Verkoud heid F.D.P. stelde ultimatum dat maandag afloopt ASPRO' Prinses op kousevoeten naar graf van Gliandi Zink is zeldzaam Rabiës - met ieders hulp kan bestrijding slagen Jjti een. daafce hij. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 KOLENPRIJZEN ,.De door de Nederlandse mijnen afgekondigde wijzigingen in de prijzen van antraciet zijn met de richtlijnen voor het prijsbeleid in overeenstemming". Dit deelt de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, mede naar aanleiding van schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, mej. Nolte (kath. v.). Hoewel het beleid ten aanzien van de af-mijnprijzen voor de kolen onder het K.S.G.-verdrag valt en aan de Hoge Autoriteit is voorbe houden, treden de Nederlandse mijnen, aldus de minister, niettemin steeds met hem in overleg, alvorens wijzigingen van hun prijslijsten bij de Hoge Autoriteit aan te melden. Dit overleg heeft volgens de bewindsman ook plaats gehad over de in het lopende jaar doorgevoerde prijswijzigingen. GRATIFICATIE VOOR P.T.T.'ERS? Is de minister bereid om met het oog op de grote inspanning van het personeel een gratificatie over 1962 te verlenen zoals dit over 1961 is geschied? Aldus een der vele vragen, gesteld door de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer in het voorlopig verslag over de begroting voor 1963 van de P.T.T. en de Rijkspostspaarbank. Overweegt de minister in 1963 een speciale postzegel uit te geven ter herdenking van het jaar 1813? Verder wordt gevraagd of, gezien de huidige uitkomsten van de telefoondienst niet een verdere verlaging der tarieven gewenst is ten einde een verdere popularisering van de telefoon te bevorderen en of er ook geen aanleiding is de tarieven voor het internationale verkeer te verlagen. VERDRAG BEVOEGDHEID RECHTERS Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 24 november 1961 te Brussel tussen het Koninkrijk der Nederlanden, het koninkrijk België en het groothertogdom Luxemburg gesloten verdrag betreffende de rechterlijke bevoegdheid, het faillisse ment, het gezag,en de tenuitvoerlegging van rechterlijke beslissingen, scheidsrechterlijke uitspraken en authentieke acten. Het onderhavige verdrag zal in de Nederlands-Belgisch betrekkingen in de plaats komen van het zg. Nederland-Belgische executieverdrag van 28 maart 1925. Bij de nieuwe regeling zal ook Luxemburg zijn betrokken. Het verdrag is ontworpen door de studiecommissie tot de eenmaking van het recht. „Gemilitariseerde burgers1' naar Nieuw-Guinea In de komende zes maanden zal In donesië ongeveer 10.000 „gemilitariseer-1 de burgers" overbrengen naar Nieuw- Guinea om de opbouw van het land ter hand te nemen. Dit overbrengen zal ge schieden tijdens de periode waarin de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw- Guinea uitoefenen. Zij zijn ingedeeld in acht bataljons van elk ongeveer 1200 Dit heeft de Indonesische kolonel Soe- tarto, commandant van het Indonesische contingent dat deel uitmaakt van de veiligheidstroepen der V.N., in Hollan- dia meegedeeld. De eerste groep van deze „gemilita riseerde burgers" uit Indonesië is in middels te Hollandia aangekomen. Het zijn 150, niet van gewone Indonesische militairen te onderscheiden, officieren, onderofficieren en minderen, die uit de Indonesische landingsvloot Tandjung Radja met kleine vaartuigen aan land werden gebracht. Zoals reeds gemeld bracht deze landingsboot donderdag ook ongeveer zestig Indonesische ambtena- aan, een hoeveelheid meubilair en groot aantal jeeps, autobussen en vrachtauto's. Van niet-officiële zijde werd toen verklaard dat de militairen die zich op het schip bevonden, weer