davitamon DE DOKTER aan 'i woord „Brief van staatssecretaris was een dienstschrijven" Ds H. G. Abma refereerde ov.er artikel 36 Verontruste leden A.R.P. komen met kandidaten Een woord voor vandaag Athenagoras stelt eisen voor kerkelijke eenheid Bepaal een vaste datum voor het paasfeest VERKOUDHEID DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 4!VDERZ'.n>S BIDDEN OP SCHOOL T EERLINGEN van de christelij- ke lycea te Haarlem hebben zich bezig gehouden met de vraag of bidden op school niet het ge vaar meebrengt, dat het gebed in sleur ontaardt. Dr. A. la Fleur schrijft daarover in Chr. Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs: Misschien zal iemand de verzuch ting slaken, dat znn gebed voo- de klas op vele leerlingen de indruk zal maken van een sleurverr.ch- ting, omdat hij er dikwijls zo wei nig variatie in kan brengen en aan het gebruik van cliché-uitdrukkin gen niet ontkomen kan. Maar wat dit betreft kunnen wij wellicht heel gerust zijn. Kinderen plegen heel scherp te onderscheiden tussen wat echt en wat vals is. Zij voelen wel zuiver aan of de bidder al of niet achter zijn woorden staat. Het gaat er maar om of ons gebed in de goede zin van het woord ..vroom" is. Juist dat is onze grote moei lijkheid. Want het oprechte gebed is alleen daar mogelijk waar le bidder in de rechte verhouding staat tot Hem tot Wie hij zich richt. Het veronderstelt ootmoed en schuldbesef, en tegelijkertijd ge loof in de schuldvergeving en ver trouwen in God. Zo ook alleen zijn wij in het gebed één met onze klas, voor God staat in dit opzicht de leraar op één lijn met zijn leer lingen. En dan behoren in wezen de ogenblikken van het gezamen lijk bidden aan het begin en aan het einde van de schooltijd tot de fijnste van de hele schooldag. wij moeten trachten stenen des aanstoots te veemijden of uit de weg te ruimen. Op onze scholen in Haarlem hebben wij de gewoonte de schooldag te beginnen o.m. met gebed en die op overeenkomstige wijze te beëindigen. Het begin vindt plaats in de aula, indien deze ter beschikking staat, anders in de klas. In de aula gaat de rector of diens plaatsvervanger voor, in de klas de leraar van het eerste lesuur. Er wordt een kort bijbelgedeelte gele zen en gebeden, in de aula wordt bovendien gemeenschappelijk ge zongen. Verder was het gewoonte met een klas die een later uur op school komt ook te beginnen, met een klas die eerder weggaat ook te eindigen. Het laatste is nu afge schaft. Het punt van uitgang was. dat aan het begin van de schooldag voor allen wordt geopend, en aan het einde voor allen eveneens wordt {esloten. Op deze wijze wordt voor omen, dat leraren meermalen ach tereen geroepen kunnen worden met gebed te openen of te sluiten. Op dit punt immers kwam het gevaar van de sleur om de hoek kijken. tegen het openen van de dag. het laatste geval zijn de leerlingen nog fris en vol aandacht, en de le raar is nog niet verdiept geweest in de leerstof van de les. In het eerste geval is er een dag verlopen, vol van allerlei gebeurtenissen, le raar en leerlingen zijn vermoeid en de leerlingen zijn verlangend snel naar huis te gaan, zodat het moeite kost nog de aandacht te spannen voor het slotgebed. De leraar staat, als hij geen godsdienstleraar is, voor de moeilijkheid van een min of meer abrupte omschakeling. Dit alles brengt met zich mee dat de les tijdig moet worden beëindigd om een rustige bezinning op de ge wijde slotacte mogelijk te maken. De vraag is gesteld, of dit nu al tijd met gebed moet gebeuren. In Haarlem bestaat op dit punt vrij heid van handelen. Het is toege staan een passend bijbelgedeelte te lezen, even uecl een psalm- of ge zangvers, en ook is het gebruik van formu iergebedei) mogelijk. Maar in de praktijk wordt toch aan het persoonlijke gebed door de leraar voorkeur gegeven. Wordt misschien intuïtief aangevoeld, dat op die wijze de eenheid van de ge meenschap toch het intensiefst wordt beleefd? Men kan zich dat namelijk gemakkelijk voorstellen. DAT docenten „die het