mm Kruistocht tegen communisme Raadsel rond ondergang Nederlandse coaster J. A. Pengel (uit Suriname): Gunstig oordeel regering over de loonadviezen? Sensationele redding van vergane treiler A.Y.R.O. directie krijgt toch van 3 man Vijf man van Rana kwamen in de Hoek Hoe is schip lek geraakt DE GROTE MUITERIJ BOUNTY TNE HEER J. A. PENGEL, voorzitter van de Nationale partij Suriname U en vakbondsleider, waarschuwt dat het communisme de kop opsteekt in de Caraïben en in de onderontwikkelde en zwarte delen van Zuid- Amerika een vruchtbare voedingsbodem zal vinden, wanneer men niet tijdig daartegen afdoende maatregelen neemt. J. A. PENGEL waarschuwing Landbouw vraagt hogere garantie prijs voor melk (Van ore soc.-econ. redactie) In het overleg tussen minister Marij- nen en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is van de zijde van het bedrijfsleven voor het nieuwe melkprijs jaar van 1 november 1962 tot 1 november 1963 een melkgarantieprijs voor de vee houders gevraagd van f 28 per 100 kg voor de totale produktie. Over het af gelopen jaar gold een prijs van f 28.10 per 100 kg. maar deze garantie gold toen slechts voor een produktie van 5.1 mil jard kg. De totale produktie was echter meer dan 6 miljard kg. zodat de garantie over het afgelopen jaar omgeslagen over de totale produktie slechts f 26.10 be droeg. Tegenover de gevraagde garantie, prijs van f 28, voor het nieuwe melk prijsjaar betekent dit dus een aanmerke lijke stijging. Met deze stijging van de garantieprijs beoogt de landbouw de sterke daling van de inkomens voor de boeren in de afgelopen jaren gedeeltelijk ongedaan te maken. Het Landbouwschap streeft ernaar het opbrengst-niveau van de gegarandeerde produkten met acht procent op te trekken en de lonen van de landarbeiders met tien cent per uur te verhogen. Of dit allemaal mogelijk is, lijkt ons zeer de vraag, omdat dergelijke ingrij pende verbeteringen ongetwijfeld prijs verhogingen zullen inhouden voor de Nederlandse consument. Service). Brcestraat "39. Leiden. Geëindigd: A J Drenth. W. de Zwager- laan 47. Leiderdorp: H W Vis (INVO). Kerkstraat 3. Den Haag: A Strating (Inte rieur Modern). Prinsengracht 66a. idem. De heer Pengel is bang. dat de Neder landse regering het gevaar van het toe nemende communisme in Suriname on derschat De strijd moet een zaak van het gehele Koninkrijk zijn, ook al omdat Surinames handen in het buitenland ge bonden zijn. Daar mag Suriname immers niet autonoom optreden. In Europa heeft het communisme de laatste tijd niet veel kans op uitbreiding. Het heeft toen zijn werkzaamheid naar Afrika en Azië verplaatst, maar daar is de toestand min of meer geconsolideerd, en nu richt het zich dus op Zuid-Amerika en de Caraïben en het zal zich daar niet tot Cuba beperken De twee buurstaten van Suriname zijn Brits-Guyana, waar de premier dr. Jagan er geen geheim van maakt, dat hij communist Is, zodat Brlts- Guyana spoedig als het onafhankelijk wordt een communistisch land zal zijn of worden, en Frans-Guyana, dat er niet veel anders voorstaat. In New Yorkk heeft hij een waarschu wend woord laten horen, dat in goede aarde viel, omdat de Amerikanen er zich van bewust zijn, dat heel Zuid-Amerika uit Cuba communistisch wordt bewerkt De V.S. zullen dan ook gaarne helpen bij de opbouw van Suriname. Commu nisme gedijt slechts op ontevredenheid en armoede. Wij moeten zo snel mogelijk goede sociale toestanden scheppen en daartoe hebben we goede woningen no dig. Om