Zwarte mens getuigt van zijn ontroerend geloof EVANGELISATIEBOODSCHAP IN MUSICAL Het geleek n reveil in de nacht Concilie over rapport pers, radio en t.v. Dr. Visser t Hooft beziet oecumenische situatie Via bijbelse scholing zinvol leren leven KarelI en «flZ Dr. De Pater 75 jaar ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 ANDERZIJDS COMMERCIËLE TELEVISIE In het jongste „Hervormd Nederland" reageert ds. L. H. Ruitenberg op de me morie van antwoord od het voor lopig verslag van de Tweede Ka mer naar aanleiding van de no ta inzake reclametelevisie. Hij schrijft: Men weet. dat van de zijde der omroepverenigingen grote bezwaren worden gemaakt tegen deze plan nen. Een groot aantal dagblad-di recteuren heeft zich onder de kring der afwijzers geschaard. Ook wij hebben zij het niet op dezelfde gronden als de bovengenoemden on» niet enthousiast over deze plan nen betoond. Integendeel. De memorie van antwoord gele zen hebbende, geloven wij. dat de kiem van het probleem ligt in de stelling, dat het Verdrag van Rome 1951 (tot bescherming van de rech ten van de mens en de fundamente le vrijheden; „de vrijheid waar. borgt" om zonder inmenging randeert de vrijheid van drukpers (art. 7) en in dit Verdrag van Ro me wordt deze vrijheid over de mo derne communicatiemiddelen uitge breid. ..Het toelaten van een nieuwe concessionaris is een uitvloeisel van het beginsel van vrije meningsuiting en is daarom een eis van democra tie". zo vat het persbulletin van het ministerie van O. K. en W. dit stand punt samen. Dit wil niet zeggen, dat iedereen altijd en overal zijn mening moet kunnen uiten, zijn informaties moet kunnen geven. Dat er grenzen zijn, weet ieder. Er moeten gelegenheden geschapen worden voor deze vrij heid. en die gelegenheden zijn niet onbeperkt. Zeker bij de televisie niet met zijn éne kanaal, binnen kort twee en straks drie. Er moet dus beperkt worden. Men moet het eens worden over de maat staven. Welnu, over die maatstaven is men het niet eens. De staatsse cretarissen zeggen: ieder die mede delingen wil doen (binnen de gren zen die de wet stelt natuurlijk) moet gelegenheid daartoe krijgen. Hun te genstanders zeggen: de maatstaven bij de beslissing wie wèl en wie niet mag uitzenden dienen aan de aard van het medium, zoals het zich ont wikkeld heeft, ontleend te worden. Het medium heeft zich ontwikkeld in de richting van overdracht van gedachte, inzichten, verstrooiing, informatie, culturele vormen. Daar mee is de televisie-ruimte meer dan bezet. Zij vragen, en wij onderstre pen de vraag, waarom nu juist aan een aantal personen, die veel geld op tafel kunnen leggen, door zend tijd voor reclame te verkopen, óók zendtijd moet worden gegeven. Hier zit iets bitters voor ons in. Wij heb ben altijd voorkeur gehad van een omroepbestel, dat gedragen wordt door onze gezamenlijke verantwoor delijkheid. Het toelaten van een apart lichaam voor commerciële te levisie blokkeert onherroepelijk de noodzakelijke ontwikkeling in die richting. De staatssecretaris van economi sche zaken schrijft warme woorden over de betekenis van de reclame. Dat zij een nuttige functie heeft zij toegegeven. Maar het valt niet in te zien, waarom zij een aparte in stantie moet formeren, die straks, in 1967, een derde deel van alle te levisie-zendtijd mag dragen. En hoe dan ook (ondanks alle garanties) de uitzendingen zal gaan stempelen. Als wij de uitingen uit de ver schillende groepen in de Tweede Ka mer ontleden, dan komen wij tot dc conclusie, dat het aanvaarden dit plan volstrekt nog niet ze de weg vrijkomt open gesprek over de noodzal veranderingen in ons omroep dat werkelijk democratisch is. JN de afgelopen nacht van 23 op 24 november is in het hardza- kelijke Rotterdam op een voor on mogelijk gehouden ontroerende wijze Kersfeest gevierd. En het zijn merendeels „mensen van de wereld" geweestdie iets hebben gevoeld