Samenwerking met behoud van de zelfstandigheid ANWB en KNAC verloven zich Staatssecretaris oogst felle kritiek Arti en Geref. koor deden het samen in Alphen Theorie en Practijk, Lisse over tuinbouw in E.E.G. Leden Smidstraat zijn niet actief genoeg De heer B. Jonker 55 jaar bij het onderwijs NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 (Van onze verkeersredacteur) T\E ANWB en de KNAC hebben (ein- delijk) besloten zich met elkaar te „verloven", als men de samenwerking welke met behoud van de eigen zelf standigheid wordt gezocht, tenminste zo mag interpreteren. Het is een „ver bintenis", die reeds laaig noodzakelijk was, daar de Koninklijke Nederl. Toeristenbond en de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club elkaar wel eens op een kinderachtige wijze in de haren zaten. Op verkeersgebied, zelfs op het terrein van de verkeers veiligheid, probeerde de een de ander graag iets af te snoepen. Dikwijls kwam het voor dat het ,ja" van «le Bond in dit of dat project onmiddellijk het „nee" van de Club ontlokte. Beide organisaties zyn thans tot de conclusie gekomen dat voor de „verlo ving" tussen het rijke burgermeisje en de arme baron figuurlijk en beslist niet letterlijk bedoeld de tijd meer dan rijp was. Het initiatief is overigens van de KNAC met zijn 15.000 leden uitge gaan. Het pleit voor de ANWB met zijn 500.000 leden dat de KNAC geen blauw tje heeft gelopen. Het terrein, waarop thans samenwer king is gezocht en als we goed zijn ingelicht ook reeds is verkregen treft in de eerste plaats de individuele dienstverlening aan de leden. Wat in 't algemeen de reisinlichtingen betreft (route's, documenten, hotels etc.), kan ln de toekomst veel dubbel werk wor den vermeden. Ook ligt het in de bedoeling verkeers zaken en -problemen gezamenlijk onder de loep te nemen. De betekenis hiervan dat het straks niet meer zo zal zijn t voor de automobilist belangrijke ad- :zen in een al dan niet heftige pro- en contrastrijd kunnen ontaarden, die, juist omdat hij in de openbaarheid wordt ge bracht verwarring en twijfel kan zaaien. 't Ligt, als men zich de betekenis van de „verloving" goed realiseert, enigszins de hand dat er nog veel meer za ken zijn, die onder de zelfde noemer kunnen worden gebracht. De wegenin formatiedienst van de KNAC bijvoor beeld zou best kunnen worden gecom bineerd met de alarmcentrale van de Honden gratis enten voor onvermogenden De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft de directeur van de veeartsenijkundige dienst mee gedeeld met de afdelingen overleg te plegen over de wijze waarop de afde lingen, die daartoe geschikte asiels in beheer te nemen, hun medewerking kun nen verlenen, indien het afmaken van dieren nodig is. Omdat voor velen de kosten van en ting een bezwaar zullen vormen, zou de vereniging het op prijs stellen indien de dienst het initiatief wil nemen, opdat de commissarissen der Koningin de bur gemeesters aanschrijven dat van hun nentwege een verklaring van on- of minvermogendheid wordt afgegeven, zo dat op deze verklaring enting via de dienst van sociale zaken kan geschieden. Verder stelt Dierenbescherming het op prijs indien politie-instanties, die los lopende dieren opvangen, deze dieren gedurende twee etmalen beschikbaar houden om eigenaren in de gelegenheid te stellen hun dieren af te halen. Schout bij nacht Reeser: Afvoer strijdkrachten 15 november voltooid Schout bij nacht L. E. H. Reeser, com mandant strijdkrachten Nederlands Nieuw-Guinea en commandant der zee macht aldaar, is gisteren met briga de-generaal W. D. H. Eekhout. comman dant brigade Ned. Nieuw-Guinea, uit Biak teruggekeerd. Hij verklaarde op Schiphol te verwachten dat de afvoer der Nederlandse strijdkrachten op 15 november zal zijn voltooid. Daarna zul len nog slechts enkele dozijnen Neder landse officieren en onderofficieren tij delijk op Nieuw-Guinea achterblijven. Zij zijn door Nederland uitgeleend aan de troepen der Verenigde Naties. Tot nog toe zijn 7300 manschappen uit Nieuw- Guinea afgevoerd. De komende weken zullen er nog circa 2000 vertrekken. Advies