Leiden heeft nu een tekort van rond 1600 woningen Breestraat-rails verdwijnen; ze worden niet met asfalt gevuld Kamerorkest Tibor Varga oogstte veel bijval Leiden is niet rein straten op zijn De Leidse woningbouw op dit ogenblik MEUTE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Rehoboth, 2—10.30 uur nrn.: Verkoop dag Rembrandtwijk. Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1. 8 uur: Evangelisatiesamenkomst, ds. K. C. van Oossanen over: „De dag waarop de aarde zal branden". Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver bonden. Remonstrantse kerk, 2-5 en 7-9.30 uur nm.: Bouwbeurs met attracties. Schouwburg, 8 uur: Lustrum Leids Studenten Toneel, „Les Mouches" van Sartre. Kweekschool, Rapenburg 131, 114 u.: Reünie oud-leerlingen. Kantoor „Eerste Rotterdamsche", Ra penburg 8, 3.30—5 uur: Afscheid dis- tricts-inspecteur J. C. Elsgcest Den Haag. Kon. Schouwburg. 2 u.: Scapino Ballet; 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedige minnaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.Lv. Willem van Otterloo m.m.v. Fine Arts Quartet. Diligentia, 8 uur: Volkszang olv. Her man Stenz. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.Lv. Willem van Otterloo; solist: Theo Olof, viooL Remonstrantse kerk. 2-5 uur: kinder middag: 7-9.30 uur nm.: Bouwbeurs met attracties. Korpszaal Leger des Heils, 7.30 uur: Verwelkoming nieuwe officieren. Schouwburg, 8 uur: Lustrum Leids Stu denten Toneel, ,,Les Mouches" van Sartre. Oegstgeest, Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: Forum-avond A.R.-kiesvereniging over houding partij inzake Nieuw-Gui- nea-conilict. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Diligentia. 8 uur: Eugenia Zareska, sopraan, Felix de Nobel, piano. VrUdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Remonstrantse kerk, 8 uur: Uitver koop bouwbeurs, met voordrachten. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: CHU ©ver gemeentebegroting. Kruispunt Churchill-laan, 3 uur: Ope ning bejaardencentrum „Rijn en Vliet". Leidse Volkshuis, 8 uur: Jaarfeest- Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Huldigings avond N.Z.H. Doopsgezinde kerk, Pieterskerkstraat 1, 8 uur: prof. dr. J. de Graaf over: „Het christelijk geloof en de oorlog der ideo logieën". Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileum-Re vue „Veldtocht der Liefde", Leger des Heils. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 44. 10 uur: Diploma-uitreiking vakopleiding bouw- en nevenbedrijven. Den Burcht, 8 uur: Toneelver. „D.03." met „De dochter van de bronnenmaker" door Marcel PagnoL Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u. Werkgroep Haagsche Comedie met „Het gedwongen huwelijk" en „Improvisatie". 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum; so list: Wolfgang Schneiderhan, viool. Kurzaal, 8.15 uur: Fats Domino en zijn orkest. e Diligentia, 8 uur: Albert Vogel over Couperus. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Herdingh en Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 20502, die eveneens de dienst waarneemt van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Vlubber. de vliegende schoolmeester (alle leef tijden); donderdag: Roman Holiday (alle leeftijden). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Een fijn stel dochters (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry als loopjongen (alle leeftijden), Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Greep naar de macht (14 jaar); donderdag: De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Shadows (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ser geants 3 (14 jaar). Tentoonstellingen Boorha avezalen, expositie werken Kees Buurman, Kees de Jager, Joop Kralingen, Ria van Oerle, C. van Roem- burg, Lucia Steinbach, Will Twee- huysen en Jan v. d. Veer (tot en met 3 november.) