Internationaal centrum voor ex-priesters Veel te weinig studenten uit de lagere milieus Meer strijdorganisatie dan oecumenische beweging BOEKENHOEK Een tvoord voor vandaag ^bbelfjè/ Leerstoel zeevaartkunde aan universiteit? ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 Voor oriëntatie in confessionele vragen In de „Wartburg" te Velp (Gld) in Nederland werd van eind ok tober een internationale conferen tie gehouden van r.k. priesters, die overgingen naar een kerk van de reformatie. Daaraan werd deel genomen door afgevaardigden uit Duitsland, Frankrijk, Italië, Span je, België en Nederland. Besloten werd tot oprichting van een „Centre International Protestant d'Orientation Confessionnelle" Internationaal Protestants Centrum voor Oriëntatie in Con fessionele vragen). Dit centrum beoogt de coördinatie van de werk zaamheden, die op dit gebied reeds bestaan in de verschillende lan den. Meer in het bijzonder is het doel van dit centrum: het bieden van geestelijke hulp aan rooms-katholieken bij hun aanpassing aan een protestantse ge meente, alsmede, en dat geldt uiter aard voornamelijk priesters en klooster lingen, het bieden van materiële hulp bij de intrede in het maatschappelijke leven en bij het zoeken naar een pas send beroep. Dit centrum stelt zich ook ten dienste van de kerken om voorlichting te ge ven omtrent deze speciale problemen en om mede te helpen er een oplossing voor te vinden. Uit de verslagen uit de verschillende landen bleek, hoe ontstellend groot het aantal priesters is. die het priesterambt neerleggen en dientengevolge de R.K. Kerk verlaten. De afgevaardigde van Italië b.v. iel. dat volgens zijn schatting het aantal uitgetreden priesters in Italië wel onge veer 10.000 moet zijn. Hij illustreerde dat als volgt: Hijzelf was pater domi nicaan (hij werd later professor in de theologie in Rome). Hij werd tegelijk gewijd met nog vijftien andere domini canen. Van deze 15 is er nu nog maar één overgebleven, die nog zijn prlester- funktle uitoefent. De veertien andere hebben allen gebroken met de R.K. Kerk. En dat betrof slechts een cursusjaar van de Romeinse provincie van de orde van de dominicanen. CONCORDAAT. De moeilijkheden voor uitgetreden priesters zijn minder of meer zwaar naar gelang de verschillende landen. In Italië bestaat er de moeilijkheid van het concordaat, dat Pius XI sloot met Mussolini en dat nog altijd geldig is. In dit concordaat heeft Pius XI de bepa- j*. ling laten opnemen, dat een ex-priester geen enkele publieke funktie mag be kleden. Het grootst zijn de moeilijkheden in Spanje. Het is voor een uitgetreden friester zo goed als onmogelijk om in panje zijn brood te verdienen. Hem wacht de hongerdood of het vertrek uit zijn land. Ook hier zijn echter weer moeilijkheden aan verbonden. Want een priester krijgt slechts een paspoort en een uitreisvisum, als hij een schriftelij ke toestemming van zijn bisschop aan de burgerlijke autoriteiten kan tonen. Wanneer een bisschop dus het vermoe den heeft, dat een priester over wil gaan naar de reformatie, dan kan hij hem de toestemming en aldus het gel dige paspoort weigeren en zodoende hom verplichten om ofwel rooms-katho- liek te blijven ofwel de hongerdood in Spanje te riskeren, ofwel klandestien over de grens te gaan en dan in een vreemd land als politiek en religieus vluchteling asiel aan te vragen. onderhouden één Nederlandse ter, die in België vertoeft, één ex-priester, die aan de theologische fa- kulteit van Costa Rica studeert, alsme de één Hongaarse ex-priester die in Frankrijk zijn studies zal voltooien. Twee van deze priesters zijn gehuwd, zodat de stichting In De Rechte Straat momenteel 10 personen ten laste heeft. Met het oog daarop heeft de Duitse afgevaardigde voorgesteld, dat de con ferentie zich tot protestants Duitsland zou richten, als zijnde het moederland van de reformatie, met het verzoek om de stichting ,,In De Rechte Straat" fi nancieel te steunen, vooral ook daar er nog zware schulden rusten op het huis, dat men voor het verblijf van de ex- priesters heeft aangekocht, n.l. de Wartburg te Velp. Dit voorstel werd aangenomen. VERSLAG. Dc afgevaardigde van de stichting In De Rechte Straat (Ds. H. J. Hegger) bracht verslag uit van zijn bevindingen gedurende de eerste tijd van de Wart burg. Wij krijgen, zo vertelde hij. steeds meer ervaring op dit gebied. We leren, welke kerken of instanties bereid ex-priesters verder te helpen, en welke vlot zijn in hun beslissingen en welke landen een verblijfsvisum voor priesters bemoeilijken en waar deze gemakkelijker te verkrijgen is. Zodoen de hoopt men er in te slagen dat ex- priesters niet te lang in de Wartburg verblijven, maar zo spoedig mogelijk in hun definitieve milieu en werkkring worden ondergebracht. De conferentie was van oordeel, dat men zoveel mogelijk moest uitgaan van de bestaande organisaties en vandaar- uit langzaam verder zien te komen. Zodoende kwam men tot enkele voor- ichtige, concrete besluiten. De volgen de vergadering hoopt men te houden in Frankrijk. STEUN Op het ogenblik verblijven op de Wartburg te Velp 3 Spaanse ex-pries ters. één Franse ex-priester en één Vlaamse ex-kloosterbroeder van de do minicanen Verder worden door het ex- priesterfonds van In De Rechte Straat Advertentie) Prof. Van Heek op conferentie: I Beroepingswerk NED. HERV. KERK idankt voor Hoogeveen (vac. E. v. d. J. Jongerden, te Bruchem-Kerk- In verband met de toenemende maatschappelijke behoefte zal men in de komende 25 jaar tweemaal zoveel academici nodig hebben als thans. Ondanks deze toenemende behoefte blijkt, dat het betrekkelijk lage aantal percentage studenten, dat afkomstig is uit middelbare en lagere milieu's, sinds 1936/1937 weinig en sinds de jaren 1949/1950 in het geheel niet is gewijzigd. Dit verklaarde prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de empirische socio logie aan de Rijksuniversiteit in Leiden, gisteren tijdens de twee daagse studieconferentie van het werkcomité voor opvoeding tot democratie, die in Amersfoort wordt gehouden. Deze studieconferentie staat in het teken van de problemen, die samen hangen met de vraag noe het best een goede doorstroming van begaafd heden in het onderwijs kan worden verkregen. De conferentie dient ter voorbereiding van een conferentie op Europees niveau die binnenkort ons land wordt gehouden. schiedt vanuit een relatief klein deel, namelijk 20 a 30 procent van de Ne derlandse bevolking. De snelle den dat Drink de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen Ds. Van Teylingen over I.C.C.C.: Nu ook beeld van ds. Foeken aan Eusebiuskerk >t waait nog steeds om de toren van de Arnhemse Eusebiuskerk: de ver ontwaardiging over het hakken van de stripfiguren Tom i Donald Duck mei steen aan de voor- en zijkant forse toren, Is nog steeds niet dwenen. De tegenstanders in zaak zUn nu zelf (en onaangename) „Men kan de I.C.C.C. onmo gelijk een oecumenische bewe ging noemen, eerder het tegen deel. Vooral als de eigenlijke oecumenische vraag is: „Hoe hervindt de éne kerk van Chris tus haar zichtbare eenheid, waar de Schrift van getuigt?" Aldus de conclusie van ds. E. G. van Teylingen in zijn artikel over de I.C.C.C. in het „Internationaal Reformatorisch Bulletin". Ieder onbevooroordeelde waarnemer kan, volgens ds. Van Teylingen, dit feit constateren. Hij geeft in het artikel zijn visie over theo logische en confessionele tenden- zen van de I.C.C.C. naar aanlei ding van de 5e algemene verga dering van deze raad. Het is, vol gens ds. Van Teylingen, onmo gelijk aan een vergelijking met de Wereldraad van Kerken te ontkomen. Zoals bekend heeft ds. Van Teylingen de 3e algemene vergadering van de Wereldraad in New Delhi bijgewoond. Wie de vergaderingen in Amsterdam van de I.C.C.C. meemaakte wordt tot een vergelijking