Amerika's steun te krijgen moet Suriname naar buiten zelfstandig kunnen optreden en wij moeten dus de omweg langs Den Haag zien te doorbreken. Wij zijn erg geschrokken toen de arbei ders van Suralco plotseling het werk aan de stuwdam neerlegden zonder dat de officiële vakbond ook maar was geraad pleegd. Naderhand bleek dat de natio nalistische vakbeweging, die ik van zeer extreem linkse sympathieën beschuldig. :r de hand in had gehad. Communistische zender Voorts maak lk me zorgen over een der vyf Surinaamse radiostations, name lijk de Avros. De vier andere zijn zui ver commerciële of geheel particuliere Instellingen, doch de Avros heeft de ver- enlgingsvorm met 1200 leden en bazuint vrijwel niets anders uit dan juichkre ten over Fidel Castro als de gTootste be vrijder van het kapitalisme. Ik heb Avros naar lk meen volkomen terecht ervan beschuldigd dat zij met commu nistische steun uit het buitenland wordt gefinancierd, want het Surinaamse be drijfsleven adverteert nauwelijks meer. En waar zou anders het geld voor de huur van de zender vandaan komen? Twee maanden geleden kon men al niet betalen en toen gedreigd werd, dat de vergunning zou worden ingetrokken kwam het geld plotseling los. Sinds augustus wordt de Avros onwet tig bestuurd, want toen had het bestuur moeten aftreden, doch er werd geen ver kiezingsvergadering uitgeschreven. En kele bestuursleden hebben him functie neergelegd en zo zijn er slechts twee of drie over. die de touwtjes in handen hebben. Kort geleden heeft de Suri naamse regering de Avros gewaar schuwd, dat de zendverguning zou wor den ingetrokken, als de Avros op deze weg voortging, maar het heeft niet ge holpen aldus de heer Pengel. Hij komt in Nederland weliswaar be- paalde particuliere belangen behartigen, doch wil tevens vele vrienden bij re gering en parlement wakker schudden Hij wil een week tot tien dagen in Ne derland blijven. Vrijdag weer gesprek met Stichting (Van onze soc.-econ. redactie) Nog deze week zal de regering aan het bestuur van de Stichting Arbeid laten weten, hoe zij denkt over de beide adviezen die de Sociaal-econo mische raad over het loonbeleid in Nederland bij de regering heeft inge diend. Vrijdagavond zal een nieuw gesprek plaats hebben tussen een de legatie uit de ministerraad en het be stuur van de Stichting. In dit gesprek zal de regering laten weten, of zij ak koord gaat met een gemiddelde loons verhoging voor 1963 van 2.7 procent. Bovendien zal de regering nog voor vrijdag aan het stichtingsbestuur haar standpunt laten weten inzake de herzie ning van het loonsysteem. De S.E.R. heeft in een advies aan de regering op 6 Juli voorgesteld de bevoegdheden van het be drijfsleven bij de loonvorming aanmerke lijk te vergroten en de invloed van de overheid slechts incidenteel te doen zijn Er zou ook niet meer uitsluitend Van de produktiviteitsverhoging uitgegaan moe ten worden by het vaststellen van de grootte van loonoptrekkingen. In zUn jongste rapport over de loonmogelijkhp- den in 1963 (gemiddeld 2.7 procent) is de S.E.R. eigenlijk reeds volgens dit nieuwe systeem te werk gegaan. Rapporten over de economische situatie en de mogelijk heden op sociaal terrein zouden voortaan ook halfjaarlijks door de S.E.R. opgesteld moeten worden. Deze rapporten zouden dan de basis zijn voor de loonbesprekin- gen in de bedryfstakken. nadat binnen de vakcentrales de zogenaamde „intern* coördinatie" is toegepast. Zoals de situatie zich op dit ogenblik laat aanzien. UJkt het niet uitgesloten dat de regering een heel eind zal meegaan met wat er in d« beide S.E.R.