot uit, naderde de Russen tot de- de Fransen hadden opgemerkt, en koerste daarna zuidelijk in de richting van Le Havre. De Russische vissers vloot. die inmiddels tot bijna 400 sche pen was aangegroeid, liep in de val en ging er achteraan. Advertentie In een artikel in de Prawda onder de kop „in naam van de waarheid, in naam van het leven" wordt lof toege zwaaid aan de schrijver A. Sojenitzyne voor zijn roman getiteld ..Een dag van Ivan Denissovitsj" die in het tijd schrift „Novyi Mir" wordt gepubliceerd. de tijd waar heb ik dat meer gehoord?" |San Sebastian te komen. De geadres seerde was veelvuldig verhuisd en de kaart was hem steeds gevolgd, maar niet zo snel om hem op tijd te berei- ken. want de man is enkele jaren gele- met ware kunstenaars het geval ie. ons een ware geschiedenis heeft verteld die men niet meer kan vergeten, een waar heid die ons recht in de ogen kijkt. De Prawda schrijft voorts dat de stsijd tegen de gevolgen van de perso"n->ver- heerlijking uit de tijd van Stalin onge twijfeld nog meer werken van steeds grotere artistieke waarde tot stand zal doen komen. Het was begrijpelijk dat de Italiaanse aannemer Ettore Canali trots was toen de wolkenkrabber, die hij voor 1.8 miljoen gulden gezet had. klaar was. Hij begon de appartementen in de plaatselijke pers te adverteren. Eén ding was echter mis. Canali had het 14 etages hoge gebouw neergezet zonder te wachten op de publicatie van het nieuwe stadsplan. Dit verbiedt de bouw van appartementsgebouwen in de Industriewijk. Gisteren heeft Canali van de rechter opdracht gekregen zo spoedig mogelijk i Sijn wolkenkrabber te laten slopen. 1 De redactie van een blad in Tel Aviv is be naderd door een bede laar, die er op aan drong de minister van financiën te verzoeken meer pasmunt te laten slaan aangezien de leden van zijn gilde herhaal delijk worden afge scheept met het excuus „ik heb geen kleingeld", zodat deze „broodwin ning" ernstig in gevaar dreigt te geraken. I Mevrouw Errctta Shaw uit Nottingham (Enge land), die gisteren haar honderdste verjaardag heeft gevierd, zou oor spronkelijk Henriëtte hebben geheten, ware het niet dat haar vader bij de geboorteaangiftc stotterde. „Kennelijk was mijn vader zo op gewonden over zijn va derschap dat hij mijn naam niet goed kor. uit spreken. De ambtenaar schreef toen maar neer wat hij hoorde roepen: Erretta". Een lid van het Huis van Afgevaardigden uit Boston (V.S.) heeft voorgesteld de personen die dames handtassen ontnemen tijdens hun eerste gevangenisdag aan het schandblok te zetten in het centrum van de stad. Hij wil hiermee een oude traditie in ere herstellen. De timmer man die het eerste Bos- tonse schandblok ver vaardigde, was de eer ste die er mee gestraft werd daar hij woeker winst maakte hij het uit voeren van deze op- I Koning Boudcwijn en koningin Fabiola van België en prins Bernhard hebben donderdag tijdens een jachtpartij in het Grünewald in Luxem burg tesamen 33 ever zwijnen geschoten. Op het middaguur werd in de openlucht rondom een groot vuur gepicknickt. De Prins is gisteren weer in Nederland terugge- Sinds enige dagen dartelen in een omras terd weitje bij het ge bouw van de staf van het Eerste Legerkorps in Apel doorn twee jonge dam herten. Ze zijn door het gemeentebestuur van As sen geschonken aan de commandant van het korps. Aan enig wild in het „militaire herten kampje" was behoefte ontstaan, na de pensio nering van de voormali ge commandant van het korps, luitenant-generaal Gips. Deze hield er na melijk enkele geiten op na die hij bij zijn ver trek meenam. I Het Spaanse galjoen „Nina II", een naboot sing van het schip „Ni- na", waarmee Columbus in 1492 zijn bekende „oceaanreis" maakte, is tijdens zijn