van Gods adem, door de mond van elf eenvoudige, kinder lijk gelovige negerinnen en negers. In een geheel bezet Luxor-Theater droegen christenen van het zwar te ras hun musical „Black Nativi ty" op aan het Kind in de kribbe, aan de Heiland van het Kruis, aan de herrezen Verlosser. De oude woorden: ..Kinderen van één Vader" hebben in deze nachtelijke uren voor waarschijnlijk zeer velen nieuwe klank en diepere zin gekregen. En me nigeen zal niet eerder zo recht uit het hart gedreven zijn bepaald bij de vol heid des tijds en wel op een wijze die voor de westerse mens toch wezens- (Van onze kunstredactie) Gistermorgen zijn de rooms- katholieke bisschoppen begonnen met de behandeling over het rap port „communicatiemiddelen in de samenleving". Daarin wordt onder meer voorgesteld dat het Vaticaan een permanent bureau zal oprichten „om de publieke opinie voor te lichten en te vor men." Voor Nederland bevat het rapport, dat betrekking heeft op de pers, radio, t.v., film en theater, weinig nieuws. Boveiv dien werd tijdens de bespreking van het rapport door een aantal bisschoppen het plan geópperd om een internationaal r.k. pers bureau op te richten. Hoewel er van te voren wel enige kritiek is geuit op dit ontwerp, omdat weinig vakmensen zijn ingeschakeld bij dc voorbereiding er van, werd het over het algemeen zeer gunstig ontvangen. Vele bisschoppen bleken een voorstan der van het voorstel om te komen tot een bureau dat tot taak zou hebben een doeltreffende organisatie te scheppen, allereerst internationaal, vervolgens na tionaal en tenslotte in de verschillende I bisdommen met het doel de openbare mening voor te lichten cn te vormen. Wel kwam nog het voorstel om dit rapport, dat oorspronkelijk als no. 68 op de agenda stond, en dat uit vier hoofdstukken bestaat, te verkorten om het bruikbaarder te maken. Het is mo- gelijk dat de bisschoppen vanavond reeds zo ver zouden zijn dat er begon nen kon worden met een stemming. KERK olgende week aan de orde komen. Algemeen verwacht men dat tij dens die bespreking weer de grote ver- •chillen tussen de beide vleugels in de R.K. Kerk naar voren zullen komen. Een belangrijk aspect van dit rapport tdat reeds uitvoerig in de pers is be sproken) betreft de vraag hoe de r.k bisschoppen delen in dc onfeilbaarheid van de paus. Dit aspect had op het vorige Vaticaan se concilie aan de orde moeten komen, maar is toen niet behandeld, omdat he: concilie vroegtijdig werd afgebroken Dat concilie had zich dogmatisch nog moeten bezig houden met een decreet waarin werd uitgesproken dat de bis schoppen als collectiviteit op twee ma nieren in de pauselijke onfeilbaarheid delen. nl. optredend in een oecumenisch concilie en door ..ordinariaats-onfeil- baarheid" in de uitoefening van hun leerambt als ordinari in de wereld. Uit Rome komt nog het bericht dat op korte termijn een petitie wordt ver wacht bij de paus om de tweede zitting van het concilie niet te beginnen op 12 mei, doch pas in september van het volgend jaar. Vooral de bisschoppen van de missie zouden dit graag zien. Prof. dr. W. Schwartz: is op'zijn ver zoek met ingang van 1 januari 1963 eer vol ontslag verleend. Sinds 1955 was hij gewoon hoogleraar in de oud-ger- maanse filologie, het gotisch en de ouder Duitse taal- en letterkunde aan de gemeentelijke Amsterdam. Dot weet iedereen: een werkelijk goed elektro nisch orgel kost vele duizenden guldens. Hoe komt het dan dat de Eminent 80 (even goed als 't beste) slechts f 3275.- kost? Wel - de Eminent 80 Is een Nederlands orgel, dus behoeven géén hoge invoerrechten en vrachtkosten betaald te worden... Ingebouwde percussion, geen scha- kelklik, geen repeterend klavier, bijzondere 2' registers. Vraag onze folder 1 aan izeefoa f 3275,- in cl. bank, Ook te betalen b,v. f 85.- contant en BODEGRAVEN - PRINS HENDRIKSTR. 