rmt ijk Aanvaring in dichte mist: 37 doden Deense atoomgeleerde Niels Bohr overleden In oorlog naar V.S. gevlucht Twee ongelukken: twee maal drie doden Nieuw-Guinea Beatrix bezichtigt brug over rivier de Kwai DF GROTE MUITERIJ BOUNTY Jeruzalem en Den Haag lik geho Huis servatie ■bach S geboe :rvatieï n met «rug, t< rvielen leidspar cornm geen kiezinfi lag: MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Dum-vraag 314 (Eerste publicatie) Met behulp van variatie en onmid dellijke dvjang, weet wit in deze stelling op verrassende wijze te win nen. A. A. Polman te Halfweg is de ïuteur. Wit is aan zet. Zwaar stormweer teistert Europa Pröppe: e dienj! g uit di 'etuiginj ider gt aan de; Schaak-vraag 314 In de partij dr. BlaznyMikulka was zwart aan zet. De stand was op dat moment, wit: Ke2, Da4, Tal en hl, Lel en fl, Pf3, pi a2, b2, c4, e3, eb, f4 en h2; zwart: Kc8, Dg4, Td8 en h8, Lb4, Pc6 en g8, pi a7, b7, c7, f7, g7 en h7. Zwart speelde 1Pc6x e5! Wit had geen enkele mogelijkheid om zgn paard op f3 te dekken en moest dus wel op e5 slaan: 2. f4xe5. Er volgde 2Dg4xc4f; 3. Ke2f2, Lb4elf en wit kon op geven wegens dameverlies. Drie er bij, irat worden ilj? 1. solo wordt zonder t 5. ver 6. nat 7. beet 8. rest 9. meel 10. genet 11. kreet 12. den 13. vers uitstalling. stad in Gelderland. gelogen kwaad. vlijtig. evenmens. kruisnet. werklijst ener school, zinnebeeld, plaats in Zeeland, plaats in Gelderland, hetzelfde, zenuwachtig. Bij elk der bovenstaande woorden irie letters bijvoegen en zodanig plaatsen dat er nieuwe woorden uit ntstaan. De beginletters vormen dan a zegswijze. OPLOSSING VORIGE PÜZZEL Hor.: 1. Herten-eva, 2. Orleans-el, J, N.M.-Peter-E.K., 4. Deen-eland, 5. el-drek-pro, 6. roe-orde-a.k. 7. dol- smet-ik, 8. postuur-nu, 9. atlas-raam. Vert.: 1. honderd-pa, 2. Ermelo- oot, 3. R.L.-pedel-s.l., 4. teen-ros-ta, 5. ea-teer-mus, 6. nn-elk-deur, 7. es- ra-pet-Ra, 8. veen-Rai-na, 9. alk- Dokkum. TN het afgelopen weekeinde heeft A in vrijwel geheel West-Europa een zwaar stormweer gewoed, als gevolg waarvan talrijke schepen nood kwair«u te verkeren en sommige gevallen aan de grond lie pen of zelfs zonken. Een ware ramp voltrok zich voor de haven Japanse kustplaats Kawasaki (bij Tokio) toen een Noorse en een Ja panse tanker met elkaar in aanva ring kwamen. Men neemt aan dat alle 37 opvarenden van de Japanse tankboot om het leven zijn gekomen. De opvarenden van het Noorse schip konden de haven veilig bereiken. De aanvaring tussen de Noorse tan ker Tharald Brovig (21.634 ton) er de 1.972 ton metende Japanse boot Moenakata Maroe vond plaats zeer dichte mist. Aanvankelijk brak op beide schepen (de Noor en de Japanse tanker was geladen met benzine) brand uit, doch men wisl het vuur op de Noorse tankboot spoe dig te bedwingen, terwijl de Moena kata Maroe geheel uitbrandde. Ook voorbijvarende schepen werden door 27 drijvende brandspuiten gingen de het vuur aangetast. Niet minder dan enorme vuurzee te lijf. Volgens havenfunctionarissen vonden er dit jaar op deze plaats reeds tv aanvaringen plaats, die alle echter minder ernstige aard waren De haven van Kawasaki is daar bijzonder smal en moeilijk bevaarbaar, zo verklaarden zij. Even buiten de haven van NaDels gistermiddag het 5.123 ton metende Brit vrachtschip Ashanti Palm gezonken, nadat het schip in de nacht van zaterdag op zondag tegen een pier lek was ge slagen. Het schip was zaterdag kort middernacht uit Livomo in Napels aangekomen op weg naar West-Afrika. Het ging buiten de haven voor anker omdat er een zware storm in de Golf üskaje stond, maar enige tijd later werd het van de ankers geslagen waarop het afdreef en tegen de stenen van een pier lek werd geslagen. Een poging om Witte hond beet ook vierde slachtoffer Het is vrijwel zeker, dat de 60-jarige Amsterdamse loodgieter J. Rükhoff. die vorige week dinsdag aan hondsdolheid is overleden, op 27 juli gebeten is' door het kleine witte hondje, dat ook de 3- jarige Adri Echthuizén (het eerste slachtoffer van de rabies) die dag beet. De Amsterdamse GGD is tot deze