KI IA IE Bouw van Rijnstuw is nu begonnen Stormsignaal dichtvorm in Jodenlijm Adenauer zal liet in V.S. niet gemakkelijk hebben Twaalf SS'ers voor rechter NIEUW/ CKefariite,4 NAVO verlegt front tot bij liet IJzeren Gordijn Rust van Driel Echtpaar moet thuis blijven ifc, Jjh, een &ante. hij. -Vi SI ƒ158 gpiry'-fiR DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 tem. INVALIDITEITSRENTETREKKERS Het bestuur van de Stichting van den Arbeid acht de door de regering, jjj in wetsontwerp interim-regeling invaliditeitsrentetrekkers, voorgestelde lastenverdeling tussen het rijk en het bedrijfsleven niet redelijk. Dit deelt heef het bestuur mede in een brief aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Het komt het bestuur redelijk voor dat de overheid tot tenminste het bedrag dat voorheen voor haar rekening kwam blijft ■gen. i bijdragen in de kosten van de interim-regeling. De totale kosten van deze ■iste. regeling zijn voor 1963 te stellen op 260 miljoen. Het bestuur der Stich- vooj ting acht het redelijk als de overheid tot een bedrag van de helft van deze kosten zou bijdragen. Het bestuur dringt er op aan het wetsontwerp aldus te wijzigen. I Het bestuur heeft de minister verder voorgesteld een nadere voor in j ziening te treffen door, met handhaving van de in het ontwerp omschreven 3 en kring van rechthebbenden, een bepaling op te nemen ten behoeve van hen wier invaliditeit geleidelijk afneemt. Berlijn voornaamste gespreksthema (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag vertrekt bondskanse lier Adenauer voor een tweedaags bezoek aan president Kennedy naar Washington. De kanselier wordt begeleid door minister buitenlandse zaken, dr. Schroder die zelf enige weken geleden al in de Amerikaanse hoofdstad was en daar de gespreksgrond bouwrijp maakte en door mi nister van staat dr. Heinrich Krone. Dr. Krone gaat mee zo heet het officieel in Bonn omdat hij zich als Berlijner zo zeer voor Berlijn interesseert. Het meereizen van dr. Krone heeft echter nieuw voedsel ge geven aan de geruchten, dat de bondskanselier hem nog steeds aanziet voor zijn waarschijnlijk ste opvolger. smakelijk gezond licht verteerbaar Chef Jordaanse luchtmacht naar Cgypte gevlucht De bevelhebber van de Jordaanse luchtstrijdkrachten, generaal Sahl Hamza, is gisteren naar Egypte uit geweken. In een persconferentie op het vliegveld van Cairo zei Hamza, dat hij belast was met het uitvoeren van offensieve operaties tegen de Je- menitische revolutionairen. Hij had vergeefs gepleit tegen interventie in Jemen. Daarom had hij er de voor keur aan gegeven naar Egypte uit te wijken. Als om deze desertie goed te maken heeft radio-Amman gisteren meege deeld, zonder overigens van de vlucht van Hamza te reppen, dat twee Egypti sche autoriteiten, de consul-generaal van Egypte in Addis Abeba en een ho ge militair, naar Jordanië zijn uitgewe ken en politiek asiel hebben gekregen. Generaal Hamza kwam op het vlieg veld van Cairo aan in een militair transportvliegtuig. Hij wilde niet deel nemen aan aanvallen op Jemenieten. Jordanië zou deze aanvallen volgens hem voorbereiden met een eskader Haw ker Hunter vliegtuigen. Gistermorgen was hij met het trans portvliegtuig uit Amman vertrokken, zo genaamd op weg naar Saoedi-Arabië. Onderweg had hij zijn koers gewijzigd. Hij zei, dat heel het Jordaanse volk tegen de politiek van koning Hoessein was. De Egyptische regering was ken nelijk van zijn komst op de hoogte, want Hamza werd verwelkomd door de minister