Jlicutue frihsrije (Courant Kennedy: voor de Kerst verbod kernproeven Kennedy nog lang niet gerust Beatrix zag Mo lammeds baard Ver. Staten beëindigen serie in Pacific Goede hoop dat de Russen meedoen Hondsdolheid nu ook in Nieuwer-Amstel MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang 110. 12624» CHRISTELIJKE ATIOÏS AAL DAGBLAD „Staatvasticfi is abffrlmn mijn hert in tegljeaspotT MYSTERIE rondom ondergang van kustvaarder Zie pagina 6 Nieuws in één oogopslag President Kennedy heedJt de verwachting uit gesproken, diatt er voor de kerstdagen een akkoord met de Sowjefcuinde zal worden bereikt over een verbod van kernproeven- Kennedy's mededelingen komen erop neer, dat de V.S. bereid zijn met een verbod op ad Ie kernproe ven in te stemmen, terwijl zij mogelijk nog een ach terstand op de Sowjeüunde hebben. De Amerikaanse presi dent heeft ook verklaard het toezicht op de toe gangswegen tot Cuba te zullen voortzetten, zolang niet door middel van in ternationale inspectie is vastgesteld, dat de Russi sche raketbases op het eiland inderdaad zijn ont manteld. De ontmanteling gaat door, maar het is niet bekend waar de raketten zijn gebleven. Het is niet uitgesloten, dat zij in grot ten zijn opgeborgen. India zal de Russische premier mededelen, dat het pas zal instemmen met een wapenstilstand met de Chinezen, alls laatstge noemden zich terugtrek ken op hun oorspronkelij ke stellingen. Maar de 1 Chinese premier Tsjou En-lai heeft verklaard, diait de Chinese troepen niet van plan zijn de ver overde grensgebieden te onltiruiimen. -ju bonds kanselier Adenauer ant woorden op de brief, die de Westduitse libera Jen hem hebben geschreven en waarin zij genoegdoe ning eisten voor de libe rale minister van justitie, Stammberger, die niet tij dig op die hoogte is gesteld van de tegen het week blad Der Spiegel onderno men actie. In Nieuwer-Amstefl ziin twee handen en een geit aan hondsdolheid overle den- Een van de honden 'had een andere hond en de geit gebeten, Tien men sen, die met de zieke hond in conitaet zijn geweest, worden nu gevaccineerd. De burgemeester heeft een muilkorf gebod afgekon digd- In Weesperkarsoel heeft de politie zaterdag twee zwerfkatten doodge schoten. Het is niet uitgesloten dat de regering een heel eind zal meegaan met de inhoud van de twee SER- adviezen over de loonpo litiek. Vrijdagavond zal in Den Haag het loongesprek tussen de regering en het bestuur van de Stichting van de Arbeid worden voortgezet. De partijen in, het Mid den-Oosten Egypte en J emen aan de ene en Saoedi Arabië en Jorda nië aan de andere kant komen steeds scherper te genover elkaar te staan. Attentie Actie tzJa r^*S Deze week Gedessineerde OVERHEMDEN o.a. Golden Pin en Button Down N0-IR0N 9." TRICOT NYLON I5.90 Utrechtse burgemeester: Vijfdaagse werkweek heilloze instelling „Persoonlijk vind ik de vijf daagse werkweek een heilloze instelling", zei de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zaterdag op de jaarverga dering van de Nederlandse fe deratie van verplegenden in Utrecht De burgemeester noemde de verkorting van de werkweek uitermate remmend en lastig en zei, dat het comprimeren van de wekelükse taak in vjjf dagen niet bevorderlijk is voor het werk en evenmin voor de rust op zaterdag. Hij vroeg zich af, of de ideële kant van de arbeid niet teveel in discrediet wordt gebracht. Men spreekt vrijwel uitsluitend over de rechten van de werknemer, zo zei hij, en het begint erop te lij ken, dat men die rechten belang rijker gaat vinden dan de inhoud en de voldoening van het werk zelf. Het zou, volgens hem, fataal zijn als de rechten meer werden gewaardeerd dan de'plichten. Na deze korte