SHELL IMMi!' Vandaag geeft Adenauer de liberalen antwoord Zes foto's van Mars 1" MULTIGRADE is de eerste motorolie die geen as-afzetting veroorzaakt in de verbrandingsruimten! India wijst voorstel van premier Chroesjtsjef af J.n een daafce hij, Sabotagedaden in Venezuela Vrees voor uitbreiding van strijd in Jemen Bolvormige tanks MAANDAG 5 NOVEMBER 1961 Der Spiegel vergrootte oplage (Van onze correspondent in Bonn) In de loop van vandaag zal bondskanselier Adenauer ant woorden op het schrijven, dat de Westduitse liberalen hem vrijdag laat hebben doen toekomen. Daarin eisen zij genoegdoening voor mi nister van justitie dr. Stamm- berger, die als verantwoordelijke bewindsman tien dagen geleden niet op de hoogte werd gesteld van de politionele actie, die het hoofdparket in Karlsruhe voor nemens was tegen Der Spiegel te ondernemen. De vorm van de geëiste genoeg doening is het ontslag van de staats secretarissen Volkmar Hopf van de fensie en dr. Walter Strauss geen familie van de minister van defen sie van justitie. Als de vrije demokratische party, die sinds een jaar coalitiegenote van de CD.U.-C.S.U. is, deze genoegdoening niet krijgt, zal zij behalve minister Stammberger ook de overige vier libera le ministers (Starke van financiën, Scheel van ontwikkelingshulp, dr. Lentz van staatsbedrijven en Mischnick var vluchtelingenzaken) uit de regering te rugroepen. Intussen zijn leidende ehristendemo- kraten en liberalen de afgelopen 48 u opvallend terughoudend geweest. Er een duidelijke neiging de gecompliceerde situatie niet nog verder op de spits te drijven, hoewel er in de C.D.U.-C.S.U. vele politici zijn, die in het liberaal drei gement een prachtige gelegenheid om zich te ontdoen van wat zy toch al een „onbetrouwbare partner" vinden. En in de vrije demokratische partij zyn er velen die vinden dat zy nu genoeg met het C.D.U.-C.S.U.-bijltje hebben gehakt. Alternatief Daarbij duikt dan automatisch de vraag van het alternatief op, dat t wel niet aanwezig is, want noch F.D.P.-socialistische- noch een C.D.U.- sociaaldemokratische (een „rooms-rode") coalitie worden op het ogenblik in Bonn voor mogelijk en wenselijk gehouden. Er wordt in de bondshoofdstad ook druk ge mompeld over de mogelijkheid van eer hérmeuwde splitsing in de vrije demo kratische partij door diegenen die C.D.U.-C.S.U.-Mvoogdy•, nu beu zijn onder geen omstandigheden een herstel van de breuk willen. De FD.P. is voor splitsingen van deze aard nu eenmaal bijzonder ontvankelijk. In de „Spiegel affaire" zelf, die de di recte aanleiding tot de Bonnse misère is geworden, is het aantal arrestanten thans tot zes gestegen, nadat vrijdagavond JJ. ook nog de directeur der uitgeverij Hans-Detlev Becker en een nog onbeken de kolonel van de Westduitse strijd krachten in arrest werden gesteld. Nieuw geneesmiddel in Engeland? De Sunday Times" heeft gemeld, dat in Engeland een nieuw antl-biotlsch geneesmiddel is ontwikkeld dat doeltref fender werkt dan penicilline. Het ge neesmiddel is zorgvuldig geoctrooieerd, waarmee een herhaling van de nalatig heid na de ontdekking van penicilline is voorkomen, aldus het blad. Ameri kaanse maatschappijen zouden reeds bedragen van in totaal ongeveer 200.000 gulden hebben betaald voor bijzonder heden over het antibioticum. De voor naamste voordelen zijn, aldus het blad, dat patiënten die geen penicilline kun nen velen, omdat zij daar gevoelig voor zijn, daar bij het nieuwe geneesmiddel geen last van hebben, dat het tegen veel meer microben kan worden toege past dan bij gewone penicilline het geval is en dat het vrijwel geen nade lige invloeden op de mens heeft. Ben Bella tegen Franse proeven Premier Ben Bella van Algerije heeft op een persconferentie in Algiers ver klaard, dat hij Frankrijk heeft laten we ten dat de Algerijnse regering onmoge lijk akkoord kan gaan met kernproe ven, door de Fransen op Algerijns grondgebied te nemen. Wij zijn tegen standers van deze proeven, onverschil lig of ze in de V S. of in Rusland wor den genomen, aldus Ben Bella. Het is dus volkomen natuurlijk dat wij niet willen dat er kernproeven in Algerije worden genomen. West-Berlijn zag grootse In