Castella-voordeel WIJ MOETEN WEL IE Jacques de Gruyter 1 s Visserijconflict uitlokken? Visser uit Brugge toetst oud Brits privilege Heftige reactie Stichting wenst opheffing beslag op banksaldo 5E.ll l"j 4.V. worden machfc tech. 5 daci* p fijn- eiding ebben »p de GE en *0. EEN bijna revolutionaire ontwikkeling is er op liet ogenblik aan de gang bij de afzet van consumptiegoederen. Naar het lijkt is het einde van deze ontwikkeling nog lang niet in zicht. Het traditionele verkoop patroon werd na de oorlog onmiddellijk al door- broken met de opkomst van de zg. zelfbedie ningszaken, die het mogelijk maakten het publiek sneller te be dienen met minder personeel. De wens van het publiek in een enkele bedrijfseenheid zoveel mogelijk alle eerste levensbehoeften te kunnen kopen, werkte voorts de ontwikkeling naar parallellisatie van de diverse branche- assortimenten in de hand. Er kwam een nieuwe vestigingswet en nieuwe vestigingsbesluiten en tegelijkertijd rezen de zg. super markets als paddestoelen uit de grond. Groenten en fruit, textiel, kruidenierswaren, vlees en wat al niet kwamen in kleine waren huizen naast elkaar te liggen. Maar ook dit was nog niet genoeg. De grote winkelpaleizen hadden en hebben met grote kosten te kampen. Ter dekking van deze kosten moet de omzet vergroot worden en moet uitgezien worden naar meer artikelen, die het publiek kunnen lokken. Zo verschenen wasmachines, koelkasten, speelgoed en nog veel meer artikelen in het levensmiddelenbedrijf, dat nu deze naam eigenlijk niet meer kan dragen. De loon- en investeringskosten gaan bij de moderne welvaart een steeds groter aandeel uitmaken van de prijs van de produkten. De distributiekosten bedragen procentueel reeds meer dan de pro- duktiekosten, dankzij de moderne methode van massa-produktie. Om de naar verhouding hoge distributiekosten te drukken moet de omzet steeds weer vergroot worden, wat in de distributiesector tot een ware oorlog leidt. Vele middenstanders merken, dat zij klem gereden worden tussen de acties van het grootwinkelbedrijf en de tegenacties van de warenhuizen. Er zijn al stemmen opgegaan uit de middenstand om alle belemmeringen voor een volledige strijd maar op te ruimen. Vestigingsbesluiten en regelingen voor winkelsluiting zouden maar afgeschaft moeten worden. Een pijler, waarop voor de oorlog het middenstandsbedrijfsleven voor een belangrijk deel steunde, begint te wankelen, namelijk de persoonlijke relatie tussen de klant en de winkelier. De midden stander zal nu ook op andere wijze van repliek moeten dienen, opdat in ons land een sterke middenstand behouden blijft. Dat de middenstand in Nederland is ontwaakt en zijn tijd verstaat, mag blijken uit wat wij in middenstandskring beluisterden en hier vermelden. Ter toelichting van de activiteiten in het grootwinkel bedrijf laten wij de heer Jacques de Gruyter aan het woord, direc teur van de afdeling verkoop van dit enorme levensmiddelenbedrijf. MIDDENSTAND SLACHTOFFER VAN WELVAART? (Van een correspondent) De Engelse koning Karei II was vlot met beloften en gunsten je gens hen die hem tijdens zijn bal lingschap gastvrijheid verleenden. Hoewel de Nederlanden daarvan reinig bemerkten toen hij weer op de troon was teruggekeerd, beloon de hij het Vlaamse Brugge in elk geval wèl. In 1666 vaardigde hij namelijk het Privilegie der Visscherie" uit, waar- hij vijjtig vissers uit Brugge „ten Eeu wigen dage" het recht kregen om hun netten uit te werpen onder de Britse kust binnen de territoriale wateren, mits zij een geleidebrief van de stad Brugge konden tonen. In later tijden Kla trokken de Engelsen zich evenwel ingfv?Il niets aan van d»t privilege en brach ten buitenlandse vissers die binnen de Britse territoriale wateren visten op, of ze nu afkomstig waren van Brugge of elders. Aangezien de Engelse wateren binnen de Britse drie-mijlszone nu juist gelden als de rijkste visgronden van de Noord zee, was deze