ELfMIOR E Jjh een. étaafce Ky epoca Defensiecommissie WEU vindt kernwapens nodig Lancering Saturnus om maanschot te beproeven Mogelijk vijf artsen voor medisch tuchtcollege H3EG1 Boycot van goederen uit communistische landen „Laat mij maar lopen...." WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 De defensiecommissie van het parlement der Westeuropese unie wil de zeven lidstaten (Neder land, België, Luxemburg, Frank rijk, Duitsland, Italië en Enge land) in de N.A.V.O. voorstellen laten doen voor oprichting van een politieke uitvoerende raad, die het beslissingsrecht bezit ver levering en gebruik van kern wapens. In een rapport dat de Nederlandse afgevaardigde A. E. M. Duijnstee (kath. v.) voor de defensiecommissie heeft op gesteld, wordt verklaard dat deze N-A.V.O -raad representatief zal moeten zijn voor het Atlantisch bondgenoot schap. Dit en het bijeenbrengen van alle geallieerde troepen met kernwa pens in een enkele N.A.V.O.-strijd- macht acht de heer Duijnstee de enige mogelijkheid om versnippering van de kernbewapening in de vrije wereld te voorkomen. Zolang er alleen maar na tionaal over het gebruik van de kern wapens wordt beslist, is het onwerke lijk om te verwachten dat N.A.V.O.- landen zonder kernwapens van produk- tie daarvan zullen afzien, wanneer zij de nodige technische kennis hebben ver- worven en de kosten kunnen dragen, aldus verklaart de heer Duijnstee in zijn verslag. De defensiecommissie van het W.E.U.- parlement is het er al over eens dat vast te stellen algemene richtlijnen er van moeten uitgaan dat de N.A.V.O. nooit als eerste naar de wapens zal grijpen. Voor het afweren van een aan val zullen voldoende, doch geen exces sieve middelen worden gebruikt. Kern wapens zullen worden aangewend als dat nodig is. ook als de aanvaller zelf ze nog niet in de strijd heeft gebracht. De raad zou moeten bepalen welke kernwapens gebruikt worden en waar. Voor elke verzwaring van de wapens en uitbreiding van het doelgebied moet hij zijn machtiging aan de militaire be velhebber geven. De heer Duijnstee tekent hierbij aan. dat dit uiteraard alleen opgaat als de aanvaller geen kernwapens gebruikt. In het andere geval zal een automatische machtiging voor de imilitiare bevelheb bers nodig zijn om onmiddellijk over eenkomstige kernwapens als de aanval ler te kunnen gebruiken. De aanbeveling aan de Ministerraad Vondst in China uit Tang-periode Op 50 km afstand van Sian in het dal van de Gele Rivier op het Chinese vaste land zijn in een graf een dozijn uit aar dewerk vervaardigde beeldjes van mu sici uit het tijdperk van de Tang-dynastie (618—907) gevonden. Het graf schijnt te hebben toebehoord aan een persoon met name ..Sjoe", wiens naam op het graf is gebeiteld. Dit graf wordt beschreven als een „bijgraf" van dat van de moeder van keizerin Woe Tze-Tien, de enige vrouw die in eigen naam over China heeft geregeerd. Het is 14 meter diep, 73 meter lang en bestaat uit een gang en twee grafkamers. Zeven ramen van elk twee bij twee voet in het gewelf verlichten de gang. De muurschilderingen, die hun leven- lige kleuren nog hebben behouden tonen flensen, dieren, bloemen, grassoorten en ipiraalvormige figuren. Communisten willen voor R.I.A.S. De Westberlijnse communisten heb ben het Amerikaanse radiostation in West-Berlijn, R.I.A.S., zendtijd vraagd om verkiezingsredevoeringen uit te zenden. Een woordvoerder van het zendstation noemde de aanvraag een doorzichtige propagandatruc en zei dat men niet zal antwoorden. De communisten baseren hun verzoek op een verklaring van burgemeester Willy Brandt, waarin deze gezegd heeft dat ook de communisten vrijheid van actie moeten hebben in de verkiezings- itrijd voor het stadsparlement. Hij meent namelijk dat de communis