-adviezen wordt voorgesteld Behalve het gesprek tussen de regering en het bestuur van de Stichting van de Arbeid op vrydagavond, is er woensdag nog een vergadering van de looncommla- Commissarissen en directie van Inter- vam N.V delen mede. dat de heren Ir. A. van den Berg en F. Dykstra de wens te' kennen hebben gegeven einde 1962 hun taak van directeur neer te leggen. sie van de Stichting, heeft er een gadering plaats van het overlegorgaan van de drie werknemersvakcentralen er komt het Convent van chr. sociale orga iiisaties in vergadering bijeen. De leider van de buitenparlementaire oppositie in Suriname, de heer D. G. A. Findlay, heeft te Paramaribo gezegd dat de mededelingen van de heer Pengel voor hem geen verrassing zijn. Hij was overtuigd geweest dat de heer Pengel over de „rug van het communisme" heen zou trachten de openbare mening de VS en Nederland te beïnvloeden: Zijn partij heeft veel aanzien verloren en zoekt nu een middel om weer populair te worden. Zijn optreden is vrij naief. In Washington en Den Haag begrijpt men heel goed dat hij door middel van het communistische spook geld wil krij- voor propaganda bij de verkiezin gen. Het is een gewone verkiezingsstunt, waarmee hij zich belaohelijk maakt, al dus de heer Findlay. Geroyeerde vrije burgers gekozen in bestuur De storm in de Partij der vrije bur gers ohynt enigszins geluwd te zijn. Op een ledenvergadering, die de drie „ge royeerde" hoofdibestuurdsleden J. Fabius, J, C. Anker en F. Brunt hadden uitge schreven, is zaterdag een nieuw bestuur gekozen. Het ziet er nu als volgt uit: J. Fabius, Den Haag, voorzitter, E. D. C. Drenthem Soesman, Den Haag, secreta- ris, F. Brunt. Den Haag, penningmeester, mr. J. H. Pentermann, Rotterdam, L. van Sterkenburg, Noordwij k, J. C. Anker, Heemstede, J. Janse Jr. Hilversum en J. Waldhaus. Amsterdam. De heer Fabius verweet in de verga dering de vorige voorzitter, de heer G. G. Herkens uit Castricum, dat hij niet alleen tegen hem (toen secretaris) had geageerd, maar bovendien de partij in fascistische richting had willen drijven. Een onderzoek naar het politieke ver leden van de heer Gerkens had volgens de heer Fabius aangetoond, dait deze onder meer voor tien jaar uit de kies rechten ontzet was geweest wegens colla. boratie met de vijand. In de vergadering kwam ook ter sprake at er nu met de heer Tromp uit Am sterdam, geroyeerd lid van het vorige bestuur, moet gebeuren. Deze is gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Zou men hem kunnen bewegen af te treden, dan volgit de heer Grkens hem op, die ook al geroyeerd is. Op sensationele wijze heeft men zaterdag zes man weten te redden de Franse treiler Jeanne Gougy, zaterdagmorgen vroeg aan de zuidkust van Engeland bij Lands End op de rotsen liep. Aanvankelijk zag het er naar uit of niemand van de achttien man aan boord gered zou kunnen worden. De woeste wierp de reddingsboot steeds terug. Wel werden vier lijken geborgen. In de donkere morgenuren, toen het schip herhaaldelijk tegen de rotsen sloeg, men bij fakkellicht zes man boord zien, die om hulp schreeuwden. Huizenhoge golven wierpen het schip echter in een andere positie, waarna boord geen teken van leven i zag. Alle pogingen om lynen naar do Jeanne Gougy te schieten mislukten. Za terdag rond het middaguur zag iemand aan wal iets bewegen in de stuurhut de treiler. Het