West-Berlijn waren er zaterdag geveer 20.000 mensen op de been om de indrukwekkende militaire parade in de Amerikaanse sector van de stad gade te Ongeveer 1500 militairen een der drie Amerikaanse gevechtseenheden namen deel aan de parade die een on derdeel vormde van het programma van vlagvertoon aan de bewoners van ver schillende wijken van West-Berlijn. In de afgelopen maanden zijn gelijk soortige parades gehouden in de wijken Kreuzberg en Schoeneberg, beiden in de Amerikaanse sector van de stad. Nu werd de parade gehouden in de Kaiser Wilhelm Strasse. Minister van defensie Strauss heeft gisteren In een gesprek met een verte genwoordiger van de Augsburger All- gemeine verklaard, dat minister Stamm berger tevoren schriftelijk had medege deeld, dat een gerechtelijk onderzoek naar de gang van zaken bij Der Spiegel zon worden ingesteld. De minister verklaarde dit in ant woord op een vraag, of hij het juist achtte dat de minister van justitie niet onverwijld van bet optreden tegen Der Spiegel op de hoogt was gebracht. Hij voegde hieraan toe: „De mu ter is verplicht zonder meer handelend op te treden, wanneer hij er op goede grond van overtuigd is, dat de wet werd overtreden. In 1961 is een referendaris van mijn ministerie in hechtenis genomen, zon der dat men mij daarover had inge licht. Ik ben hiervan op de hoogte ge komen, omdat ik het in de krant had gelezen", aldus Strauss. „Der Spiegel" is deze week uitgekomen met een nummer dat vrijwel geheel is gewijd aan de affaire in een titelver haal over Rudolf Augsteln. Vanwege de grote belangstelling, die het publiek ver moedelijk voor dit nummer zal tonen, ls de oplage van 400.000 tot 700.000 v« hoogd en het staat nu al vast, dat geheel uitverkocht zal worden. Meer dan 90 pagina's heeft „Der Spiegel" gewijd aan de onverkwikkelijke zaak, waarin hy ls verwikkeld en die de Westduitse gemoederen meer in beweging heeft ge bracht dan enige andere binnenlandse kwestie sinds het bestaan van de Bonds republiek. Minder slachtoffers van de Alpen Het aantal omgekomen bergbeklimmers in de Alpen heeft het afgelopen seizoen 239 bedragen. Dit is het laagste aantal sedert zes jaar. Eigenwijsheid en onerva renheid worden opgegeven als oorzaak van het grootste deel van de ongelukken. In 1961 kwamen in de Alpen van Zwit serland, Frankrijk, West-Duitsland, Oos tenrijk en Italië 265 personen om. In 1960 was dit 246 en in het rampjaar voor de bergsport 1957, toen er het hele seizoen stormen voorkwamen, kwamen 385 personen om het leven, het hoogste cijfer dat ooit in een jaar werd geno- Powers test nu U-2 toestellen Francis Gary Powers vliegt weer ir. U-2 toestellen. De voormalige U-2-piloot die boven Rusland werd neergeschoten en daar als spion werd veroordeeld, is als invlieger in dienst getreden bij Lock heed, die de U-2-toestellen bouwt. De Amerikaanse centrale inlichtingen dienst heeft bevestigd dat Powers sedert 6 oktober niet meer bij de dienst werkt. Twee weken geleden is Powers voor Lockheed gaan werken. Zware regenval in Barcelona Het industriëel centrum van Barcelo na, dat nog bezig is zich te herstellen van de verwoestende overstromingen van september, is zondag opnieuw door een zware regenval geteisterd. De materiële schade is aanzienlijk Barcelona, Tarrasa en Sabadell. Persoonlijke ongevallen hebben zich echter niet voorgedaan. In Tarrasa zijn 500 personen, wier woningen onderge lopen waren, naar veiliger oorden gebracht. Te Moncada en Las Arenas werden enkele tijdelijke spoorbruggen door de watermassa's meegesleurd. Record-graanoogst in Sowjet-republiek De boeren in de Russische federatie, de grootste republiek van de Sowjetunie, hebben dit jaar een recordgraanoogst binnengehaald. Hiervan werd 36 mil joen ton aan de staat verkocht, hetgeen bijna zeven miljoen ton meer was vorig jaar. Dit heeft het orgaan de Sowjetregering, Izwestja, bekendge maakt. Volgens premier Dmitri Polians- ki werd dit goede resultaat bereikt on danks droogte in Siberië en overvloedi ge regenval in het Europese deel van de federatie. parade Sterrenkundigen van het laboratori- n voor astrofysica op de Krim heb ben volgens Tass zes foto's