Teamwork van specialisten bij de longziekten Onderwijzers in Gehoorzaal op inspectievergadering fffiUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER Prof. Stvierenga aanvaardde ambt MET een boeiende oratie over enkele aspecten betreffende de ontwikke lingen van de diagnostiek en de therapie in de kliniek der longziekten, waarbij vooral het accent viel op het teamwerk van specialisten in de aan grenzende gebieden, heeft gistermiddag prof. dr. J. Swierenga officieel het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in de leer der longziekten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Onder het talrijke universitaire gehoor bevonden zich het bestuur en leden van de medische staf van het St. An- tonius Ziekenhuis te Utrecht, waaraan prof. Swierenga als hoofd van de afdeling longzieken is verbonden. Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Schouwburg, o uur: Litteris Sacrum met „Operatie Astrakan", door Peter Coke. Den Burcht, 7.30 uur: Ons Grunneger- laand. toneel „Wie kinnen der nait oet!", door Frits Wempner. Bevrijdingskerk, eind Montgomery- itraat, 7.30 uur: Avondgebed van Her vormden en Gereformeerden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaretavond „De Royalisten" m.m.v. Rens van Dorth. Jacobzaal Den Burcht, uur: Uitvoe ring accordeonvereniging Con Brio. Oegstgeest, Geref. Kerk, 8.30 uur: film „Schipper naast God", t.b.v. actie „Heb het hart eens". Leiderdorp, Verenigingsgebouw, naast Herv. Kerk, 46 uur: Receptie gymvereniging „Spaita". Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,Arme Bi- tos". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Johannes den Hertog, „Faust". Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel groep Studio met „Gelukkige dagen". Oude Kerk, Scheveningen, 8 uur: Chr. oratoriumvereniginig „Scheveningen" o.l.v. Jaap Hillen. Zondag Marekerk, 7 uur: Open Deurdienst Hervormde Gemeente, dr. P. L. Schoon- heim over „Heuglijk wereldnieuws". Maandag Bevrijdingskerk, 8 uur: Streekverga- dering Christenvrouwen, mevrouw dr. M. H. Albronda-v. d. Nagel over „Het Wereld-diaconaat". Stadhuis, 2 en 8 uur: Vervolg begro- tmgsraad. Hotel Central, 8 uur: Ned. bond van oud-strijders. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep En- semble „Naar het u lijkt", van Shakespea- Logebouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek. W. J. van der Paardt. Em- men. over toelating tot middelbare school ronder examen. Den Haag, Diligentia, 8 uur: J hul Sévilla, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- iaerican Theatre Group met „Separate Abies" van Terence Rattingan. Dinsdag Van der Heijden, 8 uuri Voorlichtings avond Nederlands Verbond van Midden stand s verenigingen. De Doelen. 8 uur: Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren. Kantine Clos en Leembruggen. Korte Mare 28a. 7.15 uur: Ruilavond „De Phi latelist". Den Burcht, 8 uur Ned. Spreekcen- trum, Zeist, informatie-avond. Bovenzaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: N.C.ReisV.. „Naar het land waar men Baskisch spreekt, Eskual-Herri". Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „Huis Clos" van J. P. Sartre. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Viering ko peren bestaansfeest „Jong en Jolig'. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „De nacht van de leguaan". Op gouden wieken, 8 uur: Duo Noel Lee-Paul Makanowitzky, piano-viool. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Anglo- American Theatre Group met „Separate Tables" van Terence Rattingan. Mauritshuis. 8.15 uun Oekany-kwartet. Woensdag Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep En semble met „Naar het u lijkt", van Wil liam Shakespeare, voor K. en O. Restaurant Van der Heijden, 8.30 Leidse Assurantie Club, drs. T. Kok over toezicht op verzekeringsbe drijf. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 1 uur: Gan Tjiang-Tek over: „Anthropo- merfe figuren in de Chinese beeldende Geref. jeugdhuis. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. J. A. Janse over „De tulp" Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Viering ko peren bestaansfeest f.Jong en Jolig". Achterzijde station. 2 uur: Aankomst St. Nicolaas. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. platte landsvrouwen en -meisjesbond. de heer S. Baas over „Christen zijn in een mo derne wereld". Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Co medie met „De lankmoedige minnaar" Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Bernard Haitink. solist: Theo Bruins, piano. Diligentia. 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met „Marieken van Nieumegen". Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Anglo- American Theatre Group met „Sepe- rate Tables" van Terence Rattigan. Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie Or kest ol.v. Bernard Haitink. solist: Yi- KweiTsze. bas. Kamer van Koophandel, 2 uur: Leden vergadering. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 2.3C uur: Ned. Vereniging van Huisvrouwen, ars. R. L. Mellema met dialezing over Pakistan. Café Aniba. 8 uur: Tuiniers en bloe misten ..Door Eendracht Verbonden". Leiderdorp, Dorpshuis. 7.30 uur: Openbare uitvoering gymnastiekvereni ging Sparta. Den Haag, Diligentia. 8 uur: Quin- tette Jamct Vervoor. Kamermuziek. raad. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O., feestavond rr gezelschap Coos van de Velde met „Alle Hens"; (7-8 uur receptie t.g.v. 30-jarig bestaan). Restaurant Boerhaave, Boerhaavelaan 188a. 8 uur: Najaarsvergadering Geref. schoolverband drs. R. Kramer over tactiek en levensbeschouwing". Van der Heijden, 8 uur: Nizia. S. As- «cher over „De diamantindustrie". Het eerste deel van zijn rede wijdde nieuwe hoogleraar aan de noodzaak an samenwerking van de longspecia list met de röntgenoloog, bronchoscopist, patholoog-anatoom, chirurg en anaes- thesist, om tot een betere diagnostiek en therapie te geraken. Voorheen speelde de longtuberculose in de kliniek dei- longziekten de hoofdrol, met het gevolg er zeer weinig belangstelling was niet-tuberculeuze longziekten. Dit waarschijnlijk mede een gevolg van het feit, dat voor vele longafwijkingen nog geen therapeutisch kruid was ge- Een grote vooruitgang was de broncho- grafie, waardoor het mogelijk werd de gehele bronchiale boom zichtbaar te maken op de röntgenfoto. Hierna volgde de uitvinding van de planigrafie, waar door betere analyse van de long mogelijk werd doordat volgens deze methode verschillende lagen van de long scherp konden worden gefotografeerd. Door de voortgaande verbetering in de onderzoekmethoden werden tevens andere diagnoses dan tuberculoze ge steld, hetgeen de belangstelling voor de- ziekten gaande maakte. Dat wil zeg gen: in de Angelsaksische landen, waar, tegenstelling met in ons land bijvoor beeld. de thoraxchirurgie en anaesthesie eerder tot ontwikkeling waren gekomen. In de jaren 19301935 werden in Ame rika en Engeland reeds de eerste re- secties verricht bij niet-tuberculeuze longafwijkingen. Hierdoor werden de diagnosten geprikkeld, daar het bleek dat het mogelijk was een deel van de long of een gehele long te verwijderen. Eerste longteam Versteegh sr., die als oor-neus-keelarts uitermate was geïnteresseerd in de lon gen, en wel speciaal in de bronchiale pathologie zag daarbij in, dat wilde men tot betere diagnostische en therapeutische resultaten geraken, samenwerking