Pessimisme van vissers om de Noord thans verdwenen Optreden in Hazerswoude tegen bromfietsnozems ONDERSCHEIDING VAN DONORS IN ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad Alkemade besprak de begroting Sombere geluiden van boeren in de Rijnstreek NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 OKTOBER 1962 Visserijgolfjes T"\E KW 54 Dirkje heeft iets ten noorden van 59 NB een enorme trek ge- daan. Na anderhalf uur vissen kon men 400 kisten hoops aan boord zetten. Het grootste gedeelte bestond uit koolvis. Voor de rest was het schelvis, gul, wijting en kleine haai. Dit is wel de trek van de maand ge weest Toen de verheugde schipper van de Dirkje mededeling van deze prestatie deed, waren zijn collega's van jaloersheid vervuld. Natuurlijk gunden zij hun makker dit resultaat van harte, maar zij hadden graag een graantje meegepikt Overigens ging het, te oordelen naar de vangstmeldin gen, om de Noord beter dan de laatste dagen. Behalve die van de Dirkje waren er weliswaar geen juichkreten te beluisteren, maar de ondergrond van pessimisme, die steeds merkbaar was, bleek verdwenen. ring, 720 makreel, 1900 schol, 245 tarbot, 380 diversen, 1350 st. stijve kabeljauw en 50.000 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuiden waren vandaag onder eer present de KW 99 Maria Theresia met 40 kisten, de LJM 36 Jacoba Gesina roet 355 kisten en 210 kl. kisten haring. de IJM 99 Egmont met 1085 kisten Verder waren er 8 loggers en kotters met rond- of platvis. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 4 kisten schelvis, 110 kisten schol. 40 kis ten diversen. 220 kisten haring, 1600 kilo tong en 2500 kantjes haring. De Allan Water LIM 34. die op 58 NB viste, deed een trek van 35 kantjes grote haring. Dit was voor de meeste schepen in de Silverpitt aanleiding naar de op gegeven positie te stomen. In de Ierse Zee mochten de Nederlandse schippers niet mopperen. Het was nog geen vetpot, maar vergeleken met de resultaten van de vorige week kon het er best mee door. Uit de concentratie schepen in de omge ving van Man kwamen meldingen bin nen van dagvangsten van 80 tot 120 kan tjes haring. De groep vaartuigen in de omgeving van Cork ving geen haring, maar wel tamelijk veel makreel. De dag- vangsten liepen uiteen van 105 tot 150 kisten blauwptjpjes. De SCH 261 Onderneming 1 heeft der commando van walschipper Jan Klin kenberg geëxperimenteerd met een nieuw soort net. De eerste bevindingen waren moedgevend. Veel haring werd er noch tans niet gevangen. Maar zelfs met het' allerbeste net is er niets te verdienen als er geen vis in de buurt is. De heer Klin kenberg is inmiddels overgestapt op de thuisvarende KW 149 Ar ie Jacob, ten einde zyn werkzaamheden aan de wal te kunnen hervatten. Wat er was In IJmuiden verschenen 102 vaartui gen aan de markt. Zij hadden 9205 kisten vis aan boord, waarvan 1620 schelvis. 680 wijting, 160 gul en kabeljauw. 2500 ha- TER AAR Overzicht groenteveiling De aanvoer van komkommers begint minder te worden, de kwaliteit blijft goed en de handel vlot. Vrijwel de ge hele aanvoer ging weer weg voor export. Minder gelukkig kwamen de spruiten eraf; de prijs ging omlaag doordat het buitenland minder kooplust liet blijken. De aanvoer is groter ge worden. de kwaliteit bleef goed, al wa ren enkele partijen niet zo best meer. Dat ligt aan de behandeling van het gewas by de groei. De tomaten konden het ook maar amper houden; in het begin van de week was de prijs wat opgetrokken, maar midden in de week was de room er weer af. Het prijspeil ligt niet hoog genoeg, temeer daar de kwekers om het produkt goed te houden warmte aan het gewas moeten geven, wat hogere kosten meebrengt. De vraag van de zijde van de export is niet sterk genoeg om concurrentie te brengen en het binnen land heeft de kans om af te wachten. Da aanvoeren waren in de afgelopen week groot. Er