ten hiermee beroofd worden Kunstmaan van 675 gram gelanceerd De Amerikaanse luchtmacht heeft onlangs van de luchtmachtbasis Vanden- berg in Californië een kunstmaan ge lanceerd. die de vorm van een pyramide had en slechts 675 gram woog. Het doel van deze kunstmaan is het in kaart brengen van de radio-activiteit, die door de recente kernproeven toege nomen is. Hij is in de afgelopen 60 dagen in zijn baan om de aarde gebracht door Thor-Agena-raket. Nadere bijzonderheden heeft de lucht macht niet verstrekt Europees octrooirecht De werkgroep ..octrooien" die op Initiatief van de E.E.G.-commissie 1959 werd gevormd, heeft een eerste ontwerp gereedgemaakt van een verdrag betref fende een Europees octrooirecht. Het is de bedoeling dat de definitieve tekst in het voorjaar van 1964 aan de lid-staten van de E.E.G. ter onder tekening kan worden voorgelegd. Het ontwerp-verdrag beVat voorschriften - - trent het in het leven roepen van „Europees octrooirecht" en regelt de verlenging van Europese octrooien welke ln alle verdragsluitende landen rechts gevolgen hebben. De Europese octrooien zijn uitsluitend tan de bepalingen van dit verdrag onder- Worpen. Israëlische dirigent moet terecht staan Een districtsrechter in Tel Aviv heeft bepaald, dat een dirigent van de Israë lische nationale opera, de 52-jarige Hirsch Birenblatt, terecht zal moeten staan op beschuldiging van misdaden tegen rasgenoten in Duitse concentra tiekampen. Birenblatt kwam twee jaar geleden uit Polen naar Israel. Vorig jaar trad hij als muzikaal begeleider op in een derzetting bij Tel Aviv, toen een n in het publiek verklaarde hem te h kennen als Joodse bewaker in een c eentratiekamp. die de Duitsers gehol] had. duizenden Joden te vermoord In afwachting van het proces is Biren blatt tegen een borgstelling op vrije voe ten gesteld. Hij werkt als repetitiediri gent bij de Israëlische opera. De Spaanse minister van onderwijs, Manuel Lora Tamayo, heeft op de 12e algemene vergadering van de Unesco in Parijs verklaard, dat het analfabetisme in Spanje in de afgelopen 32 jaar ver hinderd is van 32.4 tot 9.2 procent van de W.E.U., die de heer Duijnstee bij zijn rapport heeft gevoegd en die begin december in de vergadering van het W.E.U.-parlement in Parijs zal wor den besproken vraagt voorts om een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten voor een verdergaande uitwisseling van technische en industriële gegevens op kerngebied dan tot op heden. Europa heeft deze kennis nodig omdat het zijn industrie op peil wil houden. Dat is vol gens de heer Duijnstee mede een Ame rikaans belang. Het verslag van de Nederlandse afge vaardigde bevat tenslotte ernstige ver wijten aan het adres van Frankrijk en Engeland. Hij beschuldigt de Franse re gering ervan dat zü niet haar woord gestand heeft gedaan om de troepen, die zij in de Algerijnse oorlog aan de N.A.V.O. had onttrokken, terug te zen den. England verwijt hij dat het in gebreke is gebleven om de sterkte van zijn troepen in Duitsland op 55.000 man plus een passieve luchtmacht te houden. De inspanning om de conventionele strijdkrachten te versterken mag van de plannen voor een betere defensie organisatie met kernwapens niet te lij den hebben, zo tekent de Nederlandse afgevaardigde hierbij aan. Proces in Koblenz Kinderen met de zweep van hun moeders gejaagd vocaat Reiff een getuigenverklaring af gelegd. Hij zei destijds in Minsk als ambtenaar gewerkt te hebben en te heb ben gezien dat kinderen, die naar de executieplaats moesten, door nazi's met zwepen van hun moeders vandaan wer den geslagen. Op een nacht werden ver scheidene duizenden kinderen en Joden, die ongeschikt voor het werk werden geacht, vermoord. Dr. Reiff zei naar het ministerie in Berlijn gegaan