davitamon Hervormde synode sprak over nota kerk en sport Meer aandacht gevraagd voor rechtssociologie CHEFAROX Een woord voor vandaag „In Dienst Der Kerk" wil zichzelf gaan opheffen Geringe oecumenische geest in rapport openbaring Westberlijners met de Kerst op bezoek in Oost-Berlijn? •H335H Tussen schoolpoort en huisdeur Petje af voor zo'n schoolmeester 2 DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 ANDERZIJDS TOENADERING De houding se volk kan ii wikkeling van met Indonesië n het Nederland- de verdere ont- de betrekkingen niet onbe langrijke factor zijn, zowel negatieve als in positieve zin. Ds. H. van den Brink, gerefor meerd zendingspredikant, uindt het belangrijk genoeg er in het Centraal Weekblad enige artike len aan te wijden. Het Nederlandse volk kan be langstelling opbrengen voor an dere volken, de steun aan de rampgebieden in Perzië en Span- je zijn hier voorbeelden van. Ds. v. d. Brink vraagt zich af waar om de betrekkingen tussen Ne- en Indon*sië met name na 1948 zo moeilijk op gang ko- FVAAR ZUN onder ons. die zich m ""enthousiast betonen voor P 3Ün zogenaamde ach tergebleven gebieden. Maar zij ge voelen zich geïrriteerd als bljvoor- Deeld bepaalde nog voortgaande steun aan Nieuw-Guinea via Indo nesië zou moeten lopen. Is dit al- leen gebrek aan vertrouwen? Of is het uiting van gekrenkt prestige- besef. Is men blijven leven bij een patriarchaal ideaal, dat Ne- derlandsindië wel een groeiend In- die mocht worden. maar binnen Ne derlands Rijksverband móést blij- ven om tot volle wasdom te ko men. Of zijn hier symptomen van een zekere frustratie? Het gaat m i. hier om een waar dering van het dekolonisatie-pro- dig geworden gebied? Of zien we dat proces als een roekeloos avontuur, machtsvertoon van een kleine intellectuele boven laag. uitleven van rassentegenstel lingen? Indien men bewust de de kolonisatie als noodwendig en als schakel in het groeiproces van het tevoren koloniaal bestuurde gebied ziet dan zal men ongetwijfeld ook veel meer open en begrijpend staan es van jaren verkeren Dit alles betekent volgens ds. v. d. Brink niet dat men en coüte que coüte alles toejuicht, wat in de jonge staat wordt onderno men. Maar deze instelling kan volgens hem wel eventueel opko mende irritatie, die op frustra tie zou uitlopen, voorkomen. TJET VALT mij telkens weer op -l-ldat dergelijke groeiprocessen op kerkelijk gebied bijna steeds zo to taal anders verlopen dan op poli tiek terrein. Natuurlijk ontken ik niet. dat bij de ontwikkelingspro cessen van de zelfstandig wording van de Christelijke Kerken, die ontstaan zijn als vrucht van zen dingswerk in Azië en Afrika, we derzijds ook wel bepaalde senti menten een rol speelden. Trouwens juist omdat de meeste processen van deze kerkelijke zelfstandigwor ding zich afspeelden ln gebieden, waar tegelijkertijd op politiek ge bied een dekolonisatie-proces aan de gang was. kan ieder begrijpen, dat dit ook hier nog wel eens pre caire situaties heeft geschapen. Maar in een blijvend en vrijwillig verband van de jonge zelfstandig geworden kerk met de oudere ker ken. ^ziet men toch overal een es- sentiele voorwaarde voor verdere gezonde ontwikkeling van de jonge Het bewijs hiervan is, volgens ds. v. d. Brink duidelijk geleverd door het feit dat de Indonesische kerken in de afgelopen jaren ge streden en gebeden hebben mét de Nederlandse kerken om bui ten de politiek te blijven. Het politieke vraagstuk speelt in een andere sfeer, maar de moge lijkheden. die verwerkelijkt zijn op kerkelijk gebied, moeten een stimu lans zijn om