12 - TEL.: 01726-2188 scala van fascinerende klanken, in dans bewegingen die op straffe cadans naai een climax voeren, waarbij het neger koor zijn geloofsbeleving uitjubelt. Terwijl wij dit schrijven, onmiddellijk na die onvergetelijke uren, kost het moeite, in de veelheid van intense drukken enige ordening te brengen. Het ware ons liever, als wij voo dere regels net zo spontaan en onge remd zouden mogen zijn als de natuur talenten in ..Black Nativity". Hoe bevrij dend moet het werken, je zo in edele vervoering te laten gaan. Maar de terse mens durft dit niet: vindt het derling en misschien zelfs ongepast. Toch hebben honderden het vannacht wel gedurfd, want toen na het extatische lied ..Get away Jordan" werd gevraagd of iedereen gelukkig was. klonk massaal „Ja" uit de zaal op. Beschamend? „Black Nativity" is voor ieder van de aanwezigen een zeer persoonlijke varing geworden. Mogelijk vermengd met iets van beschaming, omdat het zwarte mensen waren die ongekunsteld en met benijdenswaardige zuiverheid van geest in een geciviliseerde samenle ving van blanken tere, misschien wei nig bespeelde snaren tot klinken brach- Een kleine troost mag het zijn. dat ook de negermens conflicten kent. ..Black Nativity" is in New York eerst tot stand kunnen komen. nadat een eind was gemaakt aan de concurrentie tussen de zanggroepen ..The Stars of Faith" van Marion Williams en „The Bradford Singers", zo genoemd naar hun leider Alex Bradford. Het eerste kwartet be staat uit vrouwen, en het andere heeft de merkwaardige combinatie van drie nen en een vrouw, de laatste met stemregister dat zich moeilijk laat benoemen. Tot het gezelschap behoort mede de blinde zangeres Princess Stewart. Haar stem heeft een wonderlijker timbre dan men zich kan voorstellen; het reikt van alt naar het diepbronzig geluid als van een bariton. Het eerste deel van het programma, onder de titel ..The Child is born", is een gezongen en gedanst lekespel. Ter zijde op het toneel zit de yoordrachts- kunstenares Ida Shepley. die met in drukwekkende noblesse in mooi klin- hieraan als Jozef en Maria gestalte in een bijzonder boeiende, somf ontroerende choreografie. Hun beider I gebarentaal is van een ongekende ex- J pressivitcit spel becommentariëren de zanggroepen het Kerstevangelie. Ook de vertelster vlecht tussen de bijbelpassages het ge tuigenis van de eenvoudige ncgermenj, nu en dan onderbroken door hemelbo den die in recitatieven opdracht geven de geschiedenis van Christus verder te vertellen, waarna Alex Bradford sym bool is van de kerk die de opdracht uitvoert. Dit alles culmineert in de op roep tot gebed. Nimmer tevoren hebben wij het ..Komt laten wij aanbidden" zc geïnspireerd, zo dwingend horen zingen. Onder het motto ..The word is spread" bestaat het tweede deel uit elf gospel songs. Uit deze biologerend gezongen lie deren treden als het ware alle facetten van het geloofsleven van de zwarte mens naar voren. Zijn smeken tot d« Heilige Geest om hem niet te verlaten, zijn vast geloof dat hij door Christus zal veranderen, dat Zijn bloed hem heeft gered en dat nu Zijn wil geschiedt. Meer nog dan het formidabel volume van de zangers en zangeressen, hun wonderlijke klankkleuring en plastische expressie waarmede zij alles kunnen uit beelden. boeien deze door de natuur g" schcolde kunstenaars in de wijze wa< op zij hun geloof beleven en uitdragen. Jammer dat zij na een tournee door Engeland en op doorreis naar de Ver enigde Staten, slechts voor enkele uren hier konden zijn. Welk een ongekende stimulans zou ervan uit zijn gegaan als Black Nativity" langere tijd en meerdere plaatsen iets van een ge telijk reveil had kunnen verklanken. De Rotterdamse Kunststichting komt lof toe voor het initiatief om deze unieke confrontatie met een aangrijpende gelieverkondiging mogelijk te maken. Zij die het mochten beleven, hebben tevi tot hun verrijking mogen ervaren, w een intense kracht er uitgaat van