Leven ten dienste van de mensheid Chroesjtsjefs grote leugen MEVROUW ROOSEVELT IS NIET MEER Spiegel-affaire ontketent tumult in Bondsdag U proeft de moutwijn China: Grens van 1959 was juiste grens Nehroe aanvaardt ontslag Menon Ta een hJy Quadratrix de juni mor mimen DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Zij overleefde haar man jaar ruim zeventien (Van een onzer redacteuren) J^Jevrouw Eleanore Roosevelt is niet meer. Ook aan dit werk zame leven in dienst van de mensheid is een einde geko men. Met haar ging een van de laatste herinneringen heen aan een periode in de Amerikaanse geschiedenis, waarin haar in 1945 over leden echtgenoot meer dan twaalf jaar achtereen als president een beslissende rol heeft gespeeld. Het was een periode van malaise, maar ook van herstel, van een verbroken isolationisme, van grote mili taire tegenslagen, die met bijna bovenmenselijke inspanning werden omgezet in militaire zegetochten, maar ook een tijd van politieke misrekeningen, die de grondslag zouden leggen voor de enorme moei lijkheden, waardoor de naoorlogse jaren gekenmerkt zouden worden. President Roosevelt stierf, toen al deze moeilijkheden zich reeds openbaarden. Ruim zeventien jaren daarna is nu mevrouw Roosevelt gestorven op een ogenblik, dat al die problemen tot een climax in de internationale situatie hebben geleid. Ook nu staat een Democratische president aan het roer. Gelukkig blijkt hij lering te hebben getrokken uit de jongste geschiedenis. Mevrouw Roosevelt vierde haar 78ste verjaardag: op 11 oktober rustig: in het ziekenhuis. Zij kreeg: op die dag alleen bezoek van fa milieleden. Een verpleegster bracht haar een verjaardagstaart met kaarsjes. Als meisje beschouw de mevrouw Roosevelt zich als een onaantrekkelijk lelijk eendje. Op latere leeftijd gaf een krans, van grijze haren haar echter een onmiskenbaar charme. ONVERMOEIBAAR In de jaren, die zij met haar man op het Witte Huis doorbracht, verwierf z(j zich de reputatie van een onvermoeibare reizigster. Geen gebied van de wereld was zo afgelegen of zij bezocht het als zulks om de een of andere reden nodig was. Haar levenstempo was zo hoog, dat het vele jongere mensen uitgeput zou hebben. Zij was voortdurend onderweg. Meestal reisde zij per vliegtuig. Zij hield lezingen, schreef dagbladartikelen en verhalen voor een maandblad en had tijd voor enkele boeken. Mevrouw Roosevelt was de nicht van een oud-president der Ver. Staten en als echtgenote van een andere, de 32ste pre sident van het land, zwaaide zij 12 jaar de scepter ln het Witte Huis. Maar zij wist zich haar roem op eigen kracht te verwerven. Toen haar eens gevraagd werd waarop zü zich het meest zou ver heugen als zü het Witte Huls zou ver laten. antwoordde mevrouw Roosevelt: „Het feit, dat ik dan niet meer in de publieke belangstelling zal staanZij raakte echter nimmer in de vergetelheid. DIENEN zu diende onder oud-president Harry Truman, de laatste vice-president en op volger van haar echtgenoot, als lid van de organisatie-commissie der Ver. Naties, als gedelegeerde naar de Ver. Naties en als voorzitster van de V.N.-commlssic voor de rechten van de mens. Verder wa.s zü voorzitster van president Ken nedy's commi: („trekkers", Zü had een geschil met Francis kardinaal Spellman over de fede rale schoolsubsidies. Hü wilde die subsi die ook voor de parochiescholen, waar tegen zü gekant was. Mevrouw Roosevelt leende zich eens voor een reeks tv-commercials, omdat zü daardoor een kans kreeg om te Eleiten voor voedselzendingen naar de ongerenden van de wereld. „Het was de kritiek waard", antwoordde zü op de verwijten, die daarover vrijwel onver- müdelijk tot haar gericht werden. CHROESJTSJEF Een andere controverse ontstond toen „WU moeten het feit onder ogen zien, dat wü ofwel met elkaar moeten sterven ofwel moeten leren met elkaar te leven en Indien wij met elkaar willen leven, moeten