bleek de blote voet bemanningslid te zUn, die op het stuurrad lag. Onmiddellijk werd er In de nacht van zaterdag op zondag is te Deventer een personenauto geslipt en tegen een boom terecht gekomen. Een van de vijf inzittenden, de 19-jarige me juffrouw L. Dekker uit Deventer, kwam by dit ongeluk om het leven. Prinses Irene is zondagavond om uur per lijntoestel van de K.L.M. Londen vertrokken. De Prinses zal daar enige weken logeren bij haar tante, prin ses Alice, gravin van Athlone. Vijf schipbreukelingen van de voor Denemarken vergane kustvaarder Rana kwamen za terdagmiddag weer in ons land aan. Onder hen de 16-jarige lichtmatroos en de stuurman, gefotografeerd aan boord van de reddingsboot President Jan Leismet in hun midden de jonge echtgenote van de stuur man, die meegevaren was om haar man te begroeten. een lijn naar het schip geschoten en dit maal had men meer succes. Men zag een hand die de lijn greep. Toen verschenen er op de voorpiek nog vier mannen. Zy klemden zich aan de reling vast en zwaai den wild met hun armen. Een voor een werden zy toen met de z.g. broek van boord gehaald. De man in de stuurhut en nog een lid van de bemanning werden per helikopter aan land gebracht. 'De treiler mat 273 ton. MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 Het algemeen bestuur van de De verwachting is dat de heren H. AVRO heeft in zijn zaterdagmiddag WolMslnds het »«rltjden van de j heer D. Repko waarnemend directeur) gehouden vergadering besloten, dat s> van der Zee en j c Bongenaar in de bestaande vacature van di- respectievelijk als directeuren het recteur van het omroepbedrijf, omroep-, het televisiebedrijf en de overeenkomstig het voorstel van de administratie zullen gaan leiden, zy - penningmeester, de heer E. Tim- de het reorganisatierap- port hebben reeds hun voldoening mer, zal worden voorzien door de uitgesproken over de koeriwiizlging benoeming van drie directeuren, van het bestuur. Tevens zal een gedelegeerde wor- In de zaterdag gehouden bestuurs- den benoemd ter onderhouding van vergadering^werd mr. W. Hoekstra, het contact tussen bestuur en di- I rectie. Wat dit laatste betreft is er van een afwyking sprake van de conclusies van een rapport dat de bedrijfsleiding had opgemaakt en dat het dagelijks be- „V 11!J1_ 11 T-». 231 burgemeester van Joure, tot mend voorzitter gekozen, in plaats van de heer E. de Jong (71), die ken- nelijk langzamerhand te oud werd gevonden voor deze functie. komende ledenvergadering voorzitter moeten 19.00 Nws en wee Staat, parlementait 19.00 Les contes vanavond NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nwi verwoffcn„2* worden benoemd, in de plaats dtr«teuren'te «7^ voor m! dlo, een voor televisie en een voor administratie) en deze functionarissen ambtshalve ook in het bestuur zitting te doen nemen. Het bestuur meende echter dat het juister was het contact door middel van een gedelegeerde te Het bestuursbesluit zal niet direct gerealiseerd kunnen worden, daar de statuten van de A.V.R.O. slechts voor zien in de benoeming van een direc teur. Partij van de Arbel 20.30 Een heer b< aan, speelfilmpje 20.50 Landing met b perkte ruimte, documentaire film 21 18 22.45 De terugkeer van Monte Crlal speelfilm. Programma voor morgen Drie AVRO-functionarissen die het meest in aanmerking zouden komen om het nieuwe directoraat te vormen: v.l.n.r. H. de Wolf (voor de radio), S(iebe) K. van der Zee (voor de televisie) en J. C. Bongenaar (administratie). 