met gewettigd opti misme te werken aan een nieuw bouw in de verhouding van het Ne derlandse volk en het Indonesische, -•I wjj Daar <Je rechtssociologie, on danks de belangstelling die van juridische en sociologische zijde reeds vroeg vooral voor de methodologische aspecten van deze tak van wetenschap is ge toond, tot nu toe in ons land in sterke mate is verwaarloosd, heeft de sociaal-wetenschappe lijke raad van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in een nota aan dacht gevraagd voor dit grens gebied tussen de sociologie en de rechtswetenschappen. De rechtssociologie bezit nog bij na nergens een academische status. De laatste jaren lijkt op dit terrein een zekere kentering te zijn ingetre den. onder meer blijkt dit uit enke le dissertaties en uit pogingen var enkele universiteiten en hogescholen rechtssociologie een ruimere plaats toe te kennen. Ten einde aan deze groeiende belang stelling een extra stimulans te geven. is gespi voorzittersc hap van het lid Raad. mr. G. E. Langemeijer wordt voor een aantal onderzoekingen op rechtssociologisch terrein en vooi het geleidelijk aan inpassen in het ka der van de universitaire vorming. Op den duur zouden leerstoelen in deze we tenschap aan de juridische faculteiten moeten worden ingesteld. Er mag ook nog een zekere beteke nis worden toegekend aan de praktijk van het maatschappelijk leven. Rechts- aociologfsche onderzoekingen kunnen een functie vervullen ten dienste van wetgeving het bestuur en de recht spraak. Overzicht In een overzicht van de gespreks groep, dat In geen enkel opzicht bin dend of uitputtend wil sijn, worden en kele onderwerpen vermeld die voor na dere studie in aanmerking komen. On der meer een rechtsscoclologlsch onder- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogeveen <vac. dr. A. v. d. End>: Joh. v. d. Schee, te 's-Graven- nioer. Door de generale syn. als pred. buit. werkz. voor verzorging gerepatr. in de Noordelijke provincies: A. M. Middag, zendingspred. met verlof te Zeist. Aangenomen naar Veenendaal: dr. C. Graafland, te Woerden. Bedankt voor Genderen: J. Vroeginde- wey, kand. te Bleiswjjk. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude (bij accl.): J. Baayens. kand. te Goes; te Rilland Bath. J. Schelhaas, kand. te Amsterdam; te Diever: H. Makkinga'. te Wilsum. Bedankt voor Castricum (vac. Y. v. d. Zee): D. Barten. te Appelscha: voor Har- degarijp: Th. P. van Belzen. te Mariën- berg. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Amersfoort-C (3e pred.pl.): J. Kok. te Enschede en W. v. d. Lingen, te Schildwolde. Aangenomen naar Overschie: O. J- Douma, te Souburg-Vlissingen Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg: J. J. de Vries, te Bergentheim. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar 's-Gravenhage-Z.: A. W. Drechsler, die bedankte voor Broek op Langedijk. Jeugd en nazisme in Engeland beweert de leider te zijn van een nieuwe nazi-jeugdbeweging in Engeland, de ..Bri tish National Youth". Willmer is leerling aan een middelbare school in Thurmas- ton, Leicestershire. Hij zegt dit jaar door Colin Jordan, de leider van dc Engelse n.itionaal-socialistische P«rtü. tot leider benoemd te zijn. en dat lijn beweging bijna 300 leden telt ,0fk. ruim te wet. Een ander onderwerp is een studie naar het verschijnsel der zwarte lo nen. Het overzicht vermeldt voorts on derzoek naar de vormen en het ef fect van rechtskundige voorlichting, naar de samenhang tussen verkeers- wetgeving en verkeersgedrag. De be tekenis van laatstgenoemd onderzoek ij gelegen in