IlilAK l'A IB AC Geschenken bij de vleet voor jubilerende leraar De Vries l».j Met die „dure" Gehoorzaal valt het nogal mee ME UWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Na Orlers, Van Mieris en Blok nu DIT Groen" liet bij eeuwfeest Leiden kaleidoscopisch bekijken DE N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon te Leiden heeft op geheel eigen wijze haar honderdjarig bestaan herdacht. Men had geen behoefte aan spectaculaire festiviteiten maar wat rond dit eeuwfeest is geschied heeft en behoudt wel degelijk zijn waarde. Directie, personeel en gepensioneerden (met de echtgenoten) zien terug op een onvergetelijke uitgaansdag en om geheel in haar persoonlijke stijl te blijven laat „Groen" thans een boekwerk het licht zien, dat in een groot aantal gevarieerde flitsen, verzorgd door deskundige schrijvers, een beeld geeft van het Leiden in de achterliggende eeuw: 18601960. Men zou dit tot in de finesses keurig verzorgde boek een vervolg kunnen noe men van het bekende werk van de Leid- se historicus prof. dr. P. J. Blok. „Ge schiedenis eener Hollandsche Stad". Het is opgedragen aan de nagedachtenis van Johannes Jacobus Groen, die in 1862 de drukkerij oprichtte, van Gerrit Groen, die van 1896 af zijn compagnon was en van 1903 tot 1920 zijn opvolger, en van Johannes Jacobus Groen, die van 1912 af diens compagnon en van 1920 tot 1949 diens opvolger was. Het bedrijf zelf Al bepaalt het jubilerende bedrijf bij dit eeuwfeest de aandacht van de be langstellenden niet bij zichzelf maar bij de lotgevallen en de ontwikkeling van Leiden in deze honderd jaar, het zij ons vergund eerst iets over „Groen" te rele- De overgrootvader van de tegenwoor dige directeur, de heer G. Groen, begon In de Lange Pieterskerkkoorsteeg een drukkerij, waar in het begin vooral fa miliedrukwerk van de pers kwam. In die tijd kwam daar ook het Leidsch Adver tentieblad vandaan, dat allang niet meer bestaat. In 1879 zag het weekblad „De Vriend van Oud en Jong" er het licht, dat nog verschijnt en bij Groen wordt gedrukt. Het bekende tijdschrift „Pniël" van dr. Gunning „was" ook van Groen. Werkten in dit grafische bedrijf eens zes man, in het begin van deze eeuw vonden er 35 hun dagelijks werk, welk getal in 1918 zelfs 50 was. Door techni sche veranderingen kon dit aantal later worden teruggebracht. Nu zijn er meer dan zestig mensen werkzaam. Niet alleen breidde het personeel zich uit maar ook zorgde Groen steeds voor moderniserin gen in haar technische apparatuur. De vele opdrachten voor universiteit en ge meente maakten dat ook wel nodig. Reeds in 1896 gingen de stukken voor de Leidse gemeenteraad naar deze drukke rij. De opdrachten die Groen in de loop der jaren lot uitvoering bracht, vormen een bonte collectie, die getuigt van lief de voor het vak, van deskundigheid, van degelijkheid en van een nauwlettend vol gen van de ontwikkeling. Bundel opstellen „Leiden 1860-1960" is een bundel op stellen, waarvoor de tegenwoordige di recteur, de heer G. Groen, het initiatief nam. In een „Woord vooraf" spreken de schrijvers de hoop uit, dat zij enigszins zullen hebben voldaan aan de verwach ting, die bij hem heeft bestaan. Zij dan ken hem ook vopr de opwekking, die zij steeds van hem hebben ondervonden. Wij hebben nog niet elke bladzijde van het boek gelezen, maar kunnen er toch al zeker van zijn, dat de schrijvers in hun opzet en bedoeling zijn geslaagd. Er be stond na de stadsbeschrijvers Orlers. Van Mieris en Blok behóefte aan een plaats bepaling van het tegenwoordige Leiden. Met dit boek is daaraan op prijzenswaar dige wijze voldaan Mr. S. J. Fockema Andreae geeft een beschrijving