te zijn om tegen de verschrikkelijke gebeurtenissen Minsk te protesteren, en dat hij daar- geweigerd had daar opnieuw heen te gaan. De elf verdedigers hebben gisteren gezamenlijk verzocht de chef van de afdeling in Minsk waar Reiff werkte, als getuige op te roepen en hem te vragen waarom hij niets tegen de massamoor den gedaan heeft. Hij is tegenwoordig openbare aanklager bij de rechtbank in Kaiserslautern. Dachau-terrein wordt veranderd In de loop van volgend jaar zullen alle woonbarakken op het terrein van het voormalige concentratiekamp Da chau in Beieren tegen de grond gaan zullen gedenkplaatsen worden in gericht, zo heeft de voorzitter van het internationale Dachau-comité, dr. Al- bert Guarisse, meegedeeld. Op de voor malige appèlplaats zal een gedenkteken verrijzen, voor de kosten waarvan het comité gelden wil inzamelen. Beieren de voormalige werkplaats het het noordelijke gedeelte van het ter rein, waar de rooms-katholieke kerk al een kapel heeft neergezet, zal een „me ditatieplaats" komen. Ook de protes tantse kerk en het Israëlische genoot schap willen gedenkplaatsen inrichten De orde van artsen ln België heeft nog geen beslissing genomen over de vraag, of de vijf artsen, die bij het softenon-proces in Luik waren be trokken, zich ook voor deze organi satie van medici te verantwoorden zullen hebben. Het dagelijks bestuur van de raad an de orde in de provincie Luik in alle negen Belgische provincies heeft dc orde een raad met een uit vier art- en bestaand bureau heeft wel een ergadering gehouden, doch daarop is deze kwestie niet aan de orde geko men Het kan nog weken duren, voordat sn beslissing wordt genomen. Onder eer moet worden gewacht op de ont vangst van het volledige dossier van het proces, dat nog bij het openbaar ministerie berust. Het is overigens niet onmogelijk dat vijf artsen naar aanlei ding van het Softenon-proces hun hou ding zullen moeten toelichten: 1) Dokter Casters, die de slaapmid delen voorschreef waarmee Carine Van- deput om het leven werd gebracht, op grond van de eed: „Ik zweer, dat ik het leven vanaf de conceptie heilig verklaar", Vrijdag vanaf Cape Canaveral Als zich geen onvoorziene moei* lijkheden voordoen zal vrijdag vanaf Cape Canaveral een enorme Saturnus-raket worden afgescho ten die dienen moet als proefne ming voor het lanceren van een raket naar de maan. De Sa-3, zo als de raket genoemd wordt, zal meer instrumenten aan boord heb ben dan enige voorafgaande Ame rikaanse raket. Als „extra weten schappelijk experiment" zal de Sa-3 op een hoogte van 166 kilo meter bijna honderd ton water in de ionosfeer slingeren. De twee bovenste trappen van de raket zijn gevuld met water. Twee minuten en 55 seconden na de lance ring, als de Saturnus haar hoogste punt bereikt heeft en de proeven vol tooid zijn, zal de raket uit elkaar spatten en het water in de ionosfeer Brengt eerste sportshlrt met 70°/«Ter- lenka - dus 70 méér plezier en gemak bij het dragen en wassen! spuiten. Volgens het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zal hierdoor een ijswolk ontstaan van ongeveer acht kilometer doorsnede. Een groot aantal geleerden zal de wolk waarnemen en zo mogelijk foto graferen om zodoende meer gegevens te verkrijgen over de processen die zich voltrekken in de dampkring. bemande Jonge neo-nazi's veroordeeld De NASA deelde verder nog eind 1964 of begin 1965 de grote stuwra- ket gereed zal zijn om een w J" Apollo-raket in een baan om te brengen voor een vlucht weken. De lanceringen naar zullen rond 1970 plaatsvinden, waarbij als stuwraket de Saturnus-5 zal funge- OOK RUSSEN Inmiddels heeft ook de Sowjetunie zich dezer dagen weer intensief met de ruimtevaart beziggehouden: Vanaf de Spoetnik die rond de aarde cirkelt werd