Jlicuiuc feihsctfe (üimraitl mm Russische raketbases worden ontmanteld Commentaar Wapens deels naar Cubaanse grotten? LUCHTBRUG NAAR INDIA OP GANG Ontwikkelingshulp totaal onvoldoende Copie brengt meer op dan schilderij Foto s geven voldoende zekerheid Konvooi V.S. aangehouden Berlijn m w r l ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 12623 reet ear: P. DIEMER lofdredactear: Dr. E. OlEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantuaslitli is Qhtbleveo tngn bert ia tcg^enspaet'* In 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme NieuwegrachA 8—10 UTREGMX Murw gebeukt door de woeden de elementen is de Nederlandse kustvaarder Rana uit Delfzijl, na een strijd van bijna een dag, op 25 mijl van de Deense west kust gezonken. De negen opva renden konden worden gered. Op de foto het momentwaarop de Rana in de golven van de Noordzee verdwijnt. Nieuws in één oogopslag President Kennedy heeft ?en radio- en televisie rede de Amerikanen me degedeeld, dat de Russi sche raket-bases op Cuba worden ontmanteld, de ra ketten en dergelijke wor den ingepakt en de lan- ceerinstallaties worden vernietigd. Dit alles heb ben voorlopige analyses i boven het eiland ge nen foto's uitgewezen. Gebleken is onder meer dat gedeelten van het ter- n waarop de bases wa- t gevestigd, zijn omge ploegd. Tien Amerikaanse C 135-straaltraxisportvlieg- tuigen zijn ingeschakeld Amerikaanse wapens naar India. Aan 't front schijnt de toestand zich wat te hebben geconsolideerd. Indische en Chinese troe pen hebben elkaar bij Walong vanuit vaste stel lingen beschoten. Turkije heeft lichte artillerie naar India gestuurd. Bij de doorlaatpost Ba- belsberg op de weg van West-Berlijn naar West- Duitsland hebben de Rus gisteren een Ameri kaans militair konvooi zes vracht- en vier aanhangwagens gedurende tachtig minuten tegenge houden. Volgens een Rus sische officier was hij niet tevoren van het tran sport op de hoogte gesteld. i tweede Amerikaans konvooi kon later gewoon doorijden. De Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem uit gesproken voor het verle- van meer financiële steun aan de ontwikke lingslanden. In een motie werd een bedrag van 400 miljoen per jaar genoemd Minister Luns verdedigde het regeringsbeleid op dit punt, zoals dat was neer gelegd in een nota. Maandag zal de beslis sing vallen, of in de West- du itse regering een crisis zal ontstaan. De liberalen hebben bondskanselier Adenauer in verband met de affaix-e Der Spiegel en de ontslagaanvrage van de minister van justitie Stammberger een aantal eisen gesteld. Een Amerikaans militair konvooi bestaande uit zes vrachtwagens en vier aanhangwagens, is gisteren op weg van West-Berlijn naar West-Duits- land bij de Russische doorlaatpost Babelsberg 80 minuten tegengehou den. Het konvooi werd door twaalf Amerikaanse militairen begeleid. Een Russische officier had zich erover beklaagd dat hij niet van tevoren van de doortocht op de hoogte was gesteld. Een tweede Amerikaans konvooi, dat enige tijd later bij de doorlaatpost arri veerde, kon ongehinderd doorrijden. Van tijd tot tijd hebben de Amerikaan se autoriteiten de Russen tevoren kennis gegeven van zeer grote konvooien, maar zij weigerden hiervan een vaste regel te maken voor alle konvooien. Volgens mededelingen van reizigers zijn gistermiddag bij de doorlaatpost BerlijnBabelsberg twee jongemannen door de Sowjetbeambten uit een auto g haald en gearresteerd. De reden voor hun arrestatie is niet bekend. Burgemeester Brandt van West-Ber- lijn. heeft gisteren als gast aan een diner van de buitenlandse persvereniging in Londen, zich uitgesproken voor de in stelling van een