Bloemenexpositie Rijnsburg schitterend ingericht OMO HOUDT HET FRIS EN WIT! Portier C.B.H. liet zich belonen voor „trucje" Zakenlieden gaven 2;eld Militaire oefenterreinen worden geheel hersteld Behaaglijk onder een ■fonkelnieuw laken... A' MfcLWE LE1DSCHE COURANT 13 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Geldswaarde op zijn minst een ton il/TET een stijlvolle, vriendelijke toespraak heeft de ambassadeur van Groot-Brittannië, de heer A. N. Noble, gistermiddag de grote bloe- menvaktentoonstelling te Rijnsburg officieel geopend. De ambassadeur, die vergezeld was van zijn vrouw, zei, dat het klassieke beeld, dat de buiten lander in het algemeen van Nederland heeft, niet meer opgaat. Het land van molens en klompen ontwikkelde zich na de oorlog tot een op technisch en industrieel gebied vooraanstaande deelgenoot van de Europese markt, die in velerlei opzicht nauwe banden met Groot-Brittannië heeft. Een ge lukkige omstandigheid is, dat het niet bij technische en industriële voor uitgang is gebleven. Ook op het gebied van de bloementeelt zijn krachtige •orderingen gemaakt met als resultaat, dat de bloemenexport een belang rijke factor in de Nederlandse De heer Noble verklaarde, dat hij met zijn vrouw veel genoegen had beleefd aan het zien van de schitterende bloe- Muziek De openingsplechtigheid was goed ge regeld. Er waren tal van autoriteiten bij aanwezig, onder wie de chef van het ka binet van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en burgemeesters uit de omliggende plaatsen. De kapel van de Marine Luchtvaart Dienst te Valken burg speelde bij de binnenkomst van brt ambassadeursechtpaar het Engelse volkslied en de tienjarige Willy de Mooy bood mevrouw Noble een ruiker ger- De heer J. Schild, voorzitter van de organiserende organisatie, de afdeling Rijnsburg van Tuinbouw en Plant kunde, sprak een welkomstwoord, waarin hy dank bracht aan allen, die hadden meegeholpen by het inrichten van de expositie. De burgemeester van RUnsburg, de heer B. H. Koo- roans, richtte zich als ere-voorzltter van het comité bloemenvaktentoon- stelling tot de heer cn mevrouw No- bic met de uitspraak, dat bloemen de vriendschapsbanden verstevigen cn daardoor een middel kunnen zijn tot bevordering van de vrede in de we reld. De burgemeester stak een pluim op de hoed van de organisatoren en van arrangeur Cock Veldhuis, die er voor hebben zorg gedragen, dat ware pronkstukken van sierkunst konden worden opgesteld. De heer Koomans hield vervolgens een nogal uitvoerig pleidooi voor de bloemisterij, waarbij hij gispte, dat soms al te lichtvaardig hoogwaardige cultuur grond wordt opgeofferd en belemmerin gen worden opgelegd aan de kassen bouw. Rijnsburg is thans Nederlands tweede bloemencentrum, maar men moet voortdurend op zijn hoede zijn om geen terrein te verliezen. Overweldigend is geworden. overdreven te stellen, dat zij een bezoek ver buiten Rijnsburg waard is. oppervlakte van 2200 vierkante meter wedijveren een groot aantal bloe- mensoorten met elkaar in pracht. Er zijn negentien kunstig geëxposeerde bloe- mengroepen, afgewisseld met honderd vijftig van individuele kwekers afkom stige vazen. De bloemenweelde is werkelijk overweldigend. Men ziet onder meer chrysanten, anjers, gerbera's, fresia's, lelies, irissen, rozen, teveel om op te noemen, tezamen op zijn minst een waarde van honderdduizend gul den vertegenwoordigende. Een vij- ver-met-eenden, een pergola, eer otspartij en een-fontein verleven digen het lentoonstellingsbeeld. Ir een hoek is een toren gebouwd waar- vanaf