EL-MIOR SKODA In Almen tweemaal aardappels rooien Jean Dulieu schreef beste kinderboek bij =1 Kleinhandel tegen verplicht prijzen Film week Mannheim heeft kritisch publiek DE GROTE MUITERIJ BOUNTY NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 Vereniging tegen fluoridering drinkwater Tegenover publikaties, waarin wordt betoogd, dat fluor geen gevaar voor de gezondheid kan opleveren staan talrijke publikaties die wel degelijk gevaar sig naleren. In het feit dat hierover geen zekerheid bestaat ziet de te Amsterdam opgerichte Vereniging tot bescherming van het drinkwater aanleiding ernstig te waarschuwen tegen fluoridering van het drinkwater, aldus het communiqué van dc vereniging waavan artsen, tand artsen, burgemeesters, wethouders, .direc teuren van waterleiding bedrijven, ju risten enz. lid zijn, allen tegenstanders van fluoridering van het drinkwater. De vereniging tracht haar doel het ver hinderen dat bij openbare watervoorzie ning aan drinkwater iets in afwijking van zijn bestemming wordt toegevoegd te bereiken door het uitgeven van een periodiek orgaan dat wordt gezon den aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, alle leden van de Staten Generaal, de colleges van B. en W. en gemeenteraden van alle gemeen ten en de colleges van Ged. Staten. De vereniging acht het in strijd met de rechten van de mens. dat een algemeen object als het drinkwater wordt ge bruikt als vehiculum voor massamedica tie en of voor maccavoorzorgsmaatrege- len, hetgeen het geval is wanneer fluor aan het drinkwater wordt toegevoegd, met het doel tandcariës te bestrijden. Paspoorten voor militairen Op 15 november zal bij de krijgsmacht worden begonnen met aan militairen die dienen bij parate onderdelen een mili tair paspoort te verstrekken. Vervolgens zal men deze paspoorten gaan uitreiken aan de dienstplichtigen die eind novem ber of begin decembsr voor eerste oefe ning in werkelijke dienst komen. Gelei delijk aan zullen ze daarna worden uit gereikt aan militairen die niet dienen bij parate onderdelen en in de loop van het volgend jaar aan dienstplichtigen en reservisten met groot verlof, die opko men voor herhalingsoefeningen. Met het in gebruik nemen van een militair paspoort zullen vele beschei den die thans aan de militair worden uitgereikt of die zijn geborgen in zijn zogenaamde legger, kunnen verdwijnen. Dat zijn er ongeveer tien. ft George Woods, president-commissa ris ener Amerikaanse beleggingsmaat schappij. is gekozen tot president van de Wereldbang als opvolger van Euge ne Black. Van Bintjes naar Sprintjes? IN het Gelderse dorp Almen staan op het ogenblik drie perceeltjes aardappels in volle bloei. En drie landbouwers, de heren H. Lebbink. L. Groot-Koerkamp en B. Eskes, staan te popelen van ongeduld om er een rijke oogst af te halen, 't Bij zondere van de perceeltjes is dat ze pas in de eerste week van augustus werden bepoot. In Almen zal straks dan ook worden bewezen dat 't ook in Nederland mogelijk is twee keer per jaar aardappels te rooien. „De heer Poot uit Boxmeer,"' aldus de heer Lebbink, „is de man, die ons aan deze nieuwe aardappel heeft ge holpen. Hij experimenteert al een jaar of. vijftien met een snelgroeier, en wat ons betreft zijn we best met zijn goed tevreden. Of het een echte con sumptie-aardappel wordt, zaj de toe komst moeten leren. Wat we a;l wel weten, is dat hij bijzonder geschikt is voor verwerking als patates frites, terwijl verschillende lieden reeds hebben verklaard dat hij ook behoor lijke consumptie-eigenschappen heeft" De snelgroeier, waar het om gaat, is een kruising van een Bintje met een aardappel uit een tropisch land. Hoewel hij op de rassenlijst reeds voorkomt, moet er nog altijd een populaire n voor worden verzonnen. „Sprintje" 't misschien doen, temeer