ohristelijk onderwijs uit overtuiging die nen" principiële bezwaren tegen het gebed op school zouden kunnen hebben, lijkt ons zonder meer on denkbaar. Deze door de jongelui ge stelde vraag zal ten dele voortko men uit het feit, dat van wege de lerarennood soms in onze christelij ke scholen mensen les geven of hebben gegeven aan wie het milieu van de christelijke school geheel of ten dele vreemd is. Het blijkt hier, dat dit op onze leerlingen een vreemde indruk maakt. Er volgt uit, dat onze besturen bij hun be noemingsbeleid met deze factor ter dege rekening moeten houden. On der de andere genoemde bezwaren rekenen wij de schuchterheid en de onwennigheid. Men kan zich gemak- keli;k voorstellen, dat jonge mensen er b.v. tegen opzien ten overstaan van een schoolklas te bidden. Zulk een schroom moeten wij altijd met begrip tegemoet treden, zij zal na verloop van tijd stellig worden overwonnen. In dit verband is het met name van betekenis, dat de wijze van het beëindigen van de lessen ten dele in vrijheid aan de leraar wordt overgelaten. Intussen was het frappant en ver heugend tegelijk, dat onze leer lingen in overgrote meerderheid het gebed op school een begerenswaar dig goed achten. Speelt hier ook de gewoonte of de sleur nog een rol? Men zou het nauwelijks kunnen ge loven van jongelieden, die meenden een kruistocht tegen de sleur te moeten ondernemen. Wij kunnen er integendeel rustig van over tuigd zijn dat onze leerlingen, die terecht het gebed aan het ein de van een schooldag niet gepast vinden na een les van herrie en ru moer. innerlijk beschaamd de klas verlaten als de leraar aankondigt, dat hy het voor zich zelf niet ver antwoord vindt in zulk een sfeer te bidden. Mocht hij het ondanks alles toch echt wel kunnen en de enig goede toon in zulke omstandig heden kunnen vinden, dan zou aan de gemeenschap in de rechte zin van het woord genade bewezen zijn. Maar het is een bijna bovenmense lijke taak, die slechts in uitzon derlijke gevallen vervuld kan wor- lijk beter kan omkeren. Heeft de school nog zin als er niet gebeden wordt? Vanuit die gedachte is in Nederland de christelijke school ge boren. Wij geloven dat zonder ge bed, anders gezeigd zonder voort durend intiem verkeer met God, ons werk In de school vruchteloos Ir. Visser achter de heer Calmeyer De brief van de staatssecreta ris van defensie de heer mr. R. H. Calmeyer aan de hoofdleger- predikant over het rapport van de generale synode der Neder landse hervormde kerk ,,Het vraagstuk van de kernbewape ning" was een dienstschryven. De minister van defensie, ir. S. v. Visser, is het eens met de zakelijke feitelijke overwegingen en met de strek king van de brief en de bijlage Dit heeft de minister verklaard in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid H. J. Lankhorst (soc.) De bijlage, zo deelt de minister ver der mee, draagt zoals in de brief is ver meld en uit de inhoud blijkt, het karak ter van een persoonlijke beschouwing van ,,een met overheidsgezag over eer deel der strijdkrachten bekleed Christus- belijder". In een beoordeling van de religieüze of theologische motieven, die de staats secretaris tot zijn -beoordeling van het synodale schrijven hebben gebracht, kan de minister niet treden. De enige betekenis, welke hieraan valt te hechten, is, dat de staatssecretaris een bijzondere verantwoordelijkheid heeft voor de Koninklijke landmacht en de Koninklijke luchtmacht en het uit hoofde van deze verantwoordelijkheid zijn plicht achtte de hoofdlegerpredikant van zijn visie te doen kennis ne: Deze achtte het stuk dermate lang. dat hij op eigen initiatief brief er bijlage aan zijn leger- en luchtmacht- predikanten deed toekomen. De hoofd- vlootpredikant heeft op diens verzoek af schrift van de brief en van de bijlage ontvangen. De handelwijze van de staatssecreta s is naar het inzicht van de regering iet in strijd met de grondwettelijke vei houding tussen kerk en staat. Gesprek over brief Calmeyer was een intern beraad Gisteren heeft het moderamen