de verbinding van theore tisch en praktisch relevante vraagstuk ken. Gesuggereerd worden verder onderzoe. kingen naar het concubinaat, de rechts praktijk inzake erkenning van natuurlij ke kinderen, de werking van de huurwet, het effect van het strafrechterlijk beleid ten aanzien van verkeersdelicten ge pleegd onder invloed van alcohol, een studie van het probleem der kunstmati ge inseminatie Dij de mens ei derzoek naar de problematiek echtscheiding. Ten slotte nog enkele onderwerpen die reeds in studie zijn genomen: een onder zoek naar het ouderlijk vruchtgenot van het arbeidsinkomen van inwonende kin deren. onderzoek naar bedrijfsopvolging vererving van agrarische bedrijven rechtssociologi- Gisteren is de generale 6ynode van de Nederlandse Hervormde Kerk bijeengekomen voor de zoge naamde najaarszitting. Lang durige aandacht werd besteed aan een zeer uitgebreide nota over ,,Kerk en sport", die werd ingediend door de Raad voor de zaken van kerk en samenleving Deze nota is bedoeld als een aan vulling en verduidelijking van een reeds in 1959 aangeboden rapport. Het rapport werd niet zonder meer aangenomen. Het zal nog gewijzigd moeten worden voor het voor publicatie gereed is. Het gaat in het nieuwe rapport niet alleen om het signaleren van allerlei gevaren, maar om het kri tisch solidair zijn met die instan ties, die in de moderne maatschap pij aan de mensvorming deel heb ben. In het rapport worden besproken de huidige situatie met betrekking tot de sportbeoefening in Nederland, de v" schillende aspecten van de sport ethiek. Mr. dr. A. A. van Rhijn lichtte het rapport toe. Hij zei dat een nota dit onderwerp noodeakelijk is. bezwaar tegen het eerste ontwerp was, dat te weinig de antropologi sche gezichtspunten verwerkt waren is nu gebeurd. Reeds zijn met aantal topfiguren uit de sportwe reld besprekingen geweest. De nood zaak van deze nota ligt in de ver vreemding tussen kerk en sport Het rapport is in de eerste plaats >or de kerk bedoeld. Uit een onder zoek is gebleken, dat in 1956 77 pet. van de kerkeraden geen enkele be langstelling voor de sport had. Thans zijn WITTE KRUIS DE eCktS. PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook an dere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaaktl WITTE KRUIS Maagklachten? i genezende laag op de maagwand Week der gebeden voor de eenheid der christenheid Van 18 tot 25 januari 1963 zal „d week der gebeden voor de eenheid der christenheid" gehouden worden/Hon derdduizenden christenen van alle ge loofsrichtingen, protestanten, orthodoxen en rooms-katholieken uit de gehele reld zullen aan deze week deelnemen. Zij zullen, door het uitspreken van de zelfde gebeden en het bespreken van de zelfde schriftgedeelten, gebaseerd op het thema „Hij is onze vrede", demonstre ren voor de eenheid die Christus pre dikte. en tegen de verdeeldheid die hen scheidt. Men verwacht dat meer mensen dan ooit aan de week zullen deelnemen, af gaande op het feit dat al bijna 2.000.000 prospectussen zijn gedistribueerd. Naast de weck der gebeden voor de gebeden uitgaande van de ..Evangelische Alliantie" in samenwerking met de World Evangelical Fellowship worden gehouden. De organisatie van ..de week der ge beden voor de christelijke eenheid" staat internationaal onder auspiciën van de afdeling ..Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van Kerken die het pro gramma samenstelde voor de protestant- en orthodoxe diensten- Het programma voor de rooms-katho- lieke diensten bevatten dezelfde gebe- en teksten als die van de andere ker en is samengesteld door de „Asso ciation Unité Chrétienne" te Lion. Voor het eerst sinds het ontstaan van de week heeft de Wereldraad van Ker ken een boekje uitg'egeven met bijbel studies te gebruiken naast de richtlijnen de week der gebeden. de sportwereld, want het werpt licht op de geestelijke en zedelijke vragen, die de sport stelt, en die men zich in de sportwereld steeds meer bewust wordt Het is daarbij bepaald niet de bedoeling, van de Kerk uit te zede- De bijbel geeft over de sport w_. nig uitsluitsel. Het rapport gaat histo risch na de verhouding tussen lichaam ziel. Het blijkt, dat de kerk vaak J'~~ scljeef tro' Het gaat ileetheid van de mens. He :eert zich zowel tegen een terialisme als tegen een tualisme. Het uitgangspunt Sport op zondag Aan twee vragen is in het bijzonder aandacht besteed. Ten eerste over de plaats van de christelijke sportorganisa ties. Het rapport stelt, dat zij aanvaard baar zijn, als ze noodzakelijk zijn, mits zij zich niet isoleren. De prot. chr. or ganisaties vertegenwoordigen 7 van de sportbeoefenaars. Ten tweede: de sport op zondag. Het rapport wil geen algemene richtlijnen geven. Men moet genuanceerd denken, en niet alleen denken aan de voetbal wedstrijden op zondag. Het is de bedoeling dat dit rapport, indien aanvaard, punt van bespreking in de kerkeraden wordt. De bedoeling is verder, naar aanleiding van dit rap port in contact te treden met de alge- en christelijke sportorganisaties. K. A. Abelsma. van de classis, Tiel, heeft kritiek. Er is te weinig waar dering voor de christelijke sportorgani satie. De 7 chr. sportbeoefenaars hebben meer betekend voor de kerk. dan het aantal zou doen vermoeden. Ver der: de kerk is in het rapport niet vol doende naar voren gekomen. Te wei nig is aangegeven hoeveel schade de kerk van de zondagssport lijdt. Hij wil een hoofdstuk over de sportvergo- ding toegevoegd. De kritiek is verder zeer uiteenlo pend. Over het algemeen is men van mening, dat dit probleem meer moet worden benaderd van uit het evangelie. Is de kerk wel toe aan een dergelijk rapport? Moet de kerk niet meer be scheiden zijn? Aandacht wordt vooral gevraagd voor de zaterdagsport Men is niet bevreesd dat de jeugdsportbeoefening het ar.dere jeugdwerk zal verdringen. Christelijke sportorgamsaties moeten positief ge waardeerd worden, daarentegen moet krachtig worden gewaarschuwd tegen afzijdigheid van de gemeenteleden, juist met het oog op de opleidingen. praeses stelt voor de gemaakte irklngen in het stuk te verwerken. Het kan dan uitgaan v:.n de raad als basisstudie bij contact en gesprek, na dat h«t de commissie van rapport is gepasseerd en de eindredactie is vast gesteld in overleg met het breed mode- De synode acht het bij meerderheid .an stemmen (26—18) niet nodig, dat het stuk in de syndde terugkomt. Het voorstel van de- praeses wordt aan- Nieuwe opdracht Gevolg gevend aan een verzoek van de Stichting Kerk en Wereld heeft de sy node tevens besloten dr A. Th. van Leeuwen te ontheffen van zfin huidige werkzaamheden bij de Raad voor de verbreiding van het Evangelie. Dr Van Leeuwen zal Zjch. in opdracht van het curatorium, voorlopig concentreren op de vragen, die voortvloeien uit de con frontatie van kerk en christelijk geloof het In de middagvergadering doet dr. A. A. Koolhaas verslag van de conferentie van Europese Kerken in Nyborg. Het is duide lijk dat in geen werelddeel conferenties als deze zo nodig zijn als in Europa. Een gevaar is, dat het te „provinciaal" blijft Er zijn meer problemen dan de Oost-West ïrhouding en de secularisatie. Naar