Honderden trokken weer langs dodencel 601 Niet leven bij kunstlicht, maar bij zon der genade Drie ernstig gewonden in Delfshavense Schie Rechtskundigen hekelen pseudo-incassobureaus Gevangenis mannen in voor jonge het zilver HILLEGOM EEN BEZORGER NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Honderden nabestaanden, autoriteiten en belangstellenden hebben zaterdagmor gen langs de gewtjde dodencel 601 van het Oranjehotel, de strafgevangenis in Schevenlngen, gedefileerd en er zeer vele kransen en boeketten neergelegd tUdens de zeventiende dodenherdenking georganiseerd door de stichting Oranje - hotel. De voorzitter van de stichting, prof. mr. R. P. Cleveringa kon wegens ziekte de herdenkingsrede niet uitspreken. In zijn plaats sprak pater N. Apeldoorn o.p.. pastoor te Rotterdam. „Wij herdenken, hoe hier gestreden, geleden en gebeden werd. Er werd hier vooral veel gebeden. Het waren heel gro te mensen, die hier het leven lieten. Deze herdenking houden wij tegen een ach tergrond van een wereldspanning, zoals wij die na 1945 nog niet hebben gekend. Daarom moeten wü ons opnieuw bezin nen op wat eens betekenis gaf. Pater Apeldoorn, die in het verzet de schuil naam „Victor" droeg zei verder, dat wij in dankbaarheid aan de doden moeten terugdenken opdat wij zelf het geloof behouden in de waarde en de goedheid van het leven. De bekentenissen van hen, die hier leden, geschreven op een vodje papier of moeizaam gekrast in de celmuur, zeggen dat het leven zo goed is. en rijk dat het waard is geofferd te worden. Perspectief Centraal wilde pater Apeldoorn stelle» het geloven in de hogere waar den als blijvend houvast, waaraan wij ons telkens weer kunnen oprichten. De aandacht van de jeugd is eenzij dig gericht Zü is geboren in een tijd van oorlogsgeweld en opgegroeid met steeds groter oorlogstuig. „Wij moeten de jongeren weer perspectieven geven door een eerlijke houding, door eer lijke daden in ons leven. Dit ls de diepste hulde, die wij de dierbaren, die in de dodencel hun levensovertui- KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Dinsdag 30 okt. hoog water 4.14 en 16.27 laag water 0.09 en 17.21 (spring vloed). ging tot in de dood beleefden, kunnen geven". Na een korte stilte bad pater Apel doorn het Onze Vader. Het was doodstil op de binnenplaats van de gevangenis toen het muziekkorps van de Haagse gemeentepolitie hierna Het Wilhelmus speelde. Bij de dodencel werden kransen ge legd van H. K. H. prinses Wilhelmina, de vereniging van ex-politieke gevange nen. de commissie nationale hedenking, de raad van het voormalig verzet en de Oorlogsgravenstichting. De herdenking werd bijgewoond door o.m. mej. C. M. M. Geldens namens prin ses Wilhelmina. de vice-president van de raad van state dr. L. J. M. Beel. de voor zitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Bij de dodencel 601 in Scheve- ningen is zaterdag voor de zeven tiende maal een indrukwekkende herdenkingsplechtigheid gehou den. Mejuffrouw Geldens, parti culier secretaresse van prinses Wilhelmina. bracht namens de oude vorstin een bloemenhulde aan hen, die in het Oranjehotel het offer van hun leven gaven nister van binnenlandse zaken, Toxopeus en de burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten. In het Kurhaus volgde 's middags reünie. Burgemeester Kolfschoten en L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, voerden Motor rijdt op groep mensen in: I7EN gecompliceerd ongeluk met een motor met zijspan, waarvan de berijder de macht over het stuur was kwijtgeraakt, heeft zaterdagmiddag