daar hier ook nog het woord „Bintje" in terug wordt gevonden. „Ik ben pootgoedteler", zegt de heer Lebbink, ,,en als ik twintig ton per hec tare haal, ben ik tevreden. Die twintig ton komen er gegarandeerd af, hebben steekproeven reeds bewezen. Begin augustus heb ik m'n perceeltje gepoot. Gisteren bekeek ik een pol, waar niet minder dan zeventien knollen aan zaten. Acht hiervan waren boven de 45 milli meter een werkelijk behoorlijke aard appel dus terwijl zeven tussen de 35 en 45 millimeter maten. De enige fout, die ik heb gemaakt, is dat ik deze proef een door een schimmelziekte aangetast veld heb gebruikt. De knol len zijn daardoor ietwat misvormd, wat overigens niets met de kwaliteit heeft uit te staan". Auteur van Paulus-boeken Boek tienjarige als geschenk (Van één onzer verslaggevers) JEAN DULIEU, bekend door zijn „Paulus, de boskabouter" voor de radio en zijn serie kinderboeken, waarin de Paulus-figuur op de voor grond treedt, is gekozen als de schrijver van het beste kinderboek van 1962. De titel van dit boek is „Paulus, de hulpsinterklaas"; het is verschenen bij de uitgeverij Ploegs- ma Amsterdam. De prijs voor het kinderboek 1962 (duizend gulden) zal aan Jean Dulieu worden uitgereikt tijdens de openings avond van de achtste kinderboekenweek, die vrijdag 26 oktober in De Brakke Grond in Amsterdam wordt gehouden. De Amsterdamse wethouder, de heer Koets zal de prijs overhandigen. De jury (aangewezen door de com missie collectieve propaganda van hel Nederlandse boek) bestaande uit de dames Harriet Laurey, mej. C. J. H. Reenen, Mlep Diekman en de heren A. Lens en Theo Vesseur, vond het bekroon de boek een duidelijk hoogtepunt in de reeks van boeken welke de schrijver heeft gewijd aan zijn Palus-figuur diens vrienden. Zij acht Jean Dulieu een van dc weinige Nederlandse kin derboekenschrijvers, die met hun werk niet alleen de 57 jarigen, maar e de oudere jeugd tot 12 jaar bereiken. Tot de verzorgde uitgave van het boek heeft de schrijver in belangrijke mate bijgedragen met zijn knappe il lustraties, die feitelijkheid en sfeer van het verhaal tot één geheel maken, zegt de jury, die voorts vaststel1 dat de goe de kwaliteit van het Nederlands kinder boek niet slechts is gehandhaafd sedert vorig jaar, maar nog is toegenomen. Verrassend noemt de jury het dat zich bij de cindslectie enige debuten bevon den. waarvan „De Verhalen van d< Tweelingbroers" van de Haagse schrijf ster Tonke Dragt, die een ernstige dedinger naar de prijs is geweest sie. Het voorleesuurtje mag daarom geen bijzaak zijn: in de moderne school bibliotheken moet meer aandacht wor den besteed aan de verzorging van hel Ter gelegenheid van de binderboeken week, die van 27 oktober tot en met 3 november wordt gehouden, zal iedereen die in deze week bij de boekhandel bedrag van 3,50 boeken koopt, geschenk krijgen: het boekje Kees Kruimel geschreven door de 10-jarige Hansje Dijkhuis dat in een oplage van 100.000 is uitgegeven. De uitgave van boek van een nog zo jonge „schrü- beschouwt de commissie als een experiment. Naast het boekje wordt ter gelegen heid van de kinderboekenweek de Kees je Kruimelkrant uitgegeven, die in een oplage van 800.000 exemplaren zal ver schijnen. Kolonel Kremer staf van defensie studiecentrum Kolonel van de generale staf H. Kremer, heeft zijn beroepen tegen zijn ontslag ingetrokken, daar de minister van defensie het ontslag en de afkeu ring ongedaan heeft gemaakt en hem heeft benoemd tot lid van de staf het defensie studie-centrum. De minister heelt zich, in verband met het huidige beleid ten aanzien van roepsmilitairen, die niet voor alle dien sten lichamelijk geschikt zijn, nog eens beraden op de positie van kolonel Kre mer en heeft daarover persoonlijk met kolonel Kremer enige besprekingen ge had. Ter voorbereiding