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, w dag en zaterdag van 12 tot 4.30 ui vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur "s avonds. Vanavond herdenking Kerkhervorming Men verzocht ons, nog te herinneren san de diensten die vanavond ln Lelden worden gehouden ter herdenking van de Kerkhervorming. In de Pieterskerk gaat om half 8 ds. Van Achterberg «a in de Lutherse kerk om half ds. "TEN van de voornaamste oorzaken van de stijging van het aantal woning zoekenden is de gezinsverdunning, waar- wordt bedoeld de geleidelijke af neming van het aantal leden per gezin. Anderzijds brengen de verschillende sa neringsplannen, zoals de voorgenomen af braak van het complex Garenmarkt— RaamsteegLevendaal en de plannen de noord-zuidverbinding mee, dat de daarbij betrokken bewoners aan vragen inkomen. Een belangrijke oorzaak is ook het toegenomen aantal aanvragen hen, die willen trouwen en van pas gehuwden, een verschijnsel, dat naar de mening van B. en W. verband houdt met de welvaart. Voorts kan de stijging wor den toegeschreven aan de uitbreiding van het personeel, verbonden aan de univer siteit en aan de industrieën, alsmede aan :n soepeler beoordeling van aanvragen an alleenstaanden. Ten slotte wordt zij veroorzaakt door de vertragingen, die de laatste tijd zijn opgetreden bij de oplevering van woning wetwoningen. Aldus B. en W. in de me morie van antwoord bij de Leidse ge meentebegroting 1963. Zij stellen het tekort thans op rond 1600 woningen. Bij een woningvoor raad van plm. 25.500 bedraagt dit 5.9% an de behoefte. In 1961 werden 4532 woonvergunningen erstrekt, waarvan 2157 voor ééngezins woningen en 2375 voor samenwoningen, waarbij studentenkamers e.d. In 1962 werden tot 1 oktober 3042 woonvergun ningen verstrekt, waarvan 1516 voor één gezinswoningen en 1526 voor samenwo ningen. Beoordeling Niet vóór 1965 zwemmen aan Voorschoterweg Verscheidene raadsleden hebben zich tot tolk van velen in Leiden ge maakt door B. en W. te vragen wan neer zal worden begonnen met de bouw van de zweminrichting aan de Voorschoterweg. Uit liet antwoord van het college valt onmiddellijk te concluderen, dat in Zuid-West niet voor de zomer van 1965 zal worden gezwommen. Van Gedeputeerde Staten Is nog geen goedkeuring ontvangen van het raadsbesluit van 30 juli 1962 tot ver strekking van aanvullende kredieten en tot onderhandse aanbesteding. Zo dra deze is verleend, kan een begin worden gemaakt met de uitvoering van de grondwerkzaamheden en het maken van paalfunderingen. De werkzaamheden zullen circa 20 maanden in beslag nemen. Overigens herinneren B. en W. eraan, dat zij naar aanleiding van een raads besluit van juli 1955 architect H. Wes- selo te Bussum opdracht hebben gege ven tot het ontwerpen van een sohets- plan voor een zweminrichting met over dekt en open bassin in de Pesthuispol der. Zolang de voor deze zweminrich ting bestemde grond nog geen eigendom is van de gemeente en dus de bodem gesteldheid niet kan worden onderzocht, kon met de vervaardiging van het schets- plan nog geen begin worden gemaakt. Op spoedige verwerving van de grond kan niet worden gerekend, terwijl een ander terrein voor dit zwembad niet beschikbaar is. Dientengevolge zal het nog enige jaren duren, voordat het plan voor de bouw van zo'n zweminrichting aan de raad kan worden voorgelegd. Misschien in 1963 plan voor sanering lussen Herengracht en Zijlsingel In het saneringsgebied tussen Heren gracht en Zijlsingel worden voortdurend panden, die moeten worden geamoveerd, aangekocht; deze worden, wanneer ont ruiming en afbraak mogelijk zijn. ter stond gesloopt B. en W. hopen in 1963 een gedetailleerd saneringsplan voor dit gebied bij de raad te kunnen indienen, zodat, na goedkeuring van het plan door door Gedeputeerde Staten, onteigening mogelijk zal zijn. ingeval minnelijke aan_ koop niet gelukt. Inmiddels zetten zij hun pogingen voort om de nodige panden en gronden „in der minne" te verwerven Ook in het gebied B (omgeving noord zuid-verbinding) worden regelmatig pan- den aangekocht. Voor de totstandkoming van deze verbinding zijn bij Kon. Besluit van 11 januari 1962 de te onteigenen percelen aangewezen. ruimte beschikt, voor inschrijving