der synode van de Nederlandse Hervormde Kerk in Den Haag het reeds aangekon digde gesprek gehad mét de hoofdleger predikant en de hervormde predikanten, die met de geestelijke verzorging van de krijgsmacht belast zijn. Men heeft over het verlooop van dit gesprek geen mededelingen Willen doen, omdat ït van interne aard acht. Alle heiwormde legerpredikanten waren bij de bespreking aanwezig. Zoals bekend ging het gesprek over het syno dale geschrift: ,,Het vraagstuk van de kernwapenen". Het moderamen achtte het-houden van de samenkomst van d< legerpredikanten nuttig, nadat staats secretaris Calmeyer in een brief met bijlage aan de hoofdlegerpredikant ge reageerd had op het synodale geschrift. Joods vredeskorps in Israël Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken bezint zich op de vraag een Joods vredeskorps te stichten. Dit vredeskorps zou de onderontwikkelde en de onontwikkelde landen bij moeten staan. Zij zouden moeten voortkomen uit de rijen van studenten en jonge le den van de kiboetsiem. In de afgelopen vier jaar heeft Israël ruim 700 deskundigen uitgezonden naar verscheidene landen. In diezelfde tijd studeerden ruim 4500 jongeren uit Azia tische en Afrikaanse 1 De Bond Ned. Herv. Mannenvereni- ging op gereformeerde grondslag, streek Rotterdam, houdt haar najaarsvergade ring op vrijdagavond 16 november acht uur in het nieuwe wijkcentrum ,,Het Trefpunt" aan het Oostplein, hoek Boezemsingel. Op deze avond zal ds. E. Vergunst uit Ede spreken over het onderwerp: .Tekenen des tijds". Iedere belangstel lende is van harte welkom. DE CChte, PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS (poeders, tablet ten of cachets!) De Sallcyl-vrlje pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaaktl Universitaire week in Leuven Aan de r.k.-universiteit te Leuven za van 19 tot 23 november een Nederlandse universitaire week worden gehouden, die gewijd zal zijn aan het onderwerp ,,de problematiek van de ontwikkelingslan den". Acht Nederlandse hoogleraren zijn uitgenodigd om over dit thema te spre ken. De week wordt gehouden in het raarr van de Nederlands-Belgisohe culturele overeenkomst. Professor J. H. Bavinck van de Vrije Universiteit zal spreken over de godsdienstige aspecten van het ontwikkelingsproces, professor A. G. M. van Melsen van de r.k. universiteit van Nijmegen over de filosofische zijde ervan, terwijl professor E. H. P. Baudet van de universiteit te Groningen de historische achtergronden zal behan- Voor studieverenigingen S.G.P. In aanwezigheid van vele voor aanstaanden in de S.G.P. is za terdag in Utrecht de najaarsver gadering van het Landelijk ver band van studieverenigingen van de S.G.P. gehouden. In zijn ope ningswoord merkte ds. P. Dors man op, dat er een groeiende be langstelling valt te bespeuren voor het verband. In de kring van de S.G.P. raakt men er meer en meer van overtuigd dat beginsel studie noodzakelijk is. Ds. H. G. Abma, Ned. hervormd pre dikant te Putten, hield voor een aan dachtig luisterend gehoor een referaat over het onderwerp Artikel 36, belij denis of politiek program. Spreker ging eerst zeer uitvoerig in op de opstelling van de belijdenis. Het is Guido de Bres. van wiens hand dit politiek document afkomstig is er heeft het ook aan koning Philips II geboden. Uit de bijgevoegde geleidebrief bleek, zo zei ds. Abma. duidelijk dat De Bres een politiek doel beoogde. De kerk heeft dit geschrift aanvaard, ook art. 36. De inhoud van artikel 36 kunnen terug vinden in de bekende Heidelbergse Catechismus. Dit artikel is bijna woor delijk overgenomen uit Calvijns Institu tie. Het verplicht de overheid te hande len naar Gods Woord. Wij hebben de Overheid daarop te wijzen. Men mag wel kritisch staan tegenover de overheid van uit de belijdenis doch mag in dezen nooit hatelijk worden of tot revolutionaire daden overgaan. Brief aan kiesverenigingen (Van parlementsredactie) De groep anti-revolutionairen die verontrust is over de gang van zaken in de A.R. Party heeft gisteren de