ontwikkeling de vissers van Brugge een doorn in het oog en se dert enige jaren voert het gemeente raadslid dat Zeebrugge vertegenwoor digt in de raad van Brugge, dan ook onophoudelijk een campagne om de gel digheid en kracht van het oude privilege van koning Karei II, dat tenslotte ,,ten eeuwigen dage" luidt, eens grondig te irtcn f 0 ïburg, oppenkii pracht .breekt» Duin rhoogt gelegt dakaars ine arten Rijn sprookji Niem itenriu: Privé keersu L04, ié anaterii structeu orijschi i Tstraal len, zilv artikeh e repar i. Stee 4. otste i Prima >pkant> ffermaa Tdi experfi lig. pl« f. Niem TeL - c. Garat dijk -aak. t inschat 31949 Bang Tot dat doel vroeg hij bij herhaling een geleidebrief" als bedoeld in het bij. na driehonderd jaar oude dokument, aar bij het gemeentebestuur ten behoeve var een der sloepen die van Zeebrugge uit ter visvangst gaan op de Noordzee. De gemeente Brugge was echter be ducht een internationaal visserijcon flict uit te lokken en vooral bevreesd voor de kosten die zo'n door haar uit gevaardigde geleidebrief in een proces kunnen veroorzaken^ Daarom vroeg de burgemeester telkens als er zo'n wek binnenkwam, het advies van Belgische ministerie van buitenlandse zaken. En di tadvies bevestigd door dat van de Britse gezant in België luidde steeds dat alleen een Engelse rechter bevoegd is om de vraag van de viasers te beantwoorden. Proef Het betrokken raadslid liet echter niet los en hét moet thans, tussen 25 en 30 november tot een proef komen. Dan vaart namelijk de Z.556. de .Charles Maria Thérèse". naar de Britse wate ren en werpt daar de netten uit. De Voorschotten voor boeren op de zandgronden De voorschotten die minister Marij- #en heeft toegezegd te zullen verlenen aan In directe nood verkerende ge mengde agrarische bedrijven op de jandgronden. zullen 1000 gulden per be drijf bedragen. Zij zullen worden gegeven aan bedrij ven tussen 1 en 15 hectare op zandgron den, waar het zuiver inkomen van de eoer in 1958. 1959 en I960 gemiddeld niet noger is geweest dan 8.000 gulden of Jaar hij over die jaren gemiddeld min der dan 300 gulden inkomstenbelasting heeft betaald. Zij zullen worden ver- 'eend voor ten hoogste drie jaar. Gedurende deze tijd zal over de voor- eehotten geen rente verschuldigd zijn. Na afloop van deze drie jaar zal het «•leende geld moeten worden terugbe taald, tenzij in overleg met de betrok kene een andere regering if overeen- «ekomen. Het betrokken bedrijf moet beslist ge- jlgen zijn op de zandgronden, met als uiterste begrenzing het graantoeslag- febied lichte gronden. Tuinders vallen beginsel buiten de regeling. Engelse kustwacht is reeds ge' schuwd en weet tevens dat Z.556 geen weerstand zal bieden als zij gepraaid wordt, doch zich bedaard zal laten op brengen. Het ministerie van buitenlandse ken heeft onlangs namelijk een nieuw ad vies uitgebracht en zegt daarin dat het privilege vermoedelijk niet meer erkend zal worden, aangezien de Conventie Den Haag van 1882 het vissen in ander mans territoriale wateren algemeen strafbaar stelt voor de wet. Hierop stel de de gemeente dat geen geleidebrief kon worden afgegeven, doch wel een klaring waarin schip en reder als Brugge worden erkend. Raadslid, der en schipper namen daarmee genoe gen en wagen nu dc proef. Woning uitgebrand. Ouders en zoontje nog juist gered Binnen een half uur Is vannacht In Utrecht een woning totaal uitgebrand. De bewoners konden zich ternai nood redden. Hun Inboedel ging Door tot nu toe onbekende oorzaak brak omstreeks half drie brand uit in de woning van de familie E. Alfen aar de Jachtstragt 13 in Utrecht. Het echt- Alfen lag te slapen,, evenals hun jarig zoontje, toen zij wakker schrokken door het knetteren van de vlammen. Langs de trap konden zij hun woning niet meer verlaten. Zij slaag den er in via een platje van de buren het vege lijf te redden. De brand is waarschijnlijk ontstaan in een opberg- kast onder de trap. In korte tijd