Lucas (K.V.P.) wil toch nog kleine belastingverlaging Misdaad en liefde in Parij se sfeer Nederland niet achteraan op atoomgebied I Tt DE GROTE MUITERIJ BOUNTY nieuwe leedscue courant II donderdag 8 november 1962 Schaak-vraag 311 Hoewel wit in deze stelling een toren en een pion meer heeft, lijkt zijn positie niet rooskleurig. Immers, de loper op b2 mag niet spelen we gens Da2:t en mat op de volgen de zet. Ook de afsluiting van de loper diagonaal met d4 helpt niet, omdat wit na zwarts antwoord De2 kan op geven. Toch vindt de witspeler, de Italiaan Lucarelli, er iets op, waardoor hy niet alleen een nederlaag voor komt, maar bovendien zijn tegenstan der Carra de winst afdwingt. (Bo logna 1933). Dcdefgb Wit: Kbl, Dh7, Tdl en hl, Lb2, pi a2, b3. d3, e3 en h6. Zwart: Kb7, Da6, Tg2. Le5, pi a7, b4, t7 en d5. Opgave: Wit speelt en wint. Dain-vruag 310 Stand in het vorige probleem was als volgt: Zwart: 8. 16, 17, 18, 19, 23, 24, 35. Wit: 27, 28. 32, 33, 40, 42, 43, 47. Wit wint in de volgende zetten: 43—38, 35X44; 47—41, 36x47; 27—22, 13x27; 32X3, 23x43; 3—14, 47x29; 14x38!! met uiteindelijk na scherp spel: zwart schijf op 45; wit dam op 50. Kruiswoord-puzzel Hor. 1. adellijke titel, 5. onderricht, 7. zwemvogel, 8. soort, 10. gemeente in Gelderland, 11. deel van een boom, 12. rivier in Italië, 13 scheikundig ele ment fafk.), 14. familielid, 15. water in Z.-Holland, 16. lichaamsdeel, 17. soort hond, 18. iedere, 20. Europeaan, 21. paard, 22. vet der melk, 24. boom, 25. jongensnaam, 26. muzieknoot, 27. natuurlijk waterbekken, 28. aanwijzend voornaamwoord, 29. kopelriem voor jagershonden, 30. gemeente in N.-Bra- bant. Vert. 1. dorp in Gelderland, 2. ver- itand, 3. dorpje onder de Overijsselse gemeente Gramsbergen, 4. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 5. maling, 6. boom, 8. teken in de dierenriem, 9. soort gebakje, 11. jongensnaam, 12. vrucht, 14. vreemde munt, 15 traag, 16. byl, 17. kan men iets in bewaren, 19. niet vast, 20. Europeaan, 22. lichte- bedwelming, 23. lichaamsdeel, 25. steen, 26. spijstafel, 27. voornaam woord, 28. lidwoord. Oplossing vorige puzzle: Hor. 1. kerker-eva, 2. oven-moker, 3. Eede-mos-st„ 4 tree-Est-d.i., 5. San- pree-Rs., 6. plaid-er-Ee; 7. as-R.D.-Em- den, 8. al-a.e.-Isère, 9. rakelings. Vert. koets-paar, 2. ever-als-la, 3. reden-arak, 4. kneep-idee, 5. emmer- Deil, 6. roos-Eem-si, 7. ekster-den, 8. Vesdre-erg, 9. artis-en-es. Geringe stijging werkloosheid De geregistreerde arbeidsreserve van mannelijke werknemers was per eind ok tober 22.700. Het aantal werkloze man nen is daarmee in de maand oktober met ruim 1300 toegenomen. Het vorig jaar was er in deze maand een soortgelijke ontwikkeling, toen steeg het aantal werk loze mannelijke werknemers in deze maand van 21.600 tot 23.000. Het aantal werkloze vrouwen ls in de afgelopen maand gedaald van 6300 tot 5900 (vorig jaar oktober van 5300 tot 5000). Het aantal openstaande aanvragen naar mannelijke werknemers is in oktober ge daald van 89.700 tot 84.100. voor vrou welijke werknemers van 37.300 tot 35.600. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen kwam praktisch geheel voor in de beroepsgroepen bouw, landbouw, horeca en losse arbeiders en vindt zijn oorzaak in het geleidelijk aan aflopen van de seizoenwerkzaamheden. Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve on derging in oktober dan ook geen veran ring.. Marineschepen naar Ned. Antillen Binnenkort zal de bevelhebber der zee- strijdkrachten, tevens chef van dc rinestaf een bezoek brengen aan de Ne derlandse Antillen voor besprekingen. Reeds gemeld is dat de minister van fensie. van 14 tot 25 november een roek aan de Antillen zal brengen. De derzeebootjager Rotterdam zal ze maanden lang de Antillen bezoeken tat ligt in de bedoeling vrij spoedig tweede wachtschip naar de Antillen te r«nden, waar de marine thans de be schikking heeft over het fregat Van Bewyck. Hulde voor minister Zijlstra TS er geen reden om nog gedurende de zittingsperiode van dit kabinet een belastingverlaging in te voeren, die alleen maar een aanpassing van de tarieven is, bedoeld om het progressie-effect te neutraliseren? Deze vraag stelde de K.V.P.