van Leyden omstreeks 1850, N. F. Hofstee observeert de Univer- t in haar ontwikkeling gedurende de afgelopen eeuw, dr. J. P. Duyverman verdiept zich in het bestuur van de ge meente Leiden, ds. J. de Wit vorste de annalen van het kerkelijke en geestelijke leven na. mej. mr. Annie Versprille geeft schets van de maatschappelijke zorg, drs. C. Vellekoop wiidt enige sociologi sche beschouwingen aan deze stad. drs. J. an Wessem tekent het culturele le- drs. E. Pelinck boeit de lezer met zijn „Ontwikkeling van het stadsbeeld", H. A. C. Branderhorst geeft inzicht de economische vaart die Leiden door maakt, drs. P. C. N. Baesjou brengt het onderwijs in het beeld en de schrijver die de reeks opende sluit haar ook met bijdrage onder de titel .Leiden in de conurbafie". Belissend tijdperk Mr. Fockema Andreae meent, dat dit Leidse geschiedenisboek in een beslissend tijdperk verschijnt. Het moet, als het goed is, de klein-Leidse geschiedenis afsluiten, want hierna zal het traditioneel bepaalde Leiden nog slechts in zeer beperkte zin een eigen geschiedenis kunnen hebben. De wil tot éénwording met het gro tere verband is het beste wat men Leiden thans kan toewensen. Slechts op deze wijze, door zich te willen geven, kan Leiden, zijn regionale functie, afwijkend van de vroegere doch niettemin belangrijkterugwin- Voor Leiden is, zonder zelfver loochening, een plaats te vinden in Jonge agenten in Leiden De burgemeester van Leiden zal onge twijfeld van de mogelijkheid om de leef tijd waarop men bij de politie kan wor den aangesteld, tot 17 jaar te verlagen gebruik maken. Zo delen B en W. de gemeenteraad mee in de memorie antwoord bij de gemeentebegroting 1963. Het aantal vacatures bij het politie korps bedroeg op 1 oktober in totaal 24. Drie adspiranten volgen momenteel de opleiding in Wassenaar. In het tijdvak van 1 januari1 oktober 1960 werden 1897 overuren gemaakt. In het tijdvak van 1 januari1 oktober 1962 bedroeg dit aantal 4016. Enige jaren geleden is getracht het po litiekorps uit te breiden met lijke agenten. Dit heeft echter geen sultaat opgeleverd. Het is niet te verwachten, dat nieuwe poging thans een positief resul taat zou geven. Het rijdende materieel, v politiekorps beschikt is op het ogenblik voldoende. Reconstructieplan voor de Lammenschans vertraagd Het plan tot reconstructie van de Lam- menschknsweg omvat ook de definitieve aanleg van de plantsoenstroken, zo be richtten B. en W. de raad in hun memo rie van antwoord bij de gemeentebegro ting. De voorbereiding van het reconstruc tieplan heeft door het personeelsgebrek bij de dienst van Gemeentewerken enige vertraging ondervonden ma verwachten wel, in 1963 de gemeenteraad het voorstel te kunnen voorleggen. Namens de afdeling Leiden van de christelijke bond van leraren bij het nijverheidsonderwijs krijgt de heer De Vries een ge schenk onder couvert. Tekort aan personeel Groenonderhoud in Leiden uitbesteed De mening van enkele raadsleden, dat de plantsoenen niet meer het verzorgde beeld van vroeger vertonen, kunnen B. W. niet delen, al heeft de financiële toestand dér "gemeente tot het betrachten soberheid ook op dit terrein genoopt. is echter ook bij de afdeling plant en van de dienst der Gemeentewer- een tekort aanpersoneel. Met het oog daarop is men ertoe overgegaan, het on derhoud van het openbare groen in het zuidwestelijk deel van de stad uit te be steden. Dit heeft goed voldaan. Het is de bedoeling deze gedragslijn voort te zetten, eventueel ook voor andere stadsgedeelten, uiteraard voorzover de financiën der gemeente dit toelaten. Ook de aanleg van plantsoenen in ieuwe wijken wordt uitbesteed, wat