Voortreffelijke première van Sutermeister's Raskolnikof Overdracht van bewind moet glad verlopen Geweldige drukte op receptie dr. Diemer Nu loopt mijn motor pas echt lekker! 7 ZATERDAG 3 NOVEMBER 196. Wij kunnen de Nederlandse Opera gelukwensen met de voortreffelijke première, die zij gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg van Sutermeisters Raskolnihof bood. Daar werd uitstekend werk geleverd door allen, in de allereerste plaats die deze opera met volle overtuiging door de jonge dirigent Leo Driehuys,, verdedigde en die erin gelooft. Hij bezielde alle medewerkenden, haal de uit hen alles, waar toe zij in staat waren en door zijn duidelijke behandeling van de partituur, waar in hij nauwe samenhang bewaarde tussen de orkest- en de zangpartij en, en waarin hij voortdurend de beweging van de muziek stuwde, kreeg men een goed inzicht in de waarde van deze opera. Hij kreeg wat de toneelmatige be handeling betreft, een van de aller beste regisseurs Peter Scliarof, naast zich. Peter Scliarof nu gaf een toneel beeld. dat ook leefde tot in de klein ste details. Hij leerde onze zangers zich zo natuurlijk mogelijk bewegen, en zij toonden zich goede leerlingen, die niet alleen het verhaal maar ook de karakterisering van de personages geloofwaardig maakte. Ook hij handhaafde de eenheid in het spel. de nauwe samenhang, waarin alle schakels zich precies aan elkaar sloten. Als derde hoofdpeiler van deze pre mière fungeert Hans van Norden, die een van de allerbeste ensceneringen in Dam-vraag 309 (Eerste publicatie) Van onderstaand probleem is de eindstand overbekend. De winst voor wit voert langs de weg van de scher pe regel. De fraaie aanvangsstand is verklaarbaar door de laatste zet van wit 2621, waarna zwart antwoord de met 3136. Zwart: 8, 9, 11, 12, 15, 18. 19, 22, 24, 28, 36. Wit: 21, 33, 35, 37, 38, 39. 41, 42, 43, 48. 50. Schank-vrtiay 30Ü Het probleem van de Noor J. Grande had als opgave, wit speelt en geeft mat in drie zetten. De stand was, wit: Ka5, Dc7, Td5, Ld6 en e6, pi h2 en h3: zwart: Ke4, Dfl. Tc2 en gl, Lel en h5. Pa2. pi b7. c3. d3. f2, 15, 16, g2 en g6. Oplossing: 1. Le6c8! (Dreigt 2. Dc7e7+)., 1 Ke4xd5; 2. Dc7—c4t!. Kd5xc4: 3. Lc8—-e6 mat. De diverse bijvarianten zijn gemakkelijk te vinden. Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. plantaardig voedsel uit de moestuin, 2. uitstalling, 3. staal. 4. het geheel der nalaten schap. 5. betrekking waarin zaken of personen tot elkander staan, 6. dia lect. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen, twee plaats namen in de provincie Noord-Brabant. Leo Driehuys op z n best de hiatorie van de Ned. Opera schiep. Zijn decors en kostuums wekten onmid dellijk de sfeer van het navrante ver haal op, waarin Raskolnikof. de arme student, een woekeraarster doodt en voortgedreven door schuld en berouw zioh ten slotte aangeeft om zijn boete te voldoen. Deze voorstelling bewees eens te meer. dat het gezelschap van de Ned. Opera uitmunt in werken, waarin het accent meer op hot spelen dan op het zingen valit: zij is meer een ..speelopera" d^n een „zarwgapera". Voorstelling Om nu de lofzang over de voorstel ling te voltooien, noemen wij de voor naamste medewerkers. Johan van der Zalm gaf in zijn uitbeelding van ae hoofdfiguur, de in zich gespleten, men- sen'hatende Raskolnikof. een uitstekende prestatie te zien en ook te horen. Zijn stem is nu eenmaal niet fraai meer maar onder de aanwijzing van Schar kol was zijn spel aanmerkelijk gezuiverd van de clichégebaren. Paolo Gorin al6 zijn „tweede ik", de figuur, die Peter Sutermeister in zijn bewerking van Dos- tojewski's „Misdaad en straf" inlaste om de eindeloze zelfbespiegelingen en zelf gesprekken van Raskolnikof ten tonele te kunnen brengen, vonden wij bepaald verrassend in de ernst en waardigheid Ontroering