raas de de vlammenzee langs de trap om hoog om vervolgens de bovenverdie ping te verwoesten. Ook beneden in de woning vond het lur gretig voedstel. De brandweer die spoedig met een vijftal wagens g was, bestreed het vuur me stralen. Men werd bij de czaamheden belemmex-d door het feit dat de straten rond het brandende perceel waren opengebroken in ver band met rioleringswerkzaamheden. Bu ren ontruimden de aangrenzende hui zen. De brandweer was omstreeks drie uur de brand meester. De woning was verzekerd. Militair gedood bij val van zes meter De ongeveer 20-jarige militair Evert Verhoef is gisternacht bij het binnen klimmen van de ouderlijke woning aan de Haarlemmerdijk te Amsterdam van een hoogte van ongeveer zes meter naar beneden gevallen en gedood. Zijn vader. een poelier, die gevogelte wilde gaan slachten, vond het dode lichaam van zijn zoon op het binnenplaatsje aëhter de woning. Volgens de buren van de familie Verhoef was het niet ongewoon dat de zoons van dc poelier niet vla de deur. maar via de gevel het ouderlijke huis binnenklommen Op deze wijze meenden zij hun late thuiskomst voor hun vader te kunnen geheimhouden. (over verkoop van speelgoed): DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 BIJ MIDDENSTANDERS: Groot is op het ogenblik de activiteit in het kamp van de middenstand. Men zoekt met grote voortvarendheid naar mid delen om het grootwinkelbedrijf op de kortst mogelijke termijn een gedegen en gepast antwoord te geven. Het is al wel duidelijk op welke punten men de nadruk wil gaan leggen om de greep op de Nederlandse consumènt te behouden. I In de eerste plaats gaat het streven niet naar een grotere commerciële samenwerking tus sen de ondernemers in het mid- Hij zou door een overheids- of se- mi-overheidsinstantie een onder zoek willen laten instellen naar (Van onze soc.-econ. redactie) enige levensmiddelenbedrijf dat tot de verkoop van speelgoed is over- Ook bedrijven als Grosco WE kunnen niet anders, we moeten wel. Het aandeel van de levens- gegaan. }n '!et h»"^P^ fopt steeds sterker terug. De voedingsmiddelen lopen zelfs nog sneller terug dan de genotmiddelen, de verkoop van horloges. Op korte Bij de voortdurende toeneming van de inkomens heeft er procentueel termijn, zo vernamen wij, vallen ook een toenemende vermindering van de levensmiddelenomzet plaats, dergelijke initiatieven te verwachten Het bestedingspatroon is aan sterke veranderingen onderhevig. De -van -de kruiden.iers. aangesloten bij mensen kunnen nu eenmaal niet méér gaan eten, wanneer de inko mens stijgen, men gaat alleen béter eten. In 1955 werd nog 34 procent van de inkomens besteed aan voedings- en genotmiddelen, in 1960 was dit nog maar. 31 procent. Van elke gulden waarmee het inkomen thans stijgt, komt slechts 15 tot 18 cent terecht in de sector van voedings- en genotmiddelen." het Sperwerverbond. De voedings- en genotmiddelen handel moet daarom uitzien naar andere wegen om haar aandeel ln de welvaartstijging te verwer ven, zoals naar assortiment-uit breiding en naar nieuwere, luxere en kwalitatief betere produkten. Daarom is ons grootwinkelbe drijf thans begonnen met de ver koop van speelgoed. Of we dit artikel definitief zullen gaan voe ren, is nog moeilijk te zeggen. Maar wél is zeker, dat we in de toekomst ook niet-levensmidde- len zullen blijven verkopen. De tijd moeten nog leren, welke goe deren dit zullen zijn. Voor een belangrijk deel zal dit afhangen van de kans die de detailhandel zelf biedt. het hecht aaneengesloten heeft en prijzengebied aan het grootwinkel bedrijf heel goed partij kan geven. Door het op aantrekkelijke wijze brengen van artikelen, die niet be horen tot het levensmiddelenassorti ment, moeten de grootwinkelbedrij ven in levensmiddelen nu proberen elkaar toch nog omzet af te snoepen. De Gruyter is zelfs voornemens in de toekomst permanent en op com merciële basis ,,non-foods" te gaan verkopen. Wèt er precies