Minjon Leiden werkt aan méér dan aan achtergrondgemurmel Sinterklaas op komst Haagse politierechter Koninklijke poppen te zien in Leidens Waaggebouw Sint weer in Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag I Waaggebouw, 2—10 uur. Tentoonstel ling poppen uit verzameling der Konin gin t.b.v. restauratie Chr. Geref. kerk. Filmzaal academie. 8 en 9 uur n.m.: Film „Nacht und Nebel" over concen tratiekampen. Wijkgebouw, Koningskerk, 210 uur: Bazaar voor Koningskerk. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie Or kest o.Lv. Bernard Haitink. solist: Yi- Kwei Sze. bas. Café Aniba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten ..Door Eendracht Verbonden" Leiderdorp, Dorpshuis, 7.30 uur: Openbare uitvoering gymnastiekvereni ging Sparta. J Oegstgeest: Zendingshogeschool, 8 u. ds. C. Kapteyn van Amsterdam over „Mijn werk onder Israël". Vrijdag Waaggebouw, 210 uur n.m.: Ten toonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Geref. kerk. Filmzaal academie, 12.20 uur: Film „Nacht und Nebel" over concentratie kampen. Wijkgebouw Koningskerk, 210 uur: Bazaar voor Koningskerk. Stadhuis, 2 en 8 uur: Vervolg begro- tingsraad. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O., feestavond m.m.v gezelschap Coos van de Velde met ..Alle Hens": (7-8 uur receptie t.g.v. 30-jarig bestaan). Restaurant Boerhaave Boerhaavelaan 188a. 8 uur: Najaarsvergadering Geref. schoolverband drs. R. Kramer over „Di dactiek en levensbeschouwing". Van der Heyden. 8 uur: Niria. R. J. E. Streep over ..De diamantindustrie". Academie. 4.15 uur: Oratie prof. dr. NL K. Polano, gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland Leny Kenyon over diep- zeeonderzoek. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Vola, D. Scheer ever vakantielanden, met dia's. Den Haag, Kon Schouwburg, 8 uur: American Dance Company. Op gouden wieken, 8 uur: Toneelgroep Jlet Masker" met „Les Romanesques". Zaterdag Waaggebouw, 9 uur van.10 uur n.m.: Tentoonstelling poppen uit verzameling der Koningin t.b.v. restauratie Chr. Ge ref. kerk. van der Heijden, 2.30 uur: Tweede najaarsvergadering a.r. Kamercentrale ,,Leiden". Van der Heijden. 35 uur: Receptie tg.v 40-jarig bestaan loodgietersbedrijf Th Burgerhout en Zn.. Stieltjesstr 1 Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Schweyk in de tweede wereldoorlog". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. George Szell; solist: Henryk Szeryng, viool. Diligentia, 8 uur: Alfred Brendel, piano. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten aan het ontbijt (18 jaar); donderdag: Ontembare hartstochten (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kolonel Hyde contra Scotland Yard (14 j.). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Ontsnap ping uit Zahrain (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Misdaad op straat (18 jaar); donderdag: De 6chaduw Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De kam pioen leugenaar (a.l.) Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Scotland Yard neemt dc uitdaging aan (14 jaar); donderdag: In de schaduw van de guil lotine (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tiara Tahiti (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Knock on Wood (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder Diratenvlag (14 jaar); donderdag: Johnny Gitaar. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie waarheden (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedgevallen apotheek tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060 De dienst van apotheek R. van Brees' Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze apotheek waarge- Tentoonstelllngen Boerhaavezaien, schilderijen en teke ningen Bert Jonk (tot 24 november). De Lakenhal: jubileumtentoonstelling Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in samen werking met 3 October Vereeniging (tot 26 november) Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10—5.30 uur (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Steeds weer boeiende bezigheid /'ANLANGS werd in het programmablad van Miniatuur Jeugdomroep Nederland (Minjon) in een gezellig maar serieus „koffiedikpraatje" de vraag opgeworpen, of de radio nog wel toekomst heeft. Het wonderkastje heeft van zoveel mensen, die zich vroeger verwachtend bij hun radio toestel schikten, kijkers gemaakt, dat de gedachte „De radio heeft zijn tijd gehad" helemaal niet zo onlogisch schijnt. Enerzijds zijn de werkers bij de radio zeker van hun zaak: radio is een dium met een eigen aard, dat zich naast de televisie zal kunnen handha ven (ofschoon de meeste kranten on evenredig grote aandacht voor de pro- dukties van het kijkkastje hebben) Maar anderzijds zijn ze kritisch ge noeg om bedenkelijke kanten aan de ontwikkeling te zien. Zo leeft de in druk, dat de radio van een ontspan nings- en ontwikkelingsmiddel eer muziekmachine aan het worden is. Niet-officiële zenders lijken de „smaak" zo te beïnvloeden dat velen zouden nei gen tot oe opvatting dat de radio niet méér is dan een geluidsachtergrond voor het leven van alledag. Je zet ding maar aan en laat alles kritiekloos op je afkomen en over je heengaan! Toch is het beslist niet waar, dat zij die aan de omroepverenigingen eei dere functie toekennen dan die lichte-muziekproducent, slechts fractie zouden vormen van het vele nullen rijke gezamenlijke ledental en in het algemeen gesproken van de luisteraars. Klassieke muziek, lezingen, beschouwingen, gesprekken, klankbeel den, hoorspelen ze vinden nog grote groepen belangstellenden. Hoe de jongeren denken "\7"AN BELANG is, te weten, hoe de jongeren over een en ander denken. De genoemde jeugdomroep, waarin ook Leiden is vertegenwoordigd, is een mid del om de meningen hierover, zo deze al zijn gevormd, te peilen en de dachten vorm te geven. Beschouwen jullie de jeugdomroeo als een middel om de radio in oorspronkelijke functie van cidtuur- verspreider te handhaven of moeten wij de bakens verzetten, nu het getij is gaan kerenen moeten wij ons maar bij neerleggen, dat ons werk als achtergrond gemurmel gedachte loos zal worden ondergaan door het op drensmuziek ingestelde publiek?" Ziedaar, het probleem op zo uitdagen, de wijze gesteld, dat geen Minjon-afde- ling, die zichzelf respecteert, het zal proberen te ontwijken. Heus niet zo eenvoudig den wil meewerken aan een kennende beantwoording van het e deel dezer vraag. Mej. Y. Dernison (Hooigracht 1 jaar), die programmaleidster is va Leidse „club" en wier studiebelangstel ling uitgaat naar de sociologie, vertelde ons er dit van. „Er wordt in Hilversum scherp op de kwaliteit van dit donderdagmiddag programma gelet. Het is niet gauw goed. En als u dan weet, dat de onder werpen voor de niet-muzikale bijdrage werkelijk niet eenvoudig zijn te den, dan merkt u wel, dat er enthou siasme voor nodig is om zo'n afdeling levend te houden. En er moet nal lijk iets van vindingrijkheid, origina liteit en gevoel voor actualiteit zijn. De frequentie van ons optreden hangt mede van onze eigen activiteit af". De leden van Minjon vinden in regel in het weekeinde wel tijd om elkaar te komen, ideeën uit te wisselen, deze zo lang te wegen tot er een domi nerende gedachte uit te voorschijn komt die het onderwerp van een uitzending zou kunnen worden, en de taken voor de uitwerking en de opzet van het pro gramma te verdelen. Ze doen het nu met hun achten, maar de groep mag gerust groter worden. Contact met mensen programma bezig te zijn, al kan het wel eens veel beslag leggen op je vrije tijd. Daarom is het krijgen van vlotte medewerking van hen op wie je vooi je programma een beroep moet doen, eigenlijk onmisbaar. Advertentie Een prachtige gelegenheid om Uw waardebonnen en volge plakte spaarkaarten in te wis- De MIDZA ZAKEN staan voor u klaar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Yolanda Catharina. d v H van Tongeren en A W Huber; Johanna Margaretha Liliane. d v J T Souhoka en M B Siahaya; Katin- ka Maria, d v A J H Westerwijk Bosdijk en A C van Dijke; Frederik Pieter, z v J A Stoffel en M J Steensma: Anneliese, d v C Peet en L A Hortensius; Alida, d v J de Lange en G A Dozij; Catharina Ja- coba Maria, d v A C Seijsener en C J J Stijnman; Daniel, z v W de Mol en J Blansjaar; Willem, z v W de Mol en J Blansjaar GEHUWD: L P Ouwerkerk en E van Meeteren; A Bijl en P E M Breedevelt. OVERLEDEN: D Oudshoorn, 67 j, D P de Ridder, 91 j, man; C E Reith. 