kunst die haar bron vindt in de religie. Prof. dr. H. van der Merwe Scholtz: is op zijn verzoek met ingang van 1 maart 1963 eervol ontslag verleend. Hij is sinds 1959 gewoon hoogleraar in de taal. literatuur cultuur cn ge schiedenis van Zuid-Afrika aan de uni versiteit van Amsterdam. Dr. E. Galama: benoemd aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam tot bijzonder hoogle: Friese taal- en letterkunde vanwege de provinciale onderwijsraad Friesland. Prof. Galama heeft daar naast van universiteitswege e< opdracht ontvangen van 'oud-Fi De elf negerzangers en zangeres sen die slechts een keer hun ver voerende geloofsbelijdenis konden uitzingen in ons land, nl. vrijdag nacht te Rotterdam. Onze foto toont de groep .filack Nativity in de Geertekerk van Utrecht, waar t.v .-opnamen zijn gemaakt, -die de V.P.R.O. pp 14 decern,ber zal uitzenden. Links achter de doopvont de zangfenomenen Ma rion Williams en Alex Bradford. Zij iziden de twee kwartetten die aanvankelijk elkaar hebben be concurreerd. Achter Bradford de blinde zangeres met het wonder lijkste stemgeluid. Princess Ste- Een ivoord voor vandaag Op deze plaats is deze week de figuur Jakob van verschillende kanten belicht. Jakob, één van de aartsvaders, een man, wiens levensloop ons in de Bijbel uitvoerig wordt beschreven. Zijn strijd en zijn zorgen, zijn zonden en zijn nederigheid voor God. Wie Jakob psychologisch gaat ontleden, is geneigd tot de constatering, dat hij een man is van een dubbelleven. Dat hi] in de praktijk van zijn leven maar heel rustig zijn gang gaat en dat hij ook nog een vakje voor God heeft gereserveerd. En toch blijkt dan altijd weer, dat God hem niet loslaat. Inder-j daad: het is Gods werk, dat Jakob niet ten onder gaat. God zelf bewerkt in deze man het schuldbesef en Hij doordringt Jafcob er steeds weer van, dat een leven zonder God is als een donkere nacht, waarop geen morgen volgt. Zo handelt God met mensen, hoe verdorven ook. Dat is dan het grote wonder, dat er vergeving bestaat van schuld. Het is het groot ste wonder in een mensenleven, dat groter dan onze zonden Gods genade is! Jakob was een man naar Gods hart, omdat hij, als het erop aankwam, zijn knieën wilde buigen en wist, dat hij de minste was. Wij zullen dat allen moeten leren, u en ik. Het is een zware opgave, omdat wij niet graag ons hoofd buigen en willen erkennen, dat wij al Gods geboden dagelijks overtreden. Maar laten wij dan vooral goed beseffen, dat er geen andere weg bestaat. En wie weet wat dat betekent: kwijt- schèlding van schuld, die leeft als een gelukkig mens! De Oecumenische Raad van «egev Kerken in Nederland heeft giste ren een bijeenkomst gehouden te Utrecht voor een groep genodig den, die nauw betrokken zijn bij de oecumenische beweging. Hier heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr W. A. Visser 't Hooft gesproken ondermeer over de integratie van de Internationale Zendingsraad met de Wereldraad van Kerken, die zich verleden jaar in New Delhi voltrokken heeft. Nu reeds kan gezegd worden dat het door deze samensmelting mogelijk is geworden om veel meer strate gisch te denken over gemeen schappelijke taken in het bijzon der in Afrika en Azië. Dr. Visser 't Hooft zei. dat het ko mende jaar wel het Afr:ka-5aer \an de Wereldraad genoemd kan worden o m. door een aantal belangrijke conferen- die in dat werelddeel gehouden zul len worden. Orthodoxie Door de toetreding van de Oosters-Or- thodoxe Kerken tot de Wereldraad, ls het grootste deel van die kern thans lid van de raad. Voor het eerst sinds 1000 jaar is hierdoor een nieuwe relatie ont- tussen de kerken van het oosten ie van het westen. Na New Delhi zijn door vertegenwoordigers van de We reldraad veel bezoeken aan deze ker ken gebracht. Dr Visser 't Hoofd was zelf kort geleden in Roemenië. Steeds komen bij deze bezoeken nieuwe aspec ten van de orthodoxie naar