Tocht naar het duister O O O O 0 O O O O O O O O O (ONeill) werd teleurstellende zaak Am. soldaat in Amsterdam doodgestoken Döring komt er met zes jaar af Adenauer lijdt nederlaag winst voor S.P.D. Universiteit in Hollandia zaterdag reeds geopend Wil onderwereld wraak nemen op politieman? Dierenbescherming: niet onnodig dieren afmaken Weekblad kocht gestolen schilderijen terug DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 6 MAANDAG 12 NOVEMBER 196, f® f Schaak-vraag 312 <- Fenningen spelen bij deze pro- Sleemstand een grote rol; dat ziet edere schaker gemakkelijk. Als hij otf het oplossen van zo'n probleem ïaar grapjes mèt die penningen zoekt, ilaat hij de plank meestal niet ver nis. Zo ook in dit zuiver uitgewerkte probleem van G. H. Goethart, dat dit ïaar in Chess Problems werd gepubli- ceerd. Wit speelt en geeft mat in twe» cetten. Is m tKVJ m !r Ia a i i f, p> E i L1 E B HÉM Wit: Kh6, Dd6. Tc8 en e8, La7 en fl, Pc3, pi d2 en e5. Zwart: Kd4. Db6, Ta6 en b4. Ld5, j»b2. Dam-vraag 311 De stand in het probleem van gis teren van A. A. Polman te Halfweg was als volgt: Zwart: 8. 9, 11, 12. 16, 18, 19, 25, 29. Wit: 21, 27, 30, 37, 40, 43, 46. 48. 49. Wit wint in de volgende zetten: 40—34, 29x40: 43—38, 25x34: 49—44. 40x49; 27—22, 49x41; 22x2, 16x27; 2x4, Op 4114 volgt wit met 410 en 43—42 wint. Op 4136 volgt wit met 4842 enz. Op 4147 volgt wit met 415 (zw, 47—36) 4641 enz. wint Bridge De oplossing van het vorige 3 rul- «nspel is aldus: Zuid troeft in slag 2 klaveraas af en speelt ruitenaas en ruiten na. West aan slag met troefheer, kan nog ontsnappen met klaveren. Zuid troeft en speelt een kleine schoppen na. West speelt laag bij en schoppen vrouw wint de slag. De situatie is dan: Het doel is nu bereikt! Er wordt vervolgd met hartenaas en harten na. West aan slag moet hierna schoppen of klaveren (in dubbele renonce) te rugspelen en het contract is gewon nen! JACK DIAMOND. Invul-puxzel Vul horizontaal in: 1. zuivelprodukt, 2. ketting, 3. uit- ruster van schepen. 4. deel van een fiets, 5. omliggende kant der snede van een mes of schaar, 6. deel van een fiets, 7. losgeraakte draad van een weefsel, 8. pasgang van een paard, 9. uitroep, 10. mannelijk, dier, 11. stijf, 12. stengel, 13. Nederl. schilder. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van plaat sen gelegen in de provincie Gronin- 2 3 4 6 7 8 10 II 12 13 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. appel, 5. kaas, 7. alikas, 9. sakker, 10. ei, 12. vore, 13. Polen, 14. »ed. 15. ges, 16. re, 17. Rr, 18. ter, 19. idé, 20. tiras, 21. aren, 22. on, 23. ke-- rer, 25. Geleen, 27. vaal, 28. kraag. Vert 1. ar, 2. paard, 3. elke, 4. lik, I. karos, 6. as, 8. keper, 9. boerin, 10. eerder, 11. ineen. 12. verto, 15. gesel, 18. takel. 19. arena, 21. aker, 24. rek. 15. fa, 26. eg. Haagsche Comedie kan ons Theater niet doen vergeten N" IET iedere remake is een verbetering, hoewel dat meestentijds wel in de bedoeling ligt. In 1957 gaf „Theater" O' Neills Tocht naar het duis ter" in een regie van Richard Flink. Hoewel Frans van der Lingen er toen in meespeelde als de dichterlijke zoon Edmund, schijnt hij tegen deze regie opvattingen grote bezwaren gehad te hebben. Althans nu hij het stuk zelf regisseerde voor de Haagsche Comedie. is hij sterk van het Richard- Flinkse voorbeeld afgeweken. Het werd helaas geen verbetering. Slechts het vierde en laatste bedrijf (ruim een uur durend) wist