te Rotterdam tot gevolg gehad dat drie personen in het water van de Delfsha vense Schie terecht zijn gekomen. Al len twee mannen en een vrouw konden worden gered. Zy werden met vrij .ernstige verwondingen - opgeno men in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op de Ael- brechtskade. De motor kwam uit een van de zijstraten, botste tegen een houten gebouwtje langs de waterkant en stoof vervolgens in op een groepje mensen dat een paar meter verder op een veerpontje stond te wachten. Twee van hen werden meegesleurd: de 61- jarige mevrouw S. Sto"k-Strack en de radio-technicus L. van Eek (63). Ook Dreigementen zijn vaak zotteklap (Van een onzer verslaggevers) OP de najaarsvergadering van de Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs zaterdag in Krasnapolsky, Amsterdam is felle kritiek geoefend op de wijze waarop vele malafide psuedo-incas- sobureaus wanbetalers tot betaling sommeren. De secretaris van de ver eniging, de heer Th. J. van der Heij den uit Leiden, merkte op dat deze sommaties in wezen niets anders dan zotteklap betekenen. De crediteur vermomt zich door het aannemen van een misleidende bureau benaming als incasseerder van kwade posten. Als voorbeeld noemde de heer Van der Heijden de stunt van een Rot terdammer, die met veel reclame schriftelijke cursussen uit de grond stampte, zonder dat hij enige onderwijs- bevoegheid bezat De man verborg zich achter een valse naam. maakte voor zijn uitstaande vor deringen bedriegelijk een dwangbevel na en zond dit zijn debiteuren onder be dreiging van beslaglegging toe Deze creatie is de pseudo-incassobureauhouder echter slecht bekomen, want de recht bank veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van 12 maanden, tegelijk met een veroordeling wegens belastingfraude Vervolging rechtskundige zijn identiteit niet be hoeft te verbergen. Hij maakte bezwaren tegen aanma ningen waarin de debiteur plaatsing op een zwarte lijst in het vooruitzicht wordt gesteld. Hij vroeg zich af, of zij, die zich een dergelijk dreigement veroorloven, niet zouden kunnen worden vervolgd op grond van art. 318 van het wetboek van strafrecht. Spreker achtte dit niet uit gesloten al zou de rechter hier een enigszins gewrongen redenering moeten Een enkele niet of niet tijdige beta ling levert allerminst een rechtsgrond op om een debiteur in het openbaai als wanbetaler te brandmerken, aldus spre ker. De heer Van der Heijden hekelde het systeem waarbij het incassobureau de debiteur ook aanmaant tot betaling van buitengerechtelijke kosten, wanneer niet tevoren tussen krediteur en debiteur uitdrukkelijk Is bedongen dat de deb'teur die kosten voor zijn rekening neemt. Hij noemde dit een naar chantage riekende brutaliteit waartegen de college's van toezicht op de leden van de vereniging (welke onder presidium van vier kan tonrechters staan), zullen waken. Schandelijk Hfj laakte eveneens het optreden van een gerechtsdeurwaarder, die. onder het gewicht van zyn ambt. in gedrukte aan maningen tien procent invorderingskos ten van debiteuren verlangde. Spreker noemde het vorderen van die kosten een schandelijke vlek op het beroep. Hij achtte het wel redelijk de kre diteur zoveel mogelijk te hoeden voor in- ningskosten, die de wanbetaling hen veroorzaakt. Maar dit heeft de wetge ver te regelen en niet een incassobu reau-houder of een deurwaarder. de motorrijder, de 25-jarige spoor wegemployé G. H. M. Nieuwmeyer, belandde in het water. Dankzij een snelreddingsactie door de 24-jarige zoon van de heer Van Eek en de achttienjarige Frans Dek