foto's kunnen worden ge maakt. De expositie is tot en met 10 novem- ber dagelijks te bezoeken van 10 tot 23 uur. In de avonduren worden films gedraaid, onder meer van het Rijnsburgse bloemencorso 1962. Moderne herenloafers SCHOENENMAGAZIJN CINDERELLA RIJNSBURG Christen vrouwen en het Leger des Heils Voor de Ncd. Christen Vrouwenbond sprak gisteravond majoor Bosschardl an het Leger des Heils over haar werk a de Amsterdamse binnenstad. Vooraf ertelde zij iets over het ontstaan en tic doelstelling van het Leger. De op richter, William Booth (omstreckds 1860 edikant van dc Methodistische kerk in Oost-Londen), besteedde bijzondere aandacht aan de paupers. In 86 landen ijn er afdelingen, er wordt in 131 ta- cn het Evangelie verkondigd. Naast de verkondiging kreeg het (iaadchristendom" een sterk accent. Het Leger wil slechts het gebied ont- linnen dat voor de kerk woestijn bleef. Hoewel het Leger zich door historische oorzaken het nauwst met de arbeidende klasse verbonden voelt, tracht men te genwoordig alle lagen van de bevolking te bereiken. Vorig jaar is in Amsterdam een Prachtig goodwillcentrum verrezen, dal als opvangcentrum dient voor de ont heemden in de binnenstad van Amster dam. Dat is het terrein waarvan ma joor Bosschardt uit recente ervaring kon verhalen. De binnenstad telt 30.000 vaste bewoners, onder wie rond 3000 kinderen en bejaarden. Deze „onder- Kaan de buurt", waartoe 500 huizen van verdacht allooi behoren. De binnenstad telt voorts niet minder dan 3000 pro- titué's. Het Leger des Heils vergeet nooit dat allen schepselen, zelfs beelddragers Rods zijn. Als deze mensen niet naar de kerk komen, heeft de christenheid ric plicht naar hen toe te gaan. Geluk kig ontmoeten de heilssoldaten juist on der deze mensen veel respect voor hun verk. Na dc pauze volgde een gedachtcn- vlsseling. Dc leiding berustte bü de Presidente, mejuffrouw Veenstra. De heer en mevrouw Noble wa ren vol bewondering voor de bloemstukken, die op de ten toonstelling in Rijnsburg waren te zien. Foto N. van der Horst den Eijke' de AR 705-leden een inleiding hou- juer het onderwerp ..Sociaal vraag stuk en de Bijbel". Er wordt vergaderd het Jeugdhuis. Uitslag en De beoordeling is geschied door de iste keuringscommissie van Tuinbouw Plantkunde. De lijst met de prijswinnende individuele kwekers s nog niet beschikbaar. Wij hopen die spoedig mogelijk te publiceren. De groepsinzendingen zijn als volgt gekwa lificeerd: M. Maarse. Aalsmeer, vergulde medaille; gebr. Spaargaren. Aalsmeer, kleine gouden medaille; M. C. van Sta- Aalsmeer. goud met lof; H. Straat hof, Roelofarendsveen, goud; M. Lek en Zonen, Nieuwveen, vergulde medaille; C. de Koning en Zn., Rijnsburg, verguld; firma S. de Goede, Eist, goud; firma Goosen, Aalsmeer, goud; Weima Eve- leens. Aalsmeer, goud; M. Verhaar. Rijnsburg. klein goud; J. van Rootse- laar. Rijnsburg. verguld; A. Vletter. Rijnsburg. klein goud: B. Verbeek. Aals- t, klein goud; P. J. van Rijn. War mond. zilver: firma G. Borgman cn Zn., Aalsmeer, goud; N. J. van Os, Voorscho- erguld: H. Koene. Naaldwijk, ver guld; L. A. Hoek. Den Haag. goud; Hil- verda. Aalsmeer, goud met lof. Gisteravond heeft de NCRV-Radio- krant een gedeelte van de openingsplech tigheid uitgezonden. Radio Wereldomroep heeft opnamen gemaakt voor de Engels sprekende lan den. De toegangsprijs van de tentoon stelling bedraagt f 0,50. Bejaardensportvereniging Op initiatief van de directrice, mej Van der Sijs is in het Rijnsburgse be jaardencentrum opgericht de bejaarden sportvereniging ..Avondzon". Het ligl bepaald