11.30 Lichte Middagklok-noodklok 12.04 Popi TVTEEN, we hebben niet gemerkt, L dat we ergens op zijn gestoten. De Rana maakte slagzij en die slag zij werd steeds erger. Toen we wel aan konden nemen, dat we zouden zinken, probeerde kapitein J. Klug- kist de kustvaarder nog op het Deen se strand te zetten. Daarvoor had den we niet meer de tijd. Storm? Ja er was vrij veel wind en zee. Windkracht zes of zeven zo, uit het zuidwesten. Later liepen wind en zee wat op, toen de wind draaide naar zuidoost. Maar dat is niet ge noeg om een schip als de Rana er onder te drukken. We zijn uit de sloepen via ladingnetten aan boord van de John Brinckmann gekomen. Dat alles kregen wy zaterdagavond te horen aan boord van de reddingboot President Jan Leis, waar schipper W. M. Seters ons gastvrijheid had aange boden. De President Jan Leis was laat in de middag uitgevaren uit Hoek van Holland om tegen een uur of zes bU de uiterton voor de Nieuwe Waterweg het Oostduitse vrachtschip John Brinck mann te ontmoeten. De John Brinck mann, onderweg van Rostok naar Gul- née in Afrika, had vyf leden van de negen leden aan boord van de beman ning van de Nederlandse kustvaarder Rana, die donderdag by Hansholm op de Deense westkust is vergaan. De Rana was onderweg van oBston naar Oslo met een lading graan. Kapitein Klugkist had een bemanning van acht koppen bij zich en gelukkig zijn er bij deze scheepsramp geen mensenlevens te betreuren geweest 74 Er werd geklopt en de maat van de wacht kwam binnen met de mededeling. „Land in zicht, Sir! Twee streek aan bakboord vooruit een eilandje". Kapitein Folger lachte even. „Ziet u wel, mister Oliver? Dat moet Piteairn zyn, omstreeks veertig jaar geleden door Carteret ontdekt. Een geluk, dat we het eiland gevonden hebben. Gaat u mee aan dek". In het zuid-zuidwesten verhief rich een indruk wekkend rotsmassief boven de einder en stak een vlijmscherpe punt omhoog in de lucht. ,,Ik geloof niet, dat het meer is dan een flinke klip", zei de stuurman. „Nee, nee, het is werkelijk een eiland, ofschoon nog geen twee mijl lang en de steile rotswanden zijn begroeid. Kijkt u zelf maar", zei de kapitein. Hij gaf de stuurman zijn kijker. „Inderdaad, Sir. bijzonder steile oevers. Het zal niet meevallen een landingsplaats te vinden. Maar een ideale plek voor robben, dat moet ik toegeven". „Laat u twee streek aan de wind sturen, mister Oliver. We zullen er recht op aanhouden". Hoger en hoger rees de donkere rotsmuur uit zee op. Al spoedig kregen zij de scherpe kam van een bergketen in richt, die op de achtergrond als een dak boven het eiland stond. Verder naar voren strekte zich een hoogvlakte uit, die naar het noord westen glooiend verliep en daar met steile wanden In zee afdaalde. Rondom het eiland tekende zich een gordel van blank schuim af. „Er lijkt geen koraalrif voor te liggen", zei Oliver, „maar die branding is krachtig. Of wij daar met de boten onbeschadigd doorheen komen?" „Kijk die klippen toch eens, mister Oliver! Geen wonder, dat dit eiland onbewoond is, zoals Carteret meldt. „Onbewoond?" onderbrak-de stuurman hem plot seling. „Wacht even, Sir! Als ik me niet sterk vergis zie ik hier en daar rook opstijgen. Kijk, riet u wel, op die hoogvlakte tussen de bomen". Hij gaf zijn kapitein de kijker terug. „Warempel!" nep de kapitein. ,.Op verscheidene plaatsen. Zou Carteret rich dan zo vergist hebben? OP DE door GUNTER SACHSI Dan zullen er voor ons niet veel robben op over schieten. Maar