nood zakelijk was. Met de chirurg Klinken- bergh, de röntgenoloog öfner en erfke- le jaren later met de longarts Bronk- horst stichtte hij in 1942 het eerste long team in Nederland. Door dit initiatief en verdere uitbrei ding van het team steeg geleidelijk aan de diagnostiek der longziekten in ons land tot grote hoogte en werden inmid dels in andere plaatsen eveneens long teams opgericht Prof. Swierenga gaf hierna een kort overzicht van de specialisten, die deel moeten hebben aan het longteam, waar bij hij uitvoerig stilstond bij de bron- choscopie. waardoor het thans mogelijk het bronchoscopische beeld vergroot te filmen of te fotograferen. Voorts wees hij op de onmisbaarheid van het bacte riologisch eii Virologisch onderzoek, het cytologisch en histologisch onderzoèk van de cel resp. het weefsel) en vooral ook van de longchirurgie, waar bij de anaesthesie zulk een belangrijke rol speelt. „Speciaal de resectie-therapie bij longtuberculose", aldus de nieuwe hoogleraar, „heeft in Nederland een grote vlucht genomen en is zeker een van de oorzaken geweest dat Nederland momenteel één van de landen is met de laagste morbiditeit en mortaliteit. Im mers, het is gebleken dat na resectie- therapie het plaatselijk recidief veel minder voorkomt dan na conservatieve behandeling". Nadat prof. Swierenga was ingegaan op de mogelijkheden van kunstmatige beademing en het klinische longfunctie- onderzoek, sprak hij als zijn eindcon clusie uit dat, wil men meer inzicht krijgen in de vele diagnostische, thera peutische en patho-fysiologische proble men die zich voordoen in en rondom de long, samenwerking tussen de vele spe cialisten noodzakelijk is, een samenwer king, die zoveel mogelijk in teamverband dient te geschieden. Hierbij is het hou- ;n van teambesprekingen onontbeerlijk In zijn persoonlijke toespraak aan het eind van zijn oratie, richtte de nieuwe hoogleraar zich in het bijzonder tot zijn medewerkers in Utrecht en bracht hij hulde aan zijn leermeesters Bronkhorst. Versteegh en Klinkenbergh, die het pio nierswerk op het gebied der longdiag nostiek en speciaal chirurgische therapie in Nederland hebben verricht Een druk bezochte receptie besloot de plechtigheid. „Naar het n lijkt" op andere data Het was de bedoeling, dat volgende week vier avonden een opvoering zoi worden gegeven van „Naar het u lijkt" Doordat Sigrid Koetse, die de rol var Rosalinde speelt, op doktersadvies nie' meer dan één keer in de twee avonden in deze rol mag optreden, is er verande ring gekomen in de speeldata. De tweede (dinsdag) avond van het Schouwburgabonnement is verschoven naar donderdag 20 december en de t de (donderdag) avond van K. en O. zal nu gegeven worden donderdag 13 decem ber. De voorstellingen van maandag- er woensdagavond gaan dus wel door. Leidse hoogleraar onderscheiden Op de vergadering van de gynaecolo gische vereniging heeft prof. dr. P. Mun tendam gisteravond de mededeling ge daan, dat prof. dr. A. J. M. Holmer, hoog. leraar in de verloskunde en gynaecologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden op 17 november is benoemd tot ridder orde van de Nederlandse Leeuw. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. M. K. Polano, gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland Leny Kenyon over diep- zeeonderzoek. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Vola, D. Scheer over vakantielanden, met dia's. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 American Dance Company. Op gouden wieken, 8 uur: Toneelgroep „Het Masker" met „Les Romanesques". Zaterdag Van der Heijden, 2.30 uur: Tweede najaarsvergadering a.r. Kamercentrale „Leiden". Van der Heijden, 35 uur: Receptie t.g.v. 40-jarig bestaan loodgietersbedrijf Th. Burgerhout en Zn.. Stieltjesstr. 1. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Schweyk in de tweede wereldoorlog". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest O.I.V. George SzeU; solist: Henryk Szeryng, viool. Diligentia, 8 uur: Alfred Brendel, piano. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten aan het ontbijt (18 jaar); donderdag: Ontembare hartstochten (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Een engel in huis (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontsnap ping uit Zahrain (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Misdaad op straat (18 jaar); donderdag: Dc schaduw. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby': groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (220, 7 en 9.15 uur): De kam pioen leugenaar (a.l.) Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen en teke ningen Bert Jonk (tot 24 november). Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama- teur Fotografen Vereniging, in samen, werking met 3 October Vereeniging (tot 26 november). Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van (ƒ.30 tot 8.30 uur 's avonds. beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden Mees' Bouwmaterialen verwacht ge zien de results (en van het eerste half jaar en de omzetten van het derde kwartaal over 1962 ongevere hetzelfde resultaat. Bij Philips alleen verdiend ontslag In de ondernemingsraad van Philips in Eindhoven, Geldrop en Valkenswaaro' heeft de directeur van sociale zaken, drs. J. G. Bavinck volgens de Philips Koerier verklaard dat er in tegensteUing tot ge ruchten slechts sprake zal zijn van selec tief ontslag voor personen, wier opbou wende bijdrage aan de onderneming be slist beneden de maat is. In het geheel heeft Philips nog tekort aan personeel, maar in elke afdeling is de toestand ver- schülend. Er moet iets gebeuren. De 15 jaren krachtige groei hebben invloed ge had op de mentaliteit en dat men nu aan de touwtjes begint te trekken is een kwestie van gezond beleid. In dc Stadsgehoorzaal kwamen vrij dagmorgen de bU het l.o. werkzame leerkrachten büecn uit de inspectie- Alphen aan den Rijn. Inspecteur L. Schipper heette in zijn openingswoord o.a. welkom diverse onderwUsautoritei- ten, leden van enkele gemeentebesturen, schoolartsen e.a. In zijn jaaroverzicht memoreerde de voorzitter de personeels- schaarste en schoolnieuwbouw in de inspectie en enkele personeelsjubilca. In de morgenvergadering hield dr. J. W. van Hulst, lid van de Eerste Kamer, een gedegen referaat over het onder werp: ,.De school tournooiveld van ideaal en desillusie". Süreker begon op de hem eigen humoristische wijze over zijn ervaring als kweekschooldirecteur met ouders, die hun zoon voor onder wijzer wilden laten studeren. Wie daar voor kiest, moet zich zijn opdracht en roeping bewust zijn, zijn leven stellen in dienst van het kind en de Nederland se gemeenschap. Zeer kritisch oordeel de spreker over het unanieme verzet van de hogescholen, toen de minister voorstelde, onderwijzers daartoe te la ten, daar wij als semi-intellectueel hier voor niet geschikt geacht worden. Aller lei jeugdrapporten van commissies ge ven steeds weer de schuld aan de lagere scholen over tekortkomingen. Nozem probleem Voorts ging spreker in op het huidige probleem der opgroeiende jeugd, het nozemprobleem, bij wie aUeen nog maar de inhoud van het loonzakje belangrijk is. De maatschappij heeft deze jeugd N.V SLAVENBURG'S BANK .tort ivdpti.iourg z.0, 1 steeds mondjesmaat geholpen, de jeugd zorg was vaak de sluitpost der begro ting. Hoeveel desillusie ondervonden de onderwijzers niet in hun strijd voor be tere onderwijsaccommodatie, betere