in aanmerking. Dit geldt ook voor niet- ingezetenen, die te Leiden hun werk kring hebben. Naast de beoordeling van het tekort aan woonruimte, waar de aanvrager kampt, moet reke ning worden gehouden met verschil lende factoren, zoals leeftijd, huwe lijksdatum, samenstelling van het ge zin, beroep e.d. Bij de beoordeling van aanvragen van buiten Leiden spelen de afstand en de verbindingen een rol. Het aantal woningzoekenden, thans als zeer dringend aangemerkt, dat op 1 jan. 1960 reeds was ingeschreven bedraagt 695. Aanvragers uit 1960 nog niet gehol pen: 364; aanvragers uit 1961 nog niet geholpen: 444; aanvragers eerste halfjaar 1962: 273. Later ingeschrevenen, die vóórgingen, hebben dat in de meeste gevallen te dan ken aan het feit, dat zij de voorkeur kon den verkrijgen van de eigenaar vai beschikbaar komende woning. In enige gevallen betrof het ingezetenen, die gevolge een vonnis hun woning (buiten hun schuld) dienden te ontruimen. Bijzondere omstandigheden, zoals stige ziekte, kunnen tot afwijking vi gedragslijn de langst Ingeschrevenen zoveel mogelijk het eerst helpen - pen. Voorts moest speciale aandacht den besteed aan de huisvesting van krachten, politie-ambtenaren, technische ambtenaren e.d. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is niet bereid bij de vaststelling van het contingent voor Zuid-Holland in het bijzonder rekening te houden met de huisvestingsvraag stukken van Leiden. Gedeputeerde Staten zijn volledig op de hoogte van de huisvestingsmoeilijkheden in Lei- Geen hoge verwachtingen voor bouw van kleuterscholen en gymlokalen in Leiden Voor de volgende in Leiden te bou wen scholen is rijksgoedkeuring ge vraagd, maar nog niet verkregen: open bare kleuterschool Roodenburgerstraat (Du Rieustraat); openbare kleuterschool Telderskade; r.k. kleuterschool Oppen- heim straat; hervormde kleuterschool Meerhof; gereformeerde kleuterschool Van Vollenhovenkade; hervormde g.l,o.- school César Franokstraat; r.k. g.Lo.- school Ter Haarkade; rk. b.l©.-school voor zwakzinnige jongens, Boerhaave laan; gymnastieklokaal Damlaan. Voor zover B. en W. bekend is, be vinden de plannen voor de volgende scholen zich in een zodanige staat var voorbereiding, dat rijksgoedkeuring bin- Den niet al te lange tijd kan worden aangevraagd: afdeling imbecielen van de openbare b.l.o.-school voor zwakzinnige kinderen; Mytylschool; uitgebreid techn. school Mathesis Scientiarum Genitrix; uitbrei ding Christelijk lyceum; r.k. Sint Agnes- lyceum; uitbreiding l.t.s. Don Bosco. De verwachtingen voor de bouw van kleuterscholen en gymnastieklo kalen zijn niet hoog gespannen. De goedkeuringen voor de g.I.o.-scholen César Franckstraat (hervormd) Ter Haarkade (r.k.) zullen zeer bin nenkort worden verleend. Het lijkt B. en W. niet onmogelijk, dat in het komende jaar rijksgoedkeuringen af komen voor de r.k. b.l.o.-school Boer haavelaan, de afdeling imbecielen van de Dr. Van Voorthuysenschool, de Mytylschool, de u.t.s., de uitbrei ding van de l.t.s. Don Bosco, het Sint Agneslyceum en de uitbreiding het Christelijk Lyceum. Voor 1963 is verzocht, de volgende kleuterscholen op de urgentielij9t te plaatsen; openbare kleuterschool Leiden - noord; Geref. kleuterschool Obrechtstraat; r.k. kleuterschool in Lei- den-zuidwest; bijzondere kleuterschool m Lelden-zuidwest; r.k. kleuterschool in Leiden-zuidwest. B. en W. zijn van plan om zodra de gelegenheid is opengesteld, voor het la ger onderwijs de volgende scholen op de urgentielijst 1963 te doen plaatsen: Hervormde school voor u.l.o. met 8 lo- Meer geld voor Leidse be jaardensociëteiten Een bespreking van de gemeente lijke commissie voor de bejaardenzorg met vertegenwoordigers van de be jaardenbonden en bejaardensociëtei ten heeft geresulteerd in een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad om het tot nu toe op de gemeentebe groting uitgetrokken bedrag voor de activiteiten van de bejaardensociëtei ten met /3000 te verhogen. Brug Haarlemmertrekvaart nog toekomstmuziek De grond die nodig is voor de bouw van