clusie gekomen, nadat nog eens n keurig is nagegaan op welke data de loodgieter bij diverse klanten werkzaam heden heeft verricht. Zelf had hij melijk opgegeven dat hij op 30 juli gebeten. Gebleken is nu dat hij bij klant op de 27ste en de 30ste juli is weest. Voorts beschikt men over een klaring van een polltie-agente. die op de 27ste op een kruispunt dienstdoende man met een wit hondje in zijn auto heeft waargenomen. De heer Rükhoff heeft een op straat zwervend wit hond je opgepakt en enige tijd in zyn wagen gehad. het schip de haven van Napels binnen te slepen, mislukte. Alle 45 opvarenden van de Ashanti Palm konden worden gered. Voor de ingang van de Britse haven plaats Seaham is zaterdagavond een reddingboot omgeslagen, bü de terugkeer van hulpverlening aan een vissersboot. Volgens tot nu toe bekende gegevens zijn twee van de negen opvarenden ge red. Zaterdagavond is ter hoogte van Stockholm het Nederlandse motor schip Jakob Teekman (513 ton) aan de grond gelopen. De kapitein heeft gemeld dat er geen onmiddellijk ge vaar voor de bemanning bestaat. Uit Stockholm is een reddingboot vertrok ken om hulp te verlenen. Een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteren twee lijken van bemanningsleden van de Captain George, de Griekse tanker die woens dag in brand vloog, uit het water ge haald. Er drijven er nog verscheidene rond. die door het vaartuig zyn waar genomen. Zoals gemeld, worden nog achttien bemanningsleden van de 25 vermist, nadat hun reddingboot was omgeslagen. De tanker drijft nog steeds. TVE WERELDBEROEMDE Deense atoomgeleerde prof. Niels Bohr jVTlET twee zoals aanvankelijk -was bekend gemaakt doch drie personen verloren zaterdag het leven, doordat de (geleende) auto, waarin zij zich bevonden, op een niet met waarschuwingsborden be veiligd particulier overpad te Bab- berich onder de trein uit Duitsland kwam. De slachtoffers werden 7 a 800 meter meegesleurd. Het zijn de 36-jarige H. Kruis, zijn 22- jarige zuster, mej. R. Kruis (beiren uit Babberich) en haar 23-jarige verloofde J, G. W. Centen uit Gaanderen. De spoorweg Zeven aarEl ten was uren la ter nog versperd. De zogenaamde „dodenweg" langs ie Zuid-Willemsvaart tussen Veghel en Beek en Donk, die békend staat om de vele ongelukken, die er gebeuren de weg loop vlak langs het water en is onvoldoende beveiligd heeft zater dagmiddag weer drie slachtoffers ge- eist. Een personenauto met drie inzitten den. de 30-jarige heer L. A. A. M. Aarts, hoofd van de lagere school te Horst, zyn Interim-regeling invaliden 1 jan. in werking De interim-regeling voor invaliditeits- tentetrekkers zal per 1 januari 1963 In Werking treden. Mocht het onverhoopt "wnogelyk blijken de wet voor die dag m het Staatsblad te krijgen geplaatst, dan zal de regeling een terugwerkende «acht hebben tot die datum. De vaste commissie van sociale zaken en volksge- 'ondheid uit de Tweede Kamer had zich bereid getoond mee te werken aan een to snel mogelijke behandeling van de •inderdaad belangrijke en urgente so ciale maatregel", er op vertrouwend dat de wet 1 januari in werking kan treden. Mede hierin heeft minister dr. G. M. J Veldkamp nu aanleiding gevonden deze datum in de wet zelf vast te leggen. Een correctie wordt aangebracht ten •«uien van de becijfering van het uitkeringspeil. Was uitgegaan van een indexcijfer van 162, thans is gebleken, dat dit cijfer 163 moet zijn, waarmee de uitkeringsbedragen zijn gebaseerd oo «en Jaarloon van ƒ4.900,—. By nadere overweging is de minister «ar aanleiding van opmerkingen van de vaste commissie tot het oordeel ge komen, dat het juister is met betrekking int de terugvordering van teveel of ten onrechte genoten bijslag ingevolge et* interim-regeling dezelfde maatstaf aan te leggen, die ook wordt toegepast bij de warkloosheidwet, de A.O.W. en A.W.W zoontje, de bijna 4-jaar oude H. J. A. M. Aarts en de 4-jarige H. ten Brink, doch tertje van een internist te Horst, is zaterdagmiddag in de Zuid-Willemsvaart gereden, waarbij alle drie de inzitten den verdronken. De heer Aarts was om