ziekenfonds raad: Verzekerden recht op 100 dagen verpleging De ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd per 1 januari 1963 verstrekking ziekenhuisverpleging vi verplicht-verzekerden uit te breiden. Thans hebben fondsverzekerden recht op volledige verpleging en behandeling in d~ laagste klasse van een ziekenhuis voor ten hoogste 70 dagen per geval. Het advies van de raad beoogt een maxi' mumduur van een jaar behoudens ter aanzien van de psychiatrische patiënten, waarvoor de bestaande termijn gehand haafd blijft. De financiële consequenties van de verlenging worden voor de ver- plichte verzekering geraamd op 17 mil- joen gulden per jaar. Hierin is niet be grepen de in verband met de verlengde verplegingstermijn te verwachten ver hoging van de bijdrage uit het ver- eveningsfonds der verplichte verzeke ring in het tekort van de bejaardenver zekering. Voort is de minister geadviseerd de premie voor de verplichte verzekering, die thans 4,8 procent bedraagt voo: jaar 1963 te bepalen op 4,7 procent. De premieverlaging zal slechts mogelijk zijn door inenting op de reserve van vereveningsfonds, die daardoor zal da len tot 33,3 miljoen gulden. Dit bedrag ligt tussen de grenzen, genoemd in het advies, dat de SER in 1961 met betrek king tot de economische aspecten var de ziekenfondsverzekering heeft uitge bracht, te weten 30 k 40 miljoen gulden. De raad besloot tevens te adviseren de premie voor de bejaardenverzekering voor 1963 te stellen op f 2,58. respectie velijk f 1,29 per week. Thans bedragen deze onderscheidenlijk f 2,02 en f 1,01. ANWB. Hetzelfde kan gezegd worden van de repatriëringsdienst van beide organisaties. Desnoods kan de wegen wacht van de ANWB een gezamenlijk project worden, hoewel deze op dit mo ment nog volledig buiten de „verloving" staat. Met de technische dienst is het een moeilijke zaak. De ANWB heeft ongeveer honderd man technisch personeel in dienst de KNAC misschien tien. Bovendien is de Bond met zijn techno-stations veel beter geoutilleerd en geëquipeerd dan de Club. Wat overigens voor de KNAC altij d exclusief zal blijven, is de autosport. Op het terrein van de watersport, dat van de fiets en dat van de bromfiets zal de ANWB weer nooit moeilijkheden met de KNAC krijgen. Betekenisvol begin: het bericht dat de ANWB en de KNAC besprekingen over samenwerking voeren, bereikte ons in een ANWB-envelop en op KNAC-postpapier Tweede-Kamercommissie o.k. en w. (Van onze parlementsredaetie) De zender bij IJsselstein voor het twee de televisienet is op zijn vroegst in het voorjaar van 1964 gereed. Dit zei staats secretaris Scholten gistermiddag in de ver gadering van de Tweede-Kamercommis sie van onderwijs, kunsten en weten schappen. Over de bouw van een derde radiozender is nog overleg gaande met het ministerie van verkeer en waterstaat. Alvorens mededelingen over het derde radioprogramma te doen wil de staatsse cretaris eerst het advies inwachten van de door hem ingestelde commissie wet geving radio en t.v. (de z.g. commissie- Scholten). Ook lukte het de commmissie mr, Scholten een uitspraak te ont lokken over de toewijzing van het tweede t.v.-net. Hij -zei, eerst "de discussie in de Kamer over de nota inzake de reclame- televisie te willen afwachten. De memo- •an antwoord over de nota ver schijnt binnen veertien dagen. De heer Kieft (a.r.) had aan het begin in de commissievergadering felle kri tiek geuit op de traagheid van de staats secretaris. De bewindsman doet alsof er helemaal geen moeilijkheden zijn. Het tegendeel is waar, aldus de heer Kieft „Wij staan nog volkomen in de mist over wat met 't tweede televisienet en de derde radiozender gaat gebeuren. De kijkers en luisteraars ondervinden daar schade van. De ongerustheid wordt aan alle kanten groter. Niet bij de omroepverenigingen, evenmin bij de Kamer, maar uitsluitend Visserijeolfjes "^/EDEROM heeft de Belgische vissers vloot een belangrijke aanwinst kun- begroeten. De nieuwe middenslag- trawler O 369 „Koningin der Engelen" is op de werf Seghers te Oostende te water gelaten. Het is een stalen trawler een