aanleiding van dit verslag ont spint zich een dicussie De vraag rijst of zich hier niet een instituut ontwikkelt terzijde van de Wereldraad. Dr. Koolhaas beantwoordt deze vragen. Benoemingen Herv. svnode valdt te Utrecht Delft. Deze laatste voogdijraad de heer T L elder), tot lid van de Ra tologie, prof dr K H Voous M Ch de Jong te Wa« ds J Treffers ■n werd tot predikant voc rkzaamheden voor de g van gerepatrieerden sland, Drente. Overijsse sendingspredikant, woneni SSE i Gronin- ds A M WARMTE zoveel en waar U wilt met een oliehaard van 'n Volmaakt Vul'lif wp'" Als u leest met welk een massa mensen en dieren Jakob aan de grenzen van zijn geboorteland arriveert, in zijn hart toch ook weer doodsbang voor de ontmoeting met zijn broer Esau, komt u wel onder de indruk. Hij, Jakob, is dat zelf ook wel. De twintig jaren, die hij in Haran heeft doorgebracht, hebben hem beslist geen windeiereii gelegd! Ondanks alle moeilijk heden, waarvoor hij in die jaren gesteld is geworden. Jakob wendt zich tot God. En dan staat er zo typerend in Genesis 32: „Met mijn staf trok ik de Jordaan over en nu ben ik tot twee legers geworden." Inderdaad: niet meer dan een staf had Jakob bij zich, toen hij op de vlucht sloeg. En nu moet hij, vanwege de tegenstand, die hij van Esau vreest, al zijn be zittingen, waaronder uitgebreide kudden vee, in twee groepen verdelen. Er is dankbaarheid in Jakobs hart, maar die wordt getemperd door de vrees om de consequenties van wat hij heeft misdaan. Hij herinnert God aan zijn beloften twintig jaar geleden gedaan. Maar voor God is daarmee de zaak niet ten einde. Zeker: Jakob blijft Zijn kind, Zijn knecht. Maar nog eenmaal zal God Zich aan hem voorstellen en dat zal Jakobs krachtproef zijn. Het komt allemaal goed, daarvoor staat God Zelf in. Maar eerst, voordat een nieuwe periode in Jakobs leven begint, zal hij worden geconfronteerd met zijn God. (Van onze kerkredactie) Zaterdag a.s. wordt door de hervormde landelijke organisatie „In Dienst Der Kerk", die ook een gelijknamig blad uitgeeft een algemene vergadering bijeenge roepen, waar in het bijzonder ge sproken zal worden over een mo gelijke liquidatie. Deze is door het hoofdbestuur voorbereid en het ziet er naar uit dat het voor stel inderdaad aangenomen za worden. Als reden wordt opge geven dat het hoofdbestuur geen mogelijkheden meer ziet de te ruggang in ledental te stuiten, Integendeel, meerdere afdelingen dreigen te bedanken of op te heffen. Bisschop De Smedt Bruggeop concilie: Opnieuw heeft er applaus ge klonken in de St. Pieter te Rome, en opnieuw op een ogenblik dat het kardinaal Ottaviani niet zinde. Nog steeds is het rapport van zijn com missie in behandeling over open baring, en nog steeds staan er spre kers op om zich tegen dit rapport te verzetten. Ottaviani was niet eens gebleven om de Belg, bisschop De Smedt uit Brugge, aan te horen. Deze deed een beroep op de bis schoppen om het rapport ingrij pend te wijzigen en oecumenischer te maken. Bisschop De Smedt is een van de le- »n van het secretariaat voor de een heid van kardinaal Bea. Hij liet duide lijk uitkomen dat hij grote bezwaren had tegen het rapport. In zijn toespraak zette hij duidelijk uiteen, wat naar sijn inzicht de oecumenische taak van het concilie moet zijn. Naar zijn mening moeten de waarhe den die de kerk verkondigt met liefde, helderheid en met voorkomendheid be horen te worden uiteengezet- Bovendien moeten ze zo geformuleerd worden dat ze leesbaar en zelfs aanvaardba en niet gepropageerd worden in de stijl van de kerkelijke