A.R. Kiesverenigin gen een brief gezonden waarin aanbevelingen worden gedaan voor de komende Tweede Kamer verkiezingen. Deze lyst wykt aan zienlijk af van de officiële lijst die de kiesverenigingen is voor gelegd door het Centraal Comité. De groep die wordt geleid door prof. mr. L. W. G. Scholten en dr. D. Vreug- denhil, beiden te Utrecht, schrijft in de brief niet te streven naar een scheuring in de A.R. Partij en even min met een afzonderlijke lijst te wil len uitkomen. Men wenst slechts te rug te keren bij de oude anti-revolu tionaire beginselen. Enige tijd geleden heeft de groep tijdens een vergadering in Ut aioten het Centraal Comité zyn twee besprekingen gevolgd. Er bleek, zo zei ons de heer Vreugdenhil >irgen, waardering en een zeker be grip voor eikaars standpunt, maar ter zien van de onderwerpen waarovei d gesproken stonden de meningen diametraal tegenover elkaar. Deze on derwerpen zijn dezelfde als door prof. Scholten in zijn brochure „Tijd voor ver antwoording'* zijn genoemd, o.m. het op treden van de a.r. Tweede-Kamerfractie aanzien van Nieuw-Guinea, de hou ding in het woningbouwdebat van de cember 1960 en de verdeeldheid ten aan zien van de mammoetwet. De personen die door de groep worden aanbevolen voor het Kamerlidmaatschap zijn in alfabetische volgorde: de heren mr. S. H. Attema te Katwijk. A. Dekker, wethouder Alphen a/d Rijn, dr. J. Dijk stra te Soest, dr A. la Fleur, G. Goos- ser.s. P. v. d. Mark (inspecteur landbouw onderwijs). mr. A. Bot. A. van Rams- horst B Roolvink. M W. Schakel. P Tjeerdsma (secretaris C.N.V.). drs. S. van Tuinen (burgemeester van Dokkum C. J. Verplanke (burgemeester "s-Gravendeelj en Beroepingswerk Meljndert te Waarder; door de gen. sy node als pred. voor b.w. (legerpredikant): C. W. Schlingemann te Nijeveen; te Sprang-Capelle: W. van Tuyl te Rijssen. Aangenomen: naar Nieuwkoop: D. Olie- lans, te Heinenoord. Bedankt voor Zwartebroek-Terschuur: B. Haverkamp te Blauwkapel-Groenekan; voor St. Ann aland: W. van Herpen te N ieuw-Lekkerland. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal Emmen, 4de pred. pl: R. J. Beukema te Ermelo en B. Smilde te Grootegast. Beroepen te Amsterdam voor twee va catures: L. Rignalda te Bussum en J. van Tuinen te Meppel; te Dussen: J. Baayens. kand. te Goes; te Groningen-Zuid 4de pred. pL: P. C. de Vries te 's Gravenhage- Loosduinen; te Oldeboorn en Schettens: H. J. Huyser, kand. te 's Gravenhage; te Waardhuizen in samenwerking met de kerkeraad van Almkerk: N. Schelhaas, kand. te Amsterdam-Noord. Aangenomen naar Schoonrewoerd: F. B. Fennema. kand. te Marrum. Bedankt voor Den Burg (Texel), Edam. Grijpskerke, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Oldeboorn, Oosterend. Opperdoes. Ril- land-Bath, Scharendijke, Schoondijke. Vi- anen, Wyckel, en voor Zoutkamp: F. B. Fennema te Marrum. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwe-Pekela: W. van Heest te Emmen en P. H. van Marrum te CHRIST. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Zuid: K. van Twillert te Vlaardineen. BOND VRIJE EV. GEMEENTEN Aangenomen naar Wormerveer: Q. de Vrie te Veendam. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht: P. E. Huizinga te Hengelo, Ov. Bedankt voor Tweede Exloërmond: R. J. Vóórhaar te Vroomshoop. Elia is een van d-ie figuren uit de bijbel waar we hoog tegen opzien. Een geloofsheld zoals er weinigen beschreven zijn. En daar zit deze held dan, gevlucht voor de moordzucht van Izebel, verscholen onder een bremstruik in de woestijn. En zijn verzuchting: „Het is genoeg! Neem nu Here, mijn leven want ik ben niet beter dan mijn vaderen." Inderdaad, dit is dezelfde Elia die nog maar kort daarvoor op de berg Karmel zijn grootste heldenstuk heeft verricht. De man op wiens gebed het vuur uit de hemel is neergedaald om het offer te verteren. Die de Baaipriesters heeft doen om brengen en wiens gebed om regen door God is verhoord. En nu: een man wiens enige wens het nog is te mogen sterven. Moedeloos. In de steek gelaten door God