Zeventien jaar lang ondergedoken Rijkspolitie presenteert zich in Zuid-Holland en Zeeland Dinsdag Voorschoten eerste van zestig gemeenten CUBA Soldaat minder sjouwt een kilo (in vijf blikjes) Verhouding met Japan na de oorlog beter" Schilders streven naar hogere produktiviteit Slagers krijgen scherpe kritiek te verduren NIEUW. 1962 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 ~1 Tentoonstelling „Raad en Daad EIND dit jaar en het hele volgende jaar zal in alle plaatsen, waar een groepscommando van de Rijkspolitie is gevestigd in Zuid-Holland en Zeeland, een reizende tentoonstelling te zien zijn onder de passende titel „Raad en Daad". Dit is als het ware een visitekaartje van het korps, waar mee een poging wordt gedaan het werk van de rijkspolitieman op het platteland meer te doen leven voor de gewone burger. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, zal op 27 november in het Cultureel Cen trum te Voorschoten het startsein geven. Daarna zal de tentoonstelling telkens van dinsdag tot en met vrijdag in zestig gemeenten komen, na Voorschoten het eerst in Lisse op 10 december en volgend jaar de eerste maanden in andere Zuidhollandse gemeenten, vervolgens in Zeeland. Onderdelen brigade N.-Guinea weer bij ie Kon. Landmacht Drie van de vier onderdelen der Ko- ■Inklijke Landmacht, die zijn uitgezon den naar Nieuw-Guinea, zullen op maan. dagmiddag 26 november weer worden opgenomen in de parate eenheden, >e zij behoren. Het 41e infanterie-bataljon stoottroepen al in de legerplaats Ermelo ingevoegd 'orden n de 41e pantser-infanteriebri gade, die zal zijn opgesteld op de appèl plaats. Daarna zal de legerltorpscomman- dant, luitenant-generaal F. van der Veen, de ceremoniële inspectie van de brigade verrichten. De Johan Willem Friso Kapel verleent muzikale medewerking. De intrede van het bataljon zal worden bijgewoond door de oud-gouverneur Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, de oud commandant strijdkrachten Nieuw-Gui. nea, schout-bij-nacht L. E H. Reeser. de commandant van de 4e divisie, gene- raal-majoor J. H. Heimei, de oud-com mandant brigade Nieuw-Guinea. brigade- eeneraal W. D. J. Eekhout, en andere I autoritei ten. Op dezelfde middag zal op overeen komstige wijze de 928e afdeling lichte tuchtdoelartillerie haar intrede doen in kamp FivelLngo te Appingedam. Ze zal daar worden begroet door de commandant territoriale luchtdoelartillerie, brigade- eeneraal W. A. Feitsma. De 940e afdeling lichte luchtdoelartillerie zal in de Seelig- kazerne te Breda, worden begroet door de commandant 903e luchtdoelartilleriegroep. kolonel J. Stuker. Het 17e infanterie-bataljon Chassé dat op maandag 26 januari te Rotterdam zal ontschepen, zal na terugkeer van verlof op gelijke wijze intreden in de 13e pant ser-infanteriebrigade te Oirschot. Prolestbijeenkomst van de „Vrije boeren" In Zwolle hebben de Vereniging voor Bedrylsvrijheid in de Landbouw (vrye boeren) en de Boerenpartij gisteren ee protestvergadering gehouden, die ond< meer was gericht tegen het landbouw beleid van de Nederlandse regering. De bijeenkomst werd door ongeveer 500 •vrije boeren" bijgewoond. Verscheidene fan hen voerden het woord, nadat boer Koekoek had gewaarschuwd dat er niet mocht worden gescholden. De aanvallen richtten zich onder meer legen het landbouwschap, de standsorga- 'isaties en de ambtenarij. Het hoofdbe stuurslid van de „vrije boeren", de heer Hennsen zei, /lat vele duizenden kleme boeren hun bedrijf hebben moeten ver laten, omdat ze in de landbouw geen bestaan meer konden vinden. Voorwaar del. straf voor CBH-portier De vier maanden gevangenisstraf, die e 48-jarige J. K. W. S. uit Purmerend t dagen geleden tegen zich hoorde eisen egens het zich laten omkopen als por- ier van het C.B.H. in Amsterdam, heeft be hoofdstedelijke rechtbank geheel voor waardelijk opgelegd (proeftijd twee jaar). Gedurende bijna anderhalf jaar nam be inmiddels bij een andere gcmcente- b.enst te werk gestelde C.B.H.