Waar komt het nieuwe gemeentehuis? b Raad van NOORDWIJK bijeen Elektrisch gedode vis beter van kwaliteit? .Mobiel" op familie-avond chr. oranjevereniging B: MEL WE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 t— "DIJ de behandeling van de ingekomen stukken op de vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad, gisteravond, ontstond een uitgebreide discussie naar aanleiding van een brief die was ondertekend door een zevental raadsleden. De heren Abels, Alkemade, Faase, De Haas, Van Riemsdijk, De Ruiter en Schenkeveld, bepleitten in deze brief een des kundig rnderzoek naar de plaats, waar het nieuwe raadhuis zal moeten komen. Zij betreurden het, dat over deze belangrijke zaak in de gemeente raad geen eenstemmigheid kon worden bereikt en zij stellen voor een ver gelijkend en deskundig onderzoek in te stellen door neutrale deskundigen over de plaats waar het nieuwe raadhuis zou verrijzen, zonder zich te bin den aan de plek aan de Prins Hendrikweg, die door de raad daartoe is aangekocht. I wel eens stagneren doordat deze ploeg bij voorbeeld met een ongeval wordt gc- Wethouder Vogelaar gaf de visie het college op dit schrijven- B ei betreuren eveneens de verdeeldheid die over deze zeer belangrijke zaak in de raad bleek te bestaan. Dit is een object voor generaties, zodat het van overwegend belang is, dat de gehele raad hier achter staat. Het college is daarom volledig bereid de raadsleden een zo groot mogelijk In zicht te geven in wat eigenlijk een nieuw raadhuis is en wat daarmee ver band houdt. We zijn daarom van plan met de gehele raad een aantal raadhui zen te gaan bezoeken die voor onze ge meente wellicht geschikt zouden zijn. De volgende fase is, dat het college zal trachten, in overleg met de commis sie voor openbare werken en de raad te komen tot de keuze van een archl. tect. Deze zal naar onze mening een prominente figuur dienen te zijn. met ervaring in de raadhuisbouw. De derde fase zal dan dienen te zijn het opstellen van een bepaald bouw- De vierde fase is het uitbrengen van een uitvoerig rapport aan de raad, door een commissie, bestaande uit de benoem de architect, onze stedebouwkundige en de gemeentearchitect. In het rapport zal dan uiteraard ook de plaats waar het raadhuis moet komen worden bezien. Deze zaak zal ongetwijfeld een aantal jaren in beslag nemen en het college hoopt, met behoud van het principe, een zo groot mogelijke eenstemmigheid hierover te bereiken. Blij, niet voldaan De heer Alkemade was blij met deze toezegging, maar het had hem getypeerd dat de plaats van het nieuwe raadhuis geheel naar de achtergrond was ge schoven. Ook de heer Faase was hier over niet voldaan. De heer Van Riems dijk betuigde zijn instemming met de toezegging van B. en W„ maar hij vroeg zich af of de door het college gedachte volgorde chronologisch wel juist was. De plaats van het nieuwe raadhuis is met alleen een kwestie van ruimte. So ciologisch gezien is het misschien beter een kleiner raadhuis te hebben op de plaats van het oude, dan een groter aan de Prins Hendrikweg. De heer Van Riemsdijk vroeg het col lege met klem of men behalve de kwes tie van de ruimte ook de gevoelsfactor wilde doen meespreken. Wethouder Vogelaar bepleitte op zijn beurt, nu het college de deur op een kier gezet heeft, de sportieve medewerking hierbij van de zeven ondertekenaars. Grond gekocht De heer De Geus gaf een overzicht van de geschiedenis van deze zaak. Het vorig College heeft met mede werking van de meerderheid van de raad, de grond aan de Prins Hen drikweg aangekocht omdat deze zeer geschikt werd geacht als plaats voor een nieuw raadhuis. Nu komt dit besluit in de ijskast •taan en al ben ik een fervent vo stander van dit besluit, om het belang van de zaak kan ik mij met het voorstel van B. en W. verenigen. Het is mij nooit begonnen geweest om de Prins Hendrik weg als zodanig; alleen vonden wij de ze plaats uitermate geschikt. De heer De Geus meende, dat de deur nu wijd open stond en dat de adressanten binnen zouden gaan. De heer Van Riemsdijk meende, dat uit de diverse toelichtingen gebleken was. dat alle mogelijkheden een eerlijke kans zouden krijgen en verklaarde zich met het voorstel van B. en W. akkoord Wethouder