-er dr. Lucas gisteravond in de Tweede Kamer aan minister Zijlstra tijdens de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1963, de laatste begroting van het kabinet-De Quay. Dr. Lucas begreep, dat een grote belastingverlaging in '63, die de toekom stige ruimte zou „opsouperen", niet past in het beleid van de minister. Hij achtte het evenwel niet uitgesloten dat een aanpassing van de tarieven der loon- en inkomstenbelasting, voorzover die geen beslag op de ruimte legt, ook voor de bewindsman aanvaardbaar is. Een dergelijke fiscale troostprijs zou misschien enigszins de teleurstelling kunnen verzachten die dr. Lucas voelde over het feit, dat in de zittingsperiode van dit kabinet de totale belastingdruk praktisch niet is verminderd, wat mi nister Zijlstra zelf heeft toegegeven. De K.V.P.-er geloofde, dat een verlaging van de belastingdruk nog vóór de zo mer van '63 uit budgettair oogpunt zeer wel mogelijk zou zijn, gezien b.v. het voordelig saldo van de gewone dienst. Voor overbesteding was hij niet erg bang. Minister Zijlstra echter meent dat, gezien de bestaande hoogconjunctuur er tot eind '63 geen ruimte voor belas tingverlaging is. Dr. Lucas zag in, dat dit standpunt past in het ministeriële beleid, en al was hij het met dit beleid op verschillende punten niet eens, hij meost erkennen dat de daden van de bewindsman in overeenstemming zijn met diens woorden. In de Miljoenennota voor '63 schrijft de minister, dat de tijd van vier jaar eenvoudig te kort is geweest om een verlichting van de totale belastingdruk te verwezenlijken en dat het streven dit kabinet naar structurele belas tingverlaging over een langere periode z. door een volgend kabinet) moet worden voortgezet. Tegen deze uitlating had dr. Lucas bezwaar. Als minister, zo redeneerde hjj, moet men z'n belasting beleid nu eenmaal op een normale vier jarige parlementaire periode instellen. Want welke garantie heeft de belasting betaler. dat dit beleid ook inderdaad een langere periode zal worden voortgezet? Wie zegt dat de opvolger de minister dit beleid zal continu- Formidabel Ongerust toonde de heer Luacs zich over de formidabele stijging van de rijksuitgaven die de begroting voor '63 te zien geeft. Hij betreurde het, dat de regering er niet in is geslaagd de toe neming van de directe overheidsbeste dingen relatief te doen achterblijven bij de structurele groei van het nationale inkomen. Nu in een tijd van hoogcon junctuur niets terecht is gekomen van het streven de overheidsuitgaven zo laag mogelijk te houden, geloofde de heer Lucas niet. dat in een tyd van depressie belastingverlaging zal kunnen wor den ingevoerd. Zyn enige hoop was. dat prof. Zijlstra dan nog minister zal zijn De algemene financiële en economi sche situatie van vandaag besprekend wees dr. Lucas o.m. op het dalend winst niveau van het bedrijfsleven en op het (te) lage peil van de binnenlandse in vesteringen in vaste activa. Hij achtte hier een duidelijke waarschuwing op haar plaats. De cijfers t.a.v. de investe ringen zijn vooral verontrustend als men denkt aan de opvang op de arbeidsmarkt van de naoorlogse „geboortegolf". Wel ke maatregelen denkt de regering te ne men Ook de heren Van der Mei (c.h.) en Van Dis (s.g.) maakten zich zorgen over het lage investeringspeil. Het betoog van de heer Lucas was ln vele opzichten kritisch, maar ten aanzien van minister Zfjlstra toch minder strijd lustig dan men van hem gewend ls. Het beleid van deze bewindsman had hü op tal van ponten graag anders gezien, maar dit weerhield hem niet de minis ter holde te brengen „voor zijn onver droten arbeid voor het stoffelijk weizjjn van ons volk en voor de sublieme wijze waarop hü zijn beleid heeft verdedigd". Wijzen wij nog even op de merkwaardi ge divergentie tussen enerzijds de me ning die de K.V.P.