internationaal controle orgaan voor de toegangswegen naar West-Berlijn waarin de thans op Duits gebied bestaande besturen zijn verte genwoordigd. In antwoord op vragen zei Brandt, zich niet inger te zullen verzetten tegen contacten tussen Oost- en West-Berlijn op het gebied van het gemeentelijke be stuur met betrekking tot technische za ken (telefoon, verkeer, vervoer). Brandt zei ook akkoord te zullen gaan met sa- me 'werking met de Oostduitse autori teiten in zoverre het de praktische kanten betreft van de controle op de toegang tot West-Berlijn. TAE Russische raketbases op Cuba worden ontmanteld, de raketten en andere uitrustingsstukken worden ingepakt en de installaties op de lancecrplaats vernietigd. In een verklaring, die door alle radio en televisie stations van de Verenigde Staten werd uitgezonden, heeft president Ken nedy het Amerikaanse volk gisteren van dit verrassende feit op de hoogte gesteld. De Verenigde Staten, zo zei Kennedy, zijn van plan de voltooiing van de werkzaamheden op de voet te volgen tot een bevredigende wijze van internationaal toezicht in werking treedt. De toespraak van de presi dent was de eerste persoonlijke reactie op de situatie rondom Cuba sinds 22 oktober toen de blokkade werd gelast. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft intussen meegedeeld dat een voorlopige analyse van boven het eiland genomen foto's er op wijst dan aan het ontmantelen van de Russische bases met kracht wordt ge werkt. Uit de foto's blijkt dat er zich op de bases geen lanceertorens meer bevinden en dat ook een groot ge deelte van het lanceermateriaal is weggehaald. De elektrische kabels tussen de controleposten en de lan- ceerinrichtingen zijn verwijderd. Voorts zijn gedeelten van het ter rein, waarop de bases gevestigd wa ren, omgeploegd. Intussen heeft secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant gisteren tot de leden van de Veiligheidsraad ge zegd dat de Russische schepen tien dagen nodig zullen hebben om in Cuba te ko men voor het inladen van de ontman telde raketinstallaties, die daarna naai de Sowjetunie zullen worden terugge bracht. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft verklaard dat Oe Thant een regeling tracht te treffen het internationale Rode Kruis voor zicht op de terugtrekking van de ketten. generaal had de gehele dag besprekingen gevoei-d, onder meer met leden van de Veiligheidsraad en zelfs het bijwonen van het jaarlijkse diner van de Vereni ging van V.N.-verslaggevers afgezegd om zijn werkzaamheden ongestoord te kun nen voortzetten. Naar verluidt (maar een bevestiging was niet te krijgen) zouden functiona rissen van het Rode Kruis aan boord van de Amerikaanse schepen komen, die de blokkade uitvoeren. Van V.N.-zijde werd vernomen dat men bij het Rode Kruis de nadruk wil leggen op het humani taire element dat is gelegen in de con trole van goederen naar Cuba. namelijk het er op toezien dat Cuba voedsel en medicijnen blijft ontvangen, terwijl of fensieve wapéns taboe zijn. (Vo 11) UIT Frankfort is gisteren het eer ste Amerikaanse transportvlieg tuig vertrokken met wapens aan boord voor India. Met het vertrek van dit vliegtuig, dat lichte infante- ric-wapens en communicatie- en transportmiddelen vervoert, is een begin gemaakt met de grootscheep se Amerikaanse wapenluchtbrug, waaraan tien C 135-straaltransport- vliegtuigen zullen deelnemen. Groot-Brittannië en Amerika zijn gisteren op hoog niveau besprekin gen begonnen om de wapentranspor ten van beide landen naar de noor delijke grensstreken van India te coördineren. De Indische regering heeft reeds een opgave gedaan van de wapens en voorraden waaraan zij