niet in het voornemen allerlei sportwedstrijden te organiseren. Men beperkt zich tot een uurtje heil gymnastiek. elke week op dinsdagmor gen. De heer S. van Gelderc. heilgym- nastiekleraar te Oegstgeest. zal de les sen geven in de conversatiezaal van „Avondzon". Ogeveer de helft van de bejaarden heeft zich als lid opgegeven Een penningmeesteresse is reeds be noemd. AR kiesvereniging In „Concordia" vergadert vanavond de AR kiesvei-eniging „Nederland en Oranje". De heer D. J. Brouwer te Kat- Zee zal spreken over Salvia Tranquillus Undis". Unilever: 1962 geeft 8 procent De raad van bestuur van Unilever N.V. heeft besloten over het boekjaar 1962 op de gewone aandelen een ïntcrimdivi- dend van 8 procent (onv.) uit te keren, dat verkrijgbaar zal zijn van 7 december af (met uitzondering van het interimdi- vidend op de te New York uitgegeven bewijzen var. gewone aandelen op naam dat verkrijgbaar zal zijn van 28 decem ber af). Het interimdividend over 1961 op de gewone aandelen van 5 shillings elk in Unilever limited bedraagt 5.70 pence of 9.50 procent (v.j. 5.68 pence of 9.47 procent). De interimdividenden Unilever N V. en Unilever Limited zijn overeenkomstig de bepalingen van de tussen de maatschappijen bestaande ega lisatie-overeenkomst gelijk in geldswaar de. LSB-afvahvedstrijden Rosdorff en Piket op eerste plaats Gisteravond is de derde en laatste ronde gespeeld in de finalevierkamp van de afvalwedstrijd van de Leidsc Schaakbond. We zagen de partijen A. Barxema—J. J. Piket en W. Ros dorffA. Smit. Bij het ingaan van de ze ronde had Barkema de beste kan sen omdat hij een half puntje voor stond op Rosdorff en Piket. Barkema heeft echter niet van deze kansen gebruik gemaakt, want hij zag geen kans tegen Piket enig voordeel te bereiken. Integendeel, langzaam maar zeker werd hij onder steeds zwaardere druk gezet. Uit de tactische verwikke lingen. die ontstonden, wist Piket toen de volle winst te behalen. Hiermee was deze verzekerd van minstens een ge deelde eerste plaats. Rosdorff kon bij winst tegen Smit nog met hem gelijk komen. Dit lukte de jonge Rosdorff: een cpeningsvoordceltje wist hij steeds ver der uit t? breiden en routinier Smit zag lijdzaam hoe zyn pionnetjes stuk voor stuk werden opgepeuzeld. Verrassend Dit prachtige resultaat van Ros dorff is ongetwijfeld het meest ver rassende van deze afvalwedstrijden, aangezien de jeugdige Philidor-spe- ler slechts in het vierde tiental van deze vereniging speelt. De eindstand van de finalegroep is nu als volgt: 1 en 2 J. J. Piket en W. Ros dorff, 2 pt: 3. A. Barkema 1% pt: 4. A. Smit >2 pt. Hierdoor is het noodzakelijk geworden, dat Piket en Rosdorff een match van twee partijen gaan spelen, om uit te maken of Piket definitief het P. Ooms-wisselschilderij in zijn bezit zal krijgen, of dat Rosdorff het een jaartje aan de muur mag hangen. Dr. S. Levie opvolger van jlir. Sandberg? Dr. Simon Levie. de Utrechtse kunst historicus. staat op de nominatie om de opvolger te worden van jhr. W, Sand- berg als directeur van het Amsterdams Stedelijk Museum. De officiële voor dracht aan de gemeenteraad is binnen kort te verwachten, aldus het Alg. Dag blad Zoals men weet. is over de opvolging van jhr. Sandberg per 1 januari 1963. al heel wat te doen geweest Er was vooral veel oppositie tegen de mogelijk heid, dat de Zweed Huiten aan het hoofd van het Stedelijk Museum zou komen te staan. L1SSE ,,De Bollenstreek" hield ledenvergadering Woensdagavond heeft de Ren- en Tour- vereniging „Bollenstreek" een ledenver gadering gehouden in „De Beurs" te