Begroting van Voorschoten heeft nadelig saldo: f. 142.949,30 ,Houd je mond gezond' in Lido te Noord wijk Waterleiding twistappel in raad Woubrugge NIEUWE LEEDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 T)URGEMEESTER en Wethouders hebben de gemeenteraad de ontwerp- gemeentebegroting en de ontwerp-begrotingen voor de bedrijven c.q; diensten voor het dienstjaar 1963 ter vaststelling aangeboden. De begro ting van de algemene dienst vertoont een nadelig slot van 142.949,30. Op de post „Onvoorziene uitgaven" is een bedrag van 2,50 per inwoner geraamd oftewel 41.000. In tegenstelling tot de door B. en W. bij de be handeling van de begrotingen voor 1962 uitgesproken verwachting is het dus niet mogelijk gebleken een reëel sluitende begroting aan te bieden. Het karakter van de gemeente en de daarmee gepaard gaande snelle groei hebben tot gevolg, dat grote aanloopkosten moeten worden gemaakt. Het spreekwoord „de cost gaat uit voor de baet" doet ook hier opgeld. Als belangrijkste posten die van in vloed zijn op het tekort worden onder meer genoemd (tussen haakjes de hogere raming t.o.v. 1962): jaarwedden (f 83.000) bijdrage aan hoofdstuk XIV (verzeke ringen/geldleningen) van de gewone dienst (f 27.000), onderhoud straten en pleinen (f 25,000), onderhoud wandel paden, plantsoenen enz. (f47.000), kosten algemene begraafplaats (f14.000) uitke ring aan de reinigingsdienst wegens nade lig saldo (f 19.000), exploitatievergoeding bijzondere scholen g.l.o. It 6000). ex ploitatievergoeding bijzondere scholen u.l.o. (f 9.000), subsidies voor scholen voor middelbaar onderwijs en voorberei dend hoger onderwijs (f 24.000», jaarwed den it 20.000), kosten ziekenverpleging if 41.0001, kosten krankzinnigenverple ging It 28.000) en ondersteuning in geld/ natura (f 18.000). Illustratie Ter illustratie van groei zij vermeld, dat het aantal inwoners op 1 januari 1954, 1959, 1960. 1961. 1962 en 1963 (ge raamd) respectievelijk bedroegen dan wel zal bedragen 11.366. 13.235, 14.031, 14.600, 15.602 en 16.400. De uitgaaftotalen over diezelfde jaren vertonen een dienovereen komstig beeld: f 981.026,05, f 2.163.622.58. 1 2.442.225.63. f 2.607.524,48. f 2.974.520,72 en f 3.585.851.32. B. en W. zijn van mening, dat het slui tend maken van de begroting door te beschikken over de saldi-reserve of over een deel daarvan geen permanente op lossing zou bieden. Ook behoeven naar het oordeel van B. en W. ten aanzien van het bij de Tweede Kamer ingedien de ontwerp van wet Uitkeringen Wegen geen verwachtingen te worden gekoes terd, terwijl voorts niet bekend is, hoe het zal gaan met de voorgenomen uit breiding van het plaatselijke belasting gebied. De nota spreekt echter de hoop uit, dat het mogelijk zal blijken aan de Financiële Verhoudingswet 1960 verbe tering in de financiële positie van de gemeente te ontlenen. Met betrekking tot het financiële be leid wordt opgemerkt, dat het nodig blijft bijzondere aandacht te schenken aan de afweging van belangen. De ont wikkeling van het verzorgingspeil geeft over de Jaren 1959. 1960. 1961. 1962 en 1963 een totaal-budget per inwoner te zien van resp. 149,91. 162.36, 169,05, 182,26 en 201.89. De kasgeldschuld per 30 sep tember 1962 bedraagt f 750.000. De vaste schuld geeft in de loop der jaren een snelle stijging te zien en bedraagt per 30 september 1962 f 19.600.000. Alleen in 1962 werd tot dusver een bedrag aan vaste geldleningen opgenomen van in totaal f 2.100.000, waarvan een bedrag ad f 1.600.000 kon wor den geleend tegen voorwaarden die liggen binnen de normen van het rentegamma. Over het investeringsprogram voor 1963, 1964 en 1965 zegt de nota. dat ge hoopt wordt, dat dc ontwikkeling van de gemeente in 1963 en volgende jaren onverminderd voortgang zal vinden. Als in 1963 voort te zetten werken worden genoemd de bouw van 21 etagewoningen in Vlietwijk I en van 63 etagewoningen in VLietwijk II. bouwrUpmaken Ade- geest (inclusief aanleg park en speel terrein). bouwrljpmaken Boschgeest en Station-Oranjekade, aanleg speelter reinen in Vlietwijk II, voorbereiding en grondaankopen in Boschgeest. Noord- Hofland. Bijdorp en Stevenhoven, ge deeltelijke sanering dorpskern, uitbrei ding nutsbedrijven, uitbreiding gasber- ging, voorzieningen waterbedrijf, bouw tweede gezondheidscentrum, r.k, u!.o.