Zwaartepunt nu in Veiligheidsraad BE5CHERM RDTER5EPT Thant wist niets van Cuba en spreekt van vrede Ontploffing in Telstar station van Andover India weinig enthousiast over voorstel van China NA VOORSTEL VAN OE THANT: Amerikaanse nota werd geweigerd hi cm &0jnte >Lij Aantal Franse politici 1111 tocli achter De Gaulle Schoonspoelen van hout DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 Boodschap op Dag der V.N." De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft ter gele genheid van de „Dag der V.N." op 24 oktober een rede gehouden, die hij enige dagen tevoren ge stuurd had aan de verschillende persbureau's en radiostations. Op dat moment wist hij nog niets af van de maatregelen die de V.S. zouden treffen in verband met de kwestie-Cuba. zijn geboekt bij de"ontwapeningsbespre- Oe Thant noemt nog steeds als belang- kingen in Genève, is Oe Thant van mg- rijkste problemen waarmee de volkeren- ning, dat het werk van de niet-gebon- organisatie te maken heeft. Kongo en den landen er toe heeft bijgedragen dat de financiering van de V.N. Bezien in de spanning tussen de twee voornaam- het licht van de militaire versterking ste atoommogendheden is verminderd van Castro-Cuba en de militaire maat- (Nogmaals: deze rede is uitgesproken regelen die de regering Kennedy daar voor de spanning rond Cuba) i :r- J die aangesloten zijn bij onze organisa tie. Daarbij moet men niet ervan gaan, dat de V.N. de laatste hoop overleven vormt, maar dat de wereld organisatie onze beste hoop voor hel bereiken van vrede en voorspoed Is". Wij mogen niet de illusie koesetren, aldus Oe Thant, dat de weg naar inter nationale vrede en begrip gemakkelijk is. Vele problemen waarmee de organi satie een jaar geleden werd geconfron teerd, staan nog steeds op de agenda in de V.N. Hoewel er weinig concrete resultaten In de inzake het vreed- tegenover heeft gesteld, is het opmer kelijk dat Oe Thant stelt: „De kracht zaam ge van de V.N. hangt niet af van haar mi- goede hoop op verdere samenwerking litaire middelen, maar van de goede 'n technische en wetenschappelijk op- Oe Thant gaat verder: „Ik richt mij dan ook niet tot de regeringen van de verschillende landen ln wier dienst Ik sta, maar tot de volken van de landen Bepaald een succes voor de V.N. In het afgelopen jaar noemt de waarne mend secretaris-generaal de regeling van het Nederlands-Indonesische ge schil over Nleuw-Guinea, dat al zoveel laar de sfeer vertroebelde tussen belde Een bloedzuiverende kuur met Kruschen SaH» bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige rheu- matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en qnzuiver- heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen? Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U Nederlands schip niet naar Cuba De directie van de Rotterdamse Lloyd heeft de kapitein van de Ampe- nan, 9947 ton, opdracht gegeven in geen geval Havanna (Cuba) J" te doen. Het passeerd. Cuba kwam niet uitdrukkelijk in het vaarschema voor. De directie heeft dit besluit genomen met het voorbeeld van de Java voor ogen. Dit schip is door havenarbeiders in Houston (V.S.) geboycot, omdat het in Cuba was geweest. De Ampenan zal namelijk ook Houston aandoen. De directie deelde dit mede naar aan leiding van een bericht, dat de Ampe nan in China was geweest en op weg was naar Cuba met een lading bo nen. Dit is niet juist, aldus de directie. Het schip heeft geen Chinese haven aangedaan. Twee schpen van de Holland-Amerika Lijn, de Nieuw Amsterdam en de Sta tendam, hebben op advies van Ameri ka nse autoriteiten hun koers gewijzigd om de wateren rondom Cuba te ver mijden. De Nieuw Amsterdam