-portier riten aan van twee zakenlieden, die hij "lichtingen verstrekte over mensen die 'as een zgn. bezlchtigingskaart hadden oruggestuurd. Zy konden daardoor bij nieuwbakken woningbezitters veel "eubels verkopen. De portier ontving daarvoor ongeveer f 450. doorbreken. De expositie is opgezet ïaar gegevens van de Rijkspolitie door de Haagse ontwerper Ralph Prins. Op grote panelen geven tachtig zeer groot uitgevoerde foto's een indruk van het le ven van een opperwachtmeester van het korps op het platteland. De foto's zijn gemaakt door de technische recherche in Den Haag. Ook het timmer en schil derwerk, en alle bijkomende technische voorzieningen zijn geheel door rijkspoli tiemensen verricht. Dienende laak De tentoonstelling maakt voor alles duidelijk dat de politie geen andere taak heeft dan het dienen van de samenle ving door handhaving van orde en ge zag. Het is bepaald geen organisatie van lieden die ervoor svorden betaald het ge zag te wreken door zoveel mogelijk bon nen uit te schrijven en goedwillende bur gers een hak te zetten. Het publiek heeft voor zijn oordeels vorming over de politie weinig meer ter beschikking dan eigen ervaring en waar neming en dan nog het een eh ander van horen zeggen. Aan public relations is door de politie tot dusver weinig ge daan, het goede werk van sommige ge meentepolitiekorpsen, zoals in Den Haag. niet te na gesproken. Toch is dit werk dringend nodig. Het is alleen aan de be stedingsbeperking te wijten dat dit ini tiatief ,van kolonel De Gast niet eerder in daden is omgezet Overzicht De bezoeker krijgt dus een overzicht van het werk van de opperwachtmees ter zelf. voor deze maal uitgerust met aam P. A. Stavast, maar dat niet alleen. Ook wordt een indruk gegeven de specialisten, waarop de opper wachtmeester een beroep kan doen, zo als de rijksspeurhondgeleider, de ver- kcersgroep en andere diensten, die in hel gehele land werken. De tentoonstelling laat zien dat hel publiek zelf ook veel kan doen, soms om misdrijven te helpen oplossen, maai ook misdrijven en ongelukken kan voor komen. Een cabine voor vertoning var instructieve films en een verkeerstafel ontbreken niet, want het is de bedoe ling scholieren in klasseverband een be zoek aan „Raad en Daad" te laten bren gen. De districtscommandant in het ge bied waar de tentoonstelling komt zal steeds zorgen voor de aanwezigheid enkele politiemensen, die inlichtingen aan de bezoekers kunnen geven. Hoewel het niet de eerste opzet is hoopt de Rijkspolitie door de expositie het veld te effenen voor een zo goed be grip van de taak van de politieman, dat steeds meer jongemensen de gele deren zullen gaan versterken van het korps, dat nu een tekort op de effectie ve sterkte heeft van tegen de 25^ Het Nationaal Bureau voor de Kinder bescherming zal met een stand aan\ zig zijn. waar voorlichtingsmateriaal te krijgen over de gevaren, waaraan kinderen op straat bloot staan. (Vervolg van pagina 1) De voornaamste reden daarvoor zou zijn de ontdekking van korte-afstand-raket- ten (waarvan we al eerder melding maakten). Er zou een zo'n raket zijn waargenomen, die slechts een reikwijdte van 30 a 40 km heeft, maar gebruikt zou kunnen worden tegen de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba. De Ver. Staten hebben voorts laten weten, dat de onderhandelingen met de Sow jetunie over onopgeloste kwesties in de Cubaanse crisis weldra hervat zullen worden. Er is nog geen datum vastge steld. Vermelden we nog. dat de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, een mysterieuze