ker, die het drietal direct nasprongen, slaagden men erin de slachtoffers op de walkant te krijgen Gisteravond is op de Vlijmense- weg bij de grens van de gemeenten Den Bosch en Vlijmen een ongeluk gebeurd, dat aan de 35-jarige heer A. de Bropwer uit Waalwijk het leven heeft gekost. Hy zat in een auto be stuurd door de heer N. Kuys, even eens uit Waalwijk. Deze liep een been fractuur en een zware hersenschud ding op. De twee inzittenden van de andere auto, de heren C. van Mortel en A. Vriens, beiden uit Den Bosch kregen snij wonden. Bij een botsing tussen twee perso nenauto's in Heerlen is de 75-jarige heer M. J. Lamers uit Heijden (gem. Bergen) zaterdagmiddag zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeluk is over leden. De bestuurder van de andere auto, de 30jarige R. K.. liep enkele snijwonden op. In het ziekenhuis in Hengelo is de ongehuwde 32-jarige Spanjaard S. Arean Cid uit Orense overleden, die vrijdagavond in de pijpenbuigerij van de Kon. machinefabriek Gebrs. Stork cn Co. van een vijf meter hoog plat form was gevallen. De 41-jarige heer H. Spekken uit Barnflair bij Ter Apel is zaterdag avond bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed daar op een fiets en werd door een bus aangereden. De 53-jarige heer H. Hulshof te Nieuw-Buinen is zaterdagavond in zyn woonplaats met zyn bromfiets in botsing gekomen met een personen auto, waarbij hij zo zwaar werd ge wond, dat hij enige uren later is over- De 63-jarige mevr. H. de Mots- Torsus uit Nijkerk is gisteravond toen zij met haar echtgenoot liep te wan delen op de Bunschoterweg in haar woonplaats door een bromfietser aan gereden en zo ernstig gewond dat zij kort na het ongeluk ter plaatse is overleden. Aan de Maaskade te Venlo is zaterdagavond het lijkje aangespoeld van de zesjarige Freddie Duiker, die sinds enige weken werd vermist. Het jongetje, afkomstig uit een Zaandams -chippersgezin, is vermoedelijk tussen Venlo en Bel veld van het sleepschip Johanna in het water gevallen en ver dronken. Zaterdag is in Alblasserdam een anderhalf jaar oud meisje in een sloot in de Gruttostraat verdronken. Het meisje een dochtertje van de fa milie Kooyman uit Alblasserdam was 's morgens met een vriendinnetje van drie jaar gaan spelen. Eisserijgolfjes Belgen boos over TV.-uitzending In België heerst in visserükrlngen zie dende verontwaardiging over een TV- uitzending Echo. waarin Brusselse vis- Invoerders een totaal vertekend beeld zouden hebben gegeven van de situatie In de Belgische visserij- Men heeft erop aangedrongen de Importen te verruimen cn het voornaamste argument was daar bij, dat de Belgische vis van slechte kwaliteit zou zijn. De volksvertegen woordiger Dries Claeys heeft op de uit zending snel gereageerd. In het Belgi sche Visserijblad wordt een brief afge druktdie hij heeft gestuurd aan de mi nister van cultuur, de heer R. van Els- De heer Claeys schrijft onder meer: „Men volstond er niet mee de loftrompet te steken over de buitenlandse op de koop toe werd onze eigen vis. door onze vissers aangevoerd, als min derwaardig, slecht' en onverkoopbaar bestempeld. Mijnheer de minister, ik kan het de samenstellers van dit program ma moeilijk vergeven, dat ze zo ii eonden afbreken wat in de loop va jaren werd verworven en het is des te meer ergerlijk, dat het allemaal op eer zo simpele manier gezegd werd. zondei enige reactie en zonder een poging tot weerlegging, hoewel alle onderzoekin gen. die desaangaande door deskundigen werden ingesteld en waarvan verslagen voorhanden zijn. overduidelijk hebben aangetoond