van zijn werkzaam heden in die functie zal kolonel Kremer voor de tijd van vier maanden worden gedetacheerd bij de N.A.V.O. met een studie-opdracht. Ook consumptietelers zouden met deze snelgroeier tevreden kunnen zijn, afhan kelijk uiteraard van de omstandigheid, of de nieuwe aardappel als een cchtc consumptie-aardappel zal worden aan gemerkt, wat niet de teler, doch het grote publiek uitmaakt. Landbouwer Es kes. die half juni aan een proefneming begon, haalde veertien dagen geleden een oogst van 45 ton per hectare, wat vijf ton meer is dan de gemiddelde op brengst van consumptie-aardappelvelden. Kwaliteiten De nieuwe kruising, die thans in Al men zodanige resultaten afwerpt dat de betrokken landbouwers 't volgend jaar twee keer zullen gaan poten en oogsten de Nederlandse aardappels worden i het voorjaar gepoot, terwijl de oogst i het najaar valt heeft reeds bewezen verschillende goede kwaliteiten te zitten. Hij is houdbaar, het machinaal oogsten levert geen enkel probleem op en „de" aardappelziekte heeft er geen Volgens de heer Lebbink geeft de snel groeier de landbouwer een totaal nii en ook aantrekkelijke mogelijkheid. Na de graanoogst behoeft de boer voortaan niet alleen knollen te verbouwen (lage opbrengst), maar hij kan ook wat grond voor aardappels (hoge opbrengst) r De risco's van een tweede oogst ziet de heer Lebbink overigens terdege in. „We hebben dit keer een uitnemend najaar", verklaart hij, „nachtvorst is niet bij gejveest. Als er echter midden de groeitijd nachtvorst optreedt, is 't met de hoop op een goede opbrengst gedaan. De knollen vriezen dan af, terwijl de plant niet verder kan produceren". De snelgroeier is overigens beter ge schikt voor hoge dan voor la-ge gron den. Dit in verband met de vaaik he vige regens in de herfst, die he1 is reeds meerdere malen gebleken de kleibodem volledig dichtslaan. Prinses Beatrix in Ranulpundi Kroonprinses Beatrix is gisteravond per vliegtuig in Rawalpindi aangeko men. Zij kwam uit Karatsji, dat onge veer 1100 km van Rawalpindi verwij derd is. Daarmee is de tweede fase begonnen van haar bezoek van 10 da gen aan Pakistan. De Prinses werd ontvangen door de Pakistaanse waarnemend minister van buitenlandse zaken Wahidoezaman. Hij stelde ongeveer 40 ministers van de centrale regering en andere functiona rissen aan de Prinses voor. Ook de le den van het enige in Rawalpindi wonen de Nederlandse gezin, de gynaecologe mevrouw Van Walraven en haar kinderen, werden aan de Prinses t gesteld. De kinderen Van Walraven droegen oranjekleurige sjeroen. Een groot aantal padvindsters schoolmeisjes juichten prinses Baatrix toe toen zij vertrok op weg naar gebouw bestemd voor gasten van pre sident Ajoeb Khan. Voor vandaag stond op het program ma een bezoek aan het taxila-museuir in Rawalpindi in de ochtend. Vanmid dag luncht prinses Beatrix met de pre sident van Pakistan. Het zal de eerste keer zijn, dat prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Pakistan de president ontmoet. Brengt eerste sportshirt met 70°/oTer- lenka - dus 70 méér plezier en gemak bij het dragen en wassen (Van onze sociaal-econ. redactie) Het hoofdbedrijfschap detailhan del heeft zich gisteren uitgesproken voor afschaffing van de verplichte prijsaanduiding, zoals die thans geldt voor artikelen, die in etalages en verkoopruimten staan uitgestald Het schap zal minister De Pous (economische zaken) adviseren het prijsaanduidingsvoorschrift 1961 in te trekken Met uitzondering van een drietal werk nemersvertegenwoordigers. die de ver plichting tot prijsaanduiding gehand haafd willen zien. vond het schapsbe- stuur het voorschrift overbodig en uit de tijd. Daarmede wilde men niet uit gesproken hebben dat het prijzen van ar tikelen voortaan maar achterwege moet blijven, doch een