opmerking heeft gemaakt over de internationale situatie. Enkele uren voordat Kennedy dinsdag avond zjjn persconferentie hield, ver klaarde de minister in een toespraak de Vereniging voor buitenlandse aangelegenheden te New York: „Ik ver moed, dat w(j voor onvoorspelbare ge beurtenissen staan, die van invloed kun- zijn op de vrede van de gehele wereld. Terwijl wij hier bijeen zijn, zijn beraadslagingen aan de gang, die in sterke mate het denken van de presi dent kunnen beïnvloeden". Dl Prof. De Quay tot premier Ikeda „Nederland en Japan zijn er geluk kig in geslaagd de zware last weg te nemen, waaraan onze betrekkingen in het recente verleden hebben blootge staan. Mede hierdoor konden de ban den, die reeds dateren uit het begin van de zeventiende eeuw, worden her steld en versterkt", Minister-president De Quay zei dit gisteravond tijdens het diner dat hij zijn Japanse ambtgenoot Ikeda in hotel Wittebrug in Den Haag aanbood. Het besef dat de twee landen de zelfde politieke idealen verhoging van de levensstandaard van iedereen, verbreiding van de democratie en be scherming van de vrijheid koeste ren, brengt ons dicht bij elkaar", zo zei de Nederlandse beioindsman. Hij wees hierbij onder meer op de goede samenwerking tussen een Nederland se ingenieur en enkele Japanse des kundigen bij de uitvoering van be- vloeiingswerkzaamheden. De minister-president noemde het een bijzonder genoegen de gelegenheid te hebben de heer Ikeda gastvrijheid bieden kort voordat prinses Beatrix naar Japan gaat. De aanwezigheid var de heer Ikeda en het vertrek van prin ses Beatrix naar Japan symboliseren de banden die tussen de twee landen be staan en de wederzijdse wens deze ti versterken Vriendschap Premier Ikeda zei In z(jn dankwoord dat het Japanse volk „boven alle Euro pese landen, speciale gevoelens van vriendschap voor Nederland heeft". Hü deelde mee, dat de techniek die Neder land heeft ontwikkeld voor inpolderin gen de aandacht van zijn land heeft ge trokken en met veel succes in Japanse projecten is opgenomen. „De Japanners begroeten met geest drift het bezoek van prinses Beatrix tegen het eind van deze maand. „Ik ben er van overtuigd dat dit bezoek in be langrijke mate zal bijdragen tot verste viging van de banden van vriendschap en begrip tussen onze twee landen". Nederlandse strijdkrachten hebben op het ogenblik ge vechtsrantsoenen die sinds 1951 slechts vijf procent in prijs zijn ge stegen. Dit, waar het Nederlandse levensmiddelenpakket sinds datzelf de jaar 32 procent duurder is gewor den. Ondanks die geringe prijsstij ging zijn de gevechts- en noodrant soenen op vele punten verbeterd. Om een voorbeeld te geven: als de Nederlandse soldaat thans zijn „ge vechtsrantsoen individueel" gaat eten, heeft hij nog maar vijf blikjes open te maken in plaats van elf. Hij heeft, als hij het vervoeren moet. nog maar nauwelijks twee kilo mee te sjouwen in plaats van de ruim drie van vroeger. Het personeel van de sectie levens- middelén van de inspectie der inten dance het verteit dat zelf graag zou bovengenoemde resultaten niet licht hebben kunnen bereiken zonder medewerking van de Nederlandse in dustrie. Het Nederlandse bedrijfsle ven, dat 99 procent van de gevechts- en noodrantsoenen levert, heeft ge toond graag en veel tot samenwerken bereid te zijn en graag te willen „mee denken" met de militairen. Vrucht van die samenwerking is onder meer dat de Nederlandse soldaat onder oorlogs omstandigheden beschikt over een voedzame en smakelijke hap. De tijd van de rats, kuch en bonen ligt in een ver verleden. Het ontwikkelen en samenstellen van rantsoenen is een taak die soms een hopeloze lijkt, omdat de factoren waar rekening mee moet worden gehouden vaak volkomen met elkaar in strijd lij ken te