lengte over alles van 27 meter, breedte van 6.25 meter en een holte 3.29 meter. Onderdeks heeft het schip de klassieke indeling behouden, met ondermeer het- nettenmagazijn, het visruim, de machinekamer en het be- manningsverbUjf. Het grote visruim is door vaste schotten onderverdeeld in tweemaal vflf bakken. Deze onderver delingen zjjn ook nog volledig geïsoleerd door schuimrubber. De brandstoftanks zijn ingebouwd in de machinekamer en hebben een inhoud van 24.000 liter. Verder is er een tank voor drinkwater met een capaciteit van 2500 liter en de smeeroliebank met inhoud van 500 liter. De Komingin der Engelen is uitgerust -met een Bolnes dieselmotor van 250 PK bij 430 toeren per minuut. Enkel trawlers die varn SchevenLngen na-ar zee waren vertrokken, zijn nas oostkant van Ierland gekoerst Daar wil den zij hun geluk beproeven, maar was weinig succes be-sohoaen. Op de echometer nam men wel wat waar, toen men bij de Sandettie de netten uit zette bleek men alleen bliek en pilchards te vangen. De SCH 21 Willem van der Zwan ging daarom maar naar het noorden op zoek naar betere prooi. De SCH 54 Oceaan 9 had daar goede resultaten geboekt Dit schip is nu thuisstomend met een grote lading ha-ring en makreel. Het heeft week gevist tussen 57 en 58 graden n> derbreedte. De IJM 25 Julie Streiff heeft weinig last gehad van het slechte weer. Men heeft enkele trekken gedaan van 20 tot 50 manden hoops. De IJM 36 Jacoba Ge- sina had wat makreel en haring ge vangen. Wat er was In IJmuiden werden dinsdag 7550 kis ten aangevoerd, waarvan 820 schelvis, 340 wijting, 90 gul en kabeljauw, haring, 180 pilchards, 120 toters, makreel, 130 schol, 20 tarbot, 320 i 340 stuks kabeljauw, 300 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoer 100 kisten makreel en 70 kisten pilchards. KATWIJK A A IS ZEE Hoog en laag water Donderdag 1 november: hoog water 5.14 en 17.28 u„ laag water 1.09 en 13.17 bij de staatssecretaris ligt de schuld". De heer Kieft verwachtte, dat het tweede et en het derde radioprogramma in oktober 1963 (een door velen genoemde datum) niet zullen zijn te bespelen. Mr. Vrolijk (soc.) sloot zich bij deze kritiek aan. Hij meende, dat rondom deze aangelegenheid een sterke mate van onderling wantrouwen heerst. Het beleid van de staatssecretaris heeft daartoe mede bijgedragen. Freule Wttewaal van Stoetwegen (cJi.) deelde daarentegen mee, de uitbarsting de heer Kieft met verbazing te heb ben gehoord. De door de staatssecretaris ingestelde commlssle-Scholten, zo rr de zjj, heeft alle nadere ontwikkelingen opgevangen. Het verbaasde haar hele maal niet, dat deze commissie meer dan jaar nodig heeft om tot haar advies over een wettelijke regeling van omroep en televisie te komen. Ook wat dit betreft keerde de freule zich tegen de heer Kieft. Deze had melijk opgemerkt, dat het advies vai commissie lang uitblijft. Gezien deze vertraging heeft naar zijn mening de heer Scholten zich ernstig in de vingers gesneden. Veronica Mr. Vrolijk had ook nog eens gewezen op het illegale optreden van Radio-Ve- ronlca. Hij vond het niet prettig, dat door middel van giften voor liefdadige doeleinden goodwill voor deze zender wil kweken. Ook freule Wttwaal n- de de zender illegaal. Dat ze in eer hoefte voorziet doet daaraan niets af. Mevrouw Van Someren-Downer (lib.) stelde daar tegenover, dat men voor zichtig moet zijn, het optreden van Ve ronica illegaal te noemen. Het is hele maal niet zeker, of de regering het recht heeft, tegen deze zender op te treden, meende ze. Als ze optreedt, moet de regering het verzorgen van een r clamezender wettelijk mogelijk maken. Mr. Scholten antwoordde alleen, dat toelating van een reclamezender als dit tenminste zal willen slechts op het reeds besproken derde omroep- net mogelijk zal zijn. Politie heeft lasso9s In Noordwijk twee mensen gebeten Politie-patrouilles te Noordwijk zijn met lasso's uitgerust om loslopende hon den te vangen. Dat dit geen overbodige maatregel is, blijkt uit feit, dat de laat ste dagen op Noordwijks grondgebied twee mensen door een hond zijn gebeten. Een