een brug over de Haarlemmertrek. vaart tussen de Groenoordstraat en het Schuttersveld is nog niet geheel eigen, dom van de gemeente, zo delen B. en W. van Leiden de raad in de memorie van antwoord bij de gemeentebegroting 1963 mee. Voorlopig zal dus niet tot de bouw van de brug kunnen worden overgegaan. De onteigen imgsprocedure vindt voort gang. De dienst van Gemeentewerken werkt aan plannen tot reconstructie van de wegen waarop voorheen de blauwe tram reed. Voor enkele we gen is de voorbereiding reeds ver ge vorderd, zoals voor de Lammen- schansweg, de Steenstraat, de Sta tionsweg en het Stationsplein. De verdere opruiming van rails zal ln het algemeen plaats hebben bij de re constructie van de wegen. Het is ech ter mogelijk, zoals kortgeleden ook op de Rijnsburgerweg nabij de Houtlaan is geschied, dat eerder tot verwijdering moet worden overgegaan in verband met de toestand van het wegdek. Het plan voor de reconstructie van bet Sta tionsplein en - het daarbij aansluitende gedeelte van de Stationsweg is door dc dienst van Gemeentewerken gereed ge maakt, doch op de Instemming van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen, die vol gens de overeenkomst terzake van de spoorwegwerken vereist ls, wordt nog gewacht. Zodra deze Instemming is ver kregen hetgeen thans op korte ter mijn verwacht kan worden zal met het uitwerken van het reconstructieplan kunnen worden begonnen. Daar het bü herstrating van wegge deelten, waarin rails liggen, aanbeveling verdient deze rails te verwijderen, en het ia gebleken, dat algehele herstra ting van de Breestraat binnen korte tijd wenselijk ls, hebben B. en W. la over weging genomen hiertoe zo spoedig gelijk over te gaan. Dan kunnen de rails uit de gehele Breestraat verdwij nen en kan worden afgezien van vullen van de groeven met asfalt. B. en W. zien een voorstel va directeur van Gemeentewerken tege- Volledige reconstructie van de Rijns burgerweg kan niet spoedig tot stand komen. Daarom worden bij voortko mende herstrating gelijktijdig gedeelten van rails verwijderd. Een plan voor de weg door de Kikker- polder is in bewerking. De aanleg van de weg door dc Kikker polder en de aansluitende weg over het Schuttersveld moeten zijn voltooid, voordat tot reconstructie van de Rijns burgerweg kan worden overgegaan. In Oegstgeest loopt de weg uit op de Poel- geesterweg. Een gedeelte van de rijbaan van eerstgenoemde weg is na overleg met het gemeentebestuur van Oegstgeest ter ontsluiting van het sportpark in de Kikkerpolder aangelegd. Voor deze weg is nodig de bouw van een brug de Poelwetering. Daartoe wordt een plan ontworpen. De plannen voor de aanleg van deze wegen worden thans uitge werkt Voor de aanleg van de weg het Schuttersveld dient de eigendom te worden verkregen van aan de Neder landsche Spoorwegen toebehorende grond. Er worden nog onderhandelingen over gevoerd. kolen in Leiden-zuidwe-st; r,k. school voor g.l.o. met 8 lokalen in Leiden- zuidwest; Geref. school voor g.l.o. met 8 lokalen in Leiden-zuidwest; r.k. school voor v.g.l.o. met 10 lokalen; uitbreiding met 4 lokalen van de openbare u.l. school in Leiden-noord; uitbreiding met 6 lokalen van de openbare u.l.o.-school in Leiden-zuidwest. Sedert oktober 1961 werd rijksgoed keuring verleend voor de bouw va Hervormde g.l.o.Tschool Sumatrastraat; de openbare g.l.o.-school Johan Wage- naairlaan; de r.k. g.l.o.-school César Franokstraat; de openbare g-l.o.-school Jacob van Campenlaan; enkele hulp lokalen bij het Christelijk Lyceum. Speeltuin Zuid-West aan de Berlagestraat wordt voorbereid Zoals wij gisteren meldden, zal de Leidse raad maandag een voorstel be handelen tot aanleg van een speeltuin in Zuid-West (Hoflaan) voor De vijf Hoven. Met betrekking tot de speeltuin „Zuid-West" aan de Berlagestraat delen i W. in de memorie van antwoord bij de gemeentebegroting voor 1963 mee dat zij de directeur van Gemeentewer ken hebben verzocht een plan met kos tenraming voor de aanleg van deze tuin in te dienen. Bij de aanleg van tuinen zal zeker re kening