twee uur uit Sint Michielsgestel weggereden, waar hij van het doofstommen instituut de twee kinderen had opgehaald, om ze mee te nemen naar huis. Toen hij daar niet aan kwam is men begonnen met een onder zoek, dat pas 's avonds om tien uur re sultaat had, daar niemand het ongeluk had zien gebeuren Doordat men een gat ontdekte, is men ter plaatse zaterdagavond in Kopenhagen overleden na 'n hartaanval Hij is 77 jaar geworden. Bohr, die in 1922 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg voor zijn ontdekkingen op het gebied van de structuur van de atomen en de nucleaire straling, wist tijdens de tweede wereldoorlog uit het bezette Denemarken naar de Verenigde Sta ten te ontkomen. Met andere geleer den heeft hij daar gewerkt aan de ontwikkeling van de atoombom. In 1913 heeft hü op 28-jarige leeftijd de grondslag gelegd voor een nieuw tijdperk in het atoomonderzoek, toen hü een theoretische verklaring gaf zekere relaties in de straalenergle der atomen welke tot dan toe de geleerden voor raadsels gesteld hadden. Bohr, die juist teruggekeerd wa een periode van samenwerking Ernest Rutherford, de beroemde Britse natuurkundige, poneerde in een aantal documenten de stelling dat de electro- nen zich in vaste banen rond de kern bewegen. Dit was de eerste van een reeks wetenschappelijke publikaties Bohr de fundamentele principes quantentheorie tot klaarheid bracht Hiervoor kreeg hij in 1922 de Nobelprijs. De Nobelprijscommissie getuigde dat zijn werk een wezenlijke voorwaarde ge weest was voor de prachtige vorderingen op dit terrein van de natuurkunde. In 1936 heeft hy zijn beroemde cleaire reactietheorie voorgesteld. Deze theorie gaf een verklaring voor de eer der door andere natuurkundigen geno- ~en proeven over de wisselwerking tus- n de neutronen en de atoomkernen. Sinds de oprichting in 1920 stond Bohr in het hoofd van het instituut voor theoretische physica in Kopenhagen, dat reeds voor de tweede wereldoorlog een toevluchtsoord werd voor vele geleerden gaan dreggen en heeft men slachtoffers gevonden. De stoffelijke resten zijn m kenhuis te Veghel gebracht. Marihuana lag in tramhuisje Twee rechercheurs van politie zagen zaterdagnacht twee jonge mannen uit een club aan de Nieuwmarkt in Am- sterdam komen. Een der jonge mannen de drie stak de straat over en ging in een I wachthuisje van de gemeentetram een ir het zie-sigaret rollen. Toen herkenden de re- jchercheuns hem uit een marihuana-zaak die nazi-Duitsland en andere totalitaire staten hadden moeten ontvluchten. Sinds de oorlog ls Bohr een voorvech ter geweest voor de volledige vriie uit wisseling van gegevens ln de weten schappelijke wereld, ongeacht de poli tieke tegenstellingen. Verscheidene ke ren heeft h(j ln het openbaar een beroep op de grote mogendheden gedaan om de hinderpalen voor de wetenschappelijke vooruitgang te slechten. Hü heeft ook herhaaldelyk gewaarschuwd tegen voort zetting van de atoomwapeowedloop. Overvaren door Russisch schip Lichter gezonken in Oude Maas Op de Oude Maas nabij het „Duivels eiland" onder Dordrecht, is vanmorgen de 437 ton metende lichter De Machine steen 24 uit Temeuzen door de Russi sche tanker Sverdlovsk overvaren. De lichter, die met zand geladen was, i« kort daarna gezonken. De vier opvaren den, schipper Heyens met zijn vrouw en de 5 maanden oude baby en de knecht K. de Jong uit Gouda, konden worde" gered door de sleepboten die de Rus sische tanker assisteerden. Dit schip heeft zijn reis naar zee over de Oude Maas vervolgd tot Maassluis, waar hei bij het ten anker gaan een boei heef; geramd en aan de grond is gelopen De Machinesteen 24 is eigendom van de rederij De Hoop in Terneuzen. Het schip was met de lading zand op wen Yzendoorn naar Terneuzen en voer op eigen kracht. Het gezonken schip be lemmert de scheepvaart niet Men pogingen doen het te lichten. Schipper Heyens en zijn familie »n in Zwijndrecht ondergebracht De baby heeft lichte verwondingen opgelo- s onder doktersbehandeling ge steld. De knecht, die aan boord van d> sleepboot Drecht was genomen, is