- school, verbetering Parkschool, voorbe reiding reconstructie LeidsewegVeur- seweg, toegangshek algemene begraaf plaats en gemeenschappelijke regeling vuilverwerking. Aan te vatten Als In 1963 aan te vangen werken wor den genoemd de bouw van twee dienst woningen bij de algemene begraafplaats, aula algemene begraafplaats, instructie- bad, gymnastieklokaal en badgelegen heid, r.k. kleuterschool Vlietwijk I, r.k. lagere school Bijdorp, 2e openbare kleuterschool Vlietwijk II.' prot. chr. la gere school Vlietwijk II, 3e openbare lagere school in Adegeest, voorbereiding uitbreiding tennisbanen en verbetering van de accommodatie van het tennis park, voorbereiding en grondaankopen industrieterrein, gedeeltelijke demping Kerksloot, gemeenschappelijke rioolwa terzuivering met Leiden, de bouw var 36 woningen in Vlietwijk II als onder deel van een complex van 72 woningen, de bouw van woningwetwoningen in Boschgeest, verplaatsing kwekerij be- plantingsdienst, verbouwing kantoor ruimte beplantlngsdienst en aanleg van een 2e sportveldencomplex. In 1964 en 1965 aan te vangen werken: woningwetwoningen, aanleg industrie terrein Molenlaan, 2e prot. chr. u.l.o.- school, uitbreiding r.k. u.l.o.-school. uit breiding bestaande c.q. stichting 2e openbare u.l.o.-school, koffiekamer cul tureel centrum, ambachtshuls en cen traal gebouw voor de gemeentebedrijven De verbouwing van het gemeente huis heeft in 1962 haar beslag gekre gen en de huisvesting van de afde lingen is daardoor aanzienlijk ver beterd. In de concept-begroting kan rekening worden gehouden met de noodzakelijk geachte personeelsuit breiding. In tegenstelling tot hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag. zullen B. en W. voorshands geen aanvraag indienen tot votering van een krediet voor het maken van een plan voor een ambtswoning voor de burgemeester. Persoonlijk heeft de burgemeester namelijk in de huidige omstandigheden geen behoefte aan het betrekken van een nieuw te bou wen ambtswoning, mede in verband met zijn inmiddels kleiner geworden gezin. Voor 1963 wordt de winstuitkering van het waterbedrijf geraamd op 9.000.— tegen 2.400,in 1962, wat verband houdt met de geraamde hogere op brengst uit waterlevering (f 17.000,—) vergeleken met 1962. Het nadelig saldo van het badbedrijf ondergaat voor 19663 een lichte daling: 8.750,in plaats van 9.662.50 in 1962. In de concept-begro ting 1963 is rekening gehouden met de kapitaalslasten voor het gezondheids centrum aan de aadhuislaan. Het perio dieke onderzoek van de bevolking op tuberculose zal weer in 1963 plaatsheb ben. In verband hiermede is een subsi diebedrag van 3.000,.opgenomen. Huisvesting Bij de aantrekking van personeel le vert de huisvesting van ambtenaren onderwijzers moeilijkheden op. Ook v het thans in dienst zijnde personeel zijn nog verscheidene woningen nodig voor definitieve huisvesting. Gedacht wordt aan het van gemeentewege verstrekken van een geldlening onder verband eerste hypotheek tot bijvoorbeeld maximumbedrag van 90% van de stich- tings- of aankoopkosten, eventueel be perkt tot een bepaald bedrag. Dit het geval de betrokkenen een huis wil len kopen of laten bouwen. Ook voor 1963 vindt de uitbreiding van de gemeente haar weerslag in een stij ging van de kosten van openbare wer ken. Deze stijging beloopt voor wat be treft onderhoud straten en pleinen 24.498,22, onderhoud van waterlossin gen, sloten enz. 5.842,73, onderhoud andere kosten van markten enz. 2.921,22 onderhoud van wandelplaatsen, plant soenen en andere beplanting 46.642,31 kosten van de algemene begraafplaats en kosten van begraving 14.143,92, nade lig saldo van de reinigingsdienst 19.123,56 en kapitaalslasten 5.461,56, tezamen 118.600. Hiertegenover staan aan hogere ont vangsten 17.700,—. Het aantal scholieren vertoont een stijgende lijn. De getallen voor 1959, 1960. 