Het is de wens van de auteurs fraaie, met vele foto's verluchte boek dat toekomstige streekgeschiedschrijvers hiervan zullen kunnen getuigen. OntsluitingLage Mors Stadhouderslaan wordt een geheel Met de werkzaamheden tot verbin ding van de twee delen van de Stad houderslaan met elkaar zal binnenkort worden begonnen, hebben B. en IV de gemeenteraad gemeld. Zij hebben de directeur van Gemeentewerken ge machtigd ter plaatse een tijdelijke ver bindingsweg aan te leggen. Zo lazen wij in de memorie van ant woord bij de begroting. Enige raadsleden hebben gepleit vooi de aanleg van een eenvoudig pad vooi voetgangers, fietsers en bromfietsers var het Plesman-viaduct (Gevangenlaan) naar de woonwijk Lage Morsweg. B. er W. delen mee, dat het plan bestaat vol gend jaar te beginnen met het bouwrijp maken van de gronden in het Morskwa' tier. Dan zal ook deze verbinding tot stand worden gebracht. leid. Ook Leidse bouwarbeiders pendelen De vraag, welk percentage van de in Leiden woonachtige bouwvakarbeiders werkzaamheden regelmatig buiten Lei den verricht, kunnen B. en W. nu definitief beantwoorden. Volgens zeer voorlopge cijfers var C.B.S. bedraagt 'het aantal in Leiden woonachtige personen, die werkzaam zijn in de bouw en aanverwante bedrijven, 3.747; hiervan pendelen er 626, van wie 56 naar aan Leiden grenzende gemeenten. Volledigheidshalve dient te worden ver meld, dat bouwvakarbeiders van elders (veelal uit Katwijk) naar Leiden pende len. B. en W. achten het onmogelijk, enige invloed uit te oefenen voor een beperking van het pendelen van Leidse bouwvak arbeiders. Pontonbrug aan Maresingel B. en W. hebben besloten op de plaats van de gesloopte Huigbrug een tijdelijke pontonbrug te doen leggen. Binnenkort zal het plan daar voor aan de raad worden voorgelegd. Het is kennelijk gebleken, dat het ontbreken van de Huigbrug voor len in het Maresingel-kwartier een handicap is. De bouw van een definitieve brug ter vervanging van de Huigbrug zal ge schieden in het kader van de verwe zenlijking van de noordzuidverbinding. Wanneer dit zal zijn is nog niet mee te Voor de bouw van een nieuwe Van Disselbrug (tussen Kraaierstraat en Zoe- terwoudsesingel) zullen B. en W. bin- toPgoede"'rTsultaten° heeft ge- nenkort een voorstel bij de gemeente- I raad aanhangig maken. de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotionbestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Maurer+Wirtz Stolberg im Rheinland Demping Lange- gracht in 1963 Gebouw G.G. en G.D. komt eind 1963 leeg Voor de uitvoering van het plan tot demping van de Langegracht heeft de raad in juli reeds de nodige gelden ge voteerd. Verwacht wordt, dat in d< loop van 1963 met de uitvoering vai: dit plan zal worden begonnen. Met betrekking tot de Korte Mare wor den plannen voorbereid. -Het gebouw var de geneeskundige en gézondheidsdiens aan de Nieuwe Mare zal, naar B. en W verwachten, tegen het eind van 1963 door deze dienst kunnen worden verlaten waarna hel onmiddellijk kan worden ge sloopt. Voor de totstandkoming van de verbin ding LangegrachtStationsplein (Pies- manviaduct Gevangenlaan) zal een brug over de Rijnsburgersingelgracht moeten worden gebouwd en zal het profiel van de Morssingel zodanig moeten worden verbreed, dat het nodig is de bebouwing daarlangs te slopen. Deze werken zullen pas later worden uitgevoerd. Ambachtsschool Leiden feestte Vries hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hij vijfentwintig jaar leraar is aan de ambachtsschool Haagweg. Van vele kanten zwaaide men hem lof toe, niet alleen voor zijn kwaliteiten als docent, maar ook voor zijn activiteiten buiten schoolverband. De