verplichting hiertoe vond men zinloos. Verschillende bestuursleden ontging het belang van een dergelijke verplich ting voor de consument en voor de over heid. Men vond de consument over het algemeen kritisch genoeg ten opzichte van de prijzen en meende dat de Prijzen wet genoeg mogelijkheden biedt prijscontrole Nadat evenwel de vertegenwoordiger van de minister had laten doorschemeren dat de bewindsman er anders over denkt en een voorschrift met het oog op de I prijsbewa-king noodzakelijk acht, besloot Ministerie van Justitie: Jaarlijks circa 4.000 gratiebescliikkingen Sinds enige jaren worden de reclasse- ringsraden geregeld als adviserende in stantie ingeschakeld bü de behandeling van gratieverzoeken van tot levenslang veroordeelden, langgestraften en in ge vallen van voorwaardelijke gratie. Dit blijkt uit het verslag betreffende de gra tie, de reclassering en de psychopaten zorg over de jaren 1956-1960 van de hoofdafdeling publiekrecht van het mi nisterie van justitie. Tegen het einde van december 1960 was in elf gevallen advies gevraagd over gratieverzoeken van tot levenslang ver oordeelden. In acht gevallen kon tot strafomzetting worden besloten. Een van de acht verkreeg voorwaardelijke kwijt schelding van het strafrestant. Twee ver zoeken werden in overeenstemming met de adviezen afgewezen en een was nog in behandeling. Tot het eind van 1960 waren 33 ver zoeken van langgestraften behandeld. Van de 31 gevallen, waarin de reclas- seringsraad advies werd ingewonnen, werd in dertien gevallen in overeen stemming met het advies van rechter en reclasseri-ngsraad strafvermindering ver- Uit het rapport blijkt, dat het aantal beschikkingen op verzoeken om gratie per jaar nogal verschillen maar dat het aantal gratiebeschikkingen per jaar ge middeld ongeveer 4.000 bedraagt. In 75 tot 80 procent wordt afwijzend beschikt, terwijl in 20 tot 25 procent besloten werd' tot voorwaardelijke of onvoorwaarde lijke gratieringen. Bovendien heeft een fractie van een procent betrekking op verwisseling van straf. Dc Nederlandse ambassadeur in Chili, de heer J. L. Voüte. is woensdag in San tiago overleden. De heer Voüte. die 58 jaar is geworden, was sedert 1960 ambas sadeur in Chili. T>OND TWEE EEUWEN geleden voerde het Mannheimer National- theater Schillers „Die Raüber" op, en toen was er veel opwinding om ze veel „Sturm und Drang". Het Nationalthea- ter, na de verwoesting in de oorlog weer geheel modern opgebouwd, is er tegenwoordig weer, maar theater- schandaaltes die wereldwijd bekend worden, spelen zich er niet meer af. Tegenwoordig is de film „schaandaal- tjes" liefste kind" geworden. Nu al sedert elf jaren komen elke herfst filmvakmensen en filmvrienden naar deze oude stad, aan wier barokke verleden alleen nog het grote slot cn de indeling van de stadskern in alfa betisch geordende en genoemde kwa draten herinneren. De Elfde Internationale Filmweek Mannheim 1962 is het eerste Duitse festi val, dat sinds de oprichting van De Muur weer films uit de landen van het Oost blok vertoonde. Uit meer dan driehonderd films, die ook graag in Mannheim geweest zouden zijn, heeft men 68 films uit 21 landen ge selecteerd. Daaronder helaas geen enke le Nederlandse bijdrage. Het zijn alle maal korte films en eerste avondvullende films van regisseurs, die de leerschool van de korte films doorlopen hebben. De gedachte om een programma samen te stellen, dat een overzicht geeft van de .jonge" film in de gehele wereld is het vorige jaar voor het eerst opgekomen, toen men het in de loop der tijd ingesla pen Mannheimer festival weer nieuw le ven wilde inblazen en met Walter Tal- mon-Gros een nieuwe enthousiaste leider optrad. Men heeft dit idee nog wel niet hele maal kunnen verwezenlijken, want mer krijgt nog steeds alleen maar óf een koj te, óf een lange film te zien, maar noj I Skoda langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid i onverwoestbare motor «1089cc» g# 43 pk - 125 km/u oersterk bulsliggerchasele - Sii knikweerstand 70.000 kg. SS geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat m PrIJ# -geheel compleet- v.a.f5250,- Prijs Combi v.a. f 6475.