worden gehouden met de derne ontwikkeling van het speeltuin werk: hierover is reeds overleg gaande met de Bond van Speeltuinverenigingen K. en 0. en Reuvens in één gebouw? Zoals al enige tijd geleden werd be sloten, zal een cultureel centrum worden gesticht op het terrein, dat thans in beslag wordt genomen door de uitge breid technische school Mathesis Scien tiarum Genitrix. Voor deze school zal nieuw gebouw worden gezet in het Hout- kwartier. De plannen hiervoor zijn vrij wel gereed; rijksgoedkeuring mag bin- nenkort worden tegemoetgezien. In overleg met de Stichting Leidse Volksuniversiteit K. en O. en de Open bare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens wordt thans onderzocht, of op het terrein aan de Pieterskerkgraoht een gebouw kan worden gesticht, waarin beide instellin gen in geheel afzonderlijke gedeelten kunnen worden gehuisvest Een op dracht ls verleend aan architect ir. 1 P. Schutte te Leiden. Verbreding Wilhelmina- brug Reeds enige jaren plegen B. en W. v: Leiden overleg met Gereputeerde Sta ten omtrent de verbreding van de pro vinciale Wilhelminabrug en de daarme de gepaard gaande verbetering verkeerssituatie ter plaatse. B. verwachten, in de loop van 1963 de ge meenteraad de nodige voorstellen te kun nen doen. T)E VERVUILING van de stad is een punt waarover enkele raads leden B. en W. van Leiden bij het begrotingsonderzoek hebben aange sproken. B. en W. schrijven in de me morie van antwoord, dat getracht zal worden de vervuiling van de straten en de grachten tegen te gaan door het uitoefenen van een Intensiever toezicht op de toestand, waarin de vuilnismmers worden aangeboden. Voorts zal er bij de bewoners, die een tweede vuilnisemmer behoeven, op worden aangedrongen deze aan te vragen. Als merkbaar resultaat van de actie „Opgeruimd staat netjes" kan onder meer worden genoemd een beter gebruik van de in de stad geplaatste papierkor- ven. De burgerij een beter begrip voor het rein houden van de openbare stra- bij te brengen is een opgaaf, die veel tijd vergt. Uitbreiding Archief Boisotkade kost meer dan miljoen Geen begrotingsbehandeling gaat in Leiden voorbij, of enkele raadsleden trek ken zich het lot aan van het gemeente archief aan de Boisobkade. Met het oog op t'.s komende begrotingszittingen zijn er weer vragen gestold. De dienst lijdt onder ruimtegebrek, zo meent men. B. en W. antwoorden in de memorie van antwoord bij de begroting daarop: Het college heeft een plan gereed lig gen voor de uitbreiding van het ge meente-archief. Volgens een recente be rekening moeten de bouwkosten thans worden geraamd op f 1.200.000. Hoewel het In het voornemen ligt dit plan zo spoedig mogelijk aan de raad voor te leggen, kan thans nog niet worden be oordeeld, wanneer met de uitvoering ervan een begin kan worden gemaakt. Dit hangt af van de rUksgoedkeuring. Met de bouw van een conciërgewoning kan worden begonnen, wanneer de ook hiervoor nodige rijksgoedkeurin-g is ver leend. Het college zal al het mogelijke doen om de uitvoering van het plan zo danig te bespoedigen, dat de woning vóór de winter van 1963 klaar komt Gemeente wil emplacement Herensingel verplaatsen B. en W. zijn met de N.V. Nederland- sche Spoorwegen overleg begonnen om trent de verplaatsing van het emplace ment Herensingel naar een ontworpen emplacement direct ten oosten van nieuwe veemarktterrein (omgeving Groenoordstraat). Dit overleg is nog niet geëindigd. Het op braakliggende gronden gede poneerde vuil wordt regelmatig door de Reinigingsdienst opgeruimd. Wegens personeelstekort moet het wel eens lan ger blijven liggen dan gewenst Het aantal gezinnen, dat om een twee de vuilnisemmer heeft gevraagd, beneden het aantal, dat een tweede mer nodig zou hebben. Het komt veel voor, dat naast de emmer een doos met huisvuil wordt aangeboden, of dat de emmers zo worden gevuld, dat het deksel niet meer kan worden gesloten De directie van de dienst heeft malen getracht de bewoners va percelen, waar dit euvel zich voordoet te bewegen een tweede emmt bruik te nemen. Als