een ruimteraket naar de planeet Mars gelanceerd. Over het al of niet geluk ken van het schot zijn zeer weinig i gevens bekendgemaakt. Vier leden van een neo-nazi be weging zijn gisteren in West-Berlijn veroordeeld tot straffen variërende van vier tot negen maanden hechtenis we gens het verkondigen van stellingen te gen de democratische orde. De tot negen maanden straf veroor deelden zijn de studenten Rudolf Kemm- rich (26) en Günther Höhne (33), die door het gerechtshof als de leiders be schouwd worden. Klaus Dieter Ludwig (28) kreeg zeven maanden hechtenis Wolfgang Langehage (24) vijf ma den. Karl-Hemz Pateleit (23) en 21-jarige Udo Palow die ten tijde t hun nazi-activiteiten minderjarig waren, werden met een maand tuchthuis ge straft. Zij zijn allen gearresteerd tij de aarde idens de hakenkruis-campagne waarbij in 1960 in West-Duitsland en andere lan den veelvuldig hakenkruisen werden ge schilderd. Ook had het groepje zich In een uitzending van radio-Moskou deelde een Russische geleerde mee, mening te zijn dat dit „moeilijke perlment" een bevestiging kan geven van de meest ongeloofwaardige hypothe sen met betrekking tot het leven op Mars. Hij zei dat het projectiel op de juiste wijze door de Van Allen-gordel was gebroken. Verder functioneerden de zonne- en chemische batterijen vol komen normaal. De temperatuur eii dt druk in het ruimtevaartuig blijven binnen de uitgestippelde grenzen, zo ze deze Russische geleerde. Brits parlement eist onderzoek spionagezaak Premier MacmlIIan van Engeland zal op aandrang van het Britse parlement een onderzoek laten Instellen naar de lekken ln het ministerie van marine. De leden van het parlement waren uiter mate verbolgen over de premier na de veroordeling van de 38-jarlge ambte naar bij het ministerie, WlUlam Vassall, tot achttien Jaar gevangenisstraf we gens de verkoop van geheimen Sowjetunie. Als gevolg van deze ontwikkelingen is de staatssecretaris voor Schotse aan gelegenheden, John Galbraith, die vroe ger een hoge post bij het ministerie van marine heeft bekleed, vorige week afgetreden. Vassall heeft ruim zes jaar lor de Russen gewerkt. De Britse regering had enige tijd ge leden een onderzoek-commissie inge steld om na te gaan wie verantwoor delijk moet worden gesteld voor het feit, dat Vassall zo lang en met zoveel suc ces heeft kunnen spioneren. De opposi tie eiste echter de instelling van een onafhankelijk tribunaal. Deze eis heeft Macmillan nu gisteren in het parle ment ingewilligd. Dit betekent dat het onderzoek openbaar wordt én dat de uitslag zal worden gepubliceerd. I Tijdens een lunch in Londen heeft de Japan se premier Ikeda als zijn mening gegeven dat de vrije wereld rust op drie pijlers: de Verenigde Staten, een geïntegreerd Europa en Japan. „Deze belangrijke positie kan ons land behouden als wij voor West-Europa de zelfde grote belangstel ling tonen als wij voor de Verenigde Staten in het verleden hebben ge toond", zo voegde hij er veelbetekenend aan toe. I Volgende week dins dag zijn koningin Elisa beth van Engeland en prins Philips vijftien jaar getrouwd. Volgens hof kringen zijn de beide ech telieden in de afgelopen Jaren veel veranderd: de koningin is slanker, ele ganter en minder be deesd geworden, ze is iets minder stijf gewor den en schijnt iets van de gevatheid van haar man te hebben overgenomen. En de prins? Hij heeft zijn gewicht behouden, hetgeen zeldzaam is voor een man die over de 40 is en, zoals de prins, veel buitenshuis moet dine ren... Een nogal opval lende bijzonderheid: de haren op zijn (vrijwel gladde) schedel, begin nen schaarser te wor den. Een Russische inge nieur heeft een inte ressant plan ontworpen: verwarming van het poolgebied. Hij stelt voor dat er in de Berlngstraat onder