Zoete geschiedenis rond de enige echte BENT U OOK ZO N MAN &pen briel Amerika helpt ons bloemenschikken ij ZATERDAG 54 NOVEMBER 1962 KONINGIN-MOEDER EMMA KOCHT ZE OOK In 1944 gaf de Nederlandsche Spoorwegen een klein, fletsge- kleurd boekje uit, dat als titel had: „De gewaarschuwde rei ziger of het nuttig en verma kelijk spoorwegboekje". Op het schutblad van het vergeelde ding staat het vervolg:... behel zende wenken, raadgevingen, wijsheden en aanmoedigingen om te reizen tot eigen profijt, zowel bij regen als zonne schijn, en in de diverse seizoe nen". Dat boekje is geschreven door Werumeus Buning, in een nogal wijdlopig taaltje. In een stroom voor die tijd ple zierige woordjes (gedrukt in een letter die wij als ouderwets aan de kant hebben gezet) adviseert hij: bezoekt u Enkhuizen eens, en Leiden, en Arnhem. Waarom Arnhem? Om de stad zelf. om dat ze zo mooi is en omdat er een (Sonsbeek)weide midden in de stad ligt? Nee. Niet om de fy sieke attractie, maar om een zoe te lekkernij: om de Arnhemsche De „meisjes" worden gesuikerd platgedrukt en op de baklade gelegd. Een baksel Arnhemse Meisjes is klaar, met een daverende klap wordt de la op een tafel onderste- balletjes. Koniügin-moeder Em ma had die balletjes ook ontdekt. Dat wil zeggen: de van ouds be kende, de onvervalste, de origi nele. de ..eenige echte", zoals er op de verpakking van de blikken doosjes staat. De Arnhemsche balletjes van de heer Meuwese vworden al 150 jaar gebakken, het eerst door de fabrikant J. Keu ken. die de Franse revolutie nog heeft meegemaakt. De balletjes hebben dus geschiedenis gemaakt. Anderhalve eeuw lang rollen ze hetzelfde winkeltje al uit, naar alle landen. Per jaar wordt er tien- tot vijftienduizend pond ver kocht, aldus Werumeus Buning in 1944. Vitrines vol Dat winkeltje staat in een van de smalste winkelstraten van Arnhem, de Jansstraat, waar op zulke drukke dagen alle 125.000 mensen van Arnhem door schui felen. Smalle, hoge uitstalkastjes heeft dat winkeltje naast de eta lage, en die vitrines staan vol wit-blauw papier verpak te busjes en trommel tjes met het geheim: de Arnhemsche balle tjes. Boven de deur van de winkel hangt een bord: „Eenigst adres voor Arnhem sche balletjes". Op dit adres is af en toe een brief bezorgd van ko ningin-moeder Emma: ze bestelde bij bakker Meuwese dan een blikje balletjes „klein formaat". De brief hangt in de win kel, met de envelop eronder, in een lijstje. Die Arnhemsche bal letjes zijn dus min stens zo beroemd als de „Goudsche siroop wafels", desnoods de Deventer koeken. We rumeus Buning schrijft op zijn manier: „Ze hebben de kleuren van de statiecostuums onzer overgrootmoe dersZe zijn ge streept: wit met hard rose, kaneelbruin, ka nariegeel en goudgeel. VAN BLOEM EN PLANT Wie destijds op de Florlade tijdens de binderij-show het bloemwerk van sierkunste naars uit andere landen heeft vergeleken met de resultaten van onze eigen binders. zal zeker niet altijd enthousiast zijn geweest over de opvattin gen van bloemsierkunst in het buitenland! Wij hebben op dat gebied overal in de wereld veel naam gemaakt en we zijn trots op de manifestaties van onze vaklieden. Wat anders is, dat een goed opmerker destijds op de Flo- riade heeft kunnen constate ren dat ieder land niet alleen zijn eigen stijl heeft, maar het hulpmateriaal ook wel ver schilt van het onze. Zo leerden wij van Amerika het werken in een groen schuimplastic, dat destijds