toespraak verliet de burgemeester de vergadering met de mededeling, dat hij het restant van zijn vrjje zaterdag morgen winkelend zou doorbren- Gebruik makend van de voor het Westen gunstige situatie, die ontstaan is als gevolg van de wending, die de Cubaanse crisis heeft genomen, heeft president Kennedy ter gelegenheid van het beëindigen van de Ameri kaanse serie proefnemingen met kernwapens in de pacific de verwachting uitgesproken, dat er voor de kerstdagen met de Sowjetunie een akkoord zal worden bereikt over het verbieden van kernproeven. De Amerikaanse president verklaarde, goede hoop te hebben dat de Russische premier onder de gewijzigde omstandigheden bereid zal zijn, een voor het Westen aanvaardbaar akkoord mogelijk te maken. Deze mededelingen van Kennedy volgden op een geslaagde Amerikaan se kernproef, die gisterochtend vroeg in de damp-kranig bij het eiHand John ston in de Stille Oceaan werd geno men. De president liet voorts weten, dat de Verenigde S bait en de onder grondse kernproeven in de woestijn van Nevada zullen voortzetten. Het voorstel van Kennedy betekent, dat de Verenigde Staten bereid zijn, in te stemmen met een verbod van alle kernproeven terwijil zij mogelijk een achterstand op de Sowjetunie hebben. Sinds de Russen eenzijdig een eind maakten aan een vrijwillig afzien van het houden van proefnemingen met kernwapens, hebben zij veel meer expe rimenten kunnen houden dan de Ameri kanen, die nog altijd ongeveer „een ron de" achterliggen. Reeds om die reden Toch taak van Rode Kruis? T/" ENNEDY zal pas IV dat de Russische bedreiging van de de Sowjet- Vermelden we nog, dat Gomoelka (Po len) als vijfde Oosteuropese communisti sche leider een kort bezoek aan Chroesj- tsjef heeft gebracht. Westelijke waarne mers zijn van oordeel, dat het overleg betrekking heeft gehad op Cuba. Specu laties, als zou het over Berlijn zijn ge gaan, lijken niet juist te zijn. Verenigde Staten van Cuba uit weggenomen, als door internatio nale inspectie ter plaatse is vastge steld, dat de Sowjetbases inderdaad zijn ontmanteld. Hij zal geen genoe gen nemen met niet bevestigde zekeringen van de tegenpartij. De president beschouwt zijn akkoord met Chroesjtsjef als het resultaat van harde diplomatie, die geen ruim te laat voor twijfel. Hij is dan ook van oordeel, dat ook doelde bedreiging is weggenomen, voortgezet toezicht op de toegangs wegen tot Cuba noodzakelijk blijft om te voorkomen, dat opnieuw Rus sische wapens in Cuba binnenko men. De president zal met minder geen genoegen nemen. Kennedy heeft gisteren voorts ver- ktaaihd van mening te zijn, dat de luchtiverkenndng boven Cuba op een of andere wijze voor onbepaalde tijd voortgezet moet worden aJs waarborg tegen een herhaling van de jongste gebeurtenissen. De ontmanteling van de Russische bases heeft tot dusver een goed verloop. Kennedy verklaarde hei zaterdag ail en sindsdien is het werk voortgegaan- Maar het is niet bekend, waar de ra ketten e.d. zijn gebleven. Het is nl. mo gelijk, dat zij in grotten waarvan ei op Cuba vele grote zijn. verborgen wor den gehouden. Ook is niet bekend, wat er is gebeurd met de grote Il-128-straal- bommenwerpers op Cuba. De mogelijk heid bestaat, dat Amerika en Rusland het eens worden over een vorm van in spectie, waarbij het Internationale Rode Kruis een belangrijke rol zou spelen (zo als we vrijdag al meldden). De Cubaanse regering zou er niet vierkant tegen zijn. maar er moet toch nog heel wat aan ge schaafd worden. Het onderzoek zou be trekking moeten hebben op schepen, die naar Cuba onderweg zijn. Een vertegen woordiger van het Rode Kruis is al in New York gearriveerd om met V.N.