bezwaar hiertegen wordt veelal aangevoerd, dat dan een hoger bedrag aan reinigingsrechten moet worden betaald. Bouwbeurs Remonstrantse kerk Vandaag is in de Remonstrantse kerk, Hoogla ndoekerkgra-ch t 34, een bouw beurs geopend, waar men ook nog gen en vrijdagavond terecht kan. Het is een bazaar in een wat uitgebreidere vorm don gewoonlijk. De kleuter vindt ©r zijn grabbelton, kinderen hun poppen kast en allerlei spelen, huismoeders ku/n- men er inkopen doen, vooral met het oog op Sinterklaas, ln de rijtk voorziene speelgoed-kraam of de uitgebreide boe kenstand, de knutselaar vindt er ideeën en ook wie van kunstnijverheid houdt, plantenliefhebber is of mooi handwerk naaldwerk waardeert kan hier te kust en te keur iets van zijn of haar gading vinden. Men kan onder m< het onlangs geopende keitkzaaltj. verfrissing gebruiken. Hot slotfeest is vrijdagavond, wanneer mevrouw Hageman-Verhagen het pu bliek met voordrachten bezig zal hou den .Omdat het herfstvakantie is zal de donderdag speciaal aan de jeugd *Un gewijd. HET optreden van het kamerorkest van Tibor Varga gisteravond de Mij. voor Toonkunst stelde ons voor merkwaardige problemen. Deze strijkers en blazers immers ge ven voortdurend blijk van voor treffelijk vakmanschap, en in het klassieke repertoire ook van goed menspel. De dirigent is een opvallend knap viool-virtuoos, zoals bleek uit zijn vertolking van Mozarts concert in A K.V. 219. Doch we missen bijna steeds het raffinement, de élégance, de dynamische afwisseling en soepel heid die sommige Italiaanse ensem bles van dit soort bezitten. Het lijkt soms wel of iedereen zo mogelijk strijkt en blaast om niet achter te- blijven bij de zeer vitale prestaties van Varga, wiens autoriteit onbetwist schijnt te gelden onder deze begaafde muziekstudenten uit Detmold. Het or kest heeft als zodanig weinig persoon lijkheid; dat bleek vooral in Bachs derde Brandenburger ongunstig te zijn. Het sa menspel was bepaald rommelig, de hoek- delen waren oversnel. Een clavecimbel missen we in zo'n werk slechts node; de twee door Bach genoteerde akkoorden van het adagio doen zonder klavier cadens van improvisatorische aard nogal absurd aan. In de beide werken van Mozart, het vioolconcert en de symfonie no. 29, toon. de het orkest zich beter op dreef; het bleef niettemin wat Duits en stram en wars van voor Mozart onontbeerlijke „Empfindsamkeit". Toch viel er ook veel goeds te beluis teren, muslceervreugde bijvoorbeeld ont brak zeker niet en vaardigheid evenmin De persoonlijkheid van de dirigent met zijn wat opdringerige, oppervlakkige vibrato, zijn jachtige voordracht, zijn te forse streek doet, zo menen we, afbreuk aan het hele orkest. Deze bezw vielen evenwel weg in Kreneks Elegie 1945, een interessant en zelfs romantisch aandoend stuk muziek, dat met zijn 12- toonreeksen-techniek (Krenek schreef er een leerboekje over) in combinatie met romantische en vrije dynamiek voordracht merkwaardig ouderwets a doet; men denke dan eens aan Weberns vroege orkeststukken en aan wat Jeugdconcert nogal rumoerig Het zal Toonkunst wel gespeten heb ben, dat door de reorganisatie van de Stadsgehoorzaal het binnenkomen der jeugdige muzlekenthouslasten allerminst vlot verliep. Nu het middenpad weg ls vallen de laatkomers meer op dan vroe ger; de onrustige leerlingen kunnen minder snel worden bereikt door de genen die toezicht op de groep hebben. Het was niet bemoedigend voor de jonge Detmoldse musici, die, als leerlin gen van de meesterklasse van het servatorium aldaar oJ.v. Tibor Varga ervaring In het samenspel en podium routine trachten op te doen, met eer dergelijk publiek te worden geconfron teerd. Na de toelichting van Huub Buurman, die o.m. op duidelijke wijze het schil tussen horizontaal en verticaal componeren uiteenzette, werd begonnen met Bachs 3e Brandenburgse concert. Uiteraard kon men bij toekomstige so- listen verwachten, dat de opvattingen in verschillende richtingen zouden ten deren en dat was vooral in het eerste deel wel merkbaar; het concertino speel de