zijn. Om er enkele te noemen: gevechts- en noodrantsoenen moeten De premier en mevrouw De Quay hebben gisteravond de Japanse minister-president en mevrouw Ikeda in Den Haag een diner aangeboden. Op de foto, kort voor het diner gemaakt: V.l.n.r. de Japanse ambassadeur in ons land, Z. Exc. Miyazake, minister president Ikeda, mevrouw Luns, prof. De Quay en mevrouw Ikeda voedzaam, maar licht in gewicht en volumineus zijn. Ze moeten gemakkelijk te vervoeren en te distribueren zUn, maar moeten een zo zacht mogelijke pakking hebben, opdat de soldaat er zich op het gevechtsterrein niet aan kan v wonden. Hoewel ze van tevoren al veel mogelijk bereid moeten zijn, moe ze toch goed smaken. Verder moeten dan nog gemakkelijk door de industrie zijn te vervaardigen en binnen een paald budget zijn aan te schaffen. Boeiend Hoewel dat werk niet gemakkelijk is is het toch ook vaak weer boeiend. Dit niet in de laatste plaats door grappige ervaringen die men soms opdoet, zoals bijvoorbeeld die met de nasi goreng. Dit artikel voerde men in het begin van de jaren vijftig eens in het gevechtsrant soen in. Er was niet de minste belang stelling voor. Bij een proef die vorig jaar werd genomen, bleek dat de troep wel „nasi gorengminded" was. Een andere ervaring deed men op met siga retten. In de eerste gevechtsrantsoenen kwamen Amerikaanse en Virginia siga retten voor in de percentages 40-60. Op wens van de troep is men sinds 1955 voor de helft „Amerikaans" en voor de helft Virginia's gaan verstrekken en nu ziet het er naar uit dat de verhouding nog meer ten gunste van de „Amerikanen" gewijzigd moet worden. Dc levensmiddelenspecialisten van dc intendance komen met hun werk nooit „klaar". De techniek staat niet stil en militaire concepties wijzigen zich. Wat de intendanceman kan doen is proberen in dc toekomst te küken en bü te blijven. Kijken in de toekomst ziet hij geen soldaat die in het gevechtsterrein even gauw" een „voedselpil" slikt Voorlopig hij als specialist ook nog niet optimis tisch over de toepassingsmogelijkheden ioniserende straling voor conser vering van levensmiddelen. Wat hij wel nauwlettend in het oog houdt, is de ont wikkeling die het „vriesdrogen" op het ogenblik doormaakt. Dit „vriesdrogen", 'by bijvoorbeeld aan groenten onder um en bij lage temperaturen vocht woi'dt onttrokken, opent perspectieven een verdere verbetering van de gevechtsrantsoenen. Blad „Pluimvee" mag „Pluimvee" blijven De rechtbank in Arnhem heeft aan de N.V. Wegeners Courantenconcern te Apeldoorn haar tegen de stichting „C.L.O.-Pluimveeblad" ingestelde vorde ring ontzegd. De n.v. had geëist, dat de stichting het gebruik van de titel „Pluim vee" voor het door haar uitgegeven tijd schrift achterwege zou laten. Wegeners Courantenconcern geeft se dert 1948 een tydschrift uit. dat sedert oktober 1953 wekelijks verschynt en d° naam „De Pluimveeteelt" draagt. De stichting „C.L.O.-Pluimveeblad" geeft sinds kort een eenmaal in de veertien dagen verschijnend tydschrift uit onder de titel „Pluimvee". Paul Citroen heeft zich tus- zijn portretten uitgestrekt op de vloer van Pulchri Studio n Den Haag, waar vanaf za terdag 62 schilderijen van hem en zullen zijn. De elf por- tretten-ten-voeten-uit zijn van Haagse kunstbroeders. V.l.n.r.: George Lampe, Sierk Schroder, Harry Disberg, W. Bouthoorn, Co Westerik, Herman Berserik, Sinemus, Jan van Heel, Rein Drayer, H. van Dam en Willem Schrofer. Van Citroen waren tot nog e slechts tekeningen in zwartwit bekend. Op 65-jarige leeftijd is hij gaan schilderen. (Van onze soc.