voor vakman en liefhebber hier geheel iets nieuws was. Sinds kort wordt dit hulpmiddel in ons land ge- importeerd en we hebben er met plezier proeven mee ge nomen. Voor de amateur zijn er kartons met drie ronde schijven in luxe verpakking bij vele bloemisten verkrijg baar. Een aardig cadeautje voor de a s. St. Nicolaas. De schijven zijn eventueel ook los verkrijgbaar. Droge t.oestand In droge toestand kan het materiaal dienst doen voor droogboeketten. daar alle ste len. ook de dunste, er zich gemakkelijk in laten steken. Het mooiste is in dit geval om voor de schijf een kom metje of glas op te zoeken, den vol gestoken, zelfs geheel horizontaal. En hoe dunner de stelen, hoe langer het mate riaal mee gaat. omdat ge maakte gaten alleen opgevuld kunnen worden met snippers van het zelfde materiaal. Voor verse bloemen moet het hulpmiddel zich als een gen deze van te voren uur lang in het water. Zodra drie vierde onder de oppervlakte van het water is verdwenen, is het hulpmiddel volgezogen en kan als basis voor ons bloemstukje dienen. Wel er aan denken dat het volstrekt met gekneed mag worden, maar in zijn geheel in een bakje moet worden gelegd. Is dat niet goed paèsend of voor het geval we een asymmetri sche schikking willen maken aan één kant van de schaal, moet het materiaal vastgezet worden. Dit kunnen we doen in de nog droge schaal door middel van twee stukjes hecht pleister kruislings over elkaar-, waar doorheen een spijker, met de scherpe punt omhoog wordt gestoken. De pleister wordt daarna op de bodem ge- £lakt en de schijf op de spij er vast gezet. Wie dat te moeilijk vindt kan ook het hulpmiddel vast zetten door plastic plakband of hechtpleis ter er overheen te spannen. Met gemak Oa- Het groe sis", in steenvorm voor de bloe mist en in ronde schijven voor de liefhebber, vormt een hechte basis voor onze bloemstukjes. Is dat stadium bereikt, dan kunnen we met veel gemak onze bloemen er in prikken en het materiaal leent zich zowel voor een ronde opmaak als voor een lijnarrangement. En als je eenmaal bezig bent krijg je er plezier in, om dat het zo gemakkèlijk gaat. En voor al degenen die zich geen raad weten met sphag num (veenmos) als onder grond of er mee tobben dat stimulans betek om zich opnieuw aan een bloemstukje te wagen. Wel permanent een paar centimeter water in het schaal tje laten staan, zodat het ma teriaal zich zelf kan bedienen en niet uitdroogt. Na ge bruik nat in een plastic zak bewaren voor de volgende keer en dat zal misschien wel Kerstmis worden. Prachtig in een passend wijn- of hya cinteglas met een kaars in het midden en wat bestakjes rondom. In een paar minuien gedaan en dagenlang een apar te kandelaar! A. C. MULLER-IDZERDA. En ze worden, al sinds de eerste jaren na het vertrek van de Fransen uit ons land (Arn hem heeft persoonlijk de Fran se bezetting beleefd) gemaakt van exquise Franse mélanges, vol gens een recept dat nooit is op geschreven en onverklapt ge heim blijft van het balletjeswin keltje in de Jansstraat, waarin op de hoge toonbank en langs de hoge wanden in deze tijd zo veel chocolade en marsepein ligt opgestapeld, dat de klanten er plaats voor hebben moeten inrui men. Maar 150 jaar geleden deed de toenmalige eigenaar het ook met deze ruimte en dus blijft het De kelder van het huis is de bakkerij. Het is een oud booggi welf. groen geschilderd. dat is al i het- zélfde. Aan een lange tafel worden de balletjes voor-bereid