genomen van het Russische ruimtevaartuig „Mars 1" dat op weg is naar de „Rode Pla- Andrei Severney, de directeur van het observatorium, zei, dat dit de eer ste keer is dat er een interplanetair ruimtevaartuig tijdens zijn vlucht is gefotografeerd. Aan de hand van deze foto's kan men de positie van „Mars 1" nauwkeurig bepalen en de koers van het ruimtevaartuig zo nodig wijzigen. Volgens de Russische geleerde Wla- dimir Siforov, die expert is op het ge bied van de elektronica, is de „Mars uitgerust met apparaten die een verbinding met de aarde over een af stand van 100 miljoen kilometer waar borgen. Deze apparaten kunnen van de aarde af worden aan- en afgezet, ten einde energie te sparen. schone, jonge motor! maximum vermogen! blijvend laag benzine-verbruik! SHELL LEIDT DE SMEERTECHNIEK Wapens van V.S. stromen binnen India is voornemens om premier Chroesjtsjef mee te delen, dat een wapenstilstand in de niet-officieel verklaarde oorlog met China alleen mogelijk is, indien de Chinezen zich eerst terugtrekken op hun oorspronkelijke stellingen. De Chi nese premier Tsjou-En-lai ver klaarde daarentegen, dat „niemand moet verwachten, dat China voor militair geweld zal capituleren", indien India zou proberen de door de Chinese troepen bezette grens gebieden opnieuw te veroveren. De Indiase boodschap aan de Sow jetunie is een antwoord op een brief van Chroesjtsjef. waarin deze Nehroe voorstelt onmiddellijk en onvoorwaar delijk het vuren te staken. Daarna zouden onderhandelingen gevoerd kun nen worden, waarbij de Sowjetunie goede diensten aan kan bieden. Zoals békend steunt de Sowjetunie de Chine se aanspraken. In India is men het algemeen nogal teleurgesteld de brief van de Russische premier. De wapeuluchtbrug v?- de Amerika an is inmiddels goed op gang geko men. Zaterdag landden twee Ameri kaanse transporttoestelien met lichte infanterlewapens. De Amerikaanse wa pens, die uit alle delen van de wereld Vliegtuigen die op de internationale luchtha ven Idlewild van New York willen landen, moe ten sinds gisteren hoger vliegen en steiler dalen teneinde het lawaai van de motoren te beperken. Voor de terugbrenging van een 2500 jaar oud Grieks beeld, dat ver leden week werd ont vreemd nit het stadhuis van een stadje op Sicilië, is een beloning uitge loofd van twee miljoen lire. Het beeld, voorstel lende een jongelingen figuur, is 500 miljoen lire waard. Er is een Amerikaan met een bruto-jaarinko- men van meer dan een miljoen dollar, die min der dan honderd dollar heeft geschonken aan liefdadige instellingen. Twee Amerikanen met een dergelijk jaarinko men deden afstand van nog geen 200 dollar. Het bleek echter dat 298 rij ken, die bijna twee mil joen dollar als inkomen opgaven, meer dan ze ventien procent van hun inkomen wegschonken aan liefdadige instellin gen, I De organisatoren van de verkiezing van „Miss World 1962" hebben zich op politiek terrein tus sen Oost en West ge waagd met uitnodigingen aan premier Chroesjtsjef en premier Castro om kandidaten te sturen naar deze jaarlijkse schoonheidswedstrijd. Een paard dat een twee wielige kar voorttrok is in Napels op hol gesla gen bij het zien van een begrafenisstoet. Het dier holde dwars door de stoet en verwondde vijf mensen. De koetsier zei naderhand, dat het dier door de stoet van streek was geraakt, met voor noemd gevolg. I De Westduitsers werken nu korter dan enig an der Westeuropees land. Als aantal werkuren wordt voor de Westduit sers opgegeven in 1961 2120 uur, dat is 40.8 uur per week. I Uit de eerste editie van het officiële dagblad van de Algerijnse republiek heeft men kunnen op maken, dat de Algerijn se premier officieel Ahmed Ben Bella heet en niet Ben Bella zoals tot nu toe altijd is ge schreven. I Dr. E. F. Jacobi, direc teur van Artis in Am sterdam, is zoals gemeld teruggekeerd van een studiereis door de V.S. Hij vertelde, dat hij er veel heeft geleerd, maar z'n algemene indruk is toch, dat Europa niet achter is op dit gebied. Hij beweerde zelfs, dat de Amerikanen nog wel het een en ander van ons kunnen opsteken op het terrein van de dieren tuinen. komen, o.a. uit Duitsland en Turkije, stromen nu Iedere drie