- een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. DOBBEWEG - VOORSCHOTEN TEL (01717)2010* DEALERS: Autobedrijf V A REYS Hoge Rijndijk 55. Zoeterwoude. tel. 22381 Automobielbedrijf L C OTTO Herenweg 21. Noordwijk-8. tel 2820 De deur van de hut vloog open en twee vrijwel naakte gedaanten werden ruw naar binnen ge duwd. Kapitein Edwards riep: „Had ik niet gezegd dat jullie vriendelijk tegen de bevolking moeten zijn?" Nog eer luitenant Larkin, die achter hen in de deuropening was blijven staan, had kunnen ant woorden, sprong een van de twee in de houding, salueerde en riep met heldere opgewekte stem, „Zeecadet Heywood meldt zich aan boord, Sir!" Daarna kwam de oudste van de beide gasten naar voren en zei, met aanzienlijk zachtere stem: „Zee cadet Stewart meldt zich aan boord?" Kapitein Edwards had aanvankelijk welwillend de beide zogenaamde inheemsen opgenomen, had zelfs gedacht: „een prachtig mensenras, hier". Maar nu kreeg zijn gezicht een kille uitdrukking. ,,Zo zien muitende cadetten er dus uit!" zei hij traag en hij nam de twee jongemannen minach tend op. „U meldt zich wel in passend uniform, moet ik -zeggen." „Sir," antwoordde Heywood opgewonden, „wij hebben bijna twee jaar op dit ogenblik gewacht. De blijdschap is ons te machtig geworden en wij zijn zo gauw mogelijk aan boord gekomen „De blijdschap is geheel aan mijn kant," viel Ed wards hem spottend in de rede. „En de heren heb ben er verstandig aan gedaan, het uniform uit te laten. Ik zou het de heren van het lijf hebben ge rukt!" „Het vonnis dient aan de Krijgsraad te worden overgelaten Sir", zei Stewart bedaard. „Tot zolang zijn wij cadetten van Zijne Majesteit." „Piraten zijn jullie." barsttte de kapitein uit. „Jullie en je medeplichtigen, stuk voor stuk sme rige piraten!" „Dat is niet waar, Sir!" riep Heywood. „Wij zijn onschuldig. Wij hebben niet meegedaan aan de muiterij, en de anderen die op Tahiti verblijven ook niet. Dat moet kapitein Bligh in zijn rapport vermeld hebben. En luitenant Hay ward, uw derde officier, kan het getuigen Hij keek de jonge officier, die even tevoren de kapiteinshut was binnengekomen, strak aan. „Tho mas," zei hij, onder de indruk. Hij stak de hand uit om de vriend van vroeger te begroeten. „Tho mas, herken je me niet?" De jonge officier in zijn onberispelijk uniform OP DE GUNTER SACHSE keek hooghartig en minachtend naar de twee vrij wel naakte mannen en salueerde stram voor zijn kapitein. „Sir, u had een opdracht voor mij?" „Kent u die twee verlopen kerels daar. mister Hay ward?" „Ja, Sir. Dat zijn twee voormalige cadetten van Zijne Majesteits „Bounty". Stewart en Heywood." „Kunt u bevestigen, dat zij onschuldig zijn?" „Dal kan ik niet, Sir. Ik was bij de commandant tijdens de muiterij. Welke rol zij gespeeld hebben is mij niet bekend." Kapitein Edwards sloeg met de vuist op tafel. „Net wat ik dacht Al te veel eer voor dat piraten- gespuis. Mister Larkin, sla de schurken in de boeien." De eerste officier had al voorzorgsmaatregelen genomen. Er rinkelden handboeien. De beide ge vangenen werden de hut uit en de trap af geduwd en zaten een ogenblik later in een muffe kleine ruimte op het tussendek. Zij werden er begroet door Coleman, de geweermaker van de „Bounty" Hij zat narrig in een hoek weggedoken enkeek verbluft naar zijn handboeien. Nog eer de „Pan dora" het anker had laten vallen was hij de baai ingezwommen en na een kort verhoor gearres- „Zijn ze hier aan boord