zal Port au Prince (Haïti) niet aandoen teneinde de smalle Windward-passage tussen Cuba en Haïti te vermijden. In plaats daar van zal het schip (dat 650 passagiers aan boord heeft) Trinidad aandoen. Vandaar zal het via Curacao naar New York varen, waar het op 31 oktober wordt verwacht. De Statendam, die vrijdag met 550 passagiers uit New York vertrekt, zal in plaats van Port au Prince Ber muda aandoen. Beide schepen zullen de Mona-passage ten Oosten van de Do minicaanse Republiek gebruiken. Bij een explosie van een ketel in het Telstafstation te Andover zijn woensdag zes personen gewond, van wie twee ernstig. De materiële scha de is beperkt. Over de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. In het station worden transatlantische tele grammen verzonden en ontvangen via de communicatiesatelliet Telstar. De werkzaamheden van het station worden door de ontploffing niet be lemmerd. Besprekingen VS-Algerije opgeschort In New York is vernomen dat d« besprekingen tussen de Ver. Staten enl Algerije over Amerikaanse hulp op ver zoek van Algerije voor onbepaalde tijd I zijn opgeschort. De besprekingen waren I begonnen na het bezoek van premier Ben Bella aan de V.S. Na de jongste gebeurtenissen in het Caribische ge bied achten de Algerijnen voortzetting der besprekingen onverenigbaar met de onvoorwaardelijke steun, die Algerije aan Cuba heeft toegezegd. In een te Algiers uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat het Algerijn se politieke bureau protesteeert tegen de Amerikaanse agressieve maatrege len tegen een klein land, in strijd met het internationale recht. De blokkade is een onduldbare inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Cuba. Lichte straffen voor blanke boeren in Zuid-Afrika waardelijke gevangenisstraffen van resp. zes en twaalf maanden wegens mishan deling van een neger-dwangarbeider, die in juni jl. op hun bqerderij was overle- Volgens de ten laste legging had een der beklaagden het slachtoffer met een stok geslagen, terwijl zijn vader en zijn broer de man en zeven andere Afrikaan se dwangarbeiders met een zweep zou- d - hebben afgeranseld. Aanvankelijk w het drietal dood door schuld en mis handeling in zeven gevallen ten laste gelegd. De vader werd van beide beschuldi gingen vrijgesproken, terwijl zijn zoons schuldig werden bevonden aan mishan deling met de opzet zwaar lichamelijk létsel toe te brengen. F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 BANKIERS- ANNO 1839 - VER MEER Co. BANKBOEKJES meer rente van Uw geld Eerst terugtrekking van troepen opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar Amsterdam, Herengracht 199-201. Telefoon (020) 248486 Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenbosch. H.Steenwcg 27-31,tel. 22321, giro 1117570 Kindhoven, Keizerigracht 17. tel 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300. giro 1140570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN - GROTE SOLIDITEIT Werden foto's dag te vroeg gepubliceerd? Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Lon den heeft gisteren gezegd dat de functionaris die dinsdag luchtfoto's van Cubaanse ra ketbases aan de Britse pers heeft verschaft, van mening was dat hij hier toestemming voor had. De Amerikaanse pers kreeg deze foto's vele uren la ter en de Amerikaanse och tendbladen moesten de foto's uit Londen laten overseinen. De woordvoerder zei: „Er blijkt inderdaad enige verwar ring geweest te zijn. De func tionaris die de foto's had ont vangen, had uit Washington in structies gekregen die hem naar zijn mening machtigden de foto's vrij te geven voor de Het onafhankelijke dagblad Information in Kopenhagen be weert dat de luchtfoto's van raketinstallaties op Cuba, die gisteren over de gehele wereld zijn gepubliceerd, slechts bat terijen van raketten voor het onderscheppen van vliegtuigen tonen en geen lanceerplaatsen voor raketten met atoomkop pen. Het zouden niet de fo to's zijn waarop president Ken nedy zijn maatregelen heeft ge baseerd. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in gisteren weinig enthousiast ge toond omtrent de voorstellen van communistisch China om onder handelingen te beginnen ter re geling van de tussen beide landen bestaande grensgeschillen, die tot een verbitterde strijd aan twee ver uiteen liggende fronten in het Indiaas-Chinese grensgebied heb ben geleid. In een verklaring zegt de regering op de voorstellen te willen ingaan, indien de Chinese troepen zich te rugtrekken op de stellingen, die zij vóór 8 september jl. inhamen. In dat geval is zij bereid de communistisch- Chinese premier Tsjoe-en-Lai of een andere vertegenwoordiger van Rood- China in New Delhi te ontvangen. CHROESJTSJEF heeft de Amerikaanse nota, waarin Kennedy's proclamatie van de blokkade van Cuba was vervat, enkele uren nadat zjj was ingediend bij de Amerikaanse ambassade te Mos kou laten terugbezorgen. Dit gebaar is typerend voor de situatie, waarin de Sowjetunie als gevolg van de verrassende stap van de Amerikaanse president verzeild is geraakt. Het was de enige demon stratieve „tegenmaatregel", die de Russische premier kon nemen. Voor het overige moet hij zich beperken tot het nemen van „diplo matieke stappen" om te trachten, de Amerikaanse blokkade-maat regelen ongedaan te maken. Hier is reeds een begin mee gemaakt in de Veiligheidsraad. Na dat een groot aantal afgevaardig den het woord hadden gevoerd en enkele Afrikaanse en Aziati sche landen aan nieuwe resoluties hadden gewerkt, deed secretaris generaal Oe Thant zijn al elders in dit nummer vermelde beroep op de drie bij het conflict betrok ken partijen. De raad werd daarna verdaagd tot vanabond 21 uur Ned. tijd. De voorzitter (de Rus Zorin) zei, de raad eerder te zullen bij- PHARMACEUTISCHE FABRIEK HILVERSUM eenroepen, als de omstandigheden daar aanleiding toe mochten ge ven. In diplomatieke kring had men na de verdaging de indruk, dat de spanning aanzienlijk was verminderd. De zitting werd gis teren zelfs onderbroken om de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen, een concert van het Philharmonisch orkest van Lenin grad bij te wonen, dat in New York gegeven werd ter gelegen heid van de 17de verjaardag van de Ver. Naties. BRIEVEN In Washington weigert men iets te zeggen over de brief, die Chroesjtsjef aan Kennedy heeft geschreven in ant woord op diens schrijven van maandag jl. Blijkbaar wil men eerst de reacties afwachten op de brief, die de Russische premier aan de Britse filosoof Bertrand Russell heeft gezonden. Hierin heeft de Rus gezegd, voorstander te zijn van topconferentie, die hij in de huidige standigheden nuttig acht De brief een antwoord op een telegram van Rus sell aan Chroesjtsjef over de Amerikaan se maatregelen tegen Cuba. „De Sowjet unie zal geen overhaaste besliuten ne men", aldus de Russische premier. Hij koppelde zijn oproep voor een topgesprek aan herhaalde verzoeken aan Amerika, de vlootblokkade van Cuba in te trekken. En hij waarschuwde, dat de toestand uit de hand zou kunnen lopen en dat een oorlog zou kunnen uitbreken. Diplomaten in Moskou menen, dat Chroesjtsjefs voorstel er op wijst dat hU een botsing met de Verenigde Staten wil vermijden. Over het algemeen Is men voorts van oordeel, dat de Russische pre mier de Sowjetunie een kalme, zeer be hoedzame