75 j, wed v A Hazevoet; C M Lagas, 68 j, vrouw: P M Thorborg, 8 we ken, zoon; MAC Zanini, 80 j, echtgen v J Tuithof; A M G Staver. 8 weken, dochter; T Braakhekke. 39 i, man. Er wordt in Hilversum wel eens ge coupeerd, maar daar leren wij weer van. Het is dan ook nodig, dat je door deze bezigheid geboeid bent. En het is boei end, ook al door het contact dat je steeds met veel mensen hebt". Wat Yvonne Dernison betreft, dat laatste verklaart haar mensen sociologi sche interesse: aanraking met mensen, in hun werk,-hun belangstelling, hun er varingen. Minjon verzorgde onlangs een be scheiden drie-oktober-programmantje. Het bracht de luisteraar nu eens niet naar de Koraalmuziek, de lunajool of de haring in de Waag maar ging uit van de vraag waarom 3 oktober in Leiden telkenjare een uniek gebeu ren is en alle feesten daarbij wel moe ten verbleken, 30 april incluis. Voor de luisteraars was dat wetenswaar dige achtergrondinformatie. Goed en gevarieerd rika had gemaakt en vanzelfsprekend boordevol indrukken in Leiden was te ruggekeerd. Een actualiteit dus in dc persoonlijke sfeer. Mej. Dernison vertelde ons (alweer enkele weken geleden) dat de afdeling zou proberen een Sinterklaas-bijdrage voor te bereiden. Die zou niet-traditio- nele momenten moeten bevatten. Dat kan, want Sint is schier onuitputtelijk Zo intrigeert het Minjon hoe via hem iets van de heiligenleer tot uitdrukking kan worden gebracht. De ernst waarmee Minjon Leidei werkt, impliceert geenszins dat de mu zikale ruimte van het donderdagmid dagprogramma wordt genegeerd. Toen deze foto werd gemaakt, waren de le den juist met het opnemen van een muzikaal programma bezig. Het don derdagmiddaguur moet goed en varieerd zijn. Het is dan ook bedoeld voor ALLE jongeren. Dat reeds maakt een voortdurende attentie, nodig tegen eenzijdigheid. „Maar je weet nooit, hoe het precies wordt", zei Yvonne. Dat begrijpen wij goed, Leidse Minjonners. Wij wisten het ook niet, toen wij dit stukje over jullie afdeling gingen schrijven. Dat is de pa rallellie tussen jullie hobby en ons werk. Wij hopen nu maar, dat de „ontvangst" van deze onvolledige impressie niet al Werknemer en werkgever „De werkgever heeft plichten, ma werknemer heeft die ook," zei de officier van justitie bij de Haagse politierechter, welke opmerking een grondwerker uit Alphen aan den Rijn gold, die zonder daarvoor toestemming te bezitten werkgever verwisselde. bl saterdagavond een hartvormig kaartje bij zich, waarop staat „Aan de Prinsesjes van de Lage Landen bij de zee; uit het Zonnige Zuiden. Lend, Torino, Italia". De fruitkoopvrouw is een pop, zelfs een koninklijke. Zij is één van de ge schenken die de Nederlandse prinsessen en haar vorstelijke ouders kregen en zij is nu in Leiden. Niet alleen, want 39 andere poppen vergezelden haar op haar tocht van het koninklijk huis naar Leiden, waar ze in het Waaggebouw tussen bloemen en planten zijn opgesteld. is voor de reeds in uitvoering zijnde restauratie van de Chr. Geref. kerk aan Een comité, gevormd door de dame: Velema-Benschop, A. Flipse-Nieuwe- huizen, E. Tukker-Treur en J. Franken- Buurman en de heren G. Tukker, C. Houweling, W. Buurman, G. Knotter, J Overduin en W. Cuperus, deed enige tijd geleden de Koningin het verzoek een tentoonstelling van enkele van haar pop pen te mogen inrichten De.Vorstin stem de toe en de Leidse burgerij kan van vandaag 2 uur af mevrouw Tukker, de echtgenote van de initiatiefnemer, knipte vanmiddag het openingslint door n kykje gaan nemen in het Waag gebouw. Er wordt een entreeprijs van 25 cent geheven en de totale opbrengst C.P.B. in Leiden bijeen Christen zijn in de moderne tijd Gedragen wij ons wel als een goed Christen in deze tijd van welvaart? De- raag werd gisteravond in de boven- van hel Geref. Jeugdhuis voorge legd aan de leden van de Chr. Platte landsvrouwen en Meisjesbond door de heer S. Baar, secretaris van de C.B.T.B., Holland Brabant. De heer Baar hield een lezing met als titel: Christen zijn in een moderne wereld. Na het openingswoord en de meditatie an de voorzitster, mevr. Dorrepaal-Par- levliet, begon