en alle mensen. Niet meer overtuigd van het nut om nog iets te doen, zelfs niet voor een zaak waar hij zo vurig voor gestreden heeft. „Het is genoeg! Neem nu, Heremijn levenDe psychia ters van onze tijd zouden zeggen: „Totaal overspannen!" en ze zullen wel gelijk hebben, want een mens schijnt dat van zichzelf niet te weten. Maar wat begrijpt de ene mens van de ander als die ander bidt als Elia deed? Doet er ook niet toe: Elia richtte zich immers tot zijn God! (Advertentie) Ontmoeting paus en patriarch in voorbereiding Athenagoras, doet daarom een „bood schap van eenheid" uitgaan, waarbij niet gedoeld wordt op dogmatische vereni ging maar in de eerste plaats op stop zetting van de propaganda en het maken proselieten tussen de kerken. Gods dienaresse die over c gesteld. Wij mogen haar ook onze hulp aanbieden en zijn op grond van Gods Woord verplicht voorbede voor haar doen. Zo legt dit artikel onderdanen overheid verplichtingen op. Het gaat niet om met het vaandel op te trekken met art. 36 erop geschreven. Men heeft dit artikel te belijden. De belijdenis moet de lijnen voor de politiek uitzetten. In de belijdenis vinden we de voeding in ons politiek program, ze besloot ds. Abma zijn met grote aandacht beluisterd referaat. Wereldraad keurt de Chinese invasie af De Wereldraad van Kerken heeft gis teren de Chinese ipvasie tegen India ver oordeeld en op spoedige onderhandelin gen of bemiddeling aangedrongen om het grensgeschil bij te leggen. De raad heeft een verklaring uitgegeven waarin de vraagd wordt om „de. terugtrekking van de Chinese strijdkrachten tot hun oor spronkelijke stellingen van voor de aan vang der militaire activiteiten". „Om territoriale aanspraken kracht bij tc zetten met agressieve militaire activi teiten inplaats van met vreedzame me thoden moet worden afgekeurd", aldus de verklaring. De Wereldraad van Ker ken, waarbij bijna alle protestantse en orthodoxe christelijke kerken zijn aange sloten heeft ook de Indiase christenen de verzekering gegeven van diep mede leven" en de hoop uitgesproken, „dat een rechtvaardige en vreedzame regeling be reikt moge worden". De Duitse protestantse bisschop Wil helm Halfman heeft vandaag de Wereld raad van Kerken bekritiseerd wegens het afkeuren van de Amerikaanse blokkade tegen Cuba. Hij noemde de verklaring van de Wereldraad op 23 oktober jJ. een „vreemde stap". Deze wereldraad had in die verklaring „ernstige bezorgdheid en spijt" uitgesproken over de blokkade. Bisschop Halfman is van mening dat de Verenigde Staten in de verklaring „op eenzijdige wijze" werden beschuldigd. Het zou volgens hem beter zijn geweest als de Wereldraad op alle kerken een be roep had gedaan om voor de vrede te bidden. Prof. dr. I. Boerema gehuldigd Tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de chirurgische kliniek van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam heto- ben zaterdag assistenten en oud-assisten ten van prof. dr. I. Boerema hun leer meester. die onlangs 60 jaar is geworden, gehuldigd. Prof. L. D. Eerland van Groningen bood zijn collega met enige toepasselijke woorden een fraaie pressepapier aan. Mr. Brinkman, burgemeester, deelde mede dat de gemeenteraad van huizen had besloten prof. Boerema het eerste ereburgerschan van zijn geboorte plaats te verlenen. Tiidens een speciale raadsvergadering op donderdag a.s. zal de bij de onderscheiding behorende legpenning aan prof. Boerema worden uitgereikt. Opheffen „Vereniging" der kerken is on- mogelijk, volgens de oecumeni sche patriarch van de Oosters- Orthodoxe Kerken, Athenagoras. Hij dringt""daarom aan op „een heid", maar een eenheid der kerken zal niet verwerkelijkt kunnen worden tenzij de Rooms- Katholieke Kerk afziet van prose lietenmakerij onder de Oosters- orthodoxen en het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid wijzigt. Deze mening publiceerde de theo loog Dimitri Tsakonas, deskun-j andere kerken dige in politieke zaken bij het oecumenisch patriarchaat van Constantinopel in een artikel