-er Blaisse vorige week verkondigde, nl. dat een belas tingverlaging achterwege zou kunnen blijven ten behoeve van de Nederlandse hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen, en anderzijds het pleidooi van dr. Lucas voor een aanpassing van de belastingtarieven in '63 Waardering De financiële specialist van de c.h.- fractle, drs. Van der Mei, had waar dering voor het beleid van de afgelo pen periode. De regering heeft de wind meegehad, maar de conjuncturele ont wikkeling is haar niet boven het hoofd gegroeid. Voor de toekomst moet vol gens de heer Van der Mei het beleid worden afgestemd op het „afzakken" van de conjunctuur als de meest waar schijnlijke ontwikkeling. Het verheugde de c.h. spreker, dat de regering het streven naar verlichting van de belastingdruk concreet in haar beleid heeft ingebouwd. Bij de komende kabinetsformatie zal dit punt In het overleg moeten worden betrokken. Over de mogelijkheden tot belastingverla ging in de naaste toekomst was de heer Van der Mei echter niet optimistisch ge- Voorwaarde voor verdere verlaging is, dat de stijging van de overheidsuitgaven relatief achter blijft bij de structurele groei van het nationale inkomen. De heer Van der Mei bewijfelde of dit zal gelukken. Even sceptisch stond hij tegen over de mogelijkheid om via een groter beroep op de kapitaalmarkt tot verla ging van de belastingdruk te komen. Voor de a.r. fractie werd het woord gevoerd door de heer Van Eijsen. Hij was het eens met minister Zijlstra, dat ook in de toekomst het beleid, voorzover dit gericht is op verlichting van de zware belastingdruk, moet worden voortgezet, waarbij uitgavenvermeerdering en be lastingverlaging als gelijkwaardige groot heden tegen elkaar dienen te worden af gewogen. Uit een oogpunt van rechtvaar dige verdeling der lasten behoort deze afweging zo zorgvuldig mogelijk te zijn. .liet is de verdienste van dit kabinet geweest, dat het dit steeds zo heeft ge zien", aldus de a.r. spreker. Hij infor meerde naar de grootte van de bud gettaire offers die een verdere belas tingverlaging zal vergen. Ook vroeg hij om een nadere uiteenzetting over mo gelijkheid tot financiering van begro tingstekorten door leningen, een punt dat mede in verband met het streven naar belastingverlaging de aandacht van vele sprekers had. Het totaalbeeld van de begroting voor '63 vond de heer Van Eijsden niet on gunstig. Voor het structurele begrotings beleid had hij veel waardering. Er ont staat meer duidelijkheid over de te vol gen gedragslijn. De moeilijkheid is ech ter. dat de norm van de regering welijks nog afwijkingen in de begroting toestaat. Maar zelfs het beste structu rele begrotingsbeleid kan niet voorko men, dat zich omstandigheden kunnen voordoen die afwijkingen van die r onvermijdelijk maken. Me tandere w den: er moet ruimte overblijven voo williging van wensen van het parlement en voor herwaardering van verschillen de begrotingsposten. De S.G.P.-fractieleider ir. Van Dis vond de conclusie, dat prof. Zijlstra niet meer terugkeert als minister, voorbarig. Ook als er in '63 een kabinet met P.v.d.A. komt, zou hij daar goed in pas sen, want de bewindsman is persona grata bij de socialisten, die hem als progressief" beschouwen. Ondanks verschil van inzicht had de heer Van Dis wel waardering voor prof. Zijlstra, al verweet hij hem nog eens zijn houding bij de voetbaltoto. De S.G.P.