-econ. redactie) De Bond van Chr. Schilderspa troons ziet nog mogelijkheden tot opvoering van de produktiviteit in het schildersbedrijf. Dat is de reden geweest dat de bond tenslotte toch de prij zenverklaring, nodig om de nieuwe cao goedgekeurd te krijgen, heeft ondertekend. Dit deelde de voorzitter, de heer J. Koster, gisteren mede op de jaarvergadering van de bond in Utrecht. Aanvankelijk had de bond bezwaren tegen de pryzenverklaring, waarin par- tyen beloven zich sterk te zullen ma ken de overeengekomen loonsverhogin gen niet in de pr(jzen door te bereke- Eerlyksheidshalve stelde men dat prijsstijgingen in de praktijk vaak on ontkoombaar zijn gezien de onmogelijk-, heid om tot produktiviteitsstijging te ko- De schilders wilden geen beloften doen, die zij waarschijnlijk toch niet zouden kunnen nakomen. Volgens de heer Koster zijn er ech ter toch mogelijkheden om tot een ho gere produktiviteit te geraken indien al le krachten worden ingezet. Hij hoopte daarbij zowel op de medewerking van de werkgevers als de werknemers. Van verknemersorganisaties verwachtte Boeren werken met verlies (Van onze soc.-econ. redactie) T?R zijn nog te veel huisvrouwen niet in de gelegenheid te profi teren van de lage rundvleesprijzen. Lang nog niet alle slagers hebben hun prijzen aangepast aan de thans uitzonderlijk lage prijzen, die de boeren voor hun koeien krijgen. Er zijn weliswaar hier en daar ware vleesoorlogen aan de gang tussen de slagers, maar lang nog niet overal hebben de slagers hun prijzen voor het rundvlees aangepast. Gisteren in de bestuursvergadering van het produklschap voor vee en vlees bleek dit zonneklaar. Er werd zélfs ge sproken over nog schrikbarend höge prijzen hier en daar, waarbij een enkel bestuurslid niet schroomde dit als „schande" te betitelen. Wanneer men niet in de buurt van een grootwinkel bedrijf woont, zijn vele consumenten nog gedwongen rundvlees te kopen tegen veel te hoge prijzen. Er zou op het ogenblik veel meer rundvlees in het binnenland verkocht kunnen worden, indien de te hoge prij- T~)E FRANSMAN Jacques tweede wereldoorlog onder, gezette tijden kwam de poli- derzochten de zaak verder en Op weg naar de gevangenis Vasseur heeft gisteren als Hij werd beschuldigd van tie zijn moeder vragen of zij kwamen gisteren met een bc- sprak hij zijn verbazing uit een gevangene het huis van collaboratie met de vijand, enig nieuws van haar zoon vel tot inhechtenisneming te- over de omvang van het snel- zijn moeder in een voorstad Hij werd bij verstek ter dood had. Elke keer vertelde zij rug. verkeer cn de nieuwe gebou- van Lille voor het eerst in 17 veroordeeld. dan dat zij geloofde dat haar Vasseur vertelde hen. dat wen in dc omgeving van Lillc. jaar verlaten. Van die dag af bleef Vas- zoon dood was. hij zijn tijd had doorgebracht scur in het huis van zijn moe- Maar deze keer was Vas- met liet leren van vreemde Hij verklaarde nooit naar 42 jaar oude Vasseur der en verborg zich elke keer seur te laat cn hij werd ont- talen, negen naar hij beweer- buiten te zijn gegaan, ook n het einde van de als de bel ging op zolder. Op dekt. De politie-agenten on- de. 's nachts niet. zen hierop geen rem vormden. Hiermee wordt dan nog helemaal niet ontkend, dat er grote kwaliteitsverschillen bij verschillende vleessoorten zijn. De voorzitter van hét produktschap, de heer Joh. de Veer, meende hier tegen over te moeten stellen, dat de cijfers uit wijzen, dat de slagers wèl een heel be hoorlijke omzet moeten hebben, willen zy met een gunstig economisch resultaat uit de bus komen. Vele slagers met te kleine omzet zijn in Neerland n: oorlog al lang weggesaneerd. Cijfers, ons door het bedrijfschap i het slagcrsbedryf verstrekt, bewijzen echter, dat de detailhandel de prijsver lagingen onvoldoende volgt. Half oktober (sinds dien is er weinig verandering ge komen in het prijsbeleid) werden op abattoirs vlcesprüzcn genoteerd van ge middeld f 2.56 per kg, op dc veemarkt werd toen gemiddeld f2.53 