in het Griekse tijdschrift „Interna tionale betrekkingen". Dit artikel wordt door deskundigen in Athene van belang geacht, omdat de schrijver de inhoud ervan presenteert als weerspiegeling van de inzichten van de oecumenische patriarch. Prof. Tsakonas noemt de waarnemers van de Russisch- Orthodoxe Kerk bij het concilie in Rome „politieke agenten, die naar Rome zijn gekomen om te onderhandelen over de voorwaarden voor vreedzame coëxisten tie tussen de Sowjetstaat en zijn rooms- kabholieke onderdanen". De professor stelt dat vereniging der kerken niet te verwezenlijken is. omdat dit een akkoord tussen de theologen van de drie voornaamste belijdenissen voor onderstelt, hetgeen volgens hem onmoge lijk is en niet geprobeerd behoeft te worden. De oecumenische patriarch, De Rooms-Katholieke Kerk zou o.a. de uniaten moeten opheffen, aldus het ar tikel, want in deze twintigste eeuw laten oosters-orthdoxen noch rooms-katholie- ken zich meer misleiden. De stelling van de pauselijke onfeil baarheid is de steen des aanstoots voor werkelijke dogmatische toenadering. Deze dogmatische onfeilbaarheid zou veranderd moeten worden in „onfeil baarheid betreffende het bestuur'. De oecumenische patriarch, aldus prof. Tsakonas, geeft de onfeilbaarheid niet toe want de onfeilbare „zou zich tussen God en de mensen plaatsen". Aan de kwestie van de onfeilbaarheid is volgens de patriarch verbonden die van het pri maatschap. dat ook niet aanvaardbaar is daar de Rooms-Katholieke Kerk daar onder verstaat de onderwerping van ds n. Men wenst staatssecretaris B. Rool- ink als liistaanvoerder. D«- voorzitter van het Centraal Comité, r. W. P. Berghuis, wenste zich vanmor gen nog van commentaar te onthouden, I aangezien hU de brief nog niet had ge- iC Vlug te Hui- lezen. Ontmoeting Bisschoppen vragen op concilie De Franse kardinaal Feltin heeft gisteren in de algemene vergadering van het concilie ge vraagd om Pasen voortaan een vaste datum te geven en het liefst op de eerste zondag in april. Volgens deze kardinaal zou dit grote geestelijke voordelen heb ben. De Aziatische bisschoppen vroegen daarentegen de vrijheid om hun kerkelijke feestdagen wat meer te mogen aanpassen bij de burgerlijke feestdagen of er al thans rekening mee te houden. Tevens werd nog aangedrongen op een studie van de wenselijk heid van een „eeuwigdurende ka lender" met een vaste datum voor het paasfeest. Een woordvoerder deelde mede. dat sprekers in de besloten zitting van het concilie hadden betoogd, dat zulk een wereldkalender van bijzondere betekenis kon zijn zowel voor het godsdienstige als het burgerlijke leven, indien tot 6tand gekomen in samenwerking met andere kerken, in het bijzonder met die van het oosten. De kwestie van een kalenderhervor ming. waarbij blijkbaar gebruik zou wor den gemaakt van kalendervoorstellen. naar voren gebracht in de V.N., kwam ter tafel bij de besprekingen van hel concilie betreffende hervormingen var de liturgie. Verscheidene rooms-katholieke prela ten hebben als hun mening te kennen gegeven dat kalenderhervorming in scheidt, aldus prof. Tsakonas. De oecu menische patriarch meent dat de contac ten tussen Rome en Constantinopel moe. ten worden uitgebreid, niet op het vlak van de priesters zonder meer maar dat van de kardinalen. Er moet een geza menlijk christelijk front worden geves tigd, een pan-christelijk geweten, een morele eenheid Men moet de traditie doen opleven en haar aanpasen aan onze moderne tijd, want zij moet geen ver steend erfdeel zijn maar een „actieve werkelijkheid". Een ontmoeting tussen paus Johannes en patriarch Athenagoras heeft volgens professor Tsakonas nog niet kunner plaatsvinden, omdat men het niet een is kunnen worden over een neutrale ont- moetingsplaats. Het Vaticaan zou thans I naar een mogelijkheid zoeken om be- dergelijke ontmoeting tot stand te doen ons komen. deze de instemming van andere kerken zou behoeven, bevorderlijk zou kunnen zjjn voor de eenheid onder de christenen. Pasen valt volgens de in het