Barok-pracht op het gouden feest van Con Amore NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Boshuis, 7.30 uur: Opening bazaar Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond p.v. „Nekobu". Aula rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: Jeugdbijeenkomst Dag der Ver enigde Naties, spr P. van de Molengraft. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie metEindsprint". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, so liste: Eugenia Zareska, alt. Op gouden wieken, 8.15 uur: Anna Maria Schick, piano. Oegstgeest, .Endegeest, 7.30 uur: Uitvoering zangkoor en mondharmoni ca-orkest. Zondag Kerk Oude Vest, 7 uur: bijeenkomst Interkerkelijk jeugd-contact, spreker ds. J. A. Eekhof, Hervormd studenten predikant, medewerking van C. Hane- graaff organist en A. Rombout trompet. Bevrijdingskerk, 7 uur: bijeenkomst Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk, beeld van kerkelijke arbeid in Suriname d.m.v. gesproken woord, geluidsbanden en dia's. Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Open Deur- werk, Herv. Gemeente, dr. P. L. Schoon- heim over David en de psalmen. Maandag Schouwburg, 8 uur: Toneelgezelschap .Ensemble'' met „Ingeborg", door Curt Goetz. voor K. en O. Boshuis, Hoflaan, 25 en 711 uur: Bazaar Boshuizerwijk. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kamerorkest Tibor Varga, voor Toonkunst; 2.30 uur: Jeugdconcert. Schouwburg, 8 uur: Toneelgezelschap „Ensemble" met „Ingeborg", door Curt Goetz, voor K. en O. Boshuis, Hoflaan, 2—5 en 711 uur: Bazaar Boshuizerwijk. Ambachtsschool, 3.30 uur: Zilveren jubileum leraar F. de Vries. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Dr. H. J. Franken, over de Nederlandse opgravingen te Deir 'Alla 1962. Den Haag, Kon. Schouwburg, uur: Eurythmisch Konservatorium in Köngen o.l.v. Else Klink, m.m.v. leden Residentie-Orkest o.l.v. Luigi Sagresta- Kurzaal, 8.15 uur: A.B.C.-cabaret van Wim Kan. met „Herexamen". Diligentia, 8.15 uur: Museum Kamer orkest o.l.v. D. J. Balvoort m.m.v. Lida Claus en Hans Philips, clavecimbel. Woensdag Rehoboth, 210.30 uur n.m.: Verkoop dag Rembrandtwük. Kweekschool, Rapenburg 131, 114 u.: Reünie oud-leerlingen. Kantoor „Eerste Rotterdamsche", Ra penburg 8, 3.305 uur: Afscheid dis- tricts-inspecleur J. C. Elsgeest. D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 2 Scapino Ballet; 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedige minnaar" Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Fine Arts Quartet. Diligentia, 8 uur: Volkszang oEv. Her man Stenz. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solist: Theo Olof, viool. O e s t g e e s t, Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: Forum-avond AK.-kiesvereniging over houding partij inzake Nieuw-Gui- nea-conflict. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Diligentia, 8 uur: Eugenia Zareska, sopraan, Felix de Nobel, piano. Vrijdag Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: CHU over gemeentebegroting. Kruispunt Churchill-laan, 3 uur: Ope. ning bejaardencentrum „Rijn en Vliet" Leidse Volkshuis, 8 uur: Jaarfeest viering. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Huldigings avond N.Z.H. Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat 1. 8 uur: prof. dr. J. de Graaf over: „Het christelijk geloof en de oorlog der ideo logieën". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileum-Re vue „Veldtocht der Liefde", Leger des Heils. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 10 uur: Diploma-uitreiking vakopleiding bouw- en nevenbedrijven. Den Burcht, 8 uur Toneelver. „D.O.B. met „De. dochter van de bronnenmaker' door Marcel PagnoL Den Haag, Kon. Schouwburg. 