koers laat volgen. Vandaar, dat genlegd is te geloven, dat hij wel Iets zal voelen voor het voorstel van secretaris-generaal Oe Thant. TEKST De tekst van de boodschap van Oe Thant luidt: „De premanente vertegen woordigers van een groot aantal leden van de V N hebben mij verzocht in de huidige kritieke toestand een dringend beroep op u te doen. Naar hun mening is het van belang dat de betrokken par tijen de tijd krijgen bij elkaar te komen om de crisis vreedzaam op te lossen en de toestand in het Caribische gebied tot normaal terug te brengen. Dit betekent aan de ene kant de vrijwillige opschor ting van alle wapenzendingen naar Cuba. en ook de vrijwillige opschorting van de quarantainemaatregelen, die het doorzoe ken van schepen met bestemming Cuba meebrengen. Ik geloof dat zulk een vrijwillige op- schorting voor een tijd van twee tot drie weken de toestand zeer zal ontspangen de betrokken partijen de tijd zal geven hijeen te komen om te spreken het schikking van alle partijen t probleem. In *r be- alle I De Canadese predikant William Hull uit Jeruza lem zal in het komend voorjaar een boek uitge ven, getiteld „De strijd om een ziel", waarin hij verslag uitbrengt over zijn gesprekken met Adolf Eichmann, die dit voor jaar werd opgehangon. De tweejarige zoon van prins Albert en prinses Paola van België, prins Filip, heeft gisteren in Brussel geweigerd te doen wat van hi»n werd verwacht. Hij zou in deze stad een lint doorknip pen, waarmee symbolisch een nieuw, naar hem ge noemd industriecomplex werd ingewijd. Ondanks de ouderlijke aanmanin gen bleek hij tot deze eer ste officiële daad in zijn leven niet bereid. De bur gemeester nam zijn taak toen maar over. Toch mocht de prins zijn ge schenk in ontvangst ne men: een prachtige teddy- I In de gehele wereld be staat op het ogenblik een geweldige belangstelling voor postzegels uit Nieuw-Guinea, waarop boven de woorden Nieuw- Guinea de opdruk Untea is aangebracht. De filate listenvereniging in Hol- landia, het postkantoor en tal van particulieren wor den overstroomd met b en waarin verzocht v t de zogenaamde lintea-zegels op te sturen. Sedert enige dagen is er evenwel een kink in de kabel gekomen, doordat de zegels van twee cent zijn uitverkocht. Comple te series zijn niet meer verkrijgbaar en het is nog de vraag of er tweecents zegels zullen worden bij gedrukt. I De Friese dichter Douwe Tamminga is door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot 40 gulden boete, omdat hij de schrij ver A. A. van der Werf uit Kampen, een ezel had genoemd en bezeten van een „vulgaire en onzinde lijke geest". I President Kekkonen van Finland is gisteren voor een staatsiebezoek van drie dagen in Parijs aan gekomen. De politie had buitengewoon uitgebrei de veiligheidsmaatregelen genomen. Om de vijftig meter aan beide kanten van de route, die presi dent De Gaulle met zijn gasten zou volgen, stond een gewapend agent, ter wijl machinegeweren ge reed werden gehouden. I Een staking heeft giste ren een groot deel van het Parijse metro-net lamd. Duizenden Parijze- naars liepen naar hun werk of moesten gebruik maken van de overvolle bussen. Taxichauffeurs deden echter goede zaken, maar het grote aantal par ticuliere auto's dat nu tot in de binnenstad kwam, veroorzaakte vele ver keersopstoppingen. diensten die ik zou kunnen verlenen. Ik erzoek u dringend deze boodschap on middellijk in overweging te nemen. Ben dringend i de premier „Ik verzoek vdringend on middellijk. zo" mogelijk vanavond nog, onderhandelingen te beginnen, ongeacht andere procedures die mogelijk zijn. Ik 'besef, dat, als aan mij verzoek wordt voldaan, er allereerst de