westen gebruikte kalender op de eerste zondag na de eerste volle maan op of na 21 maart, het begin van de lente. Dit be tekent, dat het feest valt tussen 22 maart 25 april. De procedure voor de vast stelling van de datum van het paasfeest verordend door het concilie van Nicea 325. De Oosters-orthodoxe Kerken staan op het standpunt dat het christelijke paas feest altijd moet vallen na het Joodse en daardoor valt het paasfeest in oosterse landen niet altijd samen met dat in het westen. Sommige bijbelgeleerden gelo- dat de verrijzenis het eerste pa- op 9 april van het jaar 30 heeft plaats gevonden. In het verleden zijn ook reeds pogin gen gedaan om voor het paasfeest een enkele datum voor tc stellen. In 1928 heeft het Britse lagerhuis aanbevolen, het altijd te laten vallen op de eerste zondag na de tweede zaterdag van april. De sprekers over kalenderhervorming in de zitting van gisteren traden niet in bijzonderheden en drongen alleen aan op bestudering van het vraagstuk. Kardinaal Alfrink ontnam Ottaviani het woord Kardinaal Ottaviani, heeft zoals wij- gisteren meldden, een tiental dagen verstek laten gaan, op het concilie. Op de algemene vergadering van 30 oktober was hij door de toen als voor zitter fungerende kardinaal Alfrink in zijn toespraak met een Satis Est" onderbroken, nadat hij reeds gedurende Zéstien minuten aan het woord was geweest., terwijl de gestelde spreek- periode tien 'minuten, bedraagt. Hij had zich in zijn toespraak -gekeerd tegen de stellingen welke kardinaal Alfrink ten aanzien van de liturgie-vernieuwing had verdedigd. Een aantal bisschoppen, vooral jongere die bij de uitgang van de Sint Pieter hun plaats hebben, kennelijk getroffen door de felle toon van kardinaal Otta- viani's argumenten tegen vernieuwing, toonden hun instemming met de onder breking door handgeklap. Naar men aanneemt waren niet weinigen reeds geprikkeld door het feit dat enkele maanden geleden het heilig officie, op instigatie van kardinaal Ottaviani, het concilie-schrijven van het Nederlandse episcopaat als „onzuiver van uitdruk king" in de Italiaanse vertaling had laten verbieden. (Advertentie) BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 nVrsgen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelop t „Medische rubriek*'. Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks in deze rnbriek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." yU de winter sinds enige dagen daadwerkelijk zijn intrede heeft gedaan, heeft het zin zich eens te beraden over de ziekte, die over het al gemeen nauw verbonden is aan de weersgesteld heden tijdens de herfst en winter: de verkoud heid. Zoals een ieder bekend is de neus het or gaan, dat bij de verkoudheid in het middelpunt staat. Het is een zó veelvuldig optredende aan doening, die maar zelden met koorts gepaard gaat, dat men niet van een ziekte pleegt te spre ken. Wanneer er echter wèl koorts optreedt spreekt de leek niet meer van verkoudheid maar van griep, en helaas is dit onjuist, omdat griep een andere ziekte is dan de zo veel voorkomen de verkoudheid. Iedere Nederlander wordt gemiddeld tweemaal per jaar verkouden, voornamelijk in de winter. Ongeveer één op de zes gevallen heeft arbeidsver zuim tot gevolg, en het zal daarom duidelijk zijn wat een arbeidsverlies de verkoudheid nog oplevert! De verkoudheid of coryza, ;oals deze aandoe ning in medische kringen wordt genoemd wordt veroorzaakt door een virus, die door een besmet ting wordt overgebracht, en vooral floreert in de jaargetijden met slecht weer. Het virus laat slechts weinig immuniteit na. reden waarom het mogelijk- is na een kort interval wederom besmet te worden. Vooral bepaalde personen zijn zeer vatbaar, en wor den verschillende malen per jaar ziek door her nieuwde besmettingen. Meestal begint de verkoud? eid met niesbuien, die het gevo'g zijn van prikkelingen van het slijm vlies van de neus. Reeds spoedig daarna gaat het slijmvlies opzwellen en rijkelijk een waterige af scheiding produceren. De neus