vriendelijke woorden wer den meestal onderstreept met de aanbieding van een geschenk. De voor zitter van de vereniging De Ambachtsschool, ir. E. Rumpel, herinnerde er aan, dat de jubilaris zijn loopbaan is begonnen in het bedrijfsleven, onder meer als bankwerker. Vandaar dat hij zijn leerlingen niet alleen op theore tisch gebied, maar vooral op het terrein van de praktijk zo uitstekend kan helpen. Een jaar nadat de heer De Vries tot leraar aan de ambachtsschool was be noemd, werd hij tevens leraar van de vakavondschool. Als controleur hield hij zich bezig met het lcerlingenstelsel, waarna in 1957 ook de lessen van de machinistenavondschool zijn aandacht gingen vragen. De voorzitter prees de jubilaris voor zijn prettige en effectieve manier van les geven. Vele metaalbewerkers denken met genoegen aan hun leertijd bij de heer De Vries terug. Nadat hij ook mevrouw De Vries in de hulde had betrokken, overhandigde ir. Rumpel de jubilerende leraar het ontwerp van een nog te vervaardigen geschenk, een radio-platenspelerkast. Voorts werden gelukstelegrammen voor gelezen, waaronder een van de voorzit- ?an de technische raad Tuinstoel Directeur D. Hartog gaf een beeld van het schoolleven, dat erg rustig lijkt, maar innerlijk vol spanningen kan zijn. Hij was er van overtuigd, dat het werk aan de Leidse ambachtsschool de heer De Vries veel voldoening heeft gegeven. Namens het personeel schonk de direc teur een opvouwbare tuinstoel. De heer J. Dijkstra ovérhandigde eer geschenk onder couvert namens de afde ling Leiden van de christelijke bond van leraren bij het nijverheidsonderwijs, de heer De Vries voorzitter is. Ir. J. M. Mad6en. directeur van het normalisatieinstituut, stak de lof trompet over het werk van de ju bilaris in de technische raad en in één van de commissies van het insti tuut. Zijn adviezen worden in deze kring altijd ten zeerste gewaardeerd. Het blijk van erkentelijkheid was hier een boek. De club van gepensioneerde leraren was goed vertegenwoordigd. Namens haar voerde de heer B. H. J. Heijdemann het woord, die de heer De Vries kwalifi ceerde als een goed en enthousiast col lega. De heer Heijdemann gaf een ets, Namens de volleybalclub en de Vola (vereniging van oud-leerlingen) werden boekenbonnen aangebodon, respectieve lijk door de heer D- de Hart en de heer D. Scheer. Dank Na een theepauze sprak de heer De Vries een zeer uitvoerig dankwoord, waarin hij ervan blijk gaf verlegen te zijn met de vele loftuitingen en d< deaus. Hij had aan Saul moeten denken, die was weggekropen tu6sen pakgoed toen het volk Israël hem zou gaan toe jubelen als zijn koning. Hij kon zich de houding van die bijbelse figuur nu heel goed indenken. Maar achteraf bezien was het toch ook wel prettig geweest, zoveel hartelijkheid en zoveel medele ven. Dankbaarheid vervult mijn hart. Onder de talrijke belangstellenden bevonden zich gedeputeerde D. vat Kwaak en ds. H. Heule. Geen ideale oplossing Resultaten eenrichtingverkeer Prinsessekade redelijk Hogewoerdsbrug te vervangen door een automatische installatie, zijn bij dit kruispunt verkeerstellingen gehouden. Aan de hand van de resultaten van deze tellingen wordt thans een onder zoek ingesteld naar de eisen, waaraan de automatische installatie dient te voldoen om het verkeer op dit kruis punt zo efficiënt mogelijk te kunnen afwikkelen. Voor de verkeerslichteninstalltie bij de Gijselaarsbank is geen plan in voor bereiding tot vervanging van deze in stallatie door een automatische. Aldus een mededeling van B. en W. als antwoord op bij het onderzoek van de gemeentebegroting 1963 door de raad gestelde vragen De gemeenteraad heeft