zijn nog steeds witte pronkbonen het rustige weer maakt het mogelijk, de oogst tot het eind vol te houden. Hier door is ook de kwaliteit nog heel best. En de handel was graag, zodat de prijs op een goed peil bleef. De kassnijbonen lopen op hun eind, maar de prijs is nog steeds goed. Ook de kwaliteit kan nog goed mee. Er komt steeds meer witlof; verschei dene kwekers komen aan de oogst. De groei gaat erg snel door het fraaie weer D« kwaliteit is over het algemeen heel goed als men maar op tyd oogst. De prijs is natuurlijk gedaald: deze is be neden de gulden gekomen. Andijvie kon zich maar moeilijk hand haven wat de prijs betreft de kwaliteit is nog best. Alleen goede sla bracht redelijke prijs op. Als de kwaliteit wat minder wordt is ze goedkoop. Diverse koolsoorten waren matig in prijs. Spi- Dazie werd goed betaald, evenals pos telein. Van beide artikelen is de aan voer klein Bloemkool wilde men goed betalen als de kwaliteit maar goed. is. Peen ging ook weer mee voor matige prijs. Fruit blijft vlot in de handel. Vrouwenbond De plaatselijke afdeling van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen en -meis jes ls in haar geheel overgegaan de Ned. Christen-Vrouwenbond. In onlangs gehouden ledenvergadering werd hiertoe besloten. Meer dan tien jaar heeft de afdeling van de C.P.B. bestaan; nu voelde men zich meer aangetrokken tot de Christenvrouwenbond. Mevrouw Besemer-van 't Riet werd opnieuw tot presidente gekozen, terwijl het secreta riaat bij mevr. De Vogel-Bregman bleef. Hedenavond vergadert deze afdeling ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de plaatselijke afdeling van macht van het kleine". Vertoond wordt de film „Een leven staat op het spel". Spreker is de heer J. de Vries Nieuwe voorzitter De afdeling van de C.M.C. hield ledenvergadering in café Blom. De heer C Splinter uit Zevenhoven, die jaren lang de leiding van de afdeling heeft gehad, was door zijn leeftijd genood zaakt heen te gaan. De leden kozen met grote meerderheid van stemmen tot hun nieuwe voorzitter de heer H. J. Leeuwen uit Nieuwveen. Deze dankte de scheidende voorzitter met hartelijke woorden voor het vele werk. dat hij lr al die jaren voor de afdeling heeft gedaan. De heer Verhaar dankte m het bestuur van de C.M.C. de heer Splin ter voor het werk in groter vert>and. Weekoverzicht In de afgelopen week zijn in IJmuiden bijna 18.000 kisten haring aangevoerd. Een groot deel van de aanvoer kwam voor rekening van de spanvissers. Zy hebben de laatste dagen versterking ge kregen van Katwljkse kotters. De schip pers hebben gezien de niet al te beste tongvangsten de huig naar de wind gezet en willen nu proberen wat te vërdienen aan de soms zeer lucratieve spanvisserij op haring. De makreelprijzen werden ongunstii beïnvloed door een grote invoer in West. Duitsland van blauwpijpjes door Scandi navische visers. Dezen werken veelal onder de prijs, zodat er voor de Neder landse exporteurs geen eer aan viel le behalen. De schepen uit de Noord zorg den voor een aanvoer van ruim 3000 kis ten schelvis. Uiteraard vonden de groot ste soorten gretig aftrek by de expor teurs op België en West-Duitsland. De kleinere soorten waren voor het binnen land bestemd. De vraag was groot, zodat een kist braad gemiddeld f35 opbracht Denemarken In 1961 werd in Denemarken 631.000 stand voor Zwammerdam C ton visseryprodukten ter waarde van 413 miljoen kronen aangevoerd. Ook ditmaal stond de haring met 253.000 ton aan d«- jp van de aanvoerlyst. In het verslag ar namen 18.183 personen.aan de Deen- vissery deel. In de vloot onderscheidt Denemarken zich van de andere Europese vissery- landen: het bezit geen vaartuigen voor d« vissery. De vloot bestaat uit onge- 8000 kotters en 5000 roeiboten met gezamenlijke tonnage van 90.000 brt Daarvan zyn er slechts 140 van meer dan 50 brt. De waarde van de in 1961 in de Deense zeevisserij