dat de vis door onze vissers aangevoerd minstens van even goede kwaliteit is als de ingevoerde". De Belgische rederscentrale heeft e eens in krachtiee bewoordingen bij de minister geprotesteerd. Men heeft i afschrift van de opname ongevraagd men overweegt tegen de Belgische TV een proces te beginnen wegens de scha de. die zou zijn veroorzaakt. De reders- centrale meent dat ook de visgroot- handel krachtig moet optreden. Harlngspan In Oostende is de eerste haring spanvissers aan de markt gekomen De O 127 en O 153 zorgden voor deze ha ring. die van goede kwaliteit was. Er werden behoorlijke prijzen voor gemaakt. Met pensioen Onderhalchef Jaap Groen gaat na diensttijd van bijna een halve eeuw staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden verlaten. Woensdag van 16 tot 18 uur wordt in het Cultureel Centrum te IJmuiden een afscheidsreceptie gehou- VOORHOUT Restauratie kerkgebouw schiet al op Na de kerkdienst in het parochiehuis vertelde ds. J. W. de Jong dat de res tauratie van het kerkgebouw ai flink op schiet. Op het bedrag van 50.000, de kosten van de restauratiekomt men op 't ogenblik nog 14.000 tekort. De leden van de kerkvoogdij zullen in de komen de dagen huis aan huis een intekenlijst aanbieden, opdat het ontbrekende be drag wordt aangevuld De kerkgangers werden in de gelegen heid gesteld na de dienst de in restau ratie zijnde kerk te bezichtigen. Het kostersechtpaar P. Schuurink-van Rheenen bleek bereid een en ander te laten zien Er is zowel van binnen als van buiten veel veranderd. Het dak is voorzien van nieuwe leien, de ramen zijn vernieuwd, luren die drie jaren lang een afge- bikt aanzien hebben gehad, zijn nu in drie lagen bepleisterd. De ronde koepel heeft een blauwgroene kleur gekregen, afgezet door zachtgrijze biezen. Het or gel zal geheel wit worden, op de or gelpijpen na. De kansel behoudt de oud-eikehouten kleur. De bank achter in de kerk, tegen de uur, is verdwenen. Hier komen stoelen. Ook de leestafel van de voorste banken- rij is weg. Door de heldere kleuren (vooral veel wit) lijkt het interieur veel ruimer dan vroeger. Ook het vergader zaaltje krijgt lichte tinten. Heel misschien kan het kerkgebouw op de derde zondag in november weer in gebruik worden genomen. Intrede te Noordwijk aan Zee GISTERMIDDAG deed ds. H. a. van Bottenburg, gekomen van Schoon- dijke, zijn intrede bij de Gereformeerde Kerk van Noordwijk aan Zee. 's Morgens werd hij bevestigd door zijn plaatselijke collega, ds. B. Bouma, met een preek over 2 Timotheus 4 vers 2a: „Verkondig het Woord". De intredetekst van ds. Van Bottenburg was Efeze 2 vers 5 c: „door genade zijt gij behouden". Deze bekende tekst is het grote woord van de Reformatie, het kernbegrip van ons geloof. Dit woord is als een zeldzame diamant, die in een vitrine prijkt. Wij drentelen er omheen en kijken ernaar met uitroepen van bewondering. Het is ermee als met het bekijken van schilderijen. Als we een Rembrandt zien klaart ons gezicht op. Zo gaat het ook met dit woord. Maar gaan we vaak niet teveel op de klank af? Hebben we nog wel enig idee wat het eigenlijk is: ge nade? Velen hebben van dit begrip een mu seumstuk gemaakt, zij hangen het bo ven de schoorsteen en eens in de week. "s zondags, wordt het afgestoft. Men kan als het ware worden dood gegooid met het woord: genade, zodat dit een hol begrip voor ons wordt Waarom pover? Leven we werkelijk uit genade? Zo waarom leven we dan vaak zo pover, in de geest van: Jezus heeft ons verlost en Zijn genade ons geschonken, du; hoera, leve Jezus! Inderdaad, Jezus