FILM KAN KERKEWERK PERZISCHE TRAGEDIE uitstekend dienen DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 Zichtbare eenheid Een gehele dag heb ik de afgelopen week geluisterd naar een gesprek over de problemen rondom de oecumenische beweging. Het was lang niet de eerste keer. Ik was er heen gegaan met de gedachte: Veel nieuws zal ik niet opsteken. En dan word je ineens, zoals nimmer tevoren, aan het denken gezet over het probleem van de zichtba re eenheid. Je hoort een spreker die er kennelijk naar hunkert, en die het ziet als een opdracht door Chris tus ons gegeven om die eenheid te zoeken, te ver wezenlijken. Hij onderschatte de moeilijkheden niet maar meende dat wij het onrecht ook niet op zijn beloop laten omdat in de nieuwe hemel en op de nieuwe aarde pas gerechtigheid zal wonen, en wij daarom ook niet het recht hebben de eenheid op zijn beloop te laten. Hoe vaak heb ik mezelf niet voorgehouden dat de echte bijbelse eenheid pas verwezenlijkt zal zijn aan de bruiloft van het lam. op de nieuwe aarde of in de nieuwe hemel? En ineens kwam die vraag op me af: Was dat om af te zijn van de verantwoor delijkheid om die eenheid nu te zoeken? Ik geloof dat er ernstige, gelovige christenen zijn, die eerlijk geloven dat de eenheid op aarde nooit zichtbaar zal worden. Maar hoevelen zijn er niet die dat zeggen, enkel en alleen omdat zij de consequenties van eenheid op aarde niet willen aanvaarden? Want zichtbare een heid heeft consequenties. Dat betekent dat ik reke ning moet houden met die ander, die ik wel als christen erken, maar die ik zo graag links laat lig gen. omdat hij in mijn ogen toch maar een halfwas christen is. O. ik weet wel. dat het niet betekent dat ik alles moet slikken wat hij zegt en doet. Maar ik zal mij er op moeten bezinnen of dat wat hij zegt en doet bijbels is. van God is. En als ik tot de conclusie kom dat de man gelijk heeft, zal ik mijn leven in dat opzicht naar hem moeten richten. En als hij ongelijk heeft ben ik er niet af, dan moet ik hem erkennen als deel van mijzelf, een deel dat ver keerd tegenover God staat en ik zal naar hem toe moeten gaan en hem als een medebroeder moeten Eerlijk gezegd druist dat tegen mijn hart in. Ik heb mijn eigen inzichten en zie die niet gaarne op de helling. Maar ik zie er helemaal tegen op om die ander te zeggen dat hij moet veranderen om Chris tus' wil. Dat druist helemaal tegen mijn natuur in. Per slot van rekening moet je dan wel heel zeker zijn van je zaak. om zo maar boutweg te bewe ren: God zegt dat je dat moet doen en dat andere moet nalaten. Ben ik er wel zo zeker van dat God dat zegt? Zijn het toch niet mijn eigen gedachten? Heb ik niet onbewust mijn eigen levensstijl en theo logie toch vergoddelijkt? Wat een vragen duiken dan op. Misschien is het toch maar beter dat ik maar zeg dat de echte eenheid pas zichtbaar zal worden op de nieuwe aarde en niet in het heden. Dan ben ik van die verantwoordelijkheid af. Maar of mijn geweten mij met rust zal laten....? ^Filmcentrum brengt grote catalogus De Oecumenische Stichting Filmcentrum, die dit voorjaar in Rotterdam zijn derde lus trum heeft gevierd met de ver toning van de Japanse film „Het naakte eiland", heeft een uitgebreide catalogus van 16 mm-films en audio-visuele mid delen (geluidsbanden en klank beeldstroken en - reeksen) het licht doen zien. Naast de filmvorming en film voorlichting, waartoe Filmcen trum o.a. het maandblad „Cri- Filmcentrum-catalogus v tisch Film- en T.V.