met de Wereldraad ge dwongen, aangezien bijna elke redene ring of resolutie op een of andere wij ze met de Wereldraad verband hield, aldus ds. Van Teylingen. De I.C.C.C. wil dan ook veeleer een strijdorganisatie zijn op een beperkt front, hoewel de gehele wereld zijn ter rein is. Hij troost zich over z'n opval lende kleinheid met het herhaaldelijk heer Bommel gebruikte één met God is een meer- lenden-in derheid. Hij betrekt gaarne de belof- gen, dat het de I.C.C.C. gaat om een be perkte en gequalificeerde geestelijke ge meenschap over de kerkmuren heen. Men zou. aldus ds. Van Teylingen, jn staalkaart van, volstrekt afwijzen de uitspraken van de I.C.C.C kunnen geven. Een voorbeeld: enige vorm van contact met de christenheid onder de paus of onder Chroesjtsjef wordt der meer voor verraad aan de zaak Christus verklaard. De Wereldraad is niet alleen de grote vijand omdat hij inclusivistisch is en de weg baant voor ;n „super-kerk", maar ook omdat hij ch aan dit verraad schuldig maakt. Al deze resoluties werden in grote eensgezindheid aangenomen. Men gaat nog verder: „De christenheid moet zich realiseren dat de leiding van de Wereld raad zich heeft losgemaakt van het ge- l van de bijbel en dat zij zich beweegt de richting niet alleen ireldkerk maar ook van de ene syn- cretistische wereldgodsdienst Het is volgens, ds Van Teylingen, duidelijk dat de I.C.C.C. zich bloot stelt aan een strenge kritiek, die ook juist door dc bijbclgetrouwe kerkqn moet uitgebracht worden, omdat deze bewe ging op spiritualistische wijze de vraag naar de zichbare eenheid der kerk uit schakelt. ja die vraag zelfs niet wil er kan stellen. Ds. Van Teylingen besluit: „Als zulk een heftige en aanvechtbare reactie op het terrein van de kerk van Christus kan opkomen, dan is dat ook een te ken van verwildering, die onbijbelse leer en praktijk in de kerken heeft te weeggebracht. Wie dit smartelijk Iet rassing gesteld. New Delhi-Amslerdam Gods voor de getrouwe kerk op 'zichzelf en slingert als een kleine Da vid in heftig-reagerende bewoordingen nieuwe z'n uitdaging in 't gezicht van de derne Goliath, dat is de Wereldraad kerken in verband met rooms-katholicis- me en communisme, aldus de schrijver. aanwezigheid van de vrienden van Walt Disney en Martin Toonder aan de toren bekend werd. de Arnhemse predikant ds. G. Ch. Foeken. Diverse. malen heeft h(i ,|)n trieven teult. Voorel het verschü in werkwijze tus- uiteraard met dc bcdoelint de muur j50 Sew Delhi en Amsterdam was ds. weer tlndteatreken te krtlien op de Van Teylingen opgevallen. De vergade. plaat, waar de stripfiguren rUn aan- ring van de Wereldraad was groten- M 5.,j a.adeels een werkvergadering. Geen zaak kwam aan de orae zonder dat alle deelnemers van tevoren konden be schikken over rapporten en conclusies der voor dit doel ingestelde commissies. De vergadering van de I.C.C.C. daar entegen was zo goed als uitsluitend eer getuigenis-samenkomst. Alles ging dus in Amsterdam met groot vertrouwen op dc leiding en met opvallende eenstem migheid. gebracht. Dit bereikte hu echter niet. In het brein van de restauratieleiding van dc Eusebiuskerk van haar kwam het hele idee vormde zich echter een ander plan en dat plan heeft dan nu vorm gekregen: tussen de grijns lachende figuren, die op zeventig me ter boven dc grond hangen, is een nieuw beeld geplaatst. Het is het beeld van een ernstig kijkende ds. Foeken. De predikant, die zich esthetische redenen verzet tegen heer Bommel en Donald Duck aan de kerk toren. heeft op zün eigen verschijning aan de toren nog geen gegeven. Tot niet. Opbrengst ist niemand laatste activiteit iets af, ook ds. Foeken het volgende: Bij de aanvang eerste zitting in Amsterdam wei iproep uitgegeven: ..Wij dringen jl degenen die nog geloven in de bijbel als het woordelijk geïnspireerde woord van God. op aan van dit geloof met hardnekkigheid te getuigen, op hun hoe de te zijn voor en een weerwoord te 84e uniecollecte. Jaar- hebben tegen de pogingen om het God- ichoien met den Bubel'delijk gezag te ondermijnen, te waar- winsumj schuwen tegen een theologie die is af- 671.