van voorlichting, die hem be groette als een held, omdat hij gewei gerd had dc luchtmacht te gebruiken tegen een bevrijdingsbeweging. Twaalf gewezen SS-lieden staan in Bonn terecht wegens de moord op 180.000 Joden ln Polen tijdens de twee de wereldoorlog. Zij worden ervan be schuldigd de slachtoffers met schoppen en zweepslagen in een vrachtwagen die als groepsdouche gecamoufleerd was, te hebben gedreven. Vervolgens werden de mensen met koolmonoxide van de mo tor van de auto vergast. De moorden vonden plaats in Poznan in West-Polen Zes uur lang zullen de besprekingen duren, die president Kennedy en bondskanselier (die vrijdag weer Bonn wordt terugverwacht) zullen ren. Zij hadden eigenlijk reeds week geleden moeten plaatshebben, maar de president was toen nog te zeer bezig met de kwestie-Cuba. De ver schuiving was ook bondskanselier Aden auer zeer welkom vanwege de rege ringscrisis die in Bonn dreigde vanwe ge de Spiegel-affaire. In dezelfde mate waarin de Cuba- kwestie en de Amerikaanse Congres- verkiezingen de positie van president Kennedy intussen hebben versterkt, is die van de bondskanselier door de Spie- gel-affaire en de onverkwikkelijke scè nes in de bondsdag in de tweede helft van de vorige week verzwakt. Voor de bondskanselier, die ditmaal oor zijn eigen standje komt spreken Berlijn en Duitsland is dat uiteraard een minder gunstige uitgangsbasis. Ook in Amerika hebben de bijverschijnselen der Spiegel-affaire en vooral de uit latingen van de bondskanselier persoon lijk een slechte indruk gemaakt. Berlijn ls het voornaamste gespreks thema. Dat de kwestie Berlijn voorlo pig van het Internationale toneel schijnt te zijn verdwenen, verandert niets aan het feit dat premier Chroesjtsjef het te gelegener tijd weer te berde zal bren gen en zulks waarschijnlijk op een ma nier, die hem de gelegenheid geeft om zijn prestige-verlies rond Cuba enigs zins te compenseren. Er moet dns op nieuw over worden gesproken, wat het westen en.de bondsrepubliek willen doen als het zover komt. Daarbij zal president Kennedy er on getwijfeld geen genoegen meer mee ne men, dat de bondskanselier zoals hij tot dusverre heeft gedaan star vast houdt aan de status-quo voor Berlijn, onverminderde verantwoordelijk heid van de vier geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog. Zo is het plan tot instelling van een internationaal contro lelichaam voor de toegang naar Berlijn weer te voorschijn gehaald en ditmaal schijnt bondskanselier Adenauer bereid te zijn o.a, op instigatie van Berlijns burgemeester Willy Brandt, die om het lot van de stad natuurlijk het meest be zorgd is daarover te praten. Dat moet wel. aangezien het geenszins uitgesloten moet worden geacht, dat president Ken nedy zich genoodzaakt zal zien zich te genover Chroesjtsjef in Berlijn met een zekere mate van toegeeflijkheid te re vancheren. Wat ln Washington verder ter sprake zal komen is het verlangen van presi dent Kennedy om de Westduitse bijdra ge tot de westelijke defensie op te voe ren, o.a. door versterking van de „Bun- deswehr" tot 750.000 man. Ook hierte gen heeft bondskanselier Adenauer «ge steund door zijn ministers van defensie Strauss en van financiën dr. Starke) zich tot dusverre verzet. t mld- 1945. Tot de verdachten, nu allen delbare leeftijd, behoren vijf die na de oorlog bij de Westberlijnse po litie in dienst zijn geweest. Een dertien de verdachte kon gisteren wegens ziek te niet verschijnen. Hij is een gemeente ambtenaar uit München. Verwacht wordt