ingezette vaartuigen materialen wordt geschat op 459 mil joen kronen. Afslag IJmuiden De IJmuider ryksvisafslag heeft in sep tember van dit jaar heel wat minder te verwerken gehad dan geiyknamige maand van 1961. Gelukkig zette deze daling zich niet voort in d* opbrengst. Die steeg nameUjk iets. De bedroeg in de verslagmaand 8.037.005 kilo tegen 11.310.619 kilo in sep tember 196i. De opbrengst ging vao f5.457.149,— omhoog tot f5.884.987,—. Het verlies in de aanvoersector werd voornameiyk veroorzaakt door de gerin- •haringvangsten. De aanvoer liep terug van 4.713.121 kilo tot 2.492.132 kilo. De opbrengst steeg van f 1.148.572 tot f 1.324.716,De handel moest dus heel geld neertellen om aan een pa» tijtje verse haring te komen. Gezouten haring werd er meer aange voerd, maar in vergelyking met haring plaatsen als Katwyk en Scheveningen viel de 289.679 kilo die in de verslag maand tegen f 220.114,— werd afgeslagen in het niet. In september 1961 werd 192.408 kilo aangevoerd met een op brengst van f 78.103.—. de rondvissoorten ver toonde niet veel schommelingpn. Ook de opbrengst bleef vrijwel gelijk. Wat in jaren niet is gebeurd, was thans het ge val. De tongaanvoer liep terug! En we. 866.844 kilo tot 648.528 kilo. Reders en bemanningen zullen hierover wel niet erg hebben getreurd, daar de opbrengs» lichte stijging vertoonde: van f2.118.192 tot f2.124.069. Een tweede meevallertje voor deze vis- -rs was de grotere scholaanvoer. Werd in september 1961 943.148 kilo gevangen de verslagmaand werd 1.311.641 kilo aangevoerd. Weliswaar ging de gemiddel dc prijs per kilo iets omlaag, maar de totale opbrengst ging omhoog van f471.244.— tot f542.114,—. De andere platvissoorten lieten zich in iets mindere hoeveelheden verschalken, de opbrengst btèef vrywel geiyk. Al met al was er voor de bemanningen de loggers en kotters wel reden tot juichen. Er werd goed verdiend. ZWAMMERDAM Zwammerdam 1 versloeg leider Bodegraven 1 Zaterdag bracht Bodegraven een ,.be leefdheidsbezoek" bij Zwammerdam. Bo degraven stond op een gedeelde eerste plaats en Zwammerdam was op één na laatste. Bodegraven kon vorige jaren steeds nog op het nippertje deze keer bleef de zege in Zwammerdam. Een spannende wedstrijd van begin tot het eind. Alle spelers gaven zich 100 pet om Bodegraven het zo moeilijk mogelük te maken. Vooral spelers als de midvoor, linksbuiten, spil, keeper en linksback speelden voortreffelük. De linksback hield de op papier zo gevaar lijke Bodegraven-rechtsbuiten Ramp ge heel in bedwang. De keeper moest vele safes verrichten om zyn doel schoon te] houden. Tot ongeveer tien minuten eind bleef de stand dubbelblank. Toen moest Bodegraven echter zwichten. Een Z.V.V.-aanval kon de keeper nog afslaan, maar moest daarvoor ver buiten zyn doel komen. De linksbuiten retourneerde de bal direct weer van ver'buiten het strafschopgebied naar het doel de bal er in verdwijnen. Zwammerdam moest nog wel even taai volhouden geen tegendoelpunt te krijgen. Overigens een prachtig succes van Zw'dam. Zwammerdam 2 won met 32 Waddinxveen 2. Zwammerdam C kreeg Sportlust C op bezoek. Deze wedstrijd 15 minuten al een 2—0 achter wat ook de einduitslag werd. BENTHUIZEN Spreekbeurt Ds. Van Gilst van Lisse hoopt don derdag om half acht voor de Gerefor meerde Gemeente een spreekbeurt te vervullen KOUDEKERK a. d. RIJN Tegen de honger Ook in Koudekerk aan den Ryn wordt deze week gecollecteerd voor de anti hongeractie. Het is niet meer dan plicht iets te doen tegen het spook dc honger, dat nog zovele mensen dreigt. Opbrengst collecte De te Koudekerk aan den Ryn Hazerswoude-Ryndijk gehouden collecte voor het Protestants Interkerklijk Thuis front heeft 170 opgebracht. WOUBRUGGE Prüs jassen In Het oude Raedthuys werd maan dagavond een wedstrijd klaverjassen ge houden. waaraan twintig personen deel namen. De uitslag was: 1. J. Schijf, 5534 pt; 