water pompen worden geïnstalleerd die het ijskoude poolwa- ter in de Stille euidzee moeten pompen. Het plan zou beter en goedkoper zijn dan het voorstel van een andere ingenieur die een dam door de Beringstraat wilde aan leggen, die zou moeten tijn uitgerust met pom pen. I Het internationale ten toonstellingsbureau in Parijs heeft gisteren Montreal in Canada aan gewezen als de plaats waar in 1967 de wereld tentoonstelling zal wor den gehouden. Het bu reau koos Wenen als de plaats waar de tpln- ingc- bouwtentoonstelling 1964 zal worden richt, terwijl in 1965 in München de transport conventie zal worden ge houden. I Met zijn inzending „kalfspekelvlees" is de heer A. J. Pouw uit Utrecht winnaar gewor den van de gouden sla ger-ring. Tijdens de gis teren gehouden kaderdag van de federatie van sla gerspatroonsbonden Krasnapolsky in Amster dam werd deze onder scheiding voor de tiende maal uitgereikt. Zij wordt toegekend aan de slager die het beste nieuwe artikel, verkoop baar in de slagerij, maakt. schuldig gemaakt een nazi-vlag tijdens Nasleep Luiks Softenonproces Franse a-duikboot sneller klaar De eerste Franse atoomduikboot, die oorspronkelijk in 1969 klaar zou moeten zijn, zal mogelijk één of twee jaar eerder gebruik worden genomen. Proeven met een model van de duik boot die op het atoomcentrum in Cada- rache worden gehouden, zijn een groot succes geworden. Er is ook een experi menteel model van de onderzeeër in aan bouw in Cherbourg. Het 7000 ton metende vaartuig zal wor den uitgerust met 16 atoomraketten en ;n bemanning van 135 koppen. Men hoopt door een Amerikaanse atoomduikboot, die spoedig aan Frank rijk zal worden verkocht, als voorbeeld te gebruiken, de bouw van het Franse type nog meer te kunnen bespoedigen. 2) Dokter Herpin, die in het proces verklaarde dat hij een acte van natuur lijke dood voor Carine zou hebben ver strekt, indien alleen hij op de hoogte as geweest van de doodsoorzaak, 3) Dr. Weerts, die mevrouw Vande- put bijstond bij de bevalling, voor het schenden van het beroepsgeheim omdat hij de justitie heeft ingelicht, 4) Dr. Gottschalk (zelfde reden als dr. Weerts), 5) Dr. Warin, wegens geuite kritiek tijdens het proces. Begrotingstekort in Ver. Staten Het begrotingsbureau van presi dent Kennedy heeft vandaag voor het lopende begrotingsjaar een tekort voorspeld van 7,8 miljard dollar in plaats van het in januari door de president geraamde overschot van 500 miljoen dollar. De total tingsjaar op 93.7 miljard dollar, terwijl uitgaven geschat worden op 93.7 miljard dollar of 1.2 miljard meer dan in januari. De grootste uitgavenstijgingen kwa men volgens het bureau voor bij de postdienst en bij de landbouwprogram ma's. De nieuwe raming heeft ruw en voorlopig rekening gehouden met de kos ten die uit de Cubaanse crisis voort vloeien. Het tempo van het herstel, dat langzamer was dan men had ver wacht, en de veranderingen van de be lastingwetten en regelingen zullen de begrotingsontvangsten ten opzichte van de raming van januari met 7.1 mil jard dollar doen dalen. Het bruto-natio- nale produkt voor het kalenderjaar 1962 wordt thans geraamd op ongeveer 554 miljard dollar. 7 procent i van 1961, m"~J- J" in januari (Advertentie) Kennedy benoemt zijn zwager niet President Kennedy heeft gisteren het ontslag aanvaard van Fowler Hamilton als hoofd van het Amerikaanse pro gramma voor buitenlandse hulpverle ning. Hamilton zal aftreden als een op volger is benoemd. De assistent-perschef Andrew T. Hat cher verklaarde dat de opvolger in ieder geval niet Sargent Shriver zal zijn. Shriver, een zwager van Kennedy, staat nu aan het hoofd van het Vredes- korps en is meermalen genoemd als mogelijke opvolger van Hamilton. In een aantal Amerikaanse steden is een actie