Sedelaar was eveneens zeer erkentelijk voor de geste van de andere leden van het college. Men had ook kun nen zeggen: de zaak is afgedaan, het besluit is genomen! Dat dit niet gebeurd is stemde hem tot dankbaarheid. Nachtgelegenheden Vervolgens kondigde de burgemeestei aan te zullen ingaan op de opmerkingen van de heer Benschop over de toestan den in bepaalde nachtgelegenheden, waarnaar de heren Benschop en Vogelaar ln augustus een persoonlijk onderzoek hadden ingesteld. De burgemeester zeide dat het te doen gebruikelijk was, dat de politie rondging om deze gelegenheden te sluiten. Wegens de beperkte personeelsbezetting kunnen de sluitingsploegen in een grote plaai als Noordwijk, niet overal tegelijk zijn Daarom is vóór het seizoei schrijven gericht aan alle exploitanten, waarin werd gewezen op hun verplich ting zelf voor tijdige sluiting te zorgen en dat niet gewacht diende te wordeu tot de politie dit deed. In de praktijk is gebleken dat het rendeel der exploitanten zich hieraan houdt en slechts enkelen niet. Er is een nachtploeg van de politie die de sluitingstijden controleert. Deze ploeg wisselt geregeld en volgt ook telkens een andere route. Bovendien kan dit nog infrontcerd. Vervolgens wees de burgemeester erop dat de vermaaksindustrie, ook te Noord- wijk, gegroeid is en naar bepaalde groeit. De exploitanten zullen keuze moeten doen in welke vorir hun gelegenheid zullen gieten. Dan zal een betere controle tot de mogelijkheden gaan behoren. De heer Benschop dankte de burge meester voor zijn uitvoerige toelichting, waardoor het systeem van toezicht hou den hem volkomen duidelijk was gewor den. Anderzijds meende de heer Ben schop dat de exploitanten van nachtge legenheden ook een zedelijke verant woordelijkheid hebben en niet alleen bedacht moeten zijn op geldverdienen. Op ons bezwaar, dat de politie weJ kwam. zag en vertrok en dat de zaak rustig doorging, is u niet ingegaan, al dus de heer Benschop. In ingezonden stukken zijn wij voor gesteld als mensen die niet met hun tijd meegaan en die slechts een kleine minderheid vormen. In dit verband wees de heer Benschop op de afscheids preek van kapelaan Van der Made, waarin werd gewezen op de grote ze delijke gevaren die de ontwikkeling van de badplaats met zich meebrengt N'iet wat de grote meerderheid toelaat baar acht, is daarom goed te aldus de heer Benschop die erop wees, dat in de gelegenheid die hij en de heer Vogelaar 's nachts bezochten, ook een hogere politiefunctionaris der de gasten was. De heer Benschop vond het onbegrij pelijk dat deze niets gedaan heeft tegen de toestanden die daar heersten, zodat minderjarige jongelui in het halfduister, in het holst van de nacht, daar rond scharrelden. HU hoopte dat de burgemeester zicb hierover met de exploitant zou verstaan Ziekenzaaltje Hierna werd de eigenlijke agenda een vlot tempo afgehandeld. Tot lid van de commissie voor de bedrijven werd gekozen de heer K. Passchier. die OUDE WETERING Opbrengst bazaar De bazaar die zaterdagmiddag er -avond werd gehouden in het jeugdge bouw heeft opgebracht ƒ3013,16. Dit bedrag komt geheel ten goede aar de restauratie van de gereformeerde kerk. Op deze bazaar is nog overgeble- schilderij van de verloting op lot i 1558 WOUBRVGGE Vrijspraak Een 76-jarige ingezetene van Wou- brugge werd voor de Haagse arrondis sementsrechtbank vrijgesproken van de eis tot IVi gulden boete en 3 jaren niet Katwijks schip nu onder beheer Rijkswaterstaat heeft besloten het be heer over te nemen over het bij Castrl- cum gestrande Katwfjkse schip Voor waarts. Ambtenaren hebben een mede deling op het vaartuig gehangen, waar in belanghebbenden ter kennis wordt gebracht, dat opruiming van het schip noodzakelijk is. Op grond hiervan is een verbod uitge vaardigd goederen van boord te halen. Namens de verzekeringsmaatschappij -de Vlaardingse Onderlinge te Rotterdam, is verklaard, dat opdracht tot berging zal worden gegeven. Een Egmondse vrachtrijder, die voor de eigenaar, vistuig van boord kwam ha ten, moest op bevel van de politie on- verriohterzake terugkeren. Volgens de rederij is hier slechts spra ke van een formaliteit Rijkswaterstaat heefit tot taak de kust vrij te houden van wrakken en zolang