-Bulletin" overgrote deel gewijd is uitgeeft, legt de filmdienst ilch vertoond kunnen i de ito's afgedrukt van scènes uit de film „De dominee van ion Sydow (links) als de vertolker van de titelrol in i de Zweedse Staatskerk en op de foto rechts boven in ig met de ouderling van de vrije kerk. den (er werden het vorig jaar 3200 filmvoorstellingen georgani seerd voor ruim 250 geabonneerde groepen). De catalogus vermeldt dan ook tientallen titels (ik telde er 77), waaronder van in de let terlijke zin des woords-wereldbe roemde films. Dit neemt niet weg de bioscopen eerst even de speciale aandacht te groepsmedium. De vestigen op de twee pagina's, die de catalogus wijdt aan de audio visuele middelen. De geluidsbanden bieden in het bijzonder toe op het ver tonen van films in groepsver band. De film wordt daarbij, naar het woord van de heer J. Hes, de directeur van Filmcentrum, van een massa-medium (wat het van oorsprong groep, die bijeengekomen is de geselecteerde film te zien, gaat hem daarna bespreken doende actief met het filmwerk vijf bezighouden. Het hoeft geen be- i de dominees C. M. de Vries, Jan Wit en W. Barnard: „Het oud hptel" en ..Hesperia' Namens de „British Council of Churches" heeft de heer Hugh Samson een bezoek ge bracht aan de door de aardbe ving getroffen gebieden in Perzië. Naar aanleiding hier van schreef hij een artikel „Uit de Perzische tragedie wordt een nieuw leven geboren". Er is voor Perzië een nieuw tijdperk met grote sociale hervormingen aangebroken. Door de aardbeving van begin september, waarbij er 11.300 werd nieuwe hoop geboren ontwikkeld wordt en dat het eigen (Het Koninklijk Bruiloftsmaal) en den wel onwerkelijk aandoen de- standpunt via de discussie ze activiteit, terwijl velen van hen crisis komt. nog rondzwerven in de puinhopen Zo kan de groep onder ee diepe rouw zijn over de leiding eigen levens- aMaurtlhe,tn ismtenllu> rddbuschouwing toetan e pen dat de mensen begrijpen dat P«n- In Plaats van vervlakkend het verlies 3 slotte een luisterspel Kerstmis van André Monguil „En onder miljoenen..." en goe- oe klankbeeldstroken en -reek en we- sen bieden o.a. een klankbeeld- verdie- strook over het leven van Maar- Volgens Samson is de i huizenbouw alleen sociale hervormingen. Zo de oorzaak als bekend heeft hij de taak op uiting van de bewogenheid die geweest dat het dodencijfer zich genomen de stad hoog was. Boven vele huizen is bad op te bouwen. Oo j een soort afdak waar de voor de bouw vah e insen in de zomer als het te stad is ontworpen. De Wereld- rm is om binnenshuis te sla- raad van Kerken heeft uit vele slachtoffers ïielm.Vji lw'dn- 5. "I'X*"' Esmata- christenen uit andere landen een plan len voor de ellende van het Per tweede zische volk", aldus de heer Sanv verstrooiend te werken kunnen de- rijen van Willy Fries; ze media positief benut worden om het geestelijk inzicht te verdiepen en te versterken. Het spreekt vanzelf, dat de n.r. p«„'—die de fatal nacht op hun huis gen. Men is zeker pen verwoest. Regenngsfunctio- sliepn hebben het er voor van bijna 2 miljoen gulden, dat narissen, maatschappelijke wer- bet merendeel levend afgebracht, toegezegd werd, maar alleen in Een aantal lezers kers, maar vooral ook chris- De mensen die binnen sliepen Nederland werd reeds meer dan tenen willen de gelegenheid zijn behalve onder het dak van één miljoen gegeven, dus het be- aangrijpen niet alleen de dor- hun huis ook nog onder deze „op- drag zal wel veel hoger worden, afgelopen week pen te herbouwen maar ook de bouw" bedolven. Maar de kerk wil niet alleen de op naar aanlei- omstandigheden waaronder ve- Hoewel het 1 len in Perzië leven te verbete- gevaarlijke Tie plan. alle bewoneers vrijwaren van angst di h t doeltreffende voor toekomstige aardschokken. 