wij praten", antwoordde z|| op de kritiek. Een buurman In Hyde* Park, waar haar echtgenoot geboren en begraven werd, noemde haar „een democraat met een kleine d". Zü was echter ook een Demo craat (met een grote Dl, want de poli tiek speelde een grote rol ln haar leven. Zü nam in de liberale vleugel van de partü een vooraanstaande plaats in. Toch ontkende zü persoonlijk politieke ambi ties te koesteren. Toen de Democraten van North Dakota haar in 1947 noemden als een mogelijke vice-presidpnt voor Truman, verklaarde zij: „Niets kan mij ertoe brengen mij kandidaat te stellen voor een openbaar ambt Roosevelt - de status 1 echtgenoot had zij de politieke ogen en oren en herhaalde malen fungeerde zü in het Witte Huis ais het klankbord voor zün ideeën. „Hij zou misschien gelukkiger geweest zün met een vrouw die gespeend was van alle kritiek, schreef zij na zün dood in 1945. „Niettemin geloof ik, dat ik hem soms aanspoorde, hoewel die aan sporing niet altijd gewenst of welkom was. Ik was een diergenen die zün doel einden diende." WEESJE Anna Eleanor Roosevelt werd op 11 okt. 1884 geboren als dochter van het ge zin Roosevelt, dal te Oyster Bay woon de. Door haar vader Elliott was zij een afstammelinge van de vroege Nederland se kolonisten en door haar moeder. Anna Hall, van Philip Livingston, een van de ondertekenaren van de Amerikaanse on- afhankelükheidsverklaring. Als een verlegen, teruggetrokken kind werd zü op de leeftijd van 10 jaar als weesje opgenomen in het gezin van haar grootmoeder. Vüf jaar later werd zü naar een meisjesschool in Engeland ge zonden. Deze school werd geleid door een bejaarde Francaise, Mile Sóuvestre, die haar grootmoeder reeds onderricht gege- l had. SCHOONMOEDER De moeder van haar verloofde, Sara Delano Roosevelt, was tegen de romance van haar enige kind en toen hü te Har vard afstudeerde liet zij hem een cruise door de Caribische zee maken om z(Jn verloving nog eens te overdenken. Maar de gedwongen sohelding leidde niet tot j het beoogde doel en Roosevelts moeder, die een zeer wilskrachtige vrouw was, verzoende zich met de gedachte van de verloving. Op 17 maart 1905. op St. Patrick's day. werden zü in de woning van haar neef te Manhattan in het huweüjk verbon den. De oom van de bruid, president Theodore Roosevelt, fungeerde als de bruidsjonker. Hun kinderen werden in een tüdspan- ne van tien jaar geboren Anna. James, Franklin jr. (die als jongen overleed) Elliott, de tweede Franklin jr. en John, De volgende tien jaren werden gevuld met Roosevelt's ziekte en zijn rijzende Voor haar door polio verlamde ontvangen VERZWEGEN Zü schreef eens, dat zü niet gewild had dat haar man president zou worden omdat zulks het einde van haar eigen KersoonlUke leven zou. betekenen. Zü nad em dat echter nimmer verteld en toen hü gekozen werd wüdde zü haar schier onbeperkte energie geheel aan zün be ft Secretaris-generaal Oe Thant' heeft medegedeeld, dat hü verdere betalingen elk vüf miljoen dollar heeft ontvan- van Nederland en van Indonesië tot dekking van de kosten van het VN-be- stuur. Aanvangsbetalingen van 1 miljoen dollar elk waren op 31 augustus van Ne derland en op 6 september van Indonesië Westduit.se oppositie in onspraak Vanuit een flat te New York leidde de ogenschijnlük onvermoeibare mevr. Roo sevelt een leven, dat rük was door het houden van lezingen, het schrijven en strijden voor de minder-bevoorrechten der wereld. Gedreven door een behoefte om te dienen en de bereidheid om zich in te zetten voor impopulaire zaken leidde haar arbeid vaak tot controversen. DE NEGERS Zij was een van de eerste vooraan staande blanken der Ver. Staten, die deelnam aan de strijd om burgerrechten voor de negers. Zij leidde de mislukte poging om de gevangenon die bij de Cubaanse invasie van 1961 door Castro's troepen gemaakt waren, te ruilen tegen „Troepen terug": oud voorstel strijd tussen