-woordvoerder deelde de teleur stelling van de heer Lucas over het uitblijven van een reële verlaging de belastingdruk. Op het hoge peil de rijksuitgaven (en met name op het aandeel daarin van de subsidies voor dans, toneel, sport, televisie enz.) had hij ernstige kritiek. Volkomen onjuist achtte hij de Nederlandse bijdrage aan de ont wikkeling van N. Guinea. Er bestaat geen enkele waarborg dat dit geld niet door Indonesië zal worden misbruikt. De hulpverlening aan de ontwikkelingslan den moet volgens spreker aan het parti culier initiatief worden overgelaten. Dit zou door belastingverlaging hiervoor de nodige ruimte moeten krijgen. De pacifist Lankhorst bleek zich mogelijk te kunnen verenigen met de stelling van de regering, dat de rijksuit gaven minder behoren te stijgen dan het nationale inkomen. De algemene finan ciële beschouwingen zouden vandaag worden voortgezet. Vanmiddag zijn de heren Peschar (soc.) en Van Leeuwen 'lib.) aan het woord geweest. Daarna antwoordde minister Zijlstra. Leraar vindt nieuwe soort textielverf uit De heer J. B C. Vos uit Waalre. leraar textiel technologie aan de Aka- demie voor Industriële Vormgeving Eindhoven heeft in Amsterdam nieuw soort textielverf geïntroduceerd die de eigenschap heeft dat de stof waarop ze wordt aangewend soepel blijft en dat het weefsel, waarmee ze zich verbindt, gewassen, gekookt en ge streken kan worden zonder dat de kleu- daarvan hebben te lijden. Een tal deskundigen en genodigden konden zich hiervan overtuigen door zelf met de verf op katoen te experimenteren De heer Vos, wiens liefhebberijen be halve muziek ook scheikunde is. heeft deze verf uit reeds bestaande textielver ven thuis ontwikkeld. Waterman komt op 26 november Het laatste schip met Nederlandse mili tairen uit Nieuw-Guinea, de Waterman, wordt 26 november in Rotterdam ver wacht met 900 man, waarvan 600 te Hol- landia aan boord gingen en de anderen te Biak Dan zal nagenoeg al het Neder landse militaire personeel zijn terugge keerd. Tot midden november worden ook militairen met chartervliegtuigen terug gebracht en daarna zal nog slechts een klein aantal met lijnvliegtuigen terugke ren. De Waterman brengt ook orchideeën uit de Nederlandse cultuurtuin op Nieuw- Guinea mee als geschenk voor H.M Ko ningin Juliana. Veertig mille zoek In de loop van 1961 en 1962 zou de 48- jarige varkenshandelaar B. B. uit Mar- kelo zich f 40.000 hebben toegeëigend met oplichting, verduistering en flesse- trekkerij ten nadele van landbouwers o.a. in de omgeving van Markelo en Deven ter. Aan zijn praktijken is een eind ge maakt doordat de rijksrecherche te Al melo ingreep en B. arresteerde. Van het geld is niets meer over. B. beweert dat het allemaal in zijn varkenshandel ls verdwenen. Prins bekommerd over wildstand Aan een feestmaal te Londen van het internationale fonds voor wildbescher- ming heeft prins Bernhard, de voorzit- I ter van het fonds, gezegd dat de tuur overal in een noodtoestand keert. Als de uitroeiing voortgaat, zei i hij, zal er op den duur misschien alleen nog een woestijn vol plastic, beton elektronische robots zijn, met de me en enkele huisdieren als enige levende wezens. „U zult misschien denken dat het sentimenteel is zich druk te maken over het mogelijk uitsterven van zeldzame aap met een onuitspreekbare j naam, maar ons gehele levenspatroon f zal veranderen als dit maar zo voort J gaat. Als er niets tegen gedaan wordt, zal misschien ook de mens eens uitster- j ven", aldus prins Bernhard. De hertog van Edinburgh stelde de uitroeiing van een diersoort gelijk aan de vernietiging van een uniek kunst werk. Sinds 1900, zei hij heeft de mens gemiddeld een diersoort per jaar uitge- Protestvergadering van liet KNLC comité houdt de volgende week vrijdag. 