0 P gebouwen te vervangen door maar ook hen bevrijden van hon- tret van L,utner, nieuwe zogenaamde „aardbeving- ger en slechte gezondheid. Ook afgedrukt op de De heer Samson zet uiteen dat proof huizen, ten minste een zal er om de stad door de Raad vorjge pagina het leven van de landelijke be- 15 jaar zal vergen. en vele van Kerken meegeholpen worden noo"to1 - volking van Perzië in de loop weerstanden zal opwekken, daar aan de bouw van een m> van duizenden jaren haast niet de voor het merendeel eei.voudi- door het merendeel van de I veranderd. De boeren leven gC bevolking van de streek vele dat mohammedaans is. dingen zal moeten omstandigheden en gebrui ken vaak nog in de middeleeu- vaarden, hoopt de Perzische rege- de heer Samson de bedoeling. moskee. Geestelijk Leven. de bevol- Het portret was inderdaad een portret van Luther gering op deze JHPH gen tot een verbetering van de levensgewoonten. Het is volgens de heer Sam- gaat herbouwe huis klaar enkele Men heeft d^f elke naar een schilderij van Lucas Cra- worden. Hij is hen daar zelf. door grote delen vi tingen te verkopen ven, in voorgegaan. De ironie wil dat de aardbeving zijn grote bond genoot is geworden, aldus heer Samson. Toen de sjah het rampgebied bezocht en de ellende zag besloot hij onmiddellijk dat 50.000 van de, voor het merendeel uit lemen hut ten bestaande, dorpen zouden worden vervangen door dorpen lijkheden on«iaau. kampen met verschrikkelijk inderdaad slecht weer waardoor de aarde van Maarten Lu- veranderd is in een grote mod derpoel. Verder is een vai dende mensen die belast De tegenwoordige sjah Perzië. Reza Palehvi, vecht jarenlang voor hervormingen heeft daartoe een landhervor- mingswet uitgevaardigd die houdt dat grote stukken land van herbouwen maar oDbouwen grootgrondbezitters onteigend De landeigenaars, veelal bewol ziin bezit' gen door het lot dat hun land8e" d^'uitvoerin" land- aT,r^.kcks. g-xr de ,d!e?«0ennnt?ehonwennheid tC v^a de Wereldraad van Kerken 1 iets op te bouwen, te Genève hebben de kerken Engeland 103 tenten gestuurd die ,iach geschilderd gjjg gezinnen kunnen herber- op hout en d(lte_ ;n hoopt op die manier, De Raad van kerken in Perzië, zolang het dorp nog 1 vaarin de anglicaanse en protes- is de mensen met huizen die°seismische schok- tantse kerken van dat land ver- verschaffen, ken kunnen doorstaan. tegenwoordigd zijn, wil meer dan „Het moet Tweede stad ther. Per ongeluk 1 de lei- werd het portret vas met van Hans Luther jSLffiï "TZ 9«lichccrd. Om het weer goed te maken reproduce ren wij hier het olieverfschilderij van Lucas Cra- 1 onderkomen te staat hierop o/je- beeld als bruide- de overleven- gom. Films geschikt voor De tientallen films heeft Film- gekarakteriseerd naar een viertal onderscheidingen: AP= al gemeen programma, geschikt voor iedere groep; GP= gemeente pro gramma, in het bijzonder geschikt voor vertoning in kerkelijke groe pen; 3P= 3e programma, in het bijzonder geschikt voor groepen met sterke artistieke en kulturele belangstelling; en JP= jeugdpro gramma. Deze films zijn in een aantal ru brieken verdeeld: Nieuwe films. Bijbelse en religieuze films; His torische films; Internationaal film archief; Jeugd- en ontspannings films; Films over actuele proble men; Films over int. solidariteit en tenslotte Films ten dienste van de filmvorming. De rubriek Nieuwe films omvat o.a. Het naakte eiland; Op de drempel van het leven (de Ing- mar Bergman-film over vrouwen in een kraamkliniek); Geef ons de vrede (de filmstrook voor de Lij- denstijd naar werken van Wiily Fries thans in filmvorm) en Be stemming Auschwitz (de ontroe rende film over de tocht van Bul gaarse Joden naar Auschwitz. De rubriek Bijbelse en religieu ze films interesseert ons uiteraard het meeste. De bioscoop weet