madoliteiten zol moeten worden gesproken en dat alle betrokken partijen zich bereid moeten verklaren zich van de him toevallende zal afhouden de onderhande lingen te beginnen. Naar mij mening zou het kortzichtig zijn als partijen ver zekeringen ten aanzien van het eind resultaat vroegen nog voordat de onder handelingen begonnen zijn. belangrijke militaire faciliteiten tijdens de duur van de voorges dêrhandelingsperiode de oplossing van het geschil zeer zou vergemakkelijken. Uit de verklaring die president Dorticos van Cuba twee weken geleden in de Algemene Vergadering van de V.N. heeft afgelegd, haalde Oe Thant het volgende aan: „Als de Verenigde Staten ons met woord en daad zouden kunnen bewijzen, dat zij geen agressie tegen mijn land zul len plegen, verklaar ik plechtig, dat onze wapens onnodig en ons leger overtollig zouden zijn". Mede op grond van deze verklaring is Oe Thant van oordeel, dat er e spreksbasis kan worden gevonden de impasse te geraken. Chinese guerrilla's zeer actief in Rood-China Het blad „Hongkong Standard" be richtte gisteren, dat Chinese soldaten maandag jl. bij de grens tussen com munistisch China en Hongkong ge durende een half uur in strijd waren gewikkeld met nationalistische guer rilla-strijders. De bewoners van een gehucht aan de grens hadden op Chi nees gebied schoten en ontploffingen gehoord en later de lichamen van tien Chinese soldaten tegen een heu vel zien liggen. Zij hadden ook een nationalistische vlag op de heuvel zien wapperen, die echter spoedig door Chinese soldateD was neergehaald. Volgens reizigers die uit communistisch China in Hongkong zijn aangekomen, zijn in verscheidene grensgebieden guerrilla-strijders actief. Een groot aantal van hen had maan dag een Chinese legerplaats aangeval len. waarbij aan beide zijden veel slachtoffers zouden zijn gevallen. In Hongkong is officieel bekendge maakt dat de politie kortgeleden op een eiland voor de kust een hoeveelheid wa pens en munitie in beslag heeft geno men. Een aantal personen was gearres teerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Volgens sommige berichten zouden on langs 44 personen in communistisch- Chinese uniformen met vier motorboten op het eiland zijn aangekomen en daar wapens en munitie hebben opgeslagen. Het zouden anti-communistische agenten zijn. van wie er nu tien zijn gea zinfoos genoemd, „daar deze stellingen na de aanvallen, die de Chinese troe pen vorige maand in het omstreden grensgebied zijn aangevangen, werden bereikt. Een dergelijk voorstel is mis leidend en niemand kan er door wor den bedrogen", aldus de Indische re geringsverklaring. Wat de strijd aan het front betreft, heeft het Indische ministerie van de fensie gisteravond medegedeeld, dat een Indische post in de Tsjang Tsjen Mo sector in het noordwestelijke grens gebied van Ladak (Kasjmier) „na hardnekkige tegenstand" in handen van Chinese troepen is gevallen. Deze troe pen zouden nu oprukken naar Tawang, de bestuurshoofd stad van dit gebied. Gromiko bekeek Berlijnse muur De Russische minister van buitenland je zaken, Gromiko, is gisteren in Mos kou teruggekeerd. Hij was maandag na zijn besprekingen met president Ken nedy uit New York vertrokken. Op weg Moskou vertoefde Gromiko twee in Oost-Berlijn. Hier bekeek hij meer de „muur" en had hij een gesprek met enige Oostduitse grens wachten. Het was de eerste keer dat ;n hoge Russische functionaris de tuur bezocht. Bij zijn vertrek uit Oost-Berlijn her- Advertentie Scheur in politieke partijen Enkele dagen voor het referen-| Intussen is bekend geworden dat de president zich morgenmiddag om twaalf dum m Frankrijk (zondag) is een uur nog