uur per vlieg tuig binnen. Arbeiders maken de vliegtuigen on middellijk leeg, waarna de wapens naar het front worden doorgestuurd en de vliegtuigen terugvliegen voor een nieuwe lading. Zwaardere wapens, waaronder kanonnen, zullen ook per "liegtuig worden aangevoerd. terwijl et in de bedoeling ligt tanks over zee an te voeren. Aan de fronten is het vrij rustig ge weest. De Chinezen schijnen zich te her groeperen. In één geval waagden zij een aanval, maar werden teruggeslagen, de strijdende partijen volstaan met vuren vanuit vaste stellingen. De In diërs wachten op de massale aanvoer van Amerikaanse wapens alvorens tot de tegenaanval over te gaan. Op een plaats heeft India de Chinese stellin gen bestookt met artillerievuur en zware mortieren. Bij Walong, aan de noordoostelijke grens, hebben de India se troepen een fclein succesje geboekt door de Chinezen enige kilometers te rug te slaan. Premier Nehroe heeft bekendge maakt, dat in India een nationale de fensieraad wordt gevormd en dat mo- felijk het derde vijfjarenplan zal wor- en gewijzigd. Het enige waar het nu op aan komt, is het verdrijven van de invaller. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor zaken he Verre Oosten betreffende, Averell Har riman, heeft in een vraaggesprek ge zegd te menen, dat zowel India als China waarschijnlijk uitbreiding var de grensgevechten tot een oorlog oj grote schaal willen vermijden. In de buurt van Puerto la Cruz, in het oosten van Venezuela, zyn zaterdag vier pijpleidingen van Amerikaanse oliemaat schappijen in brand gestoken. Deze sabo tagedaden worden toegeschreven aan ui terst-linkse elementen. De brandweer heeft de branden kunnen bedwingen, maar de aangerichte schade zou aanzien lek zyn. Amerikaan moest snel Rusland verlaten De Russische regering heeft zondag Ri chard C. Jacob, employé van de Ameri kaanse ambassade, beschuldigd van spio nage en hem gelast de Sowjetunie onmid dellijk te verlaten. Tass heeft meegedeeld dat het Russische ministerie van buiten landse zaken een krachtig protest heeft Ingediend by de Amerikaanse ambassade. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de Russische beschul diging van spionage „een volledige mysti ficatie" genoemd. Firefly liet licht goed knipperen Anna, de verleden week gelanceerde satelliet van het type „Firefly", heeft zondagmorgen vroeg geheel volgens de plannen zijn lichten laten knipperen, aldus heeft het Amerikaanse departe ment van defensie bekendgemaakt. Twee van de vier knipperlichten van de geodetische raket kregen bevel enke le malen snel achtereen te knipperen toen hij zich voor de oostkust van de Verenigde Staten bevond. De vijf verwachte knipperingen werden met behulp van radiosignalen waarge nomen, omdat het onmogelijk was ze bij heldere dag te fotograferen. Egyptische vliegtuigen bombarderen De partijen in het Midden-Oosten Egypte en Jemen aan de ene en Saoedi-Arabië en Jordanië aan de andere kant komen steeds scher per tegenover elkaar te staan. Na dat vrijdag, volgens een bekend- 1045. Vroeger waren alle vloeistof- of gastanks die we ln het landschap ontwaarden cyllndcrvormig. De aan blik hiervan was weliswaar niet mooi, maar we wisten ln ieder ge val waar we ons aan t« honden had den, de oylindervorm scheen zich nu eenmaal voor opslag van vloei stof of gas te lenen, en daarmee was de zaak voor ons buiten staanders volkomen afgedaan. Maar voor de technici was de kwestie toch nog niet teneinde. Na tuurlijk kan een stevige cyllnder- vormige tank met gas gevuld of met vloeistof worden volgegoten. Maar dat ls eigenlijk de vraag niet. Nemen we met een dergelijke grove oplossing genoegen dan zouden tanks met even veel recht de vorm van een kubus of een pyramlde kun nen hebben. Ook dlo voorwerpen kunnen we met gas of vloeistof vnllen wanneer de con structie maar stevig ls. Voor de technicus luidde dus de vraag niet, of bepaalde vormen van tanks kunnen voldoen, maar wat of de meest Ideale vorm voor een tank Is. Dat blijkt de bolvorm te zijn. Dit kan gemakkelijk worden inge zien met behulp van een dunne vlak ke plaat, die slechts een zeer ge ringe druk kan opnemen zonder te vervormen. Zodra