inmiddels een krediet beschikbaar gesteld voor hel aanbrengen van voetgangerslichten bij de De Gijselaarbank. De levertijd van de hiervoor nodige apparatuur zal waar schijnlijk tenminste drie maanden be dragen. Bovendien kan de opdracht pas gegeven yorden na goedkeuring van de desbetreffende begrotingswijziging. B. en W. is ook gevraagd, of zij te vreden zijn over de resultaten van de invoering van eenrichtingsverkeer in de buurt van de Prinsessekade Eenrichtingsverkeer De resultaten zijn naar omstandig heden bevredigend te noemen, zo luidt het antwoord. Gezien de beweegbare bruggen, die deel uitmaken vn de een- richtingroute en de afwijkende ver keersregeling tijdens de markt, kon worden verwacht, dat de invoering van het éénrichtingsverkeer geen ideale oplossing van het verkeerspro bleem zou brengen. Doordat in de aanduidingen telkens wijzigingen moeten komen (geopende Turfmarktbrug, veemarktdagen) zal bij de weggebruikers wel enige verwarring ontstaan. Van een gevaarlijke verkeers situatie kan echter niet worden gespro- Het leiden van alle verkeer Oude Vest in plaats van over de Blauw, poortsbrug bij een geopende Turfmarkt- dingsroute Singel is v schikt. goed mogelijk. De omlei- /er de Oude Vest en Oude or lange voertuigen onge- gelijktijdig geopend mogen zijn i de Blauwpoortsbrug op door B. en W. vastgestelde tijden gesloten dient te blijven. Dëzé sluitingstijden zijn thans: 8.20—9 uur. 12—12.45 uur. 13.45—14.20 uur en 17.15—18.15 uur. De brugwachters van de Blauwpoorts brug dienen zorg te dragen voor het om klappen van de verkeersborden ter aan duiding van het éénrichtingsverkeer op deze brug, in de gevallen dat dit tijde lijk wordt opgeheven. De vraag komt ook op of het wense lijk is het kruispunt Prinsessekade Haarlemmerstraat van verkeerslichten Het eenrichtingverkeer op de route tussen de Prinsessekade en het Sta tionsplein is nog maar sinds kort van Verkeerslichten Haarlemmerstraat, waardoor op deze weg thans geen normaal verkeer moge lijk is. Op het ogenblik kan daarom nog niet worden gezegd in hoeverre het aan brengen van verkeerslichten op het kruispunt PrinsessekadeHaarlemmer straat wenselijk is. Dit zal mogelijk zijn, wanneer vol doende "ervaring is opgedaan met de ontwikkeling van de verkeerssituatie op dit kruispunt na het gereedkomen van de Haarlemmerstraat en de in voering van de nieuwe verkeersrege ling voor deze weg. De route tussen de Turfmarktbrug en de molen „De Valk" vormt een belang rijk onderdeel van het terrein van de veemarkt. De schapenmarkt is zo om vangrijk. dat het niet mogelijk is hier voor een andere plaats op het veemarkt- terrein of in de onmiddellijke omge ving aan te wijzen. B. en W. vrezen, dat. zolang de nieuwe veemarkthal niet is tot stand gekomen, de tijdelijke opheffing van het éénrichtingsverkeer tussen de Prinsessekade en het Stationsplein op vrijdag wel moet worden gehandhaafd. Nieuwe elektrieiteitscen trale in Leiden zou omstreeks 1970 in bedrijf moeten komen Naar aanleiding van het onderzoek van de gemeentebegroting voor 1963 hebben verscheidene leden van de Leidse ge- meenteraaad het college van B. en W. gevraagd, hoe het staat met de plannen voor een nieuwe elektriciteitscentrale. B. en W. geven op deze vragen het volgende antwoord. De N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land heeft verzocht een ander terrein te reserveren voor de bouw van een nieuwe centrale, die naar verwacht wordt om streeks 1970 in bedrijf zal moeten zijn. Dit verzoek is nog bij B. en W. in be handeling. Het laat zich aanzien dat de kern- Verlichting Lakenhal B. en W. van Leiden hebben de direc teur van de fabrieken