naar Dja karta zouden terugkeren Donderdaga vond trokken zij echter in gesloten le- ger-vrachtwagens het z.g. groene dorp binnen, een barakkencomplex waarin kort een compagnie van de Nederlandse landmacht en eenheden Pa- gelegerd. De Nederlandse militairen zijn inmiddels met de Waterman op de thuis reis en de Pakistaanse militairen zijn verhuisd naar de vroegere marineka- kazerne in Hollandia. Pierre Larcher en Raymond Rol land die deze week in Frankrijk tot twintig jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld wegens ontvoering van Eric DE GROTE DESILLUSIE interparlementaire Beneluxraad heeft eind 1960 de regeringen voorgesteld het ontwerp van de studiecommissie te aanvaarden, zij het dat hij het werkingsgebied van het verdrag verruimd wenste. De regeringen hebben deze wens gerealiseerd. de drie landen. De raadgevende Peugeot, hebben beroep aangetekend STRAALZENDERTJES Is de minister bereid, om naar aanleiding van het ongeveer vier jaar geleden daartoe door de heer F. Krebbers te Deventer gedane verzoek, de P.T.T. mede te laten werken aan een proefneming met straal- zendertjes die de ontvangst van televisieuitzendingen mogelijk maken met antennes van ten hoogste een meter? Dit vraagt de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer in haar voorlopige verslag over de begroting voor 1963 van P.T.T. Zij vraagt voorts of de minister kennis heeft genomen van een nieuw experiment van bovengenoemde waarbij door middel van een zg. omzetter de ontvangst van het tweedè Duitse televisieprogramma op goedkope wijze mogelijk wordt. Welk beleid zal P.T.T. voeren met betrekking tot het project Telstar? Kan Nederland zich veroorloven hierbij afzijdig te blijven? Welke gevol gen zouden voor Nederland voortvloeien uit het deelnemen aan de transatlantische Telstar-gemeenschap, met name wat de nodige ontvangst antennes en zenders, alsmede de daarmee gepaard gaande kosten betreft? Nu twee iveken in India Een stralende Nederlandse Kroonprinses is gisteren in New Delhi aangekomen voor een informeel bezoek van veertien da gen aan India. Volgens het (voor lopige) programma zal prinses Beatrix onder meer bezoeken bren gen aan Bombay, Adras, Calcutta en Benares. Ruw geschat zal zij in de voormalige Britse kroonkolonie een afstand van 4.500 kilometer afleggen, deels per auto en deels per vliegtuig. De Prinses zal drie dagen in New Delhi blijven. Direct na haar aankomst in deze stad legde zij een krans op het graf van Ghandi, dat aan de rand van de stad bij de Jamoenarivier ligt. Ook zij moest zich schikken in het voor schrift. dat de bezoekers hun schoe nen dienen uit te doen. De mooit blauwe sandalen, die de prinses hier voor in de plaats kreeg waren echter vele maten te groot en zij kon er niet mee lopen. Zij maakte aan de ver warring. die hierdoor onder de In diërs ontstond een resoluut einde, door de vijftig meter naar het graf van de beroemde Indiër op kousevoe ten af te leggen. secretaresse, mej. Wijnen, di n de schoenenmaat had die bi Indische vrouwen blijkbaar gangbaar if kon niet anders doen dan haar Prinses op dezelfde wijze te volgen. Prinses Beatrix legde vervolgens op het zwart marmeren graf een grote krans gouds bloemen. Aan deze krans waren oranje linten bevestigd waarop stond „Beatrix, Prinses der Nederlanden". GEWEERSCHIETEN Gistermiddag bezocht de. Prinses een instituut waar meisjes van 18 tot 211 jaar worden geoefend in het geweer-: schieten. Zij inspecteerde een erewacht' van meisjes in kaki-uniform met rode! baretten. In de grote gehoorzaal van het instituut hoorde de Prinses hoe Indische meisjes Indische instrumenten bespeel den. Toen Indische