16 november, in twee gebouwen in Den Haag. het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen en de Dierentuin, protest- vergaderingen tegen het landbouwbeleid der regering. Sprekers zullen zijn ir. C. S. Knottne- rus. voorzitter van het K.N.L.C., de heer H. J. Muntinga, voorzitter van de ak kerbouwcommissie van het K.N.L.C., de heer J. L. Nysingh, voorzitter van de veehouderij commissie van het K.N.L.C, de heer G. M. Lambers, die speciaal de toestand der gemengde bedrijven zal be spreken. Televisiespel vanavond Wie vanavond het door de AVRO niemand er werkelijk in 2»! eeloven. aangeboden televisietoneel wil be- behoeft.-en «r d» niet .TM op te winden dat het kwaad goed ge- kijken, moet er kennelijk „een praat uord, cn lllcs mln o1 „„r beetje tegen kunnen" en geen nei- rook opgaat. ging tot moraliseren vertonen. Overduidelijk is het, dat men alleen Want het spel „Vertrouwt U maar wordt uitgenodigd zich te i met de voorgeschotelde dwaasheden, dikwijls beetje naar de pikante zyde ge trokken, zoals dat in het Franse blij- U weet nu dus zo'n beetje, wat u aan televisietoneel vanavond staat te wachten. De rolbezetting doet het wel goed spel verwachten en het zal ervan de kinderen vóór 9 uur naar bed stuurt, afhangen welke kant de regie uitgaat: wanneer u zelf wilt kijken, want voor naar het dolkomische of naar het kinderogen en -oren is de voorstelling quasi-serieuze. beslist niet geschikt. u behoeft echter niet naar dit Het verhaal speelt zich af in een spel te kijken, u kunt ook de radio gentleman- aanzetten. Dan kunt u bij de NCRV luisteren naar de marinestrip „Recht maar op mij", een vertaling door Alfred Pleiter van „Faites-moi gelijkheden confiance" geschreven door Michel Duran is een typisch Frans blijspel, ^el^schering waarin men alles doet „voor J~ pret" en het verder niet al te nc neemt. Het lijkt ons wel juist. omringd zijn door charmante vrouwen die al of niet op de hoogte zijn van hun streven: het beroven van een bank die zwaar gaat van het geld. Jeanne Verstraete is de heel keuri ge mevrouw, die onderdak heeft ver leend aan Leo de Hartogh in de rol van de aartsmisdadiger Léon Achille, die het gesoigneerde hoofd is van een merkwaardige bende. Merkwaardig van samenstelling voornamelijk, want men treft er fraaie heren en onderwereld figuren in aan. Tussen deze mansper sonen bevindt zich ook de traditionele station in Andover (V.S.) heeft zich hangoor, die bovendien nog in de eigen ontploffing voorgedaan doordat die gaat" en naar de Steravond of bij de AVRO naar een Weense uitvoering van Mozart's opera „Cosi fan tutte" met o.a. Elisabeth Schwarzkopf. Er is dus keuze ge noeg. Ontploffing in Telstarstation In de controlekamer x Radio DIT EMBLEEM in do otalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborqcertificaat. kring „nite te vertrouwen" is. De schrijver heeft de bedoeling ge had zijn publiek een heleboel sensatie voor te zetten in dolle scènes, span ning, geheimzinnigheid, dreiging en wat dies meer zij. maar een echt rauw misdaad-stuk mocht het bepaald kerd en het Telstar-relais ligt voorlopig niet worden. toch stil. Daarom heeft hü zijn boeven lief- Het zal eind december worden, eer de hebbende harten gegeven en nog een satelliet weer in een zo gunstige posi- knagend geweten erbij en heeft hü tie komt, dat Amerika en Europa haa* de dames omhangen met charme sociaal gevoel. varmingsketel uit elkaar sprong. Er werd grote schade aangericht onder de kostbare apparaten en instrumenten en het zal verscheidene weken duren voor dat alles hersteld is. Veel zorgen baart een en ander niet, want de apparatuur was goed c parlementsredactie) het gebruik van de kernenergie, zei de minister van economische zaken, drs. De Pous, gistermiddag in de Tweede Kamer, toen daar het debat over het ontwerp- Kernenergiewet en- de -Nota inzake de Kernenergie werd voortgezet. De minis ter noemde enkele projecten, die de ko mende vier jaar tot afronding kunnen komen. Met de hoge-fluxreactor in Petten zal, bij de uitvoering van de bestralingsex perimenten, een grote bedrijfservaring zijn opgedaan. Het