de twee grootste Aziatische landen, maar een gemeenschappelijk standpunt tegenover de werkelüke vüand, „het imperialisme". Premier Nehroe heeft gisteren zün beslissing bekendgemaakt om het ge- China is bereid zijn .troepen aan India te leveren, nadat de regering van Pakistan bepaalde niet genoemde inzichten over deze kwestie kenbaar had gemaakt. Tanganjika heeft een voorstel gedaan tot bemiddeling op basis van eer terugtrekken uit het omstreden gebied De Indiase regering heeft opdracht gegeven tot arrestatie van tien leden van de communistische partij, die zo als bekend de Chinese agressie heeft veroordeeld. De communistische lementsleden hebben zelfs aangeboden een maand salaris af te staan voor het nationale verdedigingsfonds van India. (Advertentie) Menon uit zün kabii Nehroe had veel lof voor het goede werk dat Menon heeft verricht, maar de con troverse zou toch niet eindigen voordat Menon was afgetreden, en een contro verse was, volgens Nehroe, schadelijk voor de oorlogsinspanningen. Daarmee i hebben Menons bestrüders, die een vol ledige verwijdering wilden, genoegdoe ning gekregen. Nehroe maakte dit ontslag bekend in het parlement. Menon was ook aanwezig. De leden juichten Nehroe toe toen hü gelegenheden die te maken heb-] ■'VrkS'ielft^nH'lgeöen wapens ben met de gedemilitariseerde zone en een wapenstilstand Waarnemers zeggen dat dit voor stel niets nieuws bevat en al eer der door Nehroe is afgewezen terug'te trekken op de „feitelijke grenzen", zoals premier Tsjoü En-lai het in een brief aan pre mier Nehroe noemt. Aan beide zijden moet dan een 20 kilometer brede strook „niemandsland" ge sticht worden, waarna functio narissen van beide partijen kun- onderhandelen over de aan- (Van onze correspondent te Bonn) IN de Westduitse Bondsdag het gisteren gekomen tot een heftig meningsverschil tussen regering en oppositie over de inmiddels berucht geworden Spie- gelaffaire. Terwijl de S.P.D. oppositie voortdurend hamert oj de onaangename bijkomstige om standigheden van het ingrijpen door het hoofdparket tegen het Hamburgse weekblad (dat er van wordt verdacht in het num mer van 10 oktober landverraad te hebben gepleegd in een ar tikel over de geallieerde defensie van West-Europa) wezen bonds kanselier Adenauer en andere C.D.U.-woordvoerders op datgene waarvan Der Spiegel wordt be-1 schuldigd. Dr. Adenauer ging daarbij zelfs ver te beweren dat de Spiegehdtgévet Augstein aan dat landverraad ver dient. De advocaten van Der Spiegel hebben inmiddels een kort geding te gen de bondskanselier aanhangig ge maakt om hem te verbieden dez wering te herhalen. Verklaring Het hele duel tussen bondskanselier Adenauer en de S.P.D. werd ontketend door een verklaring die werd voorgele zen door de socialist Ritzel die namens zijn partij er tegen protesteerde dat de S P D met de Spiegel-affaire in ver band wordt gebracht. De bondskanse lier nam het op voor de Westduitse justitie die door de socialisten toelaatbare praktijken werd beschul digd. De vroegere Westduitse procu reur-generaal dr Max Glide, die nu voor de C.D.U. lid is van de Bondsdag, gaf weliswaar toe dat er bij het optreden tegen Der Spiegel „onregelmatigheden" zijn voorgekomen maar hij verklaarde dat er nergens inbreuk is gemaakt op het bestaand Westduitse recht. Bijzon der boos reageerde het liberale bonds daglid Wolfgang Düring vriend var Spiegel-uitgever Augstein op de woor den van bondskanselier Adenauer. „Daarmede is over Augstein een von nis geveld nog voor de rechter heeft gesproken", aldus Düring. De Westduitse minister van binnen landse zaken, Höcherl, wees er met na druk op, dat de Spiegel-uitgever met drie van zijn redacteuren onder drin gende verdenking van landverraad staan en dat het hoofdparket hier om trent dinsdag reeds bewijzen zijn voor gelegd. Hierop volgde een tumult dat zo'n omvang aannam dat voorzitter Gerstemaier dreigde de