1961, 1962 en 1963 (raming) zijn voor wat betreft het kleuter onderwijs 501, 554, 616, 800 en voor het gewoon lager onderwijs 1960, 1917, 1959, 2085 en 2090 en voor het uitgebreid lager onderwijs 377, 421, 491, 550 en 625. De uitkeringen aan behoeftigen worden voor 1963 geraamd op 95.000,— tegen 67.000,— in 1962. De concept-begroting geeft voor elektriciteitsbedrijf een batig saldo van 14.600,voor het gasbedrijf van f 2.000,—. KOUDEKERK a. d. RIJN Burgerlijke stand GEBOREN: Neeltje Wilhelmlna, dr van C. Vonk en A. E? van der Voorst; Jacoba Christina, dr van L. Vijfhuizen m J. van der Veer. Schaaknieuws Uitslagen wintercompetitie van de Koudekerkse Schaakclub: Groep I: L. van der Wulp—J. Colijn afgebroken; A. J. de Witte—H. Boelee 10; H. van VlietJ. van Nieuwenhui- 10; J. van NieuwenhuizenJ. Co- lijn 1—0. Groep II: P. de JongJ. Cok J. van EgmondN. van Donselaar 10; J CokE. Dorrepaal 01; A. van der MeijdenP. de Jong M. Groep III: J. Kruit—T. van Dorp 10; J. RafainA. Scheer afgebroken: J. de HoudijkerG. Snatersen 01; T. DorpP. Vernet 1—0. Op dinsdag 30 oktober aanstaande speelt het tweede tiental van de Kou dekerkse Schaakclub een uitwedstrijd (competitie Leidse Schaakbond) tegen Boskoop II. OUDE WETERING K.H.B.O.-succes De plaatselijke E.H.B.O. heeft deelge nomen aan een E.H.B.O—wedstrijd in Hoofddorp. De ploeg behaalde onder lei ding van mej. A. de Jeu met 303 punten de tweede prijs. Als helper fungeerden de heren S. Vuijk en G. Vergunst. TN HET Lidotheater heeft burgemeester Van Berckel gisteravond de door de schooltandverzorgingsdienst georganiseerde tentoonstelling „Houd je mond gezond" officieel geopend. Daar de voorzitter, de burgemeester van Noordwijkerhout, de heer Van der Weyden, verhinderd was, werd een inleidend woord gesproken door dokter H. Kruyt. Deze verwelkomde de burgemeester, gemeentesecretaris B. Ike, verscheidene gemeenteraads leden, hoofden van dienst, schoolhoofden, afgevaardigden van schoolbe sturen, van de Ziekenfondsraad en de inspecteur van de volksgezondheid dr. In 't Veld. De heer Kruyt dankte het gemeente bestuur voor de verleende medewerking en de dames en heren van Het Ivoren Kruis, die de tentoonstelling hadden in gericht. zodanig dat deze uniek in Ne derland mag worden genoemd. Hij prees de activiteiten van de heren Jules c/e Corte in Noord wijk als rasechte vogelvriend T)AT Jules de Corte één van onze beste „liedjeszangers" is, wisten we reeds, dat hij ook boeiend ver tellen kan over zijn liefhebberij: het houden van vogels, hoorden we gis teravond in het Cafino. Hij hield een boeiende en geestige causerie over deze hobby, toegelicht met band opnamen van vogelgeluiden. Voorzitter F. M. Vink verwelkomde in het bijzonder de afgevaardigden van zusterverenigingen uit Noordwijkerhout en Katwijk. Hij releveerde de geslaagde excursies van het afgelopen seizoen en zei. dat men vaak verkeerde voorstel lingen van het kweken en houden van vogels heeft Leven in een goede volière is het beste voor deze dieren, kij ken nen geen gevaar, genieten een goede verzorging en kunnen geheel naar hun aard hun gang gaan. Voor de pauze hield Jules de Corte zijn causerie en daarna zong hij een aantal van zijn rake levensliedjes Oude bekenden als „De Vogels" en Ik zou wel eens willen weten", wis selden af met nieuwe versjes, tel kens ingeleid door een praatje vol spitse woordspelingen. De toehoorders toonden zich zeer in genomen met dit optreden. Mevrouw De Corte ontving bloemen. Schaaknieuws Schaakvereniging Daniël Noteboom. De uitslagen van de onderlinge compe titie luiden: le klasse: A Leenheer-J Turk 1—0; P Bcdijn-H Meijer 1—0; J D H de Bock-J J Bizot 0—1; F Hoek-J Hoogeveen 10 2e klasse: H Mammen-J van Dalen 01; W van Rooyen-B Cramer 10; J van den Bos-A Veefkind 01. Th. Haakman en E. J. Boeters, die zich zeer veel moeite en inspanning voor het slagen van de expositie hadden getroost. Dokter Kruyt dankte ook het onderwij zend personeel voor zijn medewerking. T ekenwedstrijd Alle scholen hebben meegewerkt een tekenwedstrijd, waarbij niet minder dan 2400 tekeningen werden ingeleverd. Floor Alders kreeg een hartelijk applaus als maker van de beste tekening. De burgemeester wilde niet de pre tentie voeren alles af te weten van wat hier is geëxposeerd. Hij