betaald. De detailhandelsprys bleek echter slechts zeer weinig gedaald, namelijk met slechts drie cent tot f3.54 per kg. Van landbouwzijde wordt daarbij dan nog aangetekend, dat de officiële markt- noteringen. waarop de berekeningen van het bedrijfschap zijn gebaseerd, in vele gevallen aan de hoge kant zijn en meest al de praktijk-cijfers niet dekken. Wel dient nog in aanmerking te wor den genomen, dat de slagers in tijden van hoge prijzen, ook niet de volle sty- ging doorberekenen. Steeds wordt een soort prijscgalisatie toegepast om te sterke prijsschommelingen tegen te gaan. Hier wordt echter ook weer te genover gesteld dat de lange periode van lage prijzen voor de veehouders, thans nog wel gunstig werkt voor de slagers, voor zover deze hun prijzen on voldoende hebben aangepast. Perioden van hoge prijzen op de veemarkt zijn meestal niet van zo lange duur als thans de reeds maanden durende lage veeprij- hij aansporing van hun leden tot per soonlijke inspanning. Op de werkgevers deed hij een beroep cijfers ter beschik king te stellen opdat samen met de werknemers een zodanig inzicht in de rentabiliteit van het schildersbedrijf wordt verkregen dat partijen voortaan samen de bedrijfsbelangen kunnen be pleiten bij de overheid. Samen genomen beslissingen wilde hij ook samen ver dedigen. De bondsvoorzitter deelde mede dat de sehilderspatroons vastbesloten zijn iu de toekomst geen enkele loonsverhoging meer te aanvaarden die met terugwer kende kracht moet ingaan. Bij de be handeling van de afdelingsvoorstellen bleek dat de patroons bezwaren hebben tegen een dergelijke regeling vanwege de tcchnisciie moeilijkheden die daaruit voortvloeien, bij dc berekening cn be taling van dc lonen. Eveneens in ant woord op een afdelingsvoorstcl zei de heer Koster dat waarschijnlijk nog voor l maart aanstaande een tariefregeling voor het onderhoudswerk te verwach ten is. teneinde het grote personeelsver loop naar de nieuwbouwsector iets af te dammen. De heer Koster waarschuwde voorts voor dc geest van „verlammend nega tivisme", die in bepaalde kringen be staat ten opzichte van het bedrijfschap schildersbedrijf, al wilde hij geenszins van dit bedrijfschap een „verordeningen- fabriek" maken, zoals wel eens wordt gevreesd. Hij meende dat men een der- gelykc kwalificatie op dit moment ze ker niet van het bedrijfschap kan ge ven. Men streeft er naar om prioriteit te geven aan belangryke zaken en wil de ondernemers financieel niet te zwaar belasten met allerlei heffingen. De jaarvergadering besloot tot de in stelling van een fonds bijzondere noden, bestemd om patroons, die in moeilijkhe den geraken, daadwerkelijk te steunen. Het fonds zal van de leden een bijdra- ■an f 0.25 per f 2000 aan omzet vragen. Voorts werd besloten niet me de te werken aan de afschaffing van het lichtverlet, waarvoor de afdeling Land van Heusden en Altena had ge pleit. De vergadering benoemde de he ren H. Bulthuis te Groningen en L. de Vries te Nyverdal tot ereleden vanwege de grote verdiensten van deze heren voor de christelijke bond. Zij kregen daartoe het bondsinsigne opgespeld Voorts werd met dankbaarheid gewag gemaakt van een voorspoedige groei van de Chr. Nat. Schildersschool in Zwolle, die mede door de bond in stand wordt gehouden. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam, mr. E. Schilder, heeft tegen de 39-jarige verzekerings agent W. A. de J. uit Amsterdam we- eens verduistering, meermalen gepleegd van in totaal f 27.524,87 aan toto-gelden, ten nadele van de Amsterdamse voet bal vereniging Jan Hanzen Kwartier, een jaar cn zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De J. was voorzitter &JHIOGRAF Retracto 3 incl. langschrijfvulling f2,75

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7