wordt één of twee zijdig minder goed of geheel ondoorgankelijk, en de Fiatiënt gaat snuiten om te trachten de doorganke- ijkheid te herstellen en het secreet te verwijderen. In vele gevallen gaan ook de slijmvliezen in de om geving van de neus meedoen, waardoor traanogen en keelpijn ontstaan evenals hoestprikkels door de irritatie van de slijmvliezen der bovenste luchtwe gen. Meer als een complicatie moet men beschou wen, indien ook de voorhoofdsholten en de boven- kaaksholten mee gaan doen. Door de kleine afvoer kanalen die deze holten hebben, kunnen gemakke lijk verstoppingen hiervan ontstaan met als gevolg de mogelijkheid van het ontwikkelen van voorhoofds holte- en bovenkaaksholteontstekingen. Na enige dagen wordt de waterige afscheiding uit de neus geleidelijk vervangen door een steeds meer etterige afscheiding, die dikker is van samen stelling en ook moeilijker uit de neus te verwijde ren. De slijmvliezen zullen echter langzamerhand weer gaan slinken en de normale passage door de neus van de lucht herstelt zich weer. Gewoonlijk is de verkoudheid na een w«ek genezen. De complicaties, waarvan r_eds de schedelholte- ontsteking werd genoemd, worden meestal veroor zaakt door secondaire ontstekingen door bacteriën. De meest .oorkomende zijn de bronchitis, de mid denoorontstekingen en de longontstekingen. Men moet zich voorstellen dat de weerstandsverminde ring, die ongetwijfeld b; een verkoudheid optreedt, aan de diverse bacteriën, die zich in de mond-, keel. en luchtwegen bevinden, de gelegenheid ver schaffen zich te vermenigvuldige kwaadaardig te worden. In tegenstelling tot de griep is er bij de verkoud heid slechts één type virus bekend. Dit virus is wel iswaar zeer verspreid, maar de onderzoekingen op dit gebied worden zeer bemoeilijkt doordat alleen de mens en de chimpansee besmet kunnen worden, zo dat proeven alleen op vrijwilligers kunnen worden genomen. Vele proeven heeft men met vrijwilligers geno men: Men liet ze van de warmte in de kou gaan, met natte voeten lopen, in de tocht staan en vele andere dergelijke onaangename bezigheden, zij kre gen geen verkoudheid! Meer e j !~u r zich bewust dat de besmetting noodzakelijk i doch dat de omstandigheden de „helpende hand" Tussen de besmetting met het virus en het uit breken van de eerste verschijnselen liggen over het algemeen twee tot vier dagen, en ondanks alle even tueel te nemen maatregelen, volgt de aandoening onherroepelijk. Vitaminen, en vele in de handel aan wezige medicamenten die de verkoudheid zouden kunnen tegenhouden blijken geen waarde te heb ben. desondanks vinden zij gretig aftrek! Dat asperine en aanverwante medicamenten hulp zouden bieden, moet men symptomatisch zien, zij bestrijden niet de ziekte maar enkele van zijn klachten. Neen, we moeten erkennen dat op me disch gebied nog maar zeer weinig hulp is te bie den, zowel wat het voorkómen als het genezen be treft! Het overbrengen van de aandoening geschiedt door middel van de druppeltjes, die men bij het spre ken, hoesten en niezen produceert. Het heeft wei nig zin om een „besmet" persoon te mijden, om dat de verspreide druppeltjes zeer fijn zijn en lange tijd blijven zweven. Ook de zakdoek hoe vreemd het ook moge klinken is een geduchte versprei der van ziektekiemen, vooral wanneer de zakdoek voor het gebruik opengeslagen wordt. Al met al kan men dus zeggen, dat het virus zeer verspreid is. maar pas schadelijk wordt wan neer de natuurlijke bescherming (weersomstandig heden bijvoorbeeld) of de weerstand van het or ganisme (vermoeidheid, na een andere ziekte, on dervoeding, allergie) vermindert. Dat ten slotte verschillende geheel andere ziek ten kunnen beginnen a!s een gewone verkoudheid, dient zeker nog te worden opgemerkt. Enige voor beelden hiervan zijn: mazelen, bof. waterpokken, kinderverlamming en longontsteking. Men zal. voor- .t' bij kinderen, die van nature toch vaker verkou den zijn, hiermee altijd enige rekening moeten hou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2