er geen zeker heid bestaat over wat met een gestrand schip gaat gebeuren, moeten maatrege len worden genomen om te voorkomen, dat men gestrande vaartuigen aan hun lot overlaat. KATWIJK AAN ZEE Personeelsbijeenkomst De gemeentelijke personeelsvereniging hield een bijeenkomst in Musica. Nadat de heer J. Wilnink de avond had ge opend werden enige films vertoond, waaronder „De koe en de gevangene". Hoog en laag water werd benoemd in de commissie het Langeveld. Er waren drie stem mingen nodig voor voorziening in eer vakature in de commissie vordering woonruimte. Telkens staakten de stem zodat ten slotte het lot besliste ten gunste van de heer K. Passchier. Deze al deze benoemingen aan en dankte tevens als lid van de commissie voor openbare werken. Wegens zijn be noeming tot lid van de raad verkreeg de heer J. van Nes ontslag als gemeente geneesheer. De heer B. de Beer werd ir zijn plaats benoemd. Het vertrouwen ir de nieuwe wethouder bleek wel hieruii doordat de heer Den Otter ook één stem Na onderzoek van een commissie werd de heer J. van Nes toegelaten als lid de raad. BU het punt inrichting van een zie kenzaaltje in Dalrust, pleitte de heer Van Leeuwen voor opname van de oud ste inwoonster van Noordwijk, de 98 jarige wed. N. Duyndam-Hazenoot, dii op het ogenblik in Leiden wordt ver pleegd. Wethouder Sedelaar zou dit punt met het college van regenten opnemen Bij de aanbieding van de begroting werd de raad voor het onderzoek twee afdelingen verdeeld. Van de eerste afdeling maken deel uit de heren Abels. Alkemade, De Haas, Van Leeuwen. Van Nes, Passchier en De Witt. De tweede afdeling wordt gevormd door de heren Benschop. Duyndam. Faase. De Geus. Van Riemsdijk, Schelvis en Schenkeveld. Het voorstel van de burgemeester tot verhoging van de wethouderssalarissen werd aangenomen met de stem vj heer Duyndam tegen. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Leeuwen de aandacht voor het feit dal zijns inziens bepaalde ambtenaren hun boekje te buiten gingen bij het slopen van opstallen en schuren van gemeente wege. Wethouder Vogelaar zei. dat niet an ders werd gedaan dan de besluiten var het vorige college opvolgen en hand haven. De heer De Haas informeerde naar d< toestand van de hogedruktank voor df gasberging bij de bedrijven. Wethouder Den Otter antwoordde dat deze door het stoomwezen onderzocht was en voorlopig was goedgekeurd tot 1/3 van de normale druk. Er zijn haar scheurtjes geconstateerd, veroorzaakt door inwerking van het gas en naarstig wordt gespeurd naar de oorzaken. De heer Alkemade vroeg aandacht voor het tracé van de voormalige tram baan. dat tussen Zeestraat en Voorstraat nu als vuilnisbelt fungeert. Ook vroeg hij hoe het stond met doortrekking van de Lindenhofstraat naar het Beeklaankwartier. Voor beide objecten zijn onderhande lingen aan de gang, aldus wethouder Vogelaar, voor het eerste met de Herv Gemeente over afstand van een stuk grond en voor het andere met huis- en grondeigenaar. Ten slotte was er een besloten zitting. Kwekers en telex's kregen prijzen In het gebouw voor christelijke so ciale belangen aan de Oude Singel kwamen gisteren de leden van de Leid- se Dahliavereniging Johan Mater en de Fruitteeltclub prof. ir. Sprenger bijeen voor een gezellige avond, waarop films werden vertoond en prijzen werden uit gereikt. Op de bloemen- en fruitten- toonstelling. die op 22 en 23 september was gehouden, waren verscheidene zeer verzorgde inzendingen te zien geweest en de prestaties van de medewerkers konden gisteren dan ook met een grote hoeveelheid prijzen worden beloond. De voorzitter L. J. J. Dooyenburgh, heette de leden welkom en de heer De- vilee vertoonde een serie kleurenfilms, die beschikbaar waren gesteld door een bekende oliemaatschappij. De aanwezi- gen genoten van de films ..Nieuw leven voor een oud dorp" (die handelde over de rationalisatie van de landbouw in het voorheen armelijke dorpje Cune ii lië) en „Strijd zonder einde" van Bert Haanstra. De laatste film gaf een beeld van de grote schade, die insecten aan mensen, vee en gewassen toebrengen. De insecten worden door de Wereld gezondheidsorganisatie drastisch bestre- HAZERSWOUDE Schaaknieuws Voor de onderlinge competitie werden .'eer enige wedstrijden gespeeld. Gedetailleerde uitslagen; J. RuisL. an Gorkum l0. P. C. HelmusJ. de Bruin 10. H. MerbisJ. Matze l0, J. de BruinP. C. Helmus 01. J. v. d HavenJ. A. Vos 10, J. P CokB Vreugdenhil xx. Stand aan de kop: 1. L. van Gorkum a pnt; 2 en 3. P. C. Helmus en J. A. Vos elk 5V4 pnt; 4. B. C. Poot 5 pnt. Cefa-filmavond Zaterdagavond wordt in het hervormd verenigingsgebouw de film vertoond „De herberg van het zesde geluk". Aan vang der voorstelling half acht. De lezing van kandiaat J. Vroeginde- wey uit Bleiswijk donderdag wordt ge houden in een der lokalen van de schoo, met de Bijbel. TER AAR Amateurscoiicoiirs Voor een geheel uitverkochte zaal hebben amateurs op diverse fronten hun kunnen getoond. De jury bestond uit de heren Koren, De Vries en v. d. Stoet Er werd gezongen bij de guitaar. accor deon gespeeld, gegoocheld, acrobatiek bedTeven en dressuurproeven afgelegd Aceordiola uit Halfweg, dat vorig jaar de wisselbeker verwierf, deed nu nieuw een succesvolle gooi naar deze trofee, het speelde het voorspel tot de opera La Traviata van Verdi en een pot- pourrie van melodieën uit de operette Die lustige Witwe van Lehar. Ook The Rangers uit Leimuiden presteerden veel. Atleta uit Warmond presenteerde ousacrobatiek. Het koorddansen van deze meisjes dwong bewondering af. Zo er ook een jongen die zijn hondje had gedresseerd. Op de fiets over een touw rijden was eveneens een prachtige stunt Henk Borat en Gerard Eibers zorg den voor de verbindende tekst. De jury maakte aan het eind van de avond haar waarderingscijfers bekend, met verschil lende opmerkingen. 1 Accordeonclub Aceordiola uit Half weg, 23.29 punten en de wisselbeker. 2 The Rangers uit Leimuiden, 23.21 pun ten, 3 Atleta, circusacrobatiek te War mond, 22.8 punten, 4 Andre Pronk. Al phen aan den Rijn. accordeon 21.25 pun ten. 5 Rocking Jewels, band uit Alphen. 21.14 punten. 6 Two Colours, zang met guitaar te Leiden 19.93 punten. 7 Het Trio Rag. Oude Wetering, zang met gui taren 19.25 punten, 8 The Rocking Sis ters, zang met guitaar, Langeraar 185 pnt., 9 The Wiljo's, idem 17.81 punten Noordwijkerhout10 The Electric Strings idem 17.62 punten, Langeraar. 11 "Ihe Planners, guitaren met zang 17.56 pun ten Noordwijkerhout, 12 Theo van Dam, Leiden, goochelen 16 punten. De heer C. A. Volgering reikte met toepasselijk woord de prijzen uit Benoeming Het bestuur van de R.K. lagere school heefit met ingang van 1 december 1962 tot hoofd benoemd de heer J. var felen. werkzaam als onderwijzer deze school, sinds september van dit jaar. De heer Van Uffelen volgt in de ze functie wijlen de heer A. W. v. d Hoorn op. den. Na de prijsuitreiking door de heer W. F. Smit, voorzitter van de volkstuinver eniging „Ons Buiten", werd o.m. nog een film over de Zambezi-rivier gedraaid. De prijzen werden behaald door: Johan Mater wisselbaker J Koevoet 27 pt. met huishoudelijke prijs: VTL wisselbeker W Hondere 26 pt met huish prijs: wisselbe ker: voor de bestverzorgde stand W Hon- 26 pt. met huish. pri gecom huish. prijs; voor de meest wi mand fruit G J Spanjaard. 61 pt.. r prijs: beker Leidse Courant voor met appels en peren J H Lepel: met huish. prijs: ardevolle et huish. de mand r 75 pt.. gekweekt: 24 pt., me g dah- 12 peren L J .1 Dooven- t huish. prijs: eerste prijzen: dahlia Vrije Volk «ierbekertje: bloemixe chrysant A Hond: daillc: zendaal 27 pt. NLC medaille, voor 12 prui G J Spanjaard 07 pt.. Lelds Daeblad leemedalll. nt.. NLC medaille: voor «3 pt. huish prijs: voni ten A Cats. 74 pt huish. 6 appels P Stout fruiesoorten P F In een deugdelijk décor van A. J. Roos Sr. heeft regisseur Jack J. Brokaar, die zelf de rol van de ontsnapte voor rekening had genomen, zijn m> deze thrillar-met-liefdeseffecten laten spelen. Brokaar is een man die niet houdt van overhaasting. Hy schenkt veel aandacht aan mimiek en plastiek, en met verblijdende resultaten. Zijn eigen voorbeeld moet wel inspirerend op de verdere rolbezetting hebben ge werkt, want zijn vertolking van naar een romantische ontsnapping uit het alledaagse leven snakkende gevan gene stond op zeer hoog peil. Zijn tegenspeelster, Margaret, vooral in het eerste bedrijf moeite met het bepalen van haar houding, al werd dit