handboeken. Dat zou het oecumenische -werk alleen maar bemoeilijken in plaats van bevorderen. Deze bisschop eiste van alle rappor ten dat zij een bijbelse taal spreken, zoals ook de geschriften van de vaderen. Dat is de enige weg als men ze zo op wil stellen dat zij begrepen worden door de reformatie en de oosterse-ortho- Sprekend over het oecumenische ge sprek hield deze Belgische bisschop zijn collega's voor dat van rooms-katholieke zijde allereerst gepoogd moet worden te begrijpen wat anderen zelf leren in de tweede plaats wat anderen van rooms-katholieke leer weten en hoe zij er over denken. In zijn toespraak deelde hij nog dat de theologische commissie die dit rapport over openbaring heeft opgesteld zich niet verstaan heeft met het si tariaat voor de eenheid. Naar zijn ning was dat wel de diepste oorzaak dat het rapport zo'n geringe sche geest ademt. Het is duidelijk dat dit concilie zich hoe dan ook niet los kan maken van de „afgescheiden broeders", zoals vele rooms-katholieke geestelijken tej_ dig zeggen. De rede van deze bisschop werd met een luid applaus begroet. Initiatief Duitse prot. kerken: Vele duizenden Berlijners ho pen, dat het initiatief, dat de pro testantse kerk in Duitsland heeft genomen, dit jaar succes zal heb ben. Bedoeld zijn de stappen, die de Generalsuperintendenten" der E.KD. in West- en in Oost-Ber lijn Helbich en Führ hebben on dernomen met het doel te berei ken dat met Kerstmis Westber lijners de gelegenheid zullen krij gen familieleden en eventueel zelfs vrienden en kennissen in Oost-Berlijn te bezoeken. Van be zoeken in omgekeerde richting Oostberlijners naar West-Berlijn kaj) praktisch geen sprake zijn. aangezien vele Oostberlijners van de kans gebruik zouden maken in het vrije deel van de stad te blijven. Ook het vorige jaar heeft de protes tantse kerk in Duitsland geprobeerd voor de Kerstdagen een opening in de Ul- brichtschanamuur te maken. De Oost- duitse autoriteiten weigerden echter op het laatste moment de uitgifte van doorlaatbewijzen aan Westberlijnei Oostberhjn toegestaan Het vorige jaar stond een Kerst-be- Duitse Dcmokratische Republiek", Stoph, rekende op een bezoek van West- berlijns burgemeester Willy Brandt om de overeenkomst te ondertekenen. Brandt was bereid te gaan. tot hij hoor de dat hij in het „ministerie van binnen landse zaken" zou moeten verschijnen. Een dergelijk bezoek kon niet plaats hebben. omdat hierin een erkenning van de Oostzone zou kunnen worden gezien. Stoph wilde toen nog genoegen nemen met de directeur van de Westberlijnse stadsreiniging Knoll. maar die kon al leen maar onderhandelen met een func tionaris op gelijk niveau, niet met de plaatsvervangende premier D D.R Stoph wachtte tevergeefs op Knoll ten dc West- en Oostberlijners op Kerstbezoeken. Normaal bezoek Ditmaal lopen de voorbereidende be sprekinaen op het niveau van de gevol machtigden voor de interzonale handel, die elkaar ondanks de muur nog regel matig treffen. De vooruitzichten op een succes voor het initiatief der kerkelijke vertegenwoordigers zijn derhalve niet slecht. De vraag is. of de Oostduitsers de instelling van bureaus voor het afge- deze eventuele Kerstb» wordt er ook onderhandeld ov< maal familiebezoek van West- aa berlijners. De autoriteiten in C lijn schijnen er wel oren naar ben. De vraag is ook hier een nv vinden voor ae uitreiking van d< bewijzen. Vroeger eisten de ten de opening van bureaus BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 Met de opheffing van de landelijke or ganisatie zal bij het einde van dit jaar