we moeten het eilandje toch eens van dichterbij bekijken. En water hebben we in elk geval nodig". Hoe meer zij het eiland naderden hoe duidelijker de kleurige rotswanden naar voren sprongen, die hier en daar met weelderige begroeiing waren be dekt. Palmen verhieven zich boven het kreupelhout en struiken uit, de branding bestookte de klippen, die voor de steile kust uit het water omhoogstaken. Talrijke vogels dobberden op de golven, andere zwenkten al om de masten. „Buiten de baai daar laten wij het anker val len, mister Oliver, en morgen proberen wij met boten aan land te gaan", zei de kapitein. „Een kano. sir!" riep de uitdijk juist „Die komt door de branding op ons af." „Nou, nou!" Oliver zag de lange smalle boot nu ook, die met verbluffend gemak tussen de klippen door manoeuvreerde. „Die kerels durven! Er zit ten drie inheemsen in." „Anker vallen!" riep de kapitein. Toen de ma noeuvre voltooid was lag de ranke kano al langs zij. De boot werd bemand door drie grote gespierde kerels. Hun gelaatskleur was lichter dan in de Zuid zee verwacht mocht worden en hun regelmatige trekken drukten nieuwsgierigheid, bewondering en een zekere schichtigheid uit De bemanning van de „Topaz" leunde ove verschansing en nam de inheemsen al even mei gierig op. Een van de mannen in de kano leek omstreeks achttien riep: „Wie zijn jullie en waar komt jullie schip vandaan?" De zeelui aan boord waren met stomheid gesla gen, nu zij zich zo onverwacht in hun eigen taal hoorden aanspreken. Daarna begonnen zij druk dooreen te praten. „Stilte!" riep de kapitein en antwoordde: „We zijn Amerikanen en komen uit Boston. En wie zijn jullie?" De jonge man keek hem aan, alsof hy met dit antwoord niet goed raad wist Beleefd en ernstig vroeg hij, „Bent u Amerikanen? Waar wonen die? In Ierland soms?" Daverend gelach aan boord van de robbejager. „Stilte!" bulderde de kapitein weer en hij heriiaai- de zijn vraag: „Wie zijn jullie?" „Wij zijn Engelsen!" kreeg hij dadelijk te horen. „Waar zijn jullie dan geboren?" „Daar op het eiland voor u." „Hoe kunnen jullie je Engelsen noemen, als je op een eiland bent geboren dat nooit Engels bezit is geweest?" „Wij zyn Engelsen, want onze vader is een Engelsman." „Hoe heet je vader dan?" „Alex." Het moest een man van formaat zijn. want de gezichten gloeiden van trots. „Kent u Alex niet eens? Hij is onze vader en gouverneur van dit eiland en hij zal u graag ont vangen." „Kom dan aan boord, jongens, we zijn jullie vrienden", zei de kapitein. Maar dat wilden zij niet. Wel boden zij aan de onbekenden in hun kano veilig aan land te brengen Oliver zei ten slotte. „Ik ga met hen mee, Sir, ik wil die gouverneur Alex wel eens spreken." „Goed, mister Oliver. Probeert u vooral drink water te krijgen. Die mensen moeten ons maai helpen het aan boord te brengen." (Wordt vervolgd) Toen vaststond dat de Rana verlo- •n was, is kapitein Klugkist met de eerste machinist en twee mannen ln ene sloep gegaan, in de tweede gingen de stuurman, de tweede ma chinist, twee matrozen en een licht matroos. De mannen van de tweede sloep waren opgepikt door de John Brinckman. De anderen, zyn aan boord genomen van een Britse treiler. t was gelukkig nogal druk en we hadden de tyd, vertelden de mannen Toen we in de sloepen zaten kwa- er vliegtuigen en er lag een hela vloot schepen om ons heen, tot een Deens oorlogsschip toe! Verrassing Stuurman A. L. J. Schippers uit Amersfoort 21 jaar oud is getrouwd en schipper