persfotografen 'e graag foto's wilden maken van het kleu rige schouwspel, kwam de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur tus senbeide en zei, dat zij een grotere af stand in acht moesten nemen. Een ze nuwachtige fotoman oegon toen te re detwisten met een lid van dc Indische veiligheidsdienst. Maar het geschil werd tenslotte in der minne geschikt. Tijdens het tuinfeest, dat 's avonds erd gegeven, onderhield de Prinses zich langer dan een uur met een tiental in New Delhi woonachtige en verblij vende Nederlanders, onder wie de jonge etnoloog René Wassing uit Den Haag, die vorig jaar „in het nieuws" was bevond zich toen met de jongste van gouverneur Rockefeller van New York, Michael Rockefeller, op een vlot in de monding van de Eilanden-rivier in het zuiden van westelijk Nieuw-Gui- nca. Michael Rockefeller verliet het vlot om te trachten zwemmend de kust te bereiken. Men heeft nooit een spoor van hem gevonden. Wassing vertrok op 8 oktober uit Hol landia en bezocht op weg naar huis ver scheidene Oostaziatische landen. Toen hij vernam, dat prinses Beatrix India zou bezoeken, verlengde hij zijn verblijf in New Delhi. Wassing zal nog meer Aziatische landen bezoeken alvorens naar Nederland terug te keren was ,,/Vee, nog niets van utv neutrale vrienden, Spiegel-affaire meer dan schandaal De beslissing over de vraag of West-Duisland zijn eerste ka binetscrisis na de oorlog zal be leven is uitgesteld tot De Westduitse liberalen hebben bondskanselier Adenauer be paalde eisen gesteld. Van de in williging hiervan is het aanblij- van de minister van Justitie, dr. Stammberger en de vier an dere F.D.P. ministers in het ka binet afhankelijk. Deze kabinetscrisis is een gevolg van de opzienbarende actie van de procureur- generaal in Karlsruhe tegen het week blad „Der Spiegel", die inmiddels de om vang van een schandaal heeft aangeno- AangeZfon "hij als verantwoordelijke ..linister niet was ingelicht omtrent de op handen zijnde actie tegen „Der Spiegel" heeft de minister van Justitie, dr. Stamm berger, afgelopen woensdag aan bonds kanselier Adenauer zijn ontslag aangebo den. De vier overige liberale ministers gaven te verstaan dat zij het voorbeeld van hun collega zouden volgen. Activiteit achter de schermen maandag. (Van onze correspondent te Bonn) Bondskanselier Adenauer beantwoord de het ontslagverzoek van mr. Stamm berger met een schrijven aan de voor zitter van de vrije democratische partij dr. Mende, waarin hij probeerde de zaak bij te leggen en er bij de ligerale partij chef op aandrong dr. Stammberger te be wegen in het kabinet te blijven. Deze brief, over de inhoud waarvan men in de liberale partij niet tevreden was, is gis teren tot m de late avonduren besproken door_ hoofdbestuur en bondsdagfractie hieven de Nederlandse ambassadeur de andere aanwezige Nederlanders „lang zal ze leven" aan, hetgeen de Prinses zichtbaar verraste. Toen men uitgezongen was zei zij lachend tegen de ambassadeur: „Ach wat gemeen Advertentie (Advertentie) 1044. Met onze boormachine zijn dat 25 van deze laag door silicium wc nog maar een klein stukje in de wordt ingenomen, aardkorst doorgedrongen, zodat een nauwkeurige kennis aangaande de samenstelling van de aardse bol schil ontbreekt. Vulkanen werpen echter nit grote diepten allerlei ma teriaal naar buiten en dit heeft de scheikundigen in staat gesteld zich een globaal oordeel te vormen over de samenstelling die de buitenste kundigen (die werkelijk wel nauwkeuriger gegevens bij de hand hebben) zodat we geen vermoeien de dikte de opsomming van alle 92 elemen ten zullen geven. Laten we daarom mogen volstaan met te vertellen dat 