dat van „Theater" te overtreffen, maar dan is de tekst van O' Neill zo sterk en overtuigend geworden, dat hij in handen van knappe acteurs als vanzelf tot leven komt. Voor die tijd echter had Ida Wasser man verbeten staan te vechten tegen een Ijzige zaal, die niet anders reageerde dan door te lachen, als er helemaal niets te lachen viel. Nu kan men zeggen: „wat reageren die mensen dom", maar men Op de Oude Zijds Achterburgwal In Amsterdam heeft zich zaterdag eet vechtpartij voorgedaan, waarbU de 22- jarige Amerikaanse militair J. W. Jacobl zo ernstig aan de buik werd gewond dat hij korte tüd later in het Binnengasthuis kwam te overlijden. Een kameraad van ■Tacobi, de 21-jarige militair E. J. d'Errl ci. werd zwaar gewond. Reeds enkele uren na de vechtpartij kon de Amsterdamse politie de 28-jarige timmerman J. F. S. uit de hoofdstad aan houden, die vrijwel onmiddellijk bekende de twee Amerikaanse militairen met een kruissleutel te hebben geslagen. Hij reed In een groen-witte wagen, die later op de Zeedijk werd aangetroffen. Onder verdenking betrokken te zijn ge weest bij de vechtpartij heeft de hoofd stedelijke politie de 28-jarige Surinamer W. A. T. A. H. uit Amsterdam aangehou den. Hoe de vechtpartij zich precies heeft toegedragen is nog niet bekend. De beide militairen, die gelegerd waren in West- Dultsland en met verlof in Amsterdam vertoefden, zouden op de smalle Oude Zijds Achterburgwal ruzie hebben gekre gen met een lange blonde man, die ln een groen-witte auto kwam aanrijden. Twee andere mannen, die waarschijnlijk ook ln een auto reden mengden zich in de vechtpartij aan de zijde van de be stuurder van de groen-witte wagen. Een van dit tweetal moet daarbij Ja- eobi met een mes hebben gestoken. Vandaag heeft de Amsterdamse politie een derde arrestatie verricht. De gearres teerde is de 26-Jarlge barkeeper H. A. M. V. Welke rol hij heeft gespeeld 1« niet bekend. De 45-Jarlge Wilhelm Döring die ln de oorlog het hoofd was van de cri minele afdeling der politie in Siegbrug is wegens medeplichtigheid aan massa moord tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Tevens zijn hem de burger rechten voor vijf jaar ontnomen. Döring was kapitein in de SS. Hem was ten laste gelegd medeplichtigheid in de moord op bijna 700 Joden in Mid den-Rusland en 16 achterlijke kinderen. De eis was twaalf jaar. De verdediging vroeg vrijspraak omdat Döring ln een noodtoestand zou hebben gehandeld. kan het ook anders zien en vaststellen, dat de regie hun kennelijk daartoe de gelegenheid geeft. Dit stuk van O'Neill vereist een regie, die als het ware de zaal links en rechts om de oren slaat, zodat haar het lachen wel vergaat. Dat was in leder geval bij Richard Flink waar „Tocht naar het duister" van meet af aan gespeeld werd als een bittere, zwarte poëzie. Hier kwam men in het vierde bedrijf eerst zover. De eerste drie bedrijven werden in een soort under statement gespeeld als een of andere realistische beschrijving van de situatie, maar dat is dit stuk niet. Het is een „stuk van oud verdriet, geschreven met tranen en bloed", zo heeft O'Neill zelf het gekarakteriseerd in de opdracht van dit stuk aan zijn vrouw, die zich her innerde, dat hij tijdens het schrijven van dit stuk „met een vertrokken gezicht en soms huilend uit zijn studeerkamer niet weg, dat iedere regel van dit stuk door deze achtergrond begeleid zijn. Als de mensen in de zaal dan nog