mede veroorzaakt door het feit dat Visserij golf jes TN Hamburg heeft de wetenschappelijke commissie van de Duitse visserij onlangs haar jaarvergadering gehouden. In deze commissie zijn voed seldeskundigen, biologen en artsen verenigd. Door het uitwisselen van de door hen bereikte resultaten hoopt men de Duitse visserij op een hoger plan te brengen. De Hamburgse arts dr. Rausch-Stroomann gaf een uit eenzetting over zijn ervaringen bij de toepassing van vis als onderdeel van een dieet dat hij honderden patiënten in de universiteitskliniek Ham- burg-Eppendorf voorzette. Het resultaat van dit onderzoek kon dr. Rausch- Stroomann nog niet volledig geven, maar wel kon hij vertellen dat is vast komen te staan, dat het mineraalgehalte van zeevis zo hoog is, dat zich nieuwe en schone perspectieven gaan openen voor de voeding van de zieke en ook gezonde mens. Professor Meyer-Waarden en dr. K. Trautner van het Duitse instituut voor visserij-onderzoek deelden interessante dingen mee over de door hen bedreven elektrische visserij. De wetenschapsmen stelden vast. dat de in zee elektrisch gedode vis van een veel betere kwali teit was dan de vis die levend aan boord kwam en daar werd gedood. De nadere uitwerking van de door hen verzamelde gegevens zou wel eens een revolutie kunnen betekenen in de visserij. Ook de andere leden van de commissie deden een wetenschappelijke duit in het zakje. Vaak ontstonden levendige discus sies over de vaak fantastisch lijkende voordrachten, maar uit deze botsing mening rijpte een beter begrip voor de individuele onderzoekingen. Werden zij naast elkaar gelegd dan bleek er vaak één grote lijn te bespeuren, een lijn die als hoofddoel heeft de Duitse visserij met behulp van de techniek en de weten schap tot grote bloei te brengen. Pech De HD 74 Miohiel heeft pech. Het schip verloor tijdens de visserij de sohroef. Di geschiedde iets boven de 58 NB. Andere vaartuigen waren niet in de bixurt. Dc IJM 25 Julie Streiff die op de thuisreis was. bevond zich op het moment dat het euvel bekend werd 70 mijl zuidelijkr Even is er nog aan gedacht de hulp de IJmUider trawler in te roepen, n daar het weer niet al te slecht was, sloot de redrij de HD 79 Drie Gebroe ders naar de opgegeven positie te dirige ren. Dit schip was op de tongvangst bij de P-boeien. Men hoopte dinsdagavond een sleepverbinding met de Michiel tot stand te kunnen brengen. In de loop var donderdag worden de schepen in IJmui den verwacht. De Drie Gebroeders heeft 3200 kilo tong, zes manden tarbot 20 manden schol en wijting aan boord. Van de Sandettie kwamen niet al te gunstige berichten binnen. De schepen zitten daar nog steeds op een kluitje, waardoor elk vaartuig afzonderlijk maar heel weinig armslag heeft. Schepen van allerlei nationaliteiten, waaronder op merkelijk veel Polen en Russen, trachten hier nog iets van het tot nu to slechte sizoen goed te maken. Wat er was In IJmuiden zorgden 18 vaartuigen een aanvoer van 1980 kisten vis 170 schelvis, 210 wijting. 55 gul en kabel_ jauw, 600 koolvis, 240 haring, 115 schol, 28 tarbot. 50 diversen. 20 radio, 100 haai. 150 st. stijve kabeljauw en 24.800 kilo tong. Aan de markt verscheen onder meer de IJM 99 Egmont met 150 kisten schel vis. 20 kisten radio. 160 kisten wijting 50 kisten kabeljauw en gul. 600 kisten koolvis. 100 kisten haai. 70 kisten diver sen en 98 st. stijve kabeljauw. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in IJmuiden onder meer aan de markt de IJM 25 Julie Streiff met 950 kisten, de IJM 154 Protinus met 100 kisten en de IJM 239 met 40 kisten. In Scheventngen In Soheveningen werden aangevoerd 60 kisten schelvis, 260 kisten wijting, kisten diversen. 