nogal zwaar en domineerde hierdooi net iets te veel. De brede klank van net ensemble is echter verrassend; waar schijnlijk zal de superieure kwaliteit der instrumenten hiertoe ook hebben bijge dragen. Toch zit het risico van een te massaal geluid er ook in; bij het opvoe ren van het tempo tot zeer grote hoogte, zoals in het laatste deel, is het resul taat briljant, maar ook wat overspannen. Dat Kreneks Elegie als programma punt een échec werd, lag aan de nu wel zeer woelige toehoorders. Toegegeven zij, dat Schönbergs leerling het de luis teraar niet gemaxkelijk maakt, zelfs al heeft men de basisreeks kunnen beluis teren, zoals deze middag het geval was. Mozarts Symphonie ,no. 29 was beken der terrein, de toevoeging van blazers aan het ensemble wist de belangstelling weer gaande te maken en zo slaagde dit derde programcnanummer het best. Er werd wat aan de voorzichtige kant ge musiceerd, wat het frêle Andante wel. doch het Allegro con spirito minder te stade kwam; dit hoekdeel, gebaseerd op een steeds weerkerende frase, moet het van de interpretatieve vondsten méér hebben dan van de solide grondig heid, die hier ten toon werd gespreid. We zouden tot slot de jeugdige toe hoorders in overweging willen geven, zich anders te gedragen of weg te blij ven. Voor musici is het geven var concert een serieuse bezigheid, w zij niet door gelach en geroezemoes die nen te worden gestoord. Bovendien brengt men de organisatie van deze concerten hierdoor in gevaar en bezorgt zijn eigen stad een slechte r Drs. A. van der Veen-Wlersma Zebra op Philosophenpad Het aanleggen van een voetgangers- oversteekplaats op het voormalge Philo sophenpad nabij de Lammenschansweg zullen B. en W. overwegen. Zo delen zij in antwoord op een vraag van eer raadslid bij het onderzoek van de ge meentebegroting. Het verkeer van dt Lammenschansweg in de richting Kore- vaarstraat heeft namelijk de neiging met grote vaart de Zoeterwoudsesingel over te steken en via de Jan van Houtbrug zijn weg te vervolgen. Voor voetgangers i een gevaarlijke situatie, vooral voo, vele kerkgangers die het kruispunt pas seren Een zebra zou de oplossing kunnen B. en W. hebben' de gemeenteraad cij fers verstrekt over de huidige woning, bouw in Leiden. Aan Leiden werden voor 1962 toegewezen 350 woningwetwoningen en 200 premiewoningen. Van de 350 woningwetwoningen zijn er reeds 276 in uitvoering. Het restant van het bouwvolume zal worden aangewend voor een bouwplan van 187 woningen in zuidwest, dat binnenkort kan worden aanbesteed en dat gedeeltelijk ook ten laste van de toewijzing voor 1963 zal komen. Van de 200 premiewoningen zijn be schikkingen ontvangen voor 136 woningen en 36 bejaardenwoningen. Voor 51 wonin gen is nog voor 1962 een premiebeschik king in het vooruitzicht gesteld. Woningen, gereed gekomen tussen 1 januari en 1 oktober 1962: 238 woning- wetwonlngen; 80 premiewoningen (huur woningen); 75 woningen in de vrije sector. In aanbouw op 1 oktober 1962: 437 ningwetwoningen; 130 premiewoningen (huurwoningen); 52 premiewoningen (eigen woningen); 267 woningen ln de vrijt sector. 1950 Het orkest oogstte met Mozart* 29ste symfonie een dusdanige bijval, dat nog drie toegiften volgden, uit het Wcense divertimentogenre. Hier schenen eerst alle remmingen over' wonnen te zijn en vierde de wart speelvreugde hoogtij. Een goed en semble, is ons oordeel, doch nog wei nig verfijnd en wat eenzijdig van repertoire De Mij. voor Toonkunst verdient ove. rigens meer numerieke waardering bijl de Leidse concertbezoekers. Kamermu-I ziek krijgt men tegenwoordig waarlijk- niet in i,:ote kwantiteit aangeboden. Dr. J. van der Vees Leidse Sleuteltjes naar Duitsland Op uitaodriiging van dr. Bach, Vw wailitungsrat in Krefeld, zullen Henk Franke en zijn „Leidse Sleuteltjes" een vierdaags bezoek aan Duitsland bren gen. Op vrijdag 2 november zal d« burgemeester van Krefeld het koor ont- vangen. Ook staan enige excursies op het programma. De gouden-plaatrbezdttens zullen twet concerten verzorgen: één te Krefeld en één te Viersen. Wij