en in een fornuis, dat is ingebouwd, gebak ken tot de kleine harde kussentjes die worden uitgeteld in kleurige, vierkante plaatjes-doosjes. Plaat jes van de Rijn en van de boule- vard-achtige Janssingels en op het deksel natuurlijk de Sonsbeekse weide. Tegen de hoest Er is nog een ander soort: dc hoestballetjes, ook al heel oud. Het recept daarvan is ook al geheim, en van mond tot mond doorverteld. Dat recept heeft in de vorige eeuw de knappe Zeeuw se doktor Pieter Cornells de Munck, president van de r"_zt- selijke Commissie van Genees kundig Toeverzicht, samengesteld en gegeven aan een klompenma ker die een snoepwinkeltje had en bij wie hij een kamer huurde. Hij vertelde aan de snoepwinke lier hoe men uit geneeskundige kruiden, vruchten-elixers en sui ker het meest voortreffelijke hoestballetje kon maken. Nog steeds wordt dat balletje zo ge maakt, op „het eenigst adres voor balletjes" in de Jansstraat... Nog eentje In diezelfde flessehalsbrede Jansstraat nog een merkwaardig heid. Nog een oud winkeltje, waar geschiedenis wordt ge maakt. Geschiedenis in banket- bakkerszakjes: de verpakking van een half pond Arnhemse meisjes. Die meisjes zijn Arn hems mooiste. En bakker Hag- dorn is er niet weinig trots op de enige te zijn die de Arnhemse meisjes ter wereld brengt. Hij bakt ze één keer per week: lek ker croquant, mooi bruin, royaal besuikerd en mollig van vorm. De Arnhemse meisjes worden vnak geïmiteerd, maar de echte, de meisjes die uit één deeglaag be staan, zijn wel te onderscheiden. De echte Arnhemse meisjes blij ven langer croquant, de onechte bestaan uit meer lagen deeg en verliezen al gauw hun versheid. Schoenzool Het Arnhem^ meisje heeft de vorm van een schoenzool, en dat is niet toevallig. De bakkers zijn door een geschiedenis geïnspi reerd. Eeuwen en eeuwen gele den gaven dc heidenen hun do den van allerlei mee be+ graf in: wapenen, kleding en schoeisel, etenswaren en drank, en soms ging men zo ver de overledene zelfs zijn paard, zijn dienstknecht en zijn vrouw mee te geven! Dat was wel wat overdadig, vond men later. Men beperkte de goe de gaven steeds meer. en ten slotte ging alleen een schoenzool van de weduwe mee het graf in. Deze „begrafeniszooi" inspireerde de bakkers, een koekje in deze vorm te bakken, dat eerst alleen bij begrafenissen, maar later ook bij feestelijkheden werd gepre senteerd. De Arnhemmer heeft het tenslotte als dagelijks koek je bij de thee een plaats in zijn koektrommels gegeven. En nog steeds worden deze eeuwenoude koekjes door Arn hemmers en niet-Arnhemmers ge geten. Garantie voor hun voortbe staan: de eigenaar van de meer dan honderdzestig jaar oude ban ketbakkerij A. Hagdorn heeft nog steeds plezier in zijn Arnhemse meisjes! Loeierd voor bange momenten In Engeland schijnen ook nog al wat boze mannen rond te lopen die 's avonds, als het donker is, meisjes en vrouwen proberen las te vallen. Die conclusie mag men wel trekken als men weet dat een Engelse fabrikant speci aal voor zulke benauwde ogen blikken een alarminstallatie heeft ontworpen voor vrouwen en meis jes om op die manier agressieve individuen op een afstand te hou- Het toestelletje wordt aan de pols bevestigd, maar in geval van nood kan de draagster ervan het op de grond gooien. De ingebouw de sirene begint dan ooi-verdovend te loeien en als het mechanisme niet wordt uitgeschakeld loeit het geval minstens een half uur ach ter elkaar door. Lang genoeg