Anny Delorie als Raskolnikofs moe der bracht een element van zuivere ont roering In het verhaal van diepe en bittere ellende, waarin de overige figuren verkeren: Manneladof. de verlopen amb tenaar en drinker, bood Cornelis Schell de gelegenheid tot een topprestatie. Wij wisten werkelijk niet, dat Schell zo in drukwekkend kon zingen en kon acte ren. De sterfscène van Marmeladof maakte hij tot een van de aangrijpend ste momenten. Een even grote verrassing kwam Marilyn Tyler, die onder het oog Scharof iets van haar aanstellerigheid had afgelegd: haar uitbeelding van Son- ja, de dodhter van Manneladof. die zich opoffert voor haar familie, had iets van de zuivere goedheid van de Sonja-figuui in Dostojewski's boek. Conchita Gaston wist iets van het hysterische, ziekelijke van Marmeladof's vrouw duidelijk te maken. Rondom deze hoofdfiguren bewogen zioh tal van sonages, die allen even goed getypeerd waren: de woekeraarster 'Lidy t Vrouw overleden na-echtelijke onenigheid Vannacht heeft in Gorinchem een passerende militair de 32-jarige loswerk- man J. H. R. naar het politiebureau al daar gebracht. De man wordt ervan ver dacht zijn 27-jarige echtgenote, na een uitgebreid cafébezoek in de stad. dus danig mishandeld te hebben. dat de vrouw kort daarop is overleden. Het echtpaar dat al geruime tijd in onmin leefde, schijnt vannacht op weg naar huis ruzie te hebben gekregen over een financiële kwestie. De man. die 's avonds enige glazen bier had gedronken, is od de Korte Dijk te Gorinchem tot hand tastelijkheden overgegaan. Toen de vrouw plotseling geen tekenen van leven meer gaf liep de man geheel buiten zijn zinnen weg. Een passerende militair heeft hem daarn- naar het politiebureau gebracht. Er bestaat geen zekerheid omtrent de doodsoorzaak: dat het. wurging zou wordt door politiefunctionarissen gesloten geacht. R. heeft vannacht bekend ruzie gehad te hebben, maar niets te weten van een noodlottige handeling. Het ech'paar had geen kinderen. De Nederlands kustvaarder Muske tier is gisteren op een rif gelopen voor ■le kust van Fifeshire (Schotland). De bemanning van zeven koppen is gered Het schip dat 384 ton meet, was or weg naar Dundee. Er is een groot gat m de machinekamer. Do beman ning ging in de reddingsboten. Veen», d berenleider (Jos Borelli). Een woord van grote lof voor het koor ten Een hoe is nu de opera zelf, de mu ziek, de tekst? Want men moet natuur lijk wel onderscheid maken tussen de wezenlijke waarde van het werk en de uitvoering ervan. Welnu, voor het werk zelf kunnen wij onmogelijk warm lopen. Sutermeister gebruikt voortdurend het recitatief, dat zo nu en dan in een me lodie. een soort aria. overgaat, en dit „spreekgezang" werkt ronduit irriterend. Zijn orkestpartij is hoofdzakelijk illu stratief gedacht en tegen zulke „ver edelde filmmuziek" zouden w(j overigens geen bezwaar hebben. Maar Sutermeister past diaarin te veel dezelfde procedé's toe, n.l. om op estimate basfiguren bepaalde spanning, een be paalde sfeer te wekken. Zo laat hij de moord op de woekeraarster gebeuren op een soort boogie woogie! Bovendien beweegt de muziek zich steeds in een Andante-tempo voort en deze trage be weging verslapt de intensiteit van het muzikale gebeuren aanzienlijk. Dezelfde stereotypiteit ondervonden wij in de orkestratie. Palet Men kende al heel gauw de kleuren van Sutermeister's beperkte palet en de muzikale aandacht werd daardoor niet steeds vastgehouden een tekort, dat door het toneelbeeld schitterend werd aangevuld. Het beste deel kwam in de laatste scènes voor daarin voelde men een zekere inspiratie door de muziek trekken De broer van de componist ver vaardigde het tekstboek en voor zo ver wij konden nagaan, heeft hij zo veel mogelijk de grondideeën van Dostoiewski's ..Misdaad en Straf" be houden. Zo presenteerde de Ned. Opera dus