met dergelijke films meestal gëen weg en als zij er komen zijn ze er meestal misplaatst. Juist voor het kerkelijk werk (catechisatiegroe- p«n. gemeente-avonden, jeugd- avonden) zijn deze films van de grootste betekenis. De dominee van Uddarbo Naast de al. jaren bekende ver schijning als „Himlaspelet" en „Het Woord", komen op deze lijst van 12 films er twee voor, die de bijzondere aandacht vragen: De dominee van Uddarbo en Moord in de kathedraal. De Zweedse filmman Kenne Fant (tegenwoordig hoofd van de Zweedse t.v.) verfilmde het uiter mate boeiende boek van de dis trictpredikant van Orsa ds. Axel Hembraeus „Pra sten i Uddarbo", enige jaren geleden in Nederland se vertaling bij Jan van Tuil te Zaltbommel uitgekomen onder de titel „Herder in Uddarbo". Het is een van de boeiendste Zweedse boeken die ik ooit gelezen heb. Ds. Hambraeus heeft dit l boek ge schreven ter nagedachtenis aan een jonggestorven collega, die hij in het boek Gustav ömark noemt. De schrijver heeft mij verzekerd, dat de opzienbarende levensgang van deze vrijgevochten dominee geenszins verzonnen is geweest, maar in werkelijkheid nog fantas tischer was, dan zijn pen vermocht te beschrijven. Hij moet een zoon van een ar me vlottensleper uit midden-Zwe den zijn geweest, deze Gustav, die zelf ook als boswerker zijn brood heeft moeten verdienen. Op latere leeftijd voelde hij zich geroepen het Evangelie te verkondigen en bezocht toen een Bijbelschool van de Zweedse vrije kerken (gemeen ten van vrome, piëtische inslag, die vergeleken bij de Lutherse Zweedse staatskerk uitermate pu riteins zijn). Gustav werd voor ganger bij zo'n vrije gemeente op een eilandje in de Oostzee en kwam toen in aanraking met de predikant van de Staatskerk, die hem inleidde in de vrijheid van het Evangelie. Hij heeft toen als werkstudent (hij was sjouwerman) in Lund gestudeerd en is predi kant geworden in de Zweedse staatskerk. uiteraard na veel moeilijkheden en tegenslagen. De gemeenten, die hij in zijn korte leven heeft mogen dienen bewa ren nu nog een dankbare herinne ring aan dit originele kind van God. want ds. Gustav ömark wist waar hij predikte het ingeslapen geloofsleven weer op te wekken De Zweedse acteur en scenarist Rune Lindström die o.a. speel de in Himlaspelet en Het Woord) heeft de roman van ds. Hambra eus voor de film bewerkt. Hij wijkt hier en daar aanmerkelijk van het boek af, maar de.sfeer en vooral de karakterisering van de hoofdpersoon is behouden ge bleven. Kenne Fant heeft deze film bui tengewoon fijnzinnig geregisseerd In Max von Sydow (de jgrote Ing- mar Bergman-speler) heeft hij een prachtige hoofdfiguur gevon den. Met name de broeierige sfeer van de eerste afgescheiden gemeente, waar Gustav voorgan ger werd is buitengewoon raak getroffen. Het slot, dat aanmerke lijk afwijkt van het boek, is bij zonder zuiver van toon. Het is een film geworden, die doorwaald is van de vrijmakende geest van het Evangelie. Het Pauiinischa woord: Verblijd u te allen tijd, heeft in ds. Gustav ömark en in deze film een onvergetelijke vorm gekregen. Er gaat van deze film een vreugde uit, die ten diepste ontroert. „De dominee van Uddarbo" is een voorbeeld van een geslaag de domineesroman en van een geslaagde domineesfilm. Dat komt maar hoogst zelden voor. Voor een goede gemeente-avond zou ik geen betere film weten. Moord in de kathedraal „De moord in de kathedraal" is de verfilming van het eerste volledige toneelstuk van de En gelse aüteur T. S. Eliot. In ons land heeft indertijd Albert van Dalsum in dit stuk zijn veer tigjarig toneeljubileum gevierd. Het stuk stelt het conflict tussen kerk en staat aan de orde in de figuur van Thomas Beckert. de