dat het proces waarin tweeënvijftig getuigen en tien deskundi gen zullen verschijnen, tot eind januari gaat duren. (Advertentie) Bailograf Retracto 3 incl. langschrijfvulling f2,75 Ook vele jonge vrouwen hebben zich in India als vrijwilligers voor het leger gemeld, om zij aan zij met de mannen te strij den tegen de Chinese indrin gers. In de staat Assam kregen de meisjes hun eerste militaire training onder leiding van een officier van het Indische leger. Samenwerking bij bestrijding van pijn Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. majUESSSESs^SSSI Glazen bultje 20 tabletten f 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Vtordellge flacon 100 tabletten f3.50 Bewapening geeft geen problemen De defensiestrategie van d( N.A.V.O. in Europa wordt in zo verre gewijzigd, dat niet meer af gewacht zal worden hoe een aan val vanuit het Oosten zal verlo pen, maar de voorste verdedi gingslinie van de N.A.V.O. zal komen te liggen vlak aan het IJze ren Gordyn, dus een verdediging vanuit de voorste linies. Dit heeft generaal Lauris Norstad, de scheidende opperbevelhebber van de N.A.V.O. gisteren onthuld op de parlementaire N.A.V.O.-conferentie in Parijs. Norstad stelde zijn opvolger, generaal Lemnitzer, voor aan de ruim 200 gedelegeerden uit de vijftien N.A.V.O.-landen. is geweken (Van onze correspondent) Bij (het Betuwse plaatsje Driel, in de buurt van Arnhem, aan de overkant van de stad, is het ge daan met de rust van de polders. Er is een begin gemaakt met de aanleg van een stuw waarmee de waterstand op de Bijn en de IJssel door mensenhanden (wa terstaatshanden) geregeld kan worden. Het is een project dat acht jaar duurt voordat het ge realiseerd is. Om en nabij 1970 re kent de Rijkewaterstaat op de voltooiing ervan. Dan behoren de periodes van scheepvaart be moeilijkende lage waterstanden, zoals die van het ogenblik, tot de verleden tijd- Enkele Kamers van Koophandel ii Oosten van het land hebben aan Tweede Kamer een adres gericht w wordt aangedrongen op voortvarendheid bij de aanleg van deze Rijnstuw. Er is de mededeling aan toegevoegd, dat deze stuw van uitzonderlijk belang is voor de binnenscheepvaart De vaartoestand op de twee rivieren, met name die op de IJssel wordt thans onhoudbaar genoemd. Er is verwezen naar de problemen de schippers die met de handen in haar langs de waterkant het lage water werkeloos staan aan te zien. Er kan op de IJssel alleen nog maar door schepen met een zeer geringe diepgang worden gevaren; of anders door scheper J'~ geen lading hebben. In tijden van uitzonderlijk laag water worden de schippers door de natuur (oorzaak aa. beneden.ïiormale regenval in het stroomgebied van de rivieren) bij wijze van spreken aan de ketting ge legd. Door het lage water kunnen zij niet alle scheepsruimte gebruiken en ook de beschadigingen aan de scheepsbodems komen veelvuldiger voor. In het adres van de oostelijke Kamers ui Koophandel wordt verwezen i ;n oude toezegging van de minister Verkeer en Waterstaat, om te streven een gereedkoming van de Rijnstuw bij Driel in 1961. Men is dus meer dan tien jaar achterop gekomen met de ten uitvoerlegging van de oude plannen. De Kamers zeggen ervoor begrip te hebben, dat de Deltawerken recht hadden op voorrang, maar zij spreken de vrees uit, dat het werk nog steeds door vertraging wordt bedreigd. Voor een doelmatige be heersing van het water in de genoemde rivieren is de stuw by Driel noodzake lijk. Er zal o m. een kanaal worden gegra- ïn waarin de