doo» boot van de rijkspolitie te wate' afgehaald en wordt nu naar Dordrechi [ebracht. De Drecht assisteert de Sverd lovsk op zijn reis naar zee. Aanvamkelyk vreesde men dat knech De Jong en de vrouw van de schipper verdronken waren. (Vervolg van pagina 1) Papoea-vlaggen Andere Papoea's hebben het Dlan opge vat om op 1 december een soort nationale dag voor de Papoea's te houden hebben dr. Abdoh toestemming gevraagd voor een grootse vlaggenbetoging V.N. te tonen dat de Papoea's zich niet bij Indonesië thuis voelen. Uit Nederland is een grote hoeveelheid grote en kleine Papoea-vlaggen aangekomen. De heer N. Jouwe heeft in Den Haag verklaard dat deze door Papoea's in Nederland gezon den zijn op verzoek van Papoea's uit Hol- landia, Merauke, Manokwari. Biak So- ,rong en Inanwatan. Mr. Abdoh heeft nog geen beslissing genomen. Dr. Soebandrlo heeft te Djakarta klaard dat eind maart alle sleutelposities ln Nleuw-Gulnea In Indonesische han den zullen zijn. Hij had een onderhoud van twee uur met de afgetreden mend V.N.-bestnurder in Nleuw-Gulnea. Rolz Bennett en zeide na afloop dat de 18 hoogste functies nog bekleed zullen worden door V.N.-anibtenaren. Spoedig zullen er 1100 Indonesiërs naar Nieuw- Guinea worden gezonden om bestuurs ambten te bekleden. Rolz Bennett deel de aan de Indonesische chef-staf. gene raal Nasoetton, med» dat 23 november alle Nederlandse militairen vertrokken zullen zün. Hü zal woensdag na een ver bluf van vüf dagen doorreizen naar New York. De Amerikaan William McCaw is za terdag te Hollandia teruggekeerd om het militaire deel van de V.N.-hegroting vast te stellen. De besprekingen zullen na mens Nederland worden gevoerd door de heren Visser van de Nederlandse ver tegenwoordiging en Welter van het mi nisterie van financiën. New York-Times De New York Times merkte zondag op: De bange vermoedens dat Indones'é de Nederlands -Indonesische overeenkomst zou. misbruiken, beginnen gegrond te lij ken. Indien de regering van Djakarta de grondslagen van de overeenkomst reeds drie maanden, nadat zij er mee ingestemd heeft, zou loochenen, zou dit betekenen dat zij op een bijzonder cynische schandalige wijze een met zo veel mo tot stand gekomen internationaal drag in de wind zou slaan. De VJf. zijn verplicht onmiddellijk te zorgen, dat In. donesië zich ten volle houdt aan alle bepalingen van het verdrag. De Australische minister van buiten landse zaken, sir Garfield Barwick, heeft zondag te Melbourne voor de televisie verklaard dat Australië vooreerst niet voornemens is een niet-aarevalsverdrag met Indonesië te sluiten. Naar zijn me ningeal Indonesië bereid zijn met Aus tralië samen tc werken bij de gezond heidszorg. grensafbakening en dergelijke. Hij geloofde dat Indonesië de bevolk ng zou toestaan later een volksstemming te houden doch sloot de mogelijkheid niet uit dat de Papoea's het Indonesische be-' wind zouden aanvaarden en hun verlan gen naar onafhankelijkheid zouden ver liezen. De laatste dagen is weer een honderd tal Indonesiërs in Nieuw-Guinea aange komen, voor het overgrote deel ambte naren voor het V.N.-bestuur. Vrijdag en zaterdag kwamen vyftig Indonesiërs aan en vandaag evenveel. Er zijn reeds meer dan 400 Indonesiërs in dienst van de VN. Morgen zal weer een Indonesisch schip aankomen met transportmiddelen meubilair. Op bezoek bij Thaïlandse koning de drukste weekeinden van haar Aziatische reis achter de rug. Zij be zocht zaterdag twee tempels, ont ving de Nederlandse kolonie, had een banket met de koning en ko ningin van Thailand en woonde een uitvoering van klassieke dansen bij. Gisteren bracht de Kroonprinses een bezoek aan de oorlogsbegraafplaats te Kanchanaburi een aan de (door de gelijknamige film bekende) brug over de rivier de Kwai. Onder leiding van de 64-jarige Jan Bloemhard uit Soerabaya, vroeger derwüzer en nu verbonden aan Nederlandse ambassade ln Bangkok, hebben zaterdag een 50-tal Nederlandse kinderen vier Nederlandse liedjes de Prinses ten gehore gebracht. Een jon gen vertelde aan de pers, dat hü zün rechterhand ln geen