voren. De or thodoxie is niet dood. zo werd met klem gezegd. Maar ook zijn de orthodoxe Ker ken zelf weer bijeengekomen en is er ieer samenhang ontstaan. Wat de internationale vragen betreft blijft de Wereldraad aandringen op ont wapening en op het staken van de kern proeven. Dr Visser 't Hooft was in dit verband dankbaar voor de „harde slag" ie mensen wakker te maken, die Advertentie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Mussolkanaal: H. Henge- veld vic. te Eindhoven. Aangenomen naar Kampen (vae-. J. Ewoldt): J. Dijkstra Den Helder (toez.): J kerk. Bedankt voor Oud-Beijerland (toez.): J. J. Poot te De Bildt; voor Hillegers- focrg-Terbrcgge: J. v.d. Heuvel te Ede. GEREFORMEERDE KERKEN Doel hervormd bondscentrum Eerste bondshuis H.G.J.B. kerkredactic De vorig jaar door de Her- dit vormd Gereformeerde Jeugd bonden gekochte, volledig uitge woonde, villa „Silvosa" te Bilt- hoven is gistermiddag, na een jaar van intensieve verbouwing en restauratie, feestelijk als bondscentrum der H.G.J.B. in gebruik genomen. Dit werk, dat onder leiding stond van ir. J. van Lokhorst en de heer J. Hagoort, werd zo goed als geheel door jongeren, op hun vrije zaterdag verricht. Bij de opening, die door de schei dende voorzitter, ds. Jac. Vermaas werd verricht, waren onder meer aanwezig, dc nestor van de gerefor meerde bond. prof. dr. J. Severijn: namens de synode der Nederlandse Hervormde Kerk ds. G. Spilt, en de voorzitter van de adviesraad van de jeugdcommissie prof. dr. S. van der Door de opening van dit huis zijn de bonden in het bezit gekomen van hun eerste bondshuis. De jongeren zelf heb ben door acties vorig jaar ruim 60.000, bijeen gebracht, met het doel dat daar een eigen deugdelijk werkcentrum van zou betaald kunnen worden. Dit doel is bij de opening van ..Silvosa" nu verwe zenlijkt. Het voornaamste doel van het centrum is dan ook het bewaren, vormen en leiden van de jeugd door en in het Sehele leven. De heer van Lokhorst on- erstreepte dit in zijn toespraak door te zeggen dat de jongeren de kans krijgen vanuit het nieuwe centrum van uit een bijbelse scholing mogen leren, zinvol in het leven te staan. Het hervormde bondscentrum stelt zich dit voor door middel van het orga niseren van kadercursussen, studie, cn jeugddagen en door het uitgeven van haar drie organen „Opweg" „Bouw stof" en ..Leiding" het zich ontplooien de apostolaat te helpen en te adviseren. Hoewel het dus vooral op het „kern- werk" van de eigen jeugd is gericht, wil men ook wegen en mogelijklieden zoeken de buitenkerkelijke jeugd, door m;ddcl van kampen bijvoorbeeld, te trekken. Een opmerkelijk voorbeeld van dit streven vinden we dan ook in de uit de jongeren zelf opgekomen „Dabar" groep. De „Woord en Daad" groep is voor het merendeel door studenten ge vormd, om de buitenkerkelijke jeugd te benaderen. Het centrum heeft een capaciteit van 50 bedden, met daarnaast een confe rentiezaal en ruime eetgelegenheid. Ds. A. J. Jorissen is in staat gesteld als „full time" jeugdpredikant al zijn krach ten. aan het werk dat het centrum met zich meebrengt te wijden. Hij wordt hierbij ter zijde gestaan, door de heer C. van Iterson. jeugdwerkleider. Gunst van God Prof. Severijn, waarschuwde voor het gevaar te denken dat nu er een goed centrum is de rest vanzelf wel zal gaan. We hebben de gunst van God nodig, al dus prof. Severijn, „als God onze plan nen niet gunstig gezind is, beginnen we niets, erger nog dan kunnen we er maar beter niet aan beginnen". hopen door de opzet /PI werk dc veel gehoorde klacht weg te nemen, aldus de jeugdpredikant ds. A. J. Jorissen, dat In het vrij jeugdvor- mlngswerk zoveel van bovenaf voor de jeugd wordt klaargemaakt, zonder er het levcns-echtc cn warme contact met de jeugd zelf ls. ruim vijftien jaar geleden, dat mijn ik trouwden. Voor de gouden echtpa ren behoren wij natuurlijk nog bij de groentjes, maar