—;i gevallen van de bijbel, en een theolo- Suameer 449,05: iJsbrecbtum ui.—: CU- gie te steunen die de bijbel nog eert nerbrug 162.—: Laag Zuthem 235.65; Scheer- als het woord van God. wolde 287.50; urk 1.350.04; Hierden 1 351.25; j Vanu.t dit bastion wordt nu de strijd Nijkerk 4.191.52: Abcoude 335,21: Eist 301.66. gevoerd. Men weet, aldus ds. Van Jaarsveld 159.55; wijk bij Duurstede }00-~-1 Teylingen. in de I.C.C.C., wel dat in eigen Egmond aan _Zee 435;—Mulderberg kring de inhoud van de onfeilbare Schrift niet op gelijke wijze wordt Prof. Rutten Prof. dr. F. J. Th. Ruttcn, hoogleraar in de experimentele psychologie aan dc Nijmeegse universiteit, belichtte het nationale aspect voor Nederland voor het onderwerp der conferentie. Hij meent, dat bij het bevorderen van de ontwikkeling van talenten vooral de na druk dient te worden gelegd op het sti muleren van het volgen van voortgezet middelbaar onderwijs. De studie resultaten van de middelbare school ien vooralsnog de beste indicatie de geschiktheid voor een acade mische studie. is volgens hem geen voldoende grond aanwezig voor de veronderstel ling dat langzame leerlingen niet in staat zouden zijn de vereiste standaard- te bereiken als ze naar hun eigen tempo mochten werken. Door de vele en snelle veranderingen wordt leren een igelegenheid die ieder zijn leven lang voortzet. De behoefte aan „buiten schools" onderricht voor ouderen wordt daardoor steeds dringender. Voortgezet onderwijs voor volwassenen buiten schoolverband kan ook leiden tot een wending in de houding van de ouders opzichte van het leren en studeren hun kinderen, zo zei prof. Rutten. Nieuwe stichting van N.J.G. en Novib De Nederlandse Jeugd Gemeenschap w.i de Nederlandse Organisatie voor In- ternatinale Bijstand hebben medegedeeld binnenkort een stichting in het leven te zullen roepen met het doel de uitzending van vrijwilligers naar de ontwikkelings landen te bevorderen en te leiden. ._vens ligt het in de bedoeling om deze stichting op te dragen hand- en spandiensten te verlenen aan andere Nederlandse organisaties die zich direct of indirect met de uitzending naar de ontwikkelingsgebieden bezighouden. De- organisaties zullen in de stichting par ticiperen. vrijwilligers zal beginnen en dé nodige opleidingen zullen worden georganiseerd. De stichting zal naar nauwe samen werking streven met de overheidsinstan ties die op het gebied van uitzending van experts en assistent-deskundigen reeds een grote ervaring hebben. Dit geldt het bijzonder ten aanzien van de „scre< ing" en opleiding van de vrijwilligers alsmede de projectenpolitiek. Ouderkerk a/d IJsael 410.31: J 101—: Middelburg 1.623.57; Zoutelande 257.89, Drtmmelen 152,50; Slttard 160.-. Totaal van 75 lokale comlté's f 43 419,38. 75 lokale comlté's f 43.419,38. (37.136,32 vo rig jaar). r zelfs ntfez. Uit de resolutie nische beweging en de Wereldraad van Kerken" blijkt volgens ds. Van Teylin- Ds. Sihombing hoofd lutherse kerk op Sumatra Ds. T. S. Sihombing. voormalig pre sident van de Nommensen universiteit en sinds 1957 algemeen secretaris de protestants christelijke kerk Batak, is gekozen tot hoofd van deze kerk. Als hoofd van de 740.000 leden tellende kerk van Sumatra de grootste lutherse kerk in Azië volgt hij dr. J. Sihombing op. Deze was sinds het eind van de tweede wereldoorlog hoofd de kerk, maar is nu met emeritaat. Ds. T S. Sihombing. 