spreker zijn vertoog met het schetsen van de hedendaagse wereld. Enerzijds de grote vooruitgang op het gebied van de techniek, de ruimtevaart en de produktie van allerlei luxe-arti kelen. Anderzijds de verwikkelingen en hevige hongersnood in het Oosten en de voortdurende dreiging van een derde wereldoorlog. Hoe staan wij als Christen hiertegen- rer? Zijn wij God wel dankbaar ge noeg voor het eerste en proberen wij me; onze gaven de hongersnood wel te bestrijden. Wy moeten een houding aannemen, die een Christen past. Wc moeten niet te veel kijken naar menselijke instellingen. Deze zijn slechts als middel bedoeld en niet om er op te bouwen. God verwacht van ons, dat wij in de wijngaard Christus werken en Hem alleen het s ces daarvan laten, aldus dc heer Baar. het Steenschuur. Eén van de eersten, die vanmorgen de tentoonstelling alvast kwamen be- kijken, was jhr. mr. F. H. van Kinschot I vrouwtje. Al hebben deze vijf kleuters zelf mooie poppen, toch konden zij niet nalaten bij hun bezoek aan Waaggebouw een poos, in bewonde rende gedachten verzonken, stil te staan bij een groepje poppen van de Koningin. Elly, Yvonne en Carla Houweling, Elsje Tukker en Elsbeth Vélema konden er niet gauw genoeg van krijgen (Foto N. van der Horst) De Leidse burgervader, die het initiatiel van het comité waardeerde, bezichtigde de in kleurige kledij gestoken geschen ken aan het koninklijk huis en hij was daarmee een stimulans voor de velen, die naar aanleiding van de aankondigin gen reeds het plan hadden gemaakt voor een tochtje naar het Waaggebouw. Tot vanavond 10 uur kan men op de tentoonstelling terecht: morgen van 2 uur 's middags tot 10 uur 's avonds en zater dag van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds eveneens. Er zijn poppen in Franse klederdracht (uit Menton, Nice, Normandië, Bretagnci. in kleurige Hongaarse en Noorse kledij, een Surinaamse en een Indiase vrouw, een Tiroolse jongen, een boertje en boerinnetje uit Soest, een oud Drents GENIET DUBBEL onovertroffen Sherry Marqués de Irun (per fles slechts 5,35) door hem te drinken uit een origineel Spaans Sherryglas. Tijdelijk bij aankoop van 2 flessen Sherry krijgt U dit glas geheel gratis! suffragette, poppen Mexico. Spanje, Marken, Zeeland meer. Alle poppen zijn verschillend, maai zij hebben toch ook iets gemeen: de ge heimzinnige en lichte sfeer uit de kin derwereld hangt om hen heen. Een kin derwereld die overal dezelfde is, in Hon garije, Italië, Bunschoten en Friesland Benoemd aan universiteit dr. H. C. Homker. benoemd tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tij- delyke dienst bij de inwendige genees- dr. C. J. van Houten, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de sterrewacht. benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; dr. Kwee Kiem Keng, wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij dc stcrrcwacht. benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst: dr. J. A. R. Loinan, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte. voor het tijdvak 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, wederom in deze functie benoemd: C. G. van der Meer Mohr, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de geologie; dr. J. P. Persijn, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de electronenmicroscopoe, voor het tijdvak 1 november 1962 tot 1 november 1963. wederom in deze functie benoemd: dr. J. Snijder, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de patho logie. voor het tijdvak 1 november 1962 tot 1 november 1963. wederom in deze functie benoemd. Schade door gladheid Vandaag zijn er vooral in de loop van de mongen, veel aanrijdingen in Leiden geweest, die materiële schade tot gevolg hadden. De oorzaak was in verreweg de meeste gevallen de gladheid van de we- i Er was een kwestie ontstaan omtrent vergoeding van reistijd naar het werk en toen zou de werknemer gedreigd heb ben met ontslag te nemen. „Je doet maar, dan moet je de wrange vruchten ervan plukken," had de baas aangekondigd. Hij verklaarde nu als getuige dat hij allerminst van plan was toestemming tot verlaten van de dienstbetrekking te geven. ,,De werknemers voelen