baggermolen, die naar de bouwput van de stuw een vaargeul zal maken, kan worden gemeerd. De scheep vaart zal van deze ingreep geen hinder ondervinden. Een consequentie van de uitvoering van het werk is een verplaat sing van enkele honderden meters van het Drielse Veer in de richting van Arnhem. Hij wilde met deze wijziging niet de monstreren, dat alles nu al in orde is met onze defensie. Er zijn nog allerlei gebreken. Maar het is nu zo, dat deze vooruitgeschoven defensie, die begin af in de bedoeling heeft gelegen, mogelijk is geworden op ma's niet verder behoeven te worden vervuld. Norstad zei, dat in de twaalf jaar dat hij nu opperbevelhebber is, de N.A.V.O.- landen, achter het geleidelijk sterker wordende defensieschild, hun vrees vooi Russische agressie hebben kunnen over winnen en een periode van „ongekende economische welvaart zij ingegaan, die wellicht duidelijk het einde van de com munistische expansie zal markeren". Binnen de grenzen van de opdracht, die de N.A.V.O. zich heeft gesteld, kan Europa nu verdedigd worden. Er zijn nog leemtes, maar het overwinnen daar van zal beslist geen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Hij wees er op dat men een oplos sing heeft gevonden voor het probleem hoe de belangrijkste N.A.V.O.-reserves uit de V.S. over de Atlantische Oceaan te krijgen. Tot voor kort duurde het ongeveer twee maanden voordat volledige bewapende pantserdivisie de oceaan gebracht was. De V.S. heb ben echter in Europa grote voorraden aangelegd, zodat in geval van nood, des noods met gerekwireerde burgervliegtui gen, soldaten kunnen worden overgevlo gen, die niet meer behoeven mee te brengen dan helm, geweer en uniform. De gehele operatie zou nu nog maar twee dagen in beslag nemen. De E.E.G. De conferentie stond gisteren geheel ln het teken van de verhouding E.E.G.- N.A.V.O. Halstein, de Westduitse voor zitter van de E.E.G.-commissie, ver- 'ierp het denkbeeld van een „Atlanti sche Gemeenschap", gisteren voorge steld namens een groot aantal vooraan staande persoonlijkheden uit de NAVO- landen onder wie prins Bernhard, door de Amerikaanse senator Ernest Ke- Deze zogenoemde „Verklaring van de Atlantische eenheid", bepleitte een At lantisch Handvest en een economische associatie tussen de E.E.G., de V.S. en Canada als lutganspunt voor een volle- lyk Atlantische commando. Halstein betoogde, dat het woord ge meenschap door de E.E.G., Euratom en E.G.K.S. een bijzondere betekenis heeft gekregen. Die gemeenschap verschilt aanzienlijk van internationale organisa ties als de N.A.V.O. Zij bevat federale elementen en zij vraagt, zoals ook pre- Macmillan heeft erkend, een zekere mate van „bijeenbrengen van souverei- niteit". Halstein gaf de voorkeur aan de term „Atlantisch deelgenootschap", ook al otadat hij niet verwachtte dat de Amerikaanse publieke opinie tot een dergelijke gemeenschap bereid zou zijn. HU verwierp ook het denkbeeld om speciale organen ln het leven te roepen om het Atlantisch deelgenootschap te organiseren. Men zon zich dan verliezen in onvruchtbare discussies over de in houd en taak van die organen. Er zyn ai genoeg instituten om de banden tus sen de V.S. en Europa verder te ontwik kelen (N.A.V.O., Gatt, Oeso, I.M.F.). tische ontwikkelingen op Cuba wer den waarschijnlijk het eerst onthuld op een wonderlijke manier de publikatie van een lang, slecht ge dicht in de gewijde kolommen van de Prawda. Er is al enige aandacht geschonken aan dit gedicht (Stalins erfgenamen) van Jefgeni