47 jaar, was 1954-1956 president van de Nommensen universiteit, het belangrijkste opvoed kundige centrum van deze kerk. Daar voor stond hij drie jaar lang aar hoofd van het theologisch semina van de kerk. Hij geniet, vooral sinds de onafhankelijkheid van Indonesië, grote bekendheid. Mede door zijn lidmaatschap van de Nationale vergadering, een adviserend lichaam van de regering. Ook aan de 4e algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken te New Delhi nam hjj actief deel. Hij is lid van centraal comité van de Wereldraad. Katholieke herleving, geschiedenis katholiek Nederland sinds 1853, door prof. dr. L. J. Rogier. Tweede, onver korte en ongewijzigde druk. Uitgave N.V. Pax, 's-Gravenhage. G. Hengeveldi: d. IJssel. Prof. Van Heek zei. dat de recrute- ring van Nederlandse academici CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Doornspijk: N. de Jong je sneue toename 'Katwiiw r7~- studiebeurzen en -voorschotten heeft 1 J ijdige sociale samenstelling der studenten geen wijziging gebracht. mekingen doen vermoe- een belangrijke reserve met relatief hoge intelli gentie in de middelbare en lagere mi lieus aanwezig is. Maar de vraag rijst hoeverre deze mensen in staat zijn op bevredigende wijze een academische studie te volbrengen en een academisch beroep uit te oefenen, aldus prof. Van Heek. Bedankt voor Dordrecht: M. C. Tams. Barendrecht; voor Vlaardingen: M. Vlietstra. te IJmuiden. I. Ambacht. „Met hoogachting" schrijven wij meestal onder onze brieven. Het kan een frase zijn, een uitdrukking zonder inhoud. Wie durft, honderd procent eerlijk en met terzijdestelling van het burgerlijk fatsoen (zoals wij dat dan noemen) te schrijven: „met verachting"? Er zijn brieven, waaronder het, gezien de inhoud, kan staan! De profeet Jesaja heeft het ook over het achten en het ver achten. Hij betrekt dat op de lijdende knecht des Heren, op Jezus Christus, als hij, vooruitblikkend, schrijft: „Hij was veracht en wij hebben Hem niet geacht." En is dat niet één van de meest ontstellende zaken, dat wijook christenen. Christus, naar Wie wij ons zo graag noemen, niet achten? Hij was veracht, zegt Jesaja. Inderdaad: Hij kwam naar de aarde en stond daar bloot aan de allergrootste verachting. De kerk van die dagen heeft Hem niet geacht en de grote vraag is: wat doen wij, u en ik? Hij presenteert zich dagelijks aan ons en Hij stelt ons zonder onderbreking voor de vraag: veracht u Mij of erkent u Mij, in Mijn offer voor uw behoud, in Mijn pretentie, dat Mij alle macht is gegeven? U moet zich reali seren, dat hier het beslissende moment ligt, altijd weer. En beseft u wél, dat onze achting voor Christus de meest vér gaande consequenties heeft, zondag én in de week! (Advertentie) It LUISTER NAAR\ Radio Luxemburg 208 meter zondag 12 uur Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wim lbo gespeeld door Hetty Blok, Annemarie van Ees, Joop Doderer en Jan Oradi Ds. O. Jager is gisteren in het Amsterdamse Woestduincentrum gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid. Op de foto wordt dr. Jager gefeliciteerd door zijn promotor, prof. dr. G. C. Berkouwer. Inlichtingen: uw reisbureau e OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. Het bestuur van de Vereniging,1 :aken in de visserij. De ver- I nieuwing van de vissersvloot heeft, vol- ter bevordering van het zeevaart- gens hem> vergeleken bij die van d< onderwijs bestudeert op het Ogen- koopvaardij, een zeer snel verloop ge- blik de mogelijkheid van het in stellen van een leerstoel of lecto raat zeevaartkunde aan een van de Nederlandse universiteiten of hogescholen. Dit deelde de voorzitter van de vereniging (waarbij directeuren en leraren van zeevaartscholen, scho len voor visserij-onderwijs en sinds enkele jaren ook de docenten van de rijksluchtvaartschool in Eelde zijn aangesloten), mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, gisteren op de jaarver gadering van deze organisatie in Utrecht mee. De wens tot het beoefenen van de :evaartkunde en de scheepswerktuig- kunde op universitair niveau is geuit door de directeur van de hogere zee vaartschool in Den Helder, de heer C. Sabelis. Mr. Vermeulen zei. dat het plan wil het kans