Lisse. Egbert van 't Oever merkte in zijn openingswoord op, dat het seizoen weer zo goed als achter de rug is en dat een korte rustperiode gaat aanbreken. Eerst daags komt men tegen de club van Sas- senheim in het geweer. De voorzitter sprak .de vqns uit, dat men zal laten zien, dat de Bollenstreek rijden kan. De heer H. Silingerlaqd z^l voorts de wintertraining verzorgen, wat zeer wordt gewaardeerd. Zelfs Haarlem mers komen naar Lisse om onder zijn leiding te trainen. Getracht wordt spoe dig weer met de home-brainer te begin nen, waarschijnlijk bij de heer Cees Weijers te Hillegom. De voorzitter merkte op. dat de heer Slingerland bedankte en mer, naar een nieuwe tweede voorzitter moet uitzien. Na de pauze heeft de heer Metz uit Haarlem de „Willem Metzbeker" uitge reikt aan de kampioen van dit seizoen: Cock Stroombergen. Hij deed dit met een woord van aansporing alles in het werk te stellen om deze beker ook voor het tweede jaar te winnen. Cees Weijers kreeg een keurig W. Metz-vaantje aan geboden. Vervolgens hield de heer Metz een vraag_ en antwoordpraatje over dc tech niek van het rijden en gaf daarbij zeer waardevolle adviezen. Opening bejaardencentrum De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal op 30 november om half drie het Prot. Chr Bejaardencentrum „Rustoord" aan d«> Achterweg openen. Prol. Chr. Oudercnafdcllng Het bestuur van de landelijke Prot Chr. Ouderen Bond wil in Lisse komen tot oprichting van een afdeling van organisatie, waartoe men medewerking heeft gevraagd van de Chr. Besturen bond alhier. Woensdag 14 november on half vier wordt in „Salvatori" in d> Wagenstraat een oprichtingsvergaderin; gehouden, waarin zal spreken Bondi- secretaris H. Brouwer uit Groningen over het onderwerp: „Waarom een Lan delijk Protestants Christelijke Ouderen bond". Deze vergadering zal een gezel lig karakter dragen, o.m. wordt grati: thee geschonken. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom Fotoclub vergadert De Fotoclub „Bloembollenstreek" ver gadert vrijdagavond om acht uur in de filmzaal van het Lab. voor Bloembollen- onderzoek. waarin men eigen werk van de leden kritisch zal beoordelen. Dp uitslag van de vorige wedstrijd was l. dhr. H. van Nieuwkoop; 2. drs. A. F Slootweg; 3. dhr. W. Brederode. Biljarten in de bollenstreek De uitslagen van de teamcompetitie van het biljartdistrict De Bollenstreek van de K.N.B.B. luiden; Klasse C I: Oude HacenSoldaatje 44: De TurkVios 62; Amicitia— Oude Post 44. Klasse C II: Piet GijsDe Engel 62: PassageZeekant 80: SportDc Turk 4 4—4: De Turk 3—De Turk 2 4—4: LutoFlora 44: CentraalConcordia 6—2. Klasse C III: Piet Gijs 2Oude Haven 2 44; Amicitia 3Vios 2 8—0; De BeursVios 3 62; Amicitia 2Berg en Dal 62; Passage 2Royal Sport 3—5. Klasse C IV A: Concordia 2Luto 2 44; Oude Post 2Zeekant 2 44; Sport 2Flora 2 62: Soldaatej 2— Royal 62. Klasse C IV B: Luto 3Centraal 2 44: Oude Haven 3BVB 44: Vios -1 Zeekant 3 35: Concordia 3Amici tia 4 4—4. Klasse C IV C: Zeekant 5Amicitia 5 44: Zeekant 4Dc Beurs 3 44: BVB 2De Engel 3 26; Luto 4Pas- sage 3 4—4. Voorlichtingsavond De RIVIB (Reizigers- en Inkopers Ver eniging in Bloembollenbedf ij ra thoudt jaar ook voorlichtingsavonden over erse onderwerpen. Op donderdag 15 'ember om acht uur wordt een open bare vergadering belegd in de „Nachte gaal". De heer P. J. Waagmecster van de Land- en Tuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse zal spreken over: „De te verwach- resultaten bij de broei van bloem bollen in dit seizoen". gevangenisstraf justitie bij de Vier maanden