beschouwde het openen van de tentoonstelling als een eerbetoon aan hen die haar hebben op- De burgemeester gaf een overzicht van de ontwikkeling der tandheel kunde en zei dat bU de tandverzor- glng de wetenschap en de techniek hand in hand gaan. Mr. Van Ber ckel wees erop, dat de eetgewoon ten van groot belang zijn voor de toestand van het gebit. Dr. W. de Wijn van het voorlichtings bureau voor de voeding hield een cau serie over „Verstandig snoepen", waarin als adagium werd genoemd „Kauwen is de beste tandenborstel". Vervolgens werd een 'filmpje gedraaid. Ten slotte vertelde de heer Feitsma. lid van de staatscommissie voor de drinkwatervoorziening, iets over de fluoridering van het drinkwater. De tentoonstelling in Lido is ook van daag en morgen geopend. ALPHEN AAN DEN RIJN Laatste watertoren gaat verdwijnen Alphens uit 1911 daterende water toren, staande aan de Pr. Hendrikstraat, zal binnen afzienbare tijd moeten wor den afgebroken. Het steeds toenemende waterverbruik in de gemeente maakt het noodzakelijk de capaciteit van de watervoorziening op korte termijn te verhogen. De tostand waarin de toren thans verkeert het betonstaal is op tal van plaatsen rond de toren zicht baar laat handhaving gedurende een aantal jaren niet meer toe. gisteravond bijeen. De raad besloot onder meer van 21 november tot St. Nicolaas ontheffing van de winkelsluiting te verlenen. Wat betreft een verzoek van het bestuur der r.k. school te Hoogmade in de Kerkstraat ter beveiliging van de schooljeugd spoedig een trottoir aan te leggen, deelde de voorzitter mede, dat de sanering van deze hoek thans is begroot op een bedrag van 3800 gulden. Doch enkele grondeigenaren weigeren medewer king. Zonder meer werd besloten een bedrag te voteren voor de zilveren erepenning der gemeente, die inmiddels al aan de kampioene Gerda Kraan is overhandigd. AUë leden van de woonruimtecom missie, kamer Hoogmade werden herko zen: de heren H. J. Hoogenboom, S. J. van der Meer, W. J. van der Post, C. T. van Rijn en N, J. van Vliet. Wat betreft de kamer Woubrugge werden de leden J. van der Boon, J. van der Nagel, G. van Ravenhorst en W. G. Terhorst her kozen. Na vier stemmingen werd in de plaats van J. A. Markx gekozen T. den Hertog. Besloten werd een vaste lening aan te gaan met de Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot f 190.000, looptijd 30 jaar tegen een rentevoet van 4>£ per cent. In de rekeningscommissie koos men de raadsleden Van Luiing, Van der Wereld en Chraverus, terwijl op de wet houders na alle 5 raadsleden zitting men in de begrotingscommissie. Representatie De voorzitter deelde onder meer i dat G.S. nog steeds hun goedkeuring hebben onthouden aan de representatie- post van 500 gulden (in vier enveloppen met inhoud uitgereikt aan drie gouden en diamanten echtparen). De voorzitter achtte het nodeloos tegen dit besluit in beroep te gaan bij de Kroon, er kwam met een begrotingswijziging ovei 1962. Aan de Heide Mij. zal een voor schot van 1250 gulden worden uitbe taald voor het beplantingsplan rondom het Tuinderscentrum. Op advies van de inspectrice besloot de raad in principe een bedrag van 19.444 gulden te vote ren voor de inrichting van de nieuwe r.k. (nood)kleuterschool te Hoogmade. Wat betreft de gemeentebegroting 1963 deelde de voorzitter vast mede, dat de gewone- en kapitaaldienst resp. f 854 000 en f 3.100.000 belopen, en de nadelige saldi resp. 32.000 en 180.000 gulden. Daar G.S. bezwaren opperden tegen de in het bestek opgenomen badcelver- warmlng bij de 9 te bouwen woningwet woningen. contingent 1962. wordt dp eemsom met 720 gulden verlaagd tot 138.180 gulden. Men Is inmiddels in Hoogmade met de fundering voor 6 wo ningen begonnen. Lange agentia voor Alphens raad De agenda voor de vrijdagavond half acht in Alphen aan den Rijn te houden raadsvergadering telt 27 pun. ten, waaronder de volgende voor stellen: beschikbaar stellen van kre diet voor het aanleggen van riolering ii een deel van de Prins Hendrikstraat; vaststellen van het uitbreidingsplan Steekterweg 1962; vaststellen van eer Rijnhavenverordening; beschikbaar stel len van krediet voor de