verkocht wordt is niet belangrijk meer, als er maar verkocht wordt. Dat be paalde sectoren van de midden stand, zoals de speelgoed- en koel kastenbranche, hiervan klappen te incasseren krijgen is zonder meer grootwinkelbedrijf duidelijk. In deze sectoren zal men nu een voorbeeld kunnen nemen aan Met deze woor den motiveerde de heer Jacques de Gruyter, direc teur afdeling Ver koop, ons het be sluit van dit grootwinkelbe drijf ook speel goed te gaan ver kopen. Dat er ook nog andere zoge naamde „non- foods" aan toege voegd zullen wor den, is heel wel mogelijk. De heer De Gruyter vertelde ons waarom zijn bedrijf juist het speelgoed had uit gekozen. Dé gedachten zijn namelijk uitgegaan naar- een «ctie voor de jeugd, omdat de directie in het verle den in deze richting ook reeds met succes initiatieven ontwikkelde („Snoepje van de week"). De zaak nog iets ruimer stellend wat er zich reeds eerder voltrok ken heeft in het midden- en klein bedrijf voor de levensmiddelen branche. Langs een grote omweg keert zo derland, ook daarbuiten, de welvaartont wikkeling zich te gen de niet-effi- ciënte detailhan delszaken in d« middenstand. De heer Jacques de Gruyter ze: het zó: „De mid denstander, dif hogere prijzen vraagt, eist niet te veel. Hij heeft die prys nodig om kosten bij een beperkte omzet een weinig efficiënte bedrijfsvoering op te vangen. Maar dit kan ze tijd niet meer. Het is niet meer mogelijk om als middenstander een dikke boterham te verdienen, veel Minister Visser had geluk De Nederlandse minister van defen sie, ir. S. H. Visser, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Nederlandse Antillen, heeft geluk gehad. Zaterdag ging hij namelijk met een vliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst, naar de Bo venwindse Eilanden. Met een tweemo- rige Pipercub werd een bezoek gebracht aan St. Eustatius en daarna zou de mi nister per boot naar Saba reizen en vervolgens op de zelfde manier terug, dus met dezelfde 'boot, naar Sint Maar ten. In verband met de tijd welke met het bezoek aan Saba gemoeid zou zijn verzocht de minister het bezoek aan Saba te la-ten vervallen. De minister scheen en vooruitziende blik te hebben gehad, want de boot waarmee de tocht gemaakt zou worden, kreeg met pech te kampen, toen er andere passagiers zaten. Er stond nogal een ruwe zee opeens liep de boot door een hoge voegde de heer De Gruyter hieraan vrije tijd te genieten en dan ook nog toe, dat on de toekomst vooral de sector van de vrije tijdsbesteding de bijzondere aandacht zal krijgen. Een artikel als foto-toestellen past goed in dit raam, maar verdere voor spellingen kon hij op dit moment niet doen. Een belangrijke factor bij de keu ze van de artikelen, is de situatie bij de kleinhandel. Zo zullen bij voor keur de gedachten uitgaan naar ar tikelen, waarvoor ruime marges be staan en nog een groot afzetgebied braak ligt. De directie van De Gruyter ziet zich genoodzaakt in deze richting te werken, omdat zoals gezegd, het standpunt staat, dat de omzet bij w.w het grootwinkelbedrijf in levensmid- merkte de heer De Gruyter op wei- In dit verband gaf de heer De Gruyter eerlijk toe, dat de huidi ge vestigingswetgeving en winkel sluitingswet geen bescherming voor de middenstander meer be tekenen, maar zich tegen hem ke ren, vooral in de concurrentie met het warenhuis, dat zich niets ge legen Iaat liggen aan vestigings besluiten en verordeningen winkelsluiting. Warenhuizen Sprekend over de warenhuizen delen gelijke tred moet houden met de inkomensontwikkeling in Neder land. Stijgen de inkomens in Nederland, dan stijgen ook de lonen bij het grootwinkelbedrijf en dus moet er meer omgezet worden, wil men het hogere loonpeil kunnen financieren. nig onder de indruk te zijn tegenactie, die een hunner met zijn speelgoed heeft ondernomen. De Gruyter heeft door grote be stellingen in het buitenland beslag weten te leggen op 272.500 stuks speelgoed, welke aan Tiet publiek worden aangeboden (gekoppeld Prijsstijging is in het levensmidde- de^^TvènsmTdTelenomz^tTteeen totale pryT van "3!