gaande tegen de verkoop j van goederen uit communistische lan den. In Columbus in Georgia heeft het gemeentebestuur bepaald, dat de win keliers die dergelijke goederen willen verhandelen, voor 1000 dollar een vergunning moeten kopen die zij in de etalage moeten tonen. De bepaling geldt ten aanzien van goederen uit landen van het Sowjet- blok, Zuid-Slavië en van Cuba. Een andere manier om waren uit communistische landen te weren, wordt toegepast door organisaties als „het comité ter bescherming van de Ameri kaanse vrije ondernemingen tegen de invoer van goederen die het resultaat van communistische slavenarbeid". Leden van dergelijke groepen organl- optochten naar de zogenaamde besmette winkels om aldaar bordjes te plaatsen met het opschrift: „Koopt uw goederen van communistische sla arbeid bijwaarbij de naam het betrokken bedrijf wordt ingevuld. Borden van deze strekking zijn ge- (laatst in Lexington (Massachusetts), Jecatur (Illinois) en in San D: (Californië). Te Fort Wayne in Indiana gaf winkelier er de voorkeur aan. zelf voorraad uit Zuid-Slavië geïmporteerde rieten manden in het openbaar te branden, waardoor hij de lof oogstte de burgemeester voor zijn initiatief „Fort Wayne te bevrijden van alle in communistische landen vervaardigde goederen". Collega's van deze winkelier zijn ech ter niet van plan zich te laten intimi deren en hebben gedreigd met gerechte lijke acties. Jaarlijks wordt uit communistische landen voor een waarde van 81,1 miljoen dollar ln de V S. ingevoerd. Een belang rijk aandeel hierin wordt gevormd door Poolse ham. Jemen dreigt met bombardementen communiqué van het Jemenl- tischc republikeinse opperbevel, dat door radio-Kalro (Egypte) werd ultge- iden, worden de inwoners van Jorda- cn Saoedi-Arabië ervoor gewaar schuwd weg te blijven van vliegvelden, radio-stations, regeringsgebouwen en koninklijke palelzen. Als de Saoedl-Ara- blsche en Jordaanse autoriteiten lucht- allen zouden uitvoeren op Jemen, zouden de Jemenitische republikeinse strijdkrachten dc vliande'ljke bases bombarderen en onmiddellijk wegvagen,! aldus het communiqué. Jemen ige week zatei drag getekend, waarin volledige eenstemming werd bereikt over de de fensieve maatregelen tegen Jordanië Saoedi-Arabië. Diplomatieke kringen in Damascus zijn van mening dat door de dreigementen van Jemen de kans op een interarabische oorlog opnieuw gro ter is geworden. Inmiddels heeft Egypte besloten Je men een lening van een miljoen Egyp tische ponden te verstrekken. De lening is bestemd voor de invoer uit Egypte van goederen en levensmiddelen vóór het Jemenitische volk. Ballograr vanaf f 7,50 dan dat minder dan de raming 570 miljard dollar, zo deelt het bureau mede. „Bij de huidige omvang de werk loosheid en de° ongebruikte fabriekska- paciteit is het begrotingstekort noch in flatoir noch gevaarlijk voor de positie van onze betalingsbalans", zo merkt het begrotingsbureau op. Weer twee vliegers uit Jordanië naar Egypte uitgeweken Twee Jordaanse militaire vliegers zijn gisteren met hun toestellen naar Egypte uitgewelwn omdat zij naar zij verklaarden, niet tegen de revolutie in Jemen ingezet wilden worden. Zij zetten hun Hawker-Hunterstraalja- gers aan de grond vlak voor de neus van een groep verbaasde regeringsauto riteiten, die afscheid namen van de pre mier van Trinidad, Eric Williams. Een dag eerder was de opperbevel hebber van de Jordaanse luchtmacht al aangekomen De beide piloten maakten deel uit van een formatie Jordaanse straalja gers op oefenvlucht toen zij hun leider meldden naar Amman terug te keren. In plaats daarvan vlogen zij echter naar Kaïro. Amerika wijst weer ruimtevaarder aan Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (Nasa) heeft bekendge maakt, dat Gordon