dus om de nodige buurtbewoners én politieagenten te alarmeren. In Hollands geld omgerekend kost zo'n alarminstallatie in Engeland bijna dertien gulden. Voor haar die b.v. beroepshalve nog al vee] 's avonds' weg^ moet een uitgave om ovenheen te komen, 't Is uw Blad-Zij" op het ogenblik nog niet bekend of een Nederlandse importeur er belangstelling voor heeft. Dat vertellen wc cr voor eventueel geïnteresseerden er maar even bij. Stop ze in de grond Zo ja dan zal het- schoonmaken van uw metalen pennetjes wel eens lastig zijn. Ga er vooral niet op zwoegen, maar stop die dingen gewoon een nachtje in de grond van de tuin of bij gebrek daaraan in een bloempot met aarde. De volgende dag wast u ze zonder moeite af. want er zal geen kruimeltje baksel meer op TIP PARADE Twee lezers, de heer H. P. Corvers (goed geschreven?) uit Den Haag en de heer A. Wilschut uit H. I. Ambacht zonden voor onze wedstrijd een idee in, dat ons uitste kend te combineren leek. Het geen we dan ook maar heb ben gedaan, zodat u vandaag kunt zien wat u met (of be ter: boven) een opklap- dan wel wentelbed kunt doen. Na melijk behoorlijk wat berg ruimte maken. De heer Corvers nu benut te een reeds in de kamer staand kastje als steunpunt voor de extra bergruimte bo ven het opklapbed. De om bouw van het bed gebruikte hij aan de bovenkant als „vloer" voor de nieuw te ma ken kast, met steunen als plankdragers om doorbuigen te voorkomen. Een strip van meubelplaat verbergt de gor dijnrail. De „op bouw" werd voor zien van groeflat- ten, zodat er schuif deurtjes in dc nieuwe hangende kast konden ko- Over maten pra ten we maar niet. omdat u mocht u dit idee navolgen die zelf het bes te kunt bepalen. Mocht u geen kast je hebben om als steunpunt te ge bruiken, dan zoudt u er eentje kunnen maken (of kopen). De heer Wilschut maakte alleen een kast, ook met schuifdeuren, bo ven het wentelbed en bevestigde on deraan deze kast een rail om er het gordijn aan te kunnen ophan gen. U begrijpt dat het hier geen wentelbed met een ombouw be treft, die gelijk het ledikant vormt; u zult misschien dit type bedden wel kennen. In zulke ge vallen moet er dus een losse lan ge hangkast komen die met plug en schroeven aan de muur be vestigd kan worden. Nu zou ik wel uitgebreid de werkwijze van beide inzenders kunnen gaan om schrijven, maar daar het hier gaat om verschillende bedtypen en wat afwijkende maten waag ik'het er op het in elkaar zetten aan uw eigen initiatief over te laten. Een beetje „timmerman", Dalen i.e. doe-het-zelver zal met dit karwei misschien niet zoveel moeite hebben. Bovendien ver telt de werktekening u wel het ..en zo n vrouw r Tegen kou. Voor veel fiet sende teenagers is het wel han dig een paar warme boorden voor de mantel te maken, zoals mejuffrouw W. B. Visser uit Noordwijk dat pleegt te doen. Zet van wol in de kleur van de jas, veertig steken op een brei naald. Brei tien cm twee recht twee averecht, meerder dan om ONS PATROON Mooi en slankmakend Een mooi en slankafkledend model is patroon nummer 365, dat verkrijg baar is in de maten 44, 46 en 48. Leuk is de iets opstaande sjaalkraag en ook de platte plooien in de rok zijn flat teus en zorgen bovendien voor de no dige loopruimte. Een paar mooie kno pen en een smal ceintuurtje geven een fijne noot aan dit toiletje. Voor de vervaardiging heeft men ongeveer X 3.70 meter stof van 130 centimeter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 365 