&ï3.50o! d? nor- verhoudingen, immers onmogelijk bovendien zou dit het effect van de inkomensstijging in Nederland weer wegnemen. Een ander belangrijk fa cet in dit verband is de enorme in vestering, die de handel moet ple gen voor het bouwen van supermar kets, waar het publiek in een enke le bedrijfseenheid zo mogelijk alle artikelen, die behoren tot de dage lijks behoeften, wil kunnen kopen. De kosten, die voor de bedrijven hiermee samenhangen, moeten even eens bestreden worden uit een ver groting van de omzet. Middenstand male winkelwaarde zoals deze tot nog toe in ons land gold, was ech ter volgens een opgave van Dï Gruyter 5.855.100. De prijs van D< Gruyter ligt daarmee bijna 40 pro cent beneden de voorheen gangbare prijzen. Voor de vergelijking heeft dit grootwinkelbedrijf zich uitsluitend gebaseerd op de laagst vindbare prijzen in de warenhuizen in de gro te steden van het land. De directie van De Gruyter gaf ons de stellige verzekering, dat de speelgoederen niet tegen inkoopprijs worden om gezet. Ook worden er geen verlie zen op geleden, want de administra tie- en verzendkosten zijn volledig in de speelgoedprijs verdisconteerd. De directie van V. en D. (het wa- te gaan met een verplaatsing van renhuis in kwestie) bleek weinig be de concurrentie van het prijzenfront naar het omzetfront. Niet dat et niet meer geconcurreerd wordt met prijzen, maar met name in de le vensmiddelenbranche is men op de prijzenconcurrentie uitgekeken, Spectaculaire prijzenslagen zijn bij- hoefte te hebben aan het geven toelichting op haar speelgoed-tegen- actie. Men deelde ons mede, dat de omzetontwikkelingen op het ogenblik bij dit warenhuis nog onderwerp uit maken van een ernstige studie. Pas Houten noodschool uitgebrand Een deel van een houten christelijke muloschool in het Oosterpark te Am sterdam is gistermiddag uitgebrand. De school, die is ondergebracht in twee achter het Tropeninstituut staande hou ten barakken, zal het voorlopig met de helft van de ruimte moeten doen, want het deel, waarin de brand ontstond, is onbruikbaar geworden. Daarin was o.m. de examenklas gehuisvest. Omstreeks half vijf werd de brand ontdekt. In kor te tijd was de houten school een vuur zee. De brandweer kon het vuur slechts lokaliseren. Uit het onderzoek van de politie ls met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid gebleken, dat kinderen in of bij de school een vuurtje hebben ge stookt, waardoor de uitslaande brand ontstond. Zeker is in ieder geval dat kinderen in de school zijn geweest. Zij hebben schriften en andere schoolbenodigdhe- den links en rechts rondgestrooid. Er werden de laatste tijd herhaalde- den- en kleinbedrijf. Voorzover de prijszetting, zowel bij de fabri- nog onvoldoende aanwezig, zul- kant als bij de groot- en kleinhan- ien er gemeenschappelijke in- del- Wet op de Economische koopcombinaties moeten komen Mededinging en de Wet op het en zullen meer middenstan- cadeaustelsel zouden aanzienlijke ders zich hierbij moeten aan- verbetering behoeven. Het nemen sluiten. Desnoods moet maar van strikt beschermende maatre eën stukje zelfstandigheid opge- gelen voor de middenstand achtte offerd worden, indien hiermee hij geen oplossing. De midden een versterking van het bedrijf stand zal hier zelf in staat moe- de toekomst wordt bereikt. De verzor ging van het assortiment zal extra aandacht moeten krijgen, omdat juist het grootwinkelbe drijf en de wa renhuizen op het punt van de assortimentsa menstelling al tijd de mindere zullen blijven van de meer gespecialiseer de midden standszaak. Omzetstatistie- ken moeten be ter bijgehouden worden, zodat hogere men een duidelijker beeld van dan zal het de omzetsnelheid van de goede ren en van de zwakke en ver liesgevende onderdelen krijgt. Gemeenschappelijke reclame zal veel meer effect