3 u. Werkgroep Haagsche Comedie met „Het gedwongen huwelijk" en ..Improvisatie^'; 8 15 uur: Haagsché Comedie met Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum; list: Wolfgang Schneider ha n, viool. Kurzaal, 8.15 uur: Fats Domino en Diligentia, 8 uur: Albert Vogel Couperus. Films Casino (2.30, -7 en 9.1-5 uur): Vlubber, de vliegende schoolmeester (alle leef tijden); donderdag: Roman Holiday (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Een fijn stel dochters (alle leeftijden). Luxor (230, 7 en 9.15 uur): Jerry als loopjongen (alle leeftijden) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Greep naar de macht (14 jaar); donderdag: De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Shadows (18 jaar). Trianon (230, 7 en 9.15 uur): Ser geants 3 (14 jaar) Tentoonstellingen Boerhaavezalen, expositie werken van Kees Buurman, Kees de Jager, Joop van Kralingen, Ria van Oerle, C. van Roem- burg, Lucia Steinbach, Will Twee- christelijke oratoriumvereniging Con Amore gaj gisteravond ter luis- terrijke viering van het gouden feest, een uitvoering van Handels oratorium Samson. Zoals tve reeds schreven, stond het op de morgen van de plaatsbespreking reeds na vijf kwartier vast, dat de Gehoorzaal tot de laatste stoel zou zijn bezet. Con Amore heeft waarlijk niet over zijn vele vrienden te klagen! In de pauze kwamen ze bij drommen opzetten om het recipïèrende bestuur geluk te wensen. zorgvuldige voorbereiding, toege wijde aandacht. Jan Pasveer is niet een dirigent met brede gebaren en muzikanteske zwier. Hij laat zich nergens gaan, maar let op alles, kent mogelijkheden en grenzen. Zijn na tuurlijke voorzichtigheid en neiging tot preciese afwerking waren deze keer geen beletsel voor de door gaande, zij het steeds beheerste De grote lijn stelde hij, zoals bij Han del passend, boven het détail. Zo wer den stijl en idee verwerkelijkt en tevens werd de correcte vormgeving in acht ge- Het koor gaf ook duidelijk blijk van zangroutine en begrip. De solisten hebben, vooral in het muzi- kaal buitengewoon waardèvolle tweede deel, nu en dan prachtige stalen van zangkunst gegeven. Annette de la Bije met haar (voor dit werk eigenlijk wat tè Jeugdige) mooie, lenige stem boeide vooral sterk als Delila in het duet met Nee, we zijn toch niet helemaal ge lukkig met die verjongde Gehoorzaal, aan in menig opzicht zoveel zorg is besteed. Alles ziet er glanzend, hier daar zelfs bepaald duur uit, de akoes- stiek bevredigt meer dan ooit tevoren, aan een belangrijke eis hebben de leiders van de restauratie toch niet vol daan: ze hebben het onmisbare midden- lan het publiek ontnomen. Met die doorgang verdwenen tevens de soepele bëzetting der plaatsen en het ruimtelijke comfort. Men wordt lastig gevallen, ge neert zich voor anderen en tijdens het concert zit men klemvast en voelt men zich benauwd. De tegenstelling tussen deze drukken de beperking en de wijde ruimte van Handels muziek is een principiële. Sam- i (ach, wat doen de naam en de tekst eigenlijk toeis één van de gran dioze oratoria, die het Londense publiek van de eerste helft van de achttiende verbaasden en ons, moderne nuch- terlingen, niet minder. Deze wereld van muzikale pracht en praal, deze met in feite eenvoudige middelen te voorschijn geroepen weelderige schoonheid ver bluft ons nog altijd. Daarvoor behoeft het verhaal en de tekst eigenlijk niet eens te kennen. Deze grootmeester- lijke seigneurale muziek past bij allerlei situaties en gaat die tegelijkertijd in on aantastbare voornaamheid te boven Con Amore heeft met een gemid deld zeer goede uitvoering bewezen, zijn jubileum met ere te kunnen vieren. De koorzang toonde cultuur. Hoe Handel Samson zag Lezing voor „Kerk en