twee weken wassen nu hü een hand heeft gehad de Prinses. Koning Bhoemiibol toonde de Prinses alle bezienswaardigheden van het ko ninklijk paleis en de tuinen, zoals zaïeken, graven van vroegere heersers en indrukwekkende oude muurechilde- rijen over het leven van Boeddha. Zaterdag na de lunch ten palefee, heeft prinses Beatrix meer dan 200 Nederlan ders begroet. Sommigen hadden hon derden kilometers gereisd om de Prin ses te kunnen zien. Er wonen ongeveer 500 Nederlanders in Thailand, deels in de hoofdstad. Kranslegging Een groot deel van de zondag was uitgetrokken voor het bezoek aan de oorlogsbegraafplaats te Kanchanaburi. 140 kilometer ten noordwesten Bangkok en dicht bü de Birmaanse grens. Op de begraafplaats, waar onge veer zevenduizend geallieerde krügsge- vangencn, onder wie 1896 Nederlanders begraven liggen, legde prinses Beatrix, een krans aan de voet van een een voudig stalen kruis, dat op een beton nen voetstuk ln het centrum van het kerkhof staat. Ongeveer 50 in Thailand wonende Nederlanders waren met hun kinderen naar Kanbocrl, zoals deze plaats meestal voor het gemak wordt genoemd, gekomen. In de oorlog zjjn zoals bekend dui zenden krijgsgevangenen van de Japan ners omgekomen by de aanleg van de beruchte Birmaspoorweg. De begraaf plaats te Kantsjanaboeri, waar vele van deze slachtoffers zyn begraven, maakten grote indruk en is goed onderhouden De meerste slachtoffers die hier begra ven liggen zyn Britten. Wjna 3500 man. De overigen zijn vrywel allen Nederlan ders en Australiërs. Gefilmd Na de kranslegigirag begaf prinses Beatrix zich naar de nabijgelegen brug over de rivier de Kwai. die door de gelijknamige film wereldberoemd is ge worden. Toen de Prinses daar arriveer de, kwam er net een trein aan, die lang zaam over de brug reed. welke gelegen heid de Prinses niet voorby liet gaan oir het tafereel op de film vast te leggen. Een ambtenaar van de Nederlandse ambassade in Thailand, J. Bloemhard vertelde haar over het lot van de Neder- die zich enige tijd geleden in de hoofd stad heeft afgespeeld. Zy stelden een onderzoek in en vonden achter een weegschaal in een tramhuisje een hoe veelheid indische hennep. Het drietal werd meegenomen maar i de loop van zondag zyn twee naar huis gestuurd. De 20-jarige coupeur H. J. S. is echter vastgehouden met dr vondst Wegenplan bepaalt samenleving Gemeenschappen vormen noodzaak in stedebouw TTET is eigenlijk rijkswaterstaat. die tegenwoordig de structuur van de menselijke nederzettingen be paalt: de keuze van het rijkswegen plan bepaalt de opbouw van nieuwe nederzettingen, die zich rond motels en andere zaken groeperen bij de verkeersknooppunten, aldus de Rot terdamse architect J. B. Bakema. Maar hij voegde daaraan meteen toe, dat de structuurbepaling, de opbouw an deze nederzettingen vaak zeer oeizaam verloopt. De heer Bakema zei dat alles zaterdi ochtend in het stadhuis te Rotterdam referaat tydens de jaarlykse verga dering van de Provinciale Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen Zuid-Holland, waar burgemeester mr. telyk i Maar hoe ik dat alles moest verwerken, ik ge heel alleen, dat was mij een raadsel. Hoe een een voudig matroos tien vrouwen en tweeëntwintig kinderen kon leiden op een weg, die hij zelf niet zag, begreep ik niet. Waren het de ogen van de kinderen, die zich op mij richtten? Waren het de vrouwen, die uit het duister van hun bijgeloof naar het licht tastten? Ik weet het niet. Sir, maar ik ben begonnen. Ik bouwde Gods woord voor hen op als een huis, heel langzaam, steen voor steen. Het was een moei zame arbeid, maar ik voelde mij er gelukkig onder, gelukkiger dan ik ooit in mijn leven was geweest. Ik leerde hun lezen en schrijven en leven naar de Geboden. Ja, dat heb ik. John Adams, als onwe tend matroos, gedaan. Staat er niet geschreven „Wie gelooft zijn alle dingen mogelijk?" Langzaam verdween de angst voor het verleden uit hun gedachten. De angst week ook uit hun ogen en maakte plaats voor nieuwe hoop, hun door het Woord beloofd. Het licht had de duisternis