zich tegen woordig koning en willen doen wat ze willen, maar ook zij zijn gebonden aan regelingen," stelde de officier vast, die 50 boete of 10 dagen hechtenis eiste, hetgeen verdachte veel te hoog vond. Het is werd 45 boete of 5 dagen hech- Beslist dronken Er bestond volgens de politierechter geen twijfel aan of een chauffeur uit Woubrugge was dronken toen deze ach ter het stuur van de auto zat. Er had aanrijding plaats, waarbij A. H. N. gewond was geraakt. De twijfel was weggenomen, doordat verdachte 6 gla- bier en een halve fles jenever had gedronken. Nu gaven de feiten geen moeilijkhe den, doch wat voor straf verdachte moest hebben. Want hij bleek aan de drank verslaafd te zijn en. daartegen moeten maatregelen worden genomen. De reclassering had reeds rapporten uitgebracht, doch het werd gewenst ge acht ook het rapport van een psychiater i te winnen. Het slachtoffer in deze zaak wenste ook nog een eis tot schadevergoeding in te stellen, om welke reden de rechter besloot dc zaak aan te houden. De foto toont een aantal Minjon- leden bezig met het opnemen van een muzikaal programma. Van links naar rechts Paul Acht- hoven, technicus, Tom van der Kleijn, Marijke Bakker, Anke van Egmond en Y.vonne Derni son (programmaleidster). Groene Kruis Leiden benoemde ereleden Gisteravond heeft dc protestantse ver eniging voor gezondheidszorg „Het Groene Kruis te Leiden in het gebouw de Middelweg een goed bezochte le denvergadering gehouden.Na een harte lijk welkomstwoord gaf de vice-voorzit- ter, dokter C. G. J. van Alphen, een kort overzicht van de steeds groeiende activiteit van de vereniging. Zo kon hij onder meer tot zijn genoegen meded- den, dat het ledental wederom een niet geringe stijging had ondergaan en thans 'per 1 november j.l.) 9693 bedroeg. Se dert 1 januari 1962 (9342 leden) dus een stijging van niet minder dan 351 leden. Dit heeft mede tot gevolg, aldus spre ker, dat de aanstelling van een tiende wijkzuster zeer ernstig in overweging aal moeten worden genomen. Na voorlezing van de notulen door secretaris H. Filippo diende penning meester dokter J. D. van Wingerden zijn begroting voor het jaar 1963. als mede een suppletoire begroting 1962 in. korte discussie over enkele de tails. kon de vergadering eenstemmig iet beide beramingen akkoord gaan. Bij de bestuursverkiezing er wa in drie vacatures werden de heren C. Hendriks en J. C. Elsgeest bij accla matie tot lid van het bestuur gekozen, 'erd besloten voor de derde vaca- n.l. het voorzitterschap nog een geschikte kandidaat uit te »rts werd met algemene stemmen besloten zowel dokter J. C. Meyboom. z(jn aftreden om gezondheids redenen een r^ks van jaren het voor zitterschap bekleedde) als mej. prof. dr. A. J. Steenhouwen (die vóór haar aftreden als bestuurslid niet minder dan 34 jaar de belangen van de vereniging had behartigd) tot erelid van de vereni ging te benoemen. een korte rondvraag sloot de voor zitter met een opwekkend woord deze geanimeerde ledenvergadering. Sint Nicolaas is gistermiddag om 2 ir in Leiden aangekomen. De goed heiligman arriveerde bij het Leidse station aan de Oegstgeester zijde, waar een rijtuig met twee schimmels ervoor hem opwachtte. De Sint had twee Zwarte Pieten meegenomen, die vrolijk met hun roeden zwaaiden en de vele moeders met kinderen lachend begroetten. Jong K. en G. zorgde voor vrolijke muziek. Het rij tuig met de Sint en zijn Pieten reed via de Stationsweg, Steenstraat. Kort Rapenburg en Breestraat ndar het Stadhuisplein, gevolgd door een groot aantal juichende en roepende kinderen. Leerlingen van de eerste klassen van openbare en hervormde lagere scholen in Leiden brachten de oude baas een zanghulde, waarna ztf in de Stadsgehoorzaal in aanwezig heid van wethouder S. Sannes, in specteur A. Boogaard voor het laget onderwijs, de goede Sint en zijn Pieten feest vierden. Enkele kinde ren mochten bij de Sint komen om geschenkjes in ontvangst te nemen. Het „Dag Sinterklaasje" klonk vele malen luid binnen en buiten de Ge hoorzaal. Van vanavond af heeft de Sint weer gelegenheid lege schoen tjes in Leiden vol te maken (Foto -N. van der Horst)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3