kunnen sor teren dan de beperkte reclame van iedere middenstander af zonderlijk. En ten slotte zal er meer ge daan moeten worden aan een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoe ring. Enige tijd geleden is er al een werkcommissie gevormd, waarin alle geledingen uit het bedrijfsle ven van fabrikant tot detaillist vertegenwoordigd zijn. Zij moet nagaan wat er in de elektrotech nische branche gedaan kan wor den om de aanvallen van het le vensmiddelenbedrijf te pareren. Zoals bekend heeft Philips Eind hoven individueel reeds gerea geerd met een incidentele prijs verlaging voor handmixers. Thans wil deze branche de zaak echter ook beter voorbereid aanpakken. Binnenkort zal men uit deze sec tor tot een georganiseerde actie overgaan. De heer S. Couprie te Amster dam, secretaris van de Prot. Chr. Bond van Detaillisten in luxe-, huishoudelijke artikelen en speel goederen, noemde kwaliteit, keus en service de drie sterkste wa pens van de middenstand in de strijd tegen het grootbedrijf en de warenhuizen. blijken de concurrentie te gen de rest van het bedrijfsleven aan te kunnen. Beschermende maatregelen rem men alleen een ontwikkeling maar houden ze niet tegen. De middenstand zal zich naast andere maatre gelen sterk moe ten maken op de punten van kwa liteit, assortiment en service. Ook al zou de midden standerstander blijvend een wat moeten vragen, publiek deze honore- prijs terecht ring van het meerdere, dat de middenstand boven grootwinkel bedrijf en warenhuis biedt. Waar mee overigens niet gezegd wil zijn, dat de middenstander zijn prijzen langs de weg van grotere samenwerking en opvoering van de efficiency niet zo laag moge lijk zal moeten vaststellen. Eventueel zullen, ter doorbre king van ongelijke concurrentie verhoudingen, de vestigingseisen en de winkelsluitingsbepalingen maar opgeheven moeten worden, aldus de heer Couprie. In het be lang van ons gehele volk zal ge werkt moeten worden aan de in standhouding van een krachtige middenstand, die ook in onze volksvertegenwoordiging een krachtiger en numeriek sterker geluid kan laten horen. Naar de heer Couprie mee deelde, hebben de detaillisten- organisaties die betrokken zijn bij de verkoop van speelgoed, een speelgoedcommissie ge vormd, die zich permanent gaat belasten met de zorg voor de verkoop van dit arti kel. In de toekomst zal de commissie waarschijnlijk om gevormd worden tot een stich ting. De reclamecampagne „Eerlijk Spel" is een eerste initiatief van deze commissie, die het hierbij echter beslist niet zal laten. Metaalindustrie verontrust Groeiende wrevel tegen buitenlandse bedrijven De laatste tijd kan volgens de federatie metaal- en electrotech- nische industrie (FME) een toe nemende wrevel bij de bestaande industrie worden geconstateerd tegen de vestiging van buiten landse bedrijven. Naar de fede ratie in haar orgaan schrijft, is hieraan de schaarste op de ar beidsmarkt debet, maar spreekt hierin ook de houding van tal van gemeentebesturen in ons land een woordje mee. In de afgelopen 15 jaren hebben zich ongeveer 300 buitenlandse industriële ondernemingen in Nederland gevestigd, waarvan ongeveer de helft tot de meta- lectro-sector behoort. Over het algemeen zijn deze vreemde „dochters" gunstig ont vangen. o.a. omdat zij bijdroegen tot afronding van onze industriële structuur. Het was namelijk zo, dat de nieuwe ondernemingen, die in Nederland door het op gang komen van de industriali satie ontstonden, haar programma in het algemeen hebben gezocht in produkten, investeringen heeft dan aantal ook ov lichte metaalprodukten plaatsgevonden. Het valt daarom te betwijfelen, aldus de F.M.E.. of de structuur van de nationale metalectro-industrie op grond van eigen vestiging tot volgroeidheid zou zijn ge komen. Initiatieven om te komen tot produkties, waaraan hoge investeringen m land in het - - - ,..u- .lato, 5ta<"u"! "«.."TT .T™c^as".ch«moS«rbuï,„^„T na met meer