allemaal krankzinnig!" foeterde Heywood. „Zij moeten weten .hoe de toe dracht is geweest. Bligh zal toch wel rapport uit gebracht hebben „Had jij iets anders verwacht, Peter?" vroeg Stewart. „Bligh beschouwt ieder, die niet met hem in de barkas is gegaan, als muiter." In de loop van de dag ging de deur van de cel nog tweemaal open. De matrozen Skinner en Byrne, die zich vrijwillig hadden gemeld, werden naar binnen geduwd. De blinde vioolspeler liet zich kreunend in een hoek zakken en sloeg de ge boeide handen voor het gezicht „Wat een schoften", zei Heywood verbeten. „Hebben ze niet gemerkt dat je blind bent?" „Jawel", antwoordde Byrne moedeloos. „Dat heb ik dadelijk gezegd. „Hindert niet", kreeg ik te horen, „in Engeland zullen de ogen je wel open gaan." Ik heb nog meer gezegd. „Sir", zei ik, „ik was het allereerst in de boot. maar ik kan immers niet zien en het was de verkeerde boot". Hij lach te alleen maar en zei: „Maar hier zit je goed." „En luitenant Hallet stond er met zijn neus bij", zei Skinner. „Eerst zei hij helemaal niets. Hij deed alsof de hele zaak hem niet aanging. Als ze hem iets vroegen haalde hij dc schouders op en beweerde: „Dat moet de Krijgsraad beoordelen." „Zo'n stuk uitvaagsel", liet Stewart zich ontval len. „En die mooie luitenant Hayward, wat heeft die gezegd?" „Die was er niet bij", zei Skinner. „Die is met de tweede, luitenant Corner, op jacht naar de an deren. Zij zijn met de twee grote barkassen naar Papara gegaan om Morrison met zijn schoener op te sporen, maar ik zeg jullie, dat ze die niet in handen krijgen Enkele dagen daarna kwamen Morrison, Nor man en Ellison binnen. Inheemsen hadden hun verteld dat het fregat was binnengelopen en zij waren vlak voor de barkassen ter plaatse waren, weggevaren. „Ik wilde me niet als een misdadi ger laten arresteren", zei Morrison. „Ik meldde me liever vrijwillig." De snelle schoener was zonder inspanning aan de boten van de „Pandora" ontsnapt. Twee dagen later was de „Resolution" Parpara weer binnen gelopen, waarna zes muiters er de voorkeur aan gaven de bergen in te vluchten en daar een schuil plaats te zoeken. Morrison evenwel had zich met Norman en Ellison bij luitenant Corner gemeld. „We troffen het illustere jachtcommando slapend naast de boot op het strand aan", vertelde hij spot tend. fWordf vervolgd) nooit een korte én een lange van één zelfde regisseur tegelijk. Terwijl ik dit schrijf is het festival halverwege, maar een werkelijke grote filmgebeurtenls heeft zich nog niet voor gedaan. Hongarije vertoonde evenwel een uitstekende korte speelfilm: „Wie houdt het het langste vol?" Jongens op een schoolplein proberen wie het lang ste op één been kan staan. Dit eenvou dige gegeven groeit in deze filmische waarneming uit tot een stuk kinderpsy chologie en slaat onvoorzien. als een invalide over het plein strompelt over naar de ernstige wereld van de vol- wassenene. Judit Vass is de scenariste en regisseuse van dit tien minuten du rende werkje. Over het ghetto Een over het algemeen behoorlijk ni veau vertonen tot nu toe de lange films. Frankrijk zond de uitvoerige documen taire „Le temps du Ghetto" in. Frédéric Rossof heeft er het documentaire-mate riaal in verwerkt, dat de nazi's eens tot hun eigen schande in Warschau hebben opgenomen en dat lange tijd onbekend bleef. Ds opnamen zijn niet alleen chro nologisch maar ook in overeenstemming met de herinnering van enkele overle venden, die tegenwoordig in Frankrijk woonachtig zijn aan elkaar gelast. In stereotype totalen laat de regie daar tussendoor de verklaringen der getuige» overvloeien. Men kan formeel tegen de ze regie-methode zijn bezwaren hebben,' maar de film zelf blijft er niet minder indrukwekkend door. De tweede avondvullende Franse bij drage is een speelfilm, die