een voortreffelijke voorstelling van een zwak stuk. Dra. II. E. Kokee-van den Berge. ETHERGOLVEN sterdam. NCRV: 18.00 Nws uit de kerken •.9.05 Vocaal ensemble: geestelijke liede ren 19.30 De Openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 De dood slaat geen deuren dicht, hoorspel 20.50 Klass gram 21.15 De miljoenste woning na de oorlog, gesprekken over de woningbouw 2130 Wissewassen licht progr 21.50 Lichte koorzang 22.20 Concilie Journaal Actuahlelten ''lO^So Oelewappers* licht progr 20 00 Radio-Filharm ork en solist: popul klassieken 20.50 Lichtbaken, lezing 2:.00 Tierelantijnen. gevar progr 22 00 Gram 32 20 22 25 Boekbespr 12 30 Nws 22.40 Wij lulden de zondag In. religieus progr 23 00 Nieuwe klass gram met comm Hilversum II. 29» m. VARA: 19.00 Ar tistieke staalkaart VPRO: '.9 30 Nieuwe vaart, uilz gewijd aan de vernieuwing van de Christelijke gemeente ln deze tijd 1945 Gram .9 55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws 20.05 Al is het niet met de bruid: oude en nieuwe dansmuz 20 40 Hammond- met° comm* 23 20 Spiegel van de heden daagse muz 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8 00 Nws en socialistisch strijdlied 8.18 Weer of geen weer. gevar progr 9 45 Geestelijk leven, toespraak VPRO: 10 00 V d jeugd. IKOR: !0.30 Doopsgezinde kerkdienst 1130 Vraag en antwoord VPRO: 1145 Flitsen: nieuws van eigen erf AVRO: 12.00 Muziek-Revue 13.00 Nws 13.07 De toe stand in de wereld, lezing 13.17 Meded of gram 13 20 Op de plaatrust, ge var progr v d strijdkrachten 14.00 Om- roepcrk en solist: moderne muz 15.10 Het klarinettenkwintet van België 13 30 orgelspel 22 10 De vriend van Telema- ehus, hoorspel 22.30 Nws 22.40 Babysitten: i.ht progr 23:0 Dansork en zugaollctc 23.40 Lichte gram 23.5524.00 Nws. TELEVISIE NCRV: 15.00 Verhalen van Dickens. Tan te Betsy Trotwood. TV-ftlm '.5.25 Onder de loupe: phllatelistlsch allerlei 15 40 Daar zit muziek tn. licht progr 16.10 Dier in t vizier, maandeliike progr over die ren 16.33 Lassie, de Schotse herderehond. TV-film 17.00 V d kinderen 17.45) 19 30 Gehoord. gezien, gelezen: maandelijks kunstsvmoosion 16 00 Dansork en zang solisten 16 30 Soortrevue. VPRO: 17.00 Cul tuur en Godsdienst van Mesopotamië. le zing 17.15 Stad en land, gesprek. VARA: ■7.30 V d Jeugd 17.50 BiT nader inzien, journalistenforum 19.40 Vrij entree, caba ret AVRO: 2000 Nws 20.05 Zing met ons mee 20 35 Voordracht 20.45 Licht en semble 21.00 Paul Vlaanderen en het Mar- go-mvsterie. hoorspel (6) 21.40 Gitaarre cital 22.05 Had u toen maar geleefd. licht orogr 22.30 Nws 22 40 Actualiteiten Muziek voor u. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Kennismaking, gevar progr 21.05 Paki stani Slndabath. documentair progr 21.30 Amus progr 22 20 Voordracht 22,40—32.50 Morgen is het zondag. 22.55 Sportuitslagen en meded 23.00 Klass gram 23.25 Lichte ork muz 23.55— M.00 Nws. TELEVISIE NTS: 19.30 Weekjournaa! 20 00 Sport in beeld. VARA: 20.30 Jazzmuz 20.50 De we- Programma voor zondag genwijding 9.15 Orgelconcert. KRO »s 9.45 Klass gram 9.55 Inleiding 10.00 Hoogmis 11 30 Klass en ro- ïe muz (gr) 12.05 Klein beraad: zragenbeantw 12 15 Licht ork met solis- litenl comm 13 00 Nws 13.05 -■yeraprogr mei locucnung u ut KerK om i in Hongarije, lezing 14 00 V d jeugd 14.30 '°°n,va*° Viool en plano, klass muz 14 55 Koor- v d vrouw Programma voor maandag t 8.00 Nws 8.15 Gewijde r 15 The oudere luisteraar y. lezing 16.00 Spor d Jeu* lied: koor (SÜ. i7oo- oorbedachte lezing 18.00 Het Gelac Twee momentopnamen uit ae huldiging. Boven: de heer J. Groenewegen, directeur van Het kwartet wenst dr. EDie- mer geluk met zijn jubileum. Onder: een van de redacteuren overhandigt het geschenk van de redactie Dr. Abdoh: een man van vrede EAR. DJALAL Abdoh. bestuurder van de Verenigde Naties over westelijk LJ Nieuw-Guinea, liet gisteren op zijn persconferentie in Den Haag blijken, dat er twee polen zijn in zijn beleid. Als man van vrede noemde hij het zijn streven in de geest van de getroffen overeenkomst de over gang van het bestuur zo glad mogelijk te doen verlopen, aan de andere kant is de beslissing aan de Nntea (het tijdelijk V.N.