99,7% van de aardkost Is opgebouwd uit slechts 12 ele- Wat lijkt u voorts in groter mate aanwezig, ijzer of aluminium? On danks het feit, dat ijzer veel vaker door onze handen gaat dan het lich te metaal, staat ijzer (5,1%) kwan titatief beneden aluminium (7,5%). Voor alle percentages zal niemand zich interesseren, behalve de des- t schryven van Adenauer werd gis teravond laat door de F.D.P. beantwoord het stellen van ultimatieve eisen irop dc F.D.P. nog maandag aanstaan- bct antwoord wil hebben. Daarna zal ïst wórden of dr.' Stammberger aa!n zal blijven. Indien antwoord uitblijft zul len behalve Stammberger ook de minis ters Scheel, Lenz, Mischnick en Starke uit de regering treden. Dan heeft West- duitsland zijn eerste werkelijke rege ringscrisis. gisteravond laat nog een bezoek gebracht aan bondspresident dr. Lübke. Ëen regeringscrisis zou wel eens he einde kunnen betekenen van de heer schappij der C.D.U. en waarschijnlijk ook van dr. Adenauer persoonlijk als bondskanselier. Het is niet waarschijnlijk dat de liberalen een coalitie zullen aan gaan met de socialisten. Zij zouden ver moedelijk de voorkeur geven aan het met de C.D.U. in de regering te blijven. Echter onder een andere regeringschef. Ook de kwestie van de opvolger van dr. Adenauer, is door Der Spiegel-affaire het geding gekomen. Inmiddels is thans nog een vijfde Spiegelman onder verdenking van land- erraad in arrest gesteld. In arrest be binden zich voorts de uitgever Augustein, hoofdredacteur Jakobi, waarnemend hoofdredacteur Ahlers en redacteur Schmelz. In eenl officiële verklaring heeft de bonodsregering gisteravond uitvoerig haar standpunt ten aanzien van de Spiegel-affaire bekend gemaakt. In het artikel van 10 oktober jl. stonden deels juiste militaire geheimen, deels onjuiste onthullingen, die de landsveiligheid in gevaar kunnen brengen. Het onderzoek ardlaag ongeveer moet bezitten. Deze gegevens hebben welisw trekking op slechts 1% van de aardkost, maar we zullen daarmee genoegen moeten nemen, zolang geen vollediger gegevens be schikbaar zijn. (De Amerikanen zijn thans doende dc aardkorst op de oceaanbodem waar zij naar schat ting 45 km dik is te doorboren, maar dit werkje is In de eerste plaats nog niet achter de rug en voorts zal het daarna nog geruime tijd dureti vens zijn verwerkt en in verslagen vastgelegd). Maar goed. de onderzoeker Berg heeft aan de hand bekende gegevens een lijst opge steld van de procentuele samenstel ling waarin de elementen in een korst ter dikte van 16 km worden aangetroffen en de gevolgtrekkingen die we daaruit kunnen maken zijn werkelijk in menig opzicht verbluf fend. Uit dc tabel blijkt, dat zuur stof alleen al voor de helft aan dc vorming van dc buitenste korst deelneemt. Voegen we bij bet per- TOCH IS HET ZO! meuten. Voor alle 80 overige elemen ten tesamen blijft dus slechts 0,3% Deze 80 elemen ten, die slechts een zó klein deel van de aardkorst uit maken, zouden we elementen kunnen noemen, alle gege- Tot die zeldzame elementen behoort, behalve vanadium en strontium, ook zink, dat u zeker niet in deze afdeling zou hebben gezocht, evenmin als de thans nikkel. Voor eik van deze elemen ten kunnen we 0,02% uittrekken, en voor koper mag slechts 0,01% worden gerekend. Vanadium is dus tweemaal zo veelvuldig voorhanden als het veelgebruikte koper. En titaan, lijkt u dat zeldzaam? Helemaal niet, het komt bij de eerste 12 elementen voor (0,6%). Bij die eerste 12 zult -hijnlijk ook koolstof vachten, waarmee uw kolenhok zo •ijkelijk is gevuld? Mis! Koolstof centage zuurstof (50%) ook nog de behoort bij de zeldzame elementen ardkorst! Sprekend over bolschillen, kunnen