300 kisten spanharlng, 280 kisten noordharing en 150 kisten makreel. Voorwaarts De logger Voorwaarts KW 140 zit nog steeds onwrikbaar vast op het strand bij Castricum. Het schip is een trekpleister voor nieuwsgierige toeristen, die al telbare plaatjes hebben geschoten. Over een eventuele berging is nog steeds niets bekend. Nadat eerst de kostbare zend apparatuur van boord was gehaald, inmiddels ook de lading haring die de Voorwaarts aan boord had gelost. Dit geschiedde met behulp van paardenwa- gens die de tonnen naar de Zeeweg brachten, waar zij op vrachtwagens wer den geladen. Op deze omslachtige wijze bereikte de haring de Katwijkse afslag. Zoals de zaken er nu voor staan, heeft het er alle schijn van. dat de Voorwaarts voorlopig nog wel hoog en droog zai blijven zitten. Voor de Castricumse mid denstand die in de winter gemeenlijk een winterslaap houdt, is de onverwachte verschijning van de logger vlak voor de deur een buitenkansje. Vooral de horeca bedrijven doen goede zaken Zo blijk) eens dat wat voor de een een ramp is voor de ander sohone perspectieven biedt gestalte laat uiterst zware taak oude vrijster nauwelijks het Zy kon de de metamorfose verliefd alleen ALPHEN AAN DEN RIJN GOEDE tradities behoren in ere te worden gehouden. Zo'n traditie is het optreden van de toneelclub „Mobiel" op een familie-avond van de Chr. Oranjevereniging van Alphen aan den Rijn. Het is verheugend te kunnen constateren, dat dan twee maal een zaal vol mensen geniet van amateur toneel. Het is ontegenzeglijk een feit dat „Mobiel" zich een zekere faam heeft verworven in de Rijnstreek. Wat deze vereniging presteert is inder daad de moeite van een gang naar de Nutszaal ten volle waard, zelfs bij gladde straten, zoals gisteravond. Zij bracht het Engelse toneelspel „Eiland in de mist", van Bill Owen. Het stuk „Eiland in de mist" vraagt de auteur deze figuur slechts langzaam slechts een kleine rolbezetting. Veel hangt af van de te juister tijd ingevoeg de geluids- en lichteffecten en verder moet het stuk worden gedragen door nauwkeurig geïnstrueerde spelers, want de situatie is bepaald niet de sterkste kant van het werk. Owen heeft als centrale figuur ontsnapte gevangene gekozen, die op oudejaarsavond op zijn vlucht terecht komt in een eenzaam gelegen huis van een eveneens vereenzaamde juffrouw, die klaarblijkelijk de stilte heeft ver kozen om zich in deze zelfgekozen af zondering nog eenzamer te voelen dan zij al was. Haar enige kennissen, een advocaat en zijn vrouw, komen nog even langs na met de Kerst de juffrouw vergeten te hebben, en dit accentueert nog eens extra de moeilijk te doorbre ken wand, waarachter deze Margaret zich voor het leven verschuilt. Alles verandert, wanneer de vluchteling zijn heil bij haar zoekt. Het is een kracht toer van de auteur in luttele minuten een tere liefdes-idylle te laten groeien om deze vereenzaamde mensen. Zij vin den elkaar onder de dreiging van speu rende politiemannen en blaffende hon den. Van het begin af aan is duidelijk dat deze liefde, onder zo'n ongelukkig gesternte geboren, slechts kan bestaan bij de gratie van het ogenblik. Deze geforceerde ontwikkeling laten voor wat zij is biedt het stuk alle gelegenheid voor sterk spel, want de tekst is goed en het gegeven op zich zelf niet onaannemelijk. regie te danken dat het geen misluk king werd. Liesbeth Binnekamp beloof' de toekomst, maar zij zal zich nog wat losser moeten gaan bewegen. Bé Bary als de vrouw van de wereld had dit laatste wel onder de knie, i zij dient zich wel te houden voor al te sterke chargering. Het te gemaakte toontje kon maar moeilijk haar warm kloppend hart ook waar maken. Henk Brokaar was ronduit kostelijk in zijn rol van de tegen wil en dank in het jonge meisjeshuis meegesleepte ad vocaat. Vooral zijn verzorgde mimiek en stil spel hebben veel bijgedragen tot het succes van deze opvoering. Een robuuste inspecteur kreeg gestalte door Aad Verbree, die deze rol degelijk heeft gespeeld zonder tot een opvallende prestatie te komen. Al met al een avond van goed amateurtoneel, zoals wij dat van „Mobiel" gewend zijn. De voorzitter van de Chr. Oranje vereniging, de heer C. Köhlenberg, ver welkomde aan het begin van de avond deputaties van het college van B. en W. en van de Wilhelminaverenigmg, waar mee goede connecties worden onder houden. Ook de heer Schipper, oud voorzitter, was met zijn echtgenote uit Leiden overgekomen. De heer Kohlen berg wekte zijn gehoor op de zeshon derd leden te laten aangroeien tot een heir van duizend leden, wat in Alphen best moet kunnen. G. T. Vier auto's botsten door gladheid Een vrachtwagen en drie personenwa gens raakten gisteravond omstreeks half negen bij een botsing betrokken. Op de Steekterweg remde de bestuurder van