aanleiding vinden om te giechelen, ligt er ergens bij de presentatie iets scheef. Ida Wasserman kon ons in de eerste drie bedrijven de prachtige creatie Elise Hoomans (bij „Theater' i niet doen vergeten. In het vierde bedrijf wa in de waanzinscène subliem, maar kon haar creatie niet meer redden. Paul Steenbergen als vader Tyrone voldeed voor de pauze evenmin, maar wist daar na in ieder geval de Richard Flink var toen te overtreffen, Jules Croiset heeft geen moment ervan kunnen overtuigen, dat hij een dichter was, en aan de tering leed. Zijn vitale robuustheid zat hem eenmaal in de weg. De enige, die boven de ,.Theater"-opvoering uitstak, was Eric van Ingen als aan de alcohol ver, slaafde, mislukte oudste zoon. Een staal harde vertolking. De opvoering van de Haagsche Co medie heb ik geen moment als een zelf standige creatie kunnen zien, i steeds als een vergelijkingsobject mi „Theater"-opvoering. Na vijf jaar stond deze me nog zo sterk voor de geest, dat Ik haar niet vergeten kon. Dit werk O'Neill verdient een beter lot, dan als vergelijkingsmateriaal gesavoureerd te worden. De Haagsche Comedie heeft ons niet verder dit stuk binnen kunnen leiden, daarom had zij deze remake achterwege Ev. Grolle Taxichauffeur trapt overvaller van zich af De 50-jarige Amsterdamse taxi-chauf feur J. Posno heeft zaterdagavond door krachtig te remmen, op de claxon te drukken en te gillen, twee overvallers van zich af kunnen schudden. De man nen hadden de chauffeur een touw om de hals gesnoerd en probeerden de por tefeuille uit zijn jasje te halen. De taxi-chauffeur had de mannen, waarschijnlijk Italianen, opgepikt bij het Centraal Station. In de J. M. Kemper- straat sloeg een van hen plotseling een touw om diens hals en schreeuwde de chauffeur toe: „Sta stil. We moeten geld De chauffeur reageerde onmiddellijk Door krachtig te remmen verloren de beide aanvallers hun evenwicht en tui melden naar voren. De heer Ponso gaf hun daarop enkele goedgerichte trappen, waarop het twee tal de auto verliet en de vlucht nam. Omstanders die door de claxon en het geschreeuw van de taxi-chauffeur waren gealarmeerd trachtten de beide aanval lers nog te grijpen, maar zonder succes Ook de politie heeft de buurt nog af gezocht. Landdagverkiezingen in Hessen (Van onze correspondent in Bonn) In de deelstaat Hessen hebben actuele gebeurtenissen in de federale Westduitse politiek der laatste weken de Spiegelaffajre en alles wat daar mede samenhing de landelijke po litiek overschaduwd. In de landdagverkiezingen, die gis teren in Hessen zijn gehouden, heeft de Christelijk Democratische Unie een nederlaag geleden. De Adenauer- partij verloor vier van haar vroegere 32 zetels. De Sociaal Democraten, die al sinds jaa? en «*\t de deelstaat rege ren, onder premier dr. August Zinn, behagen een zetelwinst van drii besc' ken nu over 51 zetels. Ze heb ben uaarmede de absolute meerder heid. De landdag van Hessen telt zetels. De Vrije Democraten, van wie men Paul Steenbergen en Ida Wasser man in O' Neills „Tocht naar het duister". Op de Indonesische Heldendag" "V/TET een aantal bijeenkomsten en -U-®-plechtigheden hebben de in Nieuw-Gulnea verblijvende Indone siërs zaterdag hun „heldendag" ge vierd, ter herdenking van de geval lenen in de opstand die op 10 novem ber 1945 te Soerabaja uitbrak tegen een Engels contingent der gealli eerden. In Hollandia werd zaterdagmorgen vroeg een plechtigheid gehouden bij