ultracentrifugepro- ject zal zodanig gevorderd kunnen zijn, dat de bouw van een proeffabriek voor de produktie van verrijkt uranium kunnen worden overwogen. Aan het eind F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 BANKIERS ANNO 1839 -VERMEER Ö- Co. BANKBOEKJES Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenbosch, H.Steenweg 27-31,tel. 22321, giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT 77 „Verbrand, meneer, daar ginds op de klippen van de Bounty Baai. Ja, het is een lang en somber verhaal. Maar ik wil het u wel vertellen...." Oliver was opgesprongen zodra hij de naam van het schip had opgevangen. Nu riep hij, „Ik ken het hele verhaal nauwkeu rig. Ik heb de beide boeken van kapitein Bligh gelezen. Maar zei u niet. dat u Adams heet? Er was geen Adams aan boord van de „Bounty". Hoe zit dat?" Adams antwoordde rustig. „Ik heet John Adams, mejieer. en ik ben uit Londen afkomstig. „Op de ..Bounty" heb ik als Alexander Smith aan gemonsterd. omdat ik iets op mijn kerfstok had „Alexander Smith!" riep Oliver. „Dus u bent „Dolle Jack"? Daarom noemen de jongens u Alex -- nu begrijp ik het". „Maar u had het over boeken. Hebt u boeken van kapitein Bligh gelezen? Leeft hij dan nog? Is hij niet in de Zuidzee verdronken of door kan nibalen verslonden met zijn achttien man nadat wij hem bij Tofoea van boord hadden gezet? Ach, het was een gruwelijke misdaad, waaronder ik nog lijd. Vertelt u mij, wat weet u van hem af"? „Bligh is nog in leven", zei Oliver, „en heeft het inmiddels waarschijnlijk all tot admiraal ge bracht. En het grootste deel van de bemanning heeft Engeland bereikt...." „Het is mij een grote vreugde," riep Adams ont roerd. terwijl hij eveneens ging staan, „dat ik dit nog beleven mag. Als mister Christian dat maar had geweten hij zou zijn schuld lichter hebben gedragen." Kapitein Folger legde de muiter de handen op de schouders. „Gaat u weer zitten, meneer Adams, dan zullen wij u vertellen wat wij zelf weten. Overigens kunt u meer vertellen dan wij. Het is me nog alsof ik droom: het raadsel van de „Boun ty" opgelost! Jaren aaneen heeft het Engeland en de zeevarende wereld in spanning gehouden, tot de grote oorlog uitbrak en de Britse Admiraliteit andere zorgen kreeg dan het opsporen van een stuk of wat muiters", S. OP DE door GÜNTER SACHSE HET VERHAAL VAN JOHN ADAMS „Het is niet vroeg meer, meneer. De maan is in zee al ondergegaan. Het moet over twaalven zijn. Misschien is het beter, dat ik morgen verder ver tel. U zult wel moe zijn en behoefte aan slaap hebben. Of ik moe ben? Nee, en ik zou nu ook niet kunnen slapen. Ik ben niet bijgelovig, Sir, maar in deze uren zijn de doden voor mij tot le ven gekomen. Ik zie hen voor mij, ik herken hun gezichten ik blijf nog wat bij het vuur zitten om met hen te praten. „Ja, goed, Sir, als u ook wilt blijven, is mij dat een genoegen. U ook, mister Oliver? En de ande ren? Ja, het is een heerlijke nacht. De zomernach ten zijn hier wonderbaarlijk mooi, als de passaat zingt en de branding ruist. Gooi nog wat hout op het vuur. jongens, goed zo". „De vrouwen willen wel gaan slapen. Nee. zo niet weggaan, wens de heren goede nacht. Die grote vrouw daar. Sir, niet dat voorname postuur, is mevrouw Christian. Nog altijd knap, vindt u niet? Kom. Maimiti. geeft de kapitein een hand. En dit is mevrouw Young kom eens hier, Susannah. U zou niet zeggen dat zy al een zoon van veertien heeft, nietwaar? Dat is George u kent hem al, hij is u in de baai komen begroeten. Wat zegt u? Dat meisje, dat zoveel op hem lijkt? Of dat een dochter van haar is? Welnee, dat is haar zusje, kleine Susan. Die was nog geen jaar oud toen wij van Tahiti weg gingen. Ja, zo zien zij eruit als zij jong en fris zijn, wat jij Oktober? Krijg maar geen kleur, jongen! Die twee zijn het eens geworden en de jongen van Christian gaat binnenkort met