Vrede" Leiden Op vrijdag 2 november óm 8 uur wordt de verwarmde doopsgezinde kerk aan de Pieterskerkstraat te Leiden een bij eenkomst gehouden door de afdeling Lei van ..Kerk en Vrede". Spreker is prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de ethiek van de Utrechtse universiteit en voorzitter van de landelijke organisatie ,,Kerk en Vrede", over het onderwerp „Het christelijk geloof en de oorlog der ideologieën". De toegang tot deze bijeen komst is vrij voor allen, dus ook vooi hen die het met het streven van deze beweging niet eens zijn. Voorzitter van de afdeling Leiden ,,Kerk en Vrede" is de doopsgezinde pre dikant, dr. S. L- Verheus. Secretaresse-1 penningmeesteresse is mevrouw G. Per deck-Bonnet. Voor deze bijeenkomst i: oök een' co'rriité van aanbeveling ge-1 vormd. Dit bestaat uit prof. dr. A. J Rasker en dr. P. L. Schoonheim. een persconferentie werd meege deeld, dat het de bedoeling van de werk groep Leiden van ,.Kerk en Vrede" is regelmatig een bijeenkomst te beleggen het gesprek over zaken als bewape ning, ontwapening e.d. gaande te hou- ,,Kerk en Vrede" acht het nodig, dat de gedachtenwereld met betrekking tot de verschillende ideologieën met na- n kerkelijke kring wordt omgebo gen. Er zijn zoveel verstarde denksche- i's, waardoor men de ander niet kan n zoals hij is en ook zijn strèvingen bedoelingen niet meer objectief eerlijk kan beoordelen. Zoals bekend, is ,,Kerk en Vrede" te gen bewapening. De bedoeling van eenkomsten als de hierboven aangekon digde is geen andere, dan de uitwisseling der gedachten te bevorderen. Vermelden wij nog, dat prf. dr. De Graaf verscheidene malen in Rusland ii geweest. Leiden in prent en tekening Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de vereniging Oud-Leiden wordt op donderdag 8 november om 8 uur in het stedelijk museum De Laken hal een tentoonstelling geopend onder de titel „Leiden in prent en tekening". De tentoonstelling is voornamelijk sa mengesteld uit de prentverzameling var de gemeentelijke archiefdienst van Lei den en enkele andere collecties. De zitter van de vereniging, dr. W. C. Braat, hoopt de herdenkingsrede uit te spre ken. Mr. R. Hotke, hoofddirecteur var de rijksdienst voor de Monumentenzorg, heeft zich bereid verklaard de tentoon stelling te openen. Zij is geopend var 9 november tot en met 10 december, op werkdagen van 10 tot 4 uur en op zonda gen van 1 tot 4 uur. (Advertentie) Zoekt |L^Rn0 CASSETTE van 40,— of f 400.--. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. d. Veer (tot Lakenhal, récente portretten er volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 28 oktober). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag v. tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.3 van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur n.m. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 830 uur 's avonds. Samson. Deze heldenrol werd door (de negerzanger) Charles Holland bijzonder imponerend met een glanzend metalen klank vertolkt. David Hollestelle, door stemtimbre en warmte van expressie sympathiek als altijd, voldeed als vader Manoak toch niet geheel. Aafje Heynis was goed „op stem", hield de zaal gevangen door haar ontroerende expressie, vooral in de grote aria (met koor) in het tweede deel. Guus Hoekman, de opera-zan- ger van internationaal niveau, maak te door zijn eenvoudige rechtstreek se zegging en souvereine beheersing van de techniek als Harapha-uit- beelder een grootse indruk. Het begeleidende Residentie-Kameror kest was ronduit voortreffelijk door zeer gedistingeerd, licht en stijlvol spel. Hans Philips aan het klavecimbel en J. A. S. Haverkamp aan het orgel deden hun werk consciëntieus. Maar het laatst genoemde (nieuwe) instrument paste zich, om welke redenen dan ook, nog maar moeilijk bij de koor- en orkest- Joh. van Wolfswinkel Wethouder Van Hoek feliciteert de voorzitter van Con Amore. Foto N. van der Horst. Natte wegen en verblin dende koplampen! Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Datis véél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. Uit (gerust)... goed voor hem! Lezers schrijven ons: Geld van Veronica Het heeft mij en ik denk velen met mij bevreemd, dat het Poliofonds de f 10.000 die hem werden geschonken door de vereniging Vrienden van Veronica niet heeft geaccepteerd. Wij weten allemaal dat Veronica een zogenaamde piraten zender is, maar wij weten ook, dat er geen winst mag worden gemaakt voor Veronica zelf en alle winst gaat naar liefdadige instellingen en actviteiten die voor het gehele Nederlandse volk van belang zijn. Dat is vastgelegd in de statuten. J. WASSENAAR Noordwijkerhout 1 Tussen de bladzijden Shadows uit STUDIO Zonder twijfel mag men de film „Shadows" van John Cassa vetes een experimentele film noemen. Hij streeft ernaar het filmverhaal zo dicht mogelijk bij de toeschouwers te brengen, en wel door de stijl van de Actors Studio nog te verdiepen en zo de indruk te wekken, dat er geen. scenario is gemaakt en dat de acteurs improviseren. In de New Yorkse groep van filmers, die trouwens een even losse samenhang vertoont als bijvoorbeeld de nouvelle vague in Frankrijk, neemt Cassavetes een vrij be houdende plaats in. Met acteurs van de door hem geleide toneelschool en het schamele bedrag van 30.000 dollar draaide hij „Shadows". boeiend experiment de Verenigde Het eerste half uur ziet de toeschouwer geboeid toe, daarna wordt hij onzeker. Hij voelt instinctief dat hier iets nieuws aan de hand is, dat hier wordt gefilmd op een manier zoals de grote studio's het niet kennen. Een uitgewerkt scenario is er inderdaad niet. Alleen de grote lijnen staan vast van het thema. Dat thema is het verhaal van een negerfamilie in het New Yorkse Manhattan. Een oudere broer, mislukt zanger en op en top kleur ling; de jongere en veel lichter gekleurde broer, ook al met een mislukte carrière, en ten slotte de bijna blanke zuster Lelia, haar onzekerheid maskerend onder een masker van zelfverzekerdheid. De am bities van deze mensen, hun betrekkingen met anderen, het zoeken naar een eigen identiteit, dit alles is opgebouwd met gebrekkige technische middelen maar met gebruikmaking van veel talent, zo wel voor als achter de camera. Men heeft wel eens gezegd, dat Cassa vetes werkt met de schaduwen van de waarheid, waarin zijn figuren passen. De schaduwen bewegen zich in een reële omgeving, de goedkope bars van New York, in een milieu van would-be artis- ten van een literaire club, in de tuin van het Museum voor Moderne Kunst. Arg waan en schuwe geslotenheid, het onze ker aftasten van eikaars bedoelingen, angst voor de waarheid over zichzelf, al deze factoren heeft de regisseur in beelden trachten te vangen. In Venetië heeft de film in 1960 de prijs van de kritiek veroverd. Die zal wel meer zijn toegekend wegens de origi nele opzet van de film dan voor een technische afwerking, die lang niet per fect is, en voor geluid, dat bij wijlen volkomen onverstaanbaar is. Die laatste twee zaken zijn niet zo belangrijk. Het gaat hier om het wezen van de mens. het zichtbaar maken van emoties en stem mingen, het recht doen aan de creatieve krachten in de acteurs. Een gave film? Volstrekt niet. Er zijn adembenemende scènes bij, maar ook heel vervelende en gezochte. Men raakt moei lijk thuis in de strevingen van de per sonen, hun moeiten en angsten, men kan zich er maar slecht in verplaatsen. Niet temin moet dit