voor gas- en elektriciteit al enige tijd geleden ver zocht te rapporteren over de vernieu wing van de verlichting van „De La kenhal". Personeelstekort is er de oor zaak van, dat dit rapport nog niet kon worden uitgebracht. over de „dure" Stadsgehoorzaal, spe ciaal met het oog op de muziekvereni gingen die het in financieel opzicht niet zo voorspoedig gaat. Volgens de regeling betreffende de ver huring van de Stadsgehoorzaal zijn B. en W. bevoegd om, indien het alge meen belang dit vordert, voor het ge bruik van de zalen, in afwijking van het geldende tarief, uitsluitend de kosten van verlichting en verwarming in rekening te brengen. De regeling staat evenwel niet toe voor uitvoeringen van culturele verenigingen, zoals muziekverenigingen en harmoniekorpscn, een verlaagd tarief te berekenen. B. en W. menen, dat het ook geen beveling verdient, tot het treffen zo'n regeling over te gaan. Aangezien een dergelijk tarief niet tot muziek- en harmonicvercnigingcn beperkt zou mo gen blijven, maar ook voor andere cul turele verenigingen zou gelden, zou dit tot gevolg hebben, dat de verhoging van de zaalhuren, die, blijkens een vergelij kend onderzoek alleszins redelijk en ver antwoord is, in feite teniet werd gedaan. B. en W. vestigen er de aandacht op. dat, ondanks de verhoogde huurprijzen, de exploitatie van de Stadsgehoorzaal een tekort oplevert voor 1963, geraamd op f 156.717,—. Overigens delen zij mee, dat het aantal verhuringen voor de komende maanden hoger is dan het aantal over dezelfde periode in vorige jaren. Het is mogelijk, dat. ten gevolge vai restauratie, het aantal verhuringen een stijgende lijn blijft vertonen, aldus bet energie geen rol zal spélen bij het plan voor een nieuwe centrale in Leiden of onmiddellijke omgeving. De verplaatsing van het gasproduktie- bedrljf zal afhankelijk zijn van de bouw van deze nieuwe centrale alsmede van de ontwikkeling op het gebied der gas- voorziening in verband met de vondsten van aardgas in het noorden des lands. Naast deze produktiebedrijven voor gas en elektriciteit bestaan nog belang rijke distributie-afdelingen, zoals de administratie, die eveneens aan de Lange gracht gehuisvest zijn. B. en W. laten zich ook uit over de mogelijke levering van aardgas. Het is nu zeker dat voor de distributie van het Groningse aardgas een afzonder lijk lichaam zal worden opgericht. Dit zal de noodzakelijke transportleidingen bouwen en verwacht mag worden, dat over enige jaren ook in Zuid-Holland het bedoelde aardgas zal kunnen worden ge- De directe levering van aardgas aan de verbruikers zal een zeer belangrijke wij ziging van he<t gehele distributiesysteem noodzakelijk maken. De wijziging der verbruiksapparaten is daarvan een be langrijk onderdeel. Aan deze wijziging zullen zeer belangrijke kosten verbonden B. en W. van Leiden vinden het voor barig reeds op de begroting voor 1963 een post op te nemen in verband met een toekomstige omschakeling. Volkstuinders moeten het veld ruimen In 1963 is te verwachten dat de volks tuinders de gronden bij de Stadsmolen- sloot in verband met het verplaatsen van de speeltuin „De Professorenwijk" de finitief moeten verlaten. De Onderlinge Tuinvereniging is reeds in maart 1962 meegedeeld, dat deze grond in 1962 niet meer door de volkstuinders kan worden gebruikt. In februari heeft de raad een krediet beschikbaar gesteld voor de aanleg van volkstuintjes in de Oostvliet- polder onder Zoeterwoude, mede ter ver vanging van de volkstuinen bij de Stads- molensloot. Ook de volkstuinen, die van de firma Van Hoeken zijn gepacht, moe ten verdwijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3