het kantooor van de Indonesische ver tegenwoordiging. In de middag werd de eerste steen gelegd voor een stadion en later op de dag werd de universiteit ln Hollandia officieel geopend. In het vroegere opleidingscentrum voor bestuurswetenschappen te Hollan- dia-binnen, in het moderne gebouw, dat enkele jaren geleden door de Neder landers werd gesticht, zal de univer siteit Tjenderawasih (paradijsvogel) ge vestigd worden. Na uitvoerige bespre kingen met de autoriteiten van de U.N.T.E.A. (het bestuur der Verenigde Naties (hebben de Indinesiërs nl. toe stemming gekregen m.i.v. 1 dec. in Hol landia universitaire cursussen te geven In 'n off. bekendmaking van de UNTEA wordt gezegd dat Papoea-jongeren, ln overeenstemming met de plannen van de Indonesische regering om de be volking van Nieuw-Guinea te ontwik kelen. daar hun studies, die ze niet kon den afmaken zullen kunnen voortzetten, den voortzetten. Bij de officiële opening van de uni versiteit hield prof. Soegardo Poerbaka- watja van de universiteit van Djakarta een inleiding over het onderwerp „Doel en streven van het onderwijs in hel vrije Indonesische rijk" Prof. Soegardo had, zei hU. met zitn betoog de verschillen willen aantonen tussen het onderwijs nu en dat in de „koloniale periode". „Onze staatsdoctri- ne maakt de wegen waarlangs wij ons doel, ook op het terrein van de op. voeding, willen bereiken, bijzonder duj- deUJk". aldus Soegardo. Nt diens inleiding zeiden protestantse rooms-katholiöke ea mohammedaanse voorgangers gebeden voor een voor spoedige groei en bloei van de Hollan- diase universiteit, waarop jonge Pa poea's van 1 december af i kunnen volgen in de rechten stuu rswetenschappen Keizer van Ethiopië opent uitbreiding van H.V.A. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zaterdag een grote uitbreiding ge opend van de suikerraffinaderij en on dernemingen van de Handelsvereniging Amsterdam op 80 kilometer bezuiden Addis Abbeba. De H.V.A. is in 1951 be gonnen met de onderneming Wonji van 5000 ha, die 16.000 ton suiker opbracht tegen nu 40.000 ton en met 3.000 werk nemers. tegen nu na de uitbreiding 10.000. Het suikerverbruik in Ethiopië is van 10.000 tot 46.000 ton gestegen. op zaterdag vlak bij zijn woning ii de Nachtegaalstraat in Amsterdam Noord de 28-jarige autodief J. K. heeft doodgeschoten? In Amsterdamse politiekringen acht men dit niet uit gesloten na het brutale bezoek dat een „zware jongen" zaterdagavond aan de vrouw van de agent heeft gebracht. Toen het reeds donker was belde de man bij de woning van de agent aan „Waar is uw man?", vroeg hij de echt genote van de agent die op dat moment nog eens het relaas van de voor de autodief tragisch afgelopen schietpartij op het politiebureau zat te vertellen aan een rijksrechercheur. De hevig ge schrokken vrouw liet weten dat haar man niet thuis was waarop de onbeken de bezoeker flink postuur gekleed in donkere jas met pet en bril haar opzij duwde en vloekend en intimide rend het huis ging doorzoeken om de mededeling van de vrouw te controle ren. HIJ gaf te kennen over de „moord" te willen praten. Een moment later ging hij weer weg nadat de vrouw was gaan gillen en de buren te hulp waren geko men. De vrouw rapporteerde deze inti- midatiepoging onmiddellijk aan de sup- perieuren van haar man. Zij zagen hierin aanleiding bij de woning van de agent een beperkte bewaking in te stel len. In verband met deze ontwikkeling