overwonnen. „Warempel, Sir, nu komt de zon al boven de einder. We zullen de doden laten rusten. Het wordt mijn tijd, de levenden hebben mij nodig." „Stil, daar hoort u hen al. De kinderen zingen het morgengezang. Klinkt het niet mooi? Ja, zij weten niet van de gruwelen van het verleden. Nu moet ik gaan, Sir. Op Pitcairn breekt een nieuwe WAT ER VERDER GEBEURDE Hiermee is het verhaal van de „Bounty" ten ein de. Het is door het leven zelf geschreven. Wat de menselijke fantasie ook aan avonturen en rampen mag verzinnen de werkelijkheid wordt er nooit door overtroffen. Ook nu nog wonen de nakomelingen van de mui ters op Pitcairn. De tegenwoordige burgemeester John Fletcher Christian, een achter-achter-achter kleinzoon van de muiteraanvoerder, heeft de Bij bel van de „Bounty" in zijn bezit Tot op de hui dige dag wordt er op Pitcairn niet gegeten als men tevoren niet heeft gebeden zoals John Adams dat in het jaar 1800 ingesteld heeft. En de naam William Bligh heeft in de Engelse OP DE GUNTER SACHSE historie een goede klank behouden. De Austra liërs beschouwen hem als een van de pioniers. Zyn toch't in 'n open barkas behoort lot de grootste prestaties in de geschiedenis van de zeevaart en zijn naam is niet los te denken van Oceanië en Australië. Menselijke hartstochten hebben bijna honderd- vijfenzeventig jaar geleden tot dit bloedig drama Ln de Zuidzee geleid. Gedurende korte tijd heeft het in Engeland en de zeevarende wereld de ge moederen in beroering gehouden. Maar de his torie oordeelt objectief. Laten wij in het kort nog nagaan wat zij over de spelers in dit drama en over de afloop ervan te zeggen heeft. Kapitein Bligh bracht zijn tweede tocht naar het eiland van de broodboomloten met volledig succes tot een goed einde. Hij verkende Tasmanië. de Fidji Eilanden, die een tijdlang zijn naam hebben gedragen en de Torresstraat en leverde zijn broodboomloten op Jamaica af. Dat hij tij- dens de berechting van de muiters door de Krijgsraad niet aanwezig was, schaadde in Enge land tijdelijk zyn aanzien: dit feit was aanleiding dat de openbare mening zich uitsprak voor Hey- wood en Morrison, ten dele zelfs voor Christian en tegen Bligh. Maar de Admiraliteit waardeerde de kapitein terwille van dezelfde eigenschappen, die de openbare mening hem verweet. Dergelijke gezagvoerders had Engeland nodig. Overigens zou de muiterij op de „Bounty" niei de enige blijven, waarmee Bligh te kampen kreeg Toen in 1797 de bemanningen van Britse oorlogs schepen bij de bank Nore in de Theemsmonding aan het muiten sloegen, was ook het slagschip „Direotor" onder commando van kapitein William Bligh daarbij betrokken. Het was een soort sta king; niet ten onrechte kwamen de bemanningen in verzet tegen de lage gages, de slechte verzor ging en de corruptie aan boord van de vloot. Zij zetten hun officieren af en stuurden hen naar de wal. Ten slotte blokkeerden zij de Theems en namen voorraden proviand van passerende koop vaardijschepen in beslag. Eindelijk verliep de staking, de leiders werden opgehangen en heel wat matrozen werden gekielhaald, terwijl vele anderen naar de Australische strafkolonie gingen. Blighs schip, de „Director", was het laatste dat zich' overgaf. Maar een half jaar later speelde de commandant met hetzelfde schip een schitterende rol in de slag bij Kamperduin en bracht het Hol landse vlaggeschip „Vryheid" tot zinken. En in de slag bij Kopenhagen gaf Bligh op Zijner Majes- teits „Glatton" de doorslag en veranderde het treffen in een Engelse overwinning. Na deze zeeslag liet Nelson hem ontbieden en gaf uitdruk king aan zijn waardering. Zijn opvliegend en veelal onbeheerst karakter bezorgde Bligh nog herhaaldelyk moeilijkheden. In het jaar 1805 stond hij voor de Krijgsraad om zich te verdedigen tegen de aanklacht van een zekere luitenant Fra- zier, die zich bij herhaling door hem beledigd had geacht. Getuigen legden verklaringen ten voor dele, maar ook ten nadele van Bligh af. Hij werd vrijgesproken, de luitenant werd uit de dienst op de vloot ontslagen. De Admiraliteit gaf Bligh