heeft ons genade be wezen, maar wij zijn vaak als mensen die de zon uit ons huis weren en b!1 kunstlicht leven, omdat we bang zijn di onze meubels zullen verschieten We vergeten dan, dat deze allang verschoten en vergaan zün en dat Jezus door Zijn zon ons onze chaos wil laten zien en Zyn rykdom van Ter voowrunTEis Rubber-avond opening van het winterseizoen hebben de afdelingen Wassenaar Voorschoten van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en van de Hol landse Maatschappij van Landbouw^ bijeenkomst gehouden in het Deyler- huis. De heer De Wijs, oud-medewerker van de Rubberstichting, vertelde veel interessante dingen over alles wat met rubber te maken heeft Ter illustratie werden enige films vertoond, die de heer De Wijs van commentaar voorzag Voor al de kleurenfilm over Nigeria kreeg veler bewondering, maar ook de film pjes over de fabricage van rubber schoei sel. de uitvinding van de luchtband werden bijzonder op prijs gesteld. De voorzitter van de Jongerenorgani satie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de heer Binnendijk, sprak enkele woorden van dank tot de heer De Wiis. Rusland onderweg De heer P. A. van Cuilenborg, die uitgebreide studie heeft gemaakt ove geschiedenis van Rusland was de eerste spreker van dit seizoen voor de Gere formeerde mannenvereniging „Abraham Kuyper" Door de jongste gebeurtenissen kreeg zijn onderwerp „Rusland onder weg" een extra accent, wat de goede opkomst wellicht verklaart. Veel we tenswaardigheden over Rusland en zijn bewoners gaf de heer Van Cuilenborg in zyn toehoorders door. Interessant was het de lijn van de ont- ikkeling van hel Russische volk te vol gen. Hel schijnbaar doelloos bestaan dit volk werd onderbroken door andere volken (vooral de Zweden), die e over gingen het te ontwikkelen, onder meer op staatkundig en technisch gebied De Zweden leerden de Slaven een leger te vormen. Als dank werden zü door datzelfde leger uit Rusland ver dreven! T-ouwens alles wat andere vol- lan kennis in Rusland hebben inge bracht, heeft zich tenslotte tegen hen gekeerd of zal dat alsnog doen Spreker betoogde nadrukkelijk, dat len het regime waaronder het Rus sische volk gebukt gaat. niet mag ver eenzelvigen met bet Russische volk. dat ook nu r.og voor een groot deel uit christenen bestaat. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft zaterdagmiddag te Zutphen bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de bijzon dere gevangenis voor jonge mannen gezegd dat het thans moeilijk is zich te realiseren welk een ingrijpende wijziging van het strafrechtelijk dénken aan de wet op de jeugdge vangenis ten grondslag lag. In het verleden was alleen de weg van de volstrekte cellulaire detentie als de juiste beschouwd om de delinquent tot inkeer en bezinning te brengen. De /an 1929 gevolgd door de ingebruik neming van de Jeugdgevangenis in 1937, gaf gestalte aan volkomen nieuwe in zichten. Men zag in dat het niet meer voldoende is als een delinquent tot be zinning komt maar dat het noodzake- lük is dat nü zich reeds tydens de tenuitvoerlegging van de straf actief voorbereidt op een verantwoord gebruik van de vrijheid, terwijl hij bü deze zelfwerkzaamheid op deskundige wijze geholpen en begeleid dient te worden De herdenking van een kwart eeuw ar beid in de Jeugdgevangenis te Zutphen krygt, aldus de minister, nog meer zin als men beseft dat deze visie op de ten uitvoerlegging thans niet meer beperkt is tot de groep van Jongeren maar aan vaard is als uitgangspunt van de bena dering van allen die door de rechter