is dit patroon aan onze bureaus ver krijgbaar tegen betaling van 0.50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0.60 Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken aan de adres- zijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast het gewone frankeerzegel. Bestellin gen moeten voor 1 december a.s in ons bezit zijn. Na die datum kunnen i geen opdrachten meer worden aan- X vaard. IK heb even zitten piekeren hoe ik de stof voor deze Open Brief het best zou kunnen sa menvatten. Er is een brief van iemand die zegt: ,,ik begrijp niet waarover sommige mensen zich toch hel hoofd breken. Wat gééft het nu of je wat minder ontwik keld bent dan een ander; dan is er toch wel iets anders dat je kunt. Bij ons thuis, ouders, vier meisjes en een jongen, houden we helemaal niet van lezen, en we doen ook niet aan die z.g. hooggeprezen gemeenschap. We hebben domweg elkaar. Een paar kinderen bespelen oude muziek instrumenten, mijn man is een uitstekend pianist. Daarmee, en met het huiswerk, gaan de avonden en de overige vrije tijd heen. Ik vind dat dat je ontspant, en al dat gelees is maar vermoeiing des vleses (ik ben trou wens niet de eerste die dit zegt). Wat die kinderen van tegenwoordig bovendien niet menen te moeten lezen! Geen sprake van bij ons. En zo heb je toch ook mensen die als ze maar zouden willen, best iets zouden kunnen vinden dat hen bezighoudt. Dan zijn m.i. al die kringen en gesprekken die ik voor het grootste deel zwam- partijen vind, niet nodig." Pang, wij wonen het dichtst bij haar dan e (zij komt niet uit onze stad en doen al haar kennissen zijn toevallige maai contacten van de laatste jaren), gegeven, en dus spreekt het vanzelf dat te veronderstellen wij haar b.v. des zondags te eten schrijfster vragen. Doen wij dit nu, dan zegt troi zij nooit spontaan: graag! zodat nig wij op den duur net ten. neemt deel aan. komt op voor... en vul maar in. En dan een laatste vraag: hoe ziet u dat toch met die dochters van u, moeten ze een muzikale man? Een paar regeltjes werden onder het getik geboren (maar dat komt een beetje van St. Nicolaas): ik zoek een man, een vedelaar; had ik 6®zin, hem maar, had ik hem maar... Wat de eerste briefschrijfster te> volledige beschrijving toch Sceft ze tos. zo t 5aiidat .veei. heeft: zelfvertrouwen, den hoeven vragen. daardoor gemeenschapskunst kent ben*?" Heus w Immers, zij kan wel iets. dat - heeft de tweede te weinig. Je tf ^enkt n°g steeds dat bij anderen nooit eens inzinkingen plaats heb ben? Heus wel. Maar zij zien de ze niet als van zo beslissende be tekenis als jij. Dat moet ook niet. r gewoon zjj blijft binnen de grenzen als wij dan zeggen: Aangeklede Speklap Het bekende speklapje behoort tot een winterse vleessoort. Wilt u die speklap eens ander opdoen dan u wellicht gewend bent, kleedt 'm dan aan en maak er een „schnitzel" van. Het recept: u neemt speklapjes zonder zwoerd ter grootte van een kalfs oester, wrijft ze in met peper en zout en wat kerrie of paprikapoe der en legt ze een kwartiertje in een losgeklopt ei. U haalt de lapjes vervolgens door de paneer meel, bakt ze bruin in een meng sel van boter en rundvet, en laat ze de geijkte tijd smoren Een minuut of twintig. Geeft u bij uw schnitzels nog aardappelpuree, dan heeft u een gezellige maaltijd zonder duur uit te zijn. dat i 1. Dan is er een brief van een vriendin die alles beaamt wat ik de vorige maal te berde bracht. „En