experiment worden toe gejuicht. Naar ons gevoel zullen vooral zij (in opdracht) gemaakt naar een ontwerp van Will H. Twee- huysen. In de grote recreatiezaal van Philips hangt een enorm groot doek van haar. Mevrouw Van Oerle ziet het als een ideaal haar gobelins zelf te ontwerpen. Dat doet ze dan ook meestal en ze maakt liever „vrije" doeken dan in opdracht„Als je je doeken zelf ontwerpt, kom je tot een veel grotere eenheid in je werk," zei Waarschijnlijk dragen hierdoor véle van haar gobelins een zo oorspronkelijk karakter, dat het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heel vaak een beroep op mevrouw Van Oerle doet als ons land op een expositie, waar ter wereld ook, moet wor den vertegenwoordigd. De weef ster zelf voelt zich dan blijkbaar heel nauw met haar doeken ver bonden. „Ja, waar ben ik alle maal geweest?", zei ze. „Israël, New York, San Francisco, Osna- brück Binnenkort komt juist het gobelin, dat ik voor de school in de Timorstraat maakte, terug van de Biennale in Lausanne". „Ik", zei mevrouw Van Oerle en dat sloeg toch alleen maar op haar doeken die ze overigens wel graag had vergezeld op hun tochten door de wereld, maar dat gaat nu eenmaal niet zo gemakke lijk met een gezin. Wat ons eigen land betreft, be waart de Leidse kunstweefster prettige herinneringen aan een want ik ben geen type, die met op het ontwerpen en weven van bezoek aan onze Koningin. Het niets doen tevreden is. De deur esthetisch verantwoorde gobelins, paleis Soestdijk had nieuwe M Het esthetische is trouwenshet (handgeweven) gordijnen nodig voor de eetkamer. /N de Boerhaavezalen, waar het Leids Kunstcentrum tot 3 november een expositie houdt, heb ik deze week geboeid staan kijken naar drie ingezonden werk stukken, die de reeks tekeningen, schilderijen en beeldhouwwerk door hun volkomen ander karak ter op een bijzondere wijze onder breken. Het zijn handgeweven gobelins of tewel wanddoeken „Gondelvaart", „Vissersvrouwen" en „Haven". Deze abstracte gobe lins hebben een zó persoonlijke stijl, dat ze me gingen intrigeren; ik wilde weten welke persoonlijk heid achter die doeken schuil gaat. Nu is dat niet zo moeilijk want in de catalogus staat met kapitale letters haar naam: Ria van Oerle. Deze mevrouw Ria van Oerle- van Gorp (47) een slanke, pit tige vrouw met zwart haar woont in het deskundig gerestau reerde en met smaak ingerichte huis Nieuwe Rijn 17, waar haar man een architectenbureau heeft. Hét centraal verwarmde huis telt vele kamers en kamertjes aan de achterkant kijk je uit op de Burcht en de woonkamer op de eerste verdieping is ongewoon groot voor hedendaagse begrip ven: 13 meter lang en 6 meter breed. In die heerlijke ruimte, waar het oog zich kan vermeien in vele mooie dingen heb ik een gesprek gehad met deze enige kunstweefster van onze stad tevens één der weinigen van ons land. „In Tilburg geboren", vertelde behoefde ik niet uit, dus de kin- ze me en ik meende dit heel vaag deren hadden er niet onder te lij- enige, dat z'n waarde blijft hou nog te kunnen horen. „Na het den. Tussen twee haakjes: ik heb den", gymnasium een vierjarige oplei- altijd gedacht, dat je het meeste ding in vrij tekenen en schilderen, werk aan je kinderen hebt als ze eerst in Tilburg, later aan de aca- klein zijn maar ik heb nu wel ont- demie in Amsterdam. Maar met al dekt, dat het allemaal veel moei- dat tekenen was toen 't zout in lijker wordt als ze groter worden. De Leidse kunstweefster mevrouw Ria van Oerle-van Gorp, van wie op de expositie van het Leids Kunstcentrum momenteel in de Boerhaavezalen drie wanddoeken hangen. Al menig keer heeft zij op verzoek van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen ons land vertegenwoordigd op