tocht van de Canarische eilanden naar de Bahama-eilanden ruim een week op het tijdschema achter ge raakt. Het schip, dat slechts primitieve navi gatiemiddelen aan boord heeft en twee beman ningsleden. had op 16 no vember in San Salvador moeten aankomen. (1062) De koortsachtige ontwikke- ling die de Verenigde Staten in de tweede helft van dc vorige eeuw hebben doorgemaakt, is ondenkbaar zonder de krachtdadige ontwikke ling van het spoorwegnet dat zich in ijltempo over de eindeloze vlak ten en moeilijk begaanbare geberg ten wist uit te breiden en daardoor het Westen van het land bij het wereldverkeer betrok. Toch zou het onjuist zijn te menen dat de par ticuliere ondernemingsgeest in het jonge land van een zó grote dyna miek is geweest, dat de spoorweg maatschappijen op eigen initiatief dergelijke, geweldige riskante on dernemingen op touw hebben gezet. Dc merkelijkheid is anders, want in het land van Uncle Sam is er wclge- gcteld één trans continentale spoor weg die zonder enige regeringssteun werd aangelegd. Dat is de Great Northern, die van St. Paul naar Seattle loopt, een onderneming van de Canadees J. J. Hill, die daarmee de grondslag legde voor de gezondste spoorweg onderneming in de V.S. en tegelij kertijd de voorspoedigste in econo misch en sociaal opzicht. Alle andere grote spoorwegmaat schappijen in de Verenigde Staten hebben hun streven om beide kus ten met elkaar te verbinden beloond gezien met regeringssteun. We den ken hierbij niet aan dc grote lenin gen die nimmer werden terugbe taald. maar aan schenkingen die de regeringen niets kostten, maar voor de maatschappijen het waardevolste was dat zij in handen konden krij gen, t.w. land. De ongccultiveerde streken die ver in het Westen lagen hadden voor de regering in Was hington geen enkele betekenis, maar zodra zij in bezit genomen en In cultuur gebracht waren, vertegen woordigden zij kapitalen van onschat bare waarde. Om de bouw van spoorwegen aan te moedigen en tevens de kolonisa tie in het Westen te bevorderen, schonk de regering dus geweldige stukken land weg aan de spoorweg maatschappijen. Dit land diende niet uitsluitend om de spoorwegbaan op aan te leggen, want het strek te zich in sommige gevallen vele honderden kilometers ter weerszij den van de spoorweg uit. Zo kreeg de Northern Pacific (de konkurrent dus van de Great Northern die door Hill zonder regeringssteun werd aan gelegd) in 1864 in dc staat Montana de beschikking over 67.000 vierkan- kilometer grond. Vo« degci die TOCH IS HET ZO! belang in stelt, is het wellicht aardig te weten dat dit ongeveer tweemaal de oppervlakte van De donaties aan dc andere grote spoorwegmaatschappijen, zoals de Santa Fc. de Southern Pacific, de Central Pacific enz. waren van de zelfde orde en in totaal werden 52 miljoen ha op deze wjjie wegge schonken. een oppervlakte ter groot- Ie van Nederland, België en Frank rijk bij elkaar. We zullen ons niet eens gaan verdiepen in plezierige fantasieën, waarbij In gunstige om standigheden één enkele ha van de ze onoverzienbare massa's land ge makkelijk enige (of vele!) miljoe nen kan opbrengen, maar we moe ten liever eens zien op welke ma nier de maatschappiien een deel van hun land aan de man brach ten. Als stadsvertegenwoordiger rijd ik altijd korte ritten. Dat kon ik vroeger aan mijn motor goed merken. Moeilijk starten - 'n beetje rauw maar nu met BP Super Mix 50 - 'n juweel meneer! Ja, elke motor heeft zijn eigen soort benzine nodig, dat staat voor mij nu vast! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine het best bij uw motor past. Uw motor draait dan veel „gezonder" en economischer. Tot ziens... bij de BP pomp!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5