Jeftoesjen- ko. De publikatie was een gebeur tenis van betekenis, ook zonder het verband, dat later met de Cubaan se affaire bleek te bestaan. In het gedicht wordt Stalin ten tonele ge voerd, die in zijn graf een middag dutje doet. Er is een telefoon naast hem geplaatst, waarmede hij con tact onderhoudt met zijn vele „erf genamen". In de Sowjetunie heeft een dergelijke publikatie grote poli tieke betekenis en Jeftoesjenko's anti-stalinistische „vers" moet dan ook zo gelezen worden. Er is echter nog meer in dit gedicht, dan de openlijke waarschuwing aan het adres van de neo-stalinisten in Kremlin. Om te beginnen wordt aanval gedaan op de leider van de neo-stalinistische groep in het Pre sidium van de Russische commu nistische partij, in de volgende re gels: „Sommige van Stalinserfgena men, leven stil en snoeien rozen, maar in stilte beschouwen zij hun rustperiode als tijdelijk. Anderen spreken zelfs hun vloek uit over Stalin, maar als ze 's nachts alleen zijn, verlangen zij naar de oude tijden. En het is tegenwoordig niet zon der reden, dat Stalins erfgenamen hartklachten hebben". KOZLOF Bij het lezen van deze passage het gedicht van Jeftoesjenko moet iedere Rus onmiddellijk gedacht hebben aan de Russische plaatsver vangende premier Frol Kozlof, die enkele maanden geleden een ernsti ge hartaanval heeft gehad. Deze stevige leider uit Leningrad, lid van het partijpresidium, die on langs nog de banvloek over Stalin uitsprak, werd eens door Chroe sjtsjef bestempeld als zijn opvolger. Dat gebeurde in een gesprek met Averell Harriman, thans speciaal adviseur van president Kennedy. Kozlof wordt beschouwd als een conservatieve aanhanger van de harde lijn. Ah het gedicht van Jeftoesjenko inderdaad bedoeld was om Kozlof aan de kaak te stellen hetgeen waarschijnlijk is dan gebeurt er thans iets in de Sowjetunie, dat heel lang niet mogelijk is geweest. We zouden moeten teruggaan tot de periode, waarin het conflict in de communistische partij naar buiten trad, voordat Stalin er in slaagde, zijn tegenstanders te elimineren. Ook de „timing" heeft een belang rijke rol gespeeld. Jeftoesjenko's gedicht verscheen in de Prawda van 21 oktober, een dag voordat pre sident Kennedy aankondigde een marineblokkade voor Cuba te zul len afkondigen. Binnen het Kremlin bestond toen al enige dagen een „Cubaanse crisis". RADAR Zoals in deze rubriek al uiteenge zet is was het ontbreken van een belangrijke schakel de oorzaak van het mislukken van het Russische Cuba-avontuur, Hat voor een poli- tiek-strategisch Pearl Harbour had moeten zorgen. De luchtafweerra- ketten konden nog niet worden af gevuurd, toen de Russen al begon nen waren met het aanleggen van raketbases. En zo was het de eerste dagen niet mogelijk, dat de Russen op Cuba de Amerikaanse U2-ver- kenningsvliegtuigen konden neerha len. Maar wat veel belangrijker is bij het verklaren van de achter grond van de reactie van Russische zijde is het feit, dat de Russische radarposten op Cuba al geruime tijd van tevoren uitstekend werk ten. De bemanningen van deze pos ten moeten hebben waargenomen dat het aantal U2-vluchten sinds oktober werd verveelvuldigd om (DOOR JOSEPH ALSOF, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). spoedig mogelijk een idee te krij gen, van wat er op het eiland ge beurde. GETIPT Ofschoon de U 2's nog niet neerge haald konden worden, konden de Russen wel via de radar zien wat er hoog in de lucht gebeurde. En het Kremlin is daar ongetwijfeld van op de hoogte gebracht. Men