tot vrijheidsstraf zün veroordeeld. Zo heeft de wet van 1929 de weg ge- effend voor de totale vernieuwing van het gevangeniswezen door de beginse lenwet en de gevangenismaatregel van 1953 De byeenkomst werd geopend met een welkomstwoord door de directeur van de jeugdgevangenis, de heer J. A. Brons, waarna de burgemeester van Zutphen. de heer S. de Jong. de aanwe zigen begroette. Vervolgens spraken de directeur-generaal van het gevangenis wezen. mr. E. A. M. Lamers, de leider psychiater van de sociaal-psychiatrische dienst van het Wit-Gele Kruis te Arn hem, dr. J. R. M. Maas. en minister Beerman. Dc heer Brons sprak daarop een slotwoord uit. De heer Brons wees er in zijn wel komstwoord op, dat men de laatste tüd steeds meer leest over de criminele ge dragingen van de jeugd. In zijn slotwoord deelde hü mee dat het personeel van de gevangenis de directeur-generaal van het gevangeniswezen een gedenksteen heeft aangeboden. Als plaats voor het gedenkteken heeft deze de gevangenis te Zutphen aangewezen. De Jonge kampioen van Bollenstreekbiljarters Onder buitengewone spanning is In Voorhout het toernooi om het persoonlyk kampioenschap v'jfde klasse libre klein biljart van het district De Bollenstreek van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond verlopen. De Lissenaar Th. de Jonge werd na deze spanning kampioen. Zijn clubgenoot J. Dolieslager verbeterde het record hoogste serie, terwijl A G. Schoordük het record particulier gemid delde verbeterde en op 2.17 bracht. Bei de laatste biljarters promoveren naar vierde klasse. De eindstand van het toernooi luidt: 1. Th de Jonge (Amióitia, Lisse) 327— 29191.1212; 2. A G Schoordyk (Sport, Oegstgeest) 314-230—10—1.37- 8; 3. J Dolieslager (Amicitia, Lisse) 319 242151.328; 4. A v d Nieuwendyk (Piet Gys Noordwijkerhout 305—2719— 1.138; 5. D v d Ploeg (Sport, Oegst geest) 289—25&—12—1.12—8; 6. A Ver meulen (Amicitia, Lisse) 2802756 1.02—6; 7. J v d Voort (Amicitia, Lisse) 288252811448. J Maarschalk (Amicitia, Lisse) 256—255—11—1.00—2. genade wil schenken. Hoe zullen wii anders het probleem van onze ver lorenheid zien als Hij het ons niet God is met dat probleem klaargeko men. Jezus heeft Zijn Vader verlaten om Zijn vrouw, de Kerk. aan te hangen Toen wij voortsukkelden op onze kere weg met onze zonden, werd Hy één der onzen. Wij hebben Hem uitge stoten en Hij heeft het alleen moeten volbrengen. Nu heeft God Zijn schitte rend cadeau voor ons klaar liggen. Dat mogen en kunnen wij toch niet weigeren? 4cm gakken We krijgen Gods genade gratis, hoeven er niets voor te doen, alleen maar aan te pakken. We zyn daar te oud of te jong voor. maar hoeveel kerkmensen leven uit deze genade? Voor de apostel Paulus is deze genade geen hol begrip, maar een kracht Gods die .alle 1000-megatonbommen te boven gaat. Wij zijn vaak fatalistisch en zeggen niets aan te kunnen doen. Maar Paulus was daar wars van, hij leefde en dacht van de overwinning en de genade uit. want genade maakt vrü. Hebben wij er enig idee van l rijk we eigenlijk kijn? Genade geen halfzachtheid maar doet ons de len i?i Christus en al zijn schatten! Bent u in Christus. Gemeente? Bent u gered? Laten wij leven uit de kracht van het Koninkrijk Gods. laten wij Christus uitdragen in de wereld. God geeft ons heel veel. la ten we toch niet te weinig nemen. God geve, dat mijn bediening hier mag KATWIJK AAN DEN RIJN Overzicht groenteveiling Misschien tengevolge van de drukke najaarswerkzaamheden was de aar waspeen in de afgelopen week niet groot De weekaanvoer daalde 412.000 naar 264.000 