regelmatige be speling van 't carillon; aankoop van D.M. Binnendijk van weiland in het uitbrei dingsplan „Verlengde Aarkade" en het aangaan van een overeenkomst tot pacht- ontbinding; aankoop van een strook grond aan de Karei Doormanstraat van de bouwvereniging Alphens Belang; koop van een perceel industrieterrein langs de Kalkovenweg aan de Staat; uit gifte in erfpacht van een perceel indus trieterrein aan fa A. Vis en W. de Jong; het uitnemen uit het grondbedrijf en in brengen in het gasbedrijf van een per ceel bouwgrond aan de Kievitstraat, waarop een woning voor de directeur der water- en lichtbedrijven is gebouwd wijziging van het raadsbesluit van 25 juli 1958 betreffende het uitnemen uit het grondbedrijf van de grond, waarop 84 woningen aan de Van Eijckstraat, de Willem de Zwijgerlaan en de Rem- brandtlaan zijn gebouwd; het uitnemen uit het grondbedrijf van de grond wa op 36 woningen aan de Blijbergstraat 18 woningen aan de Paulus Potterstraat zijn gebouwd: wijziging van het besluit van 21 januari 1957 tot verkoop van de bouwgrond aan de Nutsstichting tot ver betering van de Volkshuisvesting, waar op 80 woningen zijn gebouwd en intrek king van het onder dagtekening van 23 december 1959 genomen besluit; intrek ken van het besluit van 26 januari 1962 tot verkoop van een perceel industrie terrein aan N.V. Cacao, en chocolode- fabriek „Baronie"; het beschikbaar stel len van krediet voor het bouwen van een reinwaterkelder; verhogen van het aantal uren vakonderwijs voor het ulo; het verzoek om medewerking ingevolge L.O.wet 1920 voor het aanschaffen van een kachel t.b.v. de bijzondere schooi voor g.l.o aan de Zaalbergstraat; ver zoek om medewerking ingevolge de L.O wet 1920 voor het aanschaffen van leer- ZWAMMERDAM Positie van A.R.P. De AR. kiesvereniging hield in één der lokalen achter de Geref. kerk een goed bezochte vergadering. Mr. W. R. v. d. Sluis, secretaris van het centraal comité van A.R.-kiesverenigingen, sprak over de positie van de A. R. Partij in 1962. Hij schonk eerst aandacht aan de kritiek op de houding van de A. R. Partij in de kwestie Nieuw-Guinea. Het is goed zwakke plekken aan te wijzen, aldus spr. Dit voorkomt kortsluiting in een partij en het bevordert de algehele activiteit Nadat de heer Van der Sluis nog had gesproken over de mammoet wet en het besluit van minister Zijlstra zich niet meer herkiesbaar te stellen, werden vele vragen gesteld. Opbrengst De collecte voor dc unie „Een school met de Bijbel" heeft f 730,opgebracht Zonder meer ging de raad akkoord met een garantiestelling van f 190.000 voor de bouw van een nieuw pro testants bejaardentehuis in Wou brugge met een capaciteit van 36 bedden, waarover wij reeds schre ven. Het wachten met bouwen is nu nog op gelijke besluiten (f 95.000) van de gemeentebesturen van Ha- zerswoude en Koudekerk. Bij het voorstel van B. en W. 658 ci gemeentegrond op de hoek van de Ger- brand Swartlaan en de Dokter Lothlaan te verkopen aan de Coöp. Raiffeisen- bank te Oude Wetering voor de prijs van f 22.50 de meter, achtten enkele raadsleden deze prijs beslist te laag. De heer Van Lullng noemde hogere prij; uit het verleden, bovendien is deze grond al bouwrijp. Ook speet het hem, dat er geen tekening ter inzage had ge- De voorzitter betoogde onder meer. dat de gemeente er echt niet op verliest, bovendien zijn we bij deze grond de kosten al lang te boven. Rond deze nieuwbouw komt een royale plantsoe- nenaanleg, zodat dit mooie hoekje slechts weinig aan schoonheid zal verliezen. Hierna gaf de raad zijn fiat aan dii voorste] Voor de bovenbouw van een nieuwe brug over de Does te Hoogmade, waar over wij al schreven, besloot de raad een bedrag van 327.000 gulden te vo teren. De Grofsmederij te Leiden zal het werk uitvoeren. Op een desbetref fende vraag deelde de voorzitter mede. dat met de onderbouw voorjaar 1963 wordt begonnen, een jaar later met de bovenbouw. Baatbelasting Discussie ontstond over het agenda punt: Aanleg waterleiding Oudendijkse Polder. Dit betreft twee gedeelten, van de Tuinderweg in zuidelijke richting tot het kerkhof en noordelijk tot Van Har ten. Daar enkele