zelf heb ik het gevoel, dat ik een vrouw ben met rijpe ervaring. Ik geloof niet dat er erg veel mensen zijn die twijfelen aan de goede harmonie 101 van ons huwelijk, hoewel onze smaken nogal ver- dlt schillen. Zo is mijn man dol op drop VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal Tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88 FAMEUS I2.60 heb weieens in een boze bui gezegd: Als ik jou flink schud, schuimt het dropwater uit al je po riën naar buiten. Achteraf bekeken heb ik wel spijt van die pinnige opmerking, want tenslotte kan hij toch beter drop dan knoflook kauwen Als ik nu zeg dat we om dezelfde dingen samen hartelijk kunnen lachen, lijkt ons huwelijk een sxioezig schuimtaartje met gouden lovertjes. Dat zou /iet misschien kunnen zijn, als wij maar van schuimtaartjes hielden en als er geen wissewas jes bestonden. Wissewasjes veroorzaken in hun gestaag optreden nogal eens irritaties. Zo kan mijn man zich om maar een willekeurig voor beeld te noemen altijd weer intens opwinden over mijn kinderlijke hartstocht voor kruideniers- en melkboerenbonnetjes. Mijn manier van krant- lezen nl. van achter naar voren om maar niet te spreken van de manier waarop ik hem weer opvouw is ook een doorn in zijn oog. Op mijn beurt erger ik me weer groen en geel over de wijze waarop hij zijn jas pleegt op te hangen. Al zou ik met ijzergafen een knaapje in zijn jas vastnaaien, dan zou hij nog kans zien die jas op te hangen alsof het een knikkerzak was. Zo zijn er wederzijds legio wissewasjes, die we dan zij het vaak met moeite met de mantel der liefde of der gelatenheid bedekken. Er is eigenlijk maar één grote wissewas. Dat is mijn kasboek. Er is geen boek te bedenken, dat ik zo haat als mijn „practisch huishoudkasboek voor de vrouw". Bah! Het mag er dan in het blauwplastic bandje gezellig uitzien, het mag allerlei lieve ru briekjes hebben en pittige wenken voor kleine ge schenken, het is en blijft een gruwel. Want uitein delijk zal ik achter dat lieve kaftje lange rijen moeten optellen en de uitkomst daarvan weer moeten aftrekken van een beginbedrag. En het afschuwelijke is, dat het verschil daartussen nooit klopt met wat ik in mijn beurs heb. En dan begint de ellende van natellen en je suf piekeren over vergeten posten. Dan begint bovendien de lfo4.tang.&(ls ellende met mijn eega. Zelfs mijn beste vriendin nen geloven niet, dat mijn lieve beste man een keiharde beul is als het gaat om dat vermaledijde boek. „Een bedrag uitgeven en het noteren moet één handeling zijn", zegt hij nu al jaren, en: „dan moet het altijd kloppen". Dan zeg ik: „Waarom al dat gedoe. Je kunt het toch maar één keer uit geven? Bovendien is huishoudgeld warempel niet voldoende om er stiekem effecten of juwelen van te kopen". Dan wordt hij weer narrig en legt me met zijn neus in de wind uit dat een kasboek er niet is om een huisvrouw te controleren, maar eenvoudig omdat er orde dient te zijn in financië le aangelegenheden. Het ene woord haalt dan ge makkelijk het andere uit, maar het slot is altijd Cuba Wat het spreken van de Wereldraad in kwesties als de Cubaanse betreft merkte de secretaris-generaal op dat de Wereldraad in dergelijke omstandighe den alleennspreekt op basis van door de assemblees en het centrale mité gesproken is en bovendien dat gesproken wordt in de context van i vroeger gezegd is. Vandaar dat in kwestie-Cuba gesproken werd tegen hel nemen van het recht in eigen handen Eenheid Daarna kwam het punt van de heid aan de orde. Op praktisch gebied wordt er door de kerken goed sa gewerkt, maar met betrekking tot gen van de eenheid is er in de laatst* jaren weinig vooruitgang. In Ceylon, Noord-India, in Engeland en Schotland, waar een gesprek tussen kerken gaan de was, is stilstand gekomen. Het besel ls er nog niet dat de eenheid va kerk geen luxe is, maar dat het tot hel wezen van de kerk