mogelijk, vooral ook naar buiten toe een duidelijk stand- 8„,e„ ondernemmgln. Al bestaan de 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Castella Actief Wit gekomen. De omstandigheden, waaronder tegenwoordig de vestiging van buiten landse industriële ondernemingen in ons land plaats vindt, verschillen echter he melsbreed met die van bv. 5 of meer jaren terug. In de eerste plaats is er het door sommige deskundigen als een struc tureel verschijnsel aangemerkte werk nemerstekort. De betekenis hiervan mag volgens de F.M.E. niet worden onder schat, daar in het algemeen kan worden gesteld dat de vestiging van een nieuwe onderneming niet alleen van buiten landse origine in een bestaande indus triële agglomeratie hier te lande ten na dele van het personeelsbestand van de bestaande bedrijven plaatsvindt. Streng* er Hiervan kan de F.M.E. tal van spre kende en minder prettige gevallen noemen. In de tweede plaats kan de vraag worden gesteld of de selectie, die erheid ten aanzien van aanvragen ven in ons land aanlegt, niet etrenger cal moeten geschieden dan nu toe het geval la geweest. De kwalificatie van aanvullende pro- duktie wordt immers bij de groeiende voltooiing van de structuur van de metalectro-sector steeds subtieler, zodat de mogelijkheid bestaat dat buitenlandse ondernemingen worden aangetrokken waarvan de produktieverwantschap met hier te lande bestaande bedrijven zo groot is. dat deze laatste in hun pro gramma-uitbreiding worden afgeremd. Het is stellig hieraan te wijten, zo zegt de F.M.E., dat de bezwaren tegen de vestiging van buitenlandse bedrijven voortdurend toenemen. Deze bezwaren worden nog vergroot door de omstandig heid dat tal van gemeenten hier te lande die industrialisatie in haar vaan hebben veatiglng van buitenlandse bedry- landse industrieën aan de dag leggen. Kort geding wereldploegwedstrijden De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft gisteren het kort ge ding behandeld, dat de „Stichting wereldploegwedstrijden" heeft aangespannen om opheffing te krijgen van het beslag, dat de werktuigenfabriek C. van der Lely in Maasland op haar bank en girosaldo heeft doen leggen. Zosls bekend is aan de werktuigen- fabriek geen toestemming verleend met kunstmeststrooiers deel te nemen aan de werktulgendemonstratie en tentoon stelling die aan dc wereldploegwedstry- den ln Oosteiyk Flevoland annex wa ren. De fabriek achtte zich daardoor be nadeeld en etste ƒ225.000,— schadever- oedtng. ZU vroeg de president van de laagse rechtbank toestemming, bU de stichting beslag te leggen op dit bedra*. De president stond het beslag toe tot maximaal ƒ100.000,—, de stichting be aat toen volgens haar eigen opgave nog ƒ50.000,— terwyi nog een aantal schul den betaald moest worden. Namens de stichting pleitte mr. H. O. Thuinissen uit Den Haag. Hij stelde dat de werktuigenfabriek geen aanspraak kan maken op schadevergoeding. Door het tekenen van het inschrijvingsformu lier heeft hij zich bereid verklaard, aan de demonstratie en tentoonstelling deel te nemen onder de voorwaarden van het daarvoor opgestelde reglement. En die voorwaarden hielden ln, dat de regelings- commissie werktuigen, die naar haar mening niet behoorden tot de volgens dat zelfde reglement toegelaten catego rieën. kon weigeren zonder dat er enig recht op schadevergoeding zou ontstaan. Voor de werktuigenfabriek pleitte mr. 1. van der Veen uit Den Haag. Naar zijn mening kon en mocht zijn cliënt te goe der trouw aannemen, dat onder de de finitie ln het reglement ook kunstmeat- strooiera vielen. Die definitie: trekkerwerktuigen in gebruik bij grondbewerking", is immers anders en ruimer dan het enkele woord ndhewerkingswerktuigen En ook al alleen dat woord gebruikt zijn, dan dat nog niet per se hoeven te bete kenen. dat alleen mechanische grondbe- werkingswerktuigen bedoeld waren. Het spraakgebruik is op dit punt onvast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9