de vrachtwagen, een inwoner van Gouda bij de bocht af. De wagen gleed door de gladheid van de weg naar de linkerrij baan. Een botsing met tegemoetkomend verkeer (drie personenauto's) was het gevolg, waarbij de personenwagens flink werden beschadigd. De vrachtwagen van de weg. Winterlezing In de tweede winterlezing voor de Gereformeerde Zendinrgsbond spreekt morgenavond om half acht in het IJs- clubgebouw ds. J. T. Doornenbal, Her vormd predikant te Oene. Populair concert De christelijke muziekvereniging „Artoi et Religioni" zal op dinsdag 27 no vember om acht uur in Nabij een po pulair concert veroorgen, dat voor ieder gratis toegankelijk is. Behalve populaire muziek, w.o. naast verscheidene marsen de ouverture „Flot- te Burche" van Suppé, zal er ook sa menzang zijn van volksliederen onder leiding van dirigent Peet van Bruggen ZWAMMERDAM Twee auto's gleden in de sloot De gladheid van de weg zorgde gisternacht voor dat twee auto's plo seling stuur- en remloos werden en i een sloot naast boerderij Paardenburj aan de Rijksstraatweg terecht kwamen Een Leidenaar, die omstreeks twee uit de richting Bodegraven kwam, slipu op de brug over de Vliet. Hij kwaa dwars over de weg. gleed het fietspal over en raakte met de achterkant sloot aan de Bodegraafse kant v; boerderij, bewoond door de familie Klooi De Leidenaar liep naar de garage va: H. L. van Bunningen in Bodegraven oo een kraanwagen te bestellen. Intussen slipte een tweede auto, be. stuurd door een inwoner van Zwammer dam en komend uit Bodegraven, evert eens op de gladde weg. De wagen kwan zijdelings naast de eerste auto in sloot terecht, nadat een reclamebord een flinke boom omver waren gereden De wagen van de Leidenaar bleet nadat een kraanwagen ter plaatse verschenen, nog bruikbaar te zijn; dr auto van de Zwammerdammer is door de zware schade waarschijnlijk niet mee te herstellen. Beide chauffeurs bleven ongedeerd. ALPHEN AAN DEN R1JIS Afwisselend programma voor bejaarden Dank zij de medewerking x twaalftal autobezitters was de belant stelling voor de bejaardenmiddag Sslvatorizaal zeer groot. Na de openini door ds. Schuring werden platen gedraald o.m. ter ere van het bruidspaar Duiker van Dijk, dat tot de bezoekers bejaardenmiddagen behoort. Het programma was vol afwisseling De dames Boot en Van Leeuwen u. aanwezig als vertegenwoordigsters het Welfarewerk van het Rode Krult Eerstgenoemde vertelde hierover. Het Welfarewerk wordt verricht onde de chronische zieken. Zij worden gelegenheid gesteld werkstukjes te ver vaardigen, die dan weer door de damt worden verkocht om van de gelden mate riaal voor hen aan te schaffen. Men ko: de artikelen, zeer geschikt als Sint Nico laasgeschenkjes, deze middag ook kope en zo het Welfarewerk steunen. Het mannenduo dat de vorige maal ha gezongen, was met één persoon uitgebrek en liet zich nu horen als trio. Voorts was aanwezig de bekende teller J. Oosterwelder uit Amsterdam, dk tweemaal optrad en ook in deze bejaar denkring wist te boeien. Het reeds ge. noemde bruidspaar trakteerde op koffli met gebak. Het was ook nu weer ee geslaagde middag. Toneel door en voor personeel Boot De toneelgroep van de personeelsver eniging D. en Joh. Boot N.V. geeft jaar lijks één of meer avonden voor het per soneel. In de kantine van de motorec- fabriek werd ditmaal een opvoering geven van het blijspel van Frits Pete Buch „Een kerel van een vrouw". Hit is een aardig gevonden verhaal met ee tiental medespelenden. Daar deze toneelgroep over verscW dene ervaren krachten de beschiktat heeft (mevrouw Wijbenga, mejuffrow Blom. de heren H. Kremer, G. Oost, 1 Mens) slaagt men er vrijwel steeds aanvaardbaar spel te komen. Ook „Een kerel van een vrouw" werd knap over het voetlicht gebracht en het publiek wist het gebodene te waarderen. De opening geschiedde door de voor zitter van de personeelsvereniging, dt heer W. van Oosten. Namens directie aanwezigen sprak de heer W. Boot dank woorden voor het gebodene en hij over handigde attenties aan de spelers. Muzikale medewerking had me „De Boot Band", ook eigen personeel Vanavond speelt de toneelgroep hetzelfdt stuk voor de leden van de Nationale Bond het Mobilisatiekruis i Josephzaal. BEJ 0< Nai F. Li van tiona. mi'té