dikwijls", zo schrijft zij, „is het zo als je zegt. Dan voel ik dat ik even dc dingen beter zie, de dingen in mijn persoonlijk le ven en die erbuiten. Maar dat blijft niet zo. Het contact ver flauwt weer. En na een poos ben ik teruggezonken in het oude ge voel er toch niet bij te horen, toch niet te kunnen meedenken" en dat terwijl zij dag in dag uit, meer dan menig ander, contact met mensen heeft. De derde brief bekijkt weer van een andere zijde de contactvraag en wel naar aanleiding van erva ringen met een familielid. „Wat doe je toch met al je „ruim-zien", als je zoals wij een nicht hebt aan wie al je moeite, al je in denken, ten enenmale niet zijn be steed", schrijft zij. „Onze al wat oudere nicht (wij zijn midden der tig, zij midden vijftig) is geheel op ons gezelschap aangewezen; zeker I M§ eigen geestelijk leven. Per slot Liever kwetsbaar, dan bitter, heb ik ook nooit gezegd dat alle Liever aarzelend dan eigengereid, wegen naar contact via lézen zou- In het je-zelf aanvaarden ligt al den komen. Integendeel: een kop- de weg die je gaan zult, besloten, je thee schenken kan al genoeg Dat dat bittere het gewonnen heeft bij de nicht van briefschrijf ster 3, weet zij. Zij kan aan de kinderen uitleggen: nicht is niet verjaarspartijtje? Sport? School- gauw blij met iets, dat is erg club, bron van alle „zwampar- ongelukkig. En samen met haar tijen"? Houdt u het hele zaakje man werkt ook de humor door, ja. Steeds musicerend zij 50 zijn? Die dingen, die i hier niet de knelpunten. Al- iemand aantrekkend? Daarin kan leen dat: mag je je leven, laten allerlei gaatjes: gen: en ik weet ook hoe. Zij heeft school, buren, kerk in de geen zelfvertrouwen, ze is bitter, bordpapieren omheining. En vindt Nu laat je alles bij je neerglijden. het, eerlijk gezegd, niet hebt wél zelfvertrouwen, nou, u ziet maar. dan belt ze ter op of wij het nu wél me den met die uitnodiging, want wc gesjjiciv ndu raici, ge en uue* uun- deden zo onverschillig... Enzovoort der vermoeiing des vleses?) O, ik Ik heb, meer dan mnn man noe. vind hot urachtiB als iemand een zondagmiddag!_Bak koekjes, ^bak - Als er niets, niets anders is? Geen *L™d' ,l«,h„e' ,S'°f e eesnrek aan tafel, geen boek (zon- met tnan, al „staat het vol- vind het prachtig als iemand momenten dat ik haar haat. Alles clavecimbel kan bespelen, m; horen aftuigen: heb je de kamer het krijgt nu al wéér veranderd? Is Dicky diepste zii (ons dochtertje) niet veel te mijn mening zijn men door dit spel kan dienen. En dan bedoel ik zoveel figuurlijke en letterlijke koekjes dat zij wie weet nog eens van toehoorster des le vens een nederig leerling wordt! zijn ze niet goed. Koop ik ze, dan hebben in dit spel, zoveel ben ik onnodig duur.. Mag je je leven' laten bederven door zo iemand?" Vraag no. 3. Hooggeprezen gemeenschap! Daarvan zijn deze drie brieven illustratie. Ik HIHÉHHiH te hebben, dat ander opzicht soepeler, begrijpen-! der, opener, wilskrachtiger is ge-I, worden. Nee. uw brief lééft niet voor me, het is me allemaal te theoretisch. Een echt de eerste brief is meer een schets zinsleven straalt altijd de vier steken één st., brei vijf cm recht heen, averecht terug, meerder nogmaals iedere vier steken één st., brei drie cm recht en kant los af. De naad dicht naaien (als u op twee naal den hebt gebreid) en het ge heel met losse steken aan de voering van de mantel zetten. Resultaat: een heerlijke afscher ming tegen de wind. Met drukkers. Heeft