Seters van de President Jan Leis had voor een verrassing gezorgd: mevrouw Schippers, die net als de an dere familieleden van de in Hoek van Holland aankomende mannen telegra fisch op de hoogte was gesteld, mocht met de reddingboot mee naar buiten. Stuurman Schippers werd tot zijn stom me verbazing door zijn eigen vrouw van de John Brinckman gehaald. Ove rigens kon de begroeting niet eens zo erg enthousiast zyn, want stuurman Schippers had een rib gebroken bij het aan boord van de Brinckmann gaan. De mannen van de John Brinck mann zyn beste kerels, vertelde hij. Maar op het gebied van zeevaart en manoeuvreren moeten ze nog wel wat leren. De Brinckmann gaf ons geen opper, zodat we aan loef aan boord moesten komen. En dat uit een sloep met een dergelijke wind en zee. Kun je nagaan wat die te keer ging. Op een gegeven ogenblik zaten we onder de achtersteven en hebben we hard moe ten werken om te'voorkomen dat die sloep niet onder water zou worden gedrukt. Lekker gezicht die klinkna gelkoppen vlak boven je hoofd! Ze hadden ladingnetten uitgehangen, weet Je wel, van die netten die je gebruikt om balen van boord te hysen. Tegen die netten moest je uit die dansende sloep aan boord zien te komen. Op het dolboord Stuurman Schippers, die het laatst uit de sloep ging, miste het net en viel met zyn borstkas op het dolboord van de sloep, zijn hoofd buiten boord. Als matroos Rinus Volman, die in het net hing hem niet had gegrepen, had hij het hele avontuur waarschijn lijk niet naverteld. Ook voor Hoek van Holland maak te de John Brinckman geen hj voor de reddingboot. De President Jan Leis moest aan loef langszy, maar dat was nu niet zo heel erg want de zee was rustig. Wat overigens de Duitsers aan zee manschap te kort hadden geschoten, maakten zy meer dan goed met hun gastvrijheid. De schipbreukelingen kregen schone kleren aan en schoon kooigoed, werden onder de wol gestopt met een straffe hartversterking e zyn daarna behoorlijk verwend, P het van boord gaan bij Hoek van Holland kregen zy sigaretten en flessen cognac mee. Het afscheid was dan ook heel harteiyk: eerst handen schudden met de hele bemanning, daarna bij het wegvaren met de stoomfluit. Matroos Volman, die de stuurman nog had kunnen grijpen is 18 jaar en hoort in Arnhem thuis. Voor hem, even als voor de anderen, was het de eer ste reis met de Rana, want die had na een werfbeurt een nieuwe beman ning aangemonsterd. Ja, ze waren alle maal wel jong. maar toch bevaren, allen zo een jaar of twee. Behalve de Beerta, 17 jaar oud. die zyn allereerste zeereis maakte. En voor de tweede machinist Harry Lalkens uit Appinge- dam, 19 jaar oud, lag de zaak ook an ders, want die behoorde al tot de vroege re bemanning van de Rana. Machinist Lalkens heeft vlak voor het van boord concert (gr) 12.30 Land- en tulnbouw- moded 12.33 Lichte gram 12.50 Actualitei ten 13.00 Nwa 13,15 Platennleuwa 13.30 Balletmuz (gr) 14.00 Popul orfc werken (gr) 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Tierelantijnen, gevar progr 15.45 Lichte gram 16.00 V dzlek enlfl.3 0 Zlekenlof 17.00 V d jeugd 17.40 Beursher 17.45 Re- gerlngsultz: Muziekleven op de Ned An tillen. door Harold Martina 18.00 Licht Instrumentaal kwartet met zangsolisten 18.20 Kaarten op tafel, gesprek over act problemen 18 30 Lichte gram 18 50 En nu mijn geval, vragenbeantw. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nwa 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nwa 8.15 Progr overz. Aansluitend: Lichte gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Klass gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10.50 V d kleu ters 11.00 V d zieken 12.00 Trompetspel met ritmische begeleiding 12.20 Regerings- ultz: V d landbouw 12.30 Meded ten be hoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht DOS) ONS Gene SVZt mble Meded. eventueel solisten rsbor 13 30 Zuid-Afrikaar 14.40 Schoolradwlo 18.00 Nws 18.15 Eventueel actueel 1! Promenadeo rk. TELEVISIE NTS: 19.30 Geestelijke export, docum Mr. A. Bakker nieuwe VPRO-secretaris misch directeur, benoemd Bakker. De heer Bakker wordt secre taris van het bestuur, belast met de dagelijkse zakelijke leiding van het be drijf van de VPRO en in het algemeen met een coördinerende taak in be- leidsaangelegenheden. De Z HBSS Zul SH( SHO RCL Pelik Excel CSVE ARC Spijk: Zuidl ASW1 van de Rana gaan een benauwd half uurtje gehad. Want hij lag te kooi, toen de stuurman hem kwam porren omdat er een voet water in z'n hut stond en Cedereen naar boven moest. Maar toen kapitein Klugkist de Rana op het strand wilde zetten moest Lalken» naar beneden om te helpen manoeuvre ren. Onder in die scheve machinekamer had je 't niet meer, vertelde hy. Hij was dolblij, toen het bevel: allen van boord •hem van de manoeuvreerstand verlostal Verjaardag Matroos Bert Huijer uit Den Haag Is vrijdag achttien jaar geworden. Zijn verjaardag heeft hy dus gedeeltelijk in de sloep mogen vieren en die zal hU dus zijn leven niet vergeten. Ja. kapitein Klugkist is nog even te rug aan boord gegaan van de zwaar overhellende Rana. vertelde stuurman Schippers. Toen die vloot om ons heen lag, meende die. dat met hulp van andere schepen de Rana wellicht toch nog zou kunnen worden behouden. Met al die schepen in de buurt zou er niet zo veel kunnen gebeuren. Maar op het allerlaatst heeft hy toch op moeten geven. We gingen uit Boston met een graad of drie helling over bakboord. Door het slechte weer hebben we in Enge land op de Humber voor anker gele gen. Na doorvaren kregen we benoordeD Doggersbank vier graden helling over stuurboord. Dat liep steeds op, werd tien graden, werd twintig en toen oor deelde de kapitein het beter, de hele bemanning in het stuurhuis te verza melen, behalve de machinist, die immers zijn „kar" moet blijven bedienen. Tk gaf noodseinen en ten slotte werd de machinist gewaarschuwd dat we van boord gingen. Ik wist. dat we waren ge hoord. aldus de stuurman, dus veel zor- I gen maakten we ons niet. Al heel gauw kwam een vliegtuig over. dat een rook- fakkel uitwierp. Ik waarschuwde met een parachutelicht. Nou, en toen kwam de hele zaak op ons af. Oorzaak? Weten we niet. Misschien hebben we ergens een wrak geraakt. Ja. de stuurboordsvulling was lek geraakt. Maar hoe? Voorlopig zyn we gaaf en gezond en die rib wordt ook wel beter. Die hebben ze aanboord van de Brinck mann prima behandeld. Hoe m'n mensen zich hebben gehouden? Prima! Wel wat jong, maar flinke kerels. Kennen hun vak, weten wat ze te doen staat. En die zwemvesten die we nog om hebben? Nemen we mee als herinne ring. Schilderen we met grote letters Rana op en de datum van de schip breuk. Voor de rest zijn we alles kwyt. Alleen wat papieren konden we meenemen. En Jopie heeft z'n zondag se pak nog kunnen aanschieten. Sporti Rouw GWS Hoe DU DUNC RAS Oegst Loosd Koud Be F De L: Hoek' HVO Melis! Spirit A81 Bar Baren WG2 Rijsoc Capel Sliedr

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6