-ver- tegenwooordigers besprekingen te voe ren Intussen verblijft Anastas Mikoyan. de Russische vice-premier, die met Fide) Castro onderhandelt, nog steeds op Cuba, ondanks het feit dat zijn vrouw vorige week plotseling is overleden. Zijn zoon moet het voor de Sowjetunie aantrek kelijk zyn, thans in te stemmen met akkoord dat een einde maakt aan kernproeven. In het afgelopen weekeinde hebben ook de Russen boven Nova Zembla weei een kernwapen op grote hoogte tot ont ploffing gebracht. Verwacht wordt, dat ook deze serie voltooid kan zijn, voordat met de kerstdagen een dergelijk akkoord van kracht zou moeten worden. Men ziet het voorstel van Kennedy niet alleen als een (overigens geslaagde) poging om het Westen in de gelegenheid te stellen, in de koude oorlog met de communistische wereld tot het „offen sief" over te gaan. In de afgelopen jaren waren de westelijke mogendheden steeds in het defensief gedrongen als gevolg van het feit, dat zij nooit het juiste ant woord op de uitdagingen van Chroesjtsjef wisten te vinden, of (als dat wel het ge. val was) hun woorden geen kracht kon den bijzetten. Sinds het krachtige Ame. rikaanse optreden met betrekking tot Cuba is daar verandering in gekomen. En volgens de eerste brief van Chroesjt sjef aan Kennedy, die in Washington als „top secret" wordt behandeld, we Russische premier als gevolg van de wij ze, waarop Kennedy zijn eerste ma gelen tegen de Russische bedreiging op Cuba nam, volkomen in de wai bracht, omdat hij toen pas besefte hoe hij (Chroesjtsjef) de wereld op de rand van een derde wereldoorlog had ge bracht. (Voor vervolg zie pagina 11) Prinses Beatrix werd met haar gastheerpremier Pandit Nehroe. op de trappen van zijn woning in New Delhi gefotografeerd. 0 Een dronken autobestuurder heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Kerkrade een ongeluk veroorzaakt, dat aan de 32-jarige mijnwerker J. G. Hub- ben uit Kerkrade het leven heeft gekost, en waarbij diens echtgenote levensge vaarlijk werd gewond. Het echtpaar werd op het trottoir in de Chêvremontstraat in Kerkrade, waar het met de fietsen aan de hand liep, getroffen door de auto van de 21-jarige W. K. uit Kerkrade, die geheel links had gereden, tegen de trot toirband was gebotst en, over de kop geslagen, op het trottoir terecht was komen. Op 88-jarige leeftijd is te Amersfoort overleden de oud-burgemeester van Amersfoort mr. J. C. Graaf van Rand- OOK in Nieuwer-Amstel is honds dolheid geconstateerd. Een her dershond, die aan de ziekte is over leden, heeft een andere hond en een geit gebeten. Beide beesten zijn daarop gestorven. Een 10-tal mensen, dat met de hondsdolle hond in con tact is geweest, wordt gevaccineerd. De burgemeester van Nieuwer-Am stel heeft een muilkorfgebod afge kondigd. Uit een onderzoek ingesteld door hel Centraal diergeneeskundig instituut Ln Rotterdam (de Rijksseruminrich- ting) is thans gebleken, dat een hond, die op 2 oktober was gebeten door een herdershond, die op 4 ok tober in een kennel overleed, eind oktober aan hondsdolheid is overle- Geliefden over de grens gezet De vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie heeft in het weekeinde twee geliefden over de grens gezet. Het betreft een 20-jarige Duitse koksmaat en zijn 19-jarige uit Leningrad afkomstige meisje, dat hij als verstekelinge op een schip uit Rusland naar Zaandam smok kelde. De koksmaat, een vluchteling uit Oost- Duitsland, leerde het Russische meisje kennen tijdens de reizen die hij op het Westduitse schip Merkurius naar Le ningrad maakte. Het was een liefde op het eerste gezicht, want al spoedig rijpte het plan bij de koksmaat zijn geliefde mee te nemn. Trouwen in Rusland was niet mogelijk, omdat