overigens de ernstige vermaning mee, in het vervolg „beter op zijn woorden te letten". Onder dit alles had de loopbaan van Bligh niet geleden. Juist zijn meedogenloze hardheid leek hem geschikt te maken voor een van de meest eervolle en meest begeerde functies in de vloot- carrière. Ook in dit geval werd hij door zijn vriend en beschermer Sir Joseph Banks aanbevolen. Kapitein Bligh werd gouverneur van de kolonie Nieuw-Zuid-Wales en vertrok in februari 1806 naar Australië. (Wordt vervolgd) E. van Walsum van Rotterdam de voor zittershamer hanteerde en de commis saris der koningin in Zuid-Holland, mr J. Klaasesz, als gast aanwezig was. Voorzitter mr. G. E. van Walsum me moreerde als byzonder feit, dat die dag da heer K. de Boer, oud-burgemeester van Hardinxveld, vijf en twintig jaar deel uitmaakt van het bestuur. De causerie van de heer Bakema getiteld „Onze steden moeten dorpsge- wijze worden gebouwd" en daarin pleitte hy voor een bouwen van een zodanige structuele gemeenschap, dat di overzich- voor de bewoners en voor allen ■nee hebben te maken, zijn refe raat verduidelijkend met lichtbeelden. Daarbij ging de heer Bakema er van uit, dat er thans zeer veel gebeurt in de driehoek, die wordt gevormd door Am sterdam. Antwerpen en het Ruhr-"ebled. Daar ontstaan on' merkt nede-ze^-on en st-djes, m°ar hetgeen daar wordt ge bouwd is vaak niet in overeenstemmin' met de stedebo<iwkündl»e doelstelling het scheppen van ootimale voorwaarden waarin epn gemeenschap zich kan wikkelen. De heer Bakema constateerde dat de spanningen die de mensen juist in deze moderne woonwijken vaak onder vinden, vaak worden geleverd door die moderne omgeving, die onoverzichtelijk is. weinig variatie biedt en ook geen onderlinge samenhang vertoont. Geen vier etages Bijzonder kwalijk achtte de heer Ba kema het, dat. nu de industrialisatie var de woningbouw noodzakelijk is gebleken wij de allerimpopulairste bouwwijze zijn gaan industrialiseren: het zo berucht ge worden vier-etageblok! De heer Bake ma meende, dat we ons wat meer ten bezinnen op het tpe mens, dat wü zouden willen zijn en eerst dan gaan spreken over het woningtype dat wy nodig hebben. Of Rotterdam nu de grootste haven in de wereld is geworden of niet, de ens kan rechtstreeks met zün ogen nog steeds niet meer zien dan eeuwen gele en zyn loopafstand is ook niet ver der geworden. Deze beide factoren be palen, aldus de heer Bakema, de over zichtelijkheid van alle levensgemeen schappen, ook al zijn door verkeer, radio en televisie ook de andere delen van de wereld binnen onze kring van belangstel ling gekomen. Een goede variatie en samenhang het op deze wyze vormen van woongemeen schappen, zag de heer Bakema niet al leen in een harmonische samenhang tus sen hoogbouw en laagbouw, maar ook in doelmatige indeling van de ruimte binnen de hoogbouwcomplexen, met in- wenrige ..straten en pleinen", verkeers- egen in de ruimte dus, die beter voor dat doel geschikt zijn dan onze tegen woordige te smalle galerijen en portie ken. landers die destijds gedwongen werden aan de bouw van de brug mee te wer ken. De heer Bloemhard is een van de Nederlanders die deze door de Japan se militairen ingestelde slavenarbeid heeft overleefd. Hy vertelde de Prin ses onder meer dat de ijzeren onder delen afkomstig zijn uit Madioen op Java. Ook maakte prinses Beatrix nog een boottochtje van een halfuur op d« rivier de Kwai. Men schrijft ons: /~\P deze titel kwam ik omdat van Jeruzalem door de profeet Zacha- ria (hfdst 24) wordt gezegd, dat deze stad der volken in het vrederijk dorpsgewijs, open, zonder poorten en muren bewoond zal worden. Van Den Haag is gesproken als het mooiste dorp van Europa en óók is bet een nationale en internationale stad. Het is een regeringscentrum en de internationale zetel van het volken gerechtshof, Institute of Social Stu dies, wereldwijde maatschappijen en organen. Omdat het gebied van deze goede stad. begrensd door zee en polder, zo goed als volgebouwd is. dreigt zy haar karakter te verliezen. Door de natuur lijke en noodzakelyke