de druk iets gro ter wordt, zal een buigend moment optreden, waartegen de plaat niet bestand ls, zodat hij gaat vervor men. Grote vlerkante, of rechthoe kige bakken kunnen dus alleen dan voor grote inhonden worden gebruikt wanneer de platen voldoende ver stijfd worden. Nemen we nn een plaat die ln één richting gekromd is (zoals bij de cylindervormlge tanks) dan kan de druk die loodrecht op het vlak staat worden opgevangen, waar- TOCH IS HET ZO! door een trekspanning ln de plaat ontstaat. De plaat wordt nu niet doorgebogen, maar er wordt aan getrokken. En n weet, dat het aan zienlijk meer krachtsinspanning kost een stuk blik nlt elkaar te trekken, dan het te buigen. Door de tank in één richting te krommen, kun nen dus aanzienlijk grotere spannin gen worden doorstaan Maar nu gaan we nog een stapje verder. Iedereen zal zich kunnen voorstellen, dat wat voor het ene geval geldt, ook voor het andere ge val opgaat. Door de plaat ln twee richtingen te krommen, zullen Im mers alle krachten, die het buigen van de plaat be ogen, ln trekspan- Qingen worden om gezet De dubbel gekromde plaat (die dus in twee rich tingen gekromd ls) blijkt dan ook een tweemaal zo grote druk te kunnen doorstaan als de plaat die in één richting gekromd ls. Hieruit volgt dat by gelyke plaat dikte en gelyke middellyn, een bol vormige tank tweemaal zoveel druk kan opnemen als een cylindrlsche. Voor de gashouder, waar de druk ln ieder punt van de tank even groot ls, is de bolvorm ideaal. Maar bij een tank die voor opslag van vloeistof dient, is de druk op ver schillende hoogden ongelijk, zodat ook de ideale vorn. een andere zal zijn. Bij vloelstoftanks ontstaat daardoor een afplatting en ls de to- maatvorm ideaal, l et als bij een voetbal, die met lucht gevuld rond ls, maar die een sterke afplatting krijgt, indien hij met water wordt volgegoten. Die bolvorm bren. t ons overigens ln herinnering de drie klassieke pro blemen uit de oudheid. making van Saoedi-Arabië, vijf Egyptische straaljagers, die waren ingedeeld bij de Jemenitische revo lutionaire strijdkrachten, vijf plaat sen in Saoedi-Arabië hebben aan gevallen en gebombardeerd, zijn er over en weer beschuldigingen van agressie geuit Egypte ontkent een dergelijke aanval waarvan niet bekend is hoeveel slacht offers er zijn gevallen. Radio-Cairo doet het voorkomen of deze vliegtuigen dekking hebben _yerleend aan troepen De regering van Jordanië beschouwt de aanvallen van vrijdag tegen Saoedi- Arable als directe agressie tegen Jor danië zelf en „ziet zich verplicht om deze aanvallen te weerstaan". Jorda nië ziet hier duidelijk de hand van Egypte ln. D« republikeinse president Sa 11 al van Jemen heeft gedreigd met een „bestraffende krachtmeting" met Sa oedi-Arabië. Van Arabische zijde wordt gezworen, dat er wraak zal genomen worden op Egypte en de revolutionai ren in Jemen. De situatie aan de grens met Jemen verslechtert inderdaad zienderogen en de vrees rijst, dat een interarabische oorlog ontstaat tus sen koningsgezinden en republikeinen Sallal verklaarde aan een menigte in Sana'a, dat president Nasser met al zijn macht en middelen aan do kant der republikeinen staat Sallal heeft eenheden van het leger, versterkt met Egyptische troepen, aan de grens aa mengetrokken. Verder beeft hij de ver tegenwoordigers van de V.S., Engeland, Italië en Ethiopië bij zich ontboden en hun om opheldering gevraagd over de vertraging bij het verlenen van erken ning aan het nieuwe regime, ondanks de overweldigende steun van de bevol king die het geniet De laatste berichten maken melding in Saoedischarabische maatregelen aan de grens met Jemen om „het hoofd te bieden aan agressie van Egypte en Jemen". Deze maatre gelen zouden genomen zijn uit zelf verdediging. Gruwelijke overval in Columbia Jij een overval van een twaalftal ban dieten op een autobus bij Ciudad Neiva, de hoofdstad van de Zuidcolumbisanee provincie Huila, zijn 28 personen gedood zes gewond. Drie passagiers worden vermist De bandieten openden het vuur op de rei zigers. onder wie vrouwen en kinderen waarna zij een ware slachting aanricht-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5