u er last van dat bij grote knopen en dito knoopsgaten in een pak je die knopen steeds op het uiter ste puntje gaan zitten? Naai dan de helft van een drukkertje in het midden onder de knoop en de andere helft aan de binnen kant van het jasje in het mid den van het knoopsgat, 't Zit en staat veel prettiger varing van mej. C. W. t uit Schiedam. Verven. U verft volgens me vrouw A. C. Rozendaal-Kooyman uit Zevenbergen deuren zonder „wallen" (de verf loopt dan door) als u de deur er uithaalt en plat neerlegt. Het verven gaat er bovendien sneller door. Asbestkoord. Mevrouw A. Vreugdenhil uit Maassluis had er vrij veel last van dat bij het gebruiken van de geyser op de koudwaterbuis condenswater ging zitten. Doch dat niet al leen, het er af druipende water maakte ook de witte muur nat en groen. De oplossing bleek het omwoelen van de buis met as bestkoord, dat tijdens het witten van de keuken gelijk een lik van de witkwast meekreeg. Soep. Inplaats van tomaten puree gebruikt mevrouw J. van dc Haak uit Rijnsberg het poe der van een zakje tomatensoep bij het vlees braden. Bederven van puree is hiermee gelijk van de baan, omdat het poeder bij zonder lang houdbaar is. De jus wordt er daarnaast fraai bruin door. Muts er op. In verschillende bussen is het verboden een wan delwagentje mee te nemen, waarvan de wielen niet zijn af geschermd. Mevrouw M. J. Snel- link koos zich voor dat doel vier goedkope plastic douchemutsen en klaar was zij met de be scherming van de wielen. Heel lekker. Bezitsters van een koelkast zijn in de gelegen heid héél lekkere koffie te ma ken als zij zich daarvoor de tijd gunnen, schrijft mevrouw K. Eleveld-v. d. Horst uit Den Haag. Even de vers gemalen koffie in het filter aanstampen en er dan een paar blokjes ijs op laten smelten. Het resultaat is een heerlijk pittige koffie-ex- tract. Bloembollen. In aansluiting op een al weer enige tijd gele den geplaatste tip geeft mevrouw J. H. Nieuwenhuis uit Lisse, door, dat men bloembollen die de neiging vertonen naar een kant te gaan overhellen, keurig op de plaats houdt met lucifer houtjes. De stokjes even wat toe spitsen en ze dan op gelijke af standen tussen de rand plaatsen. In de karnemelk. We beslui ten met een tip van mevrouw M. M. Pronk-de Klerk uit Den Haag, welk idee bestemd is voor het schoonhouden van een kunst gebit. Dit lukt prima met karne melk, waarin het gebit een nachtje bivakkeert -T IS JAMMER, MAAR Niet in aanmerking komen de brieven van dhr. J. van D. uit H. I. Ambacht; mevr. A M. S.- de H. uit Den Haag; mevr. C.- van H. uit Zwijndrecht; mevr. C. R. uit Den Haag; dhr. T.- van O. uit Loosduinen; mevr. De R. uit Rijswijk (ZH); mevr. M. A. van D. uit Heerjansdam; mej. N. v. d. P. uit Hardinx- veld: mevr. C. S.-van S. uit Rot terdam; Mevr. H. van E.-T. uit Den Haag; mevr. B., even eens uit Den Haag; dhr. J. P. de R. uit Oegstgeest; mevr. Van D. te B.; mevr. N. B. uit R'dara mevr. C. van B., eveneens uit R'dam; dhr. B. L. uit Schellui- nen; mevr. J. N. uit Numans- dorp; mevr. P. de J. uit R'dam; dhr. L. J. T. te Den Haag; dhr. A. C. M. L. te R'dam; dhr. W. v. d. S. uit R'dam; dhr H. L. te S. Iedere gepubliceerde „Bent u ook zo'n man"- inzending dingt automa tisch mee in de wed strijd: „Win honderd gulden voor uw vrouw". Uitslag 8 december. Voor iedere tip en elk doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keuze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15