haar trouwen. Ja. hij is de oudste zoon van Christian En dit is Sarah, mijn lieve vrouw. Onze dochter Hanna kent u al en dit hier is George, onze zoon „Nee, de jongens gaan slapen. Sarah Zij heb ben een drukke dag voor de boeg; morgen moe ten zij water naar het schip brengen en de bran ding is verraderlijk Wat. Oktober? Wil jij op blijven? Nou, vooruit, je bent ook haast een man. Blijf dan maar cn pas op het vuur. Eenmaal moet je het toch weten en misschien is dit wel een ge schikt ogenblik. Goede nacht, kinderen. Goede nacht, Sarah wil jij vanavond het gebed uit spreken?" „Ja. Sir, de wind zingt in de palmkruinen, zo als vroeger in het want van de „Bounty". Als ik hier zit en naar wind en zee luister krijg ik vaak het gevoel, dat ik nog aan boord ben. Hoe ver was ik gekomen. Sir? O ja. Wij voeren dus nog dezelfde nacht uit de Matavaibaai weg ik meen, dat het de 22e september 1789 was Mister Chris tian had de ankertouwen gekapt, zodat ons ver trek aan land niet zou opvallen; misschien ook wel om te voorkomen, dat sommigen aan boord zich zouden bedenken. We hadden vee en planten in het ruim alles wat we van Toeboeai mee terug genomen hadden, we hadden voldoende wa pens, kruit en kogels en het ontbrak ons niet aan gereedschap en materiaal. „De navigatie viel niet mee, want er waren maar negen zeelui meer aan boord: mister Chris tian. onze commandant, mister Young, die hem bijstond, constabelsmaat Mills en de matrozen Williams, Quintal, McCoy en Martin. Ten slotte tuinman Brown en ik". (Wordt vervolgd van de periode zou misschien ook reeds kunnen worden gedacht aan de bouw van een kleine, op industriële schaal werkende, suspensie-reactor. De ontwikkeling van de scheepsreactor zal dan zijn voltooid. Wellicht zal het mogelijk zyn, deze reactor te plaatsen in een nucleair schip, waarvan de bouw en exploitatie in het kader van de Euro pese Gemeenschap voor Atoomenergie. (Euratom) of van de European Nucleair Energy Agency kan plaats hebben. Dit reactorproject kost f 17 min. Ten slotte zal een aanvang zijn ge maakt met de bouw van de 50 megawatt centrale door de Samenwerkende Elek- triciteits Producenten. Deze centrale komt in dc omgeving van Tlel en kan in 1967 zijn voltooid. De heer De Pous gaf ook een opsom ming van de projecten, die al op gang zijn gekomen: het Reactor Centrum Nederland, dat in het komende jaar in zijn huidige opzet praktisch voltooid zal zijn: het Reaktor Instituut Delft, dat in het begin van het volgend jaar over de hoger-onderwijsreactor zal beschik ken, het Instituut voor Toegepaste Atoomenergie in de Landbouw te Wage- ningen, dat het volgend jaar over alle nodige instrumenten zal beschikken, en ten slotte het Instituut voor Plasmafy sica, dat inmiddels geheel in bedrijf is gekomen. Minister De Pous wees erop, dat de overheid in toenemende mate geldsom men beschikbaar stelt voor de ontwikke ling van de kernenergie. Het volgend jaar ontvangen de nationale instellingen t 47 miljoen en de internationale orga nisaties f 28 miljoen. De minister meen de, dat als alle plannen zich ontwikke len zoals is geschetst, Nederland op atoomgebied een alleszins aanvaardbare plaats zal hebben ingenomen. Stralingsge vaar Nadat minister Cals had uiteengezet, dat ons land op het terrein van het we tenschappelijk onderzoek evenmin een achterstand heeft, ging minister Veld kamp nader in op het stralingsgevaar, dat het gebruik van splijtstoffen mee brengt Hij noemde een serie maatrege len, nationaal en internationaal, die erop zyn gericht, het gevaar van radio actieve straling te voorkomen. Ook ten aanzien van de bedrijven is reeds veel voorlichtend werk gedaan. Iedere straling kan ten aanzien van de erfeiykheid gevolgen hebben, zo zette hü uiteen. Uit onderzoekingen in Hi roshima en Nagasaki is niet gebleken, dat moeders, die aan straling hebben