-bestuur) en dit is de kant is de beslissing aan de Untea (het tijdelijk V.N.-bestuur) en dit is de gen, doch voor een zeer korte tijd. ~K Hij "tverkt onder de aanwijzingen van de secretaris-generaal. Er is gezien de zeer korte tijd dus geen programma voor lange termijn. Natuur lijk hebben de V.N. een programma van technische bijstand en zij hopen in staal te zijn een realistisch plan op te zetten ter bevordering van de sociale en econo mische toestand van de bevolking. Hij hoopt in staat te zijn in dit opzicht iets Na zijn ontvangst door H.M. de Konin gin, de premier en staatssecretaris Bot wenst h(j te zeggen oprechte medewer king te hebben gevonden en hij hoopt dezelfde geest aan te treffen in Indo nesië. Medewerking van beide zijden is hard nodig. Ingaande op de vragen zeide hij nog niet ingelicht te zijn over Indonesiës plan om in zes maanden tienduizend gemili tariseerde burgers naar Nieuw-Guinea te zenden. De Untea heeft de beslissing als er Indonesiërs naar Nieuw-Guinea willen komen in het licht van de over eenkomst en van de toestand van het ogenblik. Als er naa9t de veiligheidstroe pen plaatselijke politie en Papoea-vrij willigers behoefte bestaat aan meer vei ligheidskrachten. zullen zij uit interna tionale bron komen. Hij dacht niet dat er zo n groot aantal als tienduizend nodig zouden zijn voor de veiligheid (aangezien hij niet ingelicht was kan hij niets weten van de Indonesische mededeling, dat deze tienduizend niet voor de veiligheidsdoel einden zouden worden gebruikt). Over het feit dat er reeds gemilitariseerde burgers geland waren, was hij niet inge licht. Zijn uitgangspunt is, dat alles glad móet Verldpen en dat' het"niét nodig is té overhaasten. Aangezien er slechts tweehonderd de negentienhonderd Nederlandse an naren doordienen, heeft hij er bij regering op aangedrongen haar Invloed aan te wenden, dat de Nederlanders blij ven doordienen. Nederlanders, die naar Nieuw-Guinea zouden willen komen, zou den door de V.N. moeten worden uitge zonden. Een ruwe schatting van de kosten van de Untea kon hij nog niet ge%'en. De bestaande wetgeving zou blijven bestaan tenzij er in waarheid een ver andering nodig zou zijn. Op de vraag wat er na 1 mei zou ge beuren. kon hij niet zeggen, omdat zijn taak beperkt was tot begin mei. Wel zou den er enige V.N.-ambtenaren blijven om te helpen bij de uitoefening van het zelf- beschikkingsrecht, maar dit zou bestu deerd worden en behoorde niet tot zijn veran twoordely kheid. Op weg naar Djakarta wil hij twee dagen in zijn geboorteplaats blijven. Hij denkt 7 november te Djakarta te zijn. daar twee of drie dagen te blijven en dan naar Hollandia te gaan. Over de vraag of Indonesië huiverig is om het Nederlandse aanbod van 30 miljoen dollar bijstand in drie jaar te aanvaarden, kon hij niets zeggen. Hei zou jammer zijn als dit niet aanvaard werd. Dr Abdoh roerde nog aan dat hij voor de oorlog tweemaal in Nederland was est. Hij was eenmaal in Indonesië, bij de AA-conferentie te Bandoeng in 1955. (Van een onzer redyptei Overweldigend groot langstelling voor de receptie die dr. E. Diemer (hoofdredacteur vhn de bla den behorende tot ONS KWARTET) gisteren ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als journalist hield. Honderden vrienden en relaties gehele land kwamen hem en mevrouw Diemer in de kantine van ons blad hun gelukwensen aanbieden. Al in de morgen werden vele bloem stukken en tientallen telegrafische er schriftelijke gelukwensen bezorgd en di' aantal steeg