als tc wegg spral- fierm Amst sahe heid greei van 1 uitsp Bene onde laars de rc gesp mere gaan dZBe Ütett" iljn P niets i ilns i; listen „Sarp doch meldli Rijnsburgs raad spreekt vanavond over onteigeningszaken ^7*ANAVOND zal de raad van Rijnsburg niet alleen de gemeentebegro- ting 1963 te behandelen krijgen doch tevens elf gewone agendapunten. Het belangrijkste punt daarvan is de schadeloosstelling van enkele pach ters van gronden in het uitbreidingsplan Brouwerstraat en omgeving. Men zal zich herinneren dat hierover al enkele malen in de gemeenteraad over gesproken, de laatste maal zelfs in het geheim. De „zaak" komt er in hel kort op neer, dat de erven A. van dei Mey bij de Pachbkamer van het kanton gerecht te Leiden een rechtsvordering tegen de gemeente hadden ingesteld verbaind met tussentijdse ontbinding x het paohteontract. De gemeente, reeds eigenaar van betrokken gronden, begonnen daarvan zonder meer gebruik te maken toen over schadevergoeding geen overeen komst met de pachters kon worden be reikt Op twee vorige raadsvergaderingen werd het voorstel tegen de rechtsvorde ring verweer te voeren aangehouden Terecht naar nu blijkt want na onder handelingen is men het eens geworden /er een schadeloosstelling van ƒ2500. Het aanvankelijk geclaimde bedrag as ƒ7060,98. In dezelfde buurt had de heer K. Vos grond gepacht; over de schadeloosstel- dit stuk grond 70 RR) werd evenmin overeenstemming bereikt W. achten het billijk aan de heer Vos 1000 te betalen. De heer J. Heemskerk vertrekt Oegsbgeest waardoor in de tot wering van schoolverzuim cafcure ontstaat. Ter vervulling vacature draagt het college voor de he- /an Delft en M. Kromhout. W. vragen een krediet van ƒ470.835 voor het bouwrijpmaken van de gronden in plan „West". In dit be drag is 22.400 begrepen voor het plaat- 40 lichtmasten en 12 brandkra- Wedden en presentiegeld Wij meldden gisteren reeds, dat bur gemeester Koomans voorstelt de jaar- edden van de wethouders te verhogen an 2000 tot 2500. De presentiegel den voor het bijwonen van raadsver gaderingen zal van ƒ10 op ƒ15 worden gebracht voor het bijwonen van com missievergaderingen van 6 op 10, en voor het bijwonen van woningcomn.is- sievergaderingen gelet op het bijzon- dere karakter van deze commissie) van 6 op 12,50. Als datum van ingang van deze verhogingen wordt 1 juli voorgesteld. B. en W. vragen machtiging tot hel opnemen in 1963 van vaste leningen tol een bedrag van ƒ1.500.000 en va; geldleningen tot een bedrag van 600.00(1 Op 1 mei 1962 bezochten negen Rijn* bxirgers de chr. avondmulo in Katwijk Aangezien de cursus onder serieuze lei ding staat en aan redelijke eise; doet stellen B. en W. in te gaan op een verzoek tot subsidiëring van dea school. Katwijk stelt maximaal ƒ100 pc Katwijker beschikbaar, en B. en W. vin den een zelfde maximaal bedrag pe; Rijnsburgse leerling redelijk. Als voorschotten is in 1961 aan Geref. scholen 35.522,03 verstrekt aan de Herv, scholen ƒ17.675,31. vergoedingen blijken iets lager te n ten liggen en de schoolbesturen moeten resp. 2476.06 en 514,26 terugbetalen. Het voorschot voor de Ulo was gelijk aan de vergoeding: alleen van het voor schot voor aan de Ulo gegeven vak onderwijs (handwerken voor meisje»! moet ƒ3,25 in de gemeentekas worden teruggestort Agenda voor deze week Woensdagavond 8 uur: Jaarvergaderini Ulo in zaal achter Chr. Geref. Kerk; idem: raadsvergadering ln de raadszaal Donderdagavond 8 uur: maandelijks» bijeenkomst Jonge Kerk in consistorl» Bebhelkerk; spreker: ds. J. H. de Vre» uit Hoogmade over „Het Heilig Avond maal"; idem: openbare ledenvergadering oud-leerlingen tuinbouwschool in Jeugdhaven; spreker: ir. J. H. Steenhul» over „Onteigeningszaken". Donderdag 142130 uur: verkoopda gen „Sonneheerdt" en Concordia". Donderdag 8 uur: Cefa vertoont 1» Petrakerk ..De gebroeders Pech" (hu moristische film. Vrijdag 1021.30 uur: verkoopdagen „Sonneheerdt" in „Concordia". Vrijdag 8 uur: eeuwfeest Geref. Zon dagschool in Raporaburgkerk. Spreekbeurt Vrijdagavond acht uur spreekt ds. P J. F. Lamens uit Kamerik in het gebouw achter de christelijke gereformeerd» kerk voor de afdeling van de Gerefor meerde Bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4