groei dreigt ze volgepropt te worden. Het gevolg is dat de gewone burger geen plaats meer vindt. Enkele grote grond- en huizenmaatschappijen maken winsten: doch de brede bezits vorming, door alle partyen voorgestaan, wordt een lachwekkend ideaal ea is slechts voor enkelingen. t voor oude mensen een modern goed tehuis gebouwd zal worden moet dat ergens ver weg in de polder gebouwd worden. De huur- en bouw prijzen bereiken hoogten, die voor amb- en werknemersinkomens nau welijks meer zijn te betalen. En een sa tellietstad, hoe nodig ook, zal op korte of langere termijn onvoldoende uit komst bieden. Rapport W. Drees Ondertussen zwijgt deze chrlstelük- sociale regering over het rapport van dr. W. Drees, dat goede adviezen schünt te geven over ruimtelyke en bestuurly- ke decentralisatie. Zü zit by de opgepakte mensen neer 1 doot niets, niet beseffend dat het sociale probleem steeds meer sociologisch wordt. Terwijl het zonneklaar is, dat met spoed op korte termyn maatregelen van formaat nodig zyn. Daaronder ver sta ik naast de bouw van een soort satellietstad óók het verplaatsen van grote overheidsdiensten, die in andere delen van het land het eenzydige ar beidsaanbod van agrarische en industriële aard wat kunnen opheffen. In dit verband denken we aan de centrale PTT-diensten, die evengoed als de Spoorwegen buiten het regerings centrum kunnen zitten. Het Provincie huis hoorde in Gouda te staan en be paalde militaire staven zijn eveneens bui ten het A-geb led 's-Gravenhage be ter op hun plaats. We hebben begrip voor de „oude rech. ten" van deze instellingen in onze stad. Maar in een noodsituatie moeten de ba kens verzet worden en moeten we met de tijd meegaan. De grote kantoorge bouwen, die bü verhuizing naar buiten vry komen kunnen bezet worden door departementen, die nog moeten bou wen. Zy kunnen de grote flatgebouwen verlaten, waar de jonge mensen, die trouwen willen, dan in kunnen. Regentenmentaliteit Door een bepaalde, verkeerde re gentenmentaliteit zijn er uiteraard grote weerstanden tegen deze voor het gewone volk zo heilzame maatre gelen Het persoonlijke belang of beter gemakzucht wint het van het algeheen belang, dat ver uitgaat boven de moeiten van enkele organen en dien sten. Ook de interesse van de bevolking voor een dergelijke oplossing is te gering. Het gevolg is dat de gemeenteraads leden aarzelen een kloeke houding aan om de regering in de goede richting te stuwen. Door het volbouwen wordt met name de opgroeiende jeugd gedupeerd, die onvoldoende groen- en sportcentra bii de woonkernen heeft om zich gezond uit te leven. En ondertussen ma^r schijnheilig kla"en over excessen van die jeugd en niets doen. Heilloze ontwikkeling Zo bouwen we niet voort aan een stad, die zyn burgers een vreedzame en verantwoorde inwoning biedt Laten de oren en het hart van de Ha genaars zich openen voor de heilloze ontwikkeling en het goede zoeken voor de stad. die dorpsgewijs bewoond moet blijven. Haar beschouwende, bescher mende. regelende, verdelende, recht doende karakter moet zij niet prysgeven. Daar is rust, openheid, ootmoed, wijs heid. traditie en resignatie voor nodig, kortom een eigen karakter, zoals ook het dynamische Rotterdam en het voort- stevenende oude Amsterdam dat heb ben ook Londen. Milaan en New York, om aan dr. Luning Prak tegemoet te ko- Tnbraak in bakkerij: buit van 25 mille Inbrekers hebben in de nacht van za terdag op zondag na twee uur hun slag geslagen in bakkerij L. Kuypers aan de Hoofdstraat te Kerkrade. De buit 25.000 gulden haalden de dieven uit de brandkast van het kantoor van de bakkerij, die zü met een snijbrander wisten te openen. Speciaal hiervoor meegebrachte dekens hingen de inbre kers voor de ramen in het vertrek om te voorkomen, dat het schijnsel van de snijbrander van buiten uit waarneem baar zou zün. Aangenomen wordt dat de dieven ge bruik hebben gemaakt van een auto en dat zü zich toegang tot de bakkerij verschaften via de achterzijde. De heer Kuypers is tegen inbraak verzekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7