behoort. Tenslotte stond dr. Visser 't Hooft stii bij het concilie. Hij wees op het belang rijke werk dat door het secretariaat voor de eenheid wordt gedaan en door een gemakkelijker verkeer tussen de Wereldraad en de R.K. Kerk ir Rome krijgen de gelegenheid op informele bijeenkomsten waar zij worden uitgenodigd hun meninj uit te spreken. Dit is meer dan men had mogen verwachten. Er zijn geen sensationele gebeurtenii- sen tc verwachten tussen de R.K. Kcrl en de protestantse kerken, zo besloN dr. Visser 't Hooft zijn overzicht, man wel is er een nieuwe dialogische situati* ontstaan, die hoop geeft dat verschill» de gebieden van praktische samenwt- king betreden worden. Maandag 26 november hoopt dr. J. C- H. de Pater, oud-leraar in de g«- schiedenis aan het christelijk gymnasi um in Den Haag 75 jaar te worden Dr. De Pater, die als christen-histo ricus een grote naam heeft en met na me op het gebied van de tachtigjarig* oorlog gespecialiseerd is, werd in Bleis- wijk geboren. Na de chr. h.b.s. te Rot terdam bezocht te hebben deed hij staatsexamen en studeerde hij te Lei den Nederlandse letteren, waar hij ie 1917 promoveerde op proefschrift: ,,Di Raad van State nevens Matthias." Van 1914-1917 was hij als leraar bonden aan de chr. h.b.s. in Den Haag van 1917-1919 idem te Rotterdam 1919-1935 aan het chr. gymnasium Haag. Sinds 1945 is hij mede verbon- aan de Haagse school voor letterkunde. al van geschriften zagen vs hand van dr. De Pater het licht. Met de Hongaarse hoogleraar prof. G. Antal bewerkte hij in twee delen. Weense gezantschapsberichten van L. 1720: en voorts behandelde hij in Van Gelders algemene geschiedenis het deel Reformatie en Contra-Reformatie n prof. Brugmans „Geschieden» Nederland" de delen over de tigjarige oorlog Naast deze standaardwerken liet hij a. het licht zien: Maurits en Van 01- denbarnevelt in de strijd om het twaalf jarige bestand, Nederland-Vlaanderen, de scheiding in de 16e eeuw, historisch belicht. De familie Falck, en Jan vai Hout. Dr. De Pater is tevens aan om bladen een gewaardeerd medewerker. weer dat ik giftig, sputterend en toch dociel non eens ga zitten optellen. Vandaag na een vermoeiende Sinterklaas- inkopenrace door de stad zat ik dubbel en dwars in de nesten. De stapel te verwerken bon nen lokte helemaal niet tot een gezellig nummer tje boekhouden. Toen ontwaakte de betere, ridder lijke echtvriend in mijn man. Hij zou tellen, ik de hond uitlaten. Een volmaakt huwelijk, niet waar? Tuttut, een hond uitlaten in de natte sneeuw is ook niet zo dol, maar eerlijk is eerlijk alles is beter dan tellen. Toen ik rillerig thuiskwam straalde hij me te gen: „Fijn hoor, het klopte op een gulden na Ik draaide, met mijn' natte regenjas nog aan. een rondje en kirde van opluchting. Op dat moment voelde ik in mijn jaszak een papiertje. Toch nog een vergeten bonnetje? Uit pure zelfkastijding diepte ik het vod op. Het was een briefje van f 25,—. Een tekort in kas is altijd erg pijnlijk, een overschot daarentegen bijzonder amusant, maar boekhoudkundig bekeken is het natuurlijk allebei fout. Het commentaar van zijn kant was. dat er hele volksstammen waren die het nooit leerden. Zo werd deze wissewas tenslotte toch een wisse wasje en hebben we ontzettend gelachen. Maar nu ik er nogeens over nadenk, probeer ik me die volksstammen voor te stellen. En dan zie ik allemaal vrouwen, die net als ik, kluivend of balpennen en met kloppende harten doende hun kassen kloppend te krijgen. Wat een toestand. En geen Vrouwenbond, die hulpe biedt. Bent u. net aLs ik, ten einde raad, lieve lezeref senDan wens ik u van harte sterkte in de ka mende maand, met alle bonnetjes van boterlet ters, marsepein, kerstkransen, oliebollen en gil lende keukenmeiden van uw kroost maar voor al met uw naar orde snakkende man. MINK VAN RIJSDIJK Werk 815

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2