is de agent die door het gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag over stuur is geraakt enige dagen met verlof gestuurd. Inmiddels is ook gebleken dat de doodgeschoten K, reeds driemaal we gens diefstal, eenmaal wegens insubor dinatie en eenmaal wegens verzet te gen de politie werd veroordeeld. Van zijn laatste veroordeling van een jaar en drie maanden gevangenisstraf werd hij enige tijd geleden voorwaardelijk op vrije voeten gesteld Zijn proeftijd was nog niet voorbij. Uit het door de rijksrecherche in sa menwerking met de gemeentepolitie In- hebben verwacht, dat zij door het sten menvcrlies van de C.D.U. zouden won! meegesleept, wonnen twee zetels er nu elf. Vermoedelijk kan dit wort toegeschreven aan het feit, dat de pai het geluk had dat zij kon dreigen hs vijf ministers voor de Adenauer-regen in Bonn terug te trekken en daarme dc sterke man kon spelen. Ook de gemeenschappelijk optreden Deutsche Partei en de Vluchtelingenpa: blijft nog met zes parlementariërs landdag, hoewel zij een zetel verion De opkomst van de kiezers was i rond 75 procent veel slechter dan 1958. toen 82 procent naar de stemb ging. De C.D.U. heeft de landelijke verki zingscampagne gevoerd met 't doel S.P.D,-coalitie te breken en te verbind ren, dat de socialisten de absolute mei derheid zouden krijgen. Spiegelaffaire Deze campagne verliep braaf en rus', tot twee weken geleden de gemoeden werden opgezweept door het ingrijp tegen Der Spiegel. Daarbij is door toedoen van de socialisten Bondsdag in Bonn veel meer aandac! gevallen op de begeleidende omstandj heden (optreden der politie, nachtelij) huiszoekingen en zwijgzaamheid der rt gering) dan op de ernstige aanklacht landverraad, die het hoofdparket Karlsruhe tegen het weekblad heeft gebracht. De stembusresultaten in Hesse werpen hun schaduwen vooruit ovi de landdagverkiezingen, die over twe weken op 25 november in Beie ren zullen worden gehouden, waar c zusterpartij van de C.D.U. de Christe -lijk Sociale Unie, er nu wel op moe schot ineengedoken waardoor de kogel rekenen ook een veer te rullen late: in zun nek terechtkwam. BU het on- oe minister van defensie Strauss derzoek heeft men zich op de verkla- die zijn aandeel in de Spiegelactle nir baseren langer kan ontkennen, is voorzittc waren. I van de C.S.U. Na doodschieten van autodief Zint de Amsterdamse onderwereld j gestelde onderzoek is gebleken dat de op wraak op de 34-jarige politieagent politieman de autodief duidelijk heeft G. P. S„ die in de nacht van vrijdaglaten blijken dat hij i de politie i HU loste volgens z(jn verklaringen eerst een waaschuwingsschot waarna hU het tweede schot op de benen van de vluchtende K. richtte. Vermoedelijk is de vluchteling na het waaschuwlngs- dierenbescherming is zich bewust van haar opvoedende taak ten op zichte van het publiek en wil er dan ook bij de bevolking op aandringen zich niet onnodig van dieren te ont- d,oen. Indien het doden van dieren, in verband met de volksgezondheid noodzakelijk is, dan pleit de vereni ging voor een humane wijze van af maken. Deze woorden sprak prof. dr. S. Hofstra, de voorzitter van de ver eniging, die zaterdag een kaderdag leidde, die werd gehouden naar aan leiding van het optreden van honds dolheid. Over de doeltreffendheid van de maatregelen tegen de hondsdolheid kan zijns inziens verschillend worden gedacht, zoals het al of niet laten in enten van honden en het al of niet