belangrijk naarmate de dag vorderde. Onder hen. die de jubilaris kwamen complimenteren, waren d bladdirecteuren en hoofdredacteuren de eerste plaats, daarnaast hoogleraren, politici en vertegenwoordigers bedrijfsleven en de overheidssector (Rijk. provincie en gemeente). Onze minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, 'mr. J. van Aartseh. gaf van zijn belang stelling blijk, en de staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink. Het lid van de Raad van State. mr. W. F. Lichtenauer was er. En mr. R. M van Reenen, wethouder van Den Haag Van de Tweede-Kamerleden dr. J. A. H. J. S Bruins Slot. de heer J. Smallen- broek, dr. H. W. Tilanus en mr. H. K. J Beernink. Rotterdams burgemeester mr. G. E van Walsum had bericht van verhinde ring gezonden, maar op de heer R. Lan- gerak na. die op het laatste ogenblik door omstandigheden geen gevolg kon geven aan zijn voornemen ter receptie te komen, kwamen alle wethouders dr Diemer de hand drukken De gemeentesecretaris van Rotterdam r J Knap. was er een groot aantal raadsleden. Verder gaven van hun be langstelling blijk prof drs H W Lam- bers. rectormagnificus van de Neder landse Economische Hogeschool, prof dr M Rooy, hoogleraar in de persweten schappen aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, de heren Rein Vo gels. onderdirecteur Van de KLM. W der Sluis, secretaris van het partij bestuur van de AR-partij. dr J Sehou- n en vertegenwoordigers van journa stenorganisaties Mr. A Stempels vertegenwoordigde als voorzitter de Federatie van Ned Jour nalisten. In deze functie sprak hij dr. Diemer hartelijk toe onder aanbieding geschenk. Er waren er meer, die hun goede wensen vergezeld lieten gaan van een cadeau, zodat ten slotte tafel moest worden alle geschenken te bergen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. s, 2. ets. 3. steel. 4. genegen, 5. voornemen, 6. Steenbergen, 7. ver bergen, 8. voordat, 9. regel. 10. een, 11. n. Verticaal: 1. STEENBERGEN. „Die kunnen het niet stellen zonder zonder de wet. En aan de wet moet voldaan worden." „Wat kan mij de wet schelen?" riep Burkett. „Ik wil leven, ik wil eindelijk weer leven! Achttien maanden zit ik al gevangen, als een beest in een kooi, omdat ik mijn officieren gehoorzaamd heb. De wet wat een waanzin...." De deur werd opengeworpen en de eerste of ficier van de „Hector" kwam binnen. Schild wachten met de bajonet op het geweer vatten post op de gang. Er viel een doodse stilte in het De officier ontrolde een lijst en zei luid en duidelijk, „Thomas Ellison!" „Present, Sir," antwoordde Ellison beheerst en kwam naar voren. „John Millward!" „Present, Sir!" Millward kwam bleek, maar vastberaden dichterbij. „Thomas Burkett!" Stilte. „Thomas Burkett!" herhaalde de officier scherp „Ja, present." Burkett kwam zijn hangmat uit en 'voegde zich' met somber gezicht bij de ande- Muspratt zocht lijkwit steun tegen de wand Het zweet brak hem uit en zijn knieën knikten. Nu zou zijn naam klinken of of? „Wegbrengen," beval de officier. Ellison keek om en nam de achterblijvers op met een blik, waaruit verdriet en genegenheid spraken. Dat was zijn afscheid. Millward stak de schild wachten de handen toe. Burkett bleef verstard en met vertrokken gezicht staan. Heywood kwam op Ellison af en wilde hem de arm "om de schouder slaan. Hij begreep, wat het doel van dit alles was en h(j was altijd zeer ge steld geweest op de vrolijke en slagvaardige Tom. De officier hief bezwerend de hand op en zei nog eens. „Vooruit, wegbrengen!" Ellison liep de schildwachten met opgericht hoofd voorbij. Millward volgde met zware slepende pas sen; Burkett moest gegrepen worden en kreeg de handboeien aan. De officier keek de veroordeelden na tot zij ver- DE GROTE MUITERIJ OP DE BOUNTY dyvenen waren. De overigen staarden hem aan en hielden de adem