vergadering te sluiten. De minister had namens zijn collega in justitie, dr. Stammberger die zich wegens ziekte had laten veront schuldigen een aantal vragen van S.P.D. ers beantwoord. Er was maar voor deze beantwoording uitge trokken. De overige vragen zullen van daag door de regering worden beant woord zonder dat men in het parle ment veel hoop heeft daarvan wijzer te worden. (Een woordvoerder van het ministe rie van justitie deelde later nog mee, dat minister Stammberger een instor ting heeft gehad en aan zenuwoverspan ning lijdt. Dit is voornamelijk een ge volg van een zwaar verkeersongeval, enige maanden geleden dat de heeft gehad) De Westduitse socialisten buiten de Spiegel-affaire uit zoveel zij kunnen. Zij hebben dank zij Der Spiegel in het ver leden herhaaldelijk de gelegenheid ge had om door heftig omstreden onthul lingen van het weekblad de regering in moeilijkheden te brengen. Bovendien denken de soc'^listen er natuurlijk aan dat a.s. zondag lu de deelstaat Hessen op 25 november Jn de deelstaat Beieren landdagverkiezingen worden gehouden. Van de Spiegel-afi.«'re hopen de socia listen in deze landde ^verkiezingen te kunnen profiteren. In Hessen, dat socialistisch wordt ge regeerd, zal dat niet zoveel uitmaken. In Beleren waar de aartsvijand van Der Spiegel, de minister van defensie Strauss, een belangrijke politieke rol JN één van de meest onthullendel perioden uit de Cubaanse af/ai- re speelde een jonge diplomaat op de Russische ambassade de be langrijkste rol. Deze jongeman, wiens naam beter niet genoemd kan worden, is veel knapper, voor-> komender en normaler dan del meeste Russische diplomaten. Hij kwam in aanraking met drie me dewerkers van president Truman, die niets hadden te maken met de buitenlandse politiek. Zelfs kwam hij in contact met Robert Kennedy, de broer van de president, die mi nister van justitie is. Het doel van deze Amerikanen was. het Krem lin een nauwkeurige indruk te ge ven van de inzichten van Kennedy en van de wijze, waarop hij die dacht en nog denkt te verwezenlij ken. Naar Moskou Vorige zomer ging deze jonge man met vakantie naar de Sow iet unie. Toen hij in oktober in Was hington terugkeerde, zocht hij on middellijk contact met Robert Ken nedy en hij deed dat met de haast, die een persoonlijke afgezant ran een staatshoofd heeft, wanneer hij een belangrijke boodschap oet over handigen. Hij vertelde aan de mi nister, dat hij op 1 oktober ontbo den was voor een lang gesprek met Chroesjtsjef en Mikoyan een buitengewone eer voor iemand met een nederige positie als hij had, zo zeide hij. Zij vroegen hem het een en ander over president Kennedy en praatten wat over Cu ba. Chroesjtsjef liet zich toen ont vallen. dat Kennedy zich geen zor gen hoefde te maken. De Sowjet- unie dacht er niet aan wapens naar dit eiland te zenden, die doe len in de Verenigde Staten zouden kunnen bestrijken. En Mikoyan zei vertrouwelijk tot de jongeman: ..Zorg er voor. dat Kennedy dit te weten komt". En dat heeft hij dan ook direct na zijn terugkeer in Washington gedaan Op de dag. waarop dit gesprek plaatsvond, bevonden zich reeds de speelt, zal de affaire de regerende C.S.U.-partij wellicht parten kunnen spelen. In Spaanse officiële kringen is tenslot te met verbazing en bevreemding ken nisgenomen van de verklaring van mi nister Höcherl, als zou de arrestatie in Spanje van Conrad Ahlers, correspon dent van Der Spiegel, niet op verzoek van de Westduitse afdeling van Interpol in Wiesbaden zijn geschied. Men wees erop, dat de inschakeling van Interpol duidelijk blijkt uit het telegram uit Wies- baden, waarvan dinsdag fotocopieën aan de pers werden verstrekt. VREDE VAN STRALSUND Het Tweede Kamerlid Van Bennekom (ARP) heeft schriftelijk aan de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd of het de bewinds man bekend is, dat een der schriftelüke examenopgaven (algemene geschiede