moet daar geweten hebben dat de Verenigde Staten achter het grote Russische geheim waren gekomen en dat was tenminste vier of vijf dagen voordat Kennedy tot het Amerikaanse volk sprak over een af te kondigen blokkade van Cuba. Toen Gromyko zijn laatste bezoek aan Kennedy bracht, wist hij dat de Amerikaanse president op de hoogte was van geheime militaire voorbereidingen van de Russen op Cuba. De opmerkingen, die Kenne dy over Cuba maakte bevestigden toen de waarnemingen van de Rus sische radar op Cuba. En twee da gen voordat Kennedy zijn dramati sche radio- en tv-rede hield hees de Washington Post het stormsignaal, toen dit blad door insiders was ge tipt over de bedriegelijke houding van de Sowjetunie. ONENIGHEID Uit het feit, dat de Sowjetunie niets deed, mag worden opgemaakt, dat de leiders in het Kremlin ver schil van mening hebben gehad over wat er gedaan zou moeten worden, als Amerika krachtige te genmaatregelen zou nemen. De on enigheid moet tenminste drie dagen voor het verschijnen van het ge dicht van Jeftoesjenko zijn begon nen. Als dat zo is, moet men de pu blikatie er van zien als een begelei dend verschijnsel van het debat in het Kremlin een klap met een ploertendoder in Russische politieke termen; een slag ook, die de uitslag van het „debaf verklaart. Het Cu- ba-debat is in het Kremlin nog niet afgelopen. Als iemand als Kozlof de oppositie leidt, wellicht met de steun van vele Russische militaire leiders, dan is het duidelijk, dat Chroesjtsjef thans aan het grootste gevaar bloot staat, dat hem ooit in zijn leven heeft bedreigd. In Zuid-Afrika Een voormalig Zuidafrikaans parle mentslid, de 42-jarige journalist Brian Percy Bunting en zijn echtgenote zijn voor vijf jaar onder huisarrest gesteld. Zij mogen geen bezoek ontvangen, be halve van een dokter, als die tenminste ;lf geen huisarrest heeft. Het echtpaar heeft in 1960 in Zuid- Afrika gevangen gezeten. Bunting was de laatste blanke die op vrije voeten werd gesteld. Hij werd in 1956 tijdens een proces inzake landverraad vrijge sproken. In 1952 werd Bunting als ver tegenwoordiger van de negers in het parlement gekozen. Onder de wet ter onderdrukking van het communisme kreeg hij bevel zich niet voor verkie zing beschikbaar te stellen. Hij was de eerste persoon in de Zuid- afrikaanse geschiedenis die voor de rechter moest verschijnen op beschuldi ging van het aanvaarden van een post als parlementslid. I De eerste ons land is dit jaar al vroeg gevallen. Van gro te pakken is echter nog geen sprake. In Vaals ligt de sneenw een paar centimeter dik. Ook in vele andere plaatsen dwarrelden gisteravond de sneeuwvlokken naar beneden. Vrijwel ner gens is de sneeuw blij ven liggen, omdat de grond nog te veel warm te afgeeft. I Wat astronauten op een zekere dag zullen zien als ze 500 kilometer van de maan verwijderd zijn, is gisteren getoond op opmerkelijk duidelij ke foto's in een Ameri kaans observatorium. De foto's tonen hoge, ruif* bergen, gapend* valleien, geheimzinnige zeeën die kunnen be staan uit stof of lichte stenen, bergspleten en kraters, waarvan som mige omgeven zijn door bergen. De duidelijkheid van de foto's werd toe geschreven aan een aan tal kalme nachten zon der mist, eerder in het jaar. I De 91-jarige Thomas Edmonds in Engeland mag niet meer fietsen. Toen hij zijn intrek nam in het tehuis voor be jaarden in Blandford nam hij zijn fiets mee. De directrice keek naar de fiets en zei: „U gaat daar niet op rijden. Daar bent u te oud voor", en ze nam de