sala riëring, verlaging leerlingenschaal e.d. Ook in ons dagelijkse interne school werk is er één doorlopende spanning tussen ideaal en teleurstelling. Kennen wij wel de problemen van onze leer lingen? Schieten wij niet vaak te kort in onze relatie met het kind? Tonen wij voldoende begrip, liefde, geduld en nog de spanningen met de ouders, die van het intellect van hun kinderen vaak veel te veel verwachten. Wij moeten zelf kritiek tonen over de resultaten van ons De weg van de opvoeding is vaak identiek met die der desillusie. Pedago gen als Comenius, Pestalozzi en Fröbel toonden ons hun idealen. Zei de laatste niet: „Komt, laat ons voor onze kinderen leven!" Dat geldt nu nog. Ook vergeleek de spreker de idealen van de opvoeder met die van de kunstenaar, die beiden hun idealen nastreven tegen alle kritiek in. Bij elk opvoedingsideaal moet echter een basis zijn, waar wij vanuit gaan bij liet benaderen van ons opvoe- dingsdoel. Zowel de protestantse, katho lieke als humanistische basis werd door de spreker benaderd naar aanleiding van de uitspraken van de grote pedago gen uit die stromingen. Doch welke basis wij ook kiezen, de ware liefde tot het kind moet het centrum zijn en één ge meenschappelijk ideaaL 's Middags konden de aanwezigen ge nieten van een cultureel programma. Dit bestond onder meer uit het optreden var mevrouw Lea de Boer en de heer Rom- merts, zang met harpbegeleding, afge wisseld door boeiende declamatie mevrouw Julia de Gruyter. Tussen de bladzijden Diamanten bij het ontbijt CASINO. De armzalige onbenullig heid ten top gevoerd, zo moet men de film Diamanten bij het ontbijt (Breakfast at Tiffany's) kwalificeren, waarin Audrey Hepburn speelt voor het meisje, dat haar echtgenoot (die haar opa kon zijn) is ontvlucht en in New York van de „geef' aan de kost moet komen. Het eind is merkwaardigerwijs meerbc- lovend dan het begin, dat inzet met kijkje in de étalage van Tiffany's, New Yorkse juwelier voor lieden, die onbehoorlijk veel geld hebben. Audrey gaat daar iedere morgen kijken want het zien van die mooie glinsterdingen kan ze er weer tegen. Het filmpje moet leuk heten, maa-r i in feite door en door triest. (Onbenullig). Ontsnapping uit Zahrain LUXOR. Op het geijkte thema va de vlucht ran een aantal gevangenen met hun begeleiders-tegen-wil-en-dank heeft regisseur Ronald Neame een aanvaard baar filmwerk gemaakt waarvoor hij de beschikking kreeg over Yul Brynner. Een film met Yul Brynner heeft meest al een eigen sfeer die wordt opgeroepen door het wat „exotische" spel van Bryn ner. Dat exotische element wordt in deze film nog versterkt, doordat het verhaal zich afspeelt in het een of andere rijke Arabische oliestaatje, waar een hard vochtig heerser de dood van een oproer kraaier, die voor de rechten van het volk opkomt beveelt. De barre tocht naai- de grens, door woestijnen en bergen, zandstormen ei schietingen, te volgen is een boeiende bezigheid. Door de soms zeer originele camera-instelling van de regisseur Neame en de prachige kleuropnamen heeft de film veel aan kracht gewonnen. (Avonturenfilm) Misdaad op straat REX „Heil is a city" is een detecti vefilm, door Engelsen gemaakt. Als de film begint is een grimmige detective in de stad Manchester bezig de ontsnapte dader van een juwelendiefstal op te snor ren. Druk doende, meldt zich een ander geval: een overval op een 19-jarig meisje en een mannelijke collega, beiden werk zaam op het knatoor van een bookmaker en geld wegbrengend voor hun baas. Het meisje wordt vermoord en de detective (Stanley Baker) wordt nu nog grimmiger, zo zelfs, dat hij er zijn jonge vrouw voor verwaarloost Keihard denken en idem over- en invallen brengen drie van vier