heeft de officier v Amsterdamse rechtbank gistermid dag geëist tegen de ex-portier het Centraal Bureau voor Huisves ting in Amsterdam, de 48-jarige J. K. W. S. uit Purmerend, die gedu rende bijna anderhalf jaar van twee zakenlieden giften heeft aangeno men, omdat hij ze inlichtingen had verstrekt over mensen, die pas een zgn. bezichtigingskaart hadden te ruggestuurd. Een zakelijk trucje noemden beide zakenlieden deze door de officier van justitie als omkoping gekwalificeer de beloning, die de portier ongeveer 450 opleverde. De 52-jarlge reeds 13 keer veroordeelde M. M. Z. uit Amsterdam, (hans galvanl- seur, hoorde wegens omkoping vier maanden tegen zich eisen. De eis tegen zyn ex-werkgever, de 41-jarige meubel handelaar F. S. R. luidde drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelök (proeftijd drie jaar) en een boete van t 1000. Ruim 32 jaar was de nog nooit met de politie in aaraking gekomen ambte naar in dienst van de gemeente. De laat ste 2'-:- jaar was hij portier bij het C.B.H. Zijn voornaamste taak daar was woning zoekenden, die terugkwamen met een een zgn. bezichtigingskaart, naar een bepaald loket te verwijzen. De verdachte Z. zag eens wat de portier precies deed en had meteen zakelijke interesse voor de adressen teneinde klanten voor zijn werkgever-meubelhandelaar te kunnen werven. Wat was immers eenvoudiger dan meteen over meubeltjes te gaan pra_ ten met mensen die op het punt stonden een huis te gaan betrekken? Verdachte Z. maakte een babbeltje met de portier waarbij hij blijk gaf belangstelling te hebben voor de adressen van de geluk kigen. waarna in een nader gesprek de portier zich bereid verklaarde hem de adressen te versohaffen. De portier be schouwde het verstrekken van deze in lichtingen evenwel als een bereidwillig heid en de bedragen van f 10 tot f 20 die hij uiteindelijk voor elk lijstje ont ving, noemde hij een fooi. Te veel Aanvankelijk werkte de portier op deze wijze alleen samen met de plannen maker Z.. die op deze wijze zijn baas zoveel orders voor meubels bezorgde, dat deze zelfs eens verzuchtte, dat hij het niet meer aan kon. Bij Z. sneed het mes trouwens aan twee kanten, want de men sen die een woning hadden geaccepteerd, verkocht hij meubelen, terwijl hij de wei geraars aan adressen van leegkomende huizen hielp. Aan deze klanten vroeg hij voor zijn bemiddeling eerst f 50 en als zij het huls hadden geaccepteerd nog eens f 50. Toen de relatie tussen Z. en de meu. belhandelaar wegens een loonkwestie was verbroken, ging de meubelhandelaar op oude voet met de portier verder. Ruim anderhalf jaar duurde het con tact van de portier met R. cn Z. die vol gens de portier kind aan huis was bij het C.B.H. In mei jl. kwam de omkoping aan het licht en op zijn jubileumdag werd de portier aangehouden. L.S.B.-com petitie Rijiisbiug 2-Philidor: 2-8 In klaase 3B van de Leidse Schaakbond werd voor de tweede ronde de wedstrijd, Rijnsburg 2Phiiidor 4 gespeeld. De Leidenaren. die in de eerste ronde op het nippertje verloren, wisten zich met hun onervaren team volledig te rehabi literen. door een fikse 8—2 overwinning op de Rijnsburgers te behalen. Uitslag Rijnsburg 2Phiiidor 4: Jac NoortB. v. d. Reek 01; D. v. d. VijverJ. Barendse 01: D. Schone- veldE. van Niekerk 1—0: G. van Eg- mondJ. Vis 0—1; M. v. d. MeyF. Cor- nelissen 0—1; G. Kromhout—P. Wisse 01; P. HeemskerkL. Barendse 01; F. HeemskerkG. van Houten 10; C. v. Sts-rkenburgB. Merbis 01; H. v. d. WestenD. de Laaf 01. een plan gereed gekomen dat voorziet in de regeneratie van alle militaire oefenterreinen