belanghebbenden niet wensen te delen in de aanlegkosten, zo als voorgesteld door B. en W. werd nu. voorgesteld een baatbelasting in te stel len op de belastbare waarde. Wethou der Venhuizen distancieerde zich van dit voorstel, dat volgens hem in het col lege anders was voorgesteld: alleen het noordelijk deel. Hij wenste het hele voorstel terug te trekken, teneinde eerst een nauwkeurige verdeling van de kosten te berekenen. Zijn desbetreffende voorstel werd in stemming gebracht Uitslag 3—3 (voor: Venhuizen. Van Tol. Grandia). Het oor spronkelijke voorstel van B. en W., :ens in stemming gebracht, had tot resultaat: 33. De .heer Van Luiing sug gereerde, dat wethouder Venhuizen bij deze kwestie rechtstreeks belang had, doch toen deze hem nadrukkelijk ver zocht, dit te bewijzen, zei de heer Van Luiing, dat hij zich niet uit zijn tent liet lokken 1 Het voorstel, een bijdrage van 5647 gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie van de wipmolen in de Hoogmadesepolder (15 percent der totale kosten) werd aangenomen. Het oude scheprad is vervangen door hulpmiddelen en schoolmeubelen de bijzondere school voor g.l.o aan de Anna van Burenlaan; medewerking ingevolge L.O. wet 1920 voor het uit breiden van de bijzondere school voor g.l.o aan de Prinses Irenelaan; het in bruikleen geven van twee lokalen van de voormalige school voor vg.l.o. aan de Juliananastraat aan het bestuur van de Stichting voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs; verzoek van de Stichting voor Christelijk uitgebreid lager onder wijs om medewerking ingevolge de L.O: wet 1920 voor het stichten van een bij zondere school voor u.l.o.; wijziging van het besluit van 22 augustus 1956 betref fende het verstrekken van voorschotten en bijdragen aan de Nutsstichting tot verbetering van de Volkshuisvesting t.b.v. de bouw respectievelijk van de exploitatie van 80 woningwetwoningen: vaststellen van een verordening op het vellen van houtopstanden kapverorde- ning) en wijziging van de algemene politieverordening. Stichting nieuwe chr. ulo-school Het bestuur van de „Stichting voor christelijk uitgebreid lager onderwijs" verzoekt de raad de gewenste voorzie ningen tot stand te brengen voor de stichting van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs. Hte schoolbestuur voert thans reeds het beheer over twee bijzondere scholen u.1.0., n.l. de Ichtusschool aan het Sint Jorispletn en de Immanuëlschool de Anna van Burenlaan. Beide scho len zijn thans reeds volledig bezet en het laat zich aanzien, dat bij de groei de gemeente de behoefte aan loka- voor deze soort van onderwijs nog verder zal toenemen. Bij raadsbesluit van 25 mei 1962 werd reeds medewerking verleend voor de uitbreiding van de school aan het Sint Jorisplein. Getracht zal worden door het treffen van tijdelijke voorzieningen dit besluit uitvoering te geven. In tussen staat wel vast, dat op deze wijze geen blijvende oplossing kan worden erkregen. Het bestuur is daarom met B. en W. a overleg getreden over de stichting an een nieuwe sohool, die naar de me ning van het bestuur 12 lokalen zal moeten omvatten. Omtrent de plaats. lo^n."ATTC~l ontmoette" het ALPHEN AAN DEN RIJN Verkoop van bouwgrond De firma A. Vis en W. de Jong, die een expeditiebedrijf heeft aan de Hof- zichstraat, wenst voor de bouw van een expeditiebedrijf aan de Prinses Mar grietlaan gelegen perceel industrieter rein, ter grootte van ongeveer 4500 m2 erfpacht te verkrijgen. Gedeeltelijk is deze grond toegewezen in de „Baronie", voor uitbreiding van het bedrijf, maar door een veranderde produktiemethode gaat de uitbreiding niet door. De Staat der Nederlanden (ministerie- in Sociale Zaken en Volksgezondheid) wenst voor de bouw van enkele maga zijnen een langs de Kalkovenweg ge legen. perceel industrieterrein ter grootte ran ongeveer 6400 m2 van de gemeente te kopen. WUkgemeente West Voor de Hervormden in de wijkge- eente West zal donderdag de eerste wijkavond worden gehouden. Het thema deze avond is „Onze jeugd". De heer J. K A. Schreuder, directeur van net Jan Ligt-hamt-huis in de Amsterdamse Jordaan, zal het onderwerp inleiden. Er gelegenheid