daders aan het licht; de vierde de juwelendief, die nu ook moordenaar is geworden. Met een felle jacht va detective op deze moordenaar komt de film tot een climax, nadat de laatste nog een doofstom meisje van huwbare leeftijd (en grote schoonheid natuurlijk) ticuliere) verzameling or gelplaten van ons land," was me verteld. Met die „hij" werd be doeld de Leidse hulp-kerkorga nist D. C.' Houweling (45), Hart manstraat 3 vlak bij de Wil- helminabrug. Orgelmuziek klonk me tegen toen ik in de gang m'n jas uit deed. Binnen stond een geruis loos draaiende bandrecorder het concert weer te geven, dat Albert de Klerk vorig jaar op 28 augus tus in de Pieterskerk verzorgde. De bandrecorder was net aan het Trio van Bach bezig. Deze nauw keurige beschrijving kan ik u ge ven omdat de heer Houweling, vader van vier kinderen, blijk baar een heel precies man is. Dat brengt zijn beroep waarschijnlijk ook wel met zich mee. De sinds zijn negende jaar bij orgelklan ken opgegroeide heer Houweling werkt namelijk op de afdeling boekhouding van de kantine- dienst (Cadi) van ons leger, die sinds 1948 in dc Doelenkazerne te Leiden is ondergebracht en daar voor in Rotterdam was gevestigd. AJADAT u me had opgebeld om een afspraak te maken, heb ik me er op geconcentreerd en erover nagedacht," vertelde de heer Houweling me, „maar ik ben toch bang, dat ik dingen ver tel, die niet zo aardig en belang rijk zijn en dat ik andere dingen weer vergeet." Alsof hij deze woorden waar wilde maken, schreef hij me de volgende dag een uitvoerige brief, waarin on der meer deze anekdote: „In de vooroorlogse jaren was er in Rotterdam op de Opput een muziekwinkel van Esso, waar ook grammofoonplaten werden ver kocht. Op 'n naar later bleek goeie dag stapte ik daar binnen, helaas met een slecht gevulde beurs ik was 19 of 20 jaar. Ha, orgel- platen! Wel 5 of 6 stuks! Maar ik had immers geen geldIk stond blijkbaar zö teleurgesteld te kijken naar de orgelplaten, dat er op een gegeven ogenblik een keurig geklede heer naar me toe kwam. Hij had waarschijnlijk ge merkt, dat ik die platen graag Deze man, de Leidse hulp-kerkorganist D. C. Houweling, heeft in de loop der jaren een bijzonder grote collectie orgel-gram mofoonplaten opgebouwd, waarin zich zeldzame exemplaren bevinden. Hij kan er dan ook heel wat over vertellen. Vaak komt en die veel met zijn orkest reist, overal heen, maar ik mag z'n naam niet zeggen. „Tot op vandaag weet ik die naam nog niet," zo besloot de heer Houwe ling dit schriftelijke relaas. li JAAR om nog verder in het D-L leven van de in Rotterdam geboren orgelminnaar Houweling kerk aan de Oude Vest, de Zui- derkerk en tot voor enkele jaren ook in de kerk aan de Heren gracht. Zijn mening hierover: „Orgel spelen in kerken is wel aardig maar als je niet studeert, hol je achteruit. Je moet het bijhouden. Wegens plaatsgebrek in huis heb eigen orgel moeten ver kreeg hij voor het eerst les (ha wilde hebben maar dat ik er niet monium). Drie jaar later zeiden door te dringen: Op zijn 9de jaar kopen; het was trouwens toch een gewoon huisorgel." genoeg „poen" voor had. „Neem ze maar mee," zei die heer toen ineens tegen mij en tot de be diende zei hij: „Schrijf ze maar op mijn rekening." Ik vroeg daar na aan de bediende wie die vrien delijke heer was maar hij ant woordde: „Een dirigent, die hier ouders: stop er voorlopig maar mee anders komt er niet* van je mulo-huiswerk terecht. Toen hij 17 was, nam de jonge Houweling kerkorgellessen en al gauw begeleidde hij de zang in kerkdiensten. Dat doet hij nu nog kers, waarvan er één in een en wel in de Maranathakerk, de hoekje van de kamer hangt. In jVTU STAAT in de achterkamer een mooi kastje met een pla tenspeler er