fiets in beslag. De oude Thomas ging de stad in en kocht een nieuwe. Ook die werd in beslag genomen. Toen gaf hij het maar op. I Een jurist in Enge land die een automobi list een gratis advies had gegeven, moest daarom voor de rechter verschij nen. Het ging niet zo zeer om het advies zelf, dat luidde: ,,Hier niet meer parkeren", als wel om de manier waar op het was gegeven. De rechtsgeleerde had zijn advies op een auto ge schilderd, die de ingang van zijn garage versper de. De eigenaar van de auto vertelde de rechter dat twee man twee uur nodig hadden gehad om de auto schoon te ma ken. I Een Engelse voetbal ler is iets overkomen dat hij niet licht zal verge ten. Hij wilde een bal achterna gaan toen hij een klap tegen zijn ach terhoofd kreeg. Hij draaide zich om om te kijken wie hem dat grap je leverde en aan zijn voeten lag een kraai, die van de bal was geschrok ken, uit wilde wijken en tegen de speler aan vloog. De kraai brak bij de botsing zijn nek. I Een kapotte hoofdbuis van de waterleiding in Stockholm heeft gister morgen een complete overstroming in de stad veroorzaakt. Door de druk van het vrijkomen de water werd het pla veisel gewoon d« hoogte i in gedrukt. j lijm is. In een zekere overmoed vandaag willen voorzetten. Daar- kunnen velen misschien wel denken voor is uitsluitend van belang het dat ze aardig met deze materie op feit dat asfalt als een soort plak- de hoogte zijn, dank zij de herinne- materiaal werd beschouwd, ringen die zij aan het straatlevei uit him jeugdjaren hebben, volgen gaat zal hen i teriaal overigens dat wij hier in het westen geheel niet kenden toen het Oude Testament werd zelfgenoegzame dwaling moeten taald. In Genesis wordt bijv. genezen. Het is noodzakelijk dat we ons, ter opheldering van dit misverstand, opnieuw naar de Dode Zee spoeden. gesproken van het land dat vol lljmputten was, waar mee plaatsen bedoeld zullen zijn zich asfalt bevond. Het He- die in de Bijbel gewoonlijk breenwse woord hiervoor is „che- mar", maar de Statenvertalers uit de 17de eeuw wisten werkelijk niet, welke stof daaronder moest worden Arable- verstaan. We moeten hen dat niet kwal yk nemen, want hoe vertrouwd wU ook momenteel ook met asfalt zUn, wij zonden drie eeuwen geleden ook met onze mond vol tanden hebben ge staan. Hoe het ook zU. het Hebreeuwse woord „chemar" de het Zoute Meer of Cadmonietenzee wordt genoemd. Deze laatste betekent eigenlijk „zee sen uit het oosten". Bahr Lot, dus Meer van Lot. De Grie ken en Romeinen spraken echter van het Asfaltmeer, wat niet zo verwonder lijk is, omdat de bergen van de westelijke oever veel bitumen be vatten, afkomstig van organische stoffen die zich werd vertaald door lUm, zodat de hier in lang vervlogen perioden oorspronkelUke functie van de stof. hebben opgehoopt en tot ontbinding n.l. het plakken in leder geval duide- zljn overgegaan. Deze vloeibare bl- lUk naar voren trad. turnen verzamelen zich in spleten Nu werd asfalt In de oudheid ook TOCH IS HET ZO! van de stoffen blijft de taaie fait achter, die door de golven loi gewoeld en op de oevers geworpen deel met het latijnse woord aangeduid, wat dus asfalt door lijm vervangen - niet anders betekent dan „joodse werd, en wordt nog steeds, door de de Dode Zee. Zij die onder joden- feiten gedekt. lijm tot nu toe iets anders hebben als mortel gebruikt, dus Tussen twee haakjes. Open een nieuw koffie-tijdperk Van Nelle's Nieuwe mélange Vers gemalen Vacuum-in-pak

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5