voor het stellen van vra gen, die een forum (bestaande uit enige mensen die regelmatig met jeugd in aan raking komen) zal beantwoorden. De wijkavond begint om 8 uur en wordt de aula van de Immanuëlschool aan de Anna van Burenlaan gehouden. Geen succes voor A.T.T.O. ATTC startte vrijdagavond met teams in de finale van de bekerwed strijden. Beide wedstrijden werden ver een dergelijke school zal moeten worden gebouwd, is nog geen definitief oordeel te geven. Het schoolbestuur heeft reeds eerder erzocht in aanmerking te mogen komen oor een terrein in het uitbreidingsplan „Noord". Aangezien omtrent de wijze, waarop dit plan tot uitvoering zal wor den gebracht en het tijdstip, waarop de uitgifte van gronden in dit plan aanvang kan worden gemaakt, nog geen zekerheid bestaat, zal over de definitieve keuze van een terrein nog nader overleg nodig zijn, waarbij ook de stedebouwkundige aspecten in de be oordeling zullen moeten worden betrok- Ten aanzien van de daarbij overge legde verklaringen van ouders van toe komstige leerlingen moeten B. en W. opmerken, dat deze verklaring in het huidige stadium van betrekkelijke be tekenis is omdat nog met geen mogelijk heid kan worden voorzien wanneer met de bouw van een school kan worden begonnen. Doorslaggevend moet evenwel volgens B. en W. zijn, dat de behoefte aan een school, als waarvoor thans n dewerking wordt gevraagd, vaststaat. Geref. Zendingsbond Voor de afdeling Alphen aan den Rijn van de Geref. Zendingsbond, spreekt morgenavond in het ÏJsclubgebouw ds. D. v. d. Ent Braat. Hervormd predikant te Monster; aanvang half acht. heel sterke TOV 1 uit Noordwijk. De wedstrijdleiding had vóór de bekerwed strijd beide teams geplaatst voor de fi nales en beide hebben dus aan de ver wachtingen voldaan. De twee teams kennende, nam men in het algemeen aan. dat ATTC wel als winnaar uit de strijd zou komen. De strijd werd beslist in het voordeel van TOV. ATTC 3 leed een 81 nederlaag tegen Unitas 1. Het junioren A-team plaatste zich door een 63 zege op Salamanders A in de finale van de A-klasse. Zaterdag zijn de finales. ATTC A ontmoet dan DDC A in Den Haag. BENTHUIZEN Na Arbeid Sport Tijdens een maandagavond in het ver enigingsgebouw gehouden ledenverga dering van de gymnastiekvereniging „Na Arbeid Sport" zijn ih de vacatures van het bestuur, ontstaan door het huwelijk en vertrek van mej. M. de Kruijff met dc heer E. Verwey, gekozen resp. mej. H. Korbijn en de heer Joh. de Vrij. Zij hebben hun benoeming aanvaard. Vuilnisophaaldienst Met ingang van maandag 5 november zal de nieuwe vuilnisauto (van de ge meente Hazerswoude) het huisvuil op halen, voortaan tweemaal per week 'maandags en donderdags). Dit houdt ook in dat uitsluitend de nieuwe em mers geledigd kunnen worden. een moderne stalen vijzel, de water gang is verlegd en er is een nieuwe schoeiing bij de uitmonding van de voorgoot aangebracht. De capaciteit bedraagt thans 20 kubieke meter per minuut. Besloten werd aan de Noordzijde van de smalle Kerkstraat in Woubrugge een wachtverbod in te stellen. Uitvoerig werd gesproken over de schade, toegebracht aan de Vieram- bachtsweg door het zware verkeer, af komstig van de industrieën aan de Heimans we tering te Alphen a/d Rijn, nu de industrieweg aldaar is afgesloten. Er werd op aangedrongen met het ger meentebestuur van Alphen hierover op nieuw contact op te nemen. HAZERSWOUDE Schaaknieuws De uitslagen van de gespeelde onder linge wedstrijden zijn: J. A. Vos-J. v. d. Haven 1—0; Jac. Harkes-W. v. d. Bosch MVi\ J. v Dorp-H. Ruis 10; L. v. Gorkum-B. Vreugdenhil 10. Maandagavond om 8 uur speelt de schaakclub Hazerswoude voor de com- j petitie van de L.S.B. tegen Aarlander- veen. Deze wedstrijd wordt gehouden in de School met de Bijbel. Opbrengst De collecte voor het Prot. Interkerke lijk Thuisfront (P.I.T.) heeft in het dorp opgebracht f 384.15. Verkeersongelukken Gisterochtend had op de hoek Rijn dijk-Gemene weg een botsing plaats tus sen een trekker met oplegger en een busje. De trekker met oplegger, bestuurd door G. H. uit Waddinxveen, kwam van de Gemeneweg en sloeg links af naar de richting Leiden. Toen de wagencombi