in en een bandre corder en met een glanzend radiotoestel er op met twee ge scheiden versterkers en luidspre- een andere hoek staat een televi sie-ontvanger zo'n ding brengt een hele verandering in het le ven van een gezin, vindt de heer Houweling. In het kastje, waar ik al over sprak, bevindt zich een deel van de' 750 exemplaren grote gram mofoonplatencollectie. De rest van de verzameling staat keurig gerangschikt in een kastje op de slaapkamer. De nauwkeurige boekhouder heeft losbladige ca talogi samengesteld, die een schat van gegevens bevatten over de 750 platen. Er zijn 310 orgelpla ten onder met in totaal 1060 or gelwerken, gespeeld door circa 100 organisten. De catalogi ver melden onder anderen de namen van Jeanne Demessieux, Fernan do Germani, Feike Asma, Jan Zwart, Piet Kee, Jan van Weel de en Thalben Ball. Hollandse, Duitse, Franse, En gelse, Spaanse en Tsjechische componisten zijn ook alweer onder vele anderen, in de collectie ver tegenwoordigd, zoals Widor, Franck, Handel, Bach, Vierne en Guilmant. /N DE discotheek van de heer Houweling bevinden zich zeldzame platen, zo zeldzaam, dat zelfs de radio wel eens een be roep op hem heeft gedaan. Hij heeft er ook over geschreven in het Orgelblad (uitgave van het Orgelcentrum) en hij heeft er over verteld op luister-avonden, onder meer voor de Geref. Orga nistenvereniging en in het be jaardencentrum Groenhoven. Bedachtzaam, met de vinger toppen tegen elkaar, heeft de heer Houweling over al deze dingen met me zitten praten. Ik ving ook nog op, dat hij zijn eerste gram mofoon een apparaat met hand bediening) en zijn eerste radio zelf heeft gebouwd. Eén ding moest ik vooral niet vergeten te noteren: Iedereen, die interesse heeft voor de verzame ling orgelplaten of die anderszins belangstelling heeft voor orgel muziek, kan contact opnemen met de heer Houweling. Hij vindt het namelijk een beetje jammer, dat al die platen zomaar in zijn kastjes staan te staan, terwijl er ongetwijfeld nog genoeg orgel- minnende mensen en verenigin gen zijn, die eens wat willen ho ren over en uit deze platencollec tie. levensgevaarlijk met zijn pistool heeft verwond. Wel, voor wie van dit soort detective films houdt, hij wete het adres. Maar om te zeggen: „Gaat dat zien", neen. (Geen top-thriller). Baby's groeien nooit aan een boom STUDIO. De geprolongeerde film Baby's groeien nooit aan een boom, is noch geestig noch acceptabeL Regisseur Jean Renoir heeft een gegeven gebruikt waarmee geen comedie gemaakt kan worden, omdat dit raakt aan de intiem ste menselijke relaties. Zelden hebben wij een produkt gezien, dat zo tot in alle détails de kenmerken van misluk king in zich draagt. (Mislukte comedie). De kampioen-leugenaar TRIANON. Heinz Rühmann is de kam pioen-leugenaar in de gelijknamige Duit se ilm. Hij wil zijn dochtertje zo min mogelijk confronteren met de harde, koude wereld en begint haar daarom een droomwereldje voor te spiegelen, waarin hij zelf een ware heldenrol 6peelt. Om een en ander klaar te spelen is hij min of meer gedwongen tegen de klippen op te liegen. Maai- zijn dochtertje gelooft hem onvoorwaardelijk en blijft dat doen al wordt het heldenrolletje van papa steeds kleiner. Ladislao Vajda regisseerde deze subtiel gespeelde rolprent. (Dromen zijn bedrog). Een engel in huis LIDO Net als veel advertenties mikt tegenwoordig de film ook op de smaak van de teenager, een belangrijke afnemer oiet alleen van bromfietsen en blèrende zakradio's maar ook van romantiek in een wat modernere verpakking dan vroe. ger. Het meisje Marisol wil na de dood van haar vader opnieuw in een gezin worden opgenomen en vertrekt deswege van Cadiz naar Madrid. Onderweg duikelt zij een klein vriend je op