muilkorven van de dieren. Tegen voorschriften van de overheid, immers op de wet berusten, spreekt de Nederlandse vereniging voor die renbescherming zich niet uit, zo prof. Hofstra. (Van onze correspondent in Bonn) Timan Riemenschneiders „Madonna In de rozenkrans", die op 7 augustus uit dc „Wallfahrtskirche" in Volkach werd gestolen, is weer terecht. De dieven zijn ingegaan op het aanbod ■an de hoofdredacteur van het week blad Der Stern, Nannen om er 100.000 mark voor te accepteren. Zij hebben de madonna teruggegeven. Het geld is inmiddels uitbetaald. Voor dit geld kwam ook terug de te gelijkertijd gestolen „Piëta"- Hoewel hoofdredacteur Nannen de die- en toezegde, dat hij de politie niet zou inschakelen, heeft hij hen natuurlijk verder niets kunnen garanderen. De Beierse recherche speurt dan ook ijverig De kunstwerken werden door de presentanten der dieven teruggegeven in een bos bij Furth. Het zorgvuldig geheim gehouden rendez-vous met de kunstdieven viel desondanks op. omdat de vertegenwoordigers van het week blad een Siernauto moesten gebruiken. De dieven hadden er namelijk op ge staan. dat de Stern-mannen al op grote afstand duidelijk te herkennen moesten zijn. Kritiek op de terugkoop van de donna wijst de Sternhoofdredactie de hand. Het kunstwerk is internatio naal zo beroemd, dat de dieven het nooit van de hand zouden hebben kun nen doen. Zij zouden het corpus delicti tenslotte hebben moeten vernietigen. Dit heeft Der Stern willen voorkomen. Het opsporen van de dieven blijft de taak der politie. Wat moesten wij zeggen? „Hoe stel je je dat voor, Williams?" vroeg mister Christian. „Hóe moeten wij jou een vrouw bezorgen? Je weet toch wel, dat ieder zijn gezin heeft en dat er geen on getrouwde vrouwen op het eiland zijn." Dat kon Williams niet schelen, zei hij onver schillig. Hij wilde een vrouw hebben en als hij die niet kreeg zou hij een van de boten nemen en het eiland verlaten. Het was Quintal, die op de gedachte kwam waaraan wij al ons ongeluk te wijten hebben. Mis schien had Williams tevoren een beroep op hem gedaan. „Kom nou", zei hij. „Moeten de inheem sen vrouwen hebben, terwijl Williams er geen heel? Wie wil je hebben, John?" „Hotoea", zei Williams, alsof hij bezig was een geit te kopen. „Man, je bent krankzinnig", riep Christian. „Dat is het begin van het einde. Dit kunnen wij niet doen." Hotoea was de vrouw van Talaloe, een van de mannen van Tahiti. Maar wij waren allen verblind en er werd niet naar Christian geluisterd. Talaloe werd gedwongen zijn vrouw aan Williams af te staan. „Ja, Sir, het bloed stijgt me nog naar de kaken! Maar ik wil u niets verzwijgen. Wij waren al zo zeer afgestompt dat wij geen onrecht meer zagen. En wij zouden nog lager zinken. Hotoea was des tijds nog haast een kind en zij ging zonder verzet mee Misschien voelde zij wel voor het luie leven tje bij de blanke, die de hele dag niets te doen had, omdat de inheemsen voor hem werkten. Maar er rustte geen zegen op deze verbintenis: Williams is kinderloos gestorven." „Zo gaat het, Sir. Elke misdaad wreekt zich en ieder krijgt zijn verdiende loon. Het was werke lijk het begin van het einde. Wij leefden verder alsof er niets gebeurd was, maar de vloek lag al op ons. Toen ik eens vroeger was opgestaan dan ge woonlijk kwam ik op de weg naar mijn akkers langs de hutten van de inheemsen. De twee vrou- zaten voor de deuropening matten te vlech- OP DE GUNTER SACHSE