kg. De drukte komt voornamelyk door het voor de vorst 'eilig stellen van de peen. Behoorlijke hoeveelheden worden in de koelcellen opgeslagen, een ander, ook groot gedeel te wordt geborgen in de „petten". Wel was er toenemende belangstelling ei niet alleen van de conservenindustrie. maar ook van de export. België. Duits land en Engeland. De grote massa de betere peen ging voor f415 de hand. Van het mindere goed draaide wat door. De noteringen waren voi extra van f 2,50 tot f 5,30 per kist, A1 f 2,10 tot f 5. A 2 van f 2 tot f 5,50, B extra van f f 3,10 tot f 5,20, BI van f 1,80 tot f 4,30, B 2 van f 0,80 tot f 2,60. De exporthandel was toegenomen van 21 po* tot 33 pet. aanvoer van bloemkool is nu ge daald tot twee- drieduizend stuks per dag. Alleen de Flora Blanc'a krijgt goe de prijzen. Notering: Al f 30 tot f 59 A 2 f 12 tot f 39. B 1 f 20 tot f 27. B 2 f 11 tot f f 24, C 1 f 18 tot f 26 en C 2 f 11 tot f 14. Breekpeen ging weg voor f 0,50 tot 2,90 per kist en bospeen f 19 tot f 38 per 100 bos. Er was een behoorlyke aan- van andyvie. Eerste kwaliteit voor f 22 tot f 32 en 2 voor f 14 tot f 26. Door de toenemende aanvoer van kassla aan de Westlandse veilingen en in Rotter dam was er minder vraag naar de Kat- wykse sla en daardoor waren er lagere prijzen, namelyk van f 4 tot f 13. De prinsessebonen waren duur, het zün echter de restanten, notering van f 107 tot f 162. Pronkbonen deden f 91. Rode kool noteerde f 8 tot f 17, groe- kool f 8 tot f 17 en gele kool f 10 tot f 14. Kroten gingen voor f 1,10 tot f 2,20 per kist. uien voor f 0,80 tot f 4,60. Spi nazie f 41 tot f 50. komkommers f 15 tot f 47 en tomaten, de laatste parüjtjes, f 25 tot f 36. Selderie f 2 tot f 10. bleekselderie f 3 tot f 13, peterselie f 5 tot f 9. krulpeterselie f 11. knolselderie f 8 tot f 30. Prei f 12 tot f 26, bramen f 0,31 per bakje. Spruiten (de eerste) werden afgedrukt oor f 28 tot f 47. De eerste schorsene- renveiling. veel vroeger dan vorig jaar. bracht 11.000 kg aan de markt, waarvan 10.000 kg voor export wegging. De prij- /aren goed. Voorlopig zal elke dins dagmiddag een schorsenerenveiling wor den gehouden Toespraken Na de dienst werd ds. Van Bottenburg hartelijk toegesproken door ds. F. Pijl man van Katwijk aan Zee namens J" classis Leiden en door ds. Bouma mens kerkeraad en Gemeente. Ds. Van Bottenburg dankte voor goede woorden, waarna ten slotte werd gezongen „Halleluja, eeuwig dank en De intrededienst werd onder meer bij gewoond door de burgemeester, mr. G. F. W. van Berckel. gemeentesecretaris B. Ike. afgevaardigden van de classis Lei den. van genabuurde Kerken en van de Hervormde Gemeente te Noordwijk aan Zee. Voorts waren aanwezig ds. Th. Fer- werda van Amsterdam, de voorganger van ds. Van Bottenburg te Noordwijk aan Zee. en een deputatie van de Gerefor meerde Kerk van Schoondijke. LFinEanoRP Kaarsenactie Men schrüft ons: De kaarsenactie voor de t.b.c.-patiën- ten van het sanatorium Zonnegloren weer begonnen. Stel degene die bij u a de deur komt niet teleur, maar koop één of meer kaarsen voor dit goede doel. U helpt daardoor het leed van de mede mens verzachten. U kunt ook even langs komen. De prijs bedraagt 75 cent. Mevr. J. van Olst-Fossen, Mauritssingel 5, Lei derdorp. r.jssE Jaarvergadering Bejaarden In de vergaderzaal van de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) werd de jaarvergadering gehouden van de afd. Lisse van de Alg. Bond van Ouden van Dagen. Als afge vaardigde van het rayonbestuur was aanwezig de heer De Graaf uit Haar lem. De heer Van Prooijen leidde