en dan belandt zij in het rumoerige gezin van oom Raymond, waar de echt genote en de kinderen al te goed raad we ten met de verdenste van pa. Marisol is dan ook niet zo erg welkom, en het kleine baaske moet eerst in alle mogelijke hoeken en gaten worden weg gestopt, maar het zal duidelijk zijn dat alles op zijn pootjes terecht komt. onder het genot van veel zang en muziek. Het is een wat kinderlijke film, maar kwaad zit er helemaal niet in. (Kinderlijk vermaak). Medische dienst voor Leiden en omgeving Doktersdiensten ALKEMADE: dokter v. d. Werf. Kop- poellaan 1, Rijp wetering, teL 01712202; dokter Van Haselen, Kerkstraat 91, Oude Wetering, teL 01713—217. ALPHEN AAN DEN RIJN: dokter Platteschor. Visserpark 3, teL 2858. HILLEGOM: dokter v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, teL 5114. KATWIJK AAN DEN RIJN: dokter Hagen, Kon. Julianalaan 4, tel. 3222. KATWIJK AAN ZEE: dokter Visser, Zeeweg 77, tel. 2023. KOUDEKERK AAN DEN RUN: dok ter Bakema, Hoofdstraat 2, Leiderdorp, tel. 01710—24828. LANGERAAR: dokter Van Dongen, te Nieuwveen, tel. 01723101. LEIDEN: dokter Roodenburg Vermaat, Boshuizerlaan 8, tel. 26655; dokter Meel, Thorbeckestraat 5, tel. 22522; dokter Van Gent, Plantage 14. tel. 22538: dokter Wy- dicks, Witte Singel 17, tel. 30177; dokter Sastrowijoto, Beethovenlaan 109, teL 34779. Bij geen gehoor, dokterstelefoon LEIDERDORP: zie Koudekerk aan den Rijn. LEIMUIDEN: zie Alkemade. LISSE: dokter Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. NIEUWKOOP: dokter Gill te Zwam- merdam, tel. 017262527. NIEUWVEEN: zie Langeraar. NOORDWIJK: dokter Goudriaan, Nieuwe Zeeweg 37, tel. 2333. NOORDWIJKERHOUT: dokter Van Praag, Herenweg 17, tel. 385. OEGSTGEEST: dokter Reterink, Joh. Evertsenlaan 14, tel. 50394. RIJNSBURG: zie Katwijk aan den Rijn. SASSENHEIM: dokter Van Nes. Hoofd straat 155, tel. 7119. VALKENBURG: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT dokter Bots, Prof Aal- berselaan 2, tel. 7393. VOORSCHOTEN: dokter James, Leid- seweg 51, tel. 2520. WARMOND: zie Voorhout. WOUBRUGGE: zie Langeraar. ZOETERMEER: dokter Suidman, Ju lianalaan 9. tel. 3993. ZWAMMERDAM: zie Nieuwkoop. Apotheken ALPEN AAN DEN RUN: apotheek Somberg, Wilhelminalaan 67, tel. 3500. KATWIJK: Katwijkse apotheek, Prin- cestraat 3, teL 2755. LEIDEN: apotheek Tot Hulp der Mensheid Hooigracht 48, tel. 21060. LEIDERDORP: zie Leiden. OEGSTGEEST: Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 53274. Wijkverpleging ALPHEN AAN DEN RUN: zuster Fuijkschot, Ambonstraat 44. tel. 3940. KATWIJK: Chr. wijkverpleging, zus ter v. d. Jagt, tel. 2282: Groene Kruis, zuster Ouwehand tel. 2780. KOUDEKERK AAN DEN RUN: zus- ter v. d. Holst, Rijndijk 200, Hazerswou- de, tel. 01714255. Bij ongevallen aan de Rijndijk, tel. 01714—278. LEIDEN: Groene Kruis: zuster Wol- ters, P. J. Blokstraat 22, tel. 33140; zuster v. Andel, Herengracht 96, tel. 30864; zus ter v. d. Zeeuw. Stieltesstraat 52, tel. 21669; zuster Burghoorn, Lammenschans- weg 118, tel. 32292; Oranje-Groene Kruis: zuster Fieten, Kanaalstraat 68, teL 32292. NOORDWIJK: zuster Tilbusscher, Pickéstraat 30, tel. 3615. SASSENHEIM: zuster v. d. Beukei, Emmalaan 2, teL 7463. Groene Kruis: zus- ter Meijssen. Kerklaan 14a, Voorhout teL 02532—7796. VOORHOUT: zie Sassenheim. VOORSCHOTEN: Gezondheidscen trum. tel. 2177. ZOETERMEER: zuster Asperslag, Ver meerstraat 4, tel. 3530. Tandartsen ALPHEN AAN DEN RIJN: tandarts Smeenk, Wilhelminalaan 64, tel. 3700. BOLLENSTREEK: tandarts Werkman, Hoofdstraat 322, Sassenheim, tel. 02532— 7457. KATWUK: tandarts Hage, Nieuwe Duinweg 46a, tel. 4100. LEIDEN: tandarts Krul, Rijnsburger- weg 164, teL 50726.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3