aartsbisschop van Canterbury, diplomaat en hoveling was. een trouwe dienaar van de koning, maar later toen hij geroepen werd tot het hoogste Engelse bis schopsambt een even trouw die naar van de kerk bleek te zijn en in de strijd met de koning de rechten van de kerk verdedigde tot de dood toe, tot de moord in de kathedraal. Eliot heeft in zijn stuk uitne mend de sfeer van het Engeland uit het einde der twaalfde eeuw weten te treffen. Zijn poëtische taal is van een buitengewone, een haast adembenemende schoon heid. De film volgt het toneelstuk op de voet. Men kan niet zonder meer zeggen dat het verfilmd to neel is, maar van de eigenlijke filmmiddelen is maar een spaar zaam gebruik gemaakt. Film centrum heeft deze film terecht het criterium 3P gegeven. Het is een film, die alleen maar dan ook alleen geschikt is voor groepen met sterke artistieke en culturele belangstelling. Met name geschikt voor middelbare scholieren, die zich in de Engelse literatuurles met Eliot hebben beziggehouden. De tekst wordt buitengewoon dui delijk gesproken en laat zich voor niet-Engelse oren uitstekend vol gen. Met zijn catalogus 1962 bewijst Filmcentrum (Borneolaan 27, Hil versum) een grote dienst aan al die kerkelijke groepen en vereni gingen, die de grote betekenis be grepen hebben van film en klank beeld voor het kerkewerk. EV. GROLLE Na twee stappen vooruit één achteruit Schoolvoor beeld van de Russische taktiek Kennedy opnieuw overgeleverd aan dubbel spel Amerikanen weer als één man achter hun president. CUBA waarheen? was de vraag, die wc aan het «lot van onze beschouwing van zaterdag stelden. Dc vraag is na een week nog steeds ac tueel, ook al weten we nu wat meer over dc wijze, waar op zich de crisis rondom Cuba zal gaan ontwikkelen. We weten nu ook. dat er op Cuba zelf niets zal veranderen en dat zelfs dc ontmanteling van de Russische raketbases en het verwijderen van de daarbij behorende raket ten met zoveel moeilijkheden ge paard gaat en zoveel mogelijk heden voor mensen als Chroesj- tsjef en Castro openlaat, dat pre sident Kennedy zich genood zaakt heeft gezien, blokkade en luchtverkennlngen te hervatter nadat zij al andere vraag tsjefs wonderlijke ..volledige pltulatle" voor dc eisen van Ken nedy niet het schoolvoorbeeld Is van de Russische taktiek, twee stappen vooruit te doen en als de boei spaak loopt, slechts één stap achteruit te gaan. Men wekt dan de indruk, gezwicht te zijn voor dc tegenstander, maar In werkelijkheid is men weer een stap vooruitgegaan. Gebonden De jongste gebeurtenissen heb ben hier veel van weg. De Sow- jetunie deed de bekende twee stappen vooruit, toen zij niet al leen het regiem van Fidel Cas tro tegen de Verenigde Staten opzette, maar er tevens in slaagde, de leiding van Castro over te nemen en met diens me dewerking van Cuba een grote basis te maken, van waaruit de Verenigde Staten met totale ver nietiging konden worden be dreigd, zonder dat ze zich daar tegen zou kunnen verdedigen Voordat Kennedy de blokkade van Cuba gelastte, moest de Sowjetunie nog rekening houden aan de verscheping van „offen sieve wapens" naar het eiland. Toen het er op leek, dat de Rus sen Kennedy zouden laten pra ten, dreigde Kennedy met krach tiger maatregelen dan de reeds van kracht geworden zijnde blokkade. Chroesjtsjef wist toen zeker dat het menens was en capituleerde volledig, echter na eerst heel duidelijk en na drukkelijk vastgesteld te hebben, dat hij zulks deed na Aan Ken nedy de verzekering te hebben ontvangen, dat dc Amerikaanse president het regiem van Cas- Bedrog tro 1 1 laten. Addertje met de mogelijkheid, dat dc Amerikaanse president tot de een of andere actie tegen