2. D. van der Kwaak, 5450 pt; 3. H van der Horst 5236 pt; 4. J. Kroon, 4793 pt; 5. C. van der Horst 4793 pt; 6. C. Koetsier, 4763 pt; 7. P. C. Anker, pt; 8. J. H. Boer, 4617 pt; 9. J. D. Ver- zaal. 4609 pt; 10. C. Boer, 4581 pt. De volgende wedstrijd is op 5 november. ALPHEN AAN DEN RIJN Bespeling carillon B. en W. achter het van belang zo mogelyk drie plaatseiyke muzieklief hebbers als leerling-beiaardier aan te trékken, die zich mode door middel van bespeling van het carillon in de toren de hervormde kerk aan de Juliana- straat als beiaardier kunnen bekwamen. De „echte" beiaardiers laat men niet links liggen. Om dezen gelegenheid tot spelen te geven, denken B en W. aan vaste wekelykse bespeling op de koopavond, aan zomerconcerten. aan be speling op de verjaardag van de Ko ningin en andere nationale feestdagen, met Kerstmis, od oudejaarsdag, bij ge legenheid van officiële ontvangsten door het gemeentebestuur en voorts op an dere daartoe geëigende dagen. en W. menen, dat voor de regeling een en ander voorshands een bedrag 2500 per jaar voldoende zal zijn. Teneinde zo mogelijk nog voor de res terende periode van het lopende jaar terzake enige schikking te kunnen tref- in, is het gewenst daarvoor een bedrag »n 1000 beschikbaar te hebben. HDC verliest van KWZ Terwyl HDC andere jaren een be langrijke rol speelde in de stryd om de eerste plaats gaat het ernaar uitzien, dat het dit jaar op de laatste plaats ein digt Ook de derde wedstrijd werd ver loren. De persoonlijke resultaten waren: C. Zylstra (HDC I)C. Varkevisser (KWZ D 2—0; C. Verboom—P. Duiven- bode 11: N. Schoonderwoerd-P. Mei vogel 1—1: J. Dissel res.—B. van Ryn 0—2: G. van Winkel—A. Herbert 1—1; W. VerboomA. van Duivenvoorde 02: d. EndJac. de Best 11; R. Ver- T. v. d. Plas 02; J. P. Baerveldt C. J. van Duivenvoorde 20; P. Kals- hovenC. van Duin 02. Het tweede tiental zorgde voor eer keurige overwinning op het sterke KDC II. J. Dissel (HDC ID—Arn. van Beelen (KDC II) 0—2; H. B. de Vos—J. van Duivenbode 11; H. M. van DonkH. Klinkenberg 20; C. SlingerlandJ. Slootweg 11; A. de GrootA. B. van Beelen 20; W. van OfwegenJ. God- wald 02; W. J. RavensbergJ. R. Sloten 02; L. VerdegaalA. M. Beelen 20: D. Spek—C. Pronk 20: G. v. d. MeerJ. Schoneveld Pzn. 20. Vrijdagavond half acht speelt HDC I tegen LDC I uit Leiderdorp, de club met de bekende dammer Wim Huisman in haar gelederen. Verkoopdag Ten bate van het blindentehuis „Son- neheerdt", ressorterend onder de „Ver eniging tot christelijk hulpbetoon blinden" wordt vrydag van 's morgens 10 uur tot 's avond* half 10 in de zaal van hotel Centraal een verkoopdag ge houden. T>. EN W. stellen de gemeenteraad voor maatregelen te nemen tegen de hin der die bromfietsnozems veroorzaken. Uit de burgerü zUn tal van klachten binnen gekomen. Het lawaai, dat soms tot laat in de avond voortduurt, is niet te harden ook het steeds heen. en weer rijden ln de Dorpsstraat is menigeen een doorn in het oog. t nemen van maatregelen, die theo retisch juist, praktisch uitvoerbaar en doelmatig zijn bleek echter geen eenvou dige zaak. De bona fide bromfietsers mogen immers niet in hun vrijheid wor den beperkt en W. willen nu ln de algemene politieverordening onder meer opnemen is berijders van bromfietsen veiho- >amen te scholen voor winkels, scho len. kerken, inrichtingen waarvoor vergunning of een verlof is verleend ngevolge de Drankwet alsmede apenbare gebouwen: het ls voorts boden zonder noodzaak stil te staan, doelloos rond te rijden of zich anderszins onordelijk of binderlijijk te gedragen op de door B. en W. aan te wijzen en o baar bekend te maken wegen of gedeel- m van wegen. Oudermiddag en -avond In de school met de Bijbel werd gis teren de jaarlykse oudermiddag gehou den, terwijl ook 's avonds ouders ge legenheid hadden met het onderwijzend personeel te spreken over de vorderin gen van hun kinderen. Er