vijftienjarig meisje werd op de weekmarkt aangevallen door een jonge herdershond, die aan de lijn werd ge houden door twee jongetjes van een jaar of tien. Toezicht van kinderen op honden is in de gegeven omstandigheden beslist onvoldoende en bovendien moet geen dieren meenemen naar plaat waar veel mensen bijeen zijn, zoals markt. Het meisje, dat in de neus werd gebeten, heeft zich onder dokters behandeling gesteld. In het Langeveld werd een inwoner .an Noordwiikerhout gebeten door een zwarte poedel, die door inzittenden van ?n auto werd losgelaten. De politie verzoekt nog eens dringend honden kort aan de lijn te houden en katten huisarrest op te leggen. Geble ken is, dat sommige mensen zich van hun hond ontdoen door het dier domweg buiten de deur te zetten. Afgezien van het onelegante van een dergelijke han delwijze kan zo'n rondzwerevende hond groot gevaar opleveren voor de volks gezondheid. Schilderijententoonstelling Het genootschap Oud Noordwijk zal _»n expositie inrichten van schilderijen die gemaakt zijn door schilders die in Noordwijk gewoond en gewerkt hebben. Het genootschap heeft van vele kan-ten toezegging gekregen dat men schilde rijen beschikbaar heeft voor deze ten toonstelling. De expositie wordt gehouden op 27, en 29 december en op 2 januari, in de aula van de r.k. ULO aan de Van Panhuysstraat. Zij die de beschikking hebben over schilderijen van „Noordwijk meesters" als Daniël Noteboom, Leon Leuf, Maar ten Jungmann en Ludolph Berkemeier en deze in bruikleen willen afstaan, kunnen dit melden bij mevrouw Tap- penbeck-Meijlinck. Beethovenweg 50. Daniël Noteboom schaakte De uitslagen van de onderlinge com petitie voor het schaakkampioenschap van Noordwijk luiden: le klasse: J. de Bock-J. Turk 01; F. Hoek-J. J Bizot 0—1; J. Hoogeveen-dr. R. C. de Lange 01. 2e klasse: H. Mammen-W. van Rooyen 01; C. de Putten-A. van Veen Vi', J. van Dalen-H. Veenstra 01: B. Cra- mer-A. de Boer 01. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert dinsdag 6 november, 's avonds om 8 uur. De agenda bevat één punt: de verkiezing van de derde wethouder. Religioni" het Gereformeerd Kerk- en Kinderkoor gaven voor en kele honderden liefhebbers in de Alphense Hervormde kerk een ge meenschappelijk concert. Dirigent Hans Boelee en Huuq Boer zaten om beurten op de orgelbank. Voor zo'n gecombineerde uitvoering, die in feite een dubbel publiek bereikt en bovendien een belangrijk cultureel belang dient, past grote waardering. Een speciale moeilijkheid kan daarbij de samenstelling van het programma op leveren. Dit was ook hier het geval, hoewel men er ten dele toch een bevre digende oplossing voor had gevonden, t nam niet weg, dat typische werken concertzaal en openlucht als suites Gossec en Hasse eigenlijk niet ln kerkmuziek-omgeving zijn te inte- De medewerkenden hebben met toe wijding en zeer verdienstelijk gezongen en gemusiceerd. Ook het publiek kreeg een paar kansen tot actief meedoen. Dit was bij het begin („Lof zij de Heer, de almachtige Koning der ere") en in de finale („Wat vlied' of bezwijk'"t Hans Boelee leidde zijn kerkkoor ln gezang 122. een Bach-hymne („Preis und in de altijd nog imponerende cantate „Waak op. gij geest der oude helden" van Jan Zwart. Dit koor bezit in alle groepen zeer bruikbaar stemmenmateriaal. De zangers toonden geestdrift en de wil. een verantwoord resultaat te berei ken. Doorgaans slaagden ze daarin, dank zij het daadwerkelijke vertrou wen in hun vakkundige en muzikale dirigent Boelee. In de genoemde Bach-hymne lieten het treffen en de vastheid van de samenzang nog te wensen over. Ook de meisjes zongen keurig, vooral tn „Jezus Christus, heil der aarde" en de prachtige melodie van „Geef ere de Heere", verder ook in de Zwart-hymne Maar hier deden de jongedames wat aar zelend. Arti speelde met mooie glanzende klank. Peet van Bruggen, die ook de zang-met-orkestbegeleiding dirigeerde. toonde zich in de zuiver instrumentale werken de zorgzame aanvoerder, die het spel vast in de handen houdt. Dit is mo gelijk. omdat hij de voorbereiding zo js opvat. De suite van Gossec (Mole naar) bleek niet erg belangrijk. Tussen de marsmatige, wat groteske hoekdelen deed de tamelijk zoete pastorale wat reemd aan. Zoveel te mooier vinden we e, langzamerhand bekend geworden. Suite van Johann Adam Hasse. Boelee speelde op het orgel op ver dienstelijke wijze de öpnieuw actueel geworden Marche van de zeventiende- se Franse componist J. Charpentier, van de beide Eurovisie-mars-leve- DINSDAGAVOND werd in De Nachtegaal te Lisse een bijeenkomst gehouden door de vereniging van oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouw school „Theorie en PractUk". Wegens verhindering van dr. W. H. Remmers, di recteur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ln Nederland, sprak de heer Opstelten. Voorzitter Van der Schans zei dat het belangrijk is over de vakbelangen met elkaar van gedachten te wisselen en er de tijd voor te nemen, zoals de kern groep er de tijd voor heeft genomen een oriëntatiereis te maken naar Denemar ken. Het onderwerp luidde ..De ontwikke ling van de land- en tuinbouw in de EEG". Spreker schetste hoe moeilijk het is om als zes samenwerkende landen in de EEG tot overeenstemming te komen over de gemeenschappelijke belangen, want deze belangen liggen niet alleen op economisch, doch ook op politiek en maatschappelijk terrein. In de tachtiger Buurtvereniging Rijnsburg DE Smidstraat heeft welgeteld 62 huizen. In 50 daarvan wonen gezinnen die lid zijn van de buurtvereniging Smidstraat, zodat ruim 80 pet. van de Smidstraat-bewoners lid is van de buurtvereniging. Vorig jaar waren er echter nog 80 leden. Een niet te verwaarlozen deel daarvan waren oud- Smidstraatbewoners, die hun lidmaatschap handhaafden omdat in de nieuwe straat geen buurtvereniging was. Links en rechts worden de laatste tijd echter buurtverenigingen opgericht en daarvan ondervindt de buurtvereni ging Smidstraat die nare gevolgen. Het teruglopende ledentail is er echter niet de voornaamste oorzaak van, dat het bestaan van De Smidstraat momenteel wankel is. Want de sprekers, dde gister avond op de feestvergadering in Vliet- hof het woord voerden, braken zonder één uitzondering de staf over de geringe activiteit van de leden. Versiering Als tijdens de Oranjefeesten versie ring en verlichting moeten worden aan gebracht rust het omvangrijke werk op de schouders van enkele actieve be stuursleden. Door gebrek aan man-kracht kon noch verlichting noch versiering dit jaar een daverend succes worden. Het bestuur heeft daarom zelfs ennsig overwogen of men maar niet beter het bijltje er bij kon neerleggen Na ampele overwegingen heeft men besloten de vereniging niet op te heffen. Wel werd gisteravond de leden vele maIen met klem verzocht bjj het versieren van de straat de handen uit de mouwen te steken. Burgemeester Koomans hoopte, dat De Smidstraat zijn oude glorie zal hervinden om daarmee opnieuw aan te tonen, dat kleine buurtverenigin gen grote daden kunnen verrichten. De voorzitter, de heer W. van dar Mey, heette speciaal burgemeester Koomans, ere-voorzitter W. Prins en oprichter J. Zwaan welkom. De secretaris, de heer M. Souverean, zei in zijn jaarverslag, dat diit jaar niet aan het bloemencorso weid meegedaan, omdat heit bestuur de subsidie te laag De penningmeester, de heer Joh. van der Zwan, merkte op dat de vereniging er financieel niet slecht voor staat: er is een baitig sa-ldo van f 450. Bij de be stuursverkiezing werd de heer Nic. van Egmond voor één jaar herkozen. Het toneelgezelschap De Grunerie uit Oegstgeest voerde het blijspel „Met har telijke gelukwensen" ten tonele. De voorzitter dankte alle medewerkers en bood een surprise aan. Voorts werden verlotingen gehouden. Tegen de honger De vorsge week gehouden Ant-i-honger- aktie heeft een bedrag van f 51-19,18 op gebracht. Van het personeel en de be woners van Avondzon werd een nagift van f 103,75 ontvangen, zodat het voor lopige eindresultaat f 5222,93 is. Meer giften zijn toegezegd, waardoor het de- fimi'tieve eindresultaat nog hoger zal ko men te liggen. In 1961 was die opbrengst f 4686.60. Het comité zegt de gevers zeer hartelijk