exposities in het buiten land. Haar werk draagt namelijk een bijzonder oorspronkelijk karakter. We bladeren het album door. Ondanks een grote variatie h Mevrouw Van Oerle vertelde me nog, dat de ideeën voor haar ontwerpen vaak toevallig komen. derwerpen is vooral bij de laatste „Als ik er voor ga zitten, wordt doeken een stijgende tendens het meestal niets. Binnenkort naar het gestileerde en nog ver- krijg ik een heel rustige omgeving de pap niet te verdienen en daar- Ze vragen op een heel andere ma- der naar het abstracte te bespeu- om te werken. We hebben name- om mocht ik van m'n vader ten nier je aandacht met hun vrien- ren. Veel kinderfiguren zag ik en lijk een boerderij gekocht in de slotte nog de Hogere Textielschool den en vriendinnen. Ik heb vijf ik kon me niet aan de indruk ont- buurtschap Zevenhuizen te Oud- Ade. Dat lieve boerderijtje we zijn het aan het opknappen en er verwarming volgen in Tilburg. In mijn va.- kinderen; m'n oudste zoon vaart trekken, dat blauiv en groen kanties wérkte ik toen bij weverij en dan studeert er ook nog één 't Paapje in Voorschoten". in Delft. M oneindig aantal variaties lie velingskleuren zijn van mevrouw komt centrale Maar goed, ik begon in 1945 Van Oerle. Ze beaamde dat en staat aan de Boekhorstervaart. EVROUW Van Oerle stak een met drie weefgetouwen en 10 kg voegde er gelijk aan toe „Maar Dat is de plaats waar eens de mis- prachtig rose ook,tot het gemeenste sigaret op en er kwam een mooi en royaal album te voor schijn met een gouden spin er op en vele kleurenfoto's er in: alle maal foto's van gobelins, die ze eens maakte. „Mijn man moest na de oorlog in dienst en naar lndië," ven, dat ik wel heb ged vervolgde ze. „Hier beneden heb ik nu helemaal varen. ol. Nu heb ik kleurenpalet maar het opboi van zo'n gamma vergt jaren. Veel het mengt wol laat ik trouwens zelf verven. Regelmatig leidde ik meisjes op TfR HANGEN heel wat door mnar het zuiver commerciële we- dadigers waren gevrijwaard van toe. Het gaat er maar om hoe je het gerecht. Als ik in zo'n vrije combineert". omgeving niet rustig kan wer- Van Oerle gemaakte laat gobelins in scholen en trouwzalen Steeds ook het negen meter brede ik toen een weverijtje opgezet meer ben ik me gaan toeleggen doek in de Leidse trouwzaal heeft jonge mensen die net tot de jaren de« onderscheids komen, veel van hun eigen onzekere innerlijk hierin herkennen. Vooraf draait de zeldzaam fraaie ver filming van een angstwekkend avontuur van een jong meisje in een enorm beton nen gebouw in aanbouw. Big City Blues, van Charles Huguenot van der Linden, een korte film die prachtig aan sluit bij de sfeer van „Shadows". Sergeants 3 TRIANON. Het moet voor Frank Sinatra en zijn stoere vrienden Dean Martin en Peter Lawford een plezier zijn geweest om onder leiding van John Sturges de film „Sergeants 3" te maken. Het is ronduit een malle film. waarin op uitbundige wijze de draak wordt ge stoken met het Wild West-genre. Het sta of ik schiet is niet van de lucht en de Indianen buitelen als konijnen door het zand. Maar er is geen meter ernst in het geval te ontdekken. Er zijn scènes die in het persiflage genre klassiek zullen gaan worden: het café dat kort en klein geslagen wordt, het gevecht in het verlaten dorp met de Indianen en de tocht naar het afgelegen heiligdom der Indiaanse geestdansers, waar moed. beleid en trouw van een lut tel aantal mannen voldoende zijn om legioenen van Indianen in de pan te hak- Hier lacht Amerika om het eigen roemruchte Amerika van een eeuw ge leden zo hartveroverend en gul, dat iedereen mee moet lachen. (Persiflage). CASINO. Een verstrooide scheikun dige leraar doet in zijn privé-laborato- rium na veel mislukkingen een uitvin