werd eer druk gebruik gemaakt van deze gele genheid. De ouderdag werd besloten een bijeenkomst in het Hervormd ligingsgebouw. waar de heer Ph. de Gelder sr. de leiding had. Hij telde, dat het schoolgebouw binnenkort enige veranderingen zal ondergaan, vooral op het gebied van het sanitair. Nadat Tiny Slappendel en Henk Bol ïige fluit-solo's ten gehore hadden ge bracht en Jan Vente en Lenie Francken hadden gedeclameerd, sprak de heer G. Tazelaar. hoofd van de ulo-school, .Erfelijkheid en milieu". Hij zei onder neer. dat de mens aan de erfelijkheid niets kan veranderen maar wel het mi lieu. Hoe ouders in het bijzyn van hun kinderen over anderen spreken, is me de bepalend voor de opvattingen, die het kind op het gebied van het gezag krygt, ook het gezag van de eigen ouders. Na de pauze sprak de heer L. Kals- beek uit Katwijk aan Zee over zijn reii naar het Heilige Land. „Ruimtevaart" Donderdagavond kwart voor acht spreekt voor de inlerkerkelyke Evange lisatie in de bovenzaal van „Het Oude Raadhuis" de heer Dikkes uit Leiden. Onderwerp: „Ruimtevaart is nog geen Hemelvaart". Clubkampioenschappen De tafeltennisvereniging Slagvaardig hield baar clubkampioenschappen. Uitslagen: heren: 1 en kampioen Jac. 2. L. van Wetten; 3. G. Spierenburg. Voor deze wedstrijden bestond grote belangstelling. De kampioenen bij senioren ontvingen een wisselstandaard met inscriptie. De junioren-kampioen kreeg een medaille. Als trainer van' Slagvaardig'is aange steld de heer D. M. de Veth. Op uitnodiging van de hervormde mannenvereniging „Onderzoekt Schriften" zal donderdag in de school met de Bijbel spreken ds. J. Zwynen- burg uit Oudewater en niet ds. J. Ver- welius van Waddinxveen. De lezing vangt aan om half acht Geboren: Etienne Johan Maria z M den Dubbelden en H A A Onderwa ter; Patricia Wilhelmina Maria d v W M Dubbelden en H A A Onderwater; Inge- tje d v J de Vrij en J van Gent Ondertrouwd: Rudolf van der Spek, 32 jaar en Petronella Visser, 29 jaar; Marinus Pieter Tazelaar, 23 jaar er 'e Pauline Slootweg. 22 jaar. Gehuwd: Teunis van Zanten. 33 jaar 1 Trijntje Sytsma, 30 jaar. Jong; 2. E. teraz. Dames: 1 en C. Worfcman; 3 Junioren: 1 i i Bennekom; 3. E. Pie- kampioene G. Boers; 2 A. van Velzen. n kampioen R. Pietersz; Landsteiner-penning, een onderscheiding tien maal bloed afstaan, uitgereikt. Een der colonne-leden, de heer W. P. Rikken, ontving de Landsteiner-plaquette omdat hy reeds twintigmaal bloed af stond. De voorzitter van de afdeling, de heer L. Sprey, deelde mee dat de bloed- afneming weer begint op 5 en S novem ber. Hy hoopte vurig, dat velen uit Alphen a.d. Ryn en omgeving zullen meewerken aan deze zo belangryke zaak. Na de pauze werd de speelfilm „Eddy Duahin Story" vertoond. De Landsteiner-penning ontvingen: Alphen a.d. Ryn: W. de Bakker. L. van Berkel, C. Blaauw, T van Breggen, P Domburg. R. Emmens, L, van Eijk-Hoo- gendoorn, C. L. Goedhart. P. J. Haan- drikman, A. J. Haverkamp. E. J. van Heyningen, C. G den Hollander. A. A Jebbink, P. Klein," C. van der Lee, A. van der Meer, W. Rylaarsdam, M. Schaper- Vester, N. Sijpestein-v. d. Hoek, A. Veen- huysen, C. Verheul, G. Verkerk, A. Ver maas. P. J. Versteeg-De Jong', P. Vis. C. Vreeken-Spruyt, C. J. van bam-Bode- graven,J. Vreeken-Rijkens, J. Evers, N W. Heemskerk, G. Hogeweg, A. Kapteijn, D. A Kardol, D. Koppe-Schenkel, W. A. Krösschell, T. Krösschell-Dompeling, H van der Linden, H. van Ofwegen, M Schipaanboord-Munnik, H Stappen. A G. Vermaas-De Boer, J. Wortman, E. A van 't Wout-Van Til. Nieuwkoop: J. Balm, J. Molenaar. C. an der Loo. Nieuwveen: M. C. Th. Capel-de Frank rijker, S. C. Kraak. B. Soeda-Rylaars- dam, M T. Voorinthalt-Rijks, A. E. M. Stokman-Wennekers, C. J Droog-Meyer. J. Folies, J. van der Leeden. Noorden: W. van Diemen, C. A. Pieter- m-Egberts, H. J. Wahle, M. G. Wahle. Ter Aar: D. C. van Harten. N. van Har. ten-Jaarsma, M. Voordouw-van