zonder stu dio's of beroepsacteurs gedraaid is. Hij heet „Adieu, Philippine" en toont het on bekommerde samenzijn van jonge men sen. De film. die enigszins melancholisch eindigt met de oproep in militaire dienst van de mannelijke hoofdfiguur, is wat lang. maar heeft betoverende scenes, waarin de jonge regisseur Jacques Ro- zier een buitengewoon talent ten toon- spreidt. Rozier heeft tot nu toe voorna melijk voor de tv. gewerkt. Uit Denemarken kwam „Dilemma", de eerste speelfilm van de jonge documenta- rist Henning Carlssen. In het geheim op genomen toont de film in een losse werk stijl de conflicten, waartoe de apartheids politiek in Zuid-Afrika leidt. De stijl is documentair en vertoont sterke mense lijke nuancen. Bovendien biedt deze film uiterst nuttige Informatie. Het pu bliek in Mannheim gaf hem zijn sponta ne btjvaL 99Teutonen hommen Schandaaltjes waren er bij deze film- week niet, wel zo nu en dan gefluit. Vnl. gold dit de bijdragen uit de Bondsrepu bliek. Sinds een jaar laat de „Oberhause- ner Gruppe" daar van zich spreken, een kring van jonge filmregisseurs, die zich verzetten tegen de conventionele Duitse filmindustrie. Deze groep heeft zich sinds „Oberhausen" toegelegd op het maken van korte films. De geharnaste kritiek, waarmee de groep de traditionele Duitse film heeft aangepakt, heeft op zijn beurt nu weer het publiek van zijn kant tot felle kritiek aangezet, en zo breekt er in de zaal een tumult los, zo dra een Duitse film draait en zwakke punten vertoont. En inderdaad vertonen vele Duitse korte films zwakke plekken vnl. missen zij de vaart en bondigheid die nu eenmaal bij een korte film vereist is. Ongetwijfeld valt er te discussiëren over de bittere galgenhumor, waarmee Peter Schamonis een reportage geeft van Duitse toeristen in Spanje onder het mot to: ..Die Teutonen kommen", en ook de bijdrage van Ernst Dottier: .Jahrgang '42-weiblich" is voor discussie vatbaar. Eén ding staat echter vast: het publiek windt zich niet op over de oproerige films, maar wel over al te brave werk stukjes. Er is dus wel wat veranderd in de laatste tweehonderd jaren, sinds ..Die Rauber' te revolutionnair gevonden Eva Krause Veiligheidsgordels voor minder geld Op 1 november zullen de prijzen van een groot aantal merken veiligheidsgor dels worden verlaagd. Deze prijsverlagin gen zullen variëren van 15 tot 25 pet., en gelden niet voor die gordels, waarvoor in de loop van dit jaar de prijzen reeds zijn verlaagd. Voor deze laatste zal de prijsverlaging ca. 10 pet. bedragen. Een en ander is het resultaat van over leg. dat in de laatste weken heeft plaats gevonden tussen de organisaties van le veranciers en handelaren in veiligheids- gordels met de A.N.WH. Gistermiddag is de 48-jarige mevrouw N. W. uit Oss op het woonplein te Oss door een vrachtauto overreden en zo ernstig gewond dat zij na aankomst in het ziekenhuis is overleden. het schapsbestuur subsidiair te advise- i een dergelijke regeling niet toe te ssen voor de straathandel, de handel weelde- en luxe artikelen, antiquitei- i en tweedehands goederen. Voorts zou bepaald moeten worden dat maximaal 80 procent van de in de etalage uitgestelde goederen geprijsd zo'u moeten zijn. Het advies, waarvan de tekst later nog moet worden vastgesteld, was voorbe reid door een commissie ad hoe waaraan twee vertegenwoordigers van consumen tenorganisaties waren toegevoegd. Zij stelden zich in een minderheidsnota op het standpunt dat prijsaanduiding ver plicht moet blijven. Hun standpunt werd in de bestuursvergadering door de drie werknemersvertegenwoordigers min of meer gesteund. Het enigszins dualistische karakter van het advies bracht in de be stuursvergadering nogal wat verwarring bij de besluitvorming, doch na drie uur praten kwam men er toch uit Reclame-acties Het