het regiem van Castro zou overgaan, waardoor de Rus sische plannen in de war ge stuurd zouden kunnen worden. Na Chroesjtsjefs „capitulatie" is dit niet langer het geval. Ken nedy is althans de eerste tijd weer aan handen en voeten gebonden. Verzekering De actie van Kennedy was te gen dc Sowjetunie gericht. De Sowjetunie had lancecrbascs voor raketten op Cuba gebouwd, de Sowjetunie stuurde een grote vloot van vrachtvaarders naar Cuba om nog veel meer massa le vernietigingsmiddelen naar het eiland te brengen en de Sow jetunie moest er voor zorgen, dat bases en raketten (Inclusief atoomladingen) van Cuba ver dwenen en dat er een eind kwam opnieuw moeten overgeven het dubbele spel van Chroesj tsjef en Castro. Een van de meest opvallende dingen was, dat de Russische premier dié een doodsvijand is van interna tionale controle en helemaal nooit iets heeft willen weten van een controlerende taak voor de organisatie der Verenigde Na ties. in zijn capitulatievoorsteJ van zondag jl. plotseling zelf voorstelde, dat de Verenigde Na ties de uitvoering van zijn ont- mantelingsvoorslel zouden con troleren. Als we het goed hebben, zit daar een addertje onder het gras en dat addertje heet Cas tro. De Russische premier kon op zijn vingers uitrekenen, dat zijn Cubaanse filiaalhouder al les zou doen wat mogelijk is om de Amerikanen dwars te zitten. Hij zou dat eenvoudig kunnen doen door met een of ander voor wendsel voor de dag te komen, waarmee hij zou kunnen verhin deren. dat de ontmanteling van de Russische bases op afdoende wijze wordt gecontroleerd. Zo hebben we een situatie ge kregen, waarin de Sowjet ont mantelt dat het een lieve lust is (volgens betrouwbare bronnen van secretaris-generaal Oc Thant), maar dat niemand de juistheid van deze bewering kan controleren, omdat Castro wei gert. waarnemers van de VN toe te laten, zolang dc Verenigde Staten geen afstand hebben ge daan van dc marincbasis Guan- tanamo op Cuba. Met andere woorden: op een goede dag zal de Sowjetunie plechtig verklaren, dat al haar door de Verenigde Staten als offensief beschouwde wapens uit Cuba zijn terugge bracht naar Rusland; cn de Verenigde Staten zullen dan for meel tegen dc Russen geen en kele beschuldiging meer kunnen inbrengen, maar met angst in het hart blijven rondlopen, om dat zij op grote schaal bedrogen kunnen zijn. De Amerikanen zul len dc Russen ook niet kunnen verwijten, dat zij controle door de VN onmogelijk hebben ge maakt: dezen zouden dan kun nen wijzen op de Cubaanse soe vereiniteit. die door de Sowjet unie wordt geëerbiedigd. Guantanamo Castro kan zijn verzet net zo lang volhouden als hij wil, om dat dc Amerikanen er onder dc huidige omstandigheden niet aan denken, de marinebasij Guantanamo te ontruimen. Een prestige-kwestie? Inderdaad maar dat niet alleen. Gezien dc jongste ontwikkelingen cn het grote gevaar, waaraan de we reld in de afgelopen weken is ontsnapt, kunnen de Verenigde Staten er pas aan denken dc ba sis uit handen te geven, als zij geen enkel gevaar meer te duch ten hebben. Door nu de basis on geschonden in handen van Cas tro te spelen zouden de Amerika nen het gevaar, dat nog steeds niet bezworen is. slechts vergro ten. De basis zou in betrekkelijk korte tijd omgebouwd kunnen worden tot een grote duikboot basis voor de Russen, die daar door op korte termijn voor een belangrijke nieuwe verschuiving van het machtsevenwicht zou den kunnen zorgen. Mikojan Om dc zaken vlot te laten marcheren en Castro wat te oefenen in het zo soepel moge lijk spelen van dit dubbele spel heeft Chroesjtsjef Mikojan naar Cuba gestuurd om dc taktiek voor de komende weken te be spreken. Intussen houdt een an dere