in. Nu zouden zij hun lot te horen krijgen. „Mister Morrison en mister Heywood", ging de officier verder, terwijl de twee jonge mannen hun angst nauwelijks konden beheersen, „Ik heb de eer u mee te delen, dat Zijne Majesteit u gratie heeft verleend. U bent vrij." Het schemerde hen voor de ogen. Zij pakten hun schamele bezittingen bijeen en liepen samen de deur uit „William Muspratt", hoorden zij achter zich de stem van de officier nog zeggen, ..uw straf is uit gesteld. Uw zaak zal opnieuw in behandeling komen". Vijf dagen later, op 29 oktober, werd de dood straf aan de drie veroordeelden voltrokken oy Zijne Majesteits „Brunswik". Van de op de rede liggende oorlogsschepen waren talrijke deputaties gezonden. Terwijl zij de treden van het schavot beklom men waar de beul al wachtte, zei Burkett, „Hey wood is vrij. En jij zult hangen Tom Ellison Waarom heb je ook geen oom. die admiraal is en een zuster die gedichten schrijft?" Ellison stond al met een voet in het hiernamaals Tegenover de aardse wet was hij in gebreke ge bleven. maar voor de hemelse rechter hoopte hij vrijgesproken te worden. Een zusje Nessy Hey wood. dacht hij vluchtig, hoe zou die er uitzien? Voor de beul de veroordeelden de strop om de hals legde trok Millward zijn schouders recht en zijn stem schalde over de rede. „Broeder zeeman! Je ziet hier drie gezonde jon ge kerels, die een smadelijke dood sterven we gens de zware misdaad van muiterij en desertie. Laat ons voorbeeld jou een waarschuwing zijn Kom nooit in opstand tegen je officieren, ook al hebben zij ongelijk. Denk eraan: het gaat niet om hen het gaat om het land dat je dient!" DE LAATSTE MUITER Zover de blik reikte, strekten zich naar alle kan ten de blauwe wateren van de Zuidzee uit. Alleen aan de horizon, die als een band zonder einde om de aarde liep, vormde de vaalpaarse nevel een af scheiding tussen lucht en water. Het was een fel blauwe lucht, die de zee leek te overheersen. Ove rigens was de zon sterker dan beide. Deze middag zon van de zuidelijke zomer het was 6 februari 1808 zette de hemel in gouden gloed en goot vloeibaar goud over de golven. De zon deed de bolstaande zeilen van een klein schip glanzen: een nietige vlek in de eindeloosheid, die zich traag naar het zuidwesten verplaatste De gedrongen robbenjager liep schuin voor de zuidoostpassaat een goede vaart. De zee was kalm. de lange dei ning tilde het sohip met regelmatige tussenpozen op en liet het in een golfdal ncerglijden. Het was de Amerikaanse driemaster .Topaz", thuishaven Boston, onder gezag van een ervaren zeeman en robbenjager Mayhew Folger Hij maakte nu jacht op zeeleeuwen, die zich in dit seizoen uit hun winterverblijven in de zuidelijke Stille Oceaan terugtrokken in noordelijker gebie den. Kapitein Folger zat in zijn kleine hut op zyn ge mak naar zijn stuurman te luisteren, die hem pro beerde te overtuigen. „Al weken aaneen niets dan water. Sir" zei de magere zeeman met de dichte zwarte ringbaard die hem ouder deed lijken dan hij was, juist. „Laten wij de koers naar het noor den verleggen, dan zyn we tenminste tijdig in de Bering Zee aanwezig, als daar de robben trek ken (Wordt volgd). De feestelijkheden rondom het ju bileum van dr Diemer werden besloten met een maaltijd, hem en zijn gezin en een aantal van zijn naa6te medewerkers aangeboden door commissarissen en di recties van het KWARTET. Daags tevoren was de jubilaris harte lijk gehuldigd in de beperkte kring van medewerkers. Dr. Diemer. die was vergezeld van jfjn echtgenote en kinderen, werd eerst toegesproken door de directeur van ..De toegesproken door de directeur van ons blad, de heer J. Groenewegen. In het kort releveerde h(j de loop baan van de jubilaris, waarvan hij op merkte dat dr. Diemer zijn taak als hoofdredacteur op voortreffelijke wijze beeft vervuld. Hij overhandigde