een j^gj. tot f,et Franse volk veelbetekenende scheur aan dezal richten via radio en televisie, dag gekomen in het verenigde front van de vijf voornaamste po litieke partijen die gekant zijn tegen De Gaulles plan voor de rechtstreekse verkiezing van de president door het volk. haalde Gromiko de Russische de troepen van de westelijke geallieer den zich uit Berlijn moeten terugtrek ken. De Russiche minister repte met geen woord over de spanning rond Cu ba. Evenmin sprak hij over een uiter ste termijn voor het sluiten van een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland. Rode-hond virus in Y.S. ontdekt Het instituut voor volksgezondheid van de Harvard-universiteit heeft medege deeld het virus, dat rode hond veroor zaakt, te hebben ontdekt. Ook het Wal ter Reed-instituur voor wetenschappelijk onderzoek, een instituut van het Ameri kaanse leger in Washington, heeft de zelfde ontdekking gedaan. Hiermede is de weg gebaand voor de verkrijging van een vaccin om de ziekte onder con trole te krijgen, aldus de Harvard-uni versiteit. Rode hond, ook bekend onder de naam rubella, kan leiden tot blindheid, doof heid en hartkwalen bij ongeboren kinde ren. Voorts treedt de ziekte, in epide mische vorm, vaak op onder militairen, vooral onder dienstplichtigen. Voorts heeft de Harvard universiteit een vaccin tegen mazelen ontwikkeld. Hiermede zijn thans proeven gaande. Belangrijke O.A.S.-er gearresteerd De man, die wellicht weet waar de rond 7 miljoen gulden zijn gebleven van de O.A.S. (organisatie van het geheime leger) is in Marseille gearresteerd, zo heeft de Franse politie bekendgemaakt. De arrestatie van Raymond-Jean Go- rel, alias Cimetere (kromzwaard) ge schiedde veertien dagen geleden. Gorel zou penningmeester van de O.A.S. zijn geweest en een van de tien topmede- werkers van Raoul Salan, die de leiding van de O.A.S. heeft gehad en zoals be kend levenslang beeft gekregen. Twintig zeelieden in storm gered De gehele bemanning van het 1866 ton metende Libanese vrachtschip Mi- chalis K, dat gisterochtend op 35 km ten noorden van de Noordnoorse stad Vardoe aan de grond liep, is in de loop van de dag gered. De twintig opvaren den negentien mannen en een vrouw waren met een reddingboot naar de kust gevaren, waar zij beschutting zoch ten onder een hoge klip. Na daar ver scheidene uren in een ijzige sneeuw storm te hebben doorgebracht, werden zij door een Noors reddingvaartuig opge pikt en naar Vardoe gebracht. Vierentwintig conservatieve leden van de Nationale Vergadering van de in totaal 121 hebben zich nu voor „voortzetting van het door de vijfde republiek verrichte werk" verklaard. Dit betekent, dat zij zich distanciëren van het besluit van hun partijleiding de kiezers aan te sporen om „neen" te stemmen. Ook in de katholieke MRP. waarvan het bestuur zich ook voor een neenstem heeft uitgesproken, zijn er vele parle mentsleden en plaatselijke partijfunc tionarissen die het met dit standpunt Het „neenverbond". bestaande uit so cialisten, radicalen, MRP. conservatieven en liberalen, heeft besloten een gemeen schappelijke kandidaat aan te wijzen in elk van de achttien kiesdistricten in het departement Seine-et-Oise (het weste lijke deel i het gebied groot-Parijs). Opschorten Met het oog op de spanning tussen de S en de Sowjetunie over Cuba heeft de Franse oud-premier Pierre Mendes France op een persconferentie een be roep gedaan op prealdent De Gaulle, het referendum van zondag op te schorten. Abdoelgani volgt prof. Yamin op President Soekarno heeft Roeslan Ab doelgani benoemd tot minister van voor lichting als opvolger van prof. Yamin, die vorige week is overleden. De