natie reeds op de rechterbaan was, kwam uit de richting Alphen aan den Rijn een busje. De bestuurder daarvan bemerkte blijkbaar het voor hem rijdende voer tuig te laat op. Hij reed tegen de iets uitstekende lading van de oplegger. De voorruit van het busje werd hierbij ver brijzeld, Er werd niemand gewond. Enkele uren later had op de Gemene weg een botsing plaats tussen een per sonenauto en een bromfiets. Terwijl de auto, bestuurd door J. B. uit Hazers woude, uit de richting Hazerswoude kwam aanrijden, stak de bromfietser Van D., eveneens te Hazerswoude, die over het fietspad langs de Rijndijk reed, plotseling de rijbaan over. De bestuur der van de bromfiets kwam er met een pijnlijk been af, terwijl de bromfiets en auto werden besohadigd. Nieuws van gisteren Gisteren is door een fout ter drukkerij onze buiteneditie, bestemd voor de Rijn streekgemeenten, slechts in een deel van Hazerswoude verspreid; het andere deel heeft de stadseditie zonder het Rijn- streeknieuws ontvangen. Wij laten hier in het kort volgen wat wij gisteren onder Hazerswoude hebben gemeld. Landbouwjongeren bijeen Mevr. F. Th. v. d. Wind—Peereboom Voller uit Aarlanderveen sprak gister avond in het verenigingsgebouw voor de jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw over „Gees telijke verschillen tussen man en vrouw", Zij merkte onder meer op, dat de vrouw emotioneler is dan'de bezadigde man en dat zij zich meer moet uiten. Ook de rouwelijke intuïtie is scherper, aldus spreekster, die er voorts van uitging, dat de verhoudingen tussen de mensen onderling veel scherper worden waar genomen dan door de man. Man en w vullen elkaar op een gelukkige aan, wat vooral in het huwelijk tot uiting kan komen. Spreekster zei het wenselijk te vinden, dat de vrouw meer wordt betrokken in de politiek. Chr. Middenstandsvereniging Onder leiding van de heer D. Hasse- fras vergaderde de Chr. .Middenstands vereniging. De heer C. Groen werd her kozen als bestuurslid en de heren S. Huisman Joh.zn., O. Bij de Vaate en G. Sepers werden weer in de winkelweek- nissie benoemd. Er wordt onder meer gesproken over de wenselijkheid koopavond in te voeren en over de eventuele invoering van een vakantie regeling voor alle branches. Bromfietsnozeins en W. stellen de gemeenteraad voor maatregelen te nemen tegen de hinder die bromfietsnozems veroorzaken. Uit de burgerij zijn tal van klachten binnen gekomen. Het lawaai, dat soms tot laat in de avond voortduurt, is niet te harden ook het steeds heen- en weer rijden in de Dorpsstraat is menigeen een doorn het oog. Set is berijders van bromfietsen ver boden samen te scholen voor winkels, scholen, kerken, inrichtingen waarvoor vergunning of een verlof is verleend ingevolge de Drankwet alsmede voor openbare gebouwen; het is voorts ver boden zonder noodzaak stil te staan, doelloos rond te rijden of zich anders zins onordelijk of hinderlijk te gedragen op de door B. en W. aan te wijzen en openbaar bekend te maken wegen of gedeelten van wegen. Oudermiddag en -avond In de school met de Bijbel werd de jaarlijkse oudermiddag gehouden, avonds was er gelegenheid met het personeel te spreken over de vorderin- van hun kinderen. De ouderdag werd besloten met een bijeenkomst in het Hervormd verenigingsgebouw. Nadat Tiny Slappendel en Henk Bol fluitspel ten gehore hadden gebracht en Jan Vente en Lenie Francken hadden ge declameerd, sprak de heer C. Tazelaar. hoofd van de ulo-school, over „Erfelijk heid en milieu". Hij zei onder meer, dat lens aan de erfelijkheid niets kan veranderen maar wel het milieu. Na de pauze sprak de heer L. Kals- beek uit Katwijk over zijn reis naar het Heilige Land. Clubkampioenschappen De tafeltennisvereniging Slagvaardig hield haar clubkampioenschappen. Uitslagen: heren: 1 en kampioen Jac. de Jong; 2 E. van Bennekom; 3 Pie- tersz Dames: 1 en kampioene G. Boehs, 2 C. Wortman; 3 A. van Velzen. Junioren: 1 en kampioen R. Pietersz; 2 L. van Wetten; 3 G. Spierenburg. De kampioenen by de senioren ontvm- ;n een wisselstandaard met inscriptie. De junioren-kampioen kreeg een me daille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4