Cooper is aangewe zen om de volgende bemande ruimte reis te maken. Deze ruimtevlucht in een baan om de aarde, die in april zal worden gemaakt, zal ongeveer een gehele dag duren. De 35-jarige Cooper is majoor bij de luchtmacht. Hij was aangewezen als eventuele plaatsvervanger van Walter Schirra die op 3 oktober zesmaal om de aarde vloog. Alan B. Sheppard, die vorig jaar de eerste Amerikaanse ballistische ruimte- vlucht maakte, zal Cooper vervangen als deze de vlucht niet zou kunnen maken. De proef zal niet vóór april kunnen worden genomen, omdat het weer in het gebied van de basis Cape Canaveral voordien meestal ongunstig is. 1053) Door de snelle voertuigen waarover we beschikken, wordt een afstand van enige tientallen kilome ters tegenwoordig al zeer gering ge acht. In luttele uren tijds vervoeren auto's of treinen ons van het ene eind van het land naar het andere, over afstanden die onze vooroudera pas na verscheidene dagen van moeizaam reizen konden overbrug gen. Mensen die vroeger nooit de veilige beslotenheid van hun dorp hadden verlaten, hebben thans een volslagen minachting voor afstan* den gekregen en snellen op wankele brommers van de ene stad naar de ander om dagelijkse inkopen te doen, of zij toeren in vakantietijd met scooters, auto's of logge bussen van het plaatselijke reisbureau langs de azuren kusten van Zuid-Europa. Wat zal men ln een land, dat te klein is voor een werkelijk economische exploitatie beuzelen over afstanden van enke le kilometers? Toch herinner lk me eon Canadees uit de eerste maan den na de bevrijding. Hij was af komstig uit Vancouver en was dwars door de onmetelijke uitge strektheid van zijn vaderland ge trokken om zich ln een haven aan de oostkust in te schepen. Daarna was hij ln Engeland en vervolgens ln Afrika terecht gekomen, toen be landde hij ln Sicilië en Anzlo, waarna Zuid-Frankrijk aan de beurt kwam. Ook dit land trok hij door, daarna België, Duitsland en Nederland. Zijn verlof bracht hem geen rust, want de enkele dagen die hem op meer of minder re gelmatige tijden werden toegestaan, bracht hij grotendeels door ln vlieg tuigen of legerauto's, die hem naar andere landen vervoerden, waar hij ln het een of ander afgelegen ge- TOCH IS HET ZO! hucht een kennis had zitten die hij noodzakelijk even bezoeken moest. Om zijn bijdrage aan de volledige afwikkeling van de oorlog te leveren, had hij zich bovendien opgegeven voor de dienst ln de Pacific en hij veVwachtte tenslotte leder ogenblik te worden opgeroepen voor zijn nieu we bestemming die 20.000 km verder lag. Toch schrok deze Jongeman, die, als door een wervelwind opgeno men, kriskras over de halve aardbol was gestoven, we herhalen, toch schrok deze jonge kerel terug voor een wandeling van een paar kilome ter. Want twee of drie uur lopen Is héél wat anders dan dezelfde tijd In een Boeing of ra zende Jeep doorge- bracht! Zet ieder, die zo smadelijk over af standen spreekt om dat hU do benzine het werk laat doen, ln Amsterdam neer en vraag hem langs de makkelijkst be gaanbare weg naar Den Haag te lo pen. een afstand van slechts 50 km; de meeste van deze bluffers zullen Schiphol niet eens halen! Want 50 km ls een onafzienbaar eind zodra we op ons hebben genomen deze af stand op eigen kracht en zonder me chanische hulpmiddelen af te leggen. Waarom vestigen we hierop zo na drukkelijk de aandacht? Omdat onze petroleumindustrie dagelijks een hoeveelheid asfalt produceert vol doende voor een tweebaans rijweg ter lengte van 50 km. Een weg van Amsterdam naar Den Haag vloeit gemiddeld Iedere dag van het jaar uit de reusachtige tanks! Nu moeten we ook nog wat vertel len over de wegenbouw ln de oud heid. Dasrover een volgende keer. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9