VAN DE ELFHONDERD Toen de polsstok brak W70RLD PRESS PHOTO 1962. de wedstrijd eu expo- sitie. waarvoor fotografen uit 47 landen van de we reld elfhonderd opnamen inzonden, wordt op 27 novem ber, 's avonds om kwart over aeht, door staatssecretaris mr. Y. Scholten in de nieuwe vleugel van het Haags ge meentemuseum geopend. Dan is ook de prijswinnende foto door de jury, die een week de tijd had om uit de enorme eolleetie een keus te doen. gekozen en is de foto sraaf van deze topplaat naar Den Haag geïnviteerd en inet geld en goederen geëerd. Tegen de wanden van de expositieruimten hangen dan zo'n vijfhonderd foto's, die naar verwacht wordt een nog groter publiek zullen trekken dan de foto's van vorig jaar, toen maar liefst 20.000 bezoekers World Press Photo kwamen bekijken. Op liet nippertje gered uit een zinkende auto Arnhemse Politie Harmonie vlucht voor regen Troostende bescherming VEEL MOEILIJKER wordt het en vaak is het resul taat nog veel sprekender wan neer de fotograaf een detail van hetzelfde gebeuren met zo veel sfeer in zijn foto weet vast te leggen, dat alleen dit ene onderdeel het hele gebeuren in zich heeft. Dit is bij voorbeeld het geval -net de wazige foto van een ver rekijker met een helm erboven en een bajonet ernaast boven een muur uitstekend. Deze foto maakt het drama rondom Ber lijn bijna tastbaar. Het enige nadeel van deze foto is. dat hij zich door zijn wazigheid tech nisch niet leent voor publicatie in een krant. Toch geeft deze foto nog beter het drama Ber lijn weer, dan de foto, die op deze pagina staat afgedrukt, on danks zijn fascinerende indrin gendheid. Bven indringend als de foto van de Chinese vluch telingen. wier kans op veilig heid in het bijna bereikte Hongkong onmogelijk wordt gemaakt." gesymboliseerd door de uitgestrekte arm. Een bewijs van een snelle re actie. hoewel de Finse foto graaf. die deze foto inzond hem zelf ..Lucky shot" noemde, is de plaat van de brekende pols stok. Hier een dramatisch ge beuren, dat niemand verwach te. De rustig naar het polsstok- hoogspringen kijkende toe schouwers hadden zich nauw- lijks het ongeluk gerealiseerd of het hoogtepunt was al door de foto-journalist vastgelegd. HOEVEEL VAKMANSCHAP en reactiesnelheid een der gelijke foto in zich bergt, valt te leren uit de resultaten van het onlangs in Den Haag gehou den examen voor foto-journa list. waarbij slechts een of twee kandidaten er in slaagden om een geënsceneerd tot het laatste ogenblik voor hen on bekend gehouden dramatisch gebeuren in zijn geheel op de plaat vast te leggen, waarbij een vallende pop als belangrijk Toen het nog zo konWenen leek erg hoopvol Heel het drama Wat een kritiek heeft toen en nog maanden daarna de keuze van de prijswinnende plaat ..Sudden Death" van de Japanner Nagao. die op 12 ok tober 1960 de moordaanslag op de Japanse politicus Asanuma op de gevoelige plaat vastlegde, niet ontmoet in kranten en tijd schriften. Een kritiek, die resulteerde in de vraag: mag een fotograaf een foto maken van zo iets in tiems en persoonlijks als het sterven van een mens, ook al is deze mens een in de open baarheid tredende politicus? Het voor en tegen is in de fotovakpers en in de kring der journalisten zij beslissen im mers over de openbaarmaking van zo'n sensationele foto door plaatsing in krant of tijdschrift soms vrij scherp bediscus- OF DE beste plaat ter wereld dit jaar weer een derge lijke sensationele foto zal zijn, valt te betwijfelen, gehoord de discussies en gezien de inge zonden foto's. Ook de uitlatingen van World Press Photo's stichtingsvoorzit ter, de foto-journalist P. van Breukelen, hoewel hij geen deel uitmaakt van de interna tionale jury wijzen in die richting, omdat hij bij meer dan een gelegenheid poneerde, dat World Press Photo het meer moet hebben van foto's, die nieuws geven zonder walgelijke dramatiek. Dat het ook die richting uit gaat, tonen de honderden fo to's. die in het Haagse gemeen temuseum zijn gearriveerd, want opnamen, die in strijd zijn mer fatsoen en goede smaak zijn er vrijwel niet bij. Natuur lijk wel de harde foto's: het wereldnieuws is immers meest al een dramatisch gebeuren, waarin de mens een actieve of passieve rol vervult. Om die mens in al zijn emotie bij dit gebeuren te fotograferen moet de man achter de camera ook het gebeuren zelf op zijn harde foto verbeelden. Hiertoe zoekt hij menigmaal onder groot ri sico, soms zelfs met gevaar voor eigen leven, het drama tisch gebeuren op en tracht dan de werkelijkheid, zoals hij die ziet, op zijn platen zo dicht mo gelijk te benaderen. Het leed van de teruggestuurde vluchtelingen Rennen, de gevel stort in Dit kostte beer z'n leven onderdeel in di>l gebeuren door de meesten glorieus werd ge- Toch hoeft dit niet te beteke nen, dat zij over geen goed fo tografisch oog beschikken, want ook het merendeel van het voor World Press Photo in gezonden fotomateriaal betreft geen drama of actie in welke vorm dan ook. Dit gedeelte wordt gevormd door de zoge naamde feature-plaatjes, foto's, die niet direct met het harde nieuws te maken hebben. Het zijn opnamen van mensen, die ren en dingen, waarbij de foto graaf karakteristieke, humoris tische of andere impressies in een bepaalde situatie onder ging. Hij heeft geknipt en zo getracht zijn indruk weer te geven. Dat bij deze foto's de kwaliteit in belichting en com positie zwaar wegen laat zich raden. Op de tentoonstelling, die tot 7 januari duurt, zijn ware staaltjes van dit vakman schap aanwezig en de duizen den amateur-fotografen in ons land kunnen zich aan dit werk verlustigen. ALS GEHEEL geeft het ingc- zondene. ook al omdat di rect aan te wijzen topplaten ontbreken, een wat ongenuan ceerde indruk. Alles lijkt op hetzelfde kwaliteitsniveau te liggen en of dat niveau hoger of lager ligt dan verleden jaar, daar valt over te twisten. Het groter aantal inzendingen be paalt immers het gemiddelde kwaliteitspeil. Mede om deze reden zal de internationale jury een zware taak krijgen. Wat de kwaliteit van inzen ding van de Nederlandse foto grafen betreft, die ligt in ieder geval belangrijk hoger dan het vorige jaar en er werd boven dien belangrijk meer ingezon den dan voor World Press Photo 1961. Het zou niet te verwonderen zijn, wanneer er een Neder landse foto-journalist met een hoge prijs uit de bus komt, Berlijn op één foto

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15