nieuwbenoemde plaatsvervangend eerste-minister heeft geruime tijd een belangrijke rol gespeeld in het Indone sische politieke leven. Hij was onder meer vice-voorzitter van de hoge raad van advies en nam een vooraanstaande plaats in onder de naaste medewerkers van de president. Soekarno heeft de Indonesische am bassadeur in Canada, L. N. Palar, be noemd tot opvolger van wijlen Sukardjo Wlrjopranato, als permanent vertegen woordiger van Indonesië bij de V.N. 1036 Wie een groot houtbedrijf passeert, wordt getroffen door twee beelden, die faliekant met elkaar In tegenspraak zijn. Om te beginnen trekken de geweldige droogschuren de aandacht, waarin het hout, keu rig met tussenruimten opeengesta peld, kennelijk moet drogen ©er het aan het productieproces mag deel nemen. De houthandelaar heeft klaarblijkelijk moeite noch kosten gespaard om het hout een droog on derkomen te bezorgen en de wind gelegenheid te bieden tussen de re gelmatig gestapelde balken en plan ken te spelen. We kunnen 's mans zorg begrijpen, want nat hout leent zich slecht voor het gebruik. Maar we worden toch wel hoogst pijnlijk getroffen wanneer we vlak bij de droogschu ren in het water de boomstammen zien drijven, waaruit de houthande laar zijn balken zaagt. Want waar om is het noodzakelijk het hout, dat zorgvuldig gedroogd moet worden, eerst kletsnat te maken? Dit moet Iedere leek wel hoogst onecono misch voorkomen. Oneconomisch is het Inderdaad, want lange tijd lig gen de dnre stammen in het water, als een renteloos kapitaal, waarvan niemand voordeel heeft. Bovendien wordt het hout nog natter dan het reeds was. wat uiteraard een lange re droogtijd noodzakelijk maakt. Toch heeft het hout dit langduri ge bad nodig. Niet om te „bester ven", zoals een welwillende knecht mij eens uitlegde, maar om als het ware te worden schoongespoeld. De opvatting dat het nog niet ge heel bestorven hout later gaat trek ken, Is volkomen juist, maar de vi sie die hieraan ten grondslag ligt Is verkeerd. Het hout gaat werkelijk niet trekken omdat er nog leven ln zou zitten, of omdat het zich zou TOCH IS HET ZO! wlllcu onttrekken aan de bestem ming die het heeft gekregen, maar omdat het nog stoffen bevat die er niet te voren zijn uitgespoeld. De cellen van de gevelde boom stam bevatten Immers niet alleen veel water, maar ook andere stof fen, zoals oliën, zetmeel, looizuur, e.d. die langzaam oxyderen en daar door de samenstelling van het hout doen veranderen. Dit veroorzaakt op den dnur verandering van volume, waardoor ln het hont onregelmatig verdeelde krachten worden opge wekt, die aanleiding geven tot bar sten, scheuren en krimpen. Door de aanwezigheid van dergelijke stoffen gaat het hont dus „werken", een pro ces. dat geen zier te maken heeft met leven dat nog in meer of mindere mate In de cellen ezlg i zijn. Als hout lange tijd In water heeft gelegen, krijgen de oplosbare be standdelen van het hout gelegenheid uit de cellen en vaten te trekken. Is het hout van deze oplosbare stof fen bevrijd, dan moet het gedroogd worden tot het Inwendige waterge halte zo sterk is verminderd dat het een even grote druk bezit als het vochtgehalte van de buitenlucht. De ln het hout achterblijvende hoeveel heid water moet dus geregeld wor den naar de bestemming die het hout krijgt, zodat het toegestane vochtgehalte van hout voor schuttin gen een hoger percentage Is, dan dat van hout, voor meubels of elek trische apparaten bestemd. Over vocht gesproken, weet u dat de Amerikaanse vliegtuigindustrie tijdens de oorlogsjaren haar hoge produktie heeft kunnen bereiken dank zij het zeewater?

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5