twijfelen er niet aan; of Dikkertje Dap en de zijnen zullen de goede naam, die zij -reeds bin/nien de landsgrenzen bezitten, in het buitenland bevestigen. Hutspot-toernooi in Sleutelstad Ter gelegenheid van het eerste lustrum van Sportclub De Sleutels wordt zater dag aanstaande in de stadsgehoorzaal t« Leiden een nationaal zitvolleybaltoernooi gehouden. Deelnemende clubs zijn Sport club Amsterdam, Sportclub Apeldoorn, De Krabben uit Bergen op Zoom, D.I.S, Delft, D.O.V. Leeuwarden, Sportclub Groningen, Sportclub Den Haag, K.I.S. Haarlem, Sportclub Hilversum, Sportclub Tilburg, Sportclub Venlo en De Sleutels Leiden. 's Morgens half tien. worden de deelne- mere in de gehoorzaal ontvangen, om tien uur heeft de opening plaats. De rest van het programma: 10.15 uur, begin van het toernooi: 14 uur: finales; 15.45 uur: ere-wedstrijd; 16 uur, einde van het toernooi; 16.30 uur, prijsuitreiking en ge zellig samenzijn; 18 uur: diner, verzorgd door personeel van de Koksschool; 20 uur: showavond in de kantine van de Doelenkazerne. Toernooileider is de heer J. Westbroek. Als scheidsrechters fungeren de heren J. van Egmond, J. Bakx, F. Zilverentant, A Favier en A. Micoch. B. en W. van Leiden niet enthousiast over de vierde woonlaag In beginsel zijn B. en W. bereid flat- woningen in vier woonlagen in de toe komst niet meer te doen bouwen, omdat ook zij van mening zijn, dat de vierde woonlaag zonder lift niet aantrekkelijk is. Financiële aspecten en factoren inzake i grondgebruik hebben echter het bouwen in vier woonlagen in een aantal bouw plannen noodzakelijk gemaakt. Het is om dezelfde redenen ook niet mogelijk bij in voorbereiding zijnde plannen deze woonlaag achterwege te laten. Nog geen uitzicht op veemarkt Er is niet aan te twijfelen dat bij de behandeling van de gemeentebegroting medio november ook de nieuwe Leidse veemarkt weer ter sprake komt. Daarover hebben enkele leden nu al vragen gesteld. B. en W. delen mee: De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid liet weten, dat het tijd stip, waarop de rijksgoedkeuring zal worden verleend, afhankelijk is van het advies, dat de minister van Landbouw en Visserij zal uitbrengen omtrent de ur gentie van dit object. Voor B. en W. ls deze mededeling aan leiding geweest tot het aanvragen van een onderhoud met de directeur-generaal van het Veeteelt- en Zuivelwezen. Dit onderhoud heeft kort geleden plaats ge had. Afgewacht moet worden, wat het resultaat daarvan zal zijn. Stootranden langs de Leidse walmuren Er zullen stootranden worden aange bracht op de walmuren langs: a. de Apothekersdijk tussen Bostelbrug en Kippenbrug; b. de Vismarkt; c. het gedeelte Steenschuur tussen Groenebrug cn Hogewoerdsbrug (beide zijden); d. het gedeelte Steenschuur tussen Nieuwsteegbrug en Groenebrug; e. het Rapenburg (oostzijde) tussen Noordeinde en Nieuwsteegbrug; f. het Rapenburg (westzijde) tussen Nonnenbrug en Nieuwsteegbrug; g. de Turfmarkt tussen Turfmarktbrug en Blauwpoortsbrug; h. de Nieuwe Rijn (noordzijde) tussen Koornbrug en Karnemelksbrug; j. de Aalmarkt tussen Visbrug en Kip penbrug; k. de Boommarkt tussen Kippenbrug en school Boommarkt De walmuren van de Apothekersdijk de Vismarkt zullen in het eerste half jaar van 1963 van stootranden worden voorzien. Op de walmuren van de overige wegen (weggedeelten) zullen de stoot randen geleidelijk daarna worden aan gebracht eventueel in samenhang met de vernieuwing van de muren. Nieuwe industrieterreinen Binnen de huidige Leidse gemeente grenzen zijn als nieuw industriecomplex ontworpen een terrein in de Waard langs het Rijn- en Schiekanaal en een klein terrein bij de nieuwe veemarkthal (Groenoordbuurt)In het saneringsplan Herengracht—Zijlsingel zijn nog binnen- stadsbedrijven gedacht. De verdere Leid se industrievestiging zal buiten de huidige grenzen der gemeente moeten plaats hebben; zoals bekend, zijn daarvoor aan gewezen de terreinen van het industrie schap „De Grote Polder" in de gemeento Zoeterwoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4