Leeuwen Jac. Doornekamp. F. Helling. J. P Ver haar. Aarlanderveen: J. W. Hoogeveen, P. v. Leeuwen Sr. P. van Leeuwen Jr. J. van Leeuwen-Breedijk, W. van Leeuwen, H J. Luyben, W. Rodenburg. Zevenhoven: C. J. Kunst, N. Molenaaar- Bos, P. C. van Klink, A. van Wingerden. Wilnis: W. Voorn. Voordracht voor Hist. Vereniging Problemen van allerlei aard zijn er al-' tyd geweest, al zyn de oplossingen door de eeuwen heen wel wat veranderd -Het- probleem van het huwelijk naar rang stand komt gelukkig in de tegenwoor dige tijd niet zoveel meer voor als vroeger eeuwen. Zo'n honderd jaar L leden kon dit echter toch nog wel grote moeilykheden geven. De schrijver Olaf J. de Landell verwerkte dit in een ver haal, dat zich afspeelt in het midden va: de vorige eeuw, „De Kantélen kantelen' Het werd gisteravond tijdens een byeen komst van de Historische Vereniging door mejuffrouw Diet Bouwknecht in de kantine van N. Samsom n.v. voorgedra gen Mej. Bouwknecht vertelde het op wyze, die de toehoorders van begin tot einde wist te boeien. De leiding van de avond was in han den van de voorzitter, de heer A. J. Dek ker. r ISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Alkemade bijna vier uur lang in openbare vergadering bijeen, waarna op verzoek van de heer Pennings enige tijd nog achter gesloten deuren werd vergaderd. Hoofd schotel was de begroting 1963. Namens de KVP-fractie hield de heer J. S. Wagenaar een uitvoerige rede, waarin hij onder meer inging op de econo mische ontwikkeling van de gemeente. Hij roerde voorts de recreatie aan en informeerde naar de verwezenlijking van het industrieplan Nieuwe- Wetering. Het woningbouwprogramma noemde hij weinig indrukwekkend. Staande voor dè Roode Kruis Colonne ontving de heer W. P. Rikken uit handen van de voor zitter van het Roode Kruis, de heer L. Spreij, de Landsteiner- plaquette. Hoge belangstelling voor operette-avond Naai- wij vernemen, heeft de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, het bestuur van de R.K. ge mengde zangvereniging „Sint Bonifa- cius'' te Alphen aan den Rijn toegezegd met zyn echtgenote tegenwoordig te zyn bij de uitvoering van de operette „Wiener Café", o.l.v. Chris van der Mark op 31 oktober a s. in „Avifauna". De heer Van der Mark heeft zich de medewerking verzekerd van een aantal solisten alsmede van het Promenadeor kest van Benedict Silberman. De opvoering van deze operette zal in concertvorm plaats hebben. De somberheid bij de boerenbevolking om het bestaan van heden en de perspectieven voor de toekomst werd maandagavond in .hotel „Centraal" tot uiting gebracht door vele veehouders uit dc Rijnstreek in een bijeen komst, die werd gepresideerd door de heer H. van Leeuwen, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Verzuchtingen als „het ge zinsinkomen van een boerengezin ligt beneden pari" en „vele boeren ver dienen minder dan een daggelder of een andere arbeider in welke sector ook", behoefden geen commentaar. Er werden namen genoemd van boeren, die tientallen jaren een zelfstandig agrarisch bedrijf leidden, maar ge- dwongen werden hele of halve dageti in loondienst te gaan, omdat ze an ders geen kans zien de touwtjes aan elkaar te knopen. De heer D. van Nieuwkoop zei, dat hy nog te kort in de raad zitting heeft om namens de protestants-christelijke groe pering te kunnen deel nemen aan de algemene beschouwingen. Wel wilde hy evenwel B. en W. zijn respect betuigen voor de manier waarop zy de omvang rijke werkzaamheden verrichten. Antwoord Burgemeester Kolfschoten merkte op, dat 't begrotingstekor t zal moeten worden verwerkt in de algemene reserve. Over het toerisme zei hy. dat er recreatie plannen zyn voor De Kaag en het Braas- semermeer. terwijl ook het particulier initiatief van zyn belangstelling blijk geeft. Voor de aantrekking van lichte industrie is in de uitbreidingsplannen ruimte gelaten Wat de woningbouw betreft is ook Alkemade geheel afhankelyk van de toe te wyzen contingenten alsmede van de particuliere bouw. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van hulzen voor grote gezin nen. Wanneer men woningen voor bejaarden en alleenstaanden wil bouwen, kan men zich het best wenden tot de stichting bejaarden zorg. Verbreding van het Westeinde is technisch niet mogeUjk. Op de vraag of in 1964 gymlokalen in Rijp wetering en Oud-Ade zullen worden gebouwd, ant. woordde de voorzitter, dat men' wel licht met één lokaal voor beide dorpen imen genoegen moet nemen. Nadat in tweede instantie nog het woord was gevoerd door de heren Wa genaar en Bakker (laatstgenoemde be sprak de verkeersveiligheid), werd de begroting goedgekeurd, evenals trou- de begrotingen voor het woning en grondbedruf. Cijfers De gemeenterekening over het dienst jaar 1961 bleek wat de gewone dienst betreft te sluiten met een nadelig saldo van f 11.816.74, hetgeen tegenover het ge raamde tekort Van ruim f 185.000 niet ongunstig is. De kapitaaldienst heeft aan uitgaven f 10.724.559,15 en aan inkom sten f 10.111.048,32, alzo een nadelig sal do van f 613.510.83 Het voorstel tot verkoop van een per ceel grond aan de stichting technisch onderwijs veenstreek werd met vreugde begroet. Men verwacht, dat thans spoe dig tot de bouw van een lagere tech nische school kan worden overgegaan. In dc commissie van bijstand voor de financiën werden benoemd de heren J. J. M. Bakker. H. J. van der Meer en D. van Nieuwkoop. In de rondvraag merkte de heer D. van Nieuwkoop op, dat loslopen de honden van Amsterdammers in het Kaagdorp wellicht gevaar kun nen opleveren in verband met de hondsdolheid. De voorzitter zei met de politie te zullen bespreken of maatregelen moeten worden geno- A1 lang is het niet meer lo-nend in het veehouderijbedrijf; vóér med bereik te men vrywel over de gehele linie een alarmerend dieptepunt. De enorme prijzen van het vlees in de laatste we ken was zo hoorden wy, de druppel, die de emmer deed overlopen. Er zijn, vergeleken by een jaar gele den, prijzenwllen van enkele honderden guldens per koe gesignaleerd. Het echta nadeel hiervan zal de boer in feite pas voligand jaar merken als zijn veestape] als gevolg van de verliezen van nu sterk slinkt. Bovendien zal zijn melkopbrengst sterk slinken. De afgelopen zomer was slecht voor de veehouder. Hy moest lang bij voede ren en veel kunstmest gebruiken, arti kelen. onmisbaar voor vee en land, die duur betaald moeten worden. Dit heeft o m, tot gevolg, aldus werd becijferd, dat de geldlende melkprijs, die te krap ;s gehoudten, scheef is gatrokken. Deze tegenvallers hebben de gronden onder graven voor de basisbereken-lng van de melkprijs. Om aan een melkprijs te ko men. hanteert de regering het z.g. Lei- rapport. dat de kostprysvaststediling tot nohtsnoer heeft. Hierbij is het z.g. na- tuurrisico buiten beschouwing gelaten. Krachtig protest Het weer-risico moet worden verdis conteerd en de melkprijs moet om hoog. Het bestuur Werd verzocht in die richting 'via kringvergaderingen e.d. bij de hoogste instanties op de deur te kloppen Als basis voor de melkoriis- berekeoinrg moet dan gelden de omvang het gezinsinkomen van de veehouder Rein waterber gin g De huidige capaciteit van de reinwa- terberging van het waterbedryf van on gemeende bedraagt 600 m3, namelijk 400 m3 in de reinwaterkelder op het wingebied in De Hoorn en 200 m3 in de watertoren aan de Prins Hendrikstraat. In verband met de groei van de ge meente en het toenemende waterver bruik per hoofd van de bevolking is het noodzakelijk deze capaciteit op korte termijn belangrijk te verhogen. Hierby dient te worden bedacht, dat de water toren binnen afzienbare tyd zal worden afgebroken. Na opruiming van de toren moeten worden uitgegaan van de 400 m3 reinwaterberging in de kelder. - en W. hebben het