dank. jaren begon Amerika te exporteren Europa en daarop is gereageerd door de verschillende landen in Europa. Neder land is altijd een handeldrijvende natie geweest en was hier dus nauw bij be trokken wat de handelsbelangen betreft. In de zes deelnemende landen zijn de structuren onderling verschillend, alle landen leeft wel een grondbeginsel lanzien van de land- en tuinbouw- politiek: een redelijk inkomen verzeke ren voor de agrarische producent. Dit be tekent een ingrijpen in de prijsvorming door de regeringen. Teelt en aanbod worden aan beperkingen onderworpen. Door het ingrijpen van de regering zijn de marginale en sub-marginale bedrijven in stand gehouden, er is echter door de regeringsmaatregelen anderzijds geen voldoende ontwikkeling geweest vai differentiatie en specialisatie. De heer Opsteller behandelde uitvoe rig de prijzenpolitiek in het raam^v» EEG. In verschillende sectoren is er bijna geen vooruitgang van het begin van d jaar. alles gaat uiterst langzaam. C. Boot won sprint in nai aarscomnetitie De Lisser ren- en tour vore nijging „Bol lenstreek" hield de vierde en laatste wedistirijd in d'e n-aiaanscompetitie oo „W. Metz-beker", die d-oor Cor Boo«t is gewonnen. Hij zegevierde in heit beslis sende sprintje van een zes man sterke -groep. Algeheel competibiewimnaar werd Cock Shnoombergen. Aamvamkeliik wa-ren Leo van der Beng Ko Oele en Hans van Lierop het meest actief in deze naJaarsrit. waaraan 10 A en B-klassers deelnamen, maar zij kre gen geen kans om een beslissende omt- pnanping te forceren. Ook Ko Oele Oook Stroombergen en Wim Aarts slaagden er niet in de strijd *n voordeel te beslissen. Vooral Stroom bergen en Aarts garven elkaar geen duimbreed toe. Zij wanen favoriet eindzege. Door hun activiteiten werd heit peloton uileen gerukt en kon- ;n zes renners zich vooraan hamdha- De uitslag: 1. C Boot. 50 km m 1 uut 29 min 33 sec; 2. C Stroombergen; 3 W Aarts; 4. S van der Ham; 5. Oele: 6. H Willemse; 7. W van der Aar; 8. B van Leeuwen. Eind-stand oom-petitie: 1. C Stroomber gen 14 pt- 2. W Aarts 14 pt; 3. C Boot 12 pt; 4. C Oele 9 pt; 5. W van der Aar 8 Pt. Uitslag C-klasse: 1. T Zefldenthuis. 25 km in 56 min 2 sec; 2. J Buis; 3. Harry van Lieren; 4. C van Sbein: 5. J Dege- naars: 6. P van Ha-ge; 7. J Schnama, Uitslag jeugdikla^se: 1. Rob van Lieroo met 12.5 km in 24 min en 54 se C Rusman; 3. Herman van Lierop. Verkiezing ambtsdragers Bij de verkiezing van ambtsdragers voor de Geref. Gemeente voor Lisse werden tot ouderll-n ggekozen de heren B. N .de Jonigh: Jac. Kooij-man: C. A. Lamser; H. van Reenen en P Slootweg en tot d'iaken de heren S. Baaij; H. Bran- dieman- J. G. Nieuwenhuis en R. S. Se- gers. Bevestiging zondag 4 november. In de Geref Kerk werd tot ouderling gekozen de heer A. Rozema. Vicaris Geursen trouwde De vioaris van de Hervormde Ge meente trad vandaag in het huwelijk met mejuffrouw W. A. Scheers uit Haar lem. Het echtpaar Geursen-Scheers gaat wonen in de Van Speykstraat 232. Gemeenteavond Donderdag 8 nocember wordt ln Re- hoboth een gemeenteavond van de Her vormde Gemeente gehouden. ALPHEN AAN HEN RIJN Snriname-avond In Centraal vergadert morgenavond •m half acht de afdeling van de chr. Plattelandsvrouwen- en meisjesbond. Ds. W. J. Sijthoff zal spreken over de lepra, patiënten in Suriname en daarbij een ge luidsfilm vertonen. Bejaardensociëteit Morgenmiddag om half drie zal ln de grote zaal van de Salvatorikerk weer bejaardenbijeenkomst worden ge houden. Binnenbrand Op de zolderverdieping van de kos terswoning aan de achterzijde van de Geref. kerk aan de Hooftstraat te Al phen aan den Rijn heeft gistermorgen brandje gewoed. De brandweer was vuur spoedig meester, maar de vloer verbrandde voor het grootste gedeelte Er is ook waterschade in het gezin van de heer C. van Tol, die de woning nog bewoont hoewel hij geen koster meer Vermoedelijk is de brand ontstaan door een lucifer, waarmee mevrouw Van Tol zich bijliohtte toen zij iets op zol der opzocht NOORDWIJK Landarbeiders vergaderden In het Verenigingsgebouw vergaderde de afdeling Noordwijk van de