het dringendst behoefte heeft. Tot nu toe zijn al naar India verstuurd: lichte bergartillerie uit Turkije, auto matische geweren en mortieren uit West-Duitsland en lichte wapens uil Engeland. De Amerikaanse ambassadeur in New Delhi, Galbraith. heeft bekendgemaakt, dat twee Amerikaanse leningen ten be drage van 24,4 miljoen dollar aan India verstrekt zullen worden voor de bouw van elektrische centrales. Over de lenin gen werd beslist voordat het conflict tussen India en China uitbrak. Intussen schijnt de toestand aan het front ongewijzigd te zijn gebleven. Een woordvoerder van het Indiase ministe rie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt dat Indiase en Chinese troepen bij Walong van vaste stellingen uit elkaar hebben beschoten. Walong ligt aan de oostkant van het noordelijke grensgebied. Een woordvoerder van de Indiase am- Rode Kruis stelt eeuwfeest uit Het internationale Rode Kruis heeft een conferentie die volgend jaar sep tember zou worden gehouden twee jaar utgesteld omdat de Chinese volksrepu bliek er op staat dal Taiwan (Formosa) niet tot de conferentie wordt toegelaten, die het hoogtepunt zou moeten worden van de viering van het honderdjarige bestaan van het Rode Kruis. De conferentie zal vervangen worden voor een bijeenkomst van afgevaardig den van de nationale Rode Kruis-orga- nisaties Er zullen geen regeringsverte genwoordigers aan de bijeenkomst deel- Ir C. Koomen. adjunct-directeur van van de Gein. reinigings-, ontsmettings-, transport- en brandweerdienst te Rot terdam is benoemd tot officier in de Or de van Oranje Nassau. bassade in Moskou heeft meegedeeld dat de leveranties van Russische wapens aan India normaal doorgaan. Tot dusver re zijn echter nog geen Mig 21-straalja- gers afgeleverd. Prof. dr. J. E. de Quay heeft gister middag de Indiase ambassadeur in Den Haag het antwoord overhandigd op pre mier Nehroes brief over het Indisch-Chi- nees grensgeschil. Over de inhoud is niets bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag deelde echter mee, dat gezien de Nederlandse permanente af keer van agressie, het voor de hand ligt dat Nederland begrip heeft voor het standpunt van India. I BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 ALPHEN Evenals vele andere Indiërs heeft de dochter van premier Nehroe. mevr. Indira Gandhi, haar juwelen afgestaan ten be hoeve van de troepen, welke in het noorden van India tegen Rood-China vechten. In New Delhi reikt zij haar juwelen over aan een ambtenaar van de regering, die belast is met de inzameling van goud, zilver en edelstenen. Voor de op deze manier verkregen gelden zullen wapenen worden gekocht. Ds. G. C Foeken. de Arnhemse hervormde predikant, die indertijd fel reageerde tegen het aanbrengen van stripfiguren op de toren van de Grote'of Eusebiuskerk in Arnhem, is nu ook „vereeuwigd" in een der beelden van de laatst aangebrachte groep „Sneeuwwitje en de zeven dwergen": het gezicht van.het dwergje Dumpy" is sprekend ds. Foe ken, die ook een bril draagt. Onze fotograaf maakte de tocht omhoog in de toren om dit plaatje te kunnen maken. ,Dan maar geen belastingverlaging' (Van onze parlementsredactie) yN de Tweede Kamer is er gisteren van alle kanten, zowel door sprekers van de regeringsgezinde partijen als door die van de oppositie, bij de regering op aangedrongen, in 1963 belangrijk meer geld voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden beschikbaar te stellen dan het bedrag van ongeveer f 248,6 miljoen, dat thans is uitgetrokken. De wensen werden geuit tijdens het debat over de Nota inzake de hulp aan de minder-ont- wikkelde gebieden, die minister Luns in september aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Reeds zijn twee moties in het voor uitzicht gesteld, een door de heer Ruygers (soc.), waarin wordt ge vraagd, de overheidsbijdrage te ver hogen tot f 400 min., hetgeen neer komt op 1 pet. van het nationaal inko men, en een door de heer Blaisse (kath. v.), waarin met minder genoe gen zal worden genomen, namelijk een verhoging tot f 350 min. Voorts wensen beide heren, dat aan inves teringsgaranties voor bedrijven, die activiteiten ontplooien in de ontwik kelingslanden, in plaats van de voor gestelde vijftig miljoen f 200 min. (Ruygers) resp. f 100 min. (Blaisse) beschikbaar wordt gesteld. Voor het debat bestond, vooral gister middag, grote belangstelling. Gister avond ebde die wat. Ook de regering liet zich niet onbetuigd: vier bewinds lieden zaten achter de tafel, te weten de ministers Luns 'buitenlandse zaken), Zijlstra 'financiën). De Pous 'economi sche zaken i en Marijnen (landbouw en visserij). Op zichzelf is dit een bewijs, dat de regering geen gering gewicht toe kent aan het onderwerp, waarover het ging. Dinsdag, als de regering ant woordt. zal blijken, of deze waardering ook in hogere bedragen tot uitdrukking komt. Gisteren zei minister Luns al. beseffen, dat zich sinds september nic ve ontwikkelingen hebben vooi-gedaan. Dat Nederland voor de hulp ontwikkelingslanden offers moet brengen, werd van vele zijden bena drukt. Freule Wttewaal van Stoetwe gen (c.h.) meende, dat Nederland moet vooropgaan in offervaardigheid. De heren Blaisse en Biesheuvel (a. stelden concreet, dat men bereid m< zijn, ten gunste van de ontwikkelings hulp in de toekomst van tuele belastingverlaging af te Voor zover over de toekomst na 1963 rerd gesproken, begaf men zich uiter aard op het gladde jjs van het program van het nieuwe kabinet, dat na dc «ende verkiezingen zal optreden, nu, de heren Ruygers. Blaisse Biesheuvel deelden moe, bereid te zijn, de hulp aan de minder-ontwikkelde gebieden een zeer hoge prioriteit toe te kennen bjj het vaststellen van het toe- uitgavenbeleid. Freule W liet er bestaan, dat hulp noodzakelijk is. VIELEN ONZER, zeker onder wie beho- ren tot de jongere generatie, zijn on bekend met de sociale toestanden van een honderd of zeventig jaar geleden. Dan heeft men spoedig onvoldoende oog voor het feit, dat zij tal van voorrechten ge nieten die hun voorgeslacht niet heeft gekend. Zij verdienen een veel hoger reëel loon. hebben een kortere werktijd, verrichten hun arbeid in beter ingerichte lokalitei ten en er zijn voorzieningen getroffen tegen de gevolgen van ziekte en ongeval, van werkloosheid en ouderdom. Niet te vergeten is ook de vakantie. Helaas kunnen we niet generaliserend zeggen: men woont niet meer in krotten- Dii kunnen we wel verklaren ten aan zien van een groot percentage der bewo ners van onze steden en dorpen. De nieu we wijken zien er beter uit dan de troos teloze arbeidersstraten van voorheen. Maar er is nog altijd woningnood. Er worden nog krotten bewoond, die men al lang had moeten afbreken. Maar waar moeten de mensen dan heen? De woningnood is een droeve zaak. En er is geen vooruitzicht op een spoedige en radikale oplossing, ook al doen rege ring, gemeenten en bouwverenigingen wat zij kunnen Maar over het algemeen kunnen wij uit sociaal oogpunt de vergelijking met het buitenland zeer wel doorstaan. Wij zijn de laatste halve eeuw met reuzenschre den vooruitgegaan. En dat ondanks de twee wereldoorlogen. Wij danken de vooruitgang aan een reeks van factoren. De invloed van wetenschap en techniek heeft mogelijk gemaakt wat men vroeger onmogelijk noemde. Van niet geringe betekenis is geweest de ar beid van