rijksinstituut vóór drinkwatervoorziening gevraagd een plan op te stellen. Het instituut heeft aan dit verzoek voldaan door een plan voor de bouw van een reinwaterkelder met een inhoud van 1000 m3 in te die nen. Een capaciteit van 1400 m3 zal. naar het instituut aanneemt, gedurende een ruim aantal jaren voor onze ge meente voldoende zijn. De nieuwe kelder zou in de onmid dellijke nabijheid van de bestaande kun nen worden gesticht. Dit heeft onder meer tot voordeel, dat de beschikbare ruimte in de omgeving van het machi negebouw gereserveerd blijft voor uit breidingen van dit gebouw en voor hel aanbrengen van de bij de hoeveelheids- besturing behorende drukketels. Volgens de by het plan behorende kostenraming zullen bouw cn installatie van de kelder een uitgaaf van ƒ120.000 vergen. Boven de genoemde som moet nog worden gerekend op een uitgaaf f 2000 voor het opknappen en ophogen van het terrein, nadat de kelder zal zyn gebouwd uitsluitend het Lei-rap- I?e stormachtige pryzerotuimel/ing inzien van het vee, drie die veehouder 1 onweerstaanbaar in het hamn-i schijnt te hebben geroepen tegen 6>. overheid, kwam in dieze gepeperde ver gadering ook ter sprake. Als het werken toch nriet lonend meer is. en de lonen de hulpen omhoog moeten, terwijl de boer met ziln gezin de honger in hel vooruitzicht heeft, dan is de enige weg minder te produceren, zo werd ge opperd. Dit echter wilde de voorzitter niet als een red-middel aan-vaarden. De klok te rugzetten doen wij beslist niet. zei d< heer Van Leeuwen. Hij wilde het lieve: zoeken in het produceren van cijfer- Een krachtig protest liet de vergade ring horen met bet-rekking tct de be- moeiringen van de graanhandel en a; verwante bedrijven met het houden i vee. De graanhandel moet worden v boden op de stoel vam d'e boer te g- zitten en zich met driens taak te be moeien. Uit de besprekingen, drie hierop volg den, werd duidelijk, d-ari men thans in agrarische kringen n-iet meer afzijdig stqat ten opzichte van het invoeren van vestigingseisen. Dit is de enige wee om het vorengeschetste euvel, dat men ..de doodsteek voor de boer" noemde te beteugelen. Uitbreiding school Het bestuur vao de vereniging vordering van christelyk onderwijs alhier, verzoekt de raad gelden te strekken voor de uitbreiding van bijzondere school voor gewoon lager derwijs aan de Prinses Irenelaan (Oran- je-Nassausohool) met 4 lokalen, huidige schoolgebouw omvat 6 lokalen Tengevolge va-n de sterke toeneming van het aantal leerlingen is van rijks wege reeds toestemming verleend voor de aanstelling van acht onderwyzers. Dil houdt in, dat nu reeds voor twee klas sen ruimte in de school ontbreekt. Voor lopig zyn deze klassen ondergebrach in de nevenruimten van de school. Hc laat zich aanzien, dat het aantal leer hngen bij de voortgaande bebouwing ii het westelijk deel van de gemeente no meer zal toenemen. De verwachting i gewettigd, dat op den duur tien lokale: nodig zullen zün. Medische sportkeuring Mede gezien de sterke uitbreiding ve: het aantal keuringen (in 1961 448) i: reorganisatie van het plaatselyke bu reau voor medische sportkeuring nood- zakelyk gebleken. Op een onlangs houden vergadering van vertegenwoor digers van de plaatselijke sportvereni gingen is een bestuur samengesteld, be staande uit de heren C. P. Mulder (voel bal), voorzitter. E. W. de Graaf (tafel tennis), P. van der Neut (zwemmen1 W. Niessen (atletiek) en G. J. van de Kolk. secretaris-penningmeester. I> keuringen worden met ingang van 1 no vember verricht in het Rode-Kruisgc- bouw aan de Raadhuisstraat. Bazaar Ten behoeve van het bouwfonds de Hervormde kapel aan de Hooftstra: wordt een tweedaagse bazaar gehoudc in het gebouw Rehoboth. naast genoem de kapel. Hedenmiddag om 4 uur ha de opening plaats. Men kan er var avond en morgenmiddag en -avond U ïecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4