blootgestaan, misvormde kinderen ter wereld brachten. Wel zün gevallen ge constateerd. waarin de vrucht afstierf of onvruchtbaarheid intrad. Dr. Veldkamp sprak bü herhaling als zijn mening uit, dat de ontwikkeling met de grootste waarborgen moet worden omgeven. ..Wij moeten rekening houden met het feit. dat thans genomen beslis singen over tientallen jaren doorwerken en de toekomstige generatie kunnen raken". De minister wees op de nood zaak van internationaal optreden tegen stralingsgevaar. Overigens zijn in ons land slechts eenmaal, in 1957. radio actieve stoffen uit het buitenland be- Ook röntgenonderzoek is niet onge vaarlijk, zei de minister, en hij deelde het standpunt, dat het aantal onderzoe kingen, waaraan met name leerlingen onderworpen (kunnen) worden, zoveel mogelijk moet worden beperkt De heer Posthumus (soc) vroeg nog welke veiligheidsmaatregelen zullen worden genomen in verband met het ko mend bezoek van het Amerikaanse atoomvaartuig „Savanna" aan Rotter dam. Minister Veldkamp antwoordde, dal de Commissie voor de Atoomenergie voor dit bezoek dezelfde procedure zal volgen als ta v. de stichting van kern reactoren te land. De Kamer heeft ten slotte zonder hoofdelyke stemming het ontwerp- Kernenergiewet aanvaard nadat daarin nog een enkele wyziging was aange bracht. r tegelijk kunnen benaderen. NTS-foram over miljoenste huis Vanavond, na het televisiespel van do AVRO, zal de NTS een uitzending ver zorgen gewijd aan het gereedkomen van de miljoenste woning in Nederland na de tweede wereldoorlog. Een forum onder voorzitterschap van burgemeester J. J. G. Boot uit Hilver sum zal over dit onderwerp van ge dachten wisselen. In het forum hebben zitting de heren E. Doorn, directeur van volkshuisvesting in Gelderland, dr. A. Hendriks, directeur van het Ec. Insti tuut voor de Bouwnijverheid, J. En- sink uit Maastricht, bestuurslid van het Kath. Instituut voor de Volkshuisves ting en D. Nijhuis, aannemer te Rijssen, T&aetccr vanavond Geestelijke liederen 19.30 I 22.40 Avondovt 23.00 Platenniei hoor, literair p Hilversum II. 2 Salzburger Fest e' °DsIfzbu'r*ei ODera (2 ;ber 23 00 Sportacti 23 30 Vers in het gc- Nws, meded liteiten 23.10 gram 23.55—24.00 Nws. WtM' vanavond AVRO: 19 30 De één-miljoenste woning, locumentaire. NTS: 20.00 Journaal. VVRO: 20 20 In AVRO's televizier 20.30 Programma voor morgen /cging 8.00 Nws 8.16 Lichte n 8.50 V d huisvrouw 9.35 Wateretan- 9 40 Schoolradio 10.05 Klass en mo- ïe meesterwerken uit de Franse mu iliteratuur 10.35 Lichte gram 11.00 V d 11.50 Als de lezing 12.00 Middagklok- 12.30 Meded >odklok 12.04 Li 3.45 V d •rouw 14.00 Klass gram 14.35 Moderne ram 15 00 Schoolradio 15.30 V d zieken 6.30 Wij stellen u voor: sopraan indacht. ilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd- 7 23 Lichte gram (om 7.35 Van de rpagina, praatje) 8.00 Nws 8.18 Lichte VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 •rs 11.15 Fluit en piano: mo ll.40 Hammondorgelspel. AVRO instrumentaal kwintet 12.20 Helicon, bespreking van letterkundige en culturele verschijnselen 14.40 Kerkorgel- concert 15.00 Licht kwartet met zangso- listen 15.15 Dieren in en rondom het huis, progr i en 18.00 Nws 18 15 Licht angsolist 18 50 Onder het mes, praatje. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Frcudig beg (Mars cn K. c. BeglUckt t wir die edle Heimat inder Orkest helm bin lch in Wilhelm Pitz. 3 Bnyreuther Festspieli uit ..Lohengrin", a. trüben Tagen (Droom van Elsa), Hilde Zn dek. sopraan. Weens Svmphonle Or kest olv Rudolf Moralt. b. In ferncm Phil harmonisch Orkë Herbert van Karajan. 3 fC 3HugoPer' II. Ri- Hellwlg. Ira Maianluk bedrijven op tekt mannsthal, Judith Hilde Gueden la Casa. Walóer mann. Karl Kolowratnik. George London. Phllharmonlseh Orkest van Wenen. Diri- mota. Lisa Edel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11