energieke ondernemers, toege- wiide vakverenigingsleiders en arbeiders, bekwame politici. Particulier initiatief en overheid hebben samengewerkt om goede oplossingen te verkrijgen. Vele jongeren hebben er ongenoegzaam idee van. hoeveel opofferingen met name de werkers in de sociale beweging inch hebben getroost. Ware er beter inzicht dan zou het minder moeite kosten om hen tot het lidmaatschap van een vak organisatie te bewegen. Evenwel moet men rustig voortgaan met de arbeid op sociaal gebied. Het is een werk waartoe men wordt ge roepen en dat ook zegenrijke vrucht af werpt voor wie er zich met toewijding BANANEN Crita) dit mogelijk, want het werd slechts 7 d 8 graden met nu en dan wat lichte regen. Boven Ierland ligt een vrijwel niet meer van plaats verandert. Een hogedrukgebied dat zich boven Scandinavië ontwikkelde, heeft er een. stokje voor gestoken, zoadt de depressie gedurende het weekeinde minder invloed op het weer bij ons zal krijgen. De afnemende zuidenwind voert wat zochtere lucht uit Frankrijk aan, zodat het weekeinde ongeveer vier graden zachter zal blijven dan vrijdag. De re genkansen nemen af en er zijn enkele opklaringen te verwachten, zodat wij van een redelijk novcmberweekeinde mogen spreken, met een langzaam toe nemende mistkans. De Bilt verwacht tot zondagavond: Half lot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen Z.O. en Z.W. Over het algemeen weinig ver- andering in temperatuur. (Opgemaakt Stationair 17.06; maan op 14.32. onder 23.53 uur. 5 nov.: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 november: 6.50 v.m.; 19.12 n.m. 5 november: 7.45 v.m.; 20.18 n.m 11 15 i Zondag 4 nov.: zon op 7.39, onder 17.08: maan op 13.54. onder 22 40 uur. Maandag 5 nov.: zon op 7.40. onder De Bilt Twente Eindhover Zd.-Limb. Helsinki MET het copiéren van beken- de werken van grote mees ters verdient een stel Spaanse schilders meer dan met het scheppen van oorspronkelijke De aandacht van de bezoeker van het Prado wordt het eerst getrokken door een aanzien lijk aantal onder ernstig stil zwijgen werkende schilders van beiderlei kunne, die hun beste beentje voorzetten om werken van Goya. Velazquez, Muril- lo en andere Spaanse of bui tenlandse meesters na te schil deren. Zij zijn allen tot de over tuiging gekomen dat zy hier mede heel wat meer geld kun nen verdienen dan door liet openbaren van hun eigen- scheppend vermogen. Een be kwaam copiïst kan met gemak gemiddeld 15.000 tot 20.000 peseta's (f 900 tot f 1200) per maand verdienen met de ver koop van zijn copieën aan bui tenlanders. In vele gevallen zijn copicën van omvangrijke meesterwer ken verkocht voor niet minder dan 100.000 of zelfs 150.000 peseta's. Menige grote meester zou een of twee eeuwen gele den gelukkig zijn geweest met dit bedrag. Maar het copiëren ls door de beheersers van het Prado aan strenge regelen onderworpen. Alleen bcroepsschilders, die onderscheidingen hebben be haald op nationale tentoonstel lingen of docenten aan artis tieke instellingen mogen het proberen. Bovendien moeten zij 25 peseta's betalen om hun pa pieren te laten verifiëren. Voorts mogen er niet meer dan drie copiïsten tegelijk aan het zelfde stuk werken en als er meer belangstellenden zijn moeten zij hun beurt afwach ten. Gedurende het vorige jaar hebben elke dag ongeveer 300 copiïsten in het museum ge werkt. Zy hebben niet minder dan 1000 meesterwerken ge- copiecrd en hun werk heeft hun bruto ongeveer 7.5 miljoen peseta's opgebracht. Veruit de eerste keus van de copiïsten zyn de werken van Diego Velasquez, daarna komen Goya, Murillo en Greco. Indstll 9 -0 i'indsti) 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1