hem een cadeau in couvert De chef van de redactie, de heer J D. Troostheide, vertolkte de gevoelens van «le redacteuren van de vier bladen. Op uw schouders, zo ongeveer zei hij, rust een taak van enorm grote betekenis. Een mooie taak, want zij is directe dienst aan de verbreiding van Gods blijde boodschap. Het Is onze wens. dal God u de kracht geeft om die taak te voltooien. Namens alle redacteuren van Het Kwartet werd dr. Diemer een vol automatische diaprojector overhandigd. Het daarbij behorende scherm kreeg dn lubilaris van het niet-redactionelc per soneel. Het werd aangeboden bij mond* van de heer A. van Egmond. die her innerde aan de prettige verstandhouding 'ossen hoofdredacteur en de afdelingen. 'Ile niet onder diens competentie vallen. Met een bijzonder geestige toespraak dankte dr. Diemer ten slotte voor de hem gebrachte hulde. Als herinnering aan zijn jubileum gaf hij de heer Groe- newegen ten behoeve van de bibliotheek van de vier kranten enkele zeldzame documenten uit de bloeiende geschie denis van pers en journalistiek, bestaan de uit een complete jaargang van een dagblad uit 1775. de eerste uitgave van Nederlandsche Gedachten van Groen van Prinsterer uit 1830 en een aflever mg van The New York Evangelist uit 1843 Katten in A'dam mogen niet meer buiten komen Met ingang van maandag treedt, naar het ministerie van landbouw en visserij heeft bekendgemaakt, een regeling u» •verking die in het gehele land een sysie. matische actie mogelijk maakt tot op ruiming van zwerfkatten als onderdeel van de bestrijding van hondsdolheid in ons land. Deze regeling bevat tevens een voor schrift. voorlopig beperkt tot de gemeen- 'e Amsterdam, waarbij met ingang van dezelfde datum de houders van huiskat ten worden verplicht ervoor zorg te dra gen. dat deze dieren zich niet vrij buiten huis en erf begeven. Het voorschrift ten aanzien van de huiskatten houdt in dat het aan de eige naar of de houder zelf is overgelaten, welke maatregelen hij moet treffen om het verlangde resultaat te bereiken, dat de kat zich niet vrij begeeft buiten het huis of als dit een erf heeft buiten het erf, anders loopt men het risico, dat de kat wordt opgeruimd. Niet altijd' zul- ren de omstandigheden zo zijn, dat een kat binnenshuis zal moeten blijven. Er is bijvoorbeeld geen bezwaar tegen een kat in een daartoe volledg afgeschermde tuin of in een ren in die tuin te laten lo- m. Een afzonderlijk artikel van de alge- enen maatregelen van bestuur geeft de bevoegdheid zwerfkatten, dat wil zeg gen katten die kennelijk geen eigenaar hebben, in het gehele land onschadelijk te maken, door rijks- en gemeenteperso- neel en door vanwege de minister van landbouw bevoegdverklaarde personen. Bovendien kan opgetreden worden tegen huiskatten, waarvoor de verplichting tot beperking van de bewegingsvrijheid niet wordt nagekomen. Goed gespaard bij post Bij de rijkspostspaarbank is in oktober f 89.6 miljoen ingelegd en f 77.6 min te rugbetaald. zodat er f 12 (vorige maand vorig jaar 6.4) min gespaard is Het tegoed kwam op f 3 104.9 (vj. ,6) min. J de gevolma'-hM AVRO: 700 Nwi "cnwddhig1 oudere lultrteraai 14 00 Zangrecital: 6.20 Lichte gram meda. hoorspel :7.15 Itmen 17.30 Imrtru- door amateurs 18.50 Oper Ztijd politieke partijei lal agrarisch i •rzichl 20.20 Ze •nding i eid 20 30 Een heer belt speetfilmpje 20 50 Landii^ met ^be- $22.45 De terugkeer van Monte Christo. Mijn rij-domein is de buitenweg. Zo'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BP Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin in. 'n Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dat heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, welke van de 5 soorten benzine het beste bij UW motor past. Tot ziens... bij de BP pomp! m 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7