ook het blad „In Dienst Der Kerk" niet langer verschijnen. Het blad had slechts een betrekkelijk kleine oplaag. Slechts één facet van het werk van deze organisatie voor hervormde ge meenteleden trok werkelijk de aandacht In totaal werden zes landelijke mani- festaties gehouden en steeds was er een thema dat het interesse kreeg van dt mensen en stof tot langdurige gesprek ken opleverde. Ook in de pers werd veel aandacht aan deze bijeenkomsten be- Noodzakelijk Maar toch blijkt opheffing nu noodza kelijk. schrijft de heer C. Lebbing in het zojuist verschenen novetnbernum- mer van „In Dienst Der Kerk." Hij antwoordt op de vraag of het werkelijk nodig is: „Ja, want het confectiepak waarin wij onze organisatie hebben ge stoken is zodanig van kleur verschoten, dat het niet meer te dragen is. We bla meren onszelf als we het blijven dra gen. Het kostuum is vijftien jaar oud en bovendien vroeger al jaren gedragen. Zo gezien hebben we het lang en veel vuldig gebruikt en we kunnen het aan niemand kwijt. Laat ons het woord goed verstaan: „Er is een tijd om verenigin gen op te richten en er is een tijd om verenigingen te ontbinden." In het officiële voorstel worden vier overwegingen genoemd: 1. Het feit dat het hoofdbestuur geen mogelijkheid ziet de teruggang in het ledental te keren. Integendeel, meer dere afdelingen dreigen te bedanken of zich op te heffen. 2. Het feit dat het financieel niet ver antwoord wordt geacht door te gaan werken met jaarlijkse tekorten. 3. Dat een recent gesprek met het mo- der a men der synode op beide punten geen nieuwe gezichtspunten heeft ge opend. 4. Dat het beter is elkaar deze conse- quenties voor ogen te houden, dan een „langzame dood te sterven." Advertentie Zendingsbelangen in Z.-Afrika geschaad Het plan van de Zuidafrikaan se rege- •Ing de gekleurde pachters van zen dingsboerderijen over te brengen naar bepaalde gebieden voor niet blanken ondervindt grote tegenstand van het zendingsgenootschap van Noorwegen. Deze nieuwe „volksverhuizing" treft tienduizenden Afrikaanse christenen, en het voortbestaan van talloze gemeen- n het geding. De zendingsmis- Noorwegen heeft dan ook heftig geprotesteerd, en met haar talloze an- ïre zendingsgenootschappen. De reden voor deze nieuwe actie van de Zuidafnkaanse regering is dat de zen- dingsboerderiijen in gebieden liggen die, volgens de Indeling der regering, alleen bestemd zijn voor blanken. Sommige van de betrokken boerderijen zijn al honderd jaren oud. en zijn ge durende die tijd uitgegroeid tot uitge breide nederzettingen met een kerk en onderwijsmogelijkheden. Een Zuidafrikaanse wet die in 1936 in kracht werd. verbiedt dat meer dan vijf niet-blanken zich vestigen in een voor blanken bestemd gebied, be halve als gesalarieerde werkkrachten. In 1957 werd een voorstel tot het intrek ken van de wet, in verband met zen dingsbelangen, verworpen. D\ maatschappij, zeggen ze, daar is tegenwoordig een steekje aan los. Daar bedoelen ze dan mee de sa menleving waarin we met z'n al len, of we het willen of niet, moe ten reilen en zeilen. bij de achttien, kan het voorkomen dat een schuldgevoel je bekruipt: waarom zet ik me niet in voor een doeltreffende actie? Zou ik niet over een paar capaciteiten beschikken om wat te doen voor die half ontspoor den? Moet je daar per se heilsoldaat of reclasseerder voor zijn? Och kom. waar een wil is. is een weg. De helpende hand biedenvlot tactvol althans proberen Het is geen bijster opwekkende ge dachte. Je zou zo menen dat het mo- reel van de mensheid gelijke tred kan tegen alle