probleem wel eens aansnlj- klelne hoeveelheid waterstof (0,9%) dan blijkt méér dan de helft van dc vaste bolschil uit gassen te be staan. Dat Is mogelijk, doordat deze den van de tanks, die tegenw gassen met allerlei elementen vaste dig bolvormig zijn inplaats verbindingen vormen. Zuurstof met llndervnrmig. silicium kunt u bijv. overal als zand korrels tegenkomen. Het zal nie mand dan ook verbazen, te horen Softenon-proces begint maandag In Luik begint maandag een van d meest opzienbarende processen in Be', gië van de laatste jaren: de „zaak-Sof- tenon". Als hoofdbeklaagde zal te rechtstaan de 24-jarige mevrouw Su zanne van de Put, die wordt beschul digd van moord met voorbedachte ra de op haar misvormd ter wereld geko men baby. Met haar zullen terecht staan haar echtgenoot. Jean Put, haar moeder en zuster huisarts van het gezin, de Luikse medicus J. Casters. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid. Het schuldig of onschuldig zal worden uit gesproken door 12 juryleden. Het Hof van Assisen, waarvoor alleen de z\ ste misdrijven worden behandeld, het enige gerechtelijke college in Bel gië, waar de jury-rechtspraak wordt toegepast. Verwacht wordt, dat het proces een vijftal dagen zal duren. De beklaagden zullen door zes advocaten worden verdedigd en ongeveer 4(1 gp- tuigen zullen worden gehoord. Het pro ces heeft niet alleen in België zelf. maar ook daarbuiten grote aandacht getrokken. In de rechtszaal zijn specia le maatregelen getroffen om het tien tallen Belgische en buitenlandse jour door de procureur-generaal richt zich niet alleen tegen het weekblad maar ook tegen allen .die als-,informanten, voor het blad zijn opgetreden. Van de zijde van het hoofdparket In Karlsruhe werd gisteravond medegedeeld, dat drie rechters van instructie en zeven officieren van justitie het onderzoek uitvoeren. Dit richt zich o.m. tegen officieren van de Westduitse strijdkrach ten en hoofdambtenaren van het ministe rie van justitie. Echter niet tegen twee dezer dagen met name genoemde bonds dagleden, die er van werden verdacht materiaal aan Der Spiegel te hebben geleverd. Ulbricht op bezoek bij Chroesjtsjef Premier Chroesjtsjef heeft gisteren de Oostduitse regeringsleider Ulbricht en de delegatie van de Oostduitse So cialistische Eenheid partij ontvangen, aldus heeft het persbureau Tass be kendgemaakt. Tijdens het onderhoud, dat werd gekenmerkt door een harte lijke geest van samenwerking en vriend schap, werd uitvoerig van gedachten gewisseld over voor beide partijen be langrijke vraagstukke .1. aldus Tass. Over de besproken onderwerpen be stond een eensgezinde opvatting. Op de regionale conferentie van de F.A.O., de voedsel- en landbouworgani satie van de V.N., die op het ogenblik in Tunis wordt gehouden, hebben de delegaties van achttien Afrikaanse lan den geëist dat de Zuidafrikaanse de legatie de toegang tot de conferentie zou worden ontzegd. De resolutie werd met 18 tegen drie stemmen aangeno men. Frankrijk. Engeland en Zuid-Afri- ka stemden tegen. Nadat de resolutie was aanvaard Dieren thans loslaten misdadig (Vu redacteuren) Alle warmbloedige dieren, alsook de mens, kunnen hondsdolheid krij gen. Voor paniek is echter geen re den, want geen mens behoeft in ons land meer aan deze ziekte te over lijden. Het loslaten van honden of katten op de Veluwe of elders, moet onder de huidige omstandigheden misdadig worden genoemd. Vacci natie van dieren kan (sterk) worden aangeraden, maar om diverse rede nen acht men het beter inenting niet verplicht te stellen. Naast de thans genomen maatregelen, zowel in het besmette gebied Amsterdam als in overig Nederland zijn nog aanvullende