nis) ter verkrijging van de akte geschiedems-M.O. in 1962 luidde: „De vrede van Stralsund 1629", terwijl geen enkel algemeen bekend handboek er mel ding van maakt, dat er ooit een vrede in Stralsund gesloten zou zijn. Is de minister niet van oordeel, dat, mede gelet op de psychische spanningen, waarin een kandidaat Ujdens een examen verkeert in schriftelijke opgaven geen onmogelijk te beantwoorden vragen mogen voorkomen, aldus het Ka merlid. GEEN DAMES Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD), heeft aan de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of het juist is, dat het Cen traal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen geen vrouwelijke examinatoren aanstelt, ondanks het feit dat zich sinds vele jaren vrouwelijke sollicitanten aanbieden. Indien dit zo is, zo vraagt zij, wil de minister dan uiteenzetten om welke re denen geen vrouwelüke examinatoren worden aangesteld? De Chinese premier constateert, dat zijn voorstel voor wat betreft de ooste lijke gebieden een terugtrekken be oogt tot een punt dat over het alge meen genomen overeenkomt met de zogenaamde MacMahonlijn. Daarbij stelt hij echter, dat deze terugtrekking in geen enkel opzicht vooruitloopt op de grensaanspraken van beide par tijen. Tsjou En-lai schrijft nog. dat Nehroe wil, dat de troepen zich terugtrekken op de posities van voor 8 september, ter wijl China terugtrekking heeft voorge steld tot 20 kilometer van de feitelüke grenslün zoals deze op 7 november bestond. Volgens Tsjou was de toestand voor 8 september onrechtvaardig. Hü beschuldigt India ervan van 1961 af in de westelijke sector de grens met geweld veranderd te hebben India had grote stukken Chinees gebied bezet en rneer dan 40 militaire steunpunten gevestigd. Hij doet een beroep op Nehroe onder handelingen te beginnen en dan niet on der de vernederende voorwaarden, die Nthroe gesteld heeft. China wil geen De 42-jarige mevrouw Marjorie Skews, die na 12 jaar volledige blind heid, het gezichtsvermo gen ln een oog heeft te ruggekregen, vindt het leven fantastisch op een ding na: het ver keer. „Het verkeer is gewoonweg angstwek kend, en dat ben ik pas gaan beseffen toen ik het net zo goed kon zien als horen". Zij verbaast zich over de slankheid van de kruidenier, die naar zijn stem te oorde len „heel corpulent" moest zijn. Het leukste van alles vindt ze het nog haar jongste zoon Gerald te kunnen zien. Deze is tot nu toe het gezicht van zijn moedef geweest. Voor het eerst in de geschiedenis mogen Mar kers met hun auto's in de bebouwde kom van bun gemeente komen. Toen Marken nog een eiland was, kwam er uiteraard nooit een auto, maar nadat de dijk naar het vasteland was aan gelegd, deden de brom fietsen hun intrede. De bebouwde kom bleef echter voor auto's ver boden. De auto's werden in parkeerboxen gezet en de bestuurders moes ten verder maar lopen. Daar is nu een einde aan gekomen, wanneer de verkeersveiligheid in het dorp niet in gevaar wordt gebracht. In de noordelijke sec tor van het Kattegat, bij de baal van Aalborg en in het kanaal van Lae- soe, zullen op kunstma tige eilandjes twee nieu we vuurtorens worden gebouwd. 1 In het Zuidafrikaanse Port Elizabeth zijn gis teren in de negerwijken 29 telefoondraden door onbekenden doorgesne den. Als gevolg daarvan werden de telefoon-, te legraaf- en telexverbin dingen van de stad met de rest van het land vijf uur gestoord. In het centrum van Rome hebben gisteren ongeveer duizend. in witte jassen gestoken ziekenhuisassistenten een demonstratie gehouden om kracht bij te zetten aan hun eisen tot verbe tering van hun positie. Koning Mwamboetsa IV van Boeroendi heeft gisteren op weg naar Genève een tussenlan ding in Rome gemaakt. Dit betekende voor hem het begin van een lang durig bezoek aan Euro pa. Hij zal. naar uit Rome wordt gemeld. België, Denemarken, En geland, Frankrijk, Ne derland. West-Duitsland. Zwitserland en Italië bezoeken. In officiële kringen in Den Haag is men echter niet op de hoogte van het voorne men van koning Mwam boetsa om Nederland te bezoeken. 