verwachting zou houden met de snelle opmars dere resultaten opleveren, van techniek en wetenschap die toch stellig te maken hebben met de men selijke beschaving. Och arm.... Slaat u er de statistieken van de crimina liteit maar eens op na. Verbijsterend hoge pieken treft u aan op de tem- peratuurslijst van de sociale ver grijpen. Je rilt ervan, je denkt somsik lees maar geen kranten meer. Het kan je gebeuren dat je, rustig met een lekker kopje warme drank bij ja t v. zittend, ineens de neiging krijgt om de knop om te draaien: denken ze soms je met moord en doodslag te kunnen boeien? Wat een wereld! Wat een verwor ding! Waar moet in vredesnaam de spe- tegenwoordig op tot in de kleinste provinciestadjes. Hier ging het om een jongen van wie je het 't allerminst zou verwach ten, een knaap met een vlotte Intel ligentie, afgedreven naar het moe ras waarin zoveel pubers hopeloos dreigen te verdrinken. De leraar hoorde van zijn erger lijke vrijetijdsbesteding, de man had er eerst maar zo'n beetje de schou ders over opgehaald. Het zou wel enige kans van slagen gaat toeleg gen op de hoognodige reparatie? En vergeet niet dat er naast de maatschappij van de volwassenen nog een andere bestaat, een zo mo gelijk nog meer kwetsbare, hier en daar ook al zichtbaar wormstekig. Wanneer je uit hoofde van je be- diensten roep of desnoods uit louter menselij ke belangstelling nu en dan in con tact komt met jongelui van om er arlijk niet de eenvoudigste klusjes uit. Onlangs heeft hij de moed ge had een pracht van een eigen initia tief te ontplooien toen een van zijn teerlingen zozeer op drift was ge raakt dat het een blamage werd voor de school Hij bleek hand- en span diensten te verlenen aan een bende die zich naar Amerikaanse trant „de jofele gang" noemde Ja. u leest niet verkeerd, deze dingen duiken hebben het gehad en toen begon deze schoolmeester diep cn onafge broken te piekeren: Ik wil althans Zal ik u vertellen wat aan zijn so ciaal ingesteld brein was ontspro ten? Hij zei op een middag zo langs zijn neus weg: Och, Wameling, zou jij me af en toe niet een beetje kun nen assisteren bij me thuis. Ik heb daar, dat weet je, een stel huiswerk makers en het worden er elke dag meer. Het groeit me over het hoofd. Jij bent best in staat om mee wat leiding te geven. Wiskunde vooral. Wel. de nozem in spe hapte. Dat kwam omdat hij gesteld was op deze joviale frik. Misschien kwam het ook doordat er een of twee aardige meisjes in dat groepje zaten. Hoe het zij, de zaak liep naar wens en het kwam zelfs zover dat Wameling menig kwartiertje gezellig bleef na- plakken in de huiskamer die hij blijkbaar beter kon waarderen dan die van zijn moeder. Hetgeen trou wens geen wonder mocht heten, want toen de leraar-pedagoog eens naar achtergronden ging zoeken, ontdekte hij ook hier weer een allesverklaren- de tragedie. Sedert verscheidene maanden zat de vader van deze jon gen in voorarrest wegens frauduleu ze handelingen. De moeder, aller- De heertjes minst opgewassen tegen zorg en schande, zocht troost bij dubieuze vrienden, het huishouden verslobber- de stuurloze zo'n vaart niet lopen. doen vaak dik. Maar dan herinner de hij zich dat andere geval waar d< zedenpolitie aan te pas was geko- hier al kei de straat die enig pseudo-vertier Zo gaat dat dan. blééf het. de hemel zij i poging doen. deze vent is te be- gedankt, niet gaan. nadat lar te verongeluk- ga zich in het geval Wameling had i dag riep hij in de verdiept. Er moesten er veel meer zijn zoals hij... HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2