maatregelen nodig die de katten betreffen. De minister heeft ze gisteren bekend gemaakt in de Kamer. de thans in ons land voorko mende hondsdolheid. Alvorens op de genoemde aspecten nader in te gaan zou eerst de vraag beantwoord kunnen worden: Waar komt deze ziekte ,,zo maar ineens" vandaan? Hoewel geen honderd procent zekerheid kan worden verkregen ligt het voor de hand aan West-Duitsland te denken. COMMENTAAR van N. F. WERKMAN Nu de hondsdolheid bepaald geen Amsterdamse zaak meer ia, maar iedere dierenbezitter, ja in zekere zin iedere Nederlander aangaat, leek het ons goed onze lezers over het verschijnsel en «ie problemen die bij de bestrij ding van rabies opdoemen wat uitvoeriger voor te lichten en een aantal nuttige adviezen te geven. We hebben ons hiervoor gewend tot de heer N. F- Werk- man, inspecteur in algemene dienst bij de Veeartsenijkundige landbouw, tevens inspecteur van de Volksgezondheid te VGra- venhage. die ten nauwste bij deze zaak is betrokken. De nut tige gegevens die hij ons ver strekte zijn in bijgaand artikel verwerkt. Bovendien: indien men in de ziekte voornamelijk onder de drukke winkelstraat zou lopen met wildstand al enige jaren heerst. Dit jaar zijn in West-Duitsland taal 1778 gevallen van hondsdolh rabies geconstateerd. Van dit totaal betrof 65 pet. vossen; 15.4 pet. reeen en herten: 7 pet. honden: 6,6 pet. run deren en 6 pet. katten. Dit jgfi v:: aangelijnde hond, die géén muilkorf droeg, dan zou zo'n dier toch nog be- hondsdolheid of ten kunnen toebrengen. Want men be- denke wel. dat het speeksel van een besmette hond in het allereerste sta dium het ernstigste besmettingsge vaar oplevert, dus nog voor zich de doeltreffend bestreden worden. Men moet wachten tot de ziekte uitgewoe- kerd is en dat is meestal een kwestie van vele jaren. Teneinde een „overslaan' ziekte naar ons land te voorkomen de veterinaire dienst al lange tijd be zig met preventiemaatregelen. Sinds januari van dit jaar zijn er i hoofde in onze oostelijke grensgebie den ongeveer 1300 vossen weggescho- ook de nadelen van muilkorven i r lief nemen. ten, omdat zij immers de grootste daardoor wordt kans maken de ziekte hier uit Duits- land te importeren. Er bestaat name- premie op aring leert, dat verscheidene deze diereneieenaren, die het bezit van een dier onder de huidige omstandigheden lastig beginnen te vinden ze „In de vrije natuur" loslaten. Met name bij uit dien Hoorn en op de Veluwe zijn meer iverfdleren opgemerkt. Deze hand el- ijze Is kort en goed misdadig, want door wordt een voortwoekeren de ziekte alleen maar In de hand gewerkt. En dat, terwijl dierenbe scherming en asiels zich graag r— vossestaart inlevert krijgt een belo- deie dieren zouden ontfermen. ning van 10 tot 15. Het merkwaardige is nu, dat de terinaire dienst een uitbraak van ziekte in de grensgebieden had ver wacht, maar allerminst in Amster dam. Hoe kon de ziekte daar ko men? Hoewel aan de grenzen goede controle was, kon het totale preventie systeem dat tijdig en dus al geruime tijd geleden was opgebouwd, onmoge- 5°*' lijk „waterdicht" zijn. Het is bijvoor- us beeld mogelijk dat een in Duitsland besmet dier via binnenwegen in de v ofevf|eïénde<"ehinS i? strijdingsmaatregelf n of via een schip. Het is al evenzeer mogelijk dat een besmette viervoeter ons land is binnen gesmokkeld, want honden schijnen in dit verband een be geerd object te zijn. En dit zijn nog maar enkele van de vele mogelijkhe den die het „hoe" zouden kunnen ver- klarei Nu de bestrijding. Men gaat er daar bij gelijke overbrengers van besmetting nog weinig is gedaan. Vandaar dat de minister gistermiddag in de Kamer het