ding van grote waarde: vlubber, vlie gend rubber. Dit vlubber is een spul letje dat maling heeft aan de zwaarte kracht. Er kunnen sprongen mee wor den gemaakt die alle beschrijving te bo- gaan. Regisseur Robert Stevenson maakt van dit vlubber gebruik om er zelfs auto's mee te laten vliegen. Deze daverende uitvinding lekt on danks de geheimhoudingspogingen van de leraar uit en komt in het Capitol te recht. Landmacht, Luchtmacht en Ma rine vaardigen vlagofficieren af om te trachten de monopolie-rechten te ver krijgen en de filmmakers drijven fijntjes de spot met de beruchte concurrentie tussen (leze defensie-makkers. ,Na ,ve9l merkwaardige situaties, gaat de zwaarbelaagde leraar het spulletjë zelf maar naar de president brengen en doet dat met zijn geliefde en zijn hondje in zijn prachtige T-Fordje (touring sedan 1912) door de lucht. Walt Disney's beroemde trucjes geven een ongeloofwaardig maar ditmaal erg grappig beeld aan de film. Deze Rank- film met Nancy Olsen. Keenan Wynn en Tomm Kirk brengt kolder die er zijn (Leuke Rank-Yank) Een fijn stel dochters LIDO Een fijn stel dochters (The parent trap) is min of meer gebaseerd op het komische boek ,,Das doppelte Ix>ri ch en" De Amerikanen hebben er een echt Amerikaans stuk humor van gemaakt, dit geval wel plezierig kijken is. al zijn er naar onze mening wel geestjger uitgangspunten v film te bedenken dan een echtscheiding. Als ge volg van die scheiding is ook een twee ling uit elkaar gegaan; de meisjes lagen toen nog in de wieg en ze komen elkaar weer tegen in een zomerkamp. Het meisje toegewezen, gaat na het kamp naar mama terug en het andere meisje neemt de lege plaats bij papa in Het verhaal zou gauw uit zijn geweest als deze yerwisseling spoedig was opge merkt. Spanning, in welke vorm ook, heeft het verhaal'niet te bieden want een hele film lang ziet men het o zo ver tederde romantische einde al aankomen, David Swift heeft echter verscheidene komische scènes op aantrekkelijke wijze gegeven en de twee meisjes om wie alles draait, komen heel wat keertjes hart veroverend voor den dag. Onnodig te zeg gen, dat dit zoete verhaal in evenredige kleuren is vastgelegd. (Komische „Scheidings-romantiek") Jerry als loopjongen LUXOR. Jerry, de altijd even neu rotische knaap met het aardappelenge zicht. fungeert ditmaal als loopjongen van een filmmaatschappij. Hij heeft de rolprent zelf geregisseerd en dat spreekt boekdelen. Volgens de slagzinnen krijgt men een kostelijke komedie te zien, maar wij hebben die in dit armetierige geval niet kunnen ontdekken. In zijn vroegere films zat nog wel eens een aardig ver haaltje, maar zelfs dat is er nu niet bij. Jerry hangt de lollige broek uit op een intens droevige manier. Wie om deze cliché-grapjes kan lachen, moet wel in een heel opgewonden bui zijn. (Afgezaagd). Greep naar de macht REX. In de film De greep naar de macht, ziet men een aaneenschakeling wilde gevechten, die zich schijnen af te spelen aan de vooravond van de Ame rikaanse burgeroorlog. Allerlei benden hakken manmoedig op elkaar in, waarbij de hoofdrol wordt vertolkt door een uit gevangenis ontsnapte oorlogsheld. Wanneer deze thuiskomt, blijkt zijn e zijn gestorven. Zijn boerderij wordt gedreven door een aantrekkelijk Frans weduwvrouwtje. Maar voordat de romantiek een woordje gaat mee spre ken, moet er nog heel wat bloed vloeien. (Vechtjassen halen hun hart op). Declamatiewedstrijd In een op 21 november voor de N.C.R.V. te houden uitzending van Jeugdland zal Carla Versteeg te Leider dorp namens het christelijk lyceum te Leiden deelnemen aan een interscholaire declamatiewedstrijd. Sfeer in *t getin f De „Nieuwe LeUbche" er int

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3