1048 Aan het tweede roemruchte probleem uit de oudheid, t.w. de verdeling van een hoek in drieën, zijn geen legenden verbonden, het geen echter niet wil zeggen dat dit vraagstuk minder populair zou zijn geweest dan andere roemruchte meetkundige werkstukken waarme de Grieken en ook latere wiskun digen zich veelvuldig en uitvoerig hebben beziggehouden. Integendeel, ook de Jeugd heeft zich hierop vaak geworpen, indien althans onze eigen pogingen in vroeger Jaren geen uit zondering zijn geweest. Ook dit vraagstuk blijkt niet met behulp van passer en lineaal uitvoerbaar te zijn en dus niet tot de Euclidi sche meetkunde te behoren, zodat we het falen van de ongeoefenden op dit gebied zeker niet te zwaar moeten rekenen. De Griekse filo soof en wiskundige Hippias van Elis stoorde zich aan deze Indeling ech ter bijzonder nig S*f streeks 400 v. Chr. een methode aan om een hoek niet alleen in drieën te verdelen, maar ln elk aantal delen dat men wenst. Hij voerde hiervoor een nieuwe lijn in, die later als quadratrix werd aangeduid en waar van de wiskundigen ons vertellen dat het een transcendente kromme Is. Laten we ons echter niet te veel In moeilijke omschrijvingen verdie pen, maar liever trachten ons een voorstelling te maken van deze kromme lijn. Wanneer het drie uur Is, en de wijzers van de klok vormen teza men een rechte hoek, is het niet moeilijk zich een vierkant tn te den ken dat gevormd wordt door de 12, de spil waarom de wijzers draaien, de 3 en een punt dat rechts-bo- ven gelegen !s op gelijke afstand van de 12 en de 3. We zullen deze cijfers gemakshalve door letters vervangen, zodat ons vierkant ge- vormd wordt door de punten B (12 van de klok), 0 (spil waarom de wü- zers draaien), A (cijfer 3 van de klok) en C (het punt rechts-boven). Wanneer het nu precies 3 uur Is, be gint de grote secondewijzer om de spil te draalen van 12 naar 3, dus van B naar A in ons vierkant. Deze hoek van 90 gr. wordt doorlopen in precies 15 sec. Maar stelt n zich nu eens voor, dat u tezelfder tyd een lijn laat zakken van BC (bovenste lijn van het vierkant) naar OA. De ze lijn moet dezelfde snelheid heb ben als de secondewijzer en legt de hoogte van het vierkant dus even eens In 15 seconden af. Het is duidelijk, dat de van B naar A draaiende secondewijzer en van BC naar OA zakkende lijn een steeds wisselend snijpunt zullen heb ben. Dit snijpunt is voor elk mo ment van de 15 seconden nauwkeu rig te bepalen, want we weten pre cies waar de secondewijzer zich na écn seconde bevindt en wc weten óók dat de bovenste lijn dan 1/15 van de afsUnd naar beneden Is gezakt. De baan van dit snijpunt dat door het vierkant loopt Is dus nauwkeurig te construeren. De ze kromme baan nu Is de bewuste qua dratrix. Wanneer we nu in het vierkant een willekeurige hoek hebben, bijv. AOP' die de quadratrix In P snijdt en la ten we van daarnit een loodlijn PM op BO neer, dan geeft de lijn MO ons verder alle mogelijkheden voor de verdeling van de gegeven hoek. Want verdelen we de lijn MO ln tweeën, en richten we in het aldus ontstane punt M' een loodlijn op. dan zal deze de quadratrix in R snij den op een zodanige wijze, dat de hoek AOR' gelijk Is aan R'OP'. Zou den we MO echter In 3 gelijke stuk ken verdelen, dan ontstaan op de quadratrix snijpunten, die verbon den met O de gegeven hoek ln drieën verdelen, enz. Degenen die het tot zover hebben kunnen volgen, zullen gemakkelijk het bewijs hiervoor kunnen vinden. En dan ten slotte de kwadratuur van de cirkel, die een volgende maal aan de beurt komt. Daarover een volgende keer! (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). nodige raketten en lanceerinstalla- ties op het eiland. Met het in elkaar letten was men al