sluitstuk van het complex maatre gelen aankondigde, namelijk in het be smette gebied Amsterdam een z.g. op- hokgebod voor katten (binnenhouden en niet verder dan in de tuin) en geheel Nederland het „vogelvrij" verklaren van alle zwerfkatten. Is dat dan het gehéle complex be- rijdingsmaatregelen en hoort een verplichte vaccinatie van dieren daar niet bij? Hierop kan gezegd wor den dat vaccinatie bij dieren altijd geadviseerd zal worden, als zijnde, zeker in besmette gebieden, een uitstekende preventiemaatregel. Een verplichting echter zou een slag in de lucht zijn omdat nimmer alle honxlen in ons land (we hebben e 2^1Sie,rSk.l «chatting een tall miljoen) en nimmer alle katten (sommigen zeggen dat er 2 a 3 miljoen in ons land zijn) de prik zouden krijgen, hetgeen moet worden, want doet men dit niet en beschermt men alleen de gen dierenbeten, dan kan het danks alles onder djeren voortwoeke- 'e(/ectieve'beïttij'ding'»ta"!ilïe"en jH - - - - 5'5'j; doende zou zijn. Registratie af. de volgende. Daar, wordt geconstateerd dient het gebied besmet te worden verklaard (is i prik voor de dieren-i riduecl is natuurlijk altijd g- Daar komt nog wat bij. Alle Hingsprocedut* 9 _.H hondsdolheid niet helemaal zonder 1.- dan in geheel Ne- sico. Hersenvliesontsteking kan, in 1 gebod en het ver- op de 2 a 3000 gevallen, van inenting hondenmarkten en het gevolg zijn. Vandaar dat de maat regelen erop gericht zijn vaccinaties bij de mens zoveel mogelijk te voorkó- ben zoals men weet alle dieren hoofdstad stadsarrest: men komt wel met een dier in maar niet uit. Tenslotte derland een aanlijngebod bod van katten- -exposities. Nu kan men natuurlijk vragen: Is, als je het dier aan de lijn moet hou den muilkorven nu eigenlijk nog wel nodig? En men kan wijzen op nadelen zoals een zekere nervositeit bij de die ren die de vrijheid gewend zijn en nu een muilkorf moeten dragen. Deze vragers kan het volgende ge antwoord worden. Het muilkorven hoeven geen enkele schrijft de wet voor. indien in een ge- meente hondsdolheid is geconstateerd. Opheffen van deze maatregel kAn eenvoudig niet; het heeft daarom nig praktisch nut Uit dit laatste moge eveneens blij ken, dat observatie van het levende dier van het allergrootste belang is. Dierenbezitters die er tegen opzien hun huisdier in quarantaine te geven be- cnkelc vrees te koesteren lets met bun dier gebeurt. Want: hééft hun verdachte hond of kat deze maatregel kAn dus hondsdolheid, dan gaat het dier tóch daarom wei- dood en is het dier na tien dagen nog te discussië- in leven, dan heeft het de ziekte niet en kan het weer aan de eigenaar te rug worden gegeven! Wanneer moet men als dierenbezit ter waarschuwen? Zodra men ver dachte verschijnselen bij zijn dier meent waar te nemen. Bij een hond onderscheidt men drie stadia. Eerste stadium: het dier is neerslachtig, humeurig, eet vreemde dingen op, krabt zichzelf, heeft een verhoogde geslachtsdrift en hapt naar denkbeeldige vliegen. Tweede stadium: het dier (Advertentie) Gisteren is een 16-jarige monteur uit Maastricht die per bromfiets op de Bosscherweg reed door een vrachtauto aangereden en zo zwaar gewond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Met VELPON Z'e je er geen barst van! Sa n-;«lia' I In Boedapest is de ro- zenkweker Janos Szalkai tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij rozen uit zijn gecollectiviseer de kwekerij particulier had verkocht. Drie man nen die hem geholpen hadden, zo een winst van ongeveer 20.000 gul den tc maken, kregen ge vangenisstraffen van resp. 18, 10 en 6 maan- I De wereldkampioen goochelen Fred Kaps is uitgenodigd op 18 decem ber in Engeland op