in Neder land. Voor zulk een terugbrengen in de oude toestand komen voorname lijk in aanmerking die terreinen waarop incidenteel of voortdurend met tanks of ander gemechaniseerd materiaal wordt geoefend. Op het ogenblik zijn er dat nog niet. maar in de nabije toekomst zal de land macht over in totaal negentien van dit soort terreinen elk van ongeveer 200 ha de beschikking moeten hebben. Di1 houdt verband met het feit dat geleide lijk aan de divisies van de krijgsmacht gemechaniseerd worden. Ze worden uit gérust met Frans AM-materieel, waarmet- het personeel zich vertrouwd moet kun nen maken. In het kader van dit regeneratie plan worden nu twee oefenterreinen op de Veluwe in vernieuwde staat ge bracht. Dat zijn de „Paalberg" op de Ermelose heide en de „Stakenberg" op de Elspeetse hei. Op de Elspeetse heide is men zo goed als klaar. Met de „Paal berg" is men nog bezig. De werkzaam heden moeten voor het nieuwe jaar zijn voltooid. Het probleem van de regeneratie van oefenterreinen is eigenlijk voor het eerst pas goed in de belangstelling van „defen sie" gekomen, toen zes a zeven jaar ge leden bleek dat „de Vlasakkers" en de Leusder hei beide oefenterreinen van de cavalerie zwaar beschadigd waren. Voor die terreinen werd toen een herstel plan opgezet hetgeen zoals bekend met veel succes is uitgevoerd. Van die tijd af is men zich intensiever met het probleem gaan bezighouden, vooral toen bekend werd dat de Nederlandse divisies gemechaniseerd zouden worden en er daardoor een groter behoefte zou ont staan aan die terreinen waarop met dat gemechaniseerd materieel geoefend kon Dc terreinen, waarover men in de toe komst moet kunnen beschikken, zijn er nog niet. Voor een deel zal dit probleem moeten worden opgelost door het verkrij gen van toestemming om met tanks te oefenen op die terreinen waar dit tot dusverre nog niet was toegestaan. Voor een ander deel zal men trachten nieuwe terreinen te verwerven. Daarbij wordt ook gedacht aan de polder Flevoland en aan het land dat zal ontstaan na inpolde ring van de Lauwerszee. Deze problemen worden onder meer bestudeerd bij de rijksdienst voor het nationale plan. Selectie KIS ZB Leidse waterpoloërs uitgenodigd voor O Ned. jeugdteam De jeugdige watcrpolospelers Inus Serct. Menno Diehl (leden van De Kleine Does uit Leiderdorp). Hans en Krik Parrel (Leidse Zwemclub), Joop Bodt, Bert Martijn, Kees v. d. Moolen en Gé Rol (allen van Dc Zijl) hebben van de Koninklijke Neder landse Zwembond een uitnodiging ontvangen om deel tc nemen aan de komende selectietraining voor d« jeugd te Amsterdam. Dc K.N.Z.B, zal uit de genodigden een ploeg selecte ren, welke het komende seizoen ieder weekend tc Amersfoort onder leiding van bondstrainer Dick Timmermans zal oefenen. OPGEHEVEN FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf Co» Fa. Modehuis Wealing. Rijksstraatweg ZO IS HET GOED: met een zoen voor de nacht. Slaap maar lekker. Slaap maar zacht. Onder een fonkelnieuw laken... En moeder weet wat ze moet doen om dat laken zo te houden. Mooi en wit en fris. Altijd. In OMO: zuiver wit poeder, met blauwe korreltjes voor een vol en tinte lend sop, met een zorgzame waskracht. Miljoenen kleine zuurstofbelletjes wervelen er doorheen. Zulk sop wast en bleekt tegelijk. Zulk sop maakt alles weer fris, weer wit! NIEUW, voor U een extra hulp. Nu OMO in Voordelig Gezinspak! Extra handig en voordelig. Met voldoende voorraad, voor ruim 14 emmers volop sop voor slechts f1.75. Om er goed van te profiteren

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15