begonnen. Wat echter de episode van de persoon- Vjke boodschap van Chroesjtsjef aan Kennedy zo verbazingwekkend en zo belangrijk maakt, is echter niet al leen deze dubbelhartigheid. Deze is ai voldoende gebleken uit de valse verklaringen van de Russische am bassadeur Dobrynin en minister van buitenlandse zaken Gromiko. Be langrijk is het feit, dat Chroesjtsjef •elf en Mikoyan er direct bü be trokken waren. Want een staats- hoofd, dat op een dergelijke wijze bedrog pleegt, is toch wel }ets meuws in de naoorlogse politieke geschiedenis. Schema Chroesjtsjefs rol in deze verba- zingwekkende episode maakt het ook duidelijk, dat een uitgewerkt plan met een strikt militair karakter een integrerend deel uitmaakte van een groter schema om het evenwicht in de wereld op het gebied van kern wapens met Russische raketten op Cuba te verstoren. Ook was het be langrijkste gedeelte van het schema niet zo onbesuisd van opzet als vele mensen nu menen te moeten ver onderstellen. Het gevaar ontdekt te worden door middel van verken ningsvliegtuigen is misschien door de Russen onderschat. Het Russische ministerie van defensie wordt gecon troleerd door een aantal maarschal ken en generaals, die al een daagje ouder worden en geen idee hebben van de mogelijkheden van derge- li'ke toestellen En generaals onder schatten bvna altijd de technieken, die zij zelf niet beheersen, ook als zij beter dienen te weten. De U2's Het enige gevaar van de lucht uit had men te duchten van Ameri kaanse U-2's. In tegenstelling tot wat beweerd werd, waren de Cu baanse lanceerinstallaties verbor gen, in heuvelachtig terrein, zodat ze onzichtbaar waren voor de ca mera's van Amerikaanse patrouil levliegtuigen, die normaal langs de Cubaanse kust vlogen en slechts van opzij konden fotograferen. Boven dien waren de lanceerplaatsen ge legen in gebieden, die verdedigd werden door krachtige luchtafweer- raketten, welke niets uitrichten te gen laag vliegende toestellen, maar wel U2's naar beneden kunnen ha len. zoals Francis Gary Powers bo ven de Sowjetunie heeft ervaren. Speculatie: Het originele plan voorzag, naar we mogen aannemen, in het gebruik van bedoelde raketten om de U2's neer te schieten, die het zouden wa gen, het gebied binnen te komen, waar de lanceerplaatsen voor of- fensievegrakellen zouden worden in gericht. Het is interessant om te spe culeren over wat er gebeurd zou zijn, als de beslissende en onthullende vlucht van de Amerikaanse U2 op 14 oktober jl. slechts geleid zou hebben tot een Cubaans U2-inci- dent, met het nodige rumoer, dat zoiets in de ivereld veroorzaakt. Er volgde echter geen incident, omdat de lanceerplaatsen voor de luchtaf- weerraketten niet op tijd klaar wa ren. Zo'n haast hadden de Russen met het bouwen van lanceerinrich- tingen voor offensieve wapens. Iets was misgegaan op Cuba, of men had geen speciale haast gemaakt, totdat bleek, dat de Amerikanen vele onthullende foto's hadden ge maakt. En pas vele dagen, nadat Kennedy in actie was gekomen, werd een Amerikaanse U2 neerge- We kunnen hieruit de conclusie trekken, dat de Sowjet-commandant op Cuba zijn superieuren niet heeft durven berichten, dat de luchtaf- weerraketten nog niet gebruikt kon den worden, toen de offensieve wa pens al in elkaar werden gezet of dat men in Moskou het gevaar van uitlekken nis gevolg Van uitstel gro ter achtte dan de mogelijkheid van observatie door U2's. In ieder ge val werd zo snel geopereerd, dat de raketbases aangelegd werden voor dat men over luchtafweerraketten beschikte om U2's te kunnen neer halen. Voeg hierbij het feit, dat Chroesjtsjef persoonlijk een belang rijke rol in deze affaire heeft ge speeld. Men komt dan tot de ernsti ge gewaarwording, dat de Russi sche methoden in de koude oorlog al hard op weg waren die van een werkelijke oorlog te naderen. (Advertentie) NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7