ten en Hotoea leunde tegen het kozijn. Er werd druk gepraat. Ik riep „Goede morgen!" maar zij deden alsof zij mij niet zagen. Toen ik verbaasd bleef staan en vroeg wat hun mankeerde, zei Ho toea zacht in het Engels: „Hij scherpt zijn bijl, de donkere man, dat hij de blanke doden kan." Ik rilde. Ik ben dadelijk naar Christian gegaan en heb hem verteld, wat er gebeurd was. Hij was diep onder de indruk en riep: „Ik heb het zien aankomen?" Daarna nam hij zijn geweer, deed kruit op de pan, maar geen kogel in de loop. „Kom, Alex", zei hij, „we gaan ze schrik aanjagen. Natuurlijk zijn zij door Talaloe opgezet." Wij liepen haastig naar de plek, waar Talaloe omstreeks die tijd in de bossen aan het werk was. Wij troffen er alleen zijn vriend Ohoe aan, even eens uit Matavai afkomstig. Maar Christian begon hem de les te lezen, noemde hem een verrader en vertelde hem, wat de vrouw gezegd had. Ten slotte legde hij aan en schoot het met los kruit geladen geweer op hem leeg. Hij wilde hem schrik aan jagen om hem tot rede te brengen. Ohoe riep evenwel spottend: „Je kunt me niet eens raken. Tritriano. Wij treffen beter!" Hij was het bos al ingevlucht. En hij bleef zoek, tezamen met zijn vriend Talaloe. De overige inheemsen werden gegrepen en zij smeekten om genade. Zij boden zelfs aan, de vluchtelingen onschadelijk te maken. Kort daarna sloeg Tarameiva in de bergen Ohoe neer en Talaloe werd door Hotoa, zijn vroe gere vrouw, in de val gelokt en vermoord. Zo ver ried een vrouw haar man en de mannen van Toe»- boeai verrieden die van Tahiti. Het was een gru welijke en bloederige geschiedenis, meneer." „Daarna verstreken er een jaar of twaalf .waar in er weinig gebeurde. De meeste gezinnen hadden inmiddels kinderen gekregen, maar de vaders be moeiden er zich weinig mee. Christian zat op zijn uitkijkpost bij de grot in de bergen dan in zijn huis. Hij zag heel goed, dat wij steeds meer verloederden. Maar hij had geen moed meer, er iets van te zeggen en hij kreeg meer en meer een af keer van dit alles. Ik werkte samen met Brown, de tuinman, en wij hielden eigenhandig onze ak kers in orde. Maar de anderen bleven zich als opzichters gedragen, lieten de inheemsen voor zich werken en behandelden hen als slaven. Voortal Quintal en McCoy mishandelden hen zwaar. Voor hen werkten Tarameiva en Nehou, beiden van Toeboeai, en Tarameiva was vroeger een trots stamhoofd geweest. Dat kon nooit goed gaan. Ik ging naar Young, die zich met niemand bemoeide behalve met Christian en gewoonlijk met de vrou wen zat te praten of te zingen. „Mister Young", zei ik, „dat kan zo niet langer, daar komen ongelukken van. Praat u eens met mister Christian. Hij moet de anderen tot rede brengen. Laat hij de leiding weer op zich nemen, zoals vroeger op Toeboeai en aan boord. U ziet zelf wel, dat de matrozen het niet zonder een commandant kunnen stellen „Het heeft geen zin, Alex"; zei Young. „Ik heb het al geprobeerd. Hij trekt zich nergens meer iets van aan. Niet de angst voor de komst van een schip drijft hem de bergen in, maar zijn eigen schuldgevoel. Als hij het daarmee te kwaad krijgt, heeft hij voor niemand een goed woord over, zelfs voor zijn vrouw niet. Dan zit hij daar boven op de rotsen over zee te turen en het is net, alsof hij op de dood heeft Ingejaagd. Soms ben ik bang, dat hij krankzinnig wordt (Wordt vervolgd) Prof. dr. J. A. Beijers, oud-hoogleraa; in de dierengeneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht, drong ei op aan, dat het publiek vuurwerk in di nabijheid van honden zoveel mogellj) achterwege zal laten. Het komt name lijk herhaalde malen voor, dat honden die onderhevig 'zijn aan vrees, dezelfdi verschünselen althans voor de lie) vertonen als bij de gevreesde ziekte Het gevolg kan iijn. dat het publiel meent met besmette dieren te maken Ie hebben, terwijl dit beslist niet het geril behoeft te zijn. Paniek dient in elk je val te worden voorkomen. Het probleem van de zwerfkatten! volgens prof. Beijers, niet gemakktSSt op te lossen. (In totaal zijn er in Nedit- land twee tot drie miljoen katten). Di inspecteur van de veeartsenij kundlgi dienst, dr. N. T. Werkman, was van mi ning dat de zwerfkatten moesten wordei afgemaakt. Verder moet volgens hem di wildstand worden gekort en dient dt muizen- en rattenbestrijding intensiever te worden gevoerd. Voor het laatste riep hij over de hooi den van zijn gehoor heen de medewerkinj van het publiek in. De praktische uitvoe ring is zUns inziens terdege mogelijk. DeslUds is bü het constateren v mond- en klauwzeer ln het zuiden v het land, een grootscheepse muizen- rattenbestrijding georganiseerd, was door 15.000 bocrderUcn van deze knaap dieren werden verlost, aldus dr. Werk- De medewerking van het publiek bp staat vooral hierin, dat men de ambte naren van de bestrijdingsdiensten i woningen toelaat om hun taak te rchten. De heer Beijers stelde in zijn rede nog. dat het virus bij de dieren niet wordt gescheiden. Hiervoor behoeft dus geer, angst te bestaan. Inenting van honden zeker aan te bevelen. Controle De politie van Amsterdam en Amstel- veen en de politie van gemeenten buiten de belde plaatsenwaaruit geen honden naar bulten mogen worden vervoerd, hebben ook dit weekeinde weer enkelt tienduizenden auto's gecontroleerd. Een drietal hondeneigenaren moest worden teruggestuurd. De rijkspolitie te Half weg hield een Duitser aan. die mi n Duitsland gevaccineerde hond daar andaan kwam en in Heemskerk op bezoek wilde gaan. H\j werd geverbali seerd en teruggestuurd naar Amsterdam, vaar hij vandaan was gekomen. Zaak van Italianen omvangrijker dan werd vermoed De 39-jarige Italiaan L. P. uit Mi laan, die enkele daeèn geleden onder verdenking van oplichting van eep bloe- menexporteur voor een bedrag van en kele duizenden guldens in Amsterdam is aangehouden, is vandaag voor de of ficier van justitie geleid. Inmiddels iJ gebleken, dat de Italiaan nog enkele slachtoffers in de bollenstreek heeft. Een tirma uit Lisse is het ernstigst bena deeld. Zij heeft nog een vordering van liefst 46.000 op de Milanees. Een ander bedrijf heeft nog 15.000 van hem te goed. Hoeveel bedrijven door de Italiaan be nadeeld zijn, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. Vast staat echter, dat een aantal exporteurs ln de bollenstreek aangifte heeft gedaan bU de rijkspolitie i hun woonplaats. Overigens zijn niet alle exporteurs ln de val gelopen. Een firma ln Sassen- helm. die van hem een bestelling voor bedrag van 19.000 kreeg, heeft eerst in Milaan informaties ingewonnen, waarbij bleek, dat de Italiaan in een huurkazerne woonde en geen cent be zit. Vanzelfsprekend is deze transactie toen niet doorgegaan. Nabij Deersum (Fr.) Is zaterdag de 47-jarige bromfietser A. van der Meer hij het oversteken door een auto gegre* pen. Hy was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6