dan zou blijken dat de koksmaat uit Oost-Duitsland. waar zijn familie nog woont, is gevlucht. Hij slaagde erin zijn geliefde op het houtschip te smokkelen. In Zaandam stapte het tweetal van boord om zich bij de Duitse consul in Amsterdam te melden. Deze kon niets anders doen dan de vreem delingendienst waarschuwen. Aangezien het meisje geen politiek asiel wenste te vragen, bleef de vreemdelingendienst niets anders over dan een uitgeleiding. Na overleg met het ministerie van jus titie werd besloten dat de koksmaat en zijn aanstaande bruid per trein ons land zouden verlaten. In West-Duitsland hopen ze spoedig te kunnen trouwen. Prinses Margriet heeft zaterdagavond in gezelschap van een tiental vrienden en vriendinnen in de Kleine Komedie in Amsterdam een voorstelling bijgewoond van ,,'In einer WIeinen KonditoreiT. waarvan de Hoofdstad-operette donder dagavond de première gaf. De 20-jarige militair Sj. Bijlsma uit Sneek is in de nacht van zaterdag op zondag óp de Lemmerweg bij Sneek met zijn auto m de berm van dc weg geraakt tegen een boom terecht gekomen. De jongen werd uit de auto in de bermsloot geslingerd. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. weekeinde 50.000 auto's op de aanwezig heid van honden gecontroleerd. Alle verkeer, dat Amsterdam verliet, werd zaïterdag en zondag tussen acht uur 's morgens en zes uur 'savonlds op de vierentwintig uitvalswegen aan deze in tensieve controle onderworpen. Over het algemeen heeft de politie de indruk, dat de Amsterdamse hondenbe zitters zich goed aan de voorschriften houden en hun woonstad als Jionden- ghetto" accepteren. Er werden er acht bekeurd. Krachtens de nieuwe door de minister van landbouw en visserij uitgevaardigde besluiten inzake de bestrijding van hondsdolheid heeft de rijkspolitie te Weesperkarspel zaterdag twee katten, die kennelijk geen tehuis hadden, dood geschoten. Daar Weesperkarspel vrijwel aan' het besmette gebied grenst en daar bekend is, dat Amsterdammers hun hon den buiten Amsterdam hebben losgela ten, zal ln Weesperkarspel iedere los lopende hond, ook al is de eigenaar be kend, wórden doodgeschoten. Siem Nieuwenhuijzen had auto-ongeluk De 79-jarige revue-artiest Siem Nieu wenhuijzen is in het Ziekenhuis ln Rotterdam opgenomen na een auto- •ongelu, dat hem in de nacht van zater- op zondag is overkomen. Omstreeks drie uur in de nacht slipte de auto, waarin de heer Nieuwenhuijzen zich bevond op de Stadhoudersweg in Rotterdam, waarna de wagen legen een lichtmast botste. De heer Nieuwenhuijzen liep bij dit ongeluk een hoofdwond en een hersenschudding op. Epn reddingsploeg en leden van de Engelse kustwacht kijken toe. hoe de Franse treiler Jeanne Gougy (273 ton) bij de rotsen voor Lands End i de golven verdwijnt. Op het laatste ogenblik waren nog zes man van het vissersschip gered, nadat allang was aangenomen dat in de storm alle op varenden waren verdronken. Een sen sationele redding, waarover u meer leest op pagina 6. Alteen 't beste... goed genoeg! VeeZUeM Blnnenverlng (jouilwill Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN 0 Zaterdagavond is die 86-jarige T. van Driel uit Rotterdam op het Breeplein in Rotterdam op een oversteekplaats aan gereden en zodanig gewond, dat hij korte tijd daarna overleed. De man stak het zebrapad over terwijl het voetgangers licht op rood stond. 