van slagen heb ben door een brede opzet die verkre gen kan worden door integratie van de navigatie en techniek in de deelgebie den zeevaart - luchtvaart, degelijk moet worden gemotiveerd en financieel-econo- misch verantwoord moet zijn. Mr. Vermeulen sprak er in zijn ope- ingsrede zijn teleurstelling over uit, dat het rapport van de staatscommissie voor de vernieuwing van het- zeevaart- onderwijs. dat vorig jaar al is aange boden ..aan ,-4e nunister. van verkeer en Waterstaat en van onderwijs, kunsten en wetenschappen, nog steeds niet voor •publikatfe1 is vrijgegeven.' Dé twee' rttD, had. De meeste zeevissersvaartuigen zijn nu uitgerust met de nieuwste na vigatiemiddelen, terwijl ook de machi nekamers zijn gemoderniseerd. Met het oog op deze aanpassing aan de vorde ringen van wetenschap en techniek acht mr. Vermeulen het begrijpelijk, dat de reders hun schepen willen bemannen et voor zijn taak berekend personeel. Oorspronkelijk wilde het bestuur van de vereniging pas aandacht besteden aan het visserij-onderwijs nadat het zeevaartonderwijs was gereorganiseerd. Over deze reorganisatie wordt nu ech ter al zes jaar gedelibereerd en in vis serijkringen vindt men, dat dat te lang gaat duren. Het Visserijschap heeft in middels een onderwijscommissie inge steld, waarin vertegenwoordigers zitten van de mihisteries van onderwijs, vBn verkeer en van economische zaken, af gevaardigden van reders en vakbonden en drie leden van de vereniging voor zeevaartonderwijs. zijn zélfs op de" ontbinding de commissie teruggekomen, omdat na bestudering van het rapport behoef te hadden aan nader advies en een toe lichting. Met de verbetering van het zeevaartonderwijs zijn sinds verleden jaar dan ook nog geen vorderingen ge maakt, aldus de heer Vermeulen. Meer waardering had hij voor de O, dat Latijn. Dat Latijn de taal is die rooms- katholieken samen bindt is een sprookje dat door het rooms-ka- tholiek concilie dat op het ogen- i blik in Vaticaanstad wordt ge- 1 houden, uit de weg zal worden geruimd. Voor vylen, en vooral voor de Amerikanen zijn cfe taöV' moeilijkheden bijna onoverkome- •lijk.?Menige' Amerikaanse .bis- schóp geefl het halverwege zijn toespraak maar op en gaat ge woon verder in het Engels. Nu heeft de Amerikaanse kar dinaal Cushing van Boston maar weer een voorstel ingediend bij het secretariaat om alsnog te zor - zorgen voor een systeem van si- multaanvertalingen. Hij heeft er alles voor over en wil zelfs voor de gehele kosten van het sy steem borg staan. Belgisch-Nederlandse conferentie v.h.m.o. Van 12 t/m 17 november zal in hotel ,,'tHof van Gelre" te Lochum een confe- rentie van Belgische en Nederlandse schoolleiders v.h.m o. in het kader van j het Belgisch-Nederlands cultureel ver drag worden gehouden. In totaal zullen 50 personen aan deze conferentie deelnemen. Als voorzitter treedt op dr. L. M. van Dis, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs. De Belgische groep staat onder leiding van dr. H. J. de Vos, pedagogisch advi seur bij het ministerie van nationale op voeding en cultuur. Het hoofddoel van de conferentie is de Belgische schoollei ders een indruk te geven van de organi- j satie van het Nederlandse onderwijs, in het bijzonder het v.h.m.o., thans en in de toekomst (wet op het voortgezet onder- Daarnaast zullen zij o.m worden voor gelicht omtrent de activiteiten van de pedagogische centra en van het contact centrum bedrijfslevenonderwijs. De behandeling van deze onderwerpen zal worden ingeleid door enkele voor drachten. Het zwaartepunt zal evenwel liggen in de daaruit voortvloeiende dis cussies en persoonlijke gesprekken. Boven mijn hoofd wordt ge-elastiektwist. Bom- bom-rommelebommm. Herfstvakantie met storm en regen betekent: kinderen binnen. De dag is via een rustig potje dammen, met pop pen spelen en speelgoedkastjes opruimen steeds rumoeriger geworden en heeft nu, hoop ik, het hoogtepunt