deze vergadering als tweede voorzitter Tot voorzitter werd gekozen de heer R. Kamstra. Van der Vel-dstraat 37. als se cretaris de heer N. van der Tang, JuLi- anastraat 76 en tot kascontrolelid werd benoemd de heer L. Meijers, bejaarden centrum. De rayonbestuurder heeft een beschouwing gegeven over de A.O.W. en uitkering Soc. Zaken. Op 8 november zal het echtpaar L. Bliek zijn 55-jarige echtvereniging herdenken. Wat het le dental betreft is er een gestadige stij ging. Men is thans de 200 reeds gena- Er werd van de heer L. v. d. Lin den als secretaris afscheid genomen, daar hij voor deze functie moest bedanken om bijzondere redenen. De heer van der Linden had met instempiing van de hele vergadering een woord van warme dank in ontvangst te nemen voor alles wat hij voor de vereniging in zoveel jaren had gedaan. Danulag in Leiden Onder grote belangstelling werd in de foyer van Den Burcht een damdag gehouden ter gelegenheid van het 25- jarig bestann van de Leidse districts Dambond De organisatie berustte in handen van het jubilerende D.C.L. De j voorzitter van de L.D.D.B. de heer A. Jesse, riep alle deelnemers een hartelijk welkom toe- Spreker wees op de grote propagandistische waar de die van dit toernooi zal uitgaan. Hij stelde namens de directie van onze bladen een medaille beschikbaar. Hoofdklasse: Groep I. 1. C. Varkevls- ser, 2. J. Slingerland, 3. W. Krom. 4. C. Koopman Groep II: 1. N. Anker. 2. J. Bronstring, 1. J. Vermeulen. 4. J. Dreef. Groep III: 1. A Kammeraat, 2. W. NU- enhuis, 3. A. Robbe, 4. J. van Vuuren. Groep IV: 1. A.' v. d. Zwan, 2. W. Pouw. 3. P. Krom, 4. H. Brunt. Eerste klasse: Groep I: 1. J. Passchier, 2. J. Beider, 3. J. Teleng, 4. R. Verkade. Groep II: 1. A. B. v. Hoven jr, 2. A. v. d. End, 3. J. Smit.s 4. A. v. d. Duljn. Groep III: 1. J. P. Baerveldt, 2. Th. Wortman. 3. J. Mazurel, 4. S. v: d. Meij. Groep IV: 1. J. Fase, 2. W. v. Ofwegen. 3. J. Muller, 4. B. Lammers. Derde klasse: Groep I: 1. W. Knoop (medaille -N.L.C.) 2. W Schelvis, 3. A. v. d. Leede, 4. J. Levahrt. Groep II: 1. J. v. Slooten, 2. J. v. d. Velde, 3. W. Bouwmeester. 4'. A. v. Dig- Groep III: 1. J. Akkeren. 2. C. Brunt, C. v. Duyn, 4. J. Wysman. D.C.L. II—Kijk Uit: 9—11 De eerste wedstrüd die verloren ging >or de D.C.L.-reserves. Met het kleinst mogelijk verschil 11—9 keerden de gasten De gedetailleerde uitslag luidt: KrygsmanH. Burggraaf 2—0; A.B. HovenJ. Reedijk 11; B. Schiphorst A J. Oskamp 11; B. v. Duivenbode— J. Groenendük 02; V. d. MeyJ. de Brak 11; J. v. AkkerenD. v. Elk 02; J. WysmanA. Mulder 02; P. Zeegers -W. C. de Hoop 1—1; J. v. d. Velde— Rüneveld 11; A. v. d. PuttenN. Wegman 20. ALPHEN AAN DEN RIJN Politie vangt honden die los lopen De Alphense politie doet opnieuw een dringend beroep op de burgerij honden de lijn te houden Zaterdag en zon- heeft zij een aantal loslopende hon den moeten vangen. De dieren zijn op gesloten in de door de dienst van ge meentewerken gemaakte quarantaine- hokken. Wie zün hond mist. kan met de politie contact opnemen. Er blüken ook hondenbezitters te zün. die hun huisdier nu maar liever kwüt willen. Deze maatregel is niet nodig, wanneer men zich beslist van zijn hond wil ontdoen, laat men hem dan verdrinken. In het water drijvende vers zün vooral nu gevaarlük. De dienst van gemeentewerken heeft een gasklok. waarmee pynloos kan worden gedood. De politie verschaft hierover nadere inlichtingen. De Nieuwe Leidsche Courant vraagt voor een wijk te Hillegom OOK GESCHIKT VOOR SCHOLIER. Goede verdienste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4