0 De alleenwonende 79-jarige heer J. Voorberg uit Amsterdam-noord is door gasverstikking om het leven gekomen. Een gaskraantje was niet goed afgesloten. EV strekt zich thans een '~J luchtdruk uit van de Middellandse Zee over de Golf van Biscaye naar een depressie ten westen van Ierland. Deze laatste depressie gaat van zware stormen vergezeldmaar zijn invloed strekt zich niet uit over de Britse eilanden. Wel is een randstoring korte tijd boven de Ierse Zee geweest, maar deze wordt weer in het hoofdcentrum opgenomen. Het front dat lange tijd in de naaste omgeving van ons land stagneerde en van tijd tot tijd regen veroorzaakteis in de nacht van zondag op maandag naar het westen ge trokken, maar keert weer terug. De acti viteit van het front is niet groot meer. De komende vierentwintig uur zal de wind tussen zuidoost en zuidwest door staan en weing van kracht veranderen. In de temperaturen komt over het alge meen weinig verandering. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met kans op enige regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuid. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt 0m 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 6 november: zon op 7.42, onder 17.04; maan op 15.04, onder 11 nov. volle maan. Tendens dalend HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 november: 9.01 v.m.; 21.43 n.m. HET WEER [IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur i i-mpcr. cesteldh Ss-c do •5 E Blfü Z-3 pRINSES BEATRIX heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de beroemdste mohammedaanse moskee van geheel India, de Jama Masjid moskee in Oud Delhi, die in de zeventiende eeuw tijdens 't bewind van sjah Jahan werd gebouwd. Tijdens dit bezoek werden geen Indiase bezoekers in het gebouw toegelaten. Omdat bij de hoofdingang van de moskee geen overtrek ken voor schoenen beschik baar waren, moesten prinses Beatrix en allen die haar ver gezelden. voor de tweede maal tijdens bet bezoek aan India op kousevoeten voorwaarts Tijdens deze rondleiding werden aan de prinses baren van de baard van profeet Mo hammed getoond, alsmede overblijfselen van een paar sandalen, die aan de profeet zouden hebben toebehoord, en andere voorwerpen die met grote zorg in de schatkamer van de moskee worden be- Vervolgens begaven prinses en gevolg zich naar de Unie- kerk ter bijwoning van de kerkdienst. Na afloop van de dienst wachtte een grote me nigte de prinses op en de toe schouwers lieten luide toe juichingen en handgeklap ho ren toen de auto's vertrokken. Zy had geen gelegenheid meer om een kijkje te nemen op de markt. Hier zitten mensen hun gebit te reinigen met roze kalkpocder, terwijl elders man nen en vrouwen zorgvuldig bun kleren pp vlooien onder zoeken. In de straten hurken hele rijen timmerlieden, met selaars en schilders met hun gereedschappen voor zich uit gestald, in de hoop dat iemand voor een of meer dagen van hun diensten gebruik zal wil len maken. Zaterdag is de prinses gast geweest op een receptie bij de Nederlandse ambassa deur. Een van de gasten was minister Krisjna Menon van India, die verleden week door premier Nehroe is vervangen. De prinses werd gisteren een lunch aangeboden door presi dent Radhakrlsjnan. Onder de dertig gasten bevonden zich premier Nehroe, met wie prinses Beatrix reeds eerder een onderhoud had gehad, vi ce-president Zakir Hoessein en :- Nehroe's dochter Indira Gan dhi. Nehroe zag er zichtbaar ver moeid uit en de bezorgdheid was nog duidelijker van zijn gezicht te lezen nadat hjj een telegram had gezien dat hem In tegenwoordigheid van alle gasten werd overhandigd. Te gen prinses Beatrix maakte hU de opmerking, dat het hem speet dat er geen vrede was en dat India niet meer aan dacht kon besteden aan het bezoek van de Nederlandse troonopvolgster. Prinses Bea trix antwoordde dat zij iedere minnnt van haar bezoek aan India genoot. D. Helder Ypenburg Vliss. Eelde De Bilt 1. bew. 20 !2 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1