tc treden voor de koninklij ke familie, ter gelegen heid van dc 21-ste ver jaardag van prins Wil liam van Gloucester, op Buckingham Palace. De goochelaar kreeg de uit nodiging dank zij een aan beveling van koningin Elizabeth, die hem aan boord van de Oranje zag optreden tijdens de vie ring van het zilveren hu welijksfeest van konin gin Juliana en prins Bernhard. I De Zuidafrikaanse re gering heeft bekendge maakt, dat zij 60 pond (ongeveer zeshonderd gulden) zal bijdragen in de overtochtkosten van immigranten, voor zover deze niet uit aangrenzen de landen afkomstig zijn. I De gezamenlijke goud voorraad van particulie ren zou volgens een me dedeling van Pick's World Currancy Report te New York niet min der dan 55 miljard gul den bedragen, dat is 2,2 miljard meer dan vorig jaar. Deze voorraad is groter dan dé totale waarde aan goud van de banken in Canada, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, West-Duits land, Griekenland, Ita lië, Portugal, Spanje, Zweden en Nederland. I Het Amerikaanse le ger laat op het ogenblik een „snelwandeltoestel" ofwel pedipulator ont wikkelen. Dit apparaat, waarin een man loop- en grijpbewegingen kan ma ken, verveelvoudigt deze bewegingen dan via te- lescopische armen en be nen. Die benen zijn 360 centimeter lang. Door gewoon te lopen in zijn apparaat wordt de be stuurder van klein duim pje een ware reus, om dat zijn snelheid onge veer vijf tot vijfentwin tig kilometer per uur wordt verhoogd. De ar men en benen veroorlo ven hem allerlei hinder nissen met het grootste gemak te nemen. I In Hollandia is Untea-bewind gisteren met een serie nieuwe postzegels uitgekomen. Er was reeds de eerste dag een grote toeloop van de zijde van de be volking naar de postkan toren. Velen moesten in de rij staan om de ze gels te bemachtigen. Ie dere koper mag niet meer dan twintig series tegelijk bestellen. Er wa ren reeds elf verschillen de zegels niet opdruk „Untea" in omloop, nu zijn er acht nieuwe bij gekomen. heeft de neiging lange afstan den af te leggen en rond te dolen, heeft het op elk dier dat in zijn „vaarwater" komt begrepen, ook de mens. maar speciaal de kat. Hij wil katten in de kop bijten. Dan komt al gauw het overgangssta dium naar de derde fase die met moeilijk slikken, een eigenaardig stemgeluid bij blaffen, een onzekere gang en kwijlen begint en met algehe le verlamming waarop de dood volgt, eindigt. «Bij katten zijn de eerste twee stadia moeilijker herkenbaar; het laat ste stadium vertoont meestal de ste reotiepe afhangende onderkaak). deze symptomen behoeven er nog •Met °P.,e wijzen dat het dier hondsdol heid hééft, want dezelfde verschijnse len komen ook bij andere ziektenbeel- den voor. Zoals eerder gezegd behoeft ln ons land geen mens meer aan hondsdol heid te overlijden. Daarvoor dienen echter wel dc volgende regels in acht *- worden genomen. uitvoeren. 2. Laat nimmer kat of hond zwer ven; het Is ln deze tl|cl misdadig. Bei. wanneer men het dier kwijt wil, asiel of dierenbescherming. 3. Tracht te voorkomen dat de mens gebeten wordt door het dier. Zie toe op kinderen dat ze de huisdieren niet plagen; houd de dieren kalm door bijv. niet met ze te gaan stoelen. In het algemeen: wind de dieren niet on nodig op. 5. Is men gebeten door een dier, be denk dan dat het eerst nodige Is het dier dat beet te kennen en zijn eige naar op te sporen. Het Is Immers van het grootste belang, dat het bijtende dier levend ln handen van de onder- zocklnstantles komt! Nogmaals: daar is geen enkel nadeel voor de eigenaar verbonden. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug:

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9