speciale afgevaardigde van dc Russische premier, ondermi nister van buitenlandse zaken Kocznetsof, de VN-autorltelten en de Amerikaanse vertegen woordigers In New York zoet cn speelt men het spel van Castro vlot mee. Van Russische zijde werd donderdag al openlijk te kennen gegeven, het juist te ach ten, dat Castro de ontruiming van Guantanamo eist als pr(js voor de toelating van VN-waar- nemers, die toezicht moeten hou den op het terugtrekken van de Russische offensieve wapens en de lanceerinstallatles daarvan uit Cuba. „Het mensdom ver wacht, dat de Amerikanen spe ciale maatregelen nemen, waar in de verplichting wordt beves tigd. dat de integriteit van het Cubaanse grondgebied wordt ge ëerbiedigd", aldus schreef don derdag het blad van het Russi sche leger, de Rode Ster. Rood China istisch China is in de afgelopen week om de hoek komen kijken. Als men niet beter wist, dan zou men kun nen denken, dat hier een nieuw Chinees-Russisch ideologisch conflict aan de dag is getreden. Het is echter niet zo. dat Chroesj tsjef Castro in de steek heeft ge laten en dat de Chinese commu nisten nu een pracht gelegenheid gevonden hebben om er een rood slaatje uit te slaan. De Chi nezen proberen slechts van de verwarring, die Chroesjtsjefs verbazingwekkende optreden heeft gesticht, gebruik te maken om hem nog meer verdacht tc maken in de communistische we reld. Cuba biedt de Chinezen in derdaad een prachtig aankno pingspunt daarvoor, maar meer is het zeker niet. Bovendien is het Chinese optreden koren op de molen van Chroesjtsjef, om dat hij er van overtuigd kan zijn, dat de Amerikanen als het er op aan komt Cuba liever onder Rus sische dan onder Chinese invloed zien. Want de Chinese leiders zullen niet terugschrikken voor het ontketenen van een derde wereldoorlog, wanneer zij daar eenmaal de middelen voor heb- Ongelijk stappen inzake Cuba nam. kon er van alles gebeuren. De moge lijkheid was zelfs niet uitgeslo ten. dat een allesvernietigende derde wereldoorlog voor een complete chaos zou hebben ge zorgd. Maar ook bestond er voor Kennedy een kwade kans, dat zijn maatregelen na verloop van dagen verkeerd zouden pitulatie Kennedy genoodzaakt heeft, zijn succesvolle optreden ter uitschakeling van het Cu baanse gevaar halverwege te staken. Van Republikeinse zijde zal men Kennedy in de komende dagen niet sparen. Men zal hem (om politieke redenen) in net bijzonder kwalijk nemen, dat hij geen invasie op Cuba heelt gelast, toen de mogelijkheid daartoe nog bestond in de perio de van besluiteloosheid in het Kremlin. Eensgezind Al met al hebben zij, die Ken nedy's actie tegen Cuba gezien hebben als een verkiezingsstunt, toch wel volkomen ongelijk ge kregen. De blokkade werd twee weken voor de verkiezingsdatum van kracht. Dat er in twee we ken heel wat kan gebeuren, heb ben we nu weer eens duidelijk kunnen ervaren. Toen Kennedy zijn drastische Hoe dan ook, Kennedy nam vorige week zijn besluit omdat zoals hij het in alle eerlijk heid uitdrukte de wereld in groter gevaar zou hebben ver keerd. als hij niets zou hebben gedaan tegen de Russische sluip moordenaars. Kennedy had niet eerder kunnen en niet later mo gen ingrijpen, dan hij gedaan heeft. De datum van de Ameri kaanse Congresverklezingcn was een volkomen ondergeschikte factor geworden. En wat deze verkiezingen betreft hopen wij maar één ding en dat is. dat niet alleen de Democratische, maar ook de Republikeinse leden van Senaat en Hu's van Afgevaardig den (wie er ook een meerder heid in krijgt) onmiddellijk na het sluiten van de stembus de gelederen zullen sluiten en zich als één man achter hun presi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 14