bereikt in de elastiektwist. De buur kinderen zijn ook boven en bonken en springen luidruchtig mee. Bom-bom rommelebomm. Als er een regiment huzaren op stampende paarden boven mijn hoofd zou galopperen kon het kabaal niet veel groter zijn. Ik heb de indruk, dat het plafond nog net niet golft, maar er nauw aan toe is. Toch ben ik blij met die elastiektwist. Niet dat het nu zo verheffend of elegant is, maar het doet mijn moederhart goed dat het mogelijk is, dat kinderen in onze welvaartstaat zich ook kunnen uitleven met een paar meter goedkoop elastiek. Wij. grote mensen, zijn in onze goede ogenblik ken natuurlijk nog wel dankbaar voor het vette der aarde. Als wij zo af en toe nog eens denken aan de vreemdsoortige menu's, die wij tijdens de oorlog op nog vreemdsoortiger kacheltjes in elkaar toverden, draaien we heus met een blij ge moed de gehaktballetjes voor onze zondagse soep. Als je van de grauwe ellende van toen iets aan de kinderen vertelt, vinden ze dat het allemaal bar zielig was en bidden ze, voor ze gaan slapen, met overgave of het maar nooit meer oorlog be hoeft te worden. Ondertussen hebben ze zelf alles wat ze nodig hebben en vaak meer dan dat. Ze stappen met hele pyjama's en volle magen in een warm bed. Boven dat bed hangen soms ansicht kaarten, die schoolvrindjes stuurden van warme V o.ztah.g.e.&s en stranden en verre schilderachtige dorpen. Straks in de kerstvakantie komen daar weer kaarten met besneeuwde bergen bij. Het aantal ouders dat met hun kinderen een wintersportvakantie houdt, stijgt ieder jaar. En is hef niet heerlijk dat zoiets kan? Ja. maar ook griezelig. Toen mijn oudste zoon deze week begreep dat hij zonder licht op zijn fiets naar huis zou moeten lopen na afloop van een ver jaarsfeestje, vond hij mij erg krenterig dat hij niet direct naar de fietsenmaker mocht om „even" een lamp te kopen. Een winkelhaak in een nieuwe maillot? Onrechtvaardig en onredelijk om daar boos over te worden. Want als er iets stuk is, koop je toch wat nieuws? Vorige week overhandigde onze stamhouder mij een verlanglijst voor zijn verjaardag. Hij is wel iswaar nog lang niet jarig, maar het leek hem een reuze plan zijn wensen nu al klaar te heb ben. Mijn haren rezen te berge. Een paar witte muizen was het enige normaal-betaalbare. Ver der: een radiootje. Waarom, mijn zoon? Wel, Piet had op pijn verjaardag ook ee.i radio gekre gen. Vervolgens: een tropisch aquarium. Niet dat hij ooit belangstelling voor vissen heeft gehad of het verschil weet tussen een goudvis en een black Molly, maar Jan Willem kreeg ook een aquarium, vandaar. En Peter heeft een kampeertent voor vier personen, Gijs heeft een werphengel en Geert een toverlantaarn. Al is er nooit één serieuze ge- I dachte gewijd aan een bepaald artikel, zodra de Jannen en de Pieten het hebben wordt het plotse ling fel en hartstochtelijk begeerd. En waarom hebben op hun beurt de Jannen en de Pieten al die absurd dure dingen? Konden ze zonder radio, aquarium of weet-ik-veel niet meer leven? Of werden zij eerst opgejut door andere kleine snobs? Ach. wij volwassen mensen staan natuurlijk ook niet altijd uitgebalanceerd en dankbaar tussen al le luxe en comfort van nu (al is het vaak op af betaling....). Ons begeren verduistert het uitzicht op de wezenlijk belangrijke dingen ook nog al eens. Maar ik geloof niet dat er direct reden is 1 voor paniek. Zijn wij volwassen of nietHoewel, het sein staat op rood. Maar ik ben wel bang voor de dolle-welvaarts- hond, die rondspringt tussen onze kinderen. Ik ben bang voor de poenige infectie, die opstijgt uit de hoogconjunctuur en onze kinderen langzaam dreigt te verzieken. Daarom ben ik blij met die eenvoudige elas tiektwist boven miin hoofd. Het klinkt als een be vrijdende tam-tam. Maar op de achtergrond hoor ik toch de waarschuwing: pas op. pas op i pas op MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2