bestuur van het hoofdbedrijfschap besloot voorts een adviesaanvrage van staatssecretaris Giizels (economische za ken) over de al dan niet toelaatbaarheid van reclame-acties als thans door Albert Heyn. Simon de Wit en andere grootwin kelbedrijven worden gevoerd, in handen te geven van de commissie cadeaustelsel. De commissie heeft de opdracht spoed achter het advies te zetten. Er ontspon zich een discussie over het voorstel van het dagelijks bestuur dc Hulshoudraad en het Consumenten Contact Orgaan bij het voorbereidende werk te betrekken. Het was met name de heer J. Renkema (Chr, Middenstandsbond), die bezwaar had tegen het opnemen van consumen tenvertegenwoordigers in de commissie, welke onder leiding staat van prof. De Roos. Hij vond dat dc belangen van de consument automatisch door het bestuur worden behartigd. Wil de overheid horen hoe de consument over deze zaak denkt, dan is zijns inziens de weg vry, regel recht advies aan de consumentenbonden te vragen. De heer Renkema wenste daarom aantekening dat hij het niet eens kon zijn met het besluit de consumen ten bij de voorbereiding van het advies te betrekken, waartoe het schapsbestuur ten slotte toch besloot ETHERGOLVEN ygapticf vanavond 402 m. 19.00 Nws en weer- r.pwijde mui (gr) 1930 Ra- 19.50 Pol lezing 20 00 Wil poetsen lichte gram 20.20 Recht zo die irspcl 20.50 Samen uit. samen /ar progr 22.00 Kerkorgelconcert s 22.40 Avondoverdenking 22.55 r 23.00 Platennieuws 23.35 Het ie loop der eeuwen, lezing 23.55— praatje 19 10 19.00 Carrousel. 21.00 Het offer i 23.55—24.00 Nws. 1 vanavond VARA: 19.30 Sport. NTS: 20.00 Journaal VARA- 20 20 Achter het nieuws 20.35 Les van Pablo Casals, documentaire film 21.05 —22.55 De dooie hoek. TV-spel. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gitaarspel (gr! 7.30 V d jeugd 7.45 Mor- Eengebed en overweging 8 00 Nws 8 15 ichte gram 850 V d huisvrouw 9.35 Wa terstanden 9 40 Schoolradio 10.05 Klass gram 10.45 Lichte gram 11.00 V d zieken 11.40 Gram 1.50 Als de ziele luistert, le zing 12a00 Midd.gklok-noodklok 12.04 Me- tropole-ork 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble en zangsolisten 12.50 Actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Platennieuws 13.20 Dansork en zang solisten 13.45 V d vrouw 14.00 Promenade- ork en zangsolistc 14.45 Lichte gram 15.00 Schoolradio 15.30 V d zieken 16.30 Zang en pedaalharp 16.50 Oude mux (gr) 17.00 d jtugd 27.15 Kinderkoor 17.40 Beurs roek. solist klank- 7.10 Ochtendgym lied 7.23 Lichte gram (om 7.35 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws 8.18 Lichte gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Klass gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11 15 Pianorecital: klass muz 11.25 Klein Om- _11 40 Hammondorgelspel AVRO: 12 00 Licht landbouw 12 30 Mee klass en moderne muz 14.30 Kinderboe kenweek 1962. lezing 14.45 Pianorecital klass muz (gr) 15.00 Actualiteiten 15 30 Zingende schooljeugd. VARA: 16 00 Dans- Nws 18.15 Meisjeskoor praatje. GRAMMOFOON PLAT KN PROGRAMMA ORAAOOMROKP Albert Hcnnlge. Helmut Krcbs. tenoi Unter Niic- ua». rmz Ncumcver, hamerklavier I 1. Die Zufriedenhelt: Wie sanft wie ihig lühl'ich hier KV 473. 2. Die betro- relche Tor. mlt Gold ge- mücket. KV 4 hamerklavier. VII. Zes bas KV 512. Fer andro. !o confes Quadri. IX Per nuesta bella mano tv- - certaria voor bas met obligaat contrabas KV 612, Kim Borg. bas: Franz Ort-n-r b°rgrolvS FeSrdI?iandnL •,°rkc8t van Bam" i *iT? Wereldkampioenschap vol leybal. KRO: 19.30 V d Jeugd. NTS: 20 00 Journaal 20.20 Tweede Vaticaans Concilie 20 25 Indonesië In 1962. documenUir prrgr «21 2L05 Bouiebard, gevar progr 2: 45 De fuik. TV-film 22.30—22 50 Kinderen van ons volk. documentair progr over de zwakzinnigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7