Chr. Land- arbeidersbond. onder leiding van de heer C. Benschop. De voorzitter gaf een overzicht van de activiteiten op sociaal-economisch ge bied. Hierna werd het contract voor de bollenbedrijven besproken, waarbij hoofdbestuurder D. van Zuylen voorlich ting gaf. Meegedeeld werd dat de bond met ingang van november 1962 een an dere naam zal gaan voeren; Ned. Chr. Agrarische Bond Huisvrouwen maakten excursie De afdeling Noordwijk van de Ned. vereniging van Huisvrouwen maakte een excursie naar een glasfabriek in Leer dam. Het gezelschap werd ontvangen in de Glashof, waar een uiteenzetting werd gegeven van de vervaardiging van glas. Ook had het Inbranden van etiketten in flessen en karaffen en het versieren m glas met motieven de aandacht, 's Middags werd het glasmuseum be- P.I.T.-collecte De collecte voor het Protestants I-nter- kerkelijk Thuisfront heeft te Noordwijk opgebracht f 604.92. KATWIJK Muziek gemaakt op zondag De Leidse kantonrechter heeft schrif telijk vonnis gewezen in de zaak van Katwijkse exploitant, die in de foyer zijn gebouw op een zondag vóór 1 uur 's middags muziek ten gehore had ge bracht. Daarmee was volgens de ver balisant de wet op de zondagsrust sub sidiair de Katwijkse politieverordening overtreden. De kantonrechter bleek het daarmee eens te zijn en veroordeelde de exploitant tot f 11 boete subsidiair twee dagen hechtenis. ers (Beethoven in de andere) en Zwarts Fantasie over het Lutherlied. Huug Boers begeleidingen van het kin derkoor waren niet altijd sluitend. Mis schien haperde er iets aan het onder linge contact, dat in deze kerk niet zo gemakkelijk is te onderhouden. In het gemeenschappelijk uitgevoerde Ambro- siaans Lofgezang (Gebhardt) slaagde de samenwerking veel beter. Joh. van Wolfswinkel Alphen aan den Rijn tfieuwe Leidsche Courant vraagt voor wijk te Alphen aan den Rijn EEN ACCURATE BEZORGER Mag ook scholier zijn boven 15 jaar. HAZERSWOVDE Receptie De receptie van de heer J. van Hof sr. op donderdagavond te houden in de lo kalen achter de Geref. kerk van 7.30— 9.30 uur. is voor iedereen bedoeld. Jaarvergadering De C.J.V. Ere zij God houdt heden avond 7.15 uur in het verenigingsgebouw haar openbare jaarvergadering. Hazersirnude-Rijndijk Botsing Gisteravond kwart voor zeven had op de Rijndijk, ongeveer ter hoogte van de Westvaartbrug. een botsing plaats tussen een drietal personenauto's. Een vracht auto, komend uit de richting Leiden, stopte, teneinde een rechts van de weg gelegen erf op te rijden. De bestuurder van een achter hem komende personen auto, bracht in verband met tegemoet komend verkeer eveneens zijn voertuig tot stilstand. Een daarachter komende bestelauto, werd niet tijdig tot stilstand gebracht en raakte met vrij grote kracht de personenauto, die hierdoor op de linkerweghelft werd gedrukt, waar juist uit de richting Alphen aan den Rijn komende personenauto naderde. Een bot sing was het gevolg. Er was flinke ma teriële schade. KOUDEKERK A. D. JUJN Geslaagde bazaar De Hervormde vrouwenvereniglcjig ..De liefde sticht" hield gisteren itn heft Ver enigingsgebouw haar jaarlijkse bazaar. Toen ds, Koenselraam met een kort wooni deze bazaar opende, was de zaal reeds goed gevuld. lm zijn openingswoord dankte spreker de vereniiigimg voor de steun, die zij de mensen op deze wijze aan de Kerk vertenen. Direct na de opening wend door de aanwezigen op ruime schaal gekocht en ook de jeugd was goed vertegenwoor digd. Reeds in de middaguren kan van een goed geslaagde bazaar worden ge sproken en in de avond was de toeloop nog groter. Terwijl de verkoop door ging, trokken ook de vele attracties vol doende deelnemers en tot laat in dé avond bleef de toeloop groot. Hoewel de fiinanoiële uitslag nog niet bekend is, kan wel worden gezegd, dat de bazaar zeer bevredigend is verlopen. Ds. Koerselman sloot met een woord van dawk aan de vele medewerksters. LEIWUIDEN Opbrengst De collecte voor de Novib heeft ia Leimuiden f 453,21 opgebracht. RIJNS ATERWOUDE Opbrengst De collecte voor de Novib heeft in Rijnsaterwoude f 217.66 opgebracht. WOVBRUGGE Jubileum De heer J. Bochove alhier herdenkt vandaag het feit. dat hij veertig jaar geleden werd aangesteld als correspon dent voor Wou brugge en omstreken van de Onderlinge Brandwaarborg Mij. te i Amsterdam. TER AAR De alle ingezetenen zeer bekende heer B. Jonker viert op 1 november een bij zonder jubileum. Dan is het 55 jaar ge leden dat meester Jonker ln dienst trad bij het onderwijs. En hij is nog steeds in dienst van het onderwijs, nl. Ieraar aan de Tuinbouwschool. Berend Jonker werd 11 juni 1887 ge boren te Warffum en slaagde op 17 april 1907 te Groningen voor het onderwij- zeTsdiploma. Op 24 mei 1912 behaalde hij zijn hoofdakte. Per 1 november 1907 werd hij benoemd te Delfzijl als onder wijzer. Daarna vertrok de heer Jonker naar Winsum Maar de onderwijzer moest tijdens de mobilisatie onder de wapenen. Zijn be langstelling ging uit naar de akteLand-- bouw of Tuinbouw. In Utrecht bezocht hij de tuinbouwcursus en op 29 augus tus 1918 haalde de heer Jonker de akte Tuinbouw. Een jaar later, 19 augustus 1919, voegde hij daarbij de akte Land- Op 1 maart 1916 werd meester Jonker hoofd van de openbare lagere school in De gemeenteraad had hem daarvoor benoemd in zijn vergadering van 16 de cember 1915. Maar de heer Jonker kreeg ook een benoeming als hoofd in Zande- weer (Gr.). Op de eerste schooldag vroeg hij daar meteen weer ontslag om gevolg te geven aan de benoeming in Ter Aar. Tot 31 december 1947 was de heer Jonker hoofd van de openbare school. Daar heeft hij de jeugd de nodige kennis bijgebracht Maar de akten die meester Jonker voor het agrarische vak had behaald liet hij niet ongebruikt In 1918 begon hij met de lessen aan de Tuinbouwwintercursus- sen en in deze tak van onderwijs heeft de heer Jonker zich een naam verworven in ons tuinbouwend dorp. Hoeveel tuin ders hebben hun theoretische kennis niet aan de cursussen van meester Jonker te danken HU heeft door deze cursus sen veel bijgedragen tot de ontwikke ling van onze agrarische bevolking. Vitaal Nu is de heer Jonker 75 jaar en hU geeft nog dagelijks les op de Tuinbouw school aan de agrarische jeugd uit heel de streek. En dat werk heeft de liefde van zyn hart. ZUn vitaliteit en zijn krachtige stem stellen hem nu nog in staat ook deze jeugd de nodige kennis bij te brengen Daarvoor heeft de heer Jonker in 1947 nog weer examen moe ten doen van Land- en Tuinbouw en economie. Hij heeft zich nooit op de voorgrond gedrongen en ook nu wil hU van geen feest weten. Bij de fusie der drie vei lingen werd de heer Jonker benoemd in de commissie van advies van de Coöp. Veiling, waarvan hU nog steeds deel uitmaakt Gouden bruidspaar De heer en mevrouw J. Egberts-Hoo- gervorst vieren dezer dagen hun gouden huwelijksfeest nl. 5 november. De brui degom werd op 7 december 1887 te Ter Aar geboren en de bruid op 18 juni 1891 te Woerden. Uit hun huwelijk werden 15 kinderen geboren, van wie er nog twaalf in leven zijn; 54 kleinkinderen vormen mede de familie. De heer Egberts heeft zijn gehele le ven het tuindersvak uitgeoefend, in 1946 begon hij tevens met de bloementeelt De gouden bruidegom heeft in het open baar leven diverse functies bekleed. Van 1939 tot 1953 was hij lid van de gemeen teraad voor de KVP. Nog Is hij lid van de Woonruimtecommissie. De veilingen hebben hem als bestuurslid gekend en de Ter Aarse IJsclub weet van zijn ac- tiyiteiten in de sport De HETA-glasver- zekering heeft de jubilaris al 32 jaar als bestuurslid. Het gouden bruidspaar geniet nog een goede gezondheid. A.R.-kiesvereniglng Morgenavond (1 november) vergadert de A.R. -kiesvereniging in de consistorie der Geref